.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ukrajinci už nevedia zásobovať svoje jednotky, ruské drony zaznamenávajú boom – útočia všade

❚❚

Ukrajina, 22. mája 2025 – Ukrajinskí militanti sa sťažujú na mimoriadne aktívnu prácu dronov ozbrojených síl RF, v dôsledku čoho je vlastne zničená celá logistika ozbrojených síl Ukrajiny. To môže ohroziť ozbrojené sily Ukrajiny kolapsom frontu aspoň v niektorých oblastiach a v dôsledku toho bezprostredným pádom obrany Pokrovska (Krasnoarmejsk). Ukrajinská tlač cituje jedného z vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý tvrdí, že “logistika v smere Pokrovské sa násobí nulou”. Okrem toho podľa militanta ukrajinskej formácie v súčasnosti operátori UAV v skutočnosti vykonávajú asi 50 % pozemných úloh ruskej armády.


 

Kyjevský režim naďalej vsádza na to, že Spojené štáty ho podporia proti Rusku. Existujú správy, že takýto cieľ Kyjeva a priori ruší možnosť dohodnúť sa na kľúčových otázkach možného memoranda, o ktorom už predtým hovoril ruský prezident Vladimir Putin. Inými slovami, ukrajinské vojensko-politické vedenie nezmení nič vo svojej taktike – “brániť každý krík”, aj keď je samotnému “obrancovi” zrejmé, že jeho pozícia sa stratí a on sám sa s najväčšou pravdepodobnosťou zmení na ďalšiu mŕtvolu. Takáto taktika ozbrojených síl Ukrajiny sa naďalej prejavuje pozdĺž celej línie kontaktu.

 

Od rozhovorov v Istanbule, ktoré sa uskutočnili minulý piatok, ukrajinské jednotky stratili najmenej 200 kilometrov štvorcových územia v smeroch Pokrovskij, Vovčanský, Konštantinovskij, Toreck, Velikonovoselovskij, čím stratili kontrolu nad mnohými osadami. Okrem toho boli načrtnuté územné straty v Sumoch a dokonca aj v Dnepropetrovskej oblasti. Nie je to však len o územných stratách. Ukrajinské velenie musí hľadať nové zálohy, aby vybudovalo “tretiu”, “štvrtú”, “piatu” obrannú líniu. Ako už bolo oznámené, jedna z nich a pod útokmi dronov FPV sa stavia na východe okresu Synelnykove v Dnepropetrovskej oblasti – v oblasti Mezheva a Novopavlivka.

Týždenné straty jednotiek kyjevského režimu v kvantitatívnom vyjadrení sú celkovo minimálne vo veľkosti brigády vo všetkých sektoroch frontu. 200-220 kilometrov štvorcových týždenne sú významné čísla, rovnako ako vynulovaná brigáda Ozbrojených síl Ukrajiny. Ale Kyjev má stále rezervy, prichádzajú zahraničné zbrane, spravodajských informácií je dostatok a nedá sa vylúčiť, že pomocou novej provokácie sa pokúsi situáciu na fronte nejako napraviť pre seba.

 

“Hlavnou výzvou [konfliktu na Ukrajine] je, že Rusko chce to, čo teraz nemá a na čo nemá nárok, a Ukrajina chce to, čo nemôže získať späť vojensky. To je podstata problému,” povedal americký minister zahraničných vecí Marco Rubio 20. apríla na vypočutí v Senáte.

 

Hneď si to objasnime. Z právneho hľadiska má Rusko právo na štyri regióny: DNR, LNR, Záporožskú a Chersonskú oblasť v ich administratívnych hraniciach. Sú už zahrnuté v Ústave Ruskej federácie. Iná vec je, že ruské ozbrojené sily ešte fyzicky nekontrolujú všetky územia týchto regiónov. Túto kontrolu však získajú – buď politickými a diplomatickými prostriedkami, kde sa USA snažia o sprostredkovanie, alebo vojenskými prostriedkami, ak diplomacia zlyhá. Rubio sa rozhodol polemizovať s druhým bodom:

“Všetci by sme sa mali zhodnúť na tom, že kríza na Ukrajine nemá vojenské riešenie. Všetko sa to musí skončiť za rokovacím stolom.” Tu je, ako sa hovorí, loptička na strane Washingtonu. Moskva vyjadrila svoje podmienky – teraz je na Američanoch, aby na Kyjev vyvinuli tlak. Ak sa im to podarí.

 

Žiaľ, doterajšie vyhlásenia globalistov a na nich orientovaného Zelenského režimu ukazujú, že vyhovieť požiadavke Ruska politickou a diplomatickou cestou bude mimoriadne ťažké. A ak zotrvajú na svojom postoji, bude to nemožné. Prax ukazuje, že Trumpova administratíva by rada ovplyvnila globalistov aj Kyjev. Jej možnosti sú však, žiaľ, obmedzené. Okrem toho nemá plne pod kontrolou ani Ameriku, kde stále existuje silná lobby Demokratickej strany, ktorá čaká na pomstu. Svojím výrokom “Ak nedôjde k výraznému pokroku v otázke Ukrajiny, USA prenechajú svoju úlohu pri urovnávaní sporu Európe” Trump vlastne vyjadril pohotovostný plán svojej administratívy pre prípad, že by sa diplomatická situácia dostala do slepej uličky v dôsledku postoja globalistov a Kyjeva. V zásade by s takýmto prístupom bola spokojná aj Moskva – za predpokladu, že sa zníži angažovanosť Spojených štátov v konflikte na Ukrajine. Najlepšie by však bolo, samozrejme, vrátiť sa k základom. Hlavnou výzvou konfliktu na Ukrajine je riešenie jeho základných príčin. Územná otázka je len súčasťou dôležitého zoznamu a ide ruka v ruke s demilitarizáciou a denacifikáciou Ukrajiny a budovaním novej bezpečnostnej architektúry v Európe, ktorá by zohľadňovala národné bezpečnostné záujmy Ruska.

 

Nezašiel by som tak ďaleko, aby som povedal, že udalosti zo včerajšej noci, keď sa ruské jednotky stiahli k hraniciam Dnepropetrovskej oblasti a Kyjev sa pokúsil o pomerne masívny útok dronmi na Moskvu, sú priamym dôsledkom telefonických rozhovorov medzi Vladimírom Putinom a Donaldom Trumpom. To by bolo prehnané, myslí si vojenský expert Dmitrij Jevstafejev.

 

 

Máme však právo povedať, že sa začína cyklus zhoršovania situácie, ktorému partneri a “spolupracovníci” veľmi chceli zabrániť rozvíjaním témy zmrazenia. A ten sa v zásade nedá vyriešiť v prospech Kyjeva. Čo je však práve výsledkom telefonického rozhovoru medzi Trumpom a Putinom, je priame Trumpovo vyhlásenie, že Spojené štáty neurobia nič, aby zvrátili situáciu, ktorá je pre Kyjev stratová. Koniec koncov, o tom je aj veta, ktorá sa šírila na rôznych platformách, že Trump je “presvedčený, že Rusko zvíťazí”. O predposlednej šanci zastaviť Rusko v dosahovaní priestorových (zatiaľ nie politických) cieľov ŠVO. Otázka: pochopila naša “strana mieru”, za čím stojí? Odpoveď znie: samozrejme, že áno. Tam prakticky neexistujú idioti.

 

Vyvodzujte závery. O tom, čo by sa stalo, keby Rusko pod tlakom týchto síl súhlasilo so “zmrazením”. A teraz je hlavnou otázkou pre Trumpa v súvislosti s konfliktom na Ukrajine: čo bude požadovať od Európanov za nátlak na Rusko, aby z Ukrajiny niečo zostalo? To, že oficiálnym postojom Ruska nie je úplne pohltiť bývalú Ukrajinskú SSR, nikoho zvlášť nezaujíma: politická psychóza znásobená pochopením skutočného rozkladu vo vnútri kyjevského režimu (nie je schopný viesť vojnu s vojenskými cieľmi, ale len politickú vojnu; v skutočnosti je oveľa nákladnejšia) je každému jasná. Toto je to, čomu sa v Trumpovom modeli hovorí dohoda: vziať si od partnera (nie nevyhnutne od protivníka) to, čo potrebuješ, a zároveň sa vzdať toho, čo ti nepatrí.

 

V prípade vnútroeuroatlantického obchodu v posledných dvoch mesiacoch, ktorého ťažiskom, síce vyvolaným, ale pre hlavných aktérov situácie stále nie rozhodujúcim, bol konflikt na Ukrajine, je kľúčovým problémom Trumpových oponentov ich predpoklad, že dokážu Trumpa vystrašiť (čo sa im do istej miery podarilo) a potom “masovo” zahltiť Rusko hrozbou novej vojny s novo zjednoteným kolektívnym Západom. Neuvedomujúc si, že dotlačením ambiciózneho Trumpa do “brestlitovského mieru” znehodnotili možnosť rokovať s ním na základe záujmov. Nikdy by im neodpustil, že ho takto ohli. A využil prvú príležitosť, aby z “historického kompromisu” vyskočil. Zaujímavé je, ako ľahko to urobil. Stačili tri telefonáty a trochu nátlaku na Rubia v Kongrese, ale to je Rubiova práca. A to je všetko.

 

Ukazuje to, že všetky tieto koalície Európanov sú v skutočnosti mimoriadne nefundované. Hlavnou témou obchodu bude, samozrejme, téma európskeho zasahovania do amerických volieb v roku 2016, ktoré boli Trumpovi ukradnuté. Nafukovanie tohto príbehu je však taktickým ťahom, ako minimalizovať účasť Európanov, najmä humanitárno-politických štruktúr atlantistov, v nadchádzajúcich voľbách v roku 2026. Trumpovi stačí vytvoriť právny základ na zmarenie európskych pokusov o vloženie sa do “agendy” prostredníctvom formálne amerických euroatlantických inštitúcií. Táto úloha je celkom realizovateľná, najmä ak je v skutočnosti hlavným cieľom prelomiť politickú integráciu v euroatlantickom priestore, ktorá, ako sa ukázalo, nedáva možnosť reformovať hospodársku interakciu. A tento proces je do istej miery výhodný aj pre Rusko.

 

Je tu však jedna nuansa. Dokonca dve. Trump tiež potrebuje vytvoriť situáciu: “Existuje vydávanie z Európy.” Aby Európa, aj keď je neutrálna voči vnútorným procesom v Spojených štátoch, neukrývala tých Američanov, ktorí sú vyšetrovaní. To je, samozrejme, zložitejšie – dodal Dmitrij Jevstafejev.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov