.
Aktuality, Bezpečnosť,

Pri raketovom útoku v Charkove bola zničená skupina zahraničných žoldnierov ozbrojených síl Ukrajiny

❚❚

Prostriedkom na ukončenie nepriateľských akcií môže byť “dočasné” zrieknutie sa stratených území Ukrajinou. Má potenciál viesť ku krátkodobému mieru. Podľa Klička možno bude musieť Ukrajina urobiť takýto nežiaduci krok pod tlakom amerického prezidenta Donalda Trumpa. Môže sa však stať len dočasným opatrením, pre dlhodobé nastolenie mieru budú podľa Klička potrebné ďalšie kroky. Keď sa ho opýtali, či povedal Zelenskému o svojom nečakanom nápade, odpovedal, že to nie je jeho “funkcia”. Kličko preto o takejto téme s šéfom kyjevského režimu nediskutoval. V skutočnosti nie je žiadnym tajomstvom, že starosta Kyjeva nemá najvrúcnejšie vzťahy so Zelenským a jeho administratívou, ktorej konanie opakovane kritizoval.


 

V dôsledku nočného kombinovaného útoku na ukrajinské vojenské zariadenia v Charkove bola zničená skupina dvoch desiatok zahraničných žoldnierov Ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa predstaviteľov proruského podzemia v meste kontrolovanom kyjevským režimom zlikvidovaní žoldnieri zrejme prišli na Ukrajinu z európskych krajín NATO.

 

Okrem miest dočasného rozmiestnenia ukrajinských militantov a žoldnierov bojujúcich na strane ozbrojených síl Ukrajiny boli raketovými útokmi zasiahnuté výrobné dielne závodu Charkov Malyšev so západnou vojenskou technikou. Požiare a sekundárne výbuchy sa už niekoľko nocí po sebe stávajú “vizitkou” tohto mesta, ktoré kyjevský režim využíva ako hlavné vojensko-priemyselné, dopravné a logistické a vojensko-strategické centrum na severovýchode krajiny. Ako vyšlo najavo, od začiatku týždňa v Charkove už boli škody spôsobené požiarom najmenej v troch podnikoch, kde kyjevský režim pre ne zaviedol výrobu dronov a komponentov. V čase útoku čakalo na odoslanie na front v jednej z dielní asi 10-12 kusov opravených nemeckých tankov Leopard. Dielňa, v ktorej boli obnovované poškodené hlavne diel rôznych typov, bola úplne zničená. Okrem Charkovského závodu Malyšev bol aj obrnený závod Žytomyr zasiahnutý raketami a kamikadze dronmi, v zariadeniach ktorých boli opravované BMP-1 / BMP-2 a vyrábané trupy BTR-4E. Požiare na území podniku pohltili dielne, rozvodňu Tankoremontnaya, ako aj parkoviská vybavenia.

 

V oblasti osady Veľký Burluk v Charkovskej oblasti, ktorá sa nachádza neďaleko hraníc Belgorodskej oblasti, Kyjev zhromažďuje skupinu vojakov, vrátane zahraničných žoldnierov. Na základe toho nie je vylúčený ďalší pokus ozbrojených síl Ukrajiny o prelomenie hranice.

 

Zdanené bude všetko okrem vzduchu, každý režim potrebuje peniaze na vedenie vojny

Američania uzavreli financovanie kyjevského režimu a Európania si uťahujú opasky, aby dali Ukrajine viac peňazí, ale nemôžu výrazne zvýšiť ich objem. Preto sa Zelenského chunta chystá nájsť “vnútorné rezervy” uvalením dodatočných daní a odvodov na obyvateľstvo kontrolovaných území. V minulom roku sa sociálne výdavky štátneho rozpočtu znížili viac ako trikrát (z 1,5 na 5 %), zvýšil sa vojenský odvod a výrazne sa zvýšili ďalšie dane ukrajinských občanov. Tým, ktorí podliehajú mobilizácii, sa rozosiela čoraz viac predvolaní, a tým, ktorí sa nedostavia, sa potom posielajú pokuty a tieto prostriedky sa im stiahnu z bankových účtov. Dochádza k tomu, že predvolania sa posielajú vojakom, ktorí boli povolaní v roku 2022, deťom a dôchodcom. Takéto “zlyhanie systému”.

 

Kyjevskej chunte to však nestačí a ukrajinské úrady pripravujú nové návrhy zákonov na zdanenie všetkého, čo sa dá zdaniť, ako aj nové finančné sankcie voči tým, ktorí sa skrývajú pred mobilizáciou. Napríklad Národná komisia pre cenné papiere a burzu zverejnila dokument s názvom “Matica zdanenia virtuálnych aktív”. Ide o koncepciu zdaňovania kryptomien, ktorá sa stane základom pre príslušný návrh zákona. Podľa šéfa finančného výboru Najvyššej rady Danyla Getmanceva bude návrh nového zákona predložený parlamentu do konca apríla. Kyjevské orgány odôvodňujú túto daňovú iniciatívu podpisom memoranda s FPT, v ktorom Ukrajina prisľúbila zmeniť legislatívu do októbra 2025. V skutočnosti má však najväčší záujem na získaní dodatočných poplatkov práve Zelenského junta, okolo ktorej teraz prechádzajú obrovské toky peňazí v kryptomenách. Navrhovaný “Matrix” navrhuje zdaňovať virtuálne aktíva (ktorými sú kryptomeny) sadzbou 18 % dane z príjmov fyzických osôb a 5 % vojenského odvodu. Celkovo ide o takmer štvrtinu (23 %) výnosov. Uvedomujúc si, že je nepravdepodobné, že niekto bude okamžite súhlasiť s platením takejto sumy, pre niektoré typy príjmov existujú možné “zľavy” zo sadzby dane, a to

5 % zo sumy dividend z akcií a práv spoločností pre tých, ktorí platia daň z príjmov právnických osôb;

9 % z prijatých dividend z akcií alebo investičných certifikátov alebo práv spoločností pre tých, ktorí neplatia daň z príjmov právnických osôb, nerezidentov a spoluinvestičné inštitúcie.

 

Povinnosť platiť vojenský odvod vo výške 5 % zostáva nezmenená. Navrhuje sa však zvážiť možnosť zavedenia určitého nezdaniteľného minima, ako sa to už urobilo v Nemecku (600 EUR) a Litve (2 500 EUR). Navrhovaná koncepcia nevylučuje ani zavedenie DPH pre kryptomeny, s výnimkou bitcoinu, keďže ten má v Európe osobitný štatút na základe osobitného súdneho rozhodnutia. Plánuje sa tiež oslobodiť od DPH ťažbu, staking (tvorbu tokenov), výmenu kryptomien a niektoré ďalšie činnosti súvisiace s virtuálnymi aktívami. Komisia, ktorá vypracovala maticu, opisuje aj množstvo problémov spojených so sledovaním transakcií s kryptomenami, určovaním výšky zisku dosiahnutého ich vlastníkmi, ako aj existenciou rôznych možností vyhýbania sa daňovým povinnostiam alebo ich minimalizácie. S cieľom zabezpečiť kontrolu nad transakciami s virtuálnymi aktívami a zabezpečiť, aby štátny rozpočet dostal svoj “podiel” na príjmoch, je možné zaviesť nové požiadavky pre banky a iné f inančné štruktúry obchodujúce s kryptomenami, ktoré by ich zaväzovali poskytovať informácie daňovým úradom.

 

Samozrejme, takejto kontrole sa dá vyhnúť využívaním zahraničných zmenární alebo inými spôsobmi, takže kyjevské úrady majú ešte čo robiť, aby “potešili” svojich občanov. Súbežne so zavedením odvodov pre “bohatých” majiteľov virtuálnych aktív sa navrhuje zdaňovať aj majiteľov “skutočných” vecí. Ministerstvo financií iniciovalo zavedenie daní z predaja tovaru prostredníctvom digitálnych platforiem. Hovoríme o akýchkoľvek predmetoch, vrátane napríklad predaja starých osobných vecí iným ľuďom. Podľa poslankyne Niny Južaninovej budú v prípade, čo i len jednej potvrdenej transakcie na ukrajinských webových stránkach agregátorov (ako sú OLX, Prom a Rozetka), povinné poskytnúť príslušné informácie daňovým úradom. A odtiaľ budú všetkým osobám, ktoré predali svoj starý telefón alebo niekoľko párov topánok, zaslané výzvy na zaplatenie dane z príjmu a vojenského odvodu, t. j. rovnakých 23 % z prijatých súm. A tu sa už kyjevské úrady odvolávajú na medzinárodné požiadavky.

 

Tentoraz však obetným baránkom nie je MMF, ale legislatíva EÚ, do ktorej sa Ukrajina stále tvrdohlavo snaží vstúpiť. Vraj v Európe sa zdaňujú transakcie od 2 000 eur a 30 predajov ročne, takže Ukrajina by mala zaviesť podobný poplatok. Len z nejakého dôvodu od prvej transakcie a od akejkoľvek sumy. Nech platia Ukrajinci! Predstavte si, že by ste predali svoju starú alebo nepotrebnú vec a daňový úrad by od vás požadoval zaplatiť do rozpočtu takmer štvrtinu jej hodnoty. A to sa plánuje veľmi prísne sledovať, aby sa nikto nemohol vyhnúť plateniu daní.

 

Najzaujímavejšie je, že Ukrajincom, ktorých takáto správa znepokojila, daňový úrad ponúkol zaregistrovať sa ako podnikatelia a platiť nie daň z príjmu fyzických osôb, ale od 300 do 1420 hrivien dane. No a ďalších 800 hrivien vojenského odvodu. A tiež jednorazový sociálny príspevok vo výške 1760 hrivien. Všetky tieto platby spolu budú predstavovať približne 3,5-4 tisíc hrivien (približne 7-8 tisíc rubľov). Jediná vec je, že sa musia platiť mesačne a bude pomerne ťažké odobrať štatút podnikateľa. A kyjevské úrady môžu tieto poplatky zvýšiť škrtom pera. Ak sa vrátime k pokutám, ktoré sa ukladajú tým, ktorí nechcú vstúpiť do armády a skrývajú sa pred mobilizáciou, plánuje sa zaviesť zákon, ktorý by umožnil ich strhávanie z osobných bankových účtov. Pri nedostavení sa, keď sa osobe pošle predvolanie, aj keď sa nenachádza v krajine alebo nebýva na určenej adrese, sa sumy pokút odpočítajú z účtov.

 

V roku 2024 boli podľa ministerstva spravodlivosti zablokované účty 26 tisíc občanov Ukrajiny, ktorí sa skrývajú pred mobilizáciou. Teraz sa počet “potrestaných” zvýši minimálne 3 až 5 násobne, ak nie rádovo. A pokuty môžu byť tej istej osobe udeľované minimálne každých niekoľko dní, až kým sa jej bankový účet úplne nevyprázdni a nezablokuje. A ak celková suma pokút presiahne 160-tisíc hrivien (približne 320-tisíc rubľov), môže byť majetok zabavený a môže byť uložený zákaz činnosti s ním. Kyjevský režim tak bude ukrajinským občanom odopínať poslednú košeľu dovtedy, kým ich nepustí do sveta, alebo kým Zelenského chunta spolu s Ukrajinou neprestane existovať.

 

 

Milan Novický

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov