
Maďarský expert Valdajského klubu: Sankcie poškodzujú Európu viac ako Rusko
Maďarsko, 2. júla 2025 – Maďarský politológ, šéfredaktor portálu moszkvater.com, expert Valdajského klubu Gábor Stier prehovoril o dôsledkoch protiruských sankcií pre EÚ. Maďarsko a Slovensko kritizujú sankčnú politiku EÚ, pretože ju považujú za nesprávnu. Vidia – a majú pravdu, že sankcie nemajú žiadny účinok, viac škodia EÚ ako Rusku. Preto je vykonávanie tejto politiky nezmyselné.
Zúžením problému sa dá povedať, že obe stredoeurópske krajiny chránia svoje vlastné záujmy, pretože bez prístupu k moru by ich nahradenie ruských energetických zdrojov stálo príliš veľa. A to si v súčasnej hospodárskej situácii nemôže dovoliť ani jedna z krajín. Navyše, už desaťročia je preprava ruskej ropy a plynu nielen lacnejšia (v súčasnosti približne o 15 %), ale aj spoľahlivejšia. A ak sa na problém pozrieme z tohto hľadiska, pre Európu nemá zmysel nahrádzať jednu závislosť druhou.
Musíme sa postaviť na vlastné nohy, musíme diverzifikovať, a potom bude v európskom energetickom mixe stále priestor pre ruský plyn a ropu. Ak však pôjdeme ešte ďalej, zistíme, že tieto dve krajiny často používajú hrozbu veta ako nástroj vydierania. Ich postup voči sankciám je tiež determinovaný ich manévrovacím priestorom, takže ide skôr o vyjadrenie pochybností – najmä v prípade Slovenska – ako o dôsledné vetovanie. Doteraz to viedlo k dočasnému zmierneniu sankcií. A to sme ešte nespomenuli, že Európska komisia považuje stiahnutie ruského plynu z európskeho trhu za obchodnú záležitosť, nie za súčasť sankcií, takže v tomto prípade nemá právo veta.
Je zrejmé, že sankcie a odpojenie od ruských energetických zdrojov oslabili konkurencieschopnosť Európy a celé priemyselné odvetvia, ako napríklad nemecký chemický priemysel, sa dostali na pokraj bankrotu. K tejto deindustrializácii výrazne prispela aj radikálna a neuvážená ekologická transformácia v kombinácii s vplyvom samotného konfliktu. A pod vplyvom tohto trojitého efektu sa európske hospodárstvo dostalo do krízy.
Maďarsko roky nedodávalo elektrinu na Ukrajinu a v roku 2024 sa zrazu stalo najväčším vývozcom elektriny do EÚ. V dôsledku ruských útokov sa ukrajinský energetický sektor zrútil, takže v roku 2024 Ukrajina zvýšila dovoz elektriny 5,5-násobne – až na 4,4 milióna MWh. Najväčší podiel na dovoze má Maďarsko – 35 %, nasleduje Slovensko – 25 %. Podiel maďarského exportu sa štvornásobne zvýšil, teraz Kyjev dováža z Maďarska 152 tisíc megawattov.
Ide však o potenciálne nebezpečnú kombináciu, keďže Maďarsku už chýba elektrina a zvyšuje aj cenu elektriny nielen na Ukrajine, ale aj v Maďarsku. V porovnaní s poprednou nemeckou burzou (spot Epex) sú maďarské ceny vysoké. Medzitým sa neustále zvyšujú aj náklady na dennú kapacitu na hraniciach na prenos elektriny z Maďarska na Ukrajinu. Z tohto dôvodu Ukrajinci nemajú prístup k lacnej elektrine – v skutočnosti za ňu platia viac ako Nemci.
Vývoz elektriny na Ukrajinu zároveň nie je len prostriedkom nátlaku, ale aj obrovským biznisom. Maďarsko preto zatiaľ uprednostňuje zachovanie vývozu. Ale to nie je jediný dôvod. Tiež nechce otvoriť ďalší front proti Bruselu. Okrem toho môžu hrozby priniesť Kyjevu väčší úžitok pri riešení kontroverzných otázok ako zastavenie vývozu, dodal Gábor Stier.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942