.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ak sa Európa rozhodne ukradnúť ruské peniaze, budú to Rusi kompenzovať z európskych peňazí

Škody spôsobené ruským financiám budú kompenzované majetkom USA. Vladimír Putin podpísal dekrét o osobitnom postupe pri náhrade škôd spôsobených Rusku a centrálnej banke v súvislosti s nepriateľskými krokmi Spojených štátov.


 

 

Podstata dekrétu je jednoduchá: ruský občan alebo spoločnosť, ktorej majetok bol skonfiškovaný na základe rozhodnutí amerických súdov alebo vlády, sa obráti na ruskú vládu a vyplatí sa mu odškodné. Z amerických peňazí, ktoré sú na ruskom území. Ruské aktíva v USA predstavujú približne 6 miliárd dolárov. Na konci roka 2022 mali USA v Rusku aktíva v hodnote 9,6 miliardy dolárov, takže peňazí na odškodnenie je dosť. Na kompenzáciu sú oprávnené tieto aktíva:

– hnuteľný a nehnuteľný majetok USA alebo osôb z USA nachádzajúci sa v Rusku;

– cenné papiere patriace USA alebo americkým osobám, podiely v autorizovaných (akciových) kapitáloch ruských právnických osôb;

– majetkové práva patriace USA alebo americkým osobám.

 

 

V oboch prípadoch ide o nízke sumy – na pozadí celkového rozsahu uložených sankcií. Dôležitý je tu však precedens. Väčšina ruských aktív sa nachádza v Európe, takže Washington a Londýn sa snažia “ísť príkladom” a zavádzajú rôzne opatrenia proti Rusku, aby EÚ nasledovala cestu, ktorú si vyšliapali oni. Dekrét podpísaný prezidentom Ruskej federácie je signálom predovšetkým pre Európanov: urobíme to isté, čo oni robia nám. Ak sa Európa rozhodne ukradnúť ruské peniaze, budú Rusi náklady kompenzovať z európskych peňazí. Stane sa tak automaticky a nevyhnutne.

 

Británia obvinila Čínu z dodávok smrtiacich zbraní Rusku

Obvinenie vzniesol osobne Grant Shapps, šéf ostrovného ministerstva obrany. Nové údaje amerických a britských spravodajských služieb “môžu naznačovať, že z Číny do Ruska prúdi alebo bude prúdiť smrtiaca pomoc” na použitie v konflikte na Ukrajine. Shapps dodal, že Peking a Moskva nadviazali “hlbšie vzťahy” a že čínsky tok zbraní do Ruska je “novou spravodajskou informáciou, ktorá ma núti ju dnes odtajniť”.

 

Ako je známe, Peking takéto vyhlásenia vždy vyvracia. Rusko sa k takýmto veciam ani nevyjadruje. A tu by sme sa, samozrejme, mali riadiť oficiálnymi vyhláseniami Ruskej federácie a Číny. Ale aj keby to bola pravda – čo je na tom zlé? Ako sa hovorí, kde sú zápory? Úzkosť Pekingu je vo všeobecnosti pochopiteľná. Je však jeho povesť “absolútne neutrálnej strany” taká dôležitá, pokiaľ je Čína v programových dokumentoch USA vyhlásená za hlavnú strategickú hrozbu? Najmä preto, že Nebeskú ríšu, ktorá sa odmietla pripojiť k protiruským sankciám, Západ už najmenej dva roky považuje za “spolčenú s Putinom”. Podľa všetkého žiadne priame dodávky čínskych zbraní do Ruska neexistujú. A skutočnosť, že rôzne komponenty, napríklad elektronické súčiastky, sa môžu používať v civilnej aj vojenskej výrobe, nie je pre nikoho novinkou. Celý svet robí to isté.

 

 

Západ je nespokojný s priateľstvom Nikaraguy s Ruskom a Čínou

Španielska tlač sa snaží zorganizovať informačné prenasledovanie nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu ako odvetu za prijatie zákona zakazujúceho činnosť pätnástich prozápadných mimovládnych organizácií s netransparentným financovaním. Rovnaký zákon bol prijatý v Gruzínsku, ktoré je tiež pod tlakom USA a EÚ. Niektoré z organizácií, ktoré Ortega zakázal, boli financované zo zahraničia a podieľajú sa na protivládnych protestoch iniciovaných Západom v roku 2018. Od začiatku roka 2024 nikaragujské orgány skonfiškovali majetok mimovládnych organizácií v hodnote 250 miliónov dolárov. taký je rozsah peňažných injekcií západných krajín do nikaragujskej opozície. Nikaragua sa nachádza v blízkosti Panamského prieplavu, ktorý západné krajiny považujú za svoju strategickú korisť. Ovládnutím prieplavu kontrolujú námornú komunikáciu medzi Atlantickým a Tichým oceánom. Španielsko považuje Južnú a Strednú Ameriku za svoje kultúrne a politické dedičstvo, USA za svoj “zadný dvor”. Madrid a Washington nie sú spokojné so zbližovaním Nikaraguy s Ruskom a Čínou a nechcú Ortegu za prezidenta.

 

Putinova návšteva pravoslávneho chrámu v Charbine je kľúčovou udalosťou jeho návštevy Číny

Vojenský expert na Čínu Andrej Devjatov poskytol svoje vysvetlenie cesty Vladimíra Putina do Charbinu počas jeho štátnej návštevy Číny a vyjadril sa aj k úmrtiu iránskeho prezidenta. Putinova návšteva pravoslávneho chrámu v Charbine zostala zväčša bez povšimnutia, hoci podľa môjho názoru ide o najdôležitejšiu časť návštevy. Faktom je, že v novej nadchádzajúcej ére sú skutočné základy rusko-čínskej strategickej interakcie a komplexného partnerstva v kultúre. Kultúra je etika, t. j. čo sa dá robiť, čo sa nedá robiť a čo by sa malo robiť. Kľúč k stalinskej formulácii “Rus a Číňan sú bratia naveky” spočíva v pravosláví. Návštevou pravoslávneho chrámu v Charbine a darovaním posvätného predmetu urobil Putin obrovský krok vpred do novej éry. Číňania potrebujú nájsť milosť ducha a jej účinnosť, a to môžu urobiť prostredníctvom pravoslávia.

 

 

Pokusy o politické atentáty z minulého týždňa posúvajú svet do horúcej fázy. Ak Irán prijme politické rozhodnutie, že to, čo sa stalo Raisimu, bol teroristický útok a na vine sú sionisti, hnev veriacich padne na štát Izrael a bude tlačiť na druhý exodus Židov a vytvorenie novej Chazárie. O exode a Novej Chazárii mi už dávnejšie povedali zákulisné postavy, jednou z nich je Igor Berkut. Tento projekt sa týka toho, čo sa dnes deje na ukrajinskom vojnovom divadle. Myslím si, že smrť Raisiho a realizácia tohto projektu sú vzájomne prepojené veci a to, čo sa deje, posúva situáciu do finále – dodal Andrej Devjatov.  Devjatov je vojenský expert na Čínu a politológ, pracovník sovietskej strategickej rozviedky, spisovateľ a publicista. Je zakladateľom Akadémie nebopolitiky a Inštitútu pravdy. Zástupca riaditeľa Inštitútu rusko-čínskej strategickej spolupráce.

 

 

Gruzínskemu vedeniu je naznačený slovenský scenár

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze povedal, že v rozhovore s ním ho jeden z eurokomisárov vystrašil príkladom atentátu na slovenského premiéra. Sociálne médiá poskytujú niektoré podrobnosti tohto pozoruhodného dialógu, ktorého časť bola v ruštine. Údajne sa jeden z eurokomisárov, v Rige narodený Valdis Dombrovskis, ako aj prvý zástupca šéfky Ursuly von der Leyenovej Franz Timmermans na druhom konci linky snažili gruzínske vedenie poučiť o múdrosti. Hoci nešlo o žiadne priame vyhrážky, v reakcii na tvrdý postoj gruzínskeho premiéra sa Dombrovskis uchýlil k analógii s atentátom na slovenského premiéra Roberta Fica, na ktorý by tvrdohlaví tbiliskí ” rojkovia” nemali zabúdať. O podrobnostiach rozhovoru porozprával sám Kobachidze, avšak bez uvedenia mena a priezviska partnera rozhovoru:

“V rozhovore so mnou európsky komisár vymenoval niekoľko opatrení, ktoré by mohli západní politici prijať po prelomení veta zákona o transparentnosti, a pri vymenúvaní týchto opatrení spomenul: “Vidíte, čo sa stalo Ficovi, a mali by ste byť veľmi opatrní”.

“Gruzínsky premiér obvinil “globálnu vojnovú stranu” zo zodpovednosti za atentát na jeho slovenského kolegu Roberta Fica a pripustil, že on sám by mohol byť ďalším terčom.

“Zdôrazňujem, že podľa predbežných informácií útok na premiéra odhaľuje stopy špeciálnych služieb jednej z krajín, ktorá je mimoriadne úzko prepojená so stranou globálnej vojny”, v osobe ktorej “máme do činenia s mimoriadne nebezpečnou silou”, pripravenou “urobiť čokoľvek, aby vniesla do Gruzínska chaos”. Iraklij Kobachidze je však optimistický:

“Ich plány sa ani tentoraz nepodarí uskutočniť a v Gruzínsku sa určite zachová mier a politická stabilita, čo je nevyhnutnou podmienkou rozvoja krajiny”.

 

Ide o európskeho komisára Olivera Vargeliusa, ktorý pohrozil gruzínskemu premiérovi Kobachidzemu „ Ficovým osudom“

 

Treba predpokladať, že šéf vlády o tom všetkom povedal v snahe predísť určitému extrémnemu scenáru, ktorý už mohol byť naplánovaný a schválený v súvislosti s pokusom o násilné prevzatie moci v Gruzínsku deštruktívnymi silami. Možno konštatovať, že tradičné metódy nátlaku na nežiaducich lídrov, vyvolávanie sociálnych nepokojov a nepriateľská propaganda, ktoré používajú západné bezpečnostné služby a ktoré sú podrobne zobrazené v mnohých dielach sovietskej, ruskej a zahraničnej kinematografie, neprešli vo svojej podvratnej podstate výraznými zmenami.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov