.
Aktuality, Pozemná technika,

Perfektná zbraň aj príležitosť pre Slovensko. V USA finišuje vývoj protitankovej míny pre smerové útoky zhora

❚❚

tankom T-72.


 

Autor mal samozrejme lepšiu pamäť ako Rusi, ktorí článok písali a vie, že takáto zbraň môže mať pôvod ešte v studenej vojne. Pritom úspešný výsledok testov nezaručuje, že nebude nasadená v zdokonalenej podobe XM-250, súbežne s novým prenosným systémom XM-343 s protidnovými mínami.

 

Do akej miery Američania blufujú uvidíme neskôr, autor sledoval stopu vývoja tejto zbrane desiatky rokov, na rozdiel od oficiálnej verzie. Treba tiež spomenúť, že meno XM204 dostal aj program vývoja ľahkej “močiarnej” 105 mm ťahanej húfnice s miernym záklzom, či dokonca airsoftová hračka, do určitej miery teraz použiteľná vo výcviku. (Analógia s reálnymi vzormi čínskej výzbroje pod označením Type 63 – čo je čínska útočná puška kalibru 7,62×39 mm, čínsky ľahký 60mm mínomet, čínsky ľahký obojživelný tank s 85 mm kanónom, čínsky pásový obrnený transportér, čínsky delostrelecký raketomet kalibru 107 mm… stačí sa naučiť po čínsky a z kontextu bude zrejmé o čo konkrétne ide).

 

Každopádne, aj keď je ruský materiál neúplný, je určený vojenským odborníkom, preto jeho priamy preklad do slovenčiny nemá zmysel. Ruský článok treba doslova rozbiť na atómy, aby bol správne pochopený potenciál míny pre vyzbrojovanie slovenských vojsk v momentálnej hospodárskej, bezpečnostnej a zahranično politickej situácii SR. Historické povedomie o tejto zbrani pritom umožňuje jej zasadenie do kontextu konca studenej vojny, kde svojim myslením ustrnuli slovenskí generáli.

 

Zjednodušene povedané, XM204 má strážiť a blokovať zverený sektor, v ktorom pomocou vlastných senzorov zistí nepriateľské vozidlo a vystrelí smerom nad neho jeden zo štyroch kusov svojej submunície, ktorá ho potom ničí Misznay-Schardin efektom (EFP – výbuchom formovaný projektil/penetrátor s tantalovou čašou), pričom útočí zhora na najslabšie pancierované stropné partie vozidla. Najmä z povahy senzorov vyplýva, že je pre ňu extrémne ľahké zistiť a zničiť ťažké ženijné odmínovacie a odtarasovacie tanky.

 

História a pôvod

V skutočnosti vývoj zbrane nezačal v roku 2019, ale už v roku 1987, čo prinieslo praktické výsledky v podobe málo známej protitankovej míny M93 Hornet. Bola súčasťou projektu Assault Breaker pre integráciu pokročilých technológií ako laser, elektrooptické senzory, mikroelektronika, dátové procesory a radary do presne navádzanej munície. Assault Breaker bol koncipovaný ako útok na pohybujúce sa obrnené jednotky zadného ešalónu hlboko za nepriateľskými líniami. Budúcnosť z roku 1978 doteraz zatiaľ zjavne neprístupná mnohým slovenským generálom. Podobne mohla mína M93 Hornet podporovať taktickú inováciu používanú západonemeckým Bundeswehrom, ktorou bol boj na zdržanie – Verzögerungsgefecht (v podstate hlavne zdržanie a usmerňovanie postupu protivníka dočasne bránenou zdržiavacou zónou smerom k vlastnej obrannej línii).

 

Na samom konci studenej vojny tak USA hľadali riešenie pre oslabenie početnej prevahy tankových a motostreleckých vojsk krajín Varšavskej zmluvy a v spomínanom roku 1987 vyhlásili súťaž, ktorú vyhrala firma Textron Inc. V apríli 1990 bola poverená sériovou výrobou míny M93 Hornet. Vzhľadom na rozpad ZSSR a ukončenie studenej vojny dala len 441 kusov a cenovka za jednu mínu M93 Hornet bola nakoniec astronomická, 119 190 USD v cenách z roku 1996.

 

 

Ukážka fungovania míny M93 Hornet, považovala sa za súčasť širšej rodiny munície označovanej skratkou WAM (Wide area munition – munícia pre veľkú plochu):

 

 

Mína M93 vyhľadávala tanky akustickým a seizmickým senzorom, mala len jeden projektil s infračerveným senzorom cieľa. Svojou koncepciou sa veľmi podobala na najmodernejšiu ruskú protitankovú mínu pre smerové útoky zhora PTKM-1R. Jej popis nad rámec katalógu Rosoboronexportu v tomto článku nebude z určitých dôvodov privedený.

 

 

Firma Textron Defense Systems sa po komerčnom neúspechu míny M93 Hornet nevzdala a pracovala na ďalšom projekte inteligentnej míny XM1100 Scorpion, známej aj ako Intelligent Munitions System. V tomto prípade išlo o komplexný projekt viacúčelovej míny, ktorá mala štyri kusy munície určenej na ničenie tankov a vozidiel a štyri protipechotné granáty.

 

Inteligentný systém munície alebo XM1100 Scorpion predstavený v krátkom videu:

 

 

Malo ísť o bezpečnejšiu alternatívu tradičných mín, najmä z pohľadu operátora. Zbraň mala byť schopná detegovať, sledovať a ničiť vozidlá, komunikovať s operátorom v režime MITL (Man-in-The-Loop – človek musí spustiť akciu zbrane, nie je plne autonómna) a odovzdávať informácie do siete v rámci network centric warfare (vojenská doktrína o využití informačnej prevahy nad nepriateľom). V roku 2010 boli uskutočnené úspešné testy zbrane, ale nebola prijatá do výzbroje, výsledky jej vývoja sa mali uplatniť v iných projektoch.

 

 

Z pohľadu Rusov je dobré, že Ukrajinci zrejme neprišli nato, že sa to v roku 2013 týkalo aj existujúcej protipechotnej míny, ktorá bola pre tento účel opäť označená ako program XM-7 Spider. Lenže na kúpu 290 000 mín M7 Spider bolo už v cenách z roku 2004 uvoľnených 513 miliónov USD a ďalších 34 miliónov USD poskytnutých programu XM1100 po úspešnom ukončení skúšok mohlo ísť na vylepšenie Spiderov. Navyše, Textron tu bol len partnerom ATK (Alliant Techsystems).

 

 

Protipechotná mína M7 Spider vznikla ako americká odpoveď na odzbrojovacie iniciatívy, ktoré si kládli za cieľ zákaz používania protipechotných mín. USA nepristúpili k príslušnej konvencii, ale sa snažili o kontrolu míny operátorom, prostredníctvom vyššie uvedeného režimu MITL, neskôr už premenovaného politicky korektne a rodovo neutrálne na HITL (Human- In-The-Loop). Ak sa aj Ukrajinci niečo o míne M7 Spider dozvedeli, ich zvedavosť mohla byť dopletená dodávkou štyroch kusov delostreleckého prieskumného vozidla M7 BFIST a správami o vývoji bitevnej útočnej pušky M7 kalibru 6,8×51 mm. Širšie povedomie o existencii míny M7 tak na Ukrajine nastalo súbežne s priebežným zastavením amerických zbrojných dodávok, resp. odstúpením Ukrajiny od dohovoru o zákaze protipechotných mín.

 

 

Mína M7 Spider bude predstavená vo videu, ktoré vyrobil autorom nespravodlivo prehliadaný magazín americkej námornej pechoty Task & Purpose a bolo zverejnené v auguste 2021. Dennodenne však odtiaľ chodí veľa zaujímavých správ. Mína má 6 kusov submunície a zaznamená pohyb nepriateľa. Potom informuje operátora, ktorý hrozbu vyhodnotí a prípadne odpáli projektily nasmerované proti hrozbe, ktoré však môžu byť aj nesmrtiace. V roku 2009 boli míny Spider dodané na afganské bojisko.

 

 

Pomaly sme sa priblížili k roku 2019, ktorý bol určujúci pre obnovu vývoja míny XM204 a priniesol zaujímavé výsledky. To čo tu teda máme dnes je mína so štyrmi projektilmi optimalizovanými na ničenie ťažko opancierovaných vozidiel. Cieľ zaznamenáva pomocou akustických a seizmických senzorov na vzdialenosť 1 kilometer, radarový, prípadne magnetický (?) senzor sleduje rýchlosť a smer pohybu cieľa. Projektily majú dosah minimálne 50 metrov, ak vychádzame z letáku výrobcu a nezávislým zdrojom udávanej ZOA 100 m (Zone of Authority – plocha, ktorú zbraň pokrýva má mať priemer 100 metrov).

 

V prípade manuálneho umiestnenia míny je k dispozícii vizuálny indikátor aktivácie. Mína sa odistí za 30 minút a dá sa nastaviť jej samolikvidácia po 4 hodinách, 48 hodinách alebo 15 dňoch (ako pri mínach GATOR).

 

 

Mína XM204:

 

V ruskom článku je chyba, keďže submuníciu míny XM204 označuje ako CBU-97 Sensor Fuzed Weapon. To je však letecká bomba kalibru asi 454 kg (1000 libier) s protitankovou submuníciou BLU-108/B. Jedna bomba ich obsahuje 10 kusov. Submunícia BLU-108/B váži 29 kg ale nie je to samostatná samonavádzacia bojová hlavica. Jej úlohou je spomaliť rýchlosť pádu pomocou padákov a raketových motorov, ktoré tiež zabezpečujú rotáciu a odstredivé uvoľnenie štyroch kusov Skeets – čo je submunícia s vlastným infračerveným senzorom zhruba v tvare zväčšeného hokejového puku.

 

Dvojica známych cvičných použití ostrých leteckých bômb CBU-97 z bombardéru B-1B Lancer, prípadne inej platformy, resp. princíp jej fungovania. Nie je prekvapujúce, že Ukrajinci žiadnu podobnú bombu nedostali. Nie však preto, že už v 90. rokoch minulého storočia stála 360 000 USD.

 

 

Bomba nie je úplne aktuálna už ani v jej modernizovanej podobe. V minulom desaťročí došlo k jej vylepšeniu na štandard CBU-105, pridaním INS/GPS kitu WCMD, ktorý z nej robí presne navádzanú leteckú bombu s dosahom 16-20 km. Submunícia Skeet pre BLU-108/B s pasívnym infračerveným senzorom cieľa bola pre pre BLU-108B/B bomby CBU-105 nahradená zdokonalenou verziou s pasívnym infračerveným aj aktívnym laserovým senzorom. Mína XM204 a jej submunícia, ktorá má podobný princíp ničenia výbuchom formovaným projektilom/penetrátorom ako Skeet z BLU-108.

 

 

 

V septembri 2016 Textron oznámil zastavenie výroby bomby pre nízky dopyt. Pritom CBU-105 bola aj exportovaná, z členských štátov paktu NATO ju však má okrem USA vo výzbroji len Turecko. Vývoz spravidla smeroval do bohatých štátov s významnejším podielom výdavkov na obranu, v konfliktných geopolitických zónach a silným taktickým letectvom.

 

V USA predpokladajú, že jeden strategický bombardér B-52 dokáže bombami CBU-105 zničiť tankovú divíziu, napriek tomu, že bol predtým pre nedostatok financovania zastavený vývoj kitu WCMD-ER s CEP 26 metrov na vzdialenosť 40-65 km.

 

Ako sa stalo nedávno známe, oveľa menej cennú muníciu než CBU-97 a CBU-105, ktorá nemôže predstavovať konvenčnú alternatívu k použitiu taktických jadrových zbraní si už USA radšej šetria na horšie časy. Množstvo a štruktúru munície kúpenej pre slovenské F-16V by sme v tomto článku rozoberali jedine v prípade, že by sme chceli Ukrajincov v danej situácii niečím veľmi rozveseliť. Každopádne, skratka CBU by mala označovať kazetovú leteckú bombu a BLU a znamená Bomb Live Unit.

 

 

Z hľadiska pôvodu, sledovali sme vývoj míny XM204 od konca 80. rokov minulého storočia do súčasnosti, ktorý je úplne americký. Slovensko si v súčasnej hospodárskej situácii nemôže dovoliť zvýšiť výdavky na obranu na úroveň 5% HDP, najmä nie úplne idiotským spôsobom. Pri nákupe amerických zbraní sa na všetko zrejme bude nahliadať zhovievavejšie.

 

 

Definované použitie a alternatívy

Pri posudzovaní míny XM204 robia Rusi záver, že bude masovo vyrábaná a dodávaná pre útvary United States Army Corps of Engineers (USACE – ženijné vojská amerických pozemných vojsk – US Army) dislokované v Európe už v rozpočtovom roku 2025.
K tomu uvádzajú, že mína má aj režim diaľkového ovládania a v tomto prípade sú príkazy od operátora prijímané rádiom alebo po kábli. To bude zrejme tiež chyba, resp. mala by existovať aj mína XM250, ktorá je evolúciou míny XM204 s rozšírenými možnosťami.
Medzi ne by malo patriť aj spojenie s operátorom, ktorému mína XM250 poskytne lepšie situačné povedomie na základe detekcie cieľov v reálnom čase. Okrem toho má mať účinnejšiu submuníciu a existuje možnosť jej opakovaného použitia, nedochádza k samolikvidácii vo vopred nastavenom čase. Bude však pochopiteľne o niečo drahšia ako XM204. Na jej vývoji Textron údajne spolupracoval s General Dynamics Mission Systems.

 

Tak ako vyššie spomenutý program protipechotnej míny XM7 má rovnaký názov ako program vývoja bitevnej útočnej pušky XM7 kalibru 6,8×51 mm, tak aj názov programu míny XM250 má názov totožný s programom vývoja guľometu XM250 kalibru 6,8×51 mm.

 

 

Či už XM204 alebo XM250, míny pre smerový útok zhora by doplnili protidnové míny, v americkom prípade teraz ide o systém XM343 SAVO (Standoff Activated Volcano Obstacle). Firma Northrop Grumman Defense Systems už na jeho výrobu získala vládny kontrakt za vyše 92 miliónov USD. Ako sám názov napovedá, nejde o žiadnu prevratnú novinku ale skôr prispôsobenie súčasnému bojisku systému dištančného mínovania M136 Volcano.

 

 

M136 Volcano sa používa z pozemných vozidiel alebo helikoptér UH-60:

 

Nedávno údajne Volcano dostali ukrajinské vojská a zrejme to prispelo k rozhodnutiu Ukrajiny formálne odstúpiť od Ottawského dohovoru o zákaze protipechotných mín. Každopádne, kanister M87 obsahuje 5 protitankových mín BLU-91/B systému GATOR a jednu protipechotnú BLU-92/B, ktorá má nepriateľským ženistom skomplikovať odmínovanie. K dispozícii je však aj kanister M87A1 so 6 protitankovými mínami.

 

 

 

Existujúce kanistre M87/M87A1 teraz z plánujú americkí ženisti nasadzovať súbežne, prípadne v zdieľanom rozhraní s protitankovými mínami pre smerové útoky zhora. XM343 SAVO je prenosný jedným vojakom, ide o základovú dosku s rozmermi 80×80 cm do ktorej je možné kanistre umiestniť. Ak nie sú kanistre aktivované na diaľku, je možné XM343 vyzdvihnúť a premiestniť na iné miesto. V teréne môže byť pol roka.

 

 

Nové míny ako XM204 alebo XM250 spolu s XM343 doplnia starší mínový materiál, ktorý majú už americké vojská k dispozícii. Napríklad veľmi účinné 155 mm delostrelecké granáty s protitankovými mínami RAAMS (Remote Anti-Armor Mine System), 155 mm delostrelecké granáty s protipechotnými mínami ADAM (Area Denial Artillery Munition) alebo prenosné mínovacie systémy M131 MOMPS (Modular Pack Mine System obsahuje 17 protitankových a 4 protipechotné míny, váži asi 75 kg).

 

M131 MOMPS:

 

Nové míny ako XM204 sú súčasťou programu US Army, ktorý sa nazýva Terrain Shaping Obstacles – terén tvarujúce prekážky (TSO), ktorého základom je munícia tvarujúca alebo formujúca terén v prospech vlastných vojsk. Nie je určená len na priame zničenie cieľov, ale aj na kontrolu toho, kde a ako sa nepriateľ pohybuje. Používa sa na zamedzenie prístupu do kľúčového terénu, vytvorenie úzkych miest alebo nasmerovanie nepriateľských síl do zraniteľnejších pozícií. Môže sa použiť na blokovanie ciest, horských priesmykov, brodov alebo iných strategických trás, čím sa samotná krajina premení na obranný nástroj.

 

Tu si treba uvedomiť, že veľká časť územia Slovenska predstavuje tankovzdorný terén a ťažké obrnené vozidlá sa môžu pohybovať len po úzkych a predvídateľných koridoroch v údoliach. Na ich blokovanie stačí minimum pokročilých mín a ženijných prekážok. Okrem horského a zalesneného terénu tiež cez územie SR preteká niekoľko riek najmä v smere zo severu na juh, ktoré sú prirodzenou protitankovou bariérou. Mína XM204 je tiež v podstate robotom, aj keď stacionárnym. To môže adresovať kognitívne, prípadne iné defekty slovenských generálov, ktorí teraz žoviálne a bodro podporujú nákup tankov.

 

Predstava o použití mín XM204 na robotizovanom bojisku v skutočnosti vychádza za rámec predstáv programu TSO. Transportný a bojový dron môže napríklad mínu umiestniť hlboko v tyle protivníka a tanky sa nikdy nepriblížia na dostrel k línii bojového kontaktu.

 

Všetko nové je len dobre zabudnuté staré. Na videu je nemecký demolačný tank Goliath z druhej svetovej vojny, exempláre sa zachovali aj slovenských múzeách. Koncom 80. rokov minulého storočia bol pozemný robot vyzbrojený protitankovými riadenými strelami vyvíjaný aj v bývalej ČSSR.

 

Už možno o päť rokov si pozemné drony a roboty rozoberú tanky ako lego pre vekovú kategóriu 0-5. Nemusí ísť len o pásové alebo kolesové platformy, roboty dostávajú aj nohy. Slovenskí vojaci, ktorí by sa vo svojich trápnych tankoch nejako dostali až priamo na bojisko budú pozerať ako puci.

 

Ranná rozcvička v čínskej firme na výrobu robotov. Každý môže niesť na chrbte protitankový granátomet alebo protidnovú mínu podobnú americkej BLU-91/B. Aktuálne už čínske roboty, ak to náhodou potrebujú, behajú a skáču saltá na dvoch nohách lepšie ako ľudskí atléti.

 

 

 

Opakuje sa tu situácia s ponorkami, ktorých veliteľom bolo z taktického hľadiska jedno, či útočia na loď s výtlakom 500 alebo 50 000 ton, vyzbrojenú delami kalibru 40 alebo 406 mm. Ani pre inteligentnú mínu nebude rozdiel, či útočí na tank alebo lacný pozemný dron.

 

 

Výroba a logistika

Po začiatku špeciálnej vojenskej operácie v roku 2022 dostala firma Textron 354 miliónov USD na program míny XM204 s požiadavkou na naladenie jej sériovej výroby. V úsilí o hľadanie prvého zahraničného zákazníka môže byť otvorená otázke licenčnej výroby. Z materiálového, technologického a už vôbec nie kapacitného hľadiska tam nie je nič čo by slovenský priemysel nezvládol s prípadným technologickým transferom (tantalový penetrátor). Veľkú časť z toho dokážu vyrobiť aj dodávatelia pre automobilový priemysel. Mína váži 38 kg, dá sa prenášať ručne, prevážať na ľahkých, prípadnej jednostopových vozidlách, vo väčšom množstve aj na helikoptérach UH-60, ktoré boli predtým MO SR objednané v čisto transportnej podobe.

 

 

Mína XM204 je ľahko paletizovateľná

 

Ak by do výdavkov na zbrojenie bolo možné zahrnúť granty pre školstvo, slovenské vysoké školy s technickým zameraním by zrejme pomerne rýchlo vyvinuli domácu alternatívu míny XM204, nie je to žiadna „rocket science” a existovali predchádzajúce výsledky domáceho vývoja.
Podstatné však je, koľko užitočných mín, dronov alebo pozemných vojenských robotov je možné kúpiť za cenu jedného trápneho tanku, nehovoriac už o 104 plánovaných kusoch pre slovenské vojská. To už nech radšej Fico vypláca 14. a 15. dôchodok a Kamenickému budú aspoň dočasne sedieť jeho konsolidačné výpočty. Argument, že si tanky kupujú aj Maďari a Česi samozrejme platí, ale tí asi nebudú musieť žrať langoše s fialovou nutelou aby si na ne dokázali lacnejšie požičať. Ak má byť ako prínos konsolidácie doručený nákup tankov, ktoré spôsobia ešte viac problémov dopravnej infraštruktúre, mnoho ľudí a firiem sa už asi slušne poďakuje. A v tom je aj politické riziko.

 

 

Pozícia voči Ruskej federácii a medzinárodné konvencie

V podstate tu ide o kontrast míny a tanku, aj keď súčasné bojisko stiera rozdiely medzi obrannými a útočnými zbraňami. V doterajšej histórii boli míny viac považované za prostriedok statickej pozičnej obrany konkrétneho územia (neplatí o námorných mínach distribuovaných z ponoriek a lietadiel na blokovanie námorných trás a prístavov). Naopak tanky boli vždy považované za nositeľa bezprostrednej údernej hrozby na bojisku. Hrozbu nemeckých tankov majú Rusi prakticky uloženú v genetickej pamäti a čiastočne sa opäť materializovala po dodaní nemeckej obrnenej techniky ukrajinským vojskám. Aktuálne Nemecko ohlásilo plán nákupu 600 nových tankov Leopard 2A8, 1000 ťažkých kolesových modulárnych bojových vozidiel 8×8 Boxer a veľkého množstva pásových bojových vozidiel pechoty Puma. Ak sa chce niekto chystať na 3. svetovú vojnu nech sa páči ale sotva niečo Rusov vyprovokuje viac než práve nákup tankov. Aj keď sú také zastaralé, že sú tým posledným, čoho by sa v prípade vojny s NATO malo Rusko obávať.

 

Aktuálne sa vyskytol prvý zaznamenaný prípad efektívneho použitia tanku za posledné obdobie. Ruský tank bol naplnený 87 protitankovými mínami TM-62M a poslaný smerom na ukrajinské pozície, kde vybuchol:

 

Každopádne treba priebežne podporiť vyhlásenie predsedu vlády SR R. Fica v tom bode, kde sa uvádza, že „SR je schopná dosiahnuť požiadavky NATO aj bez razantného zvýšenia výdavkov na zbrojenie na 5 percent HDP.” To sa dá dosiahnuť jednak podporou projektov duálneho určenia a tiež rozumným investovaním zvyšných prostriedkov na kúpu perspektívnych a vysoko efektívnych zbraňových systémov.

 

 

V tejto súvislosti môže SR zvážiť aj odstúpenie od Ottawského dohovoru o zákaze použitia, skladovania, výroby a transferu protipechotných mín a o ich zničení z roku 1997, tak ako to v posledných dňoch urobilo množstvo štátov. Tiež odstúpenie od konvencie CCM o zákaze používania kazetovej munície, ktorú SR svojho času úspešne vyvíjala napríklad v podobe striel do 122 mm delostreleckých raketometov Agát (50 kumulatívno-trieštivých a 6 zápalných kusov submunicie), prípadne Krížna (5 kusov protidopravnýh mín). V oboch prípadoch je to však politická otázka, o ktorej nemôže rozhodovať Armádny magazín a už vôbec nie mainstreamové masmédiá.

 

 

Záver. Neskôr sa možno ukáže aj to, do akej miery bol tento článok o mínach. Každopádne, viacnásobný význam skratiek a naopak vynechanie periodicky sa opakujúcich výrazov a slovných spojení na typických miestach správy v minulosti zvyšovalo bezpečnosť šifrovanej komunikácie.

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov