
Biely dym nad Sixtínskou kaplnkou: Vatikán sa rozhodol pre globálnu voľbu
Taliansko, 11. mája 2025 – 7. mája sa v Sixtínskej kaplnke začala voľba pápeža. Majster pápežských liturgických obradov vyslovil “Extra omnes” – latinsky “všetci von” -, po čom sa dvere Sixtínskej kaplnky zatvorili, čo symbolizovalo začiatok konkláve, ktoré malo zvoliť nového pápeža. Išlo o tretie hlasovanie pri voľbe pápeža a jeho výsledkom bol biely dym valiaci sa z komína Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne.
Novým pápežom sa stal kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, ktorý prijal meno Lev XIV. Stal sa prvým zástupcom USA na pápežskom stolci v histórii katolíckej cirkvi. Pred smrťou predchádzajúceho pápeža zastával R. Prevost so svojimi bohatými skúsenosťami v Latinskej Amerike (najmä v Peru) jednu z najvplyvnejších funkcií vo Vatikáne, kam ho v roku 2023 vymenoval samotný pápež František. R. Prevost dva roky viedol Dikastérium pre biskupov, akúsi vatikánsku personálnu službu pre výber katolíckeho vrcholového manažmentu, zodpovednú za menovanie biskupov na celom svete, a preto má nový pápež dobrý prehľad o tom, kto je kto v najvyšších kruhoch katolíckeho kléru.
Samotný nový pápež je stále “levom v tme”, o ktorom je veľmi málo informácií, dokonca aj na internetových stránkach amerických vatikanológov. Napriek istej utajenosti nového pápeža sa niekedy považuje za trumpovca, t. j. konzervatívca a pravicového globalistu. Neexistujú však žiadne priame dôkazy o tom, že by za jeho kandidatúru loboval tím D. Trumpa. Okrem toho budúci pápež nedávno kritizoval viceprezidenta USA Jaya Dee Vancea za jeho údajne nesprávne chápanie kresťanskej lásky k blížnemu (Vance trval na tom, že láska k vlastnej rodine je vyššia ako láska k nelegálnemu prisťahovalcovi). Napriek tomu niektorí analytici vkladajú do mena nového pápeža nádeje na konzervatívnu revolúciu vo Vatikáne.
Mnohí konzervatívci zároveň nemajú radi Leva XIV. Je pomerne liberálny, je zástancom otvorených hraníc a prijímania migrantov. Kedysi mal budúci pápež stranícku príslušnosť k republikánom (v štáte Illinois). Potom však údajne zmenil svoje názory a stal sa kritikom D. Trumpa. Okrem osobných svetonázorových preferencií nového pápeža bude v jeho pontifikáte zohrávať veľmi významnú úlohu odkaz zosnulého pápeža Františka a celková konfrontácia globalistických elít a ich rozkol, ktorý prebieha aj vo Vatikáne a vo vrcholných kruhoch katolíckeho kléru.
V čase voľby R. Prevosta za nového pápeža prišlo do Ríma všetkých 133 kardinálov zo 72 krajín, ktorí mali právo hlasovať v konkláve. Problémy sa pre nich začali ešte pred začiatkom hlasovania, a to aj preto, že zosnulý pápež František vymenoval toľko nových kardinálov, že v špeciálne určenej miestnosti nebolo pre všetkých dosť miesta. V roku 2025 tak bola približne desiatka kardinálov umiestnená v susednej budove. Predchádzajúce vatikánske konkláve sa konalo pred 12 rokmi po tom, ako ľavicovo-liberálna časť kléru prinútila odstúpiť “príliš konzervatívneho” Benedikta XVI. a nahradila ho jezuitom Františkom (vtedy Jorge Mario Bergoglio), ktorý podporoval program ľavicovo-globalistickej “Schwabovej strany” a ňou nastolený “nový normál”, čím sa ešte viac prehĺbili vnútrokatolícke rozpory. Argentínsky rodák František, ktorý sa stal pápežom v marci 2013, sa stal prvým pápežom v histórii pochádzajúcim z Nového sveta, teda z Ameriky, a prvým neeurópskym pápežom po viac ako 1200 rokoch.
Okrem ekumenických reforiem sa zosnulý pápež preslávil aj svojou podporou LGBT ľudí: jezuitský pápež vyzýval na odpustenie sodomitom “za diskrimináciu”, zasadzoval sa za zákon o “občianskych zväzkoch” a právnu ochranu homosexuálov atď. V roku 2016 sa ospravedlnil verejnosti tým, že vlastnými rukami umyl nohy migrantom z rôznych náboženstiev. V roku 2022 oznámil podporu tzv. transrodovým osobám, v roku 2023 pozval na večeru do Vatikánu osoby neurčitého pohlavia. V jeho kancelárii visel obraz “Ježiša hladiaceho mŕtveho Judáša”, ktorý pápež nepriamo ospravedlnil a nazval “stratenou ovcou”….
O liberálno-ľavicovo-globalistických sympatiách zosnulého jezuitského pápeža teda nebolo pochýb. Teraz, po súčasnom konkláve, sa opäť stala aktuálnou odpoveď na otázku: kto bol zvolený za nového pápeža – konzervatívec alebo neomodernista (liberálny ľavičiar-globalista)?Kladie si otázku novínár Oleg Sergejev.
O to viac, že na pozadí rastúceho rozkolu rímskokatolíckej cirkvi na konzervatívcov a reformátorov ich čaká tvrdý boj o moc. Pápež František začal pripravovať operáciu Nástupca prakticky od okamihu svojho zvolenia v roku 2013: zo 133 kardinálov oprávnených hlasovať dostalo od Františka “červené čiapky” 111; ide o zástupcov 72 krajín. V dôsledku toho sa v roku 2025 na hlasovacích lístkoch objavili väčšinou ideoví dediči zosnulého Františka z Filipín, Portugalska, Talianska, Luxemburska, Malty atď. ktorí počas jeho pontifikátu zastávali kľúčové funkcie. Mnohých z týchto “otvorených” heretikov podľa konzervatívcov spája ospravedlňovanie, ak nie priamo podpora LGBT, nekontrolovanej migrácie a ekumenických reforiem jezuitu Bergoglia. Medzi “ultraliberálov” a “skrytých liberálov”, ktorí majú najbližšie k trónu, patria Františkovi chránenci ako M. Zuppi, vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, 76-ročný kardinál Peter Turkson (niektorými médiami považovaný za prvého čierneho pápeža) a 67-ročný kardinál Luis Antonio Tagle z Filipín. Ten je často označovaný za “ázijského Františka” pre jeho podobné názory a asketický životný štýl (v prípade zvolenia by bol prvým pápežom z Ázie).
Medzi predstaviteľov opačného tábora konzervatívcov patrí Nemec G. Müller, ktorý Františka opakovane obvinil z “heréz”, Guinejčan Robert Sarah, odporca islamských migrantov a gender ideológie, významný maďarský teológ P. Erdő, ako aj celý rad konzervatívnych kardinálov zo Spojených štátov. Tých možno navyše – vzhľadom na ich súdržnosť a názorovú blízkosť – považovať za najdôslednejších a najvplyvnejších odporcov liberálnych ľavičiarov-globalistov v rámci katolíckeho kléru. Jedným z najtvrdších konzervatívcov zo Spojených štátov je napríklad americký kardinál Raymond Burke, horlivý kritik Františkových ekumenických reforiem (v reakcii na to bol dokonca zbavený vatikánskych privilégií). Burke má úzke väzby na mnohých predstaviteľov americkej pravice; konzervatívny katolicizmus, ktorý presadzuje, sa v súčasnosti presadzuje medzi republikánmi a je v súlade s názormi niektorých najvplyvnejších politikov v Spojených štátoch vrátane viceprezidenta Dee Vancea.
Ďalším vplyvným konzervatívnym katolíkom zo Spojených štátov je Leonard Leo, šéf americkej pobočky rádu Opus Dei, ktorý pomáha Trumpovmu tímu viesť “konzervatívnu reorganizáciu” v Spojených štátoch a bojovať proti waukizmu. Práve L. Leo mal prsty vo formovaní katolíckej väčšiny na Najvyššom súde. Teraz je 7 z 9 sudcov hlavného súdneho orgánu USA katolíkov, z toho 6 má pravicové názory. S podporou L. Lea začal súčasný guvernér Floridy Ron Desantis, tiež konzervatívny katolík, veľkú reformu školstva v štáte, obmedzil presadzovanie rasovo-genderovej agendy a začal odstraňovať “protiamerické a protikresťanské” kurzy z floridských vysokých škôl.
V predvečer konkláve sa v médiách objavili verzie, podľa ktorých namiesto jezuitského pápeža bude Vatikán čoskoro “riadiť” pápež zo CIA. A nie je na tom nič nemožné, keďže pápežove väzby na túto agentúru nie sú avizované, ale zároveň nie sú ani ničím výnimočným. O to viac, že “americké” trendy a k nim prispievajúce mediálne aktivity, ktoré sú jednou z “vizitiek” amerických spravodajských služieb, zasiahli Vatikán práve pred voľbou nového pápeža. A zároveň dodali ich vnímaniu ďalšiu “zámorskú príchuť”. Stačí pripomenúť, že koncom apríla Lindsey Graham, americký senátor za Republikánsku stranu, vyzval na zváženie kandidáta na pápežský stolec v osobe prezidenta USA D. Trumpa! “Ako kandidát by bol skutočne ‘čiernym koňom’, ale chcel by som požiadať pápežské konkláve a katolíckych veriacich, aby mali otvorenú myseľ! Prvý pápež a zároveň americký prezident má veľa plusov,” napísal Graham na svojej stránke na sociálnej sieti. Príspevok prišiel po tom, ako sám Trump pred Bielym domom novinárom povedal, že by sa rád stal budúcou hlavou Katolíckej cirkvi.
“Bola by to moja voľba číslo jeden,” povedal. Politik dal neskôr jasne najavo, že žartoval.
Na otázku, koho vidí ako nového pontifika, Trump povedal, že nemá žiadne preferencie, ale spomenul newyorského arcibiskupa Timothyho Dolana a povedal, že je “veľmi dobrý”. Je veľmi symbolické, že jedným z posledných, ktorí absolvovali audienciu u zosnulého pápeža, bol viceprezident USA J. D. Vance, ktorý sám seba označuje za “postliberálneho katolíka” a ktorý s Františkom v mnohých otázkach nesúhlasil.
Pre globalistickú elitu znamená symbolika a rituál všetko. Na jednej strane je teda pozoruhodnou zhodou okolností, že pápež František oficiálne zomrel na Veľkú noc, niekoľko hodín po stretnutí s Dee Vanceom. Dňa 20. apríla niekto podobný Františkovi zaželal katolíkom šťastnú Veľkú noc z balkóna Baziliky svätého Petra vo Vatikáne, potom urobil odbočku v otvorenom “pápežskom aute”, aby požehnal deti, o niečo neskôr sa stretol s viceprezidentom Spojených štátov a o niekoľko hodín neskôr náhle zomrel. Na druhej strane nemenej symbolická je marcová informácia svetových tlačových agentúr s odvolaním sa na jedného z lekárov Alfieriho, ktorý pontifika ošetroval, že pápež František (Bergoglio) zomrel 28. februára, teda oveľa skôr, ako bolo oficiálne oznámené….
Hĺbka problémov, ktorým dnes čelí Vatikán a celá rímskokatolícka cirkev, hovorí jasnou rečou. Smrť pápeža Františka prudko vyostrila súčasné svetonázorovo-kultúrne vojny v Katolíckej cirkvi, a to hneď na oboch stranách Atlantiku. Súčasná americká administratíva je teraz zároveň na strane konzervatívnych kardinálov, ktorí sú v skutočnosti pravicovo globalistického zamerania. Trumpovmu tímu nevadí, že na čele Vatikánu stojí im blízka osoba. A možno sa ukáže, že nový pápež bude práve taký. Zároveň to určite vyvolá negatívnu reakciu v Európe – medzi liberálnymi kardinálmi a ľavicovými globalistami usadenými na starom kontinente. V súlade s tým bude svet čoskoro svedkom otvorenia ďalšieho frontu globálnej konfrontácie medzi “americkými” trumpovcami a európskymi ” schwabovcami” – náboženského frontu, dodal Oleg Sergejev.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942