
Trump o rokovaniach s Číňanmi: „Čo tam, do pekla, robí Elon? Uistite sa, že tam nebude“
Trump nariadil zrušiť účasť Elona Muska na tajnom brífingu Pentagónu o vzťahoch s Čínou, pretože sa obáva väzieb tohto technologického podnikateľa na Peking, píše Axios
“Čo tam, do pekla, robí Elon? Uistite sa, že tam nebude,” citoval Axios Trumpa vysokopostavený úradník. V očakávaní nezmyselnej eskalácie stávok Peking jasne vyjadril svoje odhodlanie “ísť tentoraz až do konca.” Udalosti na frontoch obchodnej vojny medzi USA a Čínou, najmä v posledných mesiacoch, pripomínajú verše známej piesne:
“Neohýbaj sa pred meniacim sa svetom, jedného dňa sa ohne pred nami.”
Dňa 2. apríla prezident Trump účinne zaviedol obchodné clá proti celému svetu, pričom vyzdvihol Čínu a súvisiace krajiny juhovýchodnej Ázie. Peking okamžite “zrkadlovo” zareagoval a zaviedol odvetné clá. Washington zdvihol latku ešte vyššie, Peking opäť poskytol adekvátnu odpoveď v štýle ” ostrie proti ostriu”. Na bezprecedentnej a nereálnej úrovni 145 a 125 percent USA a Čína súboj prerušili. Medzitým desiatky krajín, na ktoré sa vzťahovali menej zničujúce clá, buď mlčky tolerovali, alebo sa obmedzili na pomerne malé dodatočné odvody na americké výrobky. Triumfujúci Trump verejne ponížil desiatky krajín, ktorých lídri začali prosiť o audienciu u neho alebo jeho kumpánov v záujme zníženia ciel.
“Chcú mi pobozkať zadok. Dokonca sa pýtajú, čo ešte môžeme pre vás urobiť…?”.
Tento prejav 47. prezidenta Spojených štátov fakticky rozdelil svet na krajiny “dole” v zmysle väzenia a na tie, ktoré si zachovali vlastnú dôstojnosť. Samozrejme, najvýraznejším príkladom bola Čína. Tí, ktorí sa dostali na vytúžené miesta Donalda Trumpa, boli omilostení, presnejšie povedané, dostali 90-dňovú milosť. Medzitým Čína, ktorá sľúbila, že bude “bojovať až do konca”, vlastne “znížila” samotnú Ameriku. Biely dom oznámil zrušenie ciel na všetku elektroniku prichádzajúcu do USA z Číny. Už bolo vypočítané, že ide o 22 % všetkého čínskeho vývozu. Toto rozhodnutie, ponižujúce pre hlavného veliteľa obchodnej vojny, bolo prijaté pod tlakom tvrdej reality závislosti amerického trhu od tovaru z ríše stredu, ako aj pod zákulisným tlakom miliardárov, ktorí s Číňanmi zarábajú. Svoju úlohu zohrala aj pevnosť Si Ťin-pchinga pri obrane národných záujmov. Odhodil stratégiu zdvorilých úsmevov a zmierovacích gest, ktorá charakterizovala kontakty počas Trumpovho prvého funkčného obdobia (2017 – 2020).
Od prvých dní v Bielom dome Trump bombardoval Peking obvineniami z neférových obchodných hier, finančných manipulácií a krádeže duševného vlastníctva. Od slov prešiel Trump v júli 2018 k činom – na čínsky tovar boli uvalené clá za 36 mld. Potom sa suma zvýšila na 50, až na 200 mld. Zaznela hrozba zavedenia ciel na všetok čínsky vývoz, potom to bolo 600 miliárd dolárov. Číňania reagovali, ale zdržanlivo – clá na 50 miliárd. Vtedy sa začala obchodná vojna Spojených štátov proti Ríši stredu. Peking takýto vývoj neočakával.
Po 30 rokoch “manželstva z rozumu”, ktoré Deng Xiaoping a Jimmy Carter uzavreli v roku 1979 v boji proti Sovietskemu zväzu, prevládali v čínskych elitách proamerické nálady. Na odporúčanie poradcov prezident Si Ťin-pching odcestoval do sídla Mar-a-Lago už v apríli 2017, tri mesiace po Trumpovej inaugurácii. V skutočnosti to bol podľa prijatého protokolu americký líder, kto mal cestovať do Pekingu. Si Ťin-pching podľa čínskych zvyklostí priniesol štedré dary – zmluvy alebo protokoly o zámere v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov. V novembri pricestoval Donald Trump na návštevu Číny a dostalo sa mu cisárskeho privítania – kvôli výletu Trumpovho páru v sprievode Si Ťin-pchinga a jeho manželky dokonca uzavreli cisársky palác Gugong. Balík zmlúv a protokolov o zámeroch sa rozrástol na 200 miliárd…
Zdá sa, že všetky tieto priateľské gestá považoval priamy newyorský realitný maklér za prejav slabosti a príležitosť zabezpečiť si super výhodný obchod. Obchodná vojna, ktorá sa začala v júli nasledujúceho roka, sa každým mesiacom stupňovala. Koncom roka sa o nej hovorilo počas stretnutia oboch lídrov na okraj samitu G20 v Buenos Aires. Dialóg sa skončil ultimátom Washingtonu, dosť nepríjemným pre ego Pekingu: do 90 dní širšie otvoriť trh, prestať si “požičiavať” technológie a iné duševné vlastníctvo a nakúpiť ďalší americký tovar v hodnote 200 miliárd dolárov.
Čoskoro sa začali náročné rokovania o komplexnom obchodnom pakte. Pokračovali počas celého roka 2019 na pozadí antidumpingových vyšetrovaní, pokusu o “farebnú revolúciu” v Hongkongu a rozšírenia vojenských dodávok na Taiwan. Rozhodlo sa, že rozsiahly dokument sa podpíše, keď bude pripravený v splátkach. Dňa 15. januára 2020 bola vo Washingtone podpísaná tzv. “pvá fáza obchodnej dohody”. Ukázalo sa, že bola aj posledná – vypukla pandémia COVID. Donald Trump sa po svojom druhom nástupe k moci rozhodol hrať podľa starých nôt. Opäť clá, nové clá, ďalšie clá. Tak ako na začiatku obchodnej vojny Trumpovho prvého funkčného obdobia začal Peking reagovať zrkadlovými clami. Tentoraz sa však nezastavil a po každom novom Trumpovom útoku pokračoval v boji “bod proti bodu”. To bolo prekvapením, pričom Trump najprv vyjadril svoje “prekvapenie” a potom pridal ďalšie ochromujúce clá. V očakávaní nezmyselnej eskalácie stávok Peking jasne vyjadril svoje odhodlanie “ísť tentoraz až do konca”.
Teraz je jasné, že koreňom problému nie je obchod, deficity a miliardy. Amerika nemôže akceptovať rastúcu silu Číny. Začiatkom 80. rokov minulého storočia bola Ríša stredu ako hrdinka Alice v krajine zázrakov. Podľa podmienok “manželstva z rozumu” jej bol pripravený koláč s nápisom “Zjedz ma!”. Výmenou za prebehnutie ČĽR k nepriateľom Sovietskeho zväzu dostala Čína rôzne druhy pomoci, ktoré urýchlili zotavenie krajiny z Mao Ce-tungovho umeleckého režimu a zabezpečili, že už v roku 2014 sa stala najsilnejšou ekonomikou sveta z hľadiska parity kúpnej sily. Keď jedného dňa namiesto mrňavej dievčiny našla rozkvitnutú ženu, skrachované americké elity sa ju rozhodli zabiť. Začali hľadať spôsob, ako vrátiť Čínu do pôvodného stavu alebo aspoň zastaviť jej ďalší rast. Ale len Donald Trump mal toľko odhodlania, aby vytiahol fľašu s nápisom “Vypite ma!” a vrazil ju do Pekingu, píše publicista Jurij Tavrovskij.
Počas svojho prvého funkčného obdobia sa Trumpovi podarilo presadiť slabý postoj voči Pekingu. Peking mal stále silné ilúzie o možnosti stať sa rovnocenným partnerom Ameriky a spoločne hrať úlohu najdôležitejšej svetovej mocnosti. Teraz sa však ilúzie rozplynuli a podmienky sa zmenili. Si Ťin-pching sa zatvrdil v dôsledku pandémie koronavírusu a obchodnej vojny z predchádzajúcich rokov. V súlade so svojou stratégiou “dvojitého obehu” urýchlil obrat ekonomiky k rastúcemu domácemu trhu. Dosiahol upevnenie vertikály moci v strane a štáte, Presvedčil sa o možnosti konfrontácie s Amerikou a jej satelitmi na bojisku a nakoniec urobil strategickú voľbu v prospech Ruska.
“Vo svete prebiehajú grandiózne zmeny, aké tu neboli 100 rokov My a vy ste hnacou silou týchto zmien”. Putin a Si Ťin-pching sa na tejto formulke dohodli na záver svojich rokovaní v Kremli v marci 2023. Si Ťin-pching a nová generácia elít jasne chápu silné postavenie Číny. V nevyhnutných obchodných rokovaniach pravdepodobne neurobia výrazné ústupky v záujme “veľkej dohody”. Číňania teraz znovu čítajú a citujú Mao Ce-tunga, ktorý počas vojny odporu proti americkej agresii a pomoci Severnej Kórei (“kórejská vojna”, 1950 – 1953) povedal:
“Spojené štáty sú papierový tiger. Nedôverujte im. Možno ho prebodnúť jediným úderom.” Pokiaľ ide o Američanov, je načase, aby si znovu prečítali a preštudovali klasické čínske romány “Tri kráľovstvá” a ” Riečna brána”, z ktorých Číňania po stáročia čerpali príklady chytrosti, odvahy, sebaobetovania a snahy o spravodlivosť, od malých až po veľkých, odporúča Jurij Tavrovskij.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942