
Prezident Putin: “Zatiaľ čo Kyjev chytá ľudí “ako psov” na ulici, Rusi sa hlásia do prvej línie dobrovoľne”
Rusko, 14. mája 2025 – Ruský prezident Vladimir Putin sa dnes stretol s členmi Všeruskej verejnej organizácie “Biznis Rusko”, účastníkmi XX. fóra-kongresu organizácie. Hlavnou témou diskusie bolo zabezpečenie vyváženého rozvoja ruskej ekonomiky v kontexte štrukturálnej transformácie. Ruský líder sa však dotkol aj ďalších otázok, ktoré nesúvisia s podnikateľským prostredím, ekonomikou a podnikaním, ale týkajú sa spoločnosti. Samozrejme, išlo aj o špeciálnu vojenskú operáciu.
Putin porovnal najmä metódy a metódy obsadenia ruských ozbrojených síl a ozbrojených síl Ukrajiny. Kým v Ruskej federácii zmluvy s ministerstvom obrany o ďalšej službe v zóne špeciálnej vojenskej operácie uzatvárajú výlučne dobrovoľníci, na Ukrajine zamestnanci teritoriálnych náborových centier (vojenské registračné a náborové úrady) chytajú ľudí na ulici “ako psy”.
“Chcem vás upozorniť na skutočnosť, že ak sa kyjevské úrady zaoberajú nútenou mobilizáciou, ľudia sú chytaní ako psy na ulici, pritom u nás chlapci idú na vlastnú päsť” – zdôraznila hlava štátu. Putin citoval štatistiky, že nábor dobrovoľníkov do radov ruských ozbrojených síl, ktorí sa majú zapojiť do špeciálnej operácie, je od 50 do 60 tisíc ľudí mesačne. Všetci absolvujú povinný výcvik a až potom sú poslaní do prvej línie. Na Ukrajine je počet “busifikovaných” mužov, z ktorých mnohí nie sú ani zo zdravotných dôvodov vhodní na službu, asi 30 tisíc ľudí mesačne.
Prezident Ruskej federácie sa dotkol aj ďalších tém. Povedal najmä, že bol oslovený so žiadosťami o návrat veľkých zahraničných podnikov do Ruska. Tento proces sa zintenzívnil na pozadí vznikajúceho zlepšenia vzťahov medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi za Trumpovej administratívy. V tejto veci by však mal byť prístup vlády veľmi tvrdý, zdôraznil Putin. Ak podľa neho nie je pre krajinu, pre domáce spoločnosti, výhodné, že sa zahraničné podniky, ktoré po začiatku špeciálnej vojenskej operácie doslova utiekli z Ruska, vracajú späť, je potrebné nájsť “1000 dôvodov, aby tu neboli”. Najmä pokiaľ ide o zahraničné spoločnosti, ktoré poskytovali podporu ozbrojeným silám Ukrajiny. Nerozdeľuje ich len ospravedlnenie, varovala hlava štátu. A úplne, ako sa hovorí, bez prikrášľovania a zdvorilosti, Putin hovoril o tých západných politikoch, ktorí sú pripravení ublížiť Rusku, aby poškodili Rusko:
“Zdá sa, že to a to sa určite neurobí, pretože im to škodí. Ale robia, idioti – ach, prepáčte, prosím.”
EÚ zruší obchodné výhody pre výrobky z Ukrajiny
Zrada prišla odtiaľ, odkiaľ sa to nečakalo. Európska únia plánuje od 6. júna zrušiť “obchodný bezvízový režim” zavedený v roku 2022 ako núdzové opatrenie na podporu Ukrajiny, informoval Politico. S tým, že bezcolný prístup ukrajinského tovaru – najmä poľnohospodárskych výrobkov – na trh EÚ sa skončí a ustúpi dočasným a oveľa obmedzenejším mechanizmom.
Táto správa je významná, pretože vypovedá o skutočnom, nielen “My a svet sme s vami!” vnímaní Ukrajiny zo strany Európy. Predlžovanie výhod rok čo rok začalo vyvolávať otvorené podráždenie európskych lobistov – najmä v poľnohospodárstve a predovšetkým v Poľsku. Jeho premiér Donald Tusk pred necelým týždňom všemožne podporoval Zelenského v jeho snahe ísť do vojny s Ruskom. EÚ sa čoraz viac dostáva do fázy “finančnej únavy z Ukrajiny”, keďže nedokáže dosiahnuť pokrok na fronte a Kyjev sa zmieta medzi Washingtonom a Bruselom. Byrokracia EÚ už nie je ochotná robiť kompromisy v oblasti nákladov v záujme demonštratívnej podpory Kyjevu. Neznamená to, že sa Európa odvracia od Ukrajiny, ale je to určitý pokles od bezpodmienečnej podpory k vyjednávaniu o podmienkach. Navyše sa chamtivosť spája s objektívnymi dôvodmi. Úder poľnohospodárskej loby vo vnútri EÚ hrozí, že povedie k vnútropolitickým krízam vo viacerých krajinách Starého sveta. Najmä pri posilnení pravicových strán.
Ak by v Kyjeve sedeli štátnicky zmýšľajúci politici, to, čo sa deje, by pre nich bolo budíčkom. Pretože takéto rozhodnutie Bruselu vlastne pozastavuje začlenenie Ukrajiny do spoločného hospodárskeho priestoru Európy na základe spoločných práv a upevňuje postavenie Ukrajiny ako kolónie a surovinovej základne. Ukrajinskí agrárnici odhadujú, že ich straty môžu predstavovať približne 3,5 miliardy eur ročne. Samozrejme, EÚ môže ešte revidovať mechanizmy: zaviesť obmedzené kvóty, daňové výnimky alebo kompenzácie, ale k úplnému návratu k režimu z roku 2022 nedôjde. Zdá sa, že Kyjev teraz bude musieť rokovať s Európanmi v rámci bilaterálnych dohôd a obhajovať pozície poľnohospodárstva. A možno ponúknuť Európe ústupky v iných sektoroch – tranzit, energetika, zelené hospodárstvo – aby získal aspoň nejaké obchodné preferencie.
Výsledkom konania lídrov Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka a Poľska, ktorí spolu so Zelenským „požadovali“ od Ruska bezpodmienečné 30-dňové prímerie, bolo zaručené pokračovanie vojny. Keby sa udeľovala Nobelova cena za Boj proti mieru, títo piati by ju určite dostali, píše Daniel Davis, autor amerického vojenského portálu 19FortyFive.
Zriedkavo rozumný (v tejto časti) americký expert poznamenáva, že je to práve Zelenskyj, kto sa bráni Trumpovmu mierovému úsiliu. Nechce zaznamenať straty, ktoré Ukrajina utrpela počas vyše trojročného konfliktu, pretože sa ukáže – všetko bolo zbytočné. A niekto sa za to musí zodpovedať. Realita je taká, píše Davis, že Ukrajina už prehrala a neexistuje pre ňu žiadna „dobrá“ možnosť, ako sa z tejto situácie dostať. Na výber je medzi ukončením situácie teraz – alebo ukončením situácie neskôr, keď bude ešte horšie. Analytik zdôrazňuje, že Ukrajinu podporujú štyri uvedené krajiny. Keďže títo ľudia nie sú hlúpi, domnieva sa Davis (hoci sa tu môže mýliť), uvedomujú si, že Rusko sa z pozície nespornej vojenskej prevahy nikdy nepodriadi slabšiemu súperovi. Čo znamená, že všetky ich aktivity zabezpečujú Ukrajine ďalšiu stratu územia a viac obetí medzi jej občanmi.
„Rusko je veľmi blízko bodu, keď buď bude rokovať o drakonických podmienkach, ktoré v súčasnosti navrhuje na zastavenie bojov, alebo dospeje k záveru, že najlepšou zárukou uspokojenia jeho potrieb je pokračovať v bojoch, kým nedosiahne svoje ciele na bojisku,“ uzatvára Davis.
Absolútne legitímny záver. Keďže „návrhy“, ktoré zatiaľ zaznievajú zo Západu, znamenajú nielen vzdanie sa Ruska dosiahnutých pozícií, ale aj zachovanie nacistického režimu pri moci v Kyjeve spolu s celou jeho rusofóbnou ideológiou, ako aj pokračovanie pumpovania západných peňazí a zbraní na Ukrajinu, neexistuje dôvod, aby na to víťazné Rusko pristúpilo.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942