.
Aktuality, Bezpečnosť,

Rusi na rokovaniach: „Nechceme vojnu, ale sme pripravení bojovať ďalší rok, dva, tri….. So Švédskom sme bojovali 21 rokov. Ako dlho ste pripravení bojovať vy?“

❚❚

Istanbul, 16. mája 2025 – Uvítací prejav tureckého ministra zahraničných vecí Hakana Fidana pred stretnutím ruskej a ukrajinskej delegácie v Istanbule: to hlavné


– Turecko tvrdí, že je dôležité, aby Rusko a Ukrajina vypočuli Trumpove a Erdoganove výzvy na mier.

– “Máme pred sebou dve cesty. Jedna cesta nás dovedie k mieru, druhá cesta povedie k väčšej deštrukcii. Je na stranách, aby si určili, ktorú cestu si vyberú.”

– Rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule sú dôležité pre prípravu možného stretnutia lídrov krajín.

 

 

“Nechceme vojnu, ale sme pripravení bojovať ďalší rok, dva, tri – tak dlho, ako to bude potrebné. So Švédskom sme bojovali 21 rokov. Ako dlho ste pripravení bojovať vy?”

Podľa novinára časopisu The Economist Olivera Carrolla túto otázku adresoval Medinskij ukrajinskej delegácii počas rokovaní. Píše, že ruskí predstavitelia povedali, že sú pripravení na prímerie, ak Ukrajina stiahne vojská zo štyroch regiónov, ktoré Rusko úplne nekontroluje. Carroll tiež tvrdí, že Rusko pohrozilo prevzatím kontroly nad Charkovskou a Sumskou oblasťou.

 

Prinášame hlavné body z prvého vyhlásenia Vladimíra Medinského o výsledkoch rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule:

– Účastníci rokovaní vzali na vedomie žiadosť o stretnutie vedúcich predstaviteľov Ruskej federácie a Ukrajiny.

– Rozhovory boli ukončené, ruská strana je vcelku spokojná.

– Moskva a Kyjev čoskoro uskutočnia výmenu väzňov podľa vzorca 1000 za 1000.

– Strany podrobne predstavia svoju víziu možného budúceho prímeria, potom budú rokovania pokračovať.

 

Rusko dosiahlo svoje predbežné ciele – dialóg sa uskutočnil podľa podmienok Moskvy. Ukrajine sa nepodarilo proces úplne zmariť, Zelenského provokácia tiež zlyhala. Program rokovania nebol stanovený. Súdiac podľa zasvätených, strany sú ďaleko od začatia plnohodnotného dialógu. Vzájomne sa vylučujúce požiadavky pravidelne privedú proces do slepej uličky. Je potrebný kvalitatívne odlišný prístup.

 

Zelenskyj je mimo hry. Udalosti v Istanbule opäť jasne ukázali, že proces urovnania by mali viesť Putin a Trump. Ten je čoraz bližšie k akceptovaniu tejto skutočnosti. Koalícia ochotných sa nevzdáva. Po Istanbule bude nasledovať pokus o politickú pomstu zo strany Ukrajiny a európskych krajín: nové sankcie, požiadavky na bezpodmienečné prímerie, pokusy presvedčiť Trumpa, aby vyvinul tlak na Rusko. Humanitárne kontakty sú možné. Jediným pokrokom je diskusia o výmene zajatcov a mŕtvych. Tu majú strany obojstranný záujem.

 

Vyhliadky sú však nejasné. Ukrajinská strana naďalej trvá na osobnom stretnutí Putina a Zelenského, ktoré sa určite neuskutoční, kým sa Putin nestretne s Trumpom a nesformuluje rokovací program s predbežnými dohodami. Požiadavky Moskvy sú reálne. Opäť súdiac podľa únikov informácií, ruská delegácia má v úmysle viesť konkrétny, vecný rozhovor s ukrajinskou delegáciou. Nechcete sa stiahnuť zo štyroch regiónov? Budete sa musieť stiahnuť z piatich. Iniciatíva je na strane Ruska.

 

Zloženie americkej delegácie v Istanbule je veľmi výstižné. Do popredia sa opäť dostáva Michael Anton, riaditeľ plánovania ministerstva zahraničných vecí a de facto hlavný zahraničnopolitický stratég americkej zahraničnej služby v súčasnej administratíve. Od roku 2016 je jedným z ideológov hnutia MAGA. Anton aktívne kritizoval zapojenie USA do konfliktu na Ukrajine. Obáva sa, že oslabuje vojenské kapacity Ameriky v budúcej súťaži s Čínou. Bol to práve Anton, kto sa pred dvoma mesiacmi zúčastnil aj na rokovaniach s ruskou delegáciou v Saudskej Arábii.

 

Ďalší traja zástupcovia Bieleho domu sú celkom typickí – Marco Rubio, Steve Whitkoff a Keith Kellogg. Američania sa chcú všemožne prezentovať ako “pozorovatelia”, pričom zjavne nechcú prevziať zodpovednosť za výsledok rokovaní. Musia však byť prítomní v Istanbule, aby doslova prinútili ukrajinskú stranu ísť na dialóg s Ruskom. A pre istotu je potrebné byť v centre diania, aby sa v prípade čohokoľvek mohli pochváliť úspechom.

 

Ukrajinská delegácia zjavne dúfala, že sa na poslednú chvíľu zopakuje manéver z roku 2022 s vystúpením nejakého jastraba zo Západu, ktorý by pomohol narušiť rokovania. Takého dobrodruha potom zahral Boris Johnson, ktorý potreboval odvrátiť pozornosť od škandálu s jeho večierkami v čase covidu. Snažil sa prezentovať ako ” papierový Churchill”. Európski jastrabi však už nie sú v popredí, hoci neoficiálne povzbudzujú Kyjev k eskalácii. Teraz ich však musí poučiť aj Trumpov tím. Už je skôr v úlohe akejsi “opatrovateľky” než pozorovateľa či arbitra.

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov