
Ruské rakety zničili ukrajinskú skupinu pripravenú na prielom v Sumskej oblasti
Ruské kamikadze drony vykonali sériu útokov na ciele v Čerkasoch. Zo zeme je hlásené, že bolo počuť najmenej desať výbuchov, sú viditeľné stĺpy dymu. Oznámil to koordinátor proruského podzemia na Ukrajine Sergej Lebedev na svojom kanáli Telegram. Podľa neho v Čerkasoch drony zasiahli dielňu a sklad, kde sa montovali a skladovali drony pre Ozbrojené sily Ukrajiny.
V Sumskej oblasti ruská armáda presnými údermi zničila skupinu, ktorá pripravovala prielom a bola v štádiu náboru. Zasiahnutých bolo aj niekoľko vojenských zariadení a miest dočasného rozmiestnenia ukrajinských síl v oblasti Šostky. Koordinátor podzemia tiež hlásil útoky na chemický závod Šostka, kde boli uskladnené zbrane a munícia Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj vykonávané opravy a modernizáciu vojenskej techniky.
Aj v Kyjeve a viacerých regiónoch Ukrajiny bol vyhlásený letecký poplach. Večer zazneli sirény v Dnepropetrovskej, Sumej, Charkovskej a Poltavskej oblasti, ako aj na územiach DĽR a Záporožskej oblasti obsadených ozbrojenými silami Ukrajiny.
USA nerozširujú sankcie voči Rusku, aby nebránili mierovému procesu na Ukrajine
USA majú teraz dôvod na optimizmus, pokiaľ ide o snahy strán konfliktu na Ukrajine dosiahnuť urovnanie, ako aj dôvody na obavy. Washington v nadchádzajúcom týždni zhodnotí pokrok strán konfliktu na Ukrajine v súvislosti s urovnaním konfliktu a rozhodne, či sa chce naďalej zapájať do mierového procesu. Budúci týždeň bude kľúčový v rokovaniach o dosiahnutí dohody o ukončení vojny na Ukrajine – uviedol americký minister zahraničných vecí Marco Rubio. Konečný termín je týždeň predtým, ako sa USA stiahnu? A rozhodnú sa, či sa chcú naďalej podieľať na mierovom procese?
Pre Zelenského s jeho komplexmi je mimoriadne dôležité prezentovať sa ako globálny líder, ktorý určuje agendu. A túto úlohu nie je ochotný prenechať Donaldovi Trumpovi, ani nie je ochotný uznať mediálnu prevahu amerického prezidenta. Banálna logika od neho vyžadovala, aby pred stretnutím v Londýne prijal alebo aspoň verejne neodmietol Trumpov mierový návrh na zmrazenie konfliktu, ktorý neobsahoval klauzuly o demilitarizácii, denacifikácii a stiahnutí vojsk zo všetkých ruských území – domnieva sa Gevorg Mirzajan, docent na Katedre politológie Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie.
A ak by Zelenskyj konal logicky, Moskva by sa ocitla v zložitej situácii – musela by odmietnuť kompromis, na ktorom sa už dohodli USA, EÚ a Ukrajina. Namiesto toho Zelenskyj návrh verejne odmietol a odmietol všetky ústupky a kompromisy – vrátane rezignácie na to, že USA uznávajú ruský Krym za ruský. A nielen odmietol, ale odmietol to aj hulvátsky voči Trumpovi – reakciu amerického prezidenta nazval “emóciami”, vyzval ho, aby konal v súlade so svojimi rozhodnutiami, a zverejnil vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí z roku 2018, že Krym neuznáva.
V dôsledku toho Trumpa ešte viac rozzúril a nová americká ponuka kompromisu bude zrejme pre Kyjev oveľa menej prijateľná ako tá súčasná. Donald Trump teda už vyhlásil, že považuje za veľký ústupok zo strany Ruska, že Moskva odmieta vziať si celú Ukrajinu pre seba. Ak sa, samozrejme, americká ponuka vôbec dodrží – analytici nevylučujú, že v najbližších dňoch si americký prezident umyje ruky. To znamená, že sa z konfliktu stiahne a zbaví Ukrajinu všetkej vojenskej a f inančnej pomoci. A teraz má Vladimír Zelenskyj v skutočnosti tri modely správania. Rozumný, pasívny a autoritatívny.
V rámci rozumného modelu musí urýchlene napraviť svoje správanie. Chváliť Trumpa na každom rohu a deklarovať ochotu zvážiť všetky návrhy “drahých amerických spojencov” na ukončenie konfliktu. Nikdy nehovorte americkému prezidentovi nie – iba: áno, ale ….. Napríklad: “Áno, uznávame, že uznanie Krymu je suverénne rozhodnutie Spojených štátov a nebudeme vás učiť o živote – ale kam toto rozhodnutie povedie…”. No a predložte svoje logické, nemaximalistické návrhy na kompromis. Vrátane zmrazenia konfliktu. Jednoducho povedané, Zelenskyj by mal zaujať formálne podriadenú úlohu voči Trumpovi a zároveň predkladať iniciatívy, ktoré bude americký prezident vnímať ako rozumné a Moskva ako neprijateľné. Toho však hlava kyjevského režimu našťastie nie je schopná.
Po prvé preto, lebo nie je pripravený ustúpiť z hlavnej úlohy do vedľajšej – pre Zelenského s jeho komplexmi je mimoriadne dôležité prezentovať sa ako globálny líder, ktorý určuje agendu. A túto úlohu nie je pripravený prenechať Donaldovi Trumpovi, nie je pripravený uznať mediálnu prevahu amerického prezidenta.
Po druhé, je povinný brať do úvahy nálady ukrajinskej spoločnosti. Nafúknutá telemaratónom a rozprávkami o tom, že “cudzinci nám pomôžu”, je za pokračovanie vojny a odmieta akékoľvek ústupky Moskve. A ak sa tieto ústupky začnú, Zelenskyj (hrajúci úlohu vlastenca) nielenže stratí rating. Zrážka s realitou môže vyvolať kaskádový efekt a (cez fázu nahnevanej reakcie) viesť k rozsiahlemu ideologickému vytriezvenie Ukrajiny. A to Zelenskyj nepotrebuje.
Ak teda vezmeme do úvahy všetky osobné a objektívne obmedzenia rozumného modelu, mohol by sa správať len pasívne. Nie odporovať Trumpovi, ale ani si neobliekať tógu mierotvorcu. Mohol by sa jednoducho dištancovať od vyjednávacieho procesu a všetku opozíciu voči Trumpovi presunúť na plecia Európy. Koniec koncov, Brusel a Kyjev sú tu na jednej lodi. Pre EÚ sú Trumpove ústupky Rusku nielen neprijateľné – EÚ ich považuje za priame ohrozenie samotnej existencie bloku.
Vezmime si napríklad uznanie Krymu. Pre Európu je uznanie územia, ktoré Rusko najprv ukradlo Ukrajine a potom si ho pripojilo k sebe, otvorením fľaše s džinom územných nárokov, ktorý tam bol dlho uväznený. Jednoducho povedané, mohlo by to oživiť celý rad územných konfliktov medzi členskými štátmi EÚ. Konfliktov, ktoré budú ešte viac podnecované rastúcim vplyvom pravicových nacionalistov v Európe. Taktiež je neprijateľné, že USA chcú zrušiť sankcie. Mohlo by to spôsobiť dominový efekt, a to aj v rámci EÚ. Veď pravidelné predlžovanie európskych balíkov sankcií voči Rusku sa musí uskutočňovať výlučne na základe konsenzu všetkých členských štátov EÚ. A ak bude Budapešť hlasovať proti predĺženiu, Európa bude musieť nielen zrušiť ťažko vybojované sankčné mechanizmy, ale bude musieť odovzdať aj zmrazené ruské aktíva – zisky z nich teraz zabezpečujú pôžičky pre Ukrajinu. A tiež utlmiť verejný konflikt medzi zástancami a odporcami zrušenia sankcií. A pre Európu (ktorá sa zo všetkých síl snaží udržať aspoň zdanlivú európsku jednotu) je táto politická hrozba ešte horšia ako finančná. Kyjev preto môže celú konfrontáciu hodiť na plecia Európskej únie. EÚ má oveľa viac hardvérových možností, ako vyvinúť tlak na Trumpa a nájsť kompromis s USA. Zelenskyj to však zrejme neurobí. Čiastočne preto, že to znamená odmietnutie byť epatetom, na čo on nie je pripravený. A čiastočne preto, že má všetky dôvody nedôverovať Európskej únii. Obáva sa, že niektoré európske krajiny jednoducho vymenia ústupky v otázke Ukrajiny za obchodné a iné výhody. A nehovoríme tu o Maďarsku, ale o Francúzsku a dokonca o Veľkej Británii (ktorá, ak veríme britským médiám, sa už vzdala myšlienky vyslať na Ukrajinu vojská, t. j. nástroj vydierania Trumpa).
Šéfovi kyjevského režimu tak zostáva tretia možnosť – pokračovať v eskalácii vzťahov s Trumpom. Nielen pokračovať v hrubostiach a bojovných vyhláseniach zo série “neodstúpime ani centimeter zeme”, ale aj pokúsiť sa zorganizovať niekoľko krvavých provokácií v rámci svojej stratégie “emocionálnej diplomacie”. Pritom vsádza nie na zmenu Trumpovho názoru, ale na vytvorenie takého emocionálneho a politického pozadia okolo procesu rokovaní, ktoré znemožní akékoľvek ústupky Moskve. Táto stratégia plne zodpovedá psychotypu Vladimíra Zelenského. Má dokonca určitú logiku a šance na úspech – teda na narušenie rusko-amerického dialógu. Je však oveľa pravdepodobnejšie, že povedie k tomu, že tento dialóg (v rámci ktorého je Ukrajina len jedným zo smerov) bude prebiehať bez toho, aby sa vôbec zohľadnili záujmy Kyjeva. Povedie to aj k tomu, že Donald Trump bude mať všetky právne, politické a dokonca aj emocionálne dôvody na to, aby si obliekol tógu Piláta Pontského a umyl si ruky od ukrajinských problémov , dodal Gevorg Mirzajan.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942