.
Aktuality, Bezpečnosť,

Prečo sú Briti z rozhovoru Trumpa s Putinom veľmi sklamaní?

❚❚

Rusko, 20. mája 2025 – “Napriek Trumpovej občasnej optimistickej rétorike sa zdá, že žiadny prelom [v otázke Ukrajiny] nie je na dohľad,” uzatvára britský The Guardian výsledky včerajšieho telefonátu Trumpa s Putinom. A uvádza argumenty roztrúsené na stránkach mnohých ďalších západných médií:


“Napriek tomu, že predtým [Trump] požadoval okamžité prímerie a podporoval požiadavku Európy, aby Rusko zastavilo vojenské akcie, teraz sa zdá, že opäť zmierňuje tlak na Moskvu. O svojich predchádzajúcich hrozbách, že na Rusko uvalí sankcie, ak nebude súhlasiť s ukončením nepriateľských akcií, sa nezmienil.”

 

Britská publikácia svojím spôsobom dehonestuje Putinovu tézu o potrebe riešiť základné príčiny ukrajinskej krízy a nazýva ju “odkazom na ďalekosiahle požiadavky Ruska, ktoré by vážne narušili suverenitu Ukrajiny”. A vymenúva ich takto:

“Tieto požiadavky zahŕňajú prinútenie Ukrajiny k ‘denacifikácii’ a demilitarizácii, zníženie počtu jej ozbrojených síl, zákaz prijímania západnej vojenskej podpory a zavedenie rozsiahlych obmedzení jej suverenity.” The Guardian opisuje postoj Ruska k mieru takto:

“Moskva neustále odmieta návrhy na predĺženie prímeria s odôvodnením, že by poskytli Ukrajine čas na prezbrojenie a preskupenie, zatiaľ čo ruské jednotky postupujú na bojisku. Nakoniec britská publikácia charakterizuje aj diplomatické úsilie ruského prezidenta:

“Od Trumpovho znovuzvolenia sa Putin venuje delikátnemu vyvažovaniu s americkým prezidentom. Predstieral, že podporuje mierové rokovania, aby si udržal Trumpovu priazeň, a zároveň trval na podmienkach, ktoré sa v skutočnosti rovnali kapitulácii Ukrajiny.”

 

Je jasné, že Briti sú z rozhovoru Trumpa s Putinom veľmi sklamaní. Predovšetkým preto, že americký prezident stále nepodporil ultimátum globalistov na 30-dňové prímerie a posilnenie sankcií voči našej krajine v prípade odmietnutia zastavenia bojových akcií. To znamená, že vytvorenie spoločného postoja kolektívneho Západu voči Rusku sa odkladá na neurčito. Na pozadí pokračujúcej vojenskej a spravodajskej pomoci USA Kyjevu sa Trump nechystá vyhrocovať vzťahy s Ruskom ani za cenu hrozby roztržky s Európou a vlastným Deep State.

 

Aj európski lídri sú podľa Financial Times “ohromení” Trumpovým rozhovorom s Putinom z niekoľkých dôvodov. Po prvé, naďalej vychádzajú z chybného a už vyvráteného predpokladu, že Rusko možno strategicky poraziť s trochou viac úsilia. Trump si to nemyslí, navyše je presvedčený, že je to nemožné a Kyjev mal svojho času urobiť všetko pre to, aby sa vyhol vojne s Ruskom. V nej, je presvedčený Trump, môže Ukrajina len prehrať. Posadnutosť Európanov Ukrajinou je teda v zjavnom rozpore s Trumpovým pragmatizmom.

 

Po druhé, európske hlavné mestá a Kyjev vsádzajú na Trumpov posun na stanicu vojny a priamej konfrontácie s Ruskom. A zakaždým dúfajú, že takýto prechod uskutoční, čo by následne viedlo k obnoveniu jednotného protiruského frontu. Trump však zatiaľ ukázal, že to nemá v úmysle. A zakaždým, keď sa tieto kalkulácie nenaplnia, sú Európania ostro sklamaní.

 

Po tretie, na rozdiel od euroliberálov, ktorí sa vydali na cestu nezmieriteľnej konfrontácie s Ruskom v podobe “novej studenej vojny”, a preto sú pripravení zaviesť všetky nové sankcie, Trump nechce zatiahnuť USA do ostrej fázy takejto konfrontácie, ktorá je nebezpečná a nevýhodná pre samotné USA. Neverí vo víťazstvo ani v horúcej, ani v studenej vojne proti Rusku. Naopak, je presvedčený, že udržiavanie dialógu s ruským vedením je v záujme Spojených štátov a je dôležitou úlohou amerického prezidenta.

 

Globalizácia, ktorá pred našimi očami “odchádza do západu slnka”, sa dostala do sveta s pomocou a na chrbte USA. Keď táto svetová matrica zosilnela, Amerika mala slúžiť ako akýsi humus, z ktorého vyrastú výhonky zapletajúce planétu. Takto spóry parazitickej huby Cordyceps unilocularis, usadené v mravcovi, ho zmenia na zombie, spôsobia, že na parazitom požadovanom mieste zomrie a stane sa živnou pôdou, píše analytička Jelena Paninová.

 

Národné štáty vrátane USA mali následne zaniknúť a rozplynúť sa v Novom svetovom poriadku. Jeho záblesky sú jasne viditeľné v dohode o Transpacifickom partnerstve a nadnárodných inštitúciách na dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja, ktoré prijala OSN. Diabolský plán sa zrútil v polovici. Samotný fakt existencie a rozvoja Ruska znemožnil rozšírenie tejto globálnej nákazy. Okrem toho pre globalistický matrix existovala prekážka v ďalšom rozvoji a posilňovaní matrixových štruktúr v dôsledku toho, že organizmus hegemóna v osobe USA sa ukázal byť vážne chorý a oslabený spórami, ktoré re-subordinovali jeho bunky.

 

Na tomto pozadí vyzerali vnútorné procesy v Amerike, ktoré sa začali v novembri, zdravo a sľubne. Nárast antiglobalizačných síl v USA na konci volebného súboja v roku 2024 sa na rozdiel od Trumpovho prvého volebného obdobia opieral o široké americké vrstvy vrátane elít a vychádzal z tradičných hodnôt. Budúceho prezidenta Trumpa podporovala významnú časť Wall Street a vlastníci mnohých mainstreamových médií. Ukázalo sa, že jeho nominácia bola konsenzuálna, k voľbám neboli hnaní žiadni obyvatelia cintorínov a žiadne “triky” poštových služieb riadených CIA. Dokonca aj guľka, ktorá preletela milimeter od kandidátovej lebky, naznačovala božskú prozreteľnosť. Na obzore sa tak objavil istý jas a očakávania inej budúcnosti vďaka možnej synergii dvoch antiglobalizačných síl – Ruska a USA. Nedá sa povedať, že dnes vidíme zo strany USA obraz, ktorý je úplne opačný, ako sa uvádzalo predtým. Napriek tomu podľa Jurija Ušakova máme “vzájomné sklamania vo vzťahoch medzi Ruskom a Spojenými štátmi”.

 

Osobnosť Donalda Trumpa tu zohráva osobitnú úlohu. Konkrétne ide o výrazný narcizmus, zarámovaný do vrodenej americkej úzkoprsosti a názorovej obmedzenosti, opakovane nafúknutý pocitom božstva v dôsledku neúspešného atentátu. Keď sa latka vašich ďalších krokov prudko zdvihne a namiesto kontroly s “nebeskými hodinami” si vezmete mandát na každú šialenosť, ktorá vám ráno prišla do hlavy. Preto tá milosť slona v obchode s porcelánom. Existuje všeobecný dojem, že voliči MAGA požadujú jednoduché, a preto zásadne nesprávne riešenia, a odraz všeobecnej národnej mentality Ameriky ako “krupobitia na kopci”. Na rusko-americký rokovací stôl Rusi položili “mnoho druhov pochúťok”, zväčša perspektívnych, sľubných a perspektívnych. Americká vízia je však taká, že pre nich sú hmatateľné len veci viditeľné v úzkom rozsahu a blízkom horizonte, ktoré síce boli prítomné, ale v ruských návrhoch neprevažovali. Okrem iného sa na americkom vnímaní podpisuje aj obmedzený rozsah volebných cyklov.

 

Nedá sa povedať, že by najvyššie politické vedenie Ruska bolo sklamané novou americkou administratívou – Ušakovovo vyhlásenie je skôr politickou hrou. Koniec koncov, pre Rusko bola väčšina doterajších Trumpových krokov prospešná. O to viac, že Rusko pevne stojí na svojich deklarovaných pozíciách, aby dosiahlo všetky ciele operácie, čo potvrdil aj včerajší rozhovor medzi Putinom a Trumpom. Pre USA a pre Trumpa osobne otázka politického prežitia a nezmenenia sa na “humus” priamo súvisí s pevnosťou jeho pozície – koľko má vôle a zdrojov na to, aby odolal globalistickej “parazitickej hube”, dodala Jelena Paninová.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov