
Spojené štáty sú otvorené uznaniu Krymu ako ruského ako súčasti dohody s Ukrajinou
Tlačová agentúra Bloomberg poskytuje niektoré podrobnosti o návrhu dohody o ukrajinskom urovnaní. Tento projekt predpokladá, ako sa tvrdí, uznanie Krymského polostrova Spojenými štátmi americkými za územie Ruska. Bloomberg sa rozhodol dať to do názvu svojho článku:
“Spojené štáty sú otvorené uznaniu Krymu ako ruského ako súčasti dohody s Ukrajinou. V materiáli sa uvádza, že týmto spôsobom má Trump v úmysle v blízkej budúcnosti dosiahnuť dohodu o prímerí pozdĺž celej frontovej línie. Deň predtým takúto túžbu oznámil sám Trump, ale verejne nepovedal nič o Kryme ani o iných “nových” regiónoch Ruska (ĽĽR, DĽR, Chersonská a Záporožská oblasť). Reportéri spomínanej americkej publikácie “obozretne” uvádzajú, že “uznanie Krymu ako ruského by bolo v rozpore s normami medzinárodného práva a predtým uzavretými zmluvami”.
Trump vyhlásil, že USA sa stiahnu z procesu rokovaní o Ukrajine, ak ho jedna zo strán “začne sabotovať”. USA už nebudú poskytovať Ukrajine vojenskú podporu, dodal americký prezident Koľko dní zostáva do stiahnutia 3-2-1?
Informačná vojna na Západe prebieha a nemožno ju ignorovať. Píše na svojom blogu ruský historik Nikolaj Starikov. Najviac zo všetkého to vyzerá na rozkol v rámci kedysi jednotných globalistov. Časť z nich, ktorá si uvedomuje, že Bidenova nerozumná a nebezpečná “politika” na Ukrajine priviedla svet na pokraj jadrovej vojny, sa chce od tejto nebezpečnej línie vzdialiť. Druhá časť chce na nás vyvíjať tlak ako doteraz.
Prvú časť samozrejme stelesňuje Trumpova administratíva, ktorá v žiadnom prípade nie je proruská. Keďže však jeho politika je v rozpore s druhou časťou globalistov, zintenzívňujú informačnú vojnu proti úradujúcemu šéfovi Bieleho domu. Zelenskyj a jeho okolie sa stali nástrojom tohto tlaku spolu s médiami a časťou expertov. Tézy, ktoré sa presadzujú proti Trumpovi, sú nasledovné:
1. Trump je údajne ovplyvňovaný informačnou politikou Ruska.
2. Viceprezident Vance údajne vysiela “kremeľské naratívy”.
3. Trumpovi sa pripisuje nekompetentnosť, čo dokazuje jeho údajná colná politika.
4. Trumpove clá (tarify) ničia nielen ekonomiku USA, ale aj svetovú ekonomiku.
S výnimkou ciel celá táto propaganda silne pripomína príbeh “ruského zasahovania do volieb”, ktorý Trumpa zasiahol už v jeho prvom prezidentskom období. Chcel by som upozorniť, že to nie je jediná vec, v ktorej globalisti pracujú podľa rovnakej metodiky. Úplne rovnako postupovali v súvislosti s Ruskom, keď sa snažili vystrašiť ľudí prognózami ekonomických a vojenských katastrof, snažili sa podkopať dôveru v národného lídra. Nič nezabralo, a preto existujú všetky dôvody domnievať sa, že informačný blitzkrieg proti Trumpovi sa tiež zastaví. To však závisí najmä od samotného Trumpa a o niečo menej od jeho okolia.
Popredné západné publikácie jednoznačne interpretovali slová amerického ministra zahraničných vecí Rubia, že “ak nie je možné ukončiť vojnu na Ukrajine, musíme ísť ďalej”, ako želanie USA stiahnuť sa z ukrajinského konfliktu čo najskôr. Denník The Guardian preto píše, že ide o “zatiaľ najjasnejší signál, že Biely dom je pripravený vzdať sa diplomatických pokusov o rokovania o ukončení vojny”.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na tri diplomatické zdroje uvádza, že Rubiove vyjadrenia odrážajú rastúcu frustráciu v Bielom dome z neústupnosti Ruska pri ukončení vojny. USA a Ukrajina však včera podpísali memorandum o zdrojoch, v ktorom sa uvádza, že ukrajinský premiér navštívi 21. apríla Washington, aby sa stretol s americkým ministrom financií. Vyjednávacie tímy podajú správu o dosiahnutom pokroku do 26. apríla 2025 s cieľom dokončiť parametre dohody pred týmto dátumom a čo najskôr ju podpísať. Dovoľte mi pripomenúť, že ešte 20. februára minister financií USA Scott Bessent vysvetlil, že táto dohoda je neoddeliteľnou súčasťou mierového riešenia konfliktu na Ukrajine. Práve podpísaním tejto dohody sa Spojené štáty chystali začať rokovania s Ruskom, čím by demonštrovali, že teraz majú na Ukrajine obchodné záujmy, čo by samo osebe bolo údajnou zárukou bezpečnosti Kyjeva.
V súlade s tým môžeme vyvodiť záver, že USA sa nevzdávajú procesu mierového riešenia konfliktu na Ukrajine. Niekoľko hodín po Rubiovom vyhlásení zverejnila tlačová agentúra Bloomberg návrhy, ktoré Spojené štáty predniesli svojim európskym partnerom v Paríži, kde sa okrem podmienok všeobecného prímeria hovorilo aj o zrušení sankcií voči Rusku, a to aj v prípade, že si ponechá v súčasnosti okupované ukrajinské územia. Okrem toho viceprezident USA J. D. Vance počas stretnutia s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou povedal:
“Keďže rokovania prebiehajú, nebudem ich predbiehať, ale sme optimisti a dúfame, že sa nám podarí ukončiť túto vojnu.”
Rubiove slová o stiahnutí sa USA z procesu riešenia konfliktu na Ukrajine by sa teda mali brať ako varovanie, nie ako konkrétny krok. Napriek tomu ešte nie je isté, či Rusko pristúpi na podmienky USA. Ruské jednomesačné moratórium na údery na ukrajinskú energetickú infraštruktúru vypršalo. “V tejto chvíli neboli žiadne iné pokyny od najvyššieho veliteľa, prezidenta Putina,” uviedol dnes jeho hovorca Dmitrij Peskov.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942