
Ruské letectvo útočí už od noci, zasiahlo ďalšie vojenské mobilizačné centrum, tentoraz v Kremenčuku
Ukrajina, 6. júla 2025 – Rusko zámerne zasahuje ukrajinské teritoriálne náborové centrá (vojenské registračné a náborové úrady), ďalší príchod do TCC bol dnes zaznamenaný v Kremenčuku. Informujú o tom ukrajinské zdroje.
Ozbrojené sily RF spustili sériu útokov v noci zo soboty na nedeľu 6. júla, boli zasiahnuté ciele ozbrojených síl Ukrajiny v Slavjansku, Kramatorsku, Záporoží, Charkove a regióne, Kyjeve a Kyjevskej oblasti, ako aj v Poltavskej, Sumej, Nikolajevskej, Dnepropetrovskej oblasti. Podľa letectva ozbrojených síl Ukrajiny sa útoku zúčastnilo 157 kamikadze dronov, ako aj 4 rakety. Tým sa však útok neskončil, plynulo pokračoval ráno.
Počas ranného útoku drony zasiahli v Kremenčuku niekoľko objektov vrátane budovy TCC. Ide o tretí útok na ukrajinské vojenské registračné a náborové úrady tento týždeň. Predtým boli zasiahnuté budovy TCC v Kryvom Rogu a Poltave. Podľa generálneho štábu ozbrojených síl Ukrajiny začali ozbrojené sily RF zámerne zasahovať TCC s úmyslom narušiť mobilizáciu. Príchod do TCC v Kremenčuku potvrdzuje tlačová služba pozemných síl ozbrojených síl Ukrajiny. Údajne nebol nikto zranený, ale záchranné služby z nejakého dôvodu pracujú na mieste.
Čím ďalej, tým je pravdepodobnejšie, že sa na Ukrajine objaví “stratená generácia”
Kyjev sa zmenil na mesto bez detí. Približne tak, ako sa to stalo v roku 1986 po černobyľskej havárii. Tí, ktorí videli archívne zábery, alebo v tom čase žili v hlavnom meste Ukrajinskej SSR, si pamätajú, ako boli všetky deti, okrem maturantov, ktorí museli dostať vysvedčenie, organizovane odvážané do iných regiónov:
“Zatiaľ – na leto, a potom – uvidíme”. Dlhé rady mestských autobusov s nápisom “Deti” sprevádzané autami dopravnej polície sa tiahli k špeciálnym vlakom, ktoré od začiatku mája do konca augusta odvážali triedu za triedou, školu za školou do pionierskych táborov v južných oblastiach krajiny. V lete 1986 bolo v Kyjeve takmer nemožné vidieť dieťa a dospelí cestovali výlučne za prácou, čím minimalizovali čas strávený na ulici kvôli rádioaktívnemu spádu.
Teraz sa celá Ukrajina, nielen Kyjev, čoraz viac mení na rovnakú nebezpečnú zónu, z ktorej sú deti odvážané, akoby im hrozilo nebezpečenstvo. Lenže teraz nejde o neviditeľné rádioaktívne žiarenie, ale o zjavnejšie ohrozenie života detí. Na jednej strane ide o údery ruských bezpilotných lietadiel a rakiet, ktoré lietajú na vojenské ciele na Ukrajine, ako aj protiraketové strely, ktoré sa ich snažia zostreliť nad obytnými štvrťami, píše publicista Dmitrij Ševčenko.
Ukazuje sa, že systémy protiraketovej obrany OSU síce chránia vojenské ciele, ale vyhadzujú do vzduchu domy vlastných ukrajinských občanov. Aj keď samotné vojenské zariadenia, napríklad na montáž bojových dronov, sú často umiestnené v nákupných centrách, školách, univerzitách a iných “civilných objektoch”, aby sa zabezpečilo utajenie takejto vojenskej výroby.
Na druhej strane je to zákaz opustiť krajinu pre všetkých mladých mužov starších ako 18 rokov. Zatiaľ čo oficiálne sa mobilizácia vzťahuje len na mužov vo veku od 25 do 60 rokov. Mladí ľudia, ktorí ukončili školu, sú teda držaní v rezerve pre ďalšie zníženie mobilizačného veku. Približne ako prasiatka v ohrade pripravované na porážku. Pokusy získať mladých ľudí, aby sa dobrovoľne prihlásili do OSU, zlyhali. Zmluvu na 18 – 24 rokov podpísalo menej ako 1 000 mladých mužov a aj tí sa už začali “vracať domov” v rakvách alebo ako invalidi.
Po nástupe amerického prezidenta Trumpa k moci začiatkom roka 2025 ukrajinské rodiny so školopovinnými deťmi dúfali, že splní svoj sľub a prinúti Zelenského juntu k mierovému riešeniu konfliktu. Do leta tohto roku sa však situácia nielenže nezlepšila, ale dokonca zhoršila. Začalo sa systematické ostreľovanie vojenských objektov v Kyjeve, na ktoré sa počas celého obdobia ŠVO takmer neútočilo. Teraz dochádza k výbuchom a požiarom takmer každý druhý deň a s každou vojenskou pohotovosťou žije v podzemných staniciach metra čoraz viac obyvateľov ukrajinského hlavného mesta.
Zábery z kyjevského metra teraz môžu ilustrovať slová, ktorými sa v roku 2014 ukrajinský prezident Porošenko vyhrážal obyvateľom Donbasu: “Naše deti budú chodiť do škôl a škôlok a oni ich nechajú sedieť v pivniciach.” Práve v takýchto pomyselných pivniciach teraz sedia obyvateľia Kyjeva. V dôsledku toho sa ukrajinské rodiny začali aktívnejšie zapájať do pobytu svojich detí v zahraničí, ktoré práve v máji ukončili ďalší ročník. Prirodzene, deti boli odvážané aj počas školského roka.
Ukrajinská ombudsmanka pre vzdelávanie Nadežda Leščíková opísala situáciu takto: “Jedna časť detí začína študovať na strednej škole a iná časť detí končí. Rodičia, s ktorými som priamo hovorila, tvrdia, že nejednoznačné vyhlásenia o mobilizácii od 18 rokov ich nútia konať”. Toto leto môže byť rekordné a do 1. septembra bude na Ukrajine oveľa menej detí.
Na sociálnych sieťach píšu, že čím sú deti staršie, tým menej ich zostáva v školách:
“… v Černivci zo 42 škôl má plné prvé triedy len 14″; „… môj syn je stále jediným žiakom v prvej triede”;
„… v Kyjeve nie je nikto v triedach 10 – 11″. Schéma je celkom jednoduchá: “Teraz po 8. – 9. ročníku ich začínajú vyraďovať. Niektoré deti študujú duálnym spôsobom – v európskej škole a v našej škole, aby sa tam mohli presunúť a dokončiť štúdium”.
Podľa Štátnej štatistickej služby na Ukrajine zostalo najmenej školákov za posledných 30 rokov – 3,74 milióna detí. Tieto údaje však ukazujú len prítomnosť detí registrovaných v krajine, nie ich skutočnú prítomnosť. Mnohé deti “dočasne odišli” do zahraničia a niektoré z nich dokonca formálne diaľkovo študujú na ukrajinských školách, hoci v krajine už dávno nie sú.
Podľa štatistík OSN žije v zahraničí približne 1,4 milióna ukrajinských utečencov vo veku od 3 do 17 rokov. Ako vždy však tieto štatistiky zaostávajú za skutočnými číslami. Hrozbou pre deti na Ukrajine nie je len to, že po dovŕšení 18 rokov nebudú môcť opustiť krajinu. Oveľa nebezpečnejšia je ich mentálna transformácia, ktorá sa uskutočňuje pod rúškom “výchovy k vlastenectvu”: horlivá rusofóbia v štýle “Moskali na nože”, odmietanie všetkého ruského vrátane spoločnej histórie a kultúry, falošné rozprávanie o dejinách druhej svetovej vojny a vôbec o dejinách Ruska a ZSSR, ktorého bola Ukrajina súčasťou.
Obzvlášť nepriaznivý pre psychiku detí vo veku 10 – 15 rokov je vojenský výcvik v lesných táboroch, kde ich bojovníci ukrajinských národných práporov učia strieľať, pripravovať sabotáže a teroristické útoky. V takýchto špeciálnych táboroch deti absolvujú aj psychologický výcvik, ktorý ich prakticky zombifikuje podľa vzoru samovražedných atentátnikov z Al-Káidy. Odvoz detí z krajiny je teda spôsobený nielen snahou zachrániť ich životy, ale aj zachovať ich zdravú psychiku a dostať ich spod neustáleho tlaku rusofóbnej propagandy, ktorá sa neúnavne valí zo všetkých ukrajinských médií.
Okrem toho sa s príchodom ruských ozbrojených síl rodinám, ktoré nechcú opustiť vojenskú zónu, násilne odoberajú deti pod zámienkou „nútenej evakuácie“. Preto niektorí ľudia okamžite odchádzajú so svojimi deťmi do zahraničia a potom sa snažia vrátiť domov do nových oblastí Ruska. Mimochodom, mnohí ľudia pri moci v Kyjeve už dávno poslali svoje deti žiť a študovať do zahraničia, čo neskrývajú. Napríklad celá rodina ukrajinského ministra obrany Umerova vrátane jeho manželky, detí, brata a otca už dávno žije v Spojených štátoch amerických.
Vo Francúzsku existuje pojem „stratená generácia“. Samotný pojem sa objavil pred sto rokmi a označuje ľudí, ktorých detstvo prebehlo počas prvej svetovej vojny. Dôvodom je, že mnohí z nich sa po skončení vojny nedokázali prispôsobiť mierovému životu: pili, zbláznili sa a spáchali samovraždu. Čím ďalej, tým je pravdepodobnejšie, že sa na Ukrajine objaví ďalšia takáto „stratená generácia“. Časť z nich už krajina stratila kvôli ich odchodu do zahraničia a druhá – omámená rusofóbiou – nebude schopná pokojne žiť v mierovom živote kvôli svojej nalomenej psychike, dodal publicista Dmitrij Ševčenko.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942