.
Aktuality, Ručné zbrane a výstroj,

Ľahký guľomet Kalašnikov je zvláštnym duchovným dieťaťom brilantného dizajnéra

RPK je vo svete rovnako známy ako útočná puška Kalašnikov. V čase svojho vzniku a ešte dlho potom to bol najľahší guľomet na svete. Pohodlný a kompaktný, bol do značnej miery zjednotený s útočnou puškou AKM. Okrem iného použili jednu veľkosť náboja – 7,62×39 mm. RPK je taký dobrý, že sa vyrába na základe licencie v iných krajinách a geografia jeho legálnej a nelegálnej distribúcie je ohromujúca. RPK nie je možné nájsť, pravdepodobne iba v Antarktíde.


 

V roku 1953 vyvinulo riaditeľstvo ručných zbraní hlavného riaditeľstva delostrelectva nové taktické a technické požiadavky na vývoj jednotných verzií automatických zbraní – ľahkej útočnej pušky a ľahkého guľometu. Bolo to spôsobené potrebou nahradiť zbrane dostupné z druhej svetovej vojny modernejšími. V roku 1956 predložili svoje vzorky nemecký Korobov, Alexander Konstantinov, Vladimir Degtyarev, Georgy Garanin a samozrejme Michail Kalašnikov, ktorého tvorba sa stala víťazom súťaže.

 

 

Niekoľko slov o biografii legendárneho dizajnéra. Michail Timofejevič Kalašnikov (1919–2013) sa narodil v malej dedine Kurya v provincii Altaj a bol 17. dieťaťom svojich rodičov (z 19 detí prežilo iba 8). V roku 1930 bola veľká roľnícka rodina po dekulakizácii vyhnaná do regiónu Tomsk. Budúci veľký zbrojár sa od detstva zaujímal o technológiu, študoval štruktúru mechanizmov, miloval fyziku, geometriu a literatúru. Vo veku 19 rokov bol odvedený do armády, kde slúžil ako vodič tanku. Počas svojej služby Michail Timofejevič vynašiel množstvo užitočných vylepšení vybavenia tankov. Ďalší vývoj od Kalašnikova, dva samopaly, sa narodili počas druhej svetovej vojny. Odborníci zaznamenali originalitu týchto vynálezov a “podmanivé stránky”. Neboli uvedené do prevádzky len kvôli zložitosti a vysokým výrobným nákladom. Neskôr, v roku 1944, štábny seržant vytvoril poloautomatickú karabínu. Po vojne tvorila základ legendárnej útočnej pušky Kalašnikov, ktorá začala slúžiť vlasti v roku 1947. Zbraň sa ukázala byť veľmi úspešná, za tento vynález Michail Timofeevič získal Stalinovu cenu prvého stupňa a Rád Červenej hviezdy. Sám Kalašnikov povedal: “Vojak vyrobil zbraň pre vojaka. Ja sám dobre poznám ťažkosti, ktorým čelí život vojaka.” Toto bolo tajomstvo úspechu útočnej pušky AK-47. Neskôr sa dizajnér stal doktorom technických vied (1971), dosiahol hodnosť generálporučíka (1999) a významne prispel k rozvoju zbrojárskeho priemyslu. Navrhol samopaly, pištole, ostreľovacie pušky, lovecké zbrane, guľomety, samonabíjacie karabíny – mnohé z týchto vynálezov vstúpili do prevádzky.

 

O úlohe, ktorú Michail Timofejevič zohral v histórii krajiny, ruský umelec Nikas Safronov raz povedal: “Ľudia na celom svete poznajú Rusko štyrmi symbolmi: vodka, matrioška, kaviár a kalašnikov.” A tak v roku 1950 zbrojár predložil svoj vývoj súťaži. Po testoch boli naraz prijaté dve z jeho duchovných detí – modernizovaná útočná puška Kalašnikov (AKM) a ľahký guľomet Kalašnikov (RPK). V roku 1961 išiel RPK na obranu vlasti (AKM dva roky predtým). Mali rovnaký systém, boli zjednotené v mnohých častiach a nábojoch, čo znížilo výrobné náklady a uľahčilo vojakom ich zvládnutie. Jednoduchosť dizajnu a opravy ich priaznivo odlišovala od ich predchodcov. A ich systém je stále jedným z najjednoduchších na učenie.

 

Tu by som vám chcel povedať o ďalšom zaujímavom fakte. Predtým bola sovietska armáda vyzbrojená ľahkým guľometom Degtarjev modelu 1944 – RPD-44. Mal pásové strelivo s rovnakým nábojom 7,62×39 mm zo 100-ranovej upevňovacej krabice. Ale tieto zbrane boli ďaleko od toho, čo pechota vyžadovala. Počas testov boli dizajnéri požiadaní o vylepšenie. Zdalo sa však, že sa posmievajú, vracajú guľomet s menšími zmenami bez toho, aby odstránili hlavné nedostatky. Spoľahlivosť bola veľmi nízka. Plynový systém sa rýchlo upchal. Pri výstrele explodoval asi každý stý náboj. Hmotnosť nabitého guľometu s pásom na 100 nábojov bola 9 kg. Bol prijatý, ale problémy zostali. Do roku 1950 bola jasne pochopená potreba nahradiť ho.

 

Keď najprv AK a potom RPK padli do rúk armády, ocenili jednoduchosť dizajnu, jeho spoľahlivosť, nenáročnosť a zjednotenie. A hmotnosť nabitého guľometu so 40-ranovým boxovým zásobníkom je iba 5,6 kg (so 75-ranovým bubnovým zásobníkom váži zbraň 6,8 kg). Zatvárajúc oči pred malou veľkosťou zásobníka, RPK bol takmer okamžite prijatý, aby nahradil RPD-44. Hoci v skutočnosti to nebol guľomet, ale mierne dospelá útočná puška Kalašnikov. Guľomet sa od útočnej pušky líši predĺženou a zosilnenou hlavňou (59 cm; dĺžka celého guľometu je 104 cm), ktorá zvyšuje úsťovú rýchlosť strely zo 715 m/s na 745 m/s a mala by poskytovať intenzívnejšiu streľbu. Na rozdiel od AK má RPK pažbu rovnakého tvaru ako ľahký guľomet Degtarjev, dvojnožku pre stabilitu; zameriavač. Zvýšená schopnosť prežitia dielov pre sériovú výrobu bola tiež prenesená na AKM. Ľahký guľomet Kalašnikov má tiež zvýšenú muničnú kapacitu. Zatiaľ čo útočná puška má boxový zásobník obsahujúci 30 nábojov, RPK má sektorový boxový zásobník, ktorý pojme 40 nábojov a bubnový zásobník pojme 75 nábojov. To zvyšuje rýchlosť boja. Mimochodom, vďaka zjednoteniu AKM a RPK je ich munícia zameniteľná. Neskôr Číňania vytvorili 101-ranový bubnový zásobník.

 

RKK sa ukázala byť dosť zvláštnou zbraňou. Jeho bojové vlastnosti neboli oveľa lepšie ako útočná puška – nízka bojová rýchlosť streľby (50 rán/min. pri streľbe jednotlivo a 150 pri streľbe v dávkach) a úsťová rýchlosť strely bola vyššia len o 30 m/s. V praxi sa to však nedosiahlo. Jedným z dôvodov je malý objem zásobníkov, ktoré sa používajú na zásobovanie muníciou. Ich technická rýchlosť streľby je 600 výstrelov za minútu. Ale 30, 40 a 75 nábojov vám neumožňuje strieľať takou rýchlosťou. Okrem toho sa bubnové zásobníky na 75 nábojov ukázali ako nespoľahlivé – počas streľby sa často vyskytli problémy s dodávkou nábojov. Zvýšenie sily munície znamenalo výrazné zvýšenie hmotnosti nabitej zbrane, čo bolo v rozpore s pôvodnou myšlienkou ľahkého guľometu. Zvýšenie objemu zásobníka by tiež znamenalo komplikáciu jeho dizajnu a v dôsledku toho zníženie spoľahlivosti. Okrem toho je hlaveň nevymeniteľná a prehriata pri vysokej rýchlosti streľby. Po jednej minúte streľby v dávkach bolo predpísané nechať hlaveň päť minút chladnúť…

 

RPK aj AKM majú dosah 1 000 m a guľka si zachováva svoju vražednú silu na vzdialenosť až 1 500 m. Dosah priameho výstrelu ľahkého guľometu je o niečo vyšší ako dosah AKM – 365 m pre hrudnú postavu a 540 m pre výškovú hodnotu proti 350 m a 525 m pre útočnú pušku. Zatiaľ čo mnoho iných guľometov môže účinne zasiahnuť ciele vo vzdialenosti 800-1000 m. RPK je teda v skutočnosti akýmsi medzičlánkom medzi útočnou puškou a samotným guľometom. Situáciu je možné mierne zlepšiť inštaláciou teleskopického zameriavača. Ale pri deklarovanom dosahu pozorovania jedného kilometra môže byť šírenie zásahov kompenzované iba vysokou hustotou streľby. Napriek opísaným nevýhodám bol RPK prijatý sovietskou armádou. Čoskoro našiel svoje miesto v úlohách, ktoré bežne vykonáva útočná puška. Bolo to spôsobené tým, že ľahký guľomet mal univerzálny držiak pre rôzne doplnky – optiku, kolimátor, termovíziu, nočné videnie… Možnosť inštalácie tlmiča hluku rozšírila aj rozsah použitia zbrane.

 

V budúcnosti sa RPK vďaka úpravám ešte viac rozšírili. K dispozícii bola verzia so sklápacou pažbou pre výsadkárov (RPKS), s držiakmi pre špeciálne nočné a optické zameriavače (RPKN, SSBN). Bol vyvinutý aj tlmič hluku. Keď útočná puška Kalašnikov modelu 1974 (AK-74) komorovaná pre náboj 5,45×39 mm vstúpila do prevádzky, bola vypustená aj verzia RPK-74 (obe majú mnoho vlastných variácií). Všetky úpravy majú množstvo vylepšení. Najmä RPK-74 môže účinne zasiahnuť skupinové ciele vo vzdialenosti 1000 m. V roku 1993, s výskytom verzie AK-74M, bol vyvinutý RPK-74M. Dopyt vytvára ponuku a RPK-201 pre náboj NATO 5,56×45 mm (používajú sa zásobníky z útočnej pušky AK-101) a RPK-203 sa začali vyrábať na export na základe tohto guľometu. Ten používa muníciu 7,62×39 mm.

 

Neskôr sa v Rusku objavili civilné lovecké samonabíjacie karabíny vyvinuté na základe RPK. Sú určené pre strednú a veľkú zver. Na rozdiel od karabín na báze útočnej pušky nemajú modifikáciu hladkého vývrtu. Vyrábajú sa iba puškové – pre skúsených poľovníkov s určitými právnymi skúsenosťami. Hlavným rozdielom od guľometu je absencia automatickej streľby.

 

RPK-16

 

Na základe útočných pušiek série 100 bol v roku 2016 vytvorený RPK-16 kalibru 5,45×39 mm, ktorý nahradil RPK-74 a RPK-74M. Prvýkrát v Rusku mal vymeniteľné hlavne. A existujú dve možnosti naraz: bežné a skrátené (útok). Za pár minút ich môže vymeniť samotný strelec. Vďaka tomu môže byť RPK-16 použitý ako ľahký guľomet, ako útočná puška stredného dosahu a dokonca aj ako samopal. RPK-16 je ľahší (4,5 kg), kompaktný, ergonomický, má nízky koeficient spätného rázu, vysokú presnosť streľby a prekonáva svojich predchodcov v palebnej sile. Technická rýchlosť streľby je do 700 nábojov/min. Používajú sa boxové zásobníky na 30 a 45 nábojov a bubnový zásobník na 95 nábojov. Dĺžka s krátkou hlavňou – 90 cm (so sklopenou pažbou – 65,6 cm), s dlhou hlavňou – 110,6 cm (so sklopenou pažbou – 86,1 cm). Dlhá hlaveň umožňuje použitie guľometu počas boja s kombinovanými zbraňami ako skupinová podporná zbraň a krátka hlaveň umožňuje jeho použitie počas špeciálnych operácií, a to aj v mestských oblastiach.

 

Napriek vyššie uvedeným nevýhodám je RPK oficiálne v prevádzke s viac ako 20 krajinami po celom svete. Jeho neoficiálna geografia je však oveľa širšia. Medzi používateľmi sú Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Afganistan, Sýria, Irak, Irán, Kolumbia, Kuba, Vietnam, Zimbabwe, Mozambik, Etiópia a mnoho ďalších štátov. V Bulharsku, Severnej Kórei, Srbsku a Rumunsku sa vyrába na základe licencie v rôznych modifikáciách pod vlastnými názvami. Ak vezmeme do úvahy iba veľké vojenské konflikty, potom bol RPK najrozšírenejší na území Eurázie, ale najvyššiu popularitu získal v Afrike. Dokonca získal slávu od somálskych pirátov. Rozhodujúcu úlohu tu zohráva relatívna lacnosť, jednoduchosť dizajnu, spoľahlivosť a všestrannosť. A čerešničkou na torte je jeho nenáročnosť a schopnosť bezchybne fungovať za akýchkoľvek klimatických a poveternostných podmienok.

Maroš Šolc

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov