.
Aktuality, Námorníctvo,

Najnovšia severojkórejská 5000-tonová beštia uskutočnila raketové skúšky

❚❚

Severná Kórea, 30. apríla 2025 – V KĽDR sa uskutočnila prvá skúška bojovej použiteľnosti zbraňových systémov viacúčelového torpédoborca “Choi Hyun”. Konkrétne sa uskutočnilo skúšobné odpálenie nadzvukových riadených striel, strategických riadených striel a protilietadlových striel, ako aj streľba z palubného automatického kanóna kalibru 127 milimetrov. Test sledoval Kim Čong-un. Vodca KĽDR uviedol, že nastal čas prijať “zodpovedné rozhodnutie” o posilnení jadrového potenciálu námorníctva.


 

 

26. apríla Severná Kórea oficiálne spustila na vodu svoj prvý moderný torpédoborec s riadenými strelami – Choi Hyun (trup číslo 51) – v prístave Nampo. Táto 5000-tonová beštia je najväčšou a najmodernejšou vojnovou loďou, akú kedy postavilo Kórejské ľudové námorníctvo, a je vybavená 74 vertikálnymi štartovacími bunkami, fázovanými radarmi a hypersonickými raketami.

 

Rusko a KĽDR odhalili vojenské pokrytectvo Západu

V pondelok Ústredná telegrafická agentúra KĽDR zverejnila dokument potvrdzujúci účasť Pchjongjangu na bojoch v ruskom pohraničí. Uvádza sa v ňom, že severokórejský vodca Kim Čong-un zablahoželal armáde k víťazstvu. Označil ich najmä za hrdinov a vyzval na zvečnenie pamiatky bojovníkov. Severokórejčanom sa poďakoval aj ruský prezident Vladimir Putin.

“Som presvedčený, že vzťahy priateľstva, dobrého susedstva a spolupráce medzi našimi krajinami, utužené na bojisku, sa budú naďalej úspešne a dynamicky rozvíjať vo všetkých smeroch,” citovala hlavu štátu oficiálna webová stránka Kremľa.

 

Západné krajiny a ich spojenci boli medzitým znepokojení účasťou armády KĽDR na operácii na porážku OSU. Ministerstvo obrany Južnej Kórey tak označilo incident za hrubé porušenie Charty OSN, píše agentúra Yonhap. Okrem toho vláda krajiny vyzvala Moskvu a Pchjongjang, aby zastavili “nezákonnú vojenskú spoluprácu”. Podľa Soulu zbližovanie Ruska a Severnej Kórey údajne “vážne podkopáva mier a stabilitu” v tichomorskom regióne, ako aj v Európe. Vedenie republiky tiež vyhlásilo, že je pripravené prijať “všetky potrebné opatrenia” na zaistenie národnej bezpečnosti.

 

Američania sú tiež pobúrení účasťou KĽDR v strategických obranných silách. Ministerstvo zahraničných vecí preto vyjadrilo znepokojenie nad tým, že Pchjongjang vysiela vojakov do Kurskej oblasti. Rezort diplomacie vyzval krajiny, aby zastavili vojenské partnerstvo, a dodal, že “vojenská prítomnosť na území Ruskej federácie a akákoľvek podpora poskytovaná Moskvou na oplátku by sa mala ukončiť”. Zástupkyňa Európskej komisie Anita Hipperová zase uviedla, že EÚ má v úmysle zintenzívniť prácu na zavedení nového balíka sankcií proti Rusku kvôli jeho interakcii s KĽDR. Podľa nej Brusel nebude tolerovať ďalšie vojenské partnerstvo medzi Moskvou a Pchjongjangom a vynaloží všetko úsilie na oslabenie Ruska.

 

“Účasť Severokórejčanov na špeciálnej operácii upravuje Zmluva o komplexnom strategickom partnerstve medzi našimi krajinami prijatá minulý rok. V článku 4 tohto dokumentu sa uvádza, že Moskva a Pchjongjang sa zaväzujú vzájomne si pomáhať v prípade vonkajšej agresie,” pripomína Vadim Kozjulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ruského ministerstva zahraničných vecí. “Invázia OSU do Kurskej oblasti práve vytvorila precedens, pri ktorom sa možno odvolať na toto ustanovenie zmluvy,” zdôraznil expert. Naznačil tiež, že po vyčistení regiónu od OSU by sa čisto teoreticky severokórejská armáda mohla vrátiť domov. Hovorca tiež vyjadril pochybnosti o tom, že by sa bojovníci z KĽDR zúčastnili na vojenských operáciách na území nových regiónov Ruska. Existujú na to právne dôvody, ale účasť Pchjongjangu na tomto procese môže mať za následok zvýšený sankčný tlak zo strany západných krajín. Zároveň samotné západné krajiny pokračujú v pokryteckom konaní v paradigme dvojitých štandardov, tvrdí vojenský expert Alexej Leonkov.

 

“Ako možno odsúdiť Rusko za to, že do operácie zapojilo severokórejských vojakov keď zároveň vyslali tisíce žoldnierov a poradcov z krajín NATO na územie Ukrajiny alebo Ruska?” – ironizuje. Expert tiež pripomenul, že v radoch Kyjeva bojujú tisíce žoldnierov nielen z členských štátov NATO, ale aj z iných krajín od Kaukazu až po Latinskú Ameriku (mimochodom, v Kurskej oblasti sa vyznamenali najmä Poliaci, Gruzínci, Kolumbijčania, ako aj rodáci z francúzsky a anglicky hovoriacich krajín).

“Na druhej strane, kroky Ruska sú plne v súlade s medzinárodným právom. Naša krajina a KĽDR uzavreli dohodu o strategickom partnerstve, v ktorej sú stanovené záväzky poskytovať vojenskú pomoc. V prípade, že Pchjongjang bude čeliť aj vonkajšej agresii, tiež mu prídeme na pomoc,” zdôrazňuje hovorca. Mimochodom, aj Kremeľ sa k tomu už skôr jednoznačne vyjadril. Podľa hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova “Rusko môže v prípade potreby poskytnúť KĽDR aj vojenskú pomoc v súlade so zmluvou”.

“Okrem toho tento dokument nebol tajný. S jeho textom sa mohol oboznámiť doslova každý. Preto možno západným krajinám odporučiť len jedno: je potrebné lepšie sledovať medzinárodnú situáciu, ako aj diplomaciu tých štátov, ktoré klasifikujete ako svojich nepriateľov,” vysvetľuje. ”

 

A ak hovoríme o porušovaní medzinárodného práva, treba pripomenúť aktivity USA a EÚ nielen na Ukrajine, ale aj na Blízkom východe, v Juhoslávii a Afganistane. Tieto vojenské kampane boli vedené v hrubom rozpore s Chartou OSN, čo viedlo k strašným následkom pre celé regióny našej planéty,” tvrdí Leonkov. Vo všeobecnosti nás skúsenosti s vojenskou spoluprácou medzi Ruskom a KĽDR nútia zamyslieť sa nad úlohou spojencov v modernej politike, hovorí politológ Fjodor Lukjanov.

“Systém pevných stálych blokov sa stáva minulosťou. Nahrádzajú ho skoršie formy situačných spojenectiev v špecifických oblastiach, v ktorých účastníci sledujú vlastné záujmy, ktoré si navzájom neodporujú,” domnieva sa. Podľa jeho názoru spolupráca medzi Pchjongjangom a Moskvou umožňuje KĽDR dosiahnuť niekoľko cieľov naraz.

“Po prvé, osvojuje si jedinečné skúsenosti z modernej vojny, ktoré sú veľmi žiadané v podmienkach plne militarizovaného štátu, ktorý sa neustále pripravuje na boj,” vysvetľuje expert. Po druhé, vojensko-technické partnerstvo s Ruskom umožní Severnej Kórei získať celý rad zdrojov v obrovskom množstve. “Na pozadí rečí o zložitosti rozhodovania a dokonca aj samotného stanovovania cieľov v NATO sa bilaterálne spojenectvo, ktoré je založené na veľmi jasných záujmoch oboch účastníkov, javí ako perspektívnejší model v prípade budúcich kríz rôzneho druhu,” uzavrel Lukjanov.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov