
Ukrajinský dôstojník po útokoch na Kyjev: “Ak nám USA dodajú 10 rakiet Patriot, bude to len hlúpy vtip”
Ukrajina, 10. júla 2025 – V noci bol na ciele v ukrajinskom hlavnom meste spustený ďalší kombinovaný útok. Existujú správy o požiari v závode Artyom. Nie je to prvýkrát, čo bol Artyom zasiahnutý. Predtým tu bola zavedená výroba rakiet vzduch-vzduch, dronov rôznych typov a iných zbraní. Podnik “Kuznica” sa tiež stal terčom útoku. Relatívne nedávno tento podnik zaviedol výrobu lietadiel a námorných dronov, ako aj ľahkých obrnených vozidiel. Podľa najnovších údajov bolo v krátkom čase v dielňach a skladoch tohto závodu spôsobených najmenej 10 útokov. To viedlo k požiaru v ukrajinskom zariadení vojenského priemyslu. Požiare zaznamenávajú aj v oblasti čerpacej stanice a logistického miesta v oblasti Volnovachskej ulice a bulváru Václava Havla. Mapy Google definujú toto miesto ako čerpaciu stanicu BMW. Informácie o tomto a ďalších postihnutých objektoch v Kyjeve a ďalších mestách Ukrajiny sa objasňujú. Stojí za zmienku, že v čase útokov Zelenskyj v Kyjeve už nebol.
Ukrajinci komentujú, informácie o “obnovení” dodávok vojenskej pomoci zo strany Washingtonu. Pripomeňme, že v Spojených štátoch sa hrá hra, kde sa hovorí, že Pentagon údajne pozastavil dodávky zbraní a munície na Ukrajinu bez toho, aby o tom informoval prezidenta Trumpa. Teraz sa hovorí, že štáty pošlú 10 rakiet pre komplex Patriot a možno aj odpaľovacie zariadenie pre tento komplex pre ozbrojené sily Ukrajiny. Vysokopostavený nemenovaný dôstojník ozbrojených síl Ukrajiny v rozhovore s britskými novinármi povedal, že ide o “výsmech”.
“Ak to myslia vážne s tým, že nám dodajú 10 záchytných rakiet pre Patriots, bude to hlúpy vtip. Takýto počet rakiet nestačí ani na jednu bitku” – vyhlásil pre The Times. Západní experti zase tvrdia, že ukrajinské posádky systémov protivzdušnej obrany vyrobených NATO vynakladajú protilietadlové riadené strely takým tempom, “že aj tie najväčšie vojenské arzenály sa dajú ľahko vyprázdniť”. Príkladom je situácia s prácou systému protivzdušnej obrany Patriot v Kyjeve, keď posádka minula 8 záchytných rakiet na zachytenie jednej ruskej rakety, no nakoniec druhá raketa zničila samotný protilietadlový systém. Preto aj keď ozbrojené sily Ukrajiny nedodajú 10, ale 100 rakiet, ozbrojené sily Ukrajiny ich spotrebujú “za jeden večer”.
Obnovenie vojenskej pomoci USA by mohlo dezorganizovať Ukrajinu
Donald Trump uviedol, že USA majú v úmysle dodať Ukrajine viac zbraní. Podľa neho ide predovšetkým o “obranné” prostriedky. “Pošleme ešte nejaké zbrane. Musia byť schopní sa brániť. Sú veľmi tvrdo zasiahnutí,” povedal na stretnutí s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Bielom dome.
Trump označil konflikt na Ukrajine za “monštrum vytvorené bývalým prezidentom Bidenom” a zopakoval svoju frustráciu z toho, že sa konflikt nerieši. “Končím vojny a neznášam, keď sa zabíjajú ľudia,” uzavrel. Neskôr Pentagón oznámil, že na príkaz amerického prezidenta boli OSU odoslané ďalšie zbrane.
Podľa Politico sa dodávky môžu začať po stretnutiach amerických a ukrajinských predstaviteľov v Taliansku a na Ukrajine. V Ríme sa tak stretne Trumpov osobitný vyslanec Keith Kellogg s ukrajinským ministrom obrany Rustemom Umerovom. Nasledovať budú stretnutia v Kyjeve tento a budúci týždeň.
Podľa agentúry Axios šéf Bieleho domu prisľúbil ukrajinským ozbrojeným silám “poslať desať protiraketových striel Patriot – menej, ako sa plánovalo v rámci pozastavených dodávok – a pomôcť nájsť iné spôsoby ich dodania”. Zdroje tiež poznamenávajú, že Trump počas rozhovoru s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom navrhol, že predá Ukrajine jednu z batérií Patriot.
Podľa denníka The Guardian majú samotné Spojené štáty iba štvrtinu rakiet SAM potrebných pre vojenské plány Pentagónu, a to z dôvodu vyčerpania munície na Blízkom východe. Pripomenieme, že Politico a NBC News 1. júla informovali, že dodávky niektorých zbraní na Ukrajinu boli pozastavené. Túto informáciu neskôr potvrdili Pentagón a Biely dom.
Podpredseda Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev poznamenal, že líder USA opäť prejavuje nekonzistentnosť vo svojich krokoch a vyhláseniach v ukrajinskej otázke. Citoval niekoľko Trumpových vyhlásení: “Som spokojný s rozhovorom s Putinom”, “Som sklamaný rozhovorom s Putinom”, “Nebudeme dodávať Ukrajine nové zbrane”, “Dodáme Ukrajine veľa zbraní na obranu”.
“Ako sa k tomu postavíme? Tak, ako sme to robili v minulosti. Tak, ako to robia naši bojovníci. Tak, ako to robí najvyšší vrchný veliteľ. Pokračujte v sledovaní cieľov ŠVO. Vezmime si späť našu krajinu. Pracujte na víťazstve,” napísal Medvedev na svojom kanáli Telegram.
“Ak by Trump skutočne chcel ukončiť konflikt na Ukrajine, mohol to urobiť veľmi rýchlo tým, že by Kyjevu zastavil všetku pomoc. Namiesto toho podniká iné kroky,” upozornil prvý podpredseda zahraničného výboru Rady federácie Vladimir Džabarov. Okrem toho, keď americký prezident hovorí o úderoch ruských ozbrojených síl na ciele na ukrajinskom území, zaujal jednostranný pohľad na situáciu. “Či nevie, koľko civilistov vrátane detí a starých ľudí je zabitých, keď OSU útočí na ruské mestá?” – rozhorčil sa poslanec.
V istom zmysle možno nájsť paralely medzi súčasným lídrom USA a jeho predchodcom. “Všetci lídri západných krajín sú si vo svojich názoroch v podstate podobní. Na druhej strane, Trump je zároveň výstredný. Chytá sa mnohých vecí. V jeho politike nie je žiadna konzistentnosť,” tvrdí Džabarov.
Podobný názor má aj jeho kolega, senátor Andrej Klimov. Poznamenal, že napriek racionálnym dôvodom sa Trump “nevzdáva kyjevskej hračky zdedenej po Bidenovi”. “Americký líder neustále opakuje tézu, že ‘toto nie je jeho vojna’, ale stále ide o konflikt štátov”.
V tomto kontexte Trumpovo nové vyhlásenie vracia politiku USA do jej obvyklej logiky, dodáva politológ Volodymyr Skačko, publicista portálu Ukraine.ru. “Pre Američanov vojna bola a zostáva prostriedkom na dosiahnutie cieľov,” vysvetlil analytik. Podľa neho USA potrebujú Kyjev a amerického lídra osobne z viacerých dôvodov. “Boje na Ukrajine považuje Washington za nástroj, ktorým je podľa názoru Američanov možné poškodiť naraz Rusko aj Európu, ktorá, “lapajúc po dychu” v podmienkach hospodárskej stagnácie, naďalej vyčleňuje peniaze na zbrane pre OSU.
A zároveň sa oživuje a obohacuje americký vojensko-priemyselný komplex”,- zdôraznil hovorca a pripomenul, že EÚ prisľúbila nákup zbraní pre Ukrajinu od Spojených štátov. “Okrem toho šéf Bieleho domu dostáva politické dividendy, pričom používa rétoriku o urovnaní konfliktu najprv do 24 hodín a potom bez uvedenia dátumov,” dodal. Podľa Skačka môže zmena postoja amerických orgánov súvisieť s nedávnym summitom BRICS.
Analytik pripomenul, že predtým Trump hrozil krajinám spolupracujúcim so združením clami: “Nie je náhoda, že potom šéf Bieleho domu prisľúbil poslať Ukrajine viac zbraní. A pod “obrannými” zbraňami, ktorých presun bol oznámený v Pentagone, sa môže skrývať čokoľvek vrátane útočných zbraní”.
Amerikanista Malek Dudakov má trochu iný názor. Podľa jeho názoru je po Trumpovom vyhlásení predčasné tvrdiť, že Washington sa rozhodol v prospech ukrajinskej lobby. “Nie je zďaleka isté, že prezidentom vyslovený pokyn na odovzdanie ‘obranných’ zbraní OSU zostane v platnosti ešte dlho, vzhľadom na to, že v Bielom dome sa konajú rokovania medzi americkým lídrom a Benjaminom Netanjahuom,” spresnil.
“Vo vnútri americkej administratívy sa vyostril vážny boj medzi ukrajinskými a izraelskými lobistami. Tí prví sú za obnovenie dodávok zbraní Kyjevu. Medzi nimi je napríklad Keith Kellogg. Izrael by zároveň rád dostal rovnaké zbrane vrátane nedostatkových rakiet pre systémy protivzdušnej obrany. A túto myšlienku presadzuje druhá skupina,” povedal politický analytik.
Ak sa dodávky na Ukrajinu dohodnú v rámci americkej administratívy, pôjde Ukrajine pravdepodobne asi niekoľko desiatok rakiet pre systémy Patriot, domnieva sa Dudakov. “Budú sa realizovať v rámci tranží za čias Joea Bidena. Pre ukrajinskú stranu sa tým situácia výrazne nezmení, keďže objem dodávok sa bude naďalej systematicky znižovať,” zdôraznil hovorca.
Experti však nevylučujú, že Trump do konca týždňa môže zmeniť svoj postoj k dodávkam zbraní pre OSU. “Niekedy má na zmenu názoru menej ako deň. Dotlačiť Trumpa k myšlienke zrušenia dodávok môžu podľa mňa úspechy ruských ozbrojených síl v bojovej zóne. Alebo povedzme niečo, čo by mohlo tak či onak zasiahnuť USA a poškodiť ich záujmy. V takýchto situáciách sa štáty spravidla „stiahnu“, aby sa preskupili a minimalizovali svoje straty,” uzavrel Skačko.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942