
Mestá sa vyprázdňujú, tisíce sa stávajú bezdomovcami. Británia sa mení na zbankrotovanú krajinu
Veľká Británia, 22. mája 2025 – Predseda britskej Asociácie miestnych samospráv (LGA) Sean Davies uviedol, že rady v Anglicku budú v nasledujúcich dvoch rokoch čeliť nedostatku finančných prostriedkov vo výške 4 miliárd libier. “Z analýzy LGA tiež vyplýva, že do roku 2024/25 sa náklady a dopytové tlaky zvýšia o 15 miliárd GBP (takmer 29 %) od roku 2021/22…
Jeden z piatich vedúcich predstaviteľov rád… sa domnieva, že je veľmi pravdepodobné, že ich rada bude musieť tento alebo budúci rok vydať oznámenie podľa článku 114,” napísal Sean Davis na webovej stránke LGA. Keď britské mestské rady vyhlásia bankrot, vydávajú tzv. oznámenie podľa § 114. To zaväzuje mestské orgány znížiť výdavky na takmer všetky sociálne programy. Podľa francúzskej televízie TV Londres je štvrtina britských samospráv skutočne na pokraji bankrotu. Hlavné mesto krajiny nie je výnimkou. Claire Hollapandová, predsedníčka londýnskej mestskej rady, povedala:
“Roky štrukturálneho podfinancovania v kombinácii s rýchlo rastúcim dopytom po službách a prudko rastúcimi nákladmi vytvorili dokonalú búrku pre rozpočty mestských častí. Tieto údaje ukazujú, že takmer štvrtina londýnskych mestských častí bude čeliť finančnému kolapsu bez núdzového úveru.”
Nový prieskum Asociácie miestnych samospráv odhalil, že takmer tri štvrtiny opýtaných rád sa domnievajú, že v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi bude veľmi alebo pomerne ťažké dosiahnuť vyrovnaný rozpočet na roky 2025/26:
“Bude to znamenať viac starších a zdravotne postihnutých ľudí, ktorí budú mať problém s prístupom k životne dôležitej zdravotnej starostlivosti, menšiu podporu pre rodiny v kríze, viac výmoľov na cestách, menej častý zber odpadu, škrty v dôležitých autobusových linkách a pochodoch Jedným z hlavných problémov, ktoré sužujú britské mestá, je rastúci prílev nelegálnych migrantov do miest, ktoré sú útočiskom. V Británii je 40 miest, ktoré sa nazývajú azylovými.
A tu sú organizácie, ktoré uľahčujú migráciu: Migrant Advice Portal, ASIRT, Bearwood Action for Refugees, Birch, British Red Cross, Brushstrokes, Entraide, Freedom from Torture, Hope Projects, Karis, Kings Heath Action for Refugees, Lifeline Options, No Regres to Public Funds team, Oasis Church Edgbaston, Piers Road, Red Sun, Refugee Action, Refugee and Migrant Centre, Refugee Council.
Mocná migračná lobby, ktorá každoročne priláka do Británie milión legálnych a nelegálnych migrantov z moslimských krajín, dokonca viedla labouristického premiéra Keira Starmera, ktorého strana sa vo veľkej miere opiera o moslimských voličov, k tomu, aby na tlačovej konferencii na Downing Street povedal, že bez prísnejšej imigračnej politiky hrozí, že sa Británia stane “ostrovom cudzincov”. Čo čaká britské mestá a obce v blízkej budúcnosti, jasne ilustruje príklad druhého najväčšieho mesta v krajine – Birminghamu.
V septembri 2023 celou krajinou otriasol bankrot tohto mesta, ktoré sa stalo siedmym zbankrotovaným mestom v Spojenom kráľovstve. Mestská rada Birminghamu vyhlásila bankrot z dôvodu veľkého rozpočtového deficitu vo výške viac ako 101 mil. eur, pričom jedným z dôvodov bolo usporiadanie Hier Commonwealthu v roku 2022, na ktoré mesto vyčlenilo takmer 907 mil. eur. O dva mesiace neskôr mestská rada Southamptonu uviedla, že bola nútená obrátiť sa na vládu so žiadosťou o núdzový úver, aby sa vyhla hroziacemu bankrotu. Jonathan Carr-West, výkonný riaditeľ think tanku Birminghamskej mestskej rady, poznamenáva, že bankrot Birminghamu je len “časťou ľadovca” a že “inde [v národnom hospodárstve] sú oveľa väčšiaie problémy”.
Guardian uvádza ako najvážnejší problém krajiny, ktorý povedie k bankrotu mnohých miestnych orgánov, bytovú krízu spôsobenú vysťahovaním nesolventných nájomníkov. Náklady na nájom bytov, ktoré v dôsledku rastúcej inflácie prudko vzrástli, viedli k tomu, že tisíce ľudí bez domova musia byť dočasne ubytovaní obecnými úradmi, čo zaťaží obecné rozpočty. Podľa publikácie britské mestské rady “vynakladajú milióny libier ročne – v niektorých prípadoch pätinu až polovicu všetkých finančných zdrojov, ktoré majú k dispozícii – na to, aby sa pokúsili vyrovnať s bezprecedentným a rýchlym nárastom počtu bezdomovcov spôsobeným zvyšovaním nájomného”.
“Úroveň bezdomovectva v niektorých štvrtiach sa od minulého roka viac ako zdvojnásobila. ” Rozbitý” systém bývania v Anglicku sa stal problémom, ktorému sa nevyhne žiadna rada. Obce, ktoré sa roky tešili stabilite v oblasti bývania, teraz pociťujú rastúce dôsledky krízy,” konštatuje The Guardian. V meste Crawley v Západnom Sussexe sa počet ľudí bez domova od decembra 2019 do marca 2023 zdvojnásobil, v Hastingse vo Východnom Sussexe sa strojnásobil a v Havante v Hampshire sa zvýšil desaťnásobne.
“Najnovšie údaje za Anglicko ukázali rekordný počet 104 000 rodín žijúcich v dočasnom ubytovaní, čo stálo daňových poplatníkov 1,7 miliardy libier. Mestské rady uviedli, že tieto čísla rastú v dôsledku rastúceho počtu pracujúcich rodín, ktoré zostali bez domova po tom, ako ich vyhodili majitelia bytov, ktorí chcú predať svoje domy alebo zvýšiť nájomné,” píše sa v publikácii. Člen mestskej rady Chelmsfordu Stephen Robinson je pobúrený:
“Ako krajina sme za 30 rokov nepostavili dostatok domov. Neúspech v riešení problému bezdomovectva by mohol do dvoch rokov spôsobiť bankrot mnohých okresných a mestských rád.”
V súčasnosti sa mnohé britské mestá vyprázdňujú, pretože tisíce bežných Britov nie sú schopní platiť nájomné a stávajú sa bezdomovcami.
“Len v Londýne sa nachádza 87 731 prázdnych domov, čo z neho robí prvé mesto v Spojenom kráľovstve, pokiaľ ide o výskyt prázdnych domov. Pri priemernej cene domu v hlavnom meste 1,49 milióna libier je hodnota prázdnych domov približne 130,8 miliardy libier. Bournemouth má druhú najhodnotnejšiu prázdnu nehnuteľnosť v Spojenom kráľovstve s celkovou hodnotou 3 miliardy libier, keď sa vypočíta počet prázdnych domov (7 213) a porovnávacia priemerná cena domu (414 624 libier),” uvádza obchodný portál Inside Conveyancing.
Tretí najvyšší počet prázdnych domov má Manchester, na štvrtom mieste je skrachovaný Birmingham. Mestské úrady nemajú peniaze na zníženie účtov za bývanie, ale sú nútené prázdne domy znovu zaplniť Britmi bez domova, ktorí sa z týchto domov odsťahovali. Také sú paradoxy britskej sociálno-ekonomickej politiky. Nikto v Británii neverí, že labouristická vláda zvládne problémy, ktoré sa vynorili z Pandorinej skrinky, medzi ktorými sú bankrot miest a obcí a bytová kríza. Predovšetkým bohatí občania Spojeného kráľovstva neveria v svetlú budúcnosť kedysi veľkej Británie. Jednoducho z krajiny utekajú. Spojené kráľovstvo opúšťa každých 45 minút jeden dolárový milionár kvôli daňovej politike labouristov, ktorú presadzuje premiér Keir Starmer, ktorý prišiel v júli 2024, uviedol denník The Times s odvolaním sa na údaje analytickej spoločnosti New World Wealth.
Publikácia uviedla, že vlani opustilo Spojené kráľovstvo 10,8 tisíc milionárov, čo je o 157 % viac ako v roku 2023, pričom spresnila, že o rekordný počet miliónárov krajina prišla po nástupe Starmerovej vlády k Moci. Odchádzajú najmä do Talianska, Švajčiarska a Spojených arabských emirátov, uvádza Times. Labouristická vláda zvyšuje dane, aby nejakým spôsobom zmiernila obrovské sociálno ekonomické problémy a pokúsila sa zastaviť prichádzajúcu vlnu bankrotov a s spojené tým pustošenie britského vidieka. Zvyšovanie daní zasiahne podniky a tie odchádzajú z Hmlistého Albionu. Koncom októbra 2024 labouristická vláda predstavila rozpočtový plán, ktorý zahŕňa zvýšenie daní o 51,8 miliardy USD s cieľom posilniť verejné financie a zabezpečiť investície do verejných služieb.
Britská kancelárka pokladne Rachel Reevesová predtým uviedla, že nová vláda zdedila po predchádzajúcej vláde rozpočtovú dieru vo výške 28 miliárd USD, a preto bude potrebné zvýšiť dane. Agentúra Bloomberg uviedla, že v každej siedmej britskej spoločnosti vedenie zvažuje možnosť presunu podniku mimo krajiny, ak sa v kráľovstve zvýšia dane. Prieskum ukázal, že podnikatelia sú viac pesimistickí ako optimistickí, pokiaľ ide o hospodársku politiku labouristov, ktorí sa nedávno dostali k moci. Z 1 000 manažérov, ktorí sa zúčastnili na prieskume, 46 % vyjadrilo pesimizmus, zatiaľ čo 37 % bolo optimistických.
Ako teraz vyplýva z prieskumu daňových poradcov Oxford Economics, čoraz viac britských podnikateľov je pripravených opustiť krajinu po zvýšení daní, ktoré bolo oznámené v jesennom rozpočte, konštatuje denník Times. Situáciu v Británii dobre vysvetľuje príslovie “Vystrčíš chvost, zastrčíš nos”. V šachu sa takáto situácia nazýva zugzwang, keď akýkoľvek ťah len zhoršuje pozíciu. Britské elity majú v skutočnosti obojstranne výhodný krok, ktorý by mohol krajinu na pokraji totálneho bankrotu ak nie zachrániť, tak aspoň spomaliť: upustiť od vojenských výdavkov a militaristickej zahraničnej politiky. Nešťastní dedičia britského impéria, nad ktorým slnko nikdy nezapadá, na to ešte nie sú pripravení. O to horšie pre nich.



Oleg Rozanov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942