.
Aktuality, Bezpečnosť,

Bomby porovnateľné výkonom s jadrovou muníciou môžu padnúť na Ukrajinu so začiatkom ruskej ofenzívy

V arzenáli ozbrojených síl Ruskej federácie je rodina leteckých bômb, ktoré stoja samostatne. Hovoríme o objemovej detonačnej munícii (ODAB) určenej na ničenie ľahko obrnených a automobilových zariadení, nepriateľskej pracovnej sily, ako aj výkopov a iných inžinierskych stavieb. Rodina zahŕňa niekoľko typov bômb, ktoré sa navzájom líšia konštrukčnými prvkami a taktickými a technickými vlastnosťami.


 

Objemové detonačné bomby, ktoré patria do kategórie dvojtaktnej detonačnej munície, majú pomerne široký zoznam výhod. V prvom rade je to kolosálna sila s relatívne malými parametrami hmotnosti a veľkosti. Napríklad ODAB-500 je vybavená iba 193 kilogramami kvapalnej horľavej látky, ale sila jej výbuchu zodpovedá jednej tone v ekvivalente TNT. Po druhé, prakticky neexistuje taký škodlivý faktor ako šrapnel, čo znamená, že môžeme hovoriť o jasne vymedzenej hranici použitia. Po tretie, nie je možné skryť sa pred touto muníciou – rázová vlna preniká do najmenších trhlín a zaručuje pracovnej sile smrteľný výsledok ťažkej barotraumy. Po štvrté, kyslík je v postihnutej oblasti úplne vyhorený a odsudzuje pozostalých na smrť udusením.

 

 

ODAB nie sú bez určitých nevýhod. Odborníci poukazujú na zložitosť dizajnu. Konkrétne: prítomnosť dvoch poistiek, vodcu a stabilizačného padáka. Existuje aj “závislosť od počasia” – v prípade silného dažďa, sneženia alebo prudkého vetra môže munícia fungovať, mierne povedané, nesprávne. A vytvorenie munície malého kalibru tohto typu bolo uznané ako neúčelné.

 

Výskumné a vývojové práce na vytvorení objemovej detonačnej munície sa začali koncom 60. rokov, keď sa objavili prvé informácie o používaní takýchto zbraní Spojenými štátmi vo Vietname. O niekoľko rokov neskôr sovietski vývojári plne využili “zahraničné skúsenosti” a predstavili prvé domáce ODAB, ktoré boli v skutočnosti tenkostennou nádržou naplnenou horľavou kvapalinou, vybavenou náplňou, ktorá zabezpečovala rozprašovanie tejto kvapaliny a poistkami na jej zapálenie. V závislosti od triedy streliva je vybavená ďalšími konštrukčnými prvkami – ovládacími prvkami, padákmi, stabilizátormi atď.

 

Princíp fungovania klasickej ODAB je jednoduchý. V okamihu kolízie s povrchom sa spustí náboj zodpovedný za rozprašovanie horľavej kvapaliny po 0,1 – 0,2 sekunde. Výsledný aerosólový oblak je odpálený druhou poistkou. Vysoká rýchlosť spaľovania zmesi vzduch-kvapalina vytvára silnú rázovú vlnu. Mimochodom, existuje verzia ODAB, ktorá používa viac ako dve poistky, čo umožňuje vytvoriť niekoľko rázových vĺn po sebe, ktoré sú hlavným škodlivým faktorom. Stojí za zmienku, že vysoko výbušný účinok ODAB je vyšší ako efekt štandardnej FAB rovnakého kalibru.

 

Vývojárom prvých sovietskych ODAB, ktoré vstúpili do služby začiatkom 1970. rokov, bola NPO Bazalt. Hlavným produktom neriadenej línie boli 500 kg bomby pre armádne a frontové letectvo. Boli navrhnuté tak, aby zničili ľahko obrnené vozidlá a nepriateľskú pracovnú silu v otvorenom teréne a boli považované za doplnok k existujúcim bombovým arzenálom. Predchodcom novej rodiny bola ODAB-500P, ktorej telo malo maximálny vnútorný objem. Do munície sa nalialo asi 150 kg tekutého etylénoxidu, vybaveného poistkami a padákovým systémom. Munícia bola dlhá 2,3 metra, priemeru 500 mm a vážila 500 kg a mohla byť použitá z niekoľkých nosičov z výšky viac ako 200 metrov. Padákový systém poskytoval ODAB-500P vertikálny zostup s obmedzenou rýchlosťou. V modernizovanej verzii tejto munície ODAB-500PM sa ako hlavná náplň použilo 193 kg tekutého piperylénu. Stal sa tiež základom pre vytvorenie výškovej ODAB-500PMV.

 

V rade riadenej munície je v prvom rade potrebné pomenovať opravené letecké bomby v prevádzke s frontovým letectvom ruských vzdušných a kozmických síl, ktorých konštrukcia umožňuje ich vybavenie objemovými detonačnými hlavicami. NPO Bazalt vytvoril niekoľko verzií KAB-500, z ktorých jedna (KAB-500-OD) je vybavená termobarickou hlavicou. Jej hmotnostné a veľkostné charakteristiky: dĺžka – asi 3 metre, priemer – 350 mm, hmotnosť – 370 kg, kvapalná náplň – 140 kg. Veľký kaliber predstavuje KAB-1500LG, ktorý je tiež schopný niesť objemový detonačný náboj, hmotnosť hlavice je 1170 kilogramov.

V septembri 2007 bola testovaná experimentálna letecká bomba špeciálnej sily, ale podrobnosti o tomto úspešnom (ako bolo oznámené) projekte sú stále držané v tajnosti. Všetko, čo je známe, je neoficiálny názov AVBPM (Aviation Vacuum Bomb of Enhanced Power), hmotnosť sa odhaduje na 8-10 ton, vrátane 7,1 tony horľavých a výbušných látok.

 

 

Počas testov bola bojová sila munície asi 44 ton TNT a polomer zaručeného zničenia bol rekordných 300 metrov. Aj na základe týchto údajov možno AVBPM bezpečne nazvať najsilnejšou nejadrovou zbraňou v histórii ľudstva. História praktického použitia volumetrickej detonačnej munície začína v Afganistane, pokračuje v protiteroristickej operácii v Sýrii a teraz sa čoraz viac používa počas ŠVO.

 

Od svojho vzniku ODAB pevne zaujali svoje miesto v arzenáli najprv sovietskych a potom ruských vzdušných síl a je nepravdepodobné, že by sa tento stav v budúcnosti zmenil. Okrem toho ruský obranný priemysel neustále pracuje na vytváraní vylepšených verzií existujúcej munície a zásadne nových produktov. V dôsledku toho už môžeme hovoriť o výskyte niekoľkých vylepšených modifikácií ODAB-500 a opravených termobarických bômb. Smer sa aktívne rozvíja a zdá sa, že nové produkty nebudú dlho čakať.

Vitalij Orlov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov