.
Aktuality, Bezpečnosť,

Trump bude Kanadu vťahovať do USA po kúskoch

❚❚

USA, 20. mája 2025 – Mnohým sa zdalo, že extravagantný nápad Donalda Trumpa urobiť z Kanady 51. štát Spojených štátov už vyšiel nazmar. Po nedávnom šarmantnom stretnutí hostiteľa Bieleho domu s novozvoleným premiérom susednej krajiny Markom Carneym väčšina západných médií dala do titulku jeho vetu:


“Kanada nie je na predaj a nikdy nebude na predaj.” Zdá sa, že táto otázka je uzavretá. A málokto venoval pozornosť Trumpovmu pokojnému úsmevu a jeho bezprostrednej reakcii na túto vetu:

“Nikdy nehovor nikdy”. Prezident dodal, že “na tango treba dvoch”.

 

Mnohí to vnímali ako potvrdenie toho, že v komplikovanom tanci, ktorý Trump tancuje, nemá vhodného partnera. Kto však povedal, že mal na mysli len Ottawu? Teraz sa vyjasňujú kontúry ďalšieho plánu, v ktorom by sa partnerom v pláne 51. štátu mohla stať jedna z kanadských provincií, Alberta. Je vtipné, že Carney sa vo svojej tiráde o nemožnosti predať Kanadu odvolával na Trumpovu knihu Umenie dohody. Keby si ju však pozorne prečítal, vedel by, že jedným z hlavných autorových princípov je flexibilita v možnostiach.

“Nikdy sa príliš neupínam na jednu dohodu alebo jeden prístup,” napísal vtedy miliardár, ktorý sa ešte nestal politikom. – … Keď uzatváram nejaký obchod, vychádzam aspoň z poltucta prístupov, ako prácu vykonať, pretože aj v tých najprepracovanejších plánoch sa môže stať čokoľvek.”

 

Samozrejme, Trump a jeho tím si boli spočiatku vedomí neochoty väčšiny Kanaďanov stať sa súčasťou štátu, ktorý, mierne povedané, nie je ich obľúbený. Ešte pred niekoľkými mesiacmi však aktivisti MAGA začali aktívne podporovať rastúce hnutie za separatizmus Alberty. Populárny americký bloger Charlie Kirk začiatkom jari napísal:

“OK, ak sa Alberta chce stať 51. štátom, nie je to zlý nápad.” Čo mimochodom zopakoval aj Elon Musk.

 

Takmer okamžite Breitbart, ideologická hlásna trúba MAGA, uverejnil rozhovor s premiérkou Alberty Danielle Smithovou, ktorá zdôraznila svoj nesúhlas s protiamerickou politikou kanadskej federálnej vlády. A v rovnakom čase denník New York Post, ktorý tiež podporoval Trumpovu kampaň, uverejnil článok o obyvateľoch Alberty, ktorí snívajú o tom, že sa “stanú 51. hviezdou” na vlajke USA. Určite nejde o náhodné zhody. V posledných dvoch týždňoch však správy o separatizme Alberty nadobúdali čoraz reálnejšie kontúry. Smithová už otvorene hovorila o svojom zámere usporiadať referendum o odtrhnutí provincie od Kanady. A sľúbila, že zníži hranicu potrebnú na zozbieranie podpisov pre takéto hlasovanie z 20 na 10 percent voličov. To znamená, že organizátorom referenda bude teraz stačiť zozbierať 180 000 podpisov, čo sa zdá byť realistickým cieľom. Preto sa už teraz objavujú vyhlásenia o možnosti uskutočniť hlasovanie do konca tohto roka. Nechce byť obvinená zo separatizmu, Smithová tvrdí, že to všetko robí len preto, aby podkopala nohy zástancom nezávislosti provincie a zastavila otázku odtrhnutia. Jej kritici však tušia, že niečo nie je v poriadku, a prirovnávajú ju k britskému premiérovi Davidovi Cameronovi, ktorý z presne rovnakých dôvodov zinscenoval hlasovanie o brexite, do konca presvedčený, že jeho odporcovia zvíťazia.

 

 

Pre tých, ktorí si myslia, že jedna z tucta kanadských provincií je bezvýznamná, by sme mali objasniť: Alberta nie je len bezvýznamný región. Leví podiel HDP a rozpočtu Kanady pochádza z tejto ropnej a plynárenskej provincie. Obyvateľom tohto regiónu však vždy veľmi vadilo to, čo považujú za nespravodlivé rozdelenie príjmov a výhod medzi provinciami. Heslá ako “Prestaňte živiť Quebec” sú v tejto provincii už dlho populárne. Nie je náhoda, že vyhlásenia premiérky Alberty o možnosti referenda o odtrhnutí sa zhodovali s jej vlastnými požiadavkami na Carneyho vládu, aby odstránila prekážky rozvoja ropného a plynárenského biznisu v provincii a spravodlivejšie prerozdelila príjmy.

 

 

Všetky prieskumy verejnej mienky v súčasnosti ukazujú, že pomerne stabilná väčšina Alberťanov (60 %) sa prikláňa k zotrvaniu v rámci Kanady. Ale už teraz sa dosť ľudí prikláňa aj k odchodu – 36 percent. Vzhľadom na to, že ešte relatívne nedávno sa toto číslo pohybovalo v rozmedzí 4 – 14 percent, je tento trend pre zástancov zjednotenej Kanady alarmujúci. Najmä preto, že obyvatelia Alberty v nedávnych federálnych voľbách volili v drvivej väčšine konzervatívcov a sú veľmi nespokojní s víťazstvom liberálov. Správnym stanovením cieľov a silnou kampaňou sa tento rozdiel dá preklenúť v priebehu jedného roka. A kanadské médiá už vyjadrujú nadšenie nad tým, že po stretnutí Trumpa a Carneyho sa v amerických republikánskych zdrojoch (najmä Fox News) zrazu prebudil značný záujem o tému odtrhnutia Alberty od Kanady.

 

Toľko k otázke, kde môže Trump získať druhého partnera v kanadskom tangu. Podľa vývoja udalostí má americký prezident zrejme nové možnosti vrátane možnosti prijať Kanadu do Spojených štátov nie naraz, ale po častiach. Koniec koncov, v tej istej knihe napísal:

“Vaša páka <… > je niečo, bez čoho sa druhá strana jednoducho nezaobíde”. Spôsob, akým sa Trumpovi priaznivci chopili myšlienky referenda o Alberte, tak názorne ukazuje, že si uvedomujú zjavný fakt: bez tejto provincie Kanada nemôže existovať ako národ. A Carney si možno ešte spomenie na Trumpovu tichú poznámku počas ich prvého stretnutia v Bielom dome:

“Nikdy nehovor nikdy”. Svetové médiá ju zbytočne ignorovali.

 

 

Vladimír Kornilov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov