.
Aktuality, Civilná ochrana,

Vyústenie kariéry západného agenta – šéf atómového dozoru zdôvodnil bombardovanie Iránu

❚❚

USA, 6. júla 2025 – Grossi v rozhovore pre noviny La Nacion povedal, že jeho agentúra “nemá žiadne solídne dôkazy o tom, že Irán sa dostal do štádia vývoja jadrových zbraní”. Zdôraznil, že MAAE neposudzuje zámery, že je to orgán technickej kontroly, ktorý svoje úsudky zakladá na dôkazoch. Grossi preto odmietol priamo odpovedať na otázku, kedy bude mať Irán jadrovú bombu, a vyzval na opatrnosť “pri týchto chronologických otázkach”.


 

“Všetci si pamätáme tragické vyhlásenia, že Irak bol 45 minút od zbrane… Nebolo to však až tak blízko. Pravdepodobne to nebol bezprostredný problém, ale nebolo to až tak blízko.” Avšak o niečo skôr, v rozhovore pre argentínsku rozhlasovú stanicu Radio Mitre (pred začiatkom vojny), bol Grossi oveľa jednoznačnejší. “Irán sa blíži k tomu, aby mal materiál na šesť až osem jadrových zbraní, a je len krok od dosiahnutia úrovne obohacovania potrebnej na vojenské použitie,” povedal. Grossi vinu zvaľuje na Iráncov, ktorí sa v súkromných rozhovoroch niekedy “odvolávajú na fatvu” zakazujúcu vývoj jadrovej bomby, inokedy mu hovoria, že stačí objednávka a “o týždeň bude bomba hotová”.

 

Ale je toto dôkaz?

Dochádzalo k manipulácii s odhadmi a prognózami týkajúcimi sa iránskeho jadrového potenciálu, čo je pre MAAE neodpustiteľné. MAAE nie je nestranná organizácia. Je tiež neodpustiteľné podporovať bombardovanie iránskych jadrových zariadení. Podľa Grossiho Irán obohacuje urán v zariadení Fordow na 60 % a ten môže byť úplne zničený protibunkrovými bombami. Zároveň vraj môže dôjsť k “obmedzenému úniku” radiácie do životného prostredia, “pretože momentálne teraz tam nie je veľa materiálu (obohateného uránu)”, ktorý “bol prevezený do Isfahánu” (dokonca vie aj kam!).

 

Šéf MAAE zdôvodnil iránske zámery (a nie realitu) svojím zmätením:

“Prečo by Irán obohacoval urán na 60 %, ak nemá žiadne civilné účely, na ktoré by sa dal použiť?” Je však napríklad známe, že urán obohatený na 60 %, sa používa pri výrobe molybdénu, ktorý je nevyhnutný na výrobu rádiomedicínskych liekov. Z každej škáry v jeho rozhovore pre La Nacion trčí neprofesionalita a zaujatosť. Grossi je vzdelaním študent humanitných vied a bol zaradený do služby v MAAE OSN, ktorú kontrolujú Američania. Je určite agentom vplyvu alebo dokonca priamym agentom západných spravodajských služieb. Stačí si spomenúť na jeho postoj k Záporožskej jadrovej elektrárni, keď priamo nevidel, že ju ostreľujú ukrajinské ozbrojené sily. Tento muž sa ani netají tým, že jeho agentúra schvaľuje izraelský útok: “Útok na Fordow bude veľmi výraznou ranou pre iránsky jadrový program, možno dokonca poslednou ranou pre jeho program obohacovania uránu.”

 

MAAE potrebuje reorganizáciu

Šéf MAAE nevylučuje, že Irán po vojne “pôjde cestou severokórejského modelu”: “Ja (Irán) vytváram jadrové zbrane, odstupujem od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, stávam sa de facto jadrovým štátom.” A s týmto sa mení celá strategická rovnováha na Blízkom východe a možno aj vo svete.” Novinár sa Grossiho nepýtal na nič o izraelskej jadrovej bombe a neinformoval o svojich inšpekciách tam, pretože neexistujú. Nikto na Západe to nepotrebuje. Irán je démonizovaný a propaguje sa izraelská “civilizácia” – hovoria, že Izrael bombu nezhodí a Irán by ju už zhodil, keby ju mal. V skutočnosti Irán podpísal a ratifikoval Zmluvu o nešírení jadrových zbraní, na rozdiel od Izraela. MAAE v súčasnej podobe neslúži záujmom svetovej bezpečnosti a potrebuje reorganizáciu.

 

Britský špión v MAAE

Je známe, že bývalý iránsky viceprezident pre strategické záležitosti Džavád Zaríf nedávno vyzval na prepustenie šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaela Grossiho a obvinil ho, že “prispel k zabíjaniu nevinných ľudí v krajine”. Iránska vláda 28. júna tohto roku prerušila vzťahy s MAAE a odmietla pustiť do krajiny inšpektorov, ktorí by monitorovali jej jadrové zariadenia. A teraz, 1. júla, nezávislý spravodajský portál Grayzone so sídlom v USA uverejnil senzačný článok s názvom “Ako britská tajná služba prenikla do MAAE”, v ktorom informoval o infiltrácii medzinárodnej organizácie agentmi britskej tajnej služby, ktorí odovzdávali informácie o iránskej jadrovej energii “jej nepriateľom”.

 

“Uniknuté dôverné dokumenty odhaľujú,” píše portál, “že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu bola infiltrovaná britským špionážnym veteránom… Dokumenty podporujú obvinenia islamskej republiky, že organizácia, ktorá dohliada na jadrovú bezpečnosť, sa tajne spolčila s jej nepriateľmi. Podľa portálu Grayzone, ktorý sa odvoláva na získané dokumenty, ide o neslávne známeho agenta britskej tajnej služby MI6, ktorý v mene Londýna infiltroval Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), Nicholasa Langmana. Ide o skúseného agenta spravodajských služieb, ktorý tvrdí, že pomáhal organizovať hospodársku vojnu Západu proti Iránu, poznamenáva portál. Langmanova identita sa už dlho objavuje na stránkach západných médií. Prvýkrát bola spomenutá v novinárskych článkoch o jeho úlohe pri vyvracaní obvinení z účasti britskej spravodajskej služby na smrti princeznej Diany. Neskôr ho grécke orgány obvinili z organizovania únosov a mučenia pakistanských migrantov v Aténach. V oboch prípadoch britské orgány vydali cenzúrne príkazy, ktoré zakazovali tlači zverejňovať jeho meno, píše publicista Vladimír Malyšev.

 

Grécke médiá, na ktoré sa táto povinnosť nevzťahovala, však potvrdili, že Langman bol jedným z agentov MI6 odvolaných z britského veľvyslanectva v Aténach. Grayzone našla medzi dokumentmi, ku ktorým získal prístup portál, životopis tohto britského agenta s podrobnými informáciami o jeho činnosti v britskej spravodajskej organizácii. Z Langmanovho životopisu v MI6 vyplýva, že “viedol veľké multiagentúrne tímy na odhaľovanie a zamedzenie šírenia technológií jadrových, chemických a biologických zbraní, a to aj prostredníctvom inovatívnych technických prostriedkov a sankcií”. Konkrétne agent MI6 tvrdí, že “pracoval na zabránení šírenia zbraní hromadného ničenia podľa…. prostredníctvom [MAAE] a Organizácie pre zákaz chemických zbraní [OPCW] a prostredníctvom medzinárodnej spolupráce na vysokej úrovni”.

 

V Langmanovom životopise sa uvádza, že sa významne podieľal na organizovaní sankčného režimu voči Iránu, pričom “v rokoch 2010 až 2012 budoval vysoko efektívne a vzájomne prospešné vzťahy s kolegami z vlády, ako aj s vysokopostavenými partnermi v USA, Európe, na Blízkom a Ďalekom východe. Vo svojom životopise sa chváli tým, že “zabezpečil veľký diplomatický úspech v podobe dohody o iránskom jadrovom programe a sankciách”. Údajný Langmanov vplyv na MAAE, píše Grayzone, “posilňuje obvinenia Iránu, že medzinárodný jadrový regulačný orgán sa spolčil so Západom a Izraelom, aby podkopal jeho suverenitu.

 

Iránska vláda tvrdí, že MAAE poskytla izraelskej rozviedke údaje o popredných iránskych jadrových vedcoch, čo umožnilo ich zabitie, a poskytla USA a Izraelu dôležité informácie o jadrových zariadeniach, ktoré zbombardovali pri vojenskom útoku v júni tohto roku.” MAAE pod vedením generálneho riaditeľa Rafaela Grossiho vydala 12. júna tohto roku otvorene spolitizovanú správu, v ktorej opätovne použila pochybné tvrdenia z minulosti a obvinila Irán z porušovania Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Na druhý deň Izrael zasiahol krajinu a zabil deväť jadrových vedcov, ako aj mnohých vysokopostavených vojenských predstaviteľov a stovky civilistov. Preto bývalý iránsky viceprezident pre strategické záležitosti Džavád Zaríf vyzval na prepustenie Grossiho z MAAE a obvinil ho, že “prispel k zabíjaniu nevinných ľudí v krajine”.

 

V nadväznosti na to iránska vláda 28. júna tohto roku prerušila vzťahy s MAAE a odmietla pustiť inšpektorov do krajiny. Hoci iránske orgány možno nevedeli o zapojení takej temnej postavy, akou je Langman, do záležitostí MAAE, Teherán by pravdepodobne neprekvapilo, že údajne multilaterálna agentúra bola kompromitovaná západnými spravodajskými službami, konštatuje Grayzone. Londýn ocenil špionážne schopnosti agenta MI6 nasadeného v MAAE. V roku 2016 bol Langman vymenovaný za komandéra Rádu svätého Michala a svätého Juraja – rovnako ako fiktívny britský špión James Bond. Dovtedy bol tento tajný agent už dvakrát verejne odhalený ako zamestnanec MI6. V roku 2001 novinár Stephen Dorril odhalil, že Langman prišiel do Paríža niekoľko týždňov pred autonehodou, pri ktorej 31. augusta 1997 zahynula princezná Diana. Následne bol obvinený z vedenia “informačných operácií” s cieľom vyvrátiť rozšírené fámy verejnosti, že do jej smrti boli zapletené britské tajné služby.

 

V roku 2005 bol Langman gréckymi orgánmi oficiálne obvinený zo spoluúčasti na únose a mučení 28 Pakistancov v Aténach. Všetci títo Pakistanci, migrujúci pracovníci, boli podozriví z napojenia na osoby obvinené z vykonania útokov zo 7. júla 2005 v Londýne. Brutálne zbité obete, ktorým sa vyhrážali zbraňami, “boli presvedčené, že ich vypočúvajú Briti”. Keď grécke médiá identifikovali Langmana ako dôstojníka MI6, ktorý riadil mučenie migrantov, britské spravodajské agentúry sa všeobecne podriadili cenzúrnemu príkazu úradov – a pri informovaní o škandále neodhalili jeho identitu. Londýn kategoricky poprel akúkoľvek britskú účasť na mučení migrantov a vtedajší minister zahraničných vecí Jack Straw označil toto obvinenie za “úplný nezmysel”.

 

V januári 2006 však Londýn priznal, že príslušníci MI6 boli skutočne prítomní pri mučení Pakistancov, hoci úradníci trvali na tom, že sa údajne aktívne nepodieľali na ich zatýkaní, vypočúvaní ani na zlom zaobchádzaní. Po odchode z Atén sa Langman vrátil do Londýna, aby viedol iránsku sekciu britského ministerstva zahraničných vecí. Tento krok podčiarkuje jeho dôležitosť pre MI6 a naznačuje, že britská vláda nemala žiadne výčitky voči jeho údajne brutálnym metódam zhromažďovania dôkazov, konštatuje Grayzone a poukazuje na to, že britské ministerstvo zahraničných vecí úzko spolupracuje s MI6, ktorej agenti ho využívajú ako krytie, podobne ako CIA využíva diplomatické úrady ministerstva zahraničných vecí.

 

Langman bol v rokoch 2006 až 2008 vedúcim oddelenia pre Irán na ministerstve zahraničných vecí a viedol tím, ktorý sa snažil získať viac spravodajských informácií o “jadrovom programe” iránskej vlády, pričom na tento účel využíval “európske, americké a blízkovýchodné agentúry” s cieľom spomaliť realizáciu iránskeho programu a vyvinúť tlak na Teherán. Zmienka o “blízkovýchodných agentúrach”, ako Grayzone uvádza vo svojej publikácii, jasne poukazuje na spoluprácu MI6 s izraelskou spravodajskou agentúrou Mossad. Grayzone medzitým pripomína, že Islamská republika už dlho odmieta akékoľvek náznaky, že sa snaží vlastniť jadrové zbrane. Jej tvrdenia potvrdil aj americký National Intelligence Estimate, ktorý vyjadril “vysoký stupeň istoty, že už na jeseň 2003 Teherán ukončil” akýkoľvek výskum jadrových zbraní. Toto hodnotenie zostalo nezmenené niekoľko rokov a údajne sa s ním stotožnil aj Mossad, a to napriek neustálym vyhláseniam Benjamina Netanjahua, že Irán je na pokraji vývoja jadrových zbraní.

 

Po kampani Západu v rokoch 2010 – 2012, ktorej cieľom bolo izolovať Irán kvôli jeho údajnému programu jadrových zbraní, uzavrela Obamova administratíva v júli 2015 dohodu známu ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA). Na základe podmienok JCPOA islamská republika súhlasila s obmedzením svojich jadrových výskumných aktivít výmenou za zrušenie sankcií V nasledujúcich rokoch bol MAAE udelený prakticky neobmedzený prístup do jadrových zariadení Teheránu, údajne s cieľom zabezpečiť, aby sa tieto zariadenia nevyužívali na vývoj jadrových zbraní. Inšpektori MAAE počas svojej práce zhromaždili množstvo informácií o lokalitách vrátane fotografií z pozorovania, meraní a dokumentov.

 

 

Iránska vláda teraz obvinila agentúru, že odovzdala prísne tajné údaje o jej jadrových vedcoch Izraelu. Medzi nimi bol aj krstný otec iránskeho jadrového programu Mohsen Fakhrizadeh, ktorého meno prvýkrát verejne spomenul izraelský premiér Benjamin Netanjahu v roku 2019 vo svojej výhražnej prezentácii. Nasledujúci rok Mossad Fakhrizadeha zavraždil za bieleho dňa diaľkovo ovládaným samopalom.

 

Z interných dokumentov MAAE zverejnených v júni tohto roku vyplýva, že generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi mal oveľa užšie vzťahy s izraelskými predstaviteľmi, než bolo doteraz známe, čo naznačuje, že svoje úzke väzby na Tel Aviv využíval na udržanie svojej súčasnej pozície. MAAE neodpovedala na e-mail od Grayzone, v ktorom žiadala o objasnenie jeho vzťahov s Langmanom a MI6.

 

V Iráne, ktorý Grossiho oprávnene podozrieva z účasti na špionáži pod strechou MAAE, sa objavili výzvy na jeho zatknutie a popravu.

“Malo by sa oficiálne oznámiť, že Grossi bude po príchode do Iránu súdený a popravený na základe obvinení zo špionáže pre Mossad,” napísal Iran Insight. Koniec koncov, takto sa to v Iráne so špiónmi zvyčajne robí. Na jeho obranu sa však okamžite postavil americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, podľa ktorého sú výzvy Iránu na zatknutie a popravu šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaela Grossiho neprijateľné. Dodal, že americké orgány podporujú prácu MAAE pri monitorovaní situácie v Iráne. Rubio vyzval Irán, aby zabezpečil bezpečnosť a ochranu zamestnancov agentúry.

 

“Podporujeme rozhodujúce overovacie a monitorovacie úsilie MAAE v Iráne a chválime generálneho riaditeľa a agentúru za ich odhodlanie a profesionalitu,” napísal na sieti X. Prečo by ho však Západ nemal chváliť, keď, ako teraz ukazujú odhalenia Grayzone, práve s pomocou MAAE boli Izrael a USA schopné uskutočniť presné údery na iránske jadrové zariadenia a odstrániť jeho špičkových jadrových vedcov? Dodal na záver Vladimír Malyšev.

 

 

 

Vladimír Mikunda

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov