.
Aktuality, Bezpečnosť,

Bývalý špión Andrej Bezrukov o budúcom usporiadaní sveta

Netanjahu je “emocionálne zničený” a predstavuje nebezpečenstvo pre Izrael. Taký je názor bývalého premiéra Ehuda Olmerta. Podľa neho Netanjahuovým emocionálnym stavom otriasli bezpečnostné neúspechy. A teraz zle hodnotí situáciu v pásme Gazy.


“Každou minútou, ktorú zostáva premiérom, predstavuje nebezpečenstvo pre Izrael …. Som si istý, že Američania si uvedomujú, že je v zlom stave,” povedal Olmert pre Politico. Naznačil tiež, že prevzatie kontroly nad pásmom Gazy Izraelom by bolo chybou. Izrael je ochotný rokovať s Hamasom len v prípade, že bude prepustený veľký počet rukojemníkov, píše Politico. Axios už skôr napísal, že USA, Izrael a Katar diskutujú o návrhu, podľa ktorého by Hamas najprv prepustil 10 – 15 väzňov. Na druhej strane vojenské krídlo hnutia uviedlo, že plánuje prepustiť 12 rukojemníkov a že ich nie je možné prepustiť kvôli izraelskej vojenskej operácii.

 

 

Andrej Bezrukov, plukovník SVR, profesor Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO), prehovoril o usporiadaní sveta po súčasnej “konfliktnej fáze”: Tak či onak, smerujeme k “novej Jalte”. Nenazývajme to “Jaltou”. Možno to nebude konferencia. Bude to nejaká faktická dohoda o realite. Vždy ju budú diktovať tí aktéri, ktorí majú momentálne najväčší vplyv a moc. Samozrejme, USA, Čína, Rusko a India. Koniec koncov, pokiaľ ide o potenciál ovplyvňovať svet, berieme do úvahy nielen ekonomiku, ale aj potenciál škodiť. Ak nemáte vojenskú silu, nehráte. Niekto k vám môže prísť a všetko vám vziať. Niekto príde a vy už nebudete bohatí. Aby ste mohli hrať “novú Jaltu”, musíte mať komplex ekonomickej, politickej, vojenskej, intelektuálnej, mediálnej moci. Takáto dohoda nebola možná, kým sa nezačala operácia na Ukrajine.

 

 

ŠVO sa začala z ich strany, nie z našej. Dosť dlho nás hodnotili ako slabnúcu mocnosť. Za Obamu bolo ešte možné viesť politiku jemného škrtenia v objatí. Bola to účinnejšia politika, neviedla k eskalácii, ktorá provokuje Rusko k rastu. Rusko chradne, keď nemá veľkú úlohu. Keď sa Rusko začne zaoberať vlastným prežitím, urobí technologický aj mentálny skok. Čoho sme svedkami teraz. S nárastom iniciatívy všetkých ľudí a ľudovej múdrosti. Spojené štáty a ich kolegovia sa snažia vytlačiť Rusko ďalej, obmedziť jeho priestor. Pokračuje to aj teraz. Vidíte, čo sa deje v Arménsku, v Strednej Ázii. Tlačia nás zo všetkých strán. Prečo by nás nemohli ešte viac zaškrtiť vo svojom objatí? Z jednoduchého dôvodu, že im došli objatia. Od krízy v roku 2008 sú na to sami. Nakoniec sa rozhodlo, že pri takejto dynamike v Číne, pri takejto reštrukturalizácii vo svete by sme mali konať aktívnejšie. S našimi konkurentmi sa musíme vysporiadať teraz, kým máme ešte silu. Začali na nás vyvíjať tlak na Ukrajine, čo u nich vyvolalo pochopiteľnú reakciu. Rusko nikdy nebude súhlasiť so základňami NATO na Ukrajine. Je to príliš blízko, príliš nebezpečné – dodal Bezrukov.

 

Ruský spravodajský dôstojník, ktorý pôsobil 12 rokov v USA: “Sme svedkami zmeny éry” (armadnymagazin.sk)

 

V OSN boli prijaté dve rezolúcie o informačnej bezpečnosti

V OSN došlo k pomerne zaujímavému precedensu. Prvému výboru Valného zhromaždenia OSN boli predtým predložené dva návrhy rezolúcií o informačnej bezpečnosti. Jednu z nich inicioval blok krajín z prostredia Spojených štátov a druhú koalícia rôznych krajín vrátane Ruska. Oba návrhy boli prijaté. Predmetom diskusie je formát a obsah rokovaní, ktoré sa začnú v roku 2026, keď sa skončí mandát otvorenej pracovnej skupiny (OEWG). Rusko navrhuje, aby sa budúce rokovania viedli v rámci OEWG, zatiaľ čo Západ (a s ním aj ďalšie krajiny) chcú už teraz (tri roky pred skončením mandátu OEWG) rozhodnúť o vytvorení stálej rokovacej platformy od roku 2026.  Rusko podporili Azerbajdžan, Bielorusko, Burundi, Čína, Džibutsko, Kuba, Rovníková Guinea, Irán, Kirgizsko, Laos, Mali, Nikaragua, Sýria, Sudán, Tadžikistan, Venezuela a Zimbabwe.

 

Rezolúciu kolektívneho Západu podporili okrem iných Arménsko, Ukrajina, Gruzínsko, Moldavsko, Malawi a Senegal. V Rusku bol akčný program navrhnutý Západom spočiatku vnímaný skepticky a neskôr jednoznačne negatívne. Kriticky sa k západnému projektu vyjadrila aj Čína. Rusko má záujem o jasné právne formulácie a záväzky. Západ sa ako zvyčajne ponižuje a snaží sa získať prednosť pod rúškom pojmov ako “zodpovedné správanie” a pod. O prijatí ruského návrhu rezolúcie o medzinárodnej informačnej bezpečnosti v prvom výbore Valného zhromaždenia OSN ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie informovalo takto: Prvý výbor 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN prijal 2. novembra jubilejný (zavedený od roku 1998) ruský návrh rezolúcie “Úspechy v oblasti informatizácie a telekomunikácií v kontexte medzinárodnej bezpečnosti”. Dokument potvrdzuje ústrednú úlohu otvorenej pracovnej skupiny (OEWG) v procese rokovaní o medzinárodnej informačnej bezpečnosti (IIS) pod záštitou OSN. Víta dohody dosiahnuté v rámci OEWG, najmä o celosvetovom medzivládnom registri kontaktných miest na výmenu informácií o počítačových útokoch/incidentoch ako prvom univerzálnom opatrení na budovanie dôvery. Usiluje sa o vypracovanie univerzálneho právne záväzného nástroja upravujúceho činnosť štátov v informačnom priestore ako usmernenia pre ďalšiu činnosť skupiny. Vzhľadom na ukončenie mandátu OEWG v roku 2025 sa v návrhu uznesenia stanovuje prijatie rozhodnutia o nástupníckom formáte v rámci súčasnej skupiny konsenzom, pričom sa zohľadnia názory všetkých štátov bez výnimky. To je dôležité najmä v kontexte pokusov viacerých západných krajín obísť OEWG a presadiť vytvorenie mechanizmu, ktorý by vyhovoval ich záujmom – tzv. akčného programu. Podpora nášho dokumentu zo strany veľkej väčšiny členských štátov OSN dokazuje ich solidaritu s týmto prístupom. Veríme, že tento postoj sa potvrdí, keď sa návrh rezolúcie Ruska bude posudzovať na plenárnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov