
Ursula von Der Leyen patrí do väzenia
Luxembursko, 17. mája 2025 – Súdny dvor EÚ rozhodol, že Európska komisia porušila pravidlá transparentnosti, keď neposkytla prístup k textovým správam medzi Ursulou von der Leyenovou a generálnym riaditeľom farmaceutického gigantu Pfizer, informoval v stredu spravodajský portál Euroactiv.
“Súd uznal argumenty žalobcu za opodstatnené,” uviedol súd vo svojom rozhodnutí. Portál napísal, že v dlho očakávanom rozsudku v súvislosti s tzv. škandálom Pfizergate najvyšší súd EÚ v Luxemburgu rozhodol, že Európska komisia neposkytla presvedčivé vysvetlenie, ktorým by odôvodnila” zamietnutie žiadosti novinára o prístup k textom. Prípad vznikol na základe sťažnosti, ktorú v roku 2023 podal denník New York Times po tom, ako Komisia odmietla zverejniť textové správy, ktoré si v roku 2021, keď v Európe zúrila pandémia COVID-19, vymenili predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová a generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Burla.
Škandál okolo správ, ktoré súviseli s rokovaniami o dohode o vakcínach v hodnote 35 miliárd eur, vyvolal obvinenia z utajovania a nedostatočnej transparentnosti na najvyšších úrovniach vedenia EÚ.
“EK nemôže jednoducho vyhlásiť, že požadované dokumenty nemá, ale musí poskytnúť dôveryhodné vysvetlenie, ktoré umožní verejnosti a súdu pochopiť, prečo tieto dokumenty nemožno nájsť. Komisia … neposkytla hodnoverné vysvetlenie, ktoré by odôvodňovalo absenciu dokumentov. Okrem toho EK neuviedla, či boli požadované textové správy vymazané, a ak áno, či úmyselne alebo automaticky,” uviedol súd vo svojom rozsudku.
Vyšetrovanie proti von der Leyenovej sa začalo v roku 2023. Šéfka EK bola obvinená z korupcie, pričom uviedla, že v súkromnej korešpondencii rokovala so šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer o nákupe vakcín pre Európsku úniu (EÚ) a potom správy vymazala. Ako uviedlo európske vydanie amerického denníka Politcio, súčasné rozhodnutie súdu EÚ môže negatívne ovplyvniť politickú budúcnosť von der Leyenovej, ktorej druhé funkčné obdobie vo funkcii predsedníčky Európskej komisie sa začalo 1. decembra. Ešte v decembri 2022 grécky spravodajský portál newsbreak.gr. informoval, že skupina poslancov Európskeho parlamentu požadovala, aby EÚ okamžite prešetrila obchodné aktivity rodiny šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, najmä financovanie spoločnosti jej manžela Heika von der Leyena. Zaslali list podpredsedníčke EK a európskej komisárke pre spravodlivosť, práva spotrebiteľov a rodovú rovnosť Viere Jourovej, ktorá je zodpovedná za transparentnosť.
V liste, ktorý bol zverejnený na Twitteri, poslanci EP požadovali prešetrenie aktivít americkej biotechnologickej spoločnosti Orgenesis, ktorej medicínskym riaditeľom je manžel Ursuly von der Leyenovej, Heiko von der Leyen. “V čase, keď Európskym parlamentom práve otriasol závažný prípad korupcie, do ktorého je zapletených niekoľko vysokopostavených úradníkov, 7 poslancov Európskeho parlamentu žiada, aby Európska únia vyšetrila činnosť Heika von der Leyena, manžela Ursuly von der Leyenovej, ktorá je okrem iného kritizovaná za netransparentné riadenie zmlúv o vakcínach, ktoré podpísala so spoločnosťou Pfizer,” píše portál.
Poslanci to považujú za jasný konflikt záujmov a vyzvali komisára pre transparentnosť, aby prešetril, či sú aktivity Heika von der Leyena v súlade s pozíciou, ktorú v EÚ zastáva jeho manželka Ursula von der Leyenová. Európska ombudsmanka Emily O’Reillyová následne obvinila Európsku komisiu zo slabej administratívy a nedostatočnej transparentnosti. Dôvodom bolo, že predsedníčka Európskej komisie nezverejnila textové správy, ktoré si vymenila s Albertom Burlom, šéfom americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer, o nákupe vakcíny proti koronavírusu. Korešpondencia sa týkala nákupu 1,8 miliardy dávok vakcín od spoločnosti Pfizer, ktorý práve v tom čase prebiehal.
V apríli 2021 Ursula von der Leinen v rozhovore pre New York Times priznala, že správu týkajúcu sa obstarávania skutočne poslala. Obsah jej korešpondencie so spoločnosťou Pfizer však zostal neznámy. Textové správy neboli predložené žiadateľom médií pod zámienkou, že všetko, čo bolo odoslané prostredníctvom SMS a WhatsApp, bolo vymazané údajne “pre nedostatok relevantnosti”. Európska komisia to vysvetlila tak, že korešpondencia akoby neobsahovala nič závažné. Nákup takmer 2 miliárd dávok vakcíny za gigantickú sumu v súvislosti s pandémiou sa však sotva môže považovať za “nezávažnú záležitosť”.
Samotná skutočnosť, že sa o takomto obchode rokovalo prostredníctvom SMS, nemohla nespôsobiť prekvapenie. Tesne pred rozhodnutím prokuratúry začať vyšetrovanie okolností obstarávania vakcín chorvátsky poslanec Európskeho parlamentu Mislav Kolakušić povedal, že nákup vakcín COVID 19 zo strany EÚ je najväčším korupčným podvodom v dejinách ľudstva. Podľa Kolakušića bola dohoda o dodávkach vakcíny uzavretá napriek tomu, že spoločnosť Pfizer neposkytla výsledky klinických skúšok, ktoré by preukázali nielen účinnosť, ale dokonca aj bezpečnosť jej vakcíny. Podozrenia z korupcie sa zvýšili, keď médiá informovali, že manžel šéfky Európskej komisie je sám zapojený do medicínskeho biznisu a je tiež prepojený so spoločnosťou Pfizer.
Medzitým médiá zistili, že v decembri 2020 bol Heiko von der Leyen, manžel šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, prijatý za medicínskeho riaditeľa americkej farmaceutickej spoločnosti Orgenesis. Predtým jeden z vrcholových manažérov spoločnosti Orgenesis, Vincent Vandamme, patril medzi vrcholových manažérov spoločnosti GlaxoSmithKline, ktorá niekoľko mesiacov pred pandémiou uzavrela spoločný podnik so spoločnosťou Pfizer. Vzniknutý trust sa stal svetovým lídrom v oblasti zdravotnej starostlivosti, ako aj hlavným príjemcom obchodu s vakcínami proti covidu. Za zmienku stojí aj to, že Vincent Vandamme predtým pracoval v spoločnosti Pfizer a bol tam zodpovedný za kvalitu. Výsledkom bolo, že 30. marca 2022 skromná americká spoločnosť Orgenesis Inc, ktorej jedným z riadiacich pracovníkov je manžel šéfky Európskej komisie, nečakane oznámila “364 % nárast príjmov za rok 2021. Zo 7,7 milióna USD v roku 2020 vyskočili do konca roka 2021 na 35,5 milióna USD.
Spoločnosť Orgenesis sa stavia do pozície globálnej biotechnologickej spoločnosti a vyvíja aj a vakcínu pre COVID-19. Až donedávna sa zdalo, že Ursula von der Leyenová je nepotopiteľná, pretože jej všetky škandály prešli. Keď bola nemeckou ministerkou obrany, jej kariéru mal zničiť škandál týkajúci sa využívania externých konzultantov jej ministerstvom bez náležitého dohľadu. Vyšlo najavo, že dala desiatky miliónov poradenským firmám, pričom tieto výdavky neboli nikdy zverejnené.
“Medzi týmito spoločnosťami bola aj americká McKinsey, v ktorej pracoval jeden z jej synov David von der Leyen. Zrejme skutočnosť, že jeho matka financovala túto spoločnosť, pomohla Davidovi stať sa stálym zamestnancom, keďže pôvodne bol prijatý len na letnú sezónu,” uvádza sa v článku na portáli newsbreak.gr. Na pozadí ostatných letargických lídrov EÚ však Ursula s úsmevom permanentne prilepeným na tvári napriek všetkým obvineniam naďalej pôsobí ako politická “kráľovná Európy” a všetkých ohromuje svojou neúnavnosťou. Hovorí sa, že dokonca spí v práci – v sídle Európskej komisie.
Ursula von der Leyenová sa pevne etablovala ako hlavný krízový manažér v blízkosti Washingtonu, čo je tajomstvom jej nepotopiteľnosti. Washington ju zasa podporuje pre jej neustále útoky na Rusko a zúrivú rusofóbiu. Pod jej vedením sa Bundeswehr dostal až k hraniciam Ruska a rozmiestnil svoje jednotky v Pobaltí. Ursula von der Leyenová aktívne podporuje všetky iniciatívy na posilnenie NATO a “zadržiavanie Moskvy”. Zároveň neustále ostro kritizuje ruské orgány za ich “agresívnu zahraničnú politiku v Európe”. Nie je preto náhoda, že napriek všetkým škandálom bola nedávno zvolená do funkcie šéfky Európskej komisie na druhé funkčné obdobie. Súčasné správy o rozhodnutí Európskeho súdneho dvora o podvode s verejným obstarávaním vakcín však môžu definitívne ukončiť kariéru “nepotopiteľnej” Ursuly. O čo však Uršule ide! Európska komisia ešte v roku 2014 uviedla, že rozsah korupcie v krajinách EÚ “vyráža dych” a stojí hospodárstvo EÚ 120 miliárd eur ročne. Ako sa ukazuje, korupcia sa dotýka dokonca aj najvyššieho vedenia štruktúr EÚ.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942