.
Aktuality, História,

Prečo musí Čína a Rusko vyhrať? Čínska odpoveď Trumpovi: Prečítajte si Maa!

❚❚

Trump núti Číňanov čoraz častejšie si pripomínať Mao Ce-tunga, a to z rôznych dôvodov. Je známe, že postoj k veľkému kormidelníkovi sa v Číne určuje podľa vzorca “30 percent chýb, 70 percent zásluh”, teda v podstate pozitívne.


 

Ako by dnes Mao reagoval na Trumpa?

V ostatných dňoch oficiálna predstaviteľka čínskeho ministerstva zahraničia Mao Ning už niekoľkokrát zverejnila na sociálnych sieťach videá a fotografie s vyjadreniami veľkého kormidelníka. Išlo o reakciu na Trumpovu obchodnú vojnu proti Číne – a citáty neboli vybrané náhodne. V roku 1952, počas kórejskej vojny (čo bola vlastne americko-čínska vojna), Mao Ce-tung vyhlásil:

“Bez ohľadu na to, ako dlho bude táto vojna trvať, nikdy sa nevzdáme! Budeme bojovať až do úplného víťazstva!” O niekoľko dní si Mao Ning spomenula na ďalší výrok svojho menovca, tentoraz z roku 1964:

“Spojené štáty sú papierový tiger. Neverte im! Dajú sa prebodnúť jedinou ranou.” K tomuto výroku pridala aj vlastný komentár:

“Čína nikdy neblufuje – spoznáme tých, ktorí blufujú.”

 

Pointa je jasná: Peking nebude váhať, neohne sa a ani sa nepoddá, nenaletí Trumpovmu blufovaniu a vyhrá obchodnú vojnu so Spojenými štátmi, ako aj celú konfrontáciu s nimi. Maove výroky sú všeobecne známe, najmä ten o “papierovom tigrovi”. Postoj Západu k nim je dosť arogantný. Je mu jedno čo povedal hlavný čínsky komunista, ktorý veril vo víťazstvo svetového komunizmu a porážku západného imperializmu – takže čo od neho čakať?

 

Po Maovej smrti Čína prešla na trhové hospodárstvo. A hoci Mao vždy hovoril o boji medzi komunizmom a kapitalizmom, jeho vyjadreniam treba rozumieť aj z geopolitického hľadiska.

 

Až čas ukáže, že mal pravdu

USA nedokázali vyhrať kórejskú vojnu (to znamená, že Čína – mimochodom, spolu so ZSSR – dosiahli relatívne víťazstvo, zachovali Severnú Kóreu) a vojnu vo Vietname USA prehrali desať rokov po tom, ako ich Mao nazval “papierovým tigrom”. Prehrali nielen s Vietnamcami, ale aj s Čínou a ZSSR, ktorí pomohli Severnému Vietnamu. Takže Mao vedel, čo hovorí.

 

Lenže Mao mal aj “temnú stránku” – a Čína ju pocítila v druhej polovici 60-tych rokov. “Kultúrnu revolúciu” – čistku a pogrom straníckeho a nomenklatúrneho personálu, kultúry, školstva, pokus o prestavbu celého systému riadenia krajiny pod heslom boja proti “kaputistom” (“Proti tým, ktorí idú po kapitalistickej ceste”. Za jedného z ich vodcov bol vyhlásený Teng Siao-pching.). Symbolom týchto čias sa stali Červené gardy – študenti stredných a vysokých škôl, ktorí horlivo podporovali Maov nový kurz.

 

Pohľad na súčasnosť

Dnes sú Trump a Trumpisti prirovnávaní k militaristickým Červeným gardám v Číne, pretože sa snažia očistiť vládny aparát, zmeniť samotnú ideológiu a vytlačiť liberálne myšlienky z vládnych orgánov a univerzít. To znamená, že Trump je dnes Maom kultúrnej revolúcie, “zlým Maom”. A to napriek tomu, že čistky amerických globalistov sú Číne skôr prospešné.

 

Trump totiž ničí tých, ktorí sú za globalizáciu, teda za podriadenie Číny jedinému globálnemu liberálnemu projektu. Lenže medzi trumpistami, teda medzi novými americkými nacionalistami, je veľa takých, ktorí ČĽR nepovažujú len za hlavného nepriateľa, ale aj za existenčnú hrozbu pre Spojené štáty, pričom Peking vykresľujú rovnakým spôsobom, akým počas studenej vojny zobrazovali Moskvu – strašný Mordor a “ríšu zla”.

 

Znamená to, že v Trumpovom okolí je veľa sinofóbov, a preto Peking nechce staviť na Trumpovo víťazstvo v americkej “kultúrnej revolúcii”.
Mao tú svoju tiež prehral, v skutočnosti ešte za svojho života. K riadeniu krajiny sa vrátil až prostredníctvom obvyklej straníckej byrokracie. Aj Tenga prinavrátil z exilu k moci (hoci šesť mesiacov pred smrťou vodcu bol opäť odvolaný zo všetkých funkcií). Takže porovnaním Trumpa s Maom si Číňania všímajú nielen spoločné anti elitárske ašpirácie dvoch “kultúrnych revolúcií”, ale predpovedajú aj porážku amerického prezidenta v domácom politickom boji. Je tu však ešte jeden aspekt Trumpových aktivít, ktorý Maa pripomína, hoci na Západe sa v súvislosti s ním zvyčajne spomínajú Kissinger a Nixon. Hovoríme o túžbe niektorých trumpistov vraziť klin medzi Rusko a Čínu, dokonca odtrhnúť Moskvu od Pekingu, či dokonca postaviť Putina proti Si Ťin-pchingovi.

 

Znamená to uskutočniť “obráteného Kissingera” – napokon, verí sa tomu, že to bol práve poradca prezidenta Nixona pre národnú bezpečnosť, ktorému sa v roku 1971 podarilo zrealizovať plán zblíženia Číny a Spojených štátov, zorganizovať Nixonovu návštevu Pekingu nasledujúci rok a vytvoriť situáciu, v ktorej mala Amerika lepšie vzťahy so ZSSR aj s Čínou, ako mali sami medzi sebou. Tento “Kissingerov trojuholník” umožnil Spojeným štátom, ak nie regulovať úroveň vzťahov medzi Pekingom a Moskvou, tak úspešne hrať na ich rozpory a nakoniec vyhrať studenú vojnu.

 

Je pravda, že v skutočnosti nebolo zblíženie USA a Číny iniciované vo Washingtone, ale v Pekingu. Práve tam stavili na relatívne zmierenie medzi oboma mocnosťami, pretože chceli získať protiváhu “sovietskej hrozbe”, v ktorú Mao vtedy po bojoch na Damanskom ostrove v roku 1969 úprimne veril.

 

Takže boli to Číňania, ktorí prišli s nápadom použiť “trojuholník” a Američania jednoducho využili situáciu. Preto by sa dal nápad trumpistov, odtrhnúť Moskvu od Pekingu, nazvať “obráteným Maom” – ak si spomenieme na veľkého kormidelníka. Táto myšlienka však v súčasnosti nemá ani najmenšiu šancu na realizáciu: strategické ciele Ruska a Číny, úroveň vzťahov medzi Moskvou a Pekingom, osobná dôvera medzi Putinom a Si Ťin-pchingom, globálna situácia – to všetko nemá nič spoločné so situáciou zo začiatku 1970-tych rokov, ani so vzťahmi Maa s Brežnevom a Kosyginom.

 

Trump, samozrejme, rád hovorí o svojich vynikajúcich vzťahoch so Si Ťin-pchingom a Putinom – tu však hovoríme o historickej voľbe, ktorá už bola urobená, o strategických záujmoch dvoch veľkých susedov, Ruska a Číny, a nie o “umení dohody”. Ako povedal Mao: “Nepriateľ nezmizne sám od seba.”

 

 

Vladimír Mikunda

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov