Lazar Kaganoviç, Jozef Stalin, Anastas Mikojan, Kliment Voroşilov… Moskova 1935
Aktuality, História,

Stalinov rozhovor s americkým guvernérom po skončení 2. svetovej vojny

❚❚

USA, 15. Júla 2025 – Každý prejav hlavy štátu je udalosťou, informáciou a signálom dovnútra i navonok krajiny. Tak je to dnes a tak to bolo aj v minulosti. Jeden z najjasnejších príkladov takejto udalosti – Stalinov rozhovor 9. apríla 1947 s Haroldom Stassenom – bývalým guvernérom amerického štátu Minnesota.


 

V roku 1943 sa dobrovoľne prihlásil do vojny a v júni 1945 bol členom americkej delegácie na konferencii v San Franciscu, na ktorej vznikla Organizácia Spojených národov. Tam sa Harold Stassen stretol s Molotovom, ktorý ho pozval do ZSSR. Stassen si zasa zabezpečil Molotovov prísľub, že zorganizuje stretnutie so Stalinom. A tak sa to všetko podarilo. Rozhovor bol uverejnený v novinách Pravda 8. mája 1947. Stassen uvádza, že je Stalinovi vďačný za prijatie. Stassen, požiadal o prijatie, aby vyjadril svoju úctu Stalinovi ako hlave štátu.

 

Stassen, absolvoval zaujímavú cestu po európskych krajinách, počas ktorej sa zaujímal najmä o hospodársku situáciu niektorých krajín po vojne. Podľa jeho, Stassenovho, názoru bola životná úroveň národov podstatná pre ich prosperitu. Vzťahy medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi boli dôležité počas vojny a budú dôležité aj v budúcnosti. Stassen si uvedomuje, že hospodárske systémy ZSSR a Spojených štátov sú odlišné. Ekonomika ZSSR je plánovaná, socialistická a jej rozvoj riadi komunistická strana. V Spojených štátoch je slobodné hospodárstvo so súkromným kapitálom. Stassena, by zaujímalo, či si Stalin myslel, že tieto dva hospodárske systémy môžu žiť spolu v jednom svete a po vojne navzájom spolupracovať.

 

Stalin odpovedá, že samozrejme môžu navzájom spolupracovať. Rozdiel medzi nimi nie je podstatný, pretože ide o ich spoluprácu. Ekonomické systémy v Nemecku a v ZSSR sú rovnaké, ale napriek tomu medzi nimi vznikla vojna. Hospodárske systémy USA a ZSSR sú odlišné, ale počas vojny proti sebe nebojovali, ale spolupracovali. Ak mohli dva odlišné systémy spolupracovať počas vojny, prečo by nemohli spolupracovať v čase mieru? Samozrejme, z toho vyplýva, že ak existuje túžba spolupracovať, spolupráca je celkom možná v rámci rôznych hospodárskych systémov. Ak však nie je vôľa spolupracovať, potom aj pri rovnakých ekonomických systémoch môžu štáty a ľudia bojovať. Stassen uvádza, že túžba spolupracovať je samozrejme dôležitá, ale v minulosti, pred vojnou, zazneli v oboch krajinách rôzne vyhlásenia o nemožnosti spolupráce. Pred vojnou sa takto vyjadril aj samotný Stalin.

 

Stassen, by rád vedel, či sa Stalin domnieva, že vojnové udalosti, porážka fašistickej osi, teda Nemecka a Japonska, zmenili situáciu a teraz, ak je vôľa, možno dúfať v spoluprácu medzi ZSSR a USA. Stalin odpovedá, že v žiadnom prípade nemôže povedať, že by dva rozdielne systémy nemohli spolupracovať. Myšlienku spolupráce medzi dvoma systémami ako prvý vyslovil Lenin. Lenin je náš učiteľ, hovorí Stalin, a my sovietski ľudia sme Leninovi žiaci. Nikdy sme neustúpili a nikdy neustúpime od Leninových pokynov. Stalin, povedal, že jeden systém, napríklad kapitalistický, nechce spolupracovať, ale to patrí do oblasti túžob, nie možností spolupracovať. Pokiaľ ide o možnosť spolupráce, Stalin, stojí na Leninovom názore o možnosti a želateľnosti spolupráce medzi dvoma ekonomickými systémami. Rovnako, pokiaľ ide o túžbu ľudu a komunistickej strany v ZSSR spolupracovať, takúto túžbu majú. Takáto spolupráca bude nepochybne pre obe krajiny len prínosom. Stassen odpovedá, že je to jasné.

 

Tie vyhlásenia, na ktoré sa odvoláva, urobil Stalin na XVIII. zjazde strany a na pléne v rokv roku 1937. Tieto vyhlásenia sa týkali “kapitalistického prostredia” a “monopolného a imperialistického vývoja”. Zo Stalinovho dnešného vyhlásenia Stassen, vyvodzuje, že teraz po porážke Japonska a Nemecka sa situácia zmenila. Stalin vyhlasuje, že na žiadnom zjazde alebo pléne Ústredného výboru komunistickej strany nehovoril a nemohol hovoriť o nemožnosti spolupráce medzi dvoma systémami. Hovoril, že existuje kapitalistické prostredie a nebezpečenstvo útoku na ZSSR. Ak jedna strana nechce spolupracovať, znamená to, že existuje hrozba útoku. A skutočne, Nemecko, ktoré nechcelo spolupracovať so ZSSR, napadlo ZSSR.

 

Mohol ZSSR spolupracovať s Nemeckom? Áno, ZSSR mohol spolupracovať s Nemeckom, ale Nemci nechceli spolupracovať. V opačnom prípade by ZSSR spolupracoval s Nemeckom rovnako ako s ktoroukoľvek inou krajinou. Ako vidíte, toto patrí do sféry želaní, nie možnosti spolupracovať. Treba rozlišovať medzi možnosťou spolupracovať a túžbou spolupracovať. Vždy existuje možnosť spolupracovať, ale nie vždy existuje túžba spolupracovať. Ak jedna strana nechce spolupracovať, výsledkom bude konflikt, vojna.

 

Stassen hovorí, že túžba musí byť obojstranná. Stalin odpovedá, že musí potvrdiť skutočnosť, že Rusi majú túžbu spolupracovať. Stassen hovorí, že ho to teší a že sa chce vyjadriť k Stalinovmu výroku o rovnakom hospodárskom systéme USA a Nemecka. Mal by povedať, že hospodárske systémy USA a Nemecka boli odlišné, keď Nemecko začalo vojnu. Stalin nesúhlasí a hovorí, že v USA a Nemecku bol rozdiel v režimoch, ale v hospodárskych systémoch rozdiel nebol. Režim je dočasný, politický faktor.

 

Stassen hovorí, že sa veľa napísalo o kapitalistickom systéme, ktorý vyvoláva zlo monopolov, imperializmu a útlaku pracujúcich. Podľa Stassenovho názoru, sa v USA podarilo zabrániť rozvoju monopolistických a imperialistických tendencií kapitalizmu, pričom robotníci v USA majú oveľa väčšie slovo, ako si Marx alebo Engels mohli myslieť. To je rozdiel medzi hospodárskym systémom v USA a systémom, ktorý existoval v Hitlerovom Nemecku.

 

Stalin hovorí, že by sme sa nemali nechať uniesť kritikou systému toho druhého. Kaţdý národ sa pridržiava systému, ktorý chce a môže sa ho držať. Ktorý systém je lepší – ukáže história. Treba rešpektovať systémy, ktoré sú zvolené a schválené ľudom. To, či je systém v Spojených štátoch zlý alebo dobrý, je vecou amerického ľudu. Spolupráca nevyžaduje, aby národy mali rovnaký systém. Je potrebné rešpektovať systémy, ktoré schválili ľudia. Len za tejto podmienky je možná spolupráca. Pokiaľ ide o Marxa a Engelsa, určite nemohli predvídať, čo sa stane 40 rokov po ich smrti. Sovietsky systém nazývajú totalitným alebo diktátorským a americký systém nazývajú monopolným kapitalizmom. Ak si obe strany začnú nadávať do monopolistov alebo totalitárov, spolupráca nebude možná. Je potrebné vychádzať z historického faktu existencie dvoch systémov schválených ľuďmi. Len na tomto základe je možná spolupráca. Pokiaľ ide o fascináciu kritikou monopolov a totalitarizmu, ide o propagandu a Stalin, nie je propagandista, ale obchodník. Nesmieme byť sektármi, hovorí Stalin. Keď si ľudia budú želať zmeniť systém, urobia to. Keď sa Stalin, stretol s Rooseveltom a rokovali o vojenských záležitostiach, on a Roosevelt si navzájom nenadávali ako monopolisti alebo totalitári. Výrazne mu pomohlo, že s Rooseveltom nadviazali vzájomnú spoluprácu a dosiahli víťazstvo nad nepriateľom.

 

Stassen hovorí, že tento druh kritiky na oboch stranách od konca vojny bol jednou z príčin, ktoré spôsobili nedorozumenia. Stassen, chcel vedieť, či Stalin dúfal, že v prípade nadviazania spolupráce medzi ZSSR a USA dôjde v budúcnosti k väčšej výmene myšlienok, študentov, učiteľov, umelcov, turistov. Stalin odpovedá, že to bude nevyhnutné, ak sa nadviaže spolupráca. Výmena tovaru vedie k výmene ľudí.

 

Stassen tvrdí, že v minulosti vznikli medzi ZSSR a Spojenými štátmi nedorozumenia kvôli neochote sovietskej strany vymieňať si názory, čo sa prejavilo zavedením cenzúry na správy zahraničných korešpondentov z Moskvy. Napríklad odmietnutie newyorského denníka Herold Tribune mať svojho korešpondenta v Moskve bolo jednou z príčin nedostatočného vzájomného porozumenia medzi národmi ZSSR a USA.

 

Stalin odpovedá, že prípad odmietnutia udelenia víz korešpondentovi “New York Herold Tribune” sa skutočne odohral. Ale toto nedorozumenie – náhodný jav, nesúvisí s politikou sovietskej vlády. Stalin, vie, že “New York Herold Tribune” sú solídne noviny. Podstatná je aj skutočnosť, že niektorí americkí dopisovatelia sú ZSSR zle naklonení. Stassen odpovedá, že takíto korešpondenti skutočne existujú. Korešpondent New York Herold Tribune dostal povolenie zostať v Moskve, ale len počas zasadania Rady ministrov. Noviny teraz nastoľujú otázku vyslania svojho stáleho korešpondenta do Moskvy. “New York Herald Tribune” je vedúcim orgánom republikánov, čo je teraz, keď republikáni získali väčšinu v Kongrese, ešte dôležitejšie.

 

Stalin hovorí: “Je to jedno, pretože medzi republikánmi a demokratmi nevidíme veľký rozdiel.” Pokiaľ ide o otázku korešpondentov, Stalin, pripomenul jednu príhodu. V Teheráne sa konala konferencia troch mocností, na ktorej v priateľskej atmosfére odviedli dobrú prácu. Jeden americký korešpondent, ktorého priezvisko si Stalin, teraz nepamätá, poslal správu, že maršal Timošenko bol prítomný na teheránskej konferencii, hoci tam v skutočnosti nebol, a že on, I. V. Stalin, udrel maršala Timošenka pri obede. To je však hrubý a ohováračský výmysel. Čo je to? Má sa takýto korešpondent chváliť? Na večeri, na ktorej účastníci teheránskej konferencie oslavovali Churchillove 69. narodeniny, bolo Churchill, Brooke, Lehigh a ďalší, do 30 ľudí, ktorí môžu byť svedkami, že sa nič také nestalo. Napriek tomu tento korešpondent poslal svoju vymyslenú správu do novín a tá bola uverejnená v americkej tlači. Dá sa takémuto korešpondentovi veriť? My, hovorí Stalin, neveríme, že za to môžu Spojené štáty alebo ich politika. Ale takéto incidenty sa stávajú. Vytvára to zlú náladu medzi sovietskym ľudom.

 

Stassen hovorí, že samozrejme existujú príklady nezodpovedného správania korešpondentov, ktorí vysielajú nesprávne správy. Ale iní korešpondenti napravujú chyby tých prvých a postupom času ľudia vedia, na ktorých korešpondentov sa možno spoľahnúť a na ktorých nie, a v dôsledku toho vidíme, ako sa ľudia triedia a zjednocujú pre veľké vojnové úsilie. Stalin odpovedá, že je to správne.

 

Stassen hovorí, že kedykoľvek sa korešpondent zjavne úmyselne úplne nesprávne vyjadrí, jeho noviny ho odvolajú, a tak si naše noviny vytvoria kádre schopných a čestných korešpondentov. Stalin hovorí, že títo dopisovatelia najprv napíšu senzačné správy, noviny ich uverejnia a zarobia peniaze, a potom týchto dopisovateľov prepustia.

 

Stassen hovorí, že tlač, obchod a kultúrna výmena sú oblasti, v ktorých musia oba systémy nájsť prostriedky na nadviazanie vzájomného vzťahu. Stalin hovorí, že je to správne. Stassen uvádza, že si myslí, že ak by neexistovala cenzúra správ korešpondentov, bol by to lepší základ pre spoluprácu a porozumenie medzi našimi národmi ako akýkoľvek iný základ.

 

Stalin hovorí, že v ZSSR sa ťažko zaobídeme bez cenzúry. Molotov sa o to pokúsil niekoľkokrát, ale nevyšlo to. Vždy, keď sovietska vláda zrušila cenzúru, musel sa kajať a znovu ju zaviesť. Na jeseň predminulého roka bola cenzúra v ZSSR zrušená. Stalin, bol na dovolenke a dopisovatelia začali písať, že Molotov prinútil Stalina ísť na dovolenku, a potom začali písať, že Stalin, sa vráti a Molotova vykopne. Týmto spôsobom títo dopisovatelia vykreslili sovietsku vládu ako akýsi zverinec. Sovieti boli, samozrejme, pobúrení a museli opäť zaviesť cenzúru.

 

Svassen hovorí, že teraz pochopil, že Stalin považoval spoluprácu za možnú, ak bola vôľa a chuť spolupracovať. Stalin odpovedá, že je to absolútne správne. Stassen hovorí, že mechanizácia a elektrifikácia majú veľký význam pre zvyšovanie životnej úrovne a že využívanie atómovej energie v priemysle má veľký význam pre všetky národy vrátane národov ZSSR a USA.

 

Stassen, je presvedčený, že už vytvorenia systému inšpekcie, kontroly a zákazu využívania atómovej energie na vojenské účely má veľký význam pre všetky národy sveta. Verí Stalin, že v budúcnosti existujú vyhliadky na vypracovanie dohody o kontrole a regulácii výroby atómovej energie a o jej mierovom využívaní?

 

Stalin odpovedá, že v to dúfa. Medzi ZSSR a USA sú v tejto otázke veľké nezhody, ale nakoniec, ako dúfa sa obe strany pochopia. Podľa Stalinovho, názoru sa zavedie medzinárodná kontrola a inšpekcia, čo bude mať veľký význam. Využitie atómovej energie na mierové účely spôsobí veľkú revolúciu vo výrobných procesoch. Pokiaľ ide o využívanie atómovej energie na vojenské účely, to bude s najväčšou pravdepodobnosťou zakázané. Vyžaduje si to túžba a svedomie národov.

 

Stassen hovorí, že ide o jeden z najdôležitejších problémov. Ak sa ho podarí vyriešiť, bude atómová energia najväčším dobrodením pre národy sveta; ak nie, bude najväčším prekliatím. Stalin hovorí, že podľa neho bude možné zaviesť medzinárodnú inšpekciu a kontrolu. K tomu veci smerujú.

 

Stassen ďakuje Stalinovi za rozhovor. Stalin odpovedá, že je Stassenovi k dispozícii a že Rusi si svojich hostí vážia. Stassen hovorí, že sa s Molotovom neformálne rozprával na konferencii v San Franciscu. Výsledkom tohto rozhovoru bolo pozvanie na návštevu Ruska. Stalin hovorí, že podľa neho je teraz situácia v Európe veľmi zlá. Čo si o tom myslí pán Stassen?

 

Stassen odpovedá, že vo všeobecnosti má pravdu, ale sú krajiny, ktoré nie sú postihnuté vojnou a nie sú v takej zlej situácii. Napríklad Švajčiarsko a Československo. Stalin hovorí, že Švajčiarsko a Československo sú malé krajiny. Stassen hovorí, že veľké krajiny sú vo veľmi zlej situácii. Hospodárske problémy, ktorým čelia, sú problémy s financiami, surovinami a potravinami.

 

Stalin uvádza, že Európa je časť sveta, kde je veľa tovární a závodov, ale je tu nedostatok surovín a potravín. To je tragédia. Stassen hovorí, že nízka produkcia uhlia v Porúrí viedla k nedostatku uhlia v Európe. Stalin hovorí, že v Anglicku je tiež nedostatok uhlia a že je to veľmi podivuhodné. Stassen hovorí, že produkcia uhlia v USA je našťastie na vysokej úrovni. USA produkujú 2 milióny ton čierneho uhlia denne. Vďaka tomu boli USA schopné dodávať veľké množstvá uhlia do Európy.

 

Stalin vyhlasuje, že situácia v Spojených štátoch nie je zlá. Ameriku chránia dva oceány. Na savere hraničí so slabou krajinou Kanadou a na juhu so slabou krajinou Mexikom. Spojené štáty sa ich nemusia Báť. Po vojne za nezávislosť Spojené štáty 60 rokov nebojovali a užívali si mier. To všetko pomohlo rýchlemu rozvoju USA. Okrem toho obyvateľstvo USA tvoria ľudia, ktorí sa už dávno oslobodili od útlaku kráľov a pozemkovej aristokracie. Aj táto okolnosť uľahčila rýchly rozvoj USA.

 

Stassen uvádza, že jeho prastarý otec utiekol pred imperializmom z Československa. Samozrejme, že geografická poloha USA bola pre USA veľkou pomocou. Mali sme šťastie, hovorí Stassen. Nepriateľ bol porazený ďaleko od našich brehov. USA boli v pozícii, že po skončení vojny mohli obnoviť výrobu vo veľkom meradle. Teraz je úlohou vyhnúť sa depresiám a hospodárskym krízam.

 

Stalin sa pýta, či sa v USA očakáva hospodárska kríza. Stassen odpovedá, že hospodársku krízu neočakáva. On verí, že je možné regulovať kapitalizmus v USA a stabilizovať zamestnanosť na vysokej úrovni a vyhnúť sa akejkoľvek väčšej kríze. Hlavnou úlohou je však zabrániť kríze v hospodárskom systéme USA. Ak však vláda bude viesť múdru politiku a ak sa bude brať do úvahy poučenie z rokov 1929 – 1930, v USA prevládne regulovaný, a nie monopolný kapitalizmus, čím sa vyhne kríze.

 

Stalin hovorí, že si to vyžaduje veľmi silnú vládu plnú veľkého odhodlania. Stassen hovorí, že je to správne a že okrem toho musí ľud pochopiť opatrenia na stabilizáciu a podporu hospodárskeho systému. Je to nová výzva, pretože v hospodárskych systémoch sveta doteraz neexistovala obdoba. Na druhej strane Stassen hovorí, že tieto trhy nemajú žiadne prostriedky na zaplatenie, a preto predstavujú pre USA skôr záťaž než výnosný biznis. Ale samozrejme, že odstránenie Nemecka a Japonska, dvoch nositeľov imperialistického nebezpečenstva, je z hľadiska sveta veľkým prínosom pre USA a ostatné krajiny. Samozrejme, svetový obchod nebol v minulosti pre USA faktorom s veľkým významom. Americké trhy boli obmedzené na USA alebo na hranice západnej pologule.

 

Stalin uvádza, že pred vojnou sa približne 10 % produkcie USA vyvážalo do iných krajín. Pokiaľ ide o kúpnu silu, Stalin, si myslí, že obchodníci by našli finančné prostriedky, nakúpili za ne americký tovar a ďalej ho predávali roľníkom vo svojich krajinách. Obchodníci v Číne, Japonsku, Európe a Južnej Amerike majú nahromadené peniaze. Teraz sa americký vývoz zvýši, možno až o 20 percent. Je to správne?

 

Stassen hovorí, že si to nemyslí. Stalin odpovedá: “Naozaj?” Stassen odpovedá kladne a hovorí, že ak sa vývoz USA zvýši na 15 %, bude považovať že Spojené štáty majú šťastie. Väčšina obchodníkov má nahromadenú miestnu menu, ktorá je väčšinou blokovaná a nevhodná na prevod. Preto Stassen, odhaduje, že americký vývoz nepresiahne 15 percent. Stalin hovorí, že ak však vezmeme do úvahy objem výroby v Spojených štátoch, 15 percent by nebolo malé číslo. Stassen s tým súhlasí.

 

Stalin uvádza, že americký priemysel má vraj teraz veľa zákaziek. Je to pravda? Hovorí, že továrne v USA nestíhajú plniť tieto objednávky a že všetky továrne sú stopercentne vyťažené. Je to pravda? Stassen odpovedá, že je to pravda, ale že tieto objednávky sú domáceho charakteru. Stalin poznamenáva, že to je veľmi dôležité. Stassen hovorí, že je možné uspokojiť potreby potravín, ženských odevov a obuvi, ale výroba obrábacích strojov, automobilov, parných lokomotív zaostáva.

 

Stalin hovorí, že v americkej tlači sa objavujú správy, že čoskoro nastane hospodárska kríza. Stassen hovorí, že v tlači sa objavili správy, podľa ktorých mal počet nezamestnaných v USA v novembri minulého roka dosiahnuť 8 miliónov. Tieto správy sa však ukázali ako nesprávne. Úlohou je vyrovnať vysokú úroveň výroby a dosiahnuť stabilizáciu tým, že sa zabráni hospodárskej kríze. Stalin poznamenáva, že Stassen musí mať na mysli reguláciu výroby. Stassen odpovedá, že je to správne, a hovorí, že v Amerike sú ľudia, ktorí tvrdia, že nastane depresia, ale on je optimistickejší a tvrdí, že Američania sa dokážu vyhnúť depresii, pretože ľudia majú hlbšie pochopenie pre reguláciu ako predtým.

 

Stalin sa pýta: “A podnikatelia? Budú chcieť byť regulovaní a podrobení obmedzeniam?” Stassen hovorí, že podnikatelia majú zvyčajne námietky. Stalin poznamenáva, že samozrejme budú namietať. Stassen však hovorí, že si uvedomujú, že depresia z roku 1929 sa nesmie opakovať, a teraz lepšie chápu potrebu regulácie. Samozrejme, že je potrebná vysoká miera regulácie, veľké množstvo rozhodnutí a potom rozumné kroky vlády. Stalin hovorí, že je to správne.

 

Stassen tvrdí, že je to potrebné vo všetkých systémoch a formách vlády. Ak sa pri akejkoľvek forme vlády robia chyby, je to pre ľudí zlé. Stalin s tým súhlasí. Stassen hovorí, že Japonsko a Nemecko to dokázali. Stalin hovorí, že v týchto krajinách riadili ekonomiku vojaci, ktorí nerozumeli ekonomike, Napríklad v Japonsku riadil ekonomiku Tódžó, ktorý vedel viesť len vojnu. Stassen hovorí, že to je pravda.

 

Stassen je Stalinovi vďačný za možnosť hovoriť so Stalinom a za čas, ktorý mu Stalin poskytol. Stalin sa pýta, ako dlho má Stassen v úmysle zostať v ZSSR. Stassen odpovedá, že zajtra chce ísť do Kyjeva, potom sa chce pokloniť statočným obrancom Stalingradu a potom má v úmysle opustiť ZSSR cez Leningrad. Počas obrany Stalingradu bol Stassen, v americkom námorníctve v Tichomorí, kde sa stalingradská epopeja sledovala s veľkou pozornosťou. Stalin hovorí, že admirál Nimitz je zjavne veľmi významný námorný veliteľ.

 

Stalin sa pýta, či bol Stassen v Leningrade. Stassen hovorí, že v Leningrade ešte nebol a že sa chystá opustiť ZSSR cez Leningrad. Stalin hovorí, že z rozhovoru so Stassenom si odniesol veľa. Stassen hovorí, že aj on získal z rozhovoru so Stalinom veľa pre svoju prácu v oblasti štúdia ekonomických problémov. Stalin hovorí, že pred vojnou tiež veľa pracoval na ekonomických problémoch a že sa z nutnosti stal vojakom. Stassen sa pýta, či môže získať nahrávku rozhovoru, ktorý viedol Pavlov, a či môže dostať povolenie hovoriť s korešpondentmi, keď ich uvidí, o tomto rozhovore. Stalin hovorí, že Stassen môže získať nahrávku rozhovoru a že Stassen určite môže hovoriť s korešpondentmi o tomto rozhovore, pretože nemá čo skrývať.

 

 

Nikolaj Starikov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov