.
Aktuality, Bezpečnosť,

Prečo bol projekt jednotnej meny BRICS odložený

❚❚

Rusko, 4. mája 2025 – Krajiny BRICS sa rozhodli, že ešte nenastal čas prejsť na jednotnú menu, ale aktívne diskutujú o prechode na národné meny v obchode. Rusko v tomto smere dosiahlo pôsobivé výsledky: 90 % zúčtovaní s krajinami BRICS sa uskutočňuje v národných menách namiesto dolárov. Prečo ešte nenazrel čas na jednotnú menu BRICS a kedy nastane? Myšlienka jednotnej meny BRICS bola zatiaľ odložená.


 

“Hovoriť o prechode na jednotnú menu BRICS je predčasné. K otázke spoločnej meny alebo zúčtovacej jednotky BRICS sa bude možné vrátiť, keď budú vytvorené potrebné finančné a hospodárske podmienky,” povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre brazílsky denník O Globo. Potvrdil to aj brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira. Podľa neho? BRICS sa nediskutuje o vytvorení nových mien, ale o obchode v národných menách. BRICS sa snaží zabezpečiť hladké zúčtovanie. Krajiny združenia rokujú najmä o rozšírení používania národných mien a vytvorení infraštruktúry pre cezhraničné zúčtovanie, uviedol Lavrov.

 

Podľa Lavrova “nikto nechce trpieť sankciami, ktoré Západ uvaľuje na neželané krajiny, využívajúc svoje monopolné postavenie na finančných trhoch. ” Môžeme hovoriť o dobrých výsledkoch. Napríklad podiel rubľa a mien spriatelených krajín na zúčtovaní Ruska s krajinami BRICS do konca roka 2024 predstavoval 90 percent,” povedal Lavrov.

 

“To je naozaj pôsobivý výsledok. Pred niekoľkými rokmi bol podiel obchodných vyrovnaní v národných menách s krajinami BRICS na úrovni 20 – 25 percent. Prudký rast sa začal po roku 2022 na pozadí vonkajších sankcií a prechodu na alternatívne mechanizmy zúčtovania. Dosiahnutie 90 % za menej ako tri roky je pre Rusko strategickým úspechom z hľadiska de dolarizácie obchodu,” hovorí Vladimir Černov, analytik spoločnosti Freedom Russia. Jednotnú menu BRICS kritizoval Donald Trump hneď po svojom nástupe do funkcie. Realizácie tejto iniciatívy sa veľmi zľakol, keďže odmietnutie dolára zo strany BRICS sľubovalo posilnenie hospodárskeho postavenia BRICS a úder americkému doláru a ekonomike USA. Trump vtedy pohrozil clami vo výške 100 %, ak krajiny BRICS vytvoria jednotnú menu ako protiváhu doláru. V tom čase táto hrozba vyzerala ako zlý vtip. O štyri mesiace neskôr však znie celkom vážne. Veď v apríli si USA a Čína vymenili clá nad 100 %. Existujú však aj ekonomické podmienky, ktoré zatiaľ jednoznačne bránia vytvoreniu jednotnej meny BRICS.

 

“Plnohodnotný prechod na jednotnú menu si vyžaduje vytvorenie spoločných pravidiel menovej politiky. Ekonomika BRICS však nie je jednotná. Rozdielna úroveň hospodárskeho rozvoja krajín združenia tento proces brzdí – je ťažké vytvoriť spravodlivý menový systém, ktorý bude zohľadňovať záujmy všetkých účastníkov. Okrem toho sa počet krajín BRICS bude zvyšovať,” uviedla Marina Nikišová, hlavná ekonómka Zenit Bank.

 

Európska únia zahŕňa aj krajiny s rôznou úrovňou hospodárskeho rozvoja. Medzi EÚ a krajinami BRICS však existujú významné rozdiely. “BRICS zahŕňa rozvojové krajiny s ekonomikami orientovanými na vývoz, prevažne surovinového charakteru, t. j. predajcov. A platobné podmienky v globálnej ekonomike vždy diktujú kupujúci. Práve z tohto dôvodu vytvorila “únia kupujúcich” EÚ vlastnú menu, aby bolo pre nich, kupujúcich, výhodnejšie platiť za dovoz,” vysvetľuje Nikišová, Krajiny, ktoré vstupujú do EÚ, spočiatku súhlasia s množstvom jasných hospodárskych a f inančných podmienok a pravidiel. Aby mohla byť nová krajina prijatá do únie, musí zmeniť celý svoj finančný a menový systém. Na rozdiel od BRICS, ktorý je skôr geopolitickou ako hospodárskou úniou a na vstup do nej nemusí vážne meniť svoj finančný systém atď.

 

“V rámci BRICS neexistuje jednotný systém komunikácie medzi bankami, čo je jednou z podmienok prechodu na jednotnú menu. Jednotná mena si bude vyžadovať emisné centrum, čím sa časť suverenity menovej politiky prenesie na nadnárodnú úroveň, a to môže byť v rozpore so záujmami rôznych krajín. Preto je zatiaľ výhodnejšie používať národné meny,” hovorí Anastasia Prikladová, docentka na Katedre medzinárodného obchodu Ruskej ekonomickej univerzity Plechanova.

 

“Túto myšlienku je možné realizovať len v prípade hlbokej hospodárskej integrácie, konvergencie inflačných a fiškálnych ukazovateľov, vytvorenia spoločného platobného priestoru, rozvoja spoločnej zúčtovacej infraštruktúry a rozšírenia vzájomného obchodu. Bude si to vyžadovať aj politickú vôľu a dlhodobé dohody o riadení spoločnej centrálnej banky. Dnes takéto podmienky neexistujú, ale vo výhľade 10 až 15 rokov sa tento proces teoreticky môže začať, ak bude blok pokračovať v posilňovaní hospodárskych väzieb,” domnieva sa Černov.

 

To znamená, že BRICS sa môže vrátiť k myšlienke spoločnej meny v rokoch 2035 – 2040. Už teraz používanie národných mien v obchode umožňuje krajinám BRICS zabezpečiť sa a vyvíjať tlak na globálny dolárový systém. “Národné meny umožňujú rýchlo sa zbaviť závislosti od dolára a eura bez toho, aby bolo potrebné zásadne reštrukturalizovať finančný systém. K plusom patrí flexibilita, rýchlejšie zúčtovanie, zníženie menových rizík zo strany tretích krajín, zatiaľ čo k mínusom patrí vysoká volatilita výmenných kurzov medzi národnými menami, vysoké nároky na infraštruktúru a potreba neustálej koordinácie medzi centrálnymi bankami,” konštatuje Černov. Zároveň bude ťažké dosiahnuť, aby podiel národných mien klesol z 90 % na 100 %.

 

“Bude ťažké úplne vylúčiť zúčtovanie v dolároch a iných rezervných menách. Zvyšných 10 % si možno ponechať na zúčtovanie v zložitých schémach, kontraktoch s tretími krajinami alebo tam, kde je potrebná vysoká likvidita meny. Je nepravdepodobné, že v najbližších rokoch bude možné úplne anulovať používanie dolára, ale ďalšie znižovanie jeho podielu je celkom možné,” nevylučuje Černov.

 

Prevažná časť ruského obchodu sa, samozrejme, uskutočňuje v čínskych jüanoch. “Je to spôsobené váhou Číny ako najväčšieho obchodného partnera Ruska a rozsahom jüanu v globálnej ekonomike. Okrem toho má jüan pomerne rozvinutú infraštruktúru pre medzinárodné zúčtovanie a je podporovaný čínskymi finančnými inštitúciami,” konštatuje Černov. Obchodný obrat medzi Čínou a Ruskom už niekoľko rokov rastie a v roku 2024 bol zaznamenaný ďalší rekord – krajiny medzi sebou zobchodovali 245 miliárd dolárov. Ruské dodávky sa držali na úrovni 129 miliárd dolárov. To znamená, že v obchode s Čínou nemáme také problémy ako Spojené štáty, na čo sa Trump neustále sťažuje a čím zakrýva svoju obchodnú vojnu.

 

“Jüan sa považuje za relatívne stabilnú menu, ktorá je vhodná na obchodné transakcie. Na rozdiel od dolára a eura na voľnom trhu sa čínska mena dramaticky nemení, čo je dôležité pre obchod. Za posledných 20 rokov bola inflácia v Číne nižšia ako 5 %, čo pomáha udržiavať stabilitu jüanu. Okrem toho Čína otvorila špeciálne clearingové banky v rôznych krajinách, čo znížilo náklady na medzinárodné prevody a umožnilo pohodlnejšie a lacnejšie transakcie v jüanoch. Navyše je jüan rezervnou menou a jeho podiel za posledných 25 rokov rastie,” hovorí Marina Nikišová. Medzi nevýhody radí, že výmenný kurz jüanu je regulovaný štátom: Čínska ľudová banka môže kedykoľvek devalvovať jüan voči doláru, ak sa tak čínske úrady rozhodnú. Po druhé, jüan sa na rozdiel od dolára a eura nedá voľne prevádzať z krajiny do krajiny. Rusko preto naďalej paralelne zvyšuje zúčtovanie v rubľoch.

 

“Ide o strategickú úlohu. Vyžaduje si aktívnu podporu rubľových zúčtovaní, rozšírenie menových swapov, vytvorenie rubľových clearingových centier a dohôd o priamej výmene mien. Existuje potenciál na rast podielu rubľa, najmä pri zúčtovaní s Indiou, Južnou Afrikou a novými krajinami BRICS, ale to si bude vyžadovať systematickú prácu a ďalšie posilňovanie dôvery v ruskú menu na zahraničných trhoch,” uzatvára Černov.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov