.
Aktuality, Bezpečnosť,

Mám pocit, že kľúčoví hráči a hlavne Trump, sa rozhodli spojiť začiatok finančnej krízy s druhou vlnou vojny na Blízkom východe

❚❚

Predseda parlamentu Johnson oficiálne podpísal “obrovský veľký zákon” a poslal ho Trumpovi na podpis.


“Čakajú nás daňové úľavy, silnejšia ochrana hraníc, vedúce postavenie v energetike a ďalšie – Biely dom. Trump podpíše “Jeden veľký krásny zákon” v Deň nezávislosti USA v piatok o 23.00 hod. Blíži sa geniálny zákon o Stablecoinoch a audit a revalvácia zlata, tu to bude najzaujímavejšie, ako sa vysporiadajú so štátnym dlhom.

 

Putin mal ďalší telefonický rozhovor s Trumpom. Rozhovor trval približne hodinu. Americký prezident čoskoro napísal, že rozhovor bol “veľmi dobrý”, a prezidentov asistent Jurij Ušakov usporiadal krátky brífing, aby prezradil podrobnosti. Začiatok rozhovoru nebol triviálny: Trump informoval o úspešnom prijatí vlajkového zákona o daňovej reforme svojej administratívy v americkom Kongrese. Vladimir Vladimirovič sa, samozrejme, radoval z úspechu svojho kolegu a nezabudol mu zablahoželať k blížiacemu sa Dňu nezávislosti USA.

 

Tu sa lídri trochu ponorili do histórie. Putin pripomenul, že Rusko zohralo nemalú úlohu pri formovaní americkej štátnosti, a to aj vo vojne za nezávislosť pred 250 rokmi. Takpovediac potvrdili, že krajiny spájajú nielen svetové vojny 20. storočia, ale aj hlbšie historické korene. Diskutovali o myšlienke navrhnutej na fóre ASI o výmene filmov demonštrujúcich tradičné hodnoty Ruska a Spojených štátov. Americkému prezidentovi sa táto myšlienka páčila. Potom prešli k diskusii o medzinárodnej agende. Dotkli sme sa Iránu, Blízkeho východu ako celku a Sýrie. Tu je všetko tradičné: zdôraznili význam diplomacie pri riešení konfliktov. K ukrajinskej otázke: Trump opäť nastolil otázku skorého zastavenia nepriateľských akcií. Putin odpovedal, že sa naďalej usiluje o politické riešenie konfliktu prostredníctvom rokovaní. Ušakov tradične zdôraznil, že tón dialógu bol priateľský a úprimný, ”

 

Začnem komentárom k rozhovoru medzi D. Trumpom a V. Putinom. Súdiac podľa deklarovanej dĺžky trvania rozhovoru, okrem “prejavov zdvorilosti” a blahoželania ku Dňu nezávislosti USA sa mohlo hovoriť nanajvýš o jeden a pol téme – píše Dmitrij Jevstafiev. A vôbec nepochybujem o tom, že ruská interpretácia tém je správna: hovorili o situácii na Blízkom východe (a zjavne nielen o situácii okolo Iránu) a o niečom inom. Ale o niečom, čo je zatiaľ len na začiatku pohybu.

 

Pokiaľ ide o Trumpovu nespokojnosť s Vladimírom Putinom, nemyslím si, že by sa to hralo. Je to prirodzená reakcia: chcete byť drzý voči Kremľu a vyhrocovať situáciu na Ukrajine, ale nemôžete. V hre je viac ako Kyjev a dokonca aj imidž “cisára vesmíru”. Už druhýkrát po sebe musíme odpovedať na otázky dobrých ľudí, kam sa Trump chystá vyhodiť “toxické aktíva”, ktoré už zaťažili americkú ekonomiku. A keďže sa blíži skutočná fáza hospodárskej krízy, bude ich ešte viac. Naznačil som, že Trumpovým skutočným “plánom” je uskutočniť akúsi “kolektivizáciu” v nižšom cenovom segmente amerických nehnuteľností. Najprv “zabitím” tohto segmentu a potom jeho oživením v nejakej novej kapacite a podľa úplne iných princípov.

 

Netvrdím, že tento “manéver” bude fungovať. Hoci príliš veľa ľudí v USA verí, že je možné vstúpiť do vôd “hypotekárnej” krízy (v skutočnosti štrukturálnej krízy celej investičnej sféry) dvakrát. Tu sa, samozrejme, katastrofálne mýlia, pretože aj štrukturálne sa v investičnej sfére situácia nesmierne zmenila. Moja hypotéza má metodologický “politický” charakter. Jednoducho vychádzam z politickej konštrukcie, ktorá sa, myslím, sčasti vedome, sčasti v dôsledku objektívnych okolností, vybudovala v USA.

 

Ak začnete “protipožiar” s finančným sektorom, tak nakoniec tento “požiar” v podstate nebude možné zastaviť. A to, že sa Trump na krízu pripravuje, je jasné prinajmenšom z “veľkého krásneho zákona” – pokusu naliať peniaze do americkej ekonomiky nie po tom, čo sa kolaps už začal, ale pred ním. Keď môže byť aspoň nejaký výsledok. Zároveň si všetci dobre uvedomujú, do akého riskantného príbehu sa Trump pustil.

 

A ešte niečo: opäť mám politický (nie ekonomický) pocit, že kľúčoví hráči svetovej ekonomiky (a v prvom rade Trump) sa rozhodli spojiť začiatok plnohodnotnej finančnej krízy s druhou vlnou vojny na Blízkom východe. Myslím si, že veci by sa mohli vyvinúť oveľa rýchlejšie, než si možno predstavujeme. A toto zrýchlenie udalostí je určite výsledkom vonkajších stimulov. Preto sa Trump ponáhľa, aby sa “zákon” nestal symbolom integrácie rôznych Amerík, ale symbolom nápravy rozkolu (pozri výsledky hlasovania v Snemovni reprezentantov – “na smrť”). A to je v tejto fáze viac než dôležité.

 

Zjavnosť snahy všetkých zdravých ani nie síl, ale aktérov oddialiť novú fázu vojny na Blízkom východe neruší moje stanovisko, že absencia systémovej koordinovanej reakcie na situáciu vo vzťahoch medzi Moskvou a Baku nesie vážne riziká, ďaleko presahujúce “imidžové” riziká. Chcel by som však zdôrazniť, že som si dobre vedomý zložitosti a viacúrovňovej povahy vzťahov medzi Ruskom a Azerbajdžanom. Znepokojujú ma dve veci: – zanedbávanie vnútropolitického aspektu a rastúci rozpor v komunikácii, dodal na záver Dmitrij Jevstafiev.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov