Obrnence 8×8 pre Japonsko, Slovensko, Bulharsko. Ukrajinské straty navýši BTR-60

Patria AMV XP 8×8

Šlovensko, 5. september 2023 (AM) – Už začiatkom decembra 2022 bolo oznámené, že Japonsko si vybralo novú obrnenú kolesovú platformu 8×8 v rámci programu WAPC (Wheeled Armored Personnel Carrier – Kolesový obrnený transportér). Výber modelu Patria AMV XP zahŕňal výrobnú licenciu na vozidlá v Japonsku so silným príspevkom miestnej ekonomiky a rozvojom technológií, ktorý bude vyvolaný zabezpečením dodávok a služieb v Japonsku. Vozidlá Patria AMV XP 8×8 nahradia obrnené transportéry Type-96 8×8, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke u japonských pozemných síl sebaobrany.

 

Japonský obrnený transportér domácej konštrukcie Type 96, ktorý bude nahradený vozidlom 8×8 Patria AMV XP licenčne vyrobeným v Japonsku:

 

“Výber Patria AMV XP 8×8 a náš osvedčený licenčný model sú skvelým dôkazom schopnosti Patrie dodať najnovšie technológie a zabezpečiť lokálnu bezpečnosť dodávok. Patria AMV XP 8×8 úspešne preukázala svoj vynikajúci výkon, ako aj mobilitu a ochranu v rôznych misiách krízového manažmentu a Japonsko bude deviatou užívateľskou krajinou rodiny vozidiel Patria AMV. Patria má špičkové skúsenosti s licencovaním a spoluprácou s lokálnymi priemyselnými odvetviami v mnohých krajinách a zaviazali sme sa k tomu aj v Japonsku. Japonské pozemné sily sebaobrany dostanú najmodernejšie a vysoko výkonné japonské vozidlá AMV XP 8×8 na podporu kritických operácií v nasledujúcich desaťročiach,” uviedol v decembri Janne Räkköläinen, senior viceprezident Market Area World v štátnej firme Patria.

 

Správa o výbere Patrie AMV XP Japonskom:

 

Patria pracovala pre program WAPC od roku 2018 a na podporu svojich aktivít v Japonsku založila aj lokálnu dcérsku spoločnosť Patria Japan Ltd. Ďalším krokom v programe boli licenčné rokovania, ktoré sa začali okamžite. Patria uviedla, že má veľmi silné tradície poskytovania služieb a špičkových technologických systémov, ktoré úspešne spolupracujú s miestnym priemyslom a poskytujú miestnu bezpečnosť dodávok. Patria vníma výber Patria AMV XP 8×8 ako skvelú príležitosť na ďalší rozvoj spolupráce v Japonsku s novými službami a riešeniami, ako aj na nadviazanie dlhodobých strategických partnerstiev s Japonskom a jeho odvetviami.
Dňa 31.8. 2023 tak došlo k podpisu licenčnej zmluvy medzi fínskou štátnou skupinou Patria Group a Japan Steel Works Ltd. (JSW) na miestnu výrobu obrnených vozidiel Patria AMV XP 8×8 v Japonsku. Tento pokrok programu WAPC japonských pozemných síl sebaobrany predstavuje podľa tlačovej správy významný míľnik v modernizácii japonských vojenských spôsobilostí.
AMV XP je vylepšená verzia pôvodnej Patria AMV, ktorá bola prvýkrát predstavená v roku 2013 na medzinárodnej obrannej výstave DSEI v Spojenom kráľovstve.

 

V auguste 2022 Slovensko a Fínsko v spolupráci so spoločnosťou Patria podpísali medzivládnu dohodu o akvizícii 76 modulárnych obrnených vozidiel Patria 8×8 AMV XP pre ozbrojené sily Slovenskej republiky, čím podľa Patrie ďalej demonštrovali rastúcu príťažlivosť vozidla.

 

Aktualizovaný model Patria ponúka vylepšené užitočné zaťaženie, mobilitu a možnosti ochrany. Jeho dizajn si zachováva rozloženie pôvodnej verzie s pohonným agregátom vpredu, sedadlom vodiča vpredu vľavo, zbraňovou stanicou v strede hornej časti trupu a oddielom pre jednotky výsadku vzadu. Vozidlo pojme dvojčlennú posádku a odvezie až 10 pešiakov. Môže byť vybavené aj rôznymi typmi veží, vrátane diaľkovo ovládaných zbraňových staníc, môže byť vyzbrojené 120 mm kanónom, zbraňovými systémami stredného kalibru, mínometnou vežou Patria Nemo, ako aj protitankovými alebo protilietadlovými raketovými systémami.

 

Na záver tlačovej správy Janne Räkköläinen, senior viceprezident Market Area World v Patria, vyjadril nadšenie z partnerstva s JSW a uviedol: “Patria je plne odhodlaná plniť program WAPC japonských pozemných síl sebaobrany, ako bolo dohodnuté, a sme mimoriadne radi, že máme JSW ako nášho výrobného partnera v Japonsku.” Obe spoločnosti majú viac ako storočné skúsenosti s výrobou vysokokvalitných produktov, vďaka čomu je táto spolupráca impozantným spojencom v sektore výroby obrany. Dohoda pripravuje pôdu pre lokálnu výrobu obrnených vozidiel v Japonsku, pričom Patria vyjadrila presvedčenie, že JSW bude spĺňať firemné aj globálne výrobné štandardy, hoci konkrétne podrobnosti v tlačovej správe neboli uvedené.

 

Slovensko bolo teda prelomovým zákazníkom vozidla Patria AMV XP a je otázka na audit budúceho vládneho kabinetu, či dostatočne využilo svoju pool position na začlenenie domáceho priemyslu do výroby vozidiel pre vlastnú potrebu.

 

V tejto súvislosti sa objavila správa domáceho priemyslu o začiatku výroby nových slovenských rýchlostrelných kanónov GTS-30/N kalibru 30×173 mm štandardu NATO, ktorými budú slovenské vozidlá Patria AMV XP vyzbrojené:
Začiatkom júla tohto roku slovenská akciová spoločnosť ZŤS – ŠPECIÁL, a. s., zo skupiny DMD zaradila do sériovej výroby novo vyvinutý automatický kanón GTS-30/N kalibru 30×173 mm.

 

Ide o ďalšiu fázu vývoja a zaradenia do výzbroje nového automatického kanóna kalibru 30 mm pre muníciu 30×173 mm v rámci projektu vyzbrojovania Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) novými kolesovými bojovými obrnenými vozidlami 8×8. Keďže ide o najpočetnejšie používaný kaliber munície 30 mm v armádach NATO, bola požiadavka Slovenska zaradiť do svojej výzbroje automatický kanón pre tento kaliber a rozmer munície úplne logickým dôvodom. Zároveň v rámci zapájania sa domáceho obranného priemyslu do projektu 8×8 sa tejto úlohy zhostila ZŤS ŠPECIÁL zo skupiny štátneho holdingu DMD.

 

Automatický kanón GTS-30/N bude ako hlavná zbraň lafetovaný v bezposádkovej veži TURRA 30 slovenského výrobcu EVPÚ z Novej Dubnice, osadenej na štvornápravovom podvozku Patria AMV XP 8×8.

 

Hlavným integrátorom celého projektu 8×8 pre OS SR je druhá dcérska spoločnosť KONŠTRUKTA – Defence a výrobcom munície pre tento kanón tretia dcérska firma ZVS holding. Alebo ako sa tiež zreteľnejšie uvádza v iných zahraničných zdrojoch: “Automatický kanón GTS-30/N používa muníciu štandardu NATO 30×173 mm. V tejto oblasti je Slovensko autonómne, pretože výrobcom tejto munície je ďalšia dcérska spoločnosť štátneho obranného priemyselného holdingu DMD Group, ZVS Holding.”

 

Pásové bojové vozidlá pechoty CV90 MkIV týmto kanónom vyzbrojené nebudú, dostanú v boji prakticky neoverený americký kanón Bushmaster III kalibru 35×228 mm.

 

Čo sa dá všetkým projektom zmeny výzbroje slovenskej armády vyčítať, je že ani jedno z objednaných vozidiel Patria AMV XP, CV90 MkIV alebo JLTV nemá niesť mínomet alebo byť predurčené na ničenie dronov. Deficit samohybných mínometov na ukrajinskom bojisku bol od začiatku konfliktu pociťovaný ako najviac kritický a doteraz najmä z ukrajinského pohľadu rastie. Potreba vozidiel schopných fyzicky ničiť drony bola rozpoznaná v priebehu konfliktu a rovnako ďalej rastie.

 

Dokonca už aj slovenský mainstreamový denník prevzal dňa 3.9. 2023 informácie z článku Armádneho magazínu zo dňa 18.8. 2023 aspoň o zaradení do ukrajinskej výzbroje nórskych systémov CORTEX Typhoon a tiež použití českých protilietadlových dvojguľometov Viktor.

Britský princ Andrew je obvinený zo sexuálneho zneužívania detí počas návštevy Ukrajiny

 

Ak by si redaktor dal aspoň minimálnu nadprácu, potvrdil by aj špekuláciu vyslovenú v článku Armádneho magazínu, že Ukrajina dostane účinnejšie austrálske systémy na boj proti dronom EOS Slinger. Dokonca už aj v Rusku bijú na poplach a zverejnili o tom správu dňa 2.9. 2023. Píše sa v nej, že Austrália pomôže Ukrajine v boji proti ruským dronom darovaním špeciálnych bojových modulov. Dodávku uskutoční spoločnosť Electro Optic Systems (EOS).

 

Kyjev obdrží 160 bojových modelov SLINGER určených na boj s dronmi. Tento modul je vyzbrojený 30 mm automatickým kanónom Hughes M230LF. Zbraň je stabilizovaná pre streľbu za pohybu, modul má termokameru a zariadenie na nočné videnie. Tieto moduly sa majú inštalovať na obrnené transportéry M113 ukrajinskej armády (a vozidlá Kozak), následne budú slúžiť nielen na lov bezpilotných lietadiel, ale proti vrtuľníkom, ako aj na ničenie pozemných cieľov.

 

Ukrajinský veľvyslanec v Austrálii testuje systém Slinger C-UAS:

 

Podľa správ si 110 modulov SLINGER objednalo ministerstvo obrany Ukrajiny, ďalších 50 súkromná spoločnosť Praktika, ktorá ich plánuje inštalovať na obrnené vozidlá Kozak, ktoré vyrába. Hmotnosť modulu je 400 kg, čo umožňuje jeho inštaláciu na ľahké obrnené vozidlá. Celková suma objednávky bola 170 miliónov dolárov.

 

“Už sme podpísali dva kontrakty pre Ukrajinu na 110 systémov, ktoré budú inštalované na M113 (…) Účelom testov, ktoré prebehli v Spojených štátoch za posledné dva týždne, bolo dokázať účinnosť systému a preukázať technickú pripravenosť riešenia.”
uviedol Matt Jones, výkonný viceprezident EOS pre obranné systémy. Spoločnosť hovorí, že bojový modul SLINGER bol vytvorený s prihliadnutím na skúsenosti z bojových akcií prebiehajúcich na Ukrajine. Systém obsahuje radar, 30 mm kanón a optický systém s termálnymi, nočnými a televíznymi kanálmi. Modul je schopný detekovať ciele s dosahom 13,7 km.

 

Z pohľadu čitateľa Armádneho magazínu je zreteľné, že už aj provládne masmédiá nedokážu viac ignorovať skutočné potreby ukrajinských vojsk, avšak bez toho, aby vytvárali spätnú väzbu voči eskapádam J. Naďa v rezorte.

 

Slovensko si objednalo doslova stovky obrnených vozidiel bez jediného samohybného mínometu alebo špecializovaného systému na ničenie dronov. Pritom dokonca aj americký zbrojný priemysel už vyvinul protidronový systém na podvozku JLTV. Armádny magazín o tom informoval ešte v článku zo dňa 3.4.2023.

 

Strany ukrajinského konfliktu sa pripravujú na fyzické ničenie dronov

 

Okrem medzier v štruktúre výzbroje objednaných vozidiel bude musieť nasledujúci vládny kabinet vykonať aj audit zapojenia slovenského zbrojného priemyslu do projektov nákupu obrnených vozidiel. Ten je v prípade Patrie AMV XP a CV90 Mk.IV aspoň nejaký. Dá teda prácu slovenským zamestnancom a prispeje k tvorbe slovenského HDP. Budúcemu vládnemu kabinetu zrejme na tom bude záležať, aby si Slovensko udržalo aspoň fantastické predposledné miesto v rebríčku životnej úrovne krajín Európskej únie.
Bulharsko je posledné a sotva mu v tesnom súboji so Slovenskom pomôže, že si objednalo americké obrnené transportéry Stryker za 1,5 miliardy USD.

 

Bulharsko prejavilo záujem o obstaranie celkovo 183 vozidiel 8×8 Stryker. Táto akvizícia zahŕňa okrem iného deväťdesiat kolesových bojových vozidiel pechoty M1296 – Dragoon (ICVD), sedemnásť obrnených transportérov M1126 (ICV), deväť ženijných vozidiel M1132 (ESV), tridsaťtri veliteľských vozidiel M1130 (CV), dvadsaťštyri vozidiel M1133 na medicínsku evakuáciu (MEV), desať prieskumných vozidiel zisťujúcich použitie zbraní hromadného ničenia – jadrových, biologických a chemických M1135 (NBCRV). . Dohoda navyše zahŕňa vybavenie, podporné služieb, komunikačné prístroje, náhradné diely, školiace služby a ďalšie súvisiace komponenty logistiky a podpory programu.

 

Prvé správy o nákupe 183 amerických vozidiel 8×8 Stryker Bulharskom:

 

Kolesové bojové vozidlá pechoty M1296 – Dragoon (ICVD – Infantry Carrier Vehicles – Dragoon): sú kombináciou palebnej sily a mobility, určené na bezpečnú prepravu jednotiek pechoty terénom. Vozidlo je vybavené bezposádkovou vežou vyzbrojenou jedným automatickým kanónom Mk.44 Bushmaster II 30 mm a jedným 7,62 mm koaxiálnym guľometom.

 

Obrnené transportéry M1126 (ICV – Infantry Carrier Vehicles): Používajú sa predovšetkým na bezpečnú prepravu pechoty na bojisko, ponúkajú určitú ochranu pred paľbou z ručných zbraní, črepinami delostreleckých granátov a chemickými, biologickými, rádiologickými a jadrovými hrozbami.

 

Ženijné M1132 Engineer Squad Vehicles (ESV): Tento variant je prispôsobený pre ženijné jednotky a poskytuje ženistom mobilitu, ochranu a potrebné nástroje na vykonávanie ich misií, vrátane odstraňovania prekážok a detekcie mín.

 

Veliteľské vozidlá M1130 (CV – Command Vehicles): Variant velenia a riadenia vybavený pokročilými komunikačnými systémami, ktorý umožňuje veliteľom udržiavať situačné povedomie a kontrolu nad svojimi jednotkami.

 

Zdravotnícke M1133 Medical Evacuation Vehicles (MEV): Tento variant určený pre medicínske evakuačné misie, zaisťuje bezpečný a rýchly transport zraneného personálu z bojiska do zdravotníckych zariadení.

 

NBC prieskumné vozidlá M1135 Nuclear, Biological and Chemical Reconnaissance Vehicles (NBCRV): Špecializované na detekciu a reakciu na jadrové, biologické alebo chemické hrozby, zaisťujúce bezpečnosť vojakov v kontaminovanom prostredí.

 

Tento strategický krok Bulharska je zameraný na zabezpečenie rýchleho rozmiestnenia pechoty a schopnosť projekcie síl.
General Dynamics Land Systems so sídlom v Annistone, AL, bude hlavným dodávateľom tejto transakcie. V súčasnosti nie sú známe žiadne offsetové dohody spojené s týmto potenciálnym predajom.

 

Na zabezpečenie hladkej implementácie bude do Bulharska vyslaných dvadsať zástupcov dodávateľov spoločnosti Stryker na obdobie dvadsiatich štyroch mesiacov. Ich primárna zodpovednosť bude zahŕňať logistickú podporu dodávateľov, školenia a podporu pri montáži komponentov.

 

Zároveň to však umožní presunúť staré bulharské zbrane na Ukrajinu. Už v polovici júla 2023 prišla informácia, že bulharská vláda poskytne ozbrojeným silám Ukrajiny naraz 100 obrnených transportérov. Išlo o prvé oficiálne ohlásené poskytnutie pomoci Ukrajine ťažkou technikou z Bulharska, ku ktorému došlo dva týždne po návšteve ukrajinského prezidenta Zelenského v Sofii. Ide však pravdepodobne o vozidlá sovietskeho typu BTR-60, ktoré pochádzajú z výzbroje bulharskej armády. Stáli bez využitia v zásobách na skladoch ministerstva vnútra a ich údržba by si vyžadovala príliš veľa zdrojov. Ak je to pravda, mohlo by to znamenať ďalšiu výzvu popri potrebe riadneho obnovenia vozidiel. BTR-60 je vybavený dvoma benzínovými motormi GAZ-40P, z ktorých každý má výkon iba 90 koní.

 

Pre porovnanie, väčšina ukrajinských obrnených transportérov 8×8 je sovietskeho typu, má však motory s výkonom 240 koní (BTR-70 má 2x ZMZ-4905 po 120 koní, benzín) až 260 koní (BTR-80 má 1x Kamaz-7403 s výkonom 260 koní, diesel), kombinovaný výkon bulharského vozidla 8×8 sa približuje tomu, ktorý poháňa nepancierované americké HMMWV 4×4 (190 koní). Tento problém by obmedzil mobilitu jednotiek používajúcich toto vybavenie.

 

Na druhej strane bulharskí predstavitelia nešpecifikovali, kedy bude technika dodaná ukrajinským ozbrojeným silám. Preto existuje teoretická možnosť, že BTR-60 budú v Bulharsku pred odoslaním modernizované. Najmä preto, že miestny obranný priemysel v minulosti vyriešil modernizačný projekt s názvom BTR-60PB-MD1 s dieselovými motormi a lepšími zameriavacími systémami.
Avšak je otázne, či je to skutočný príspevok k bojovým možnostiam ukrajinských vojsk, ktoré bežne strácajú podstatne modernejšie americké vozidlá Stryker, nehovoriac už o odolnejších pásových vozidlách vrátane tankov.

 

Video o sovietskych obrnených transportéroch BTR-60 a BTR-70 je spomienkou na časy, kedy ešte boli aktuálne:

 

BTR-60 by v prípade služby v prvej línii navýšili už beztak vysoké straty ukrajinských vojsk, ktoré už začínajú pripúšťať aj na západe.
Svedčí o tom aj nedávna smutná reportáž BBC, kde redaktor odvrátil zrak smerom k vrecu s telom v momente, kedy odhadoval ukrajinské straty na desiatky tisíc. Sám akoby tušil, že už to bude viac, reportáž len pripúšťa, že počet mŕtvych sa zdvojnásobil po začiatku ukrajinskej protiofenzívy. Mohla by byť poučná aj pre redaktorov slovenských masmédií, aby sa ďalej nezamotávali do vlastnej propagandy.

 

Autor uvažuje, že ďalší článok o vývoji delostrelectva bude napísaný tendenčne a nevyvážene v prospech Ukrajiny. Tak aby zvýšil morálku ukrajinských vojsk vyvolaním dojmu, že pomoc je na ceste. Aj bez úplného vynechania ruskej vetvy vývoja. Vyvolať tento dojem je veľmi jednoduché a nezodpovedné, prispieva sa tým pravdepodobne už len k zbytočnému nárastu počtu ukrajinských obetí v situácii, kedy dobrovoľníci sa dávno minuli a o výsledku vojny je rozhodnuté.

 

Reportáž BBC o ukrajinských stratách:

 

Ostáva dodať, že Rusi predstavili novú verziu obrneného transportéra BTR-82A, ktorá bude mať podobne ako plánované slovenské Patrie bezposádkovú vežu s kanónom kalibru 30 mm. Jej vývoj bol založený už na skúsenostiach z ukrajinského bojiska.
Nová verzia BTR-82A vychádza z predchádzajúcej verzie vozidla, ale boky a predná časť sú vybavené novými pancierovými plátmi a pancierovou klietkou namontovanou okolo trupu. Skutočne sa zdá, že Rusko už využilo skúsenosti získané na Ukrajine na zvýšenie ochrany štandardu BTR-82A. Okná pre vodiča a veliteľa sú teraz plne chránené pancierovými plátmi. Boky vozidla sú teraz chránené dodatočnými pancierovými plátmi, ale dvere namontované na každej strane trupu sú naďalej prístupné.

 

Nový BTR-82A je vyzbrojený novou diaľkovo ovládanou zbraňovou stanicou Ballista (RCWS) vyzbrojenou účinným 30 mm automatickým kanónom 2A42, ako aj jedným vypúšťacím zariadením protitankových riadených striel namontovaným na každej strane veže, schopnými strieľať raketami Konkurs 9M113M Model 2 – protitanková strela schopná ničiť obrnené vozidlá s dosahom od 70 do 4000 m. Sekundárna výzbroj veže obsahuje jeden 7,62 mm guľomet PKTM namontovaný na ľavej strane hlavnej výzbroje. V prednej časti veže sú na každej strane namontované tri vrhače prioritne dymových granátov.

 

Po celom trupe je nový BTR-82A teraz vybavený mrežovým pancierovaním, ktoré poskytuje ochranu pred protitankovými riadenými strelami a strelami z protitankových granátometov, ako aj pred dronmi a vyčkávajúcou muníciou (loitering).

 

Celkové usporiadanie nového BTR-82A je podobné predchádzajúcej verzii s vodičom a veliteľom vpredu, výsadkom v strede a motorom vzadu. Vozidlo môže prepravovať až 10 vojakov. Má nezávislé zavesenie kolies 8×8. Je poháňané dieselovým motorom KamAZ-740 s výkonom 300 koní. Môže jazdiť maximálnou rýchlosťou 80 km/h s maximálnym dojazdom 800 km. Vozidlo je plne obojživelné a plávajúce vo vode maximálnou rýchlosťou 9 km/h.

 

K štandardnej výbave nového BTR-82A patrí nový zameriavač strelca s termovíznym systémom, laserový zameriavač a nezávislá stabilizácia mierenia v dvoch rovinách.

 

Rovnako ako predchádzajúci BTR-82A je vybavený vylepšeným hasiacim systémom, aktualizovanou rádiovou stanicou R-168-25-U2, topografickým orientačným systémom Trona-1 a schopnosťami nočného videnia. Trona-1 zlepšuje navigáciu zlúčením navigačného systému nového BTR-82A s prijímačmi satelitných navigačných systémov Navstar GPS a GLONASS. Rusko teda vytvorilo efektívne na existujúcej platforme účinné a úsporné riešenie pre situáciu, kedy sa plne dostaví na vojnu a začne skutočne bojovať.

MK

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

 

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia mesta začali "upratovať". V priebehu niekoľkých dní boli zabité…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Globalisti opovrhujú slovenskými voličmi

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Na diskusii o slovenských voľbách, ktorú zorganizoval globalistický think tank The European Conservative v Poľsku, zazneli obavy, že slovenských voličov irituje podporu Ukrajiny a ekonomické problémy: "Bude to ťažké, ale musíme ich priviesť k tomu, aby si uvedomili, že sa mýlia."   Slovensko je ideálnym modelom…

Vojenský expert: “Ukrajina bude vyžmýkaná ako handra”

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Vladislav Šurygin, ruský vojenský publicista, a stály člen Izborského klubu, odpovedal na otázky GEOFOR-u   - Vladislav Vladislavovič, prosím, zhodnoťte dianie okolo Arménska a Náhorného Karabachu (NK). Prečo Irán, ktorý vždy vyhlasoval, že zásahy do územnej celistvosti Arménska bude vnímať ako údery do svojej suverenity,…

Fínsko stavia tajné opevnenia na hraniciach s Ruskom

Rusko, 30.september 2023 (AM) – Fínske obranné sily vykonávajú opevňovacie práce na hraniciach s Ruskom. Dnes vyšlo najavo, že obranné sily Fínska začali pred šiestimi rokmi uzatvárať dohody s majiteľmi pozemkov hraničiacich s Ruskom, podľa ktorých by boli povinní na prvú žiadosť poskytnúť svoje pozemky na výstavbu opevnení. A ako sa…

Čína vystupuje na obranu Ruska

USA, 30.september 2023 (AM) – Čínsky veľvyslanec v Moskve Zhang Hanhui uviedol, že Peking nesúhlasí s rozhodnutím Washingtonu neposlať Rusku pozvánku na samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), ktorý sa bude konať v novembri v San Franciscu. Čína považuje takéto konanie za hrubé porušenie medzinárodných noriem a pravidiel. Po začatí ruskej…

Foto Zadržaného ministra Náhorného Karabachu žiadajú USA kvôli kontaktom s oligarchami

  Azerbajdžan, 30. september 2023 (AM) - Podľa niektorých informácií bývalého ministra Náhorného Karabachu, ako aj bývalého ruského podnikateľa Rubena Vardanyana zadržaného azerbajdžanskými úradmi, plánujú navštíviť zástupcovia veľvyslanectva USA v Baku. Američania sa o neho zaujímajú nie kvôli jeho predchádzajúcej práci, ale ako o nositeľa informácií o finančných tajomstvách ruskej…
Foto Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

USA, 27.september 2023 (AM) – Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa…

Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Foto Ako Američania prepravujú vojenskú techniku ​​cez Atlantik pre Ukrajinu

USA, 29.september 2023 (AM) – Snemovňa reprezentantov USA väčšinou schválila novú pomoc Ukrajine vo výške 300 miliónov dolárov a napriek obmedzeniu mediálneho projektu Ukrajina nikto neplánuje zastaviť dodávky zbraní. Zbrane zo Spojených štátov sa dostávajú do Európy v rámci zásobovania ozbrojených síl Ukrajiny, účasti na cvičeniach a realizácii programu Atlantic…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…

Foto Ukrajina dostane špecializovanú obrnenú techniku, Rusko zrejme nasadilo gruzínske Škvaly

Ukrajina, 22. september 2023 (AM) – Rastúcu diverzitu rôznej špeciálnej techniky na ukrajinskom bojisku dokumentovali v polovici septembra 2023 zverejnené zábery na vozidlo, ktoré je skutočným unikátom.   1. Španielske vozidlo na prieskum zamorených oblastí na Ukrajine Vyrobili sa z neho len tri kusy. Ide o obrnený transportér BMR-600 VRAC (Vehículo…

Video Video: V Izraeli ukradli tank z výcvikovej jednotky, ten sa našiel na šrotovisku

Izrael, 20. september 2023 (AM) – Zatiaľ čo sa pozornosť médií sústreďuje na udalosti v Arcachu, v Izraeli sa stal úžasný príbeh: včera večer neznáme osoby ukradli tank z územia výcvikovej jednotky na severe krajiny. A dnes sa stratený našiel... v sklade kovového šrotu. Je nepravdepodobné, že by v tom…
Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Foto Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 “na základe odporúčania armády”

USA, 28.september 2023 (AM) – Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zabezpečenia národnej bezpečnosti.…

Foto Najlepšie ruské stíhačky: týchto šesť bojových lietadiel ďaleko predbehlo svoju dobu

USA, 26.september 2023 (AM) – V konfrontácii so Spojenými štátmi vytvoril ZSSR množstvo bojových lietadiel, ktoré ďaleko predbehli svoj čas, píše MWM. Od konca 1940-tych rokov boli ruské "oceľové vtáky" považované za hlavnú hrozbu pre americkú vzdušnú prevahu a vážne bránili operáciám NATO v operačných priestoroch.   S veľmi skromnou…

Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia mesta začali "upratovať". V priebehu niekoľkých dní boli zabité…

Nie je zabíjanie Rusov trestným činom?

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Politológ Rodionov vysvetlil, prečo Kanada ukrýva nacistických zločincov Ako Kanada 70 rokov po vojne ukrýva nacistických zločincov.   V Kanade vypukol rozsiahly nacistický škandál. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamente krajiny tam bol pozvaný 98-ročný Jaroslav Hunku, zrejme pre protiruský sprievod bol predstavený…

Foto Oneskorený rozruch okolo Slovenska. Prečo sa Západ tak bojí Roberta Fica?

USA, 30.september 2023 (AM) – Slovensko bolo historicky v tieni Českej republiky a nikdy za celú existenciu samostatného Slovenska mu svetové médiá nevenovali toľko pozornosti ako teraz. Všetko sa to točí okolo postavy Roberta Fica, ktorý so svojou stranou Smer - sociálna demokracia vedie vo všetkých prieskumoch vo volebnom súboji.…

Historik Nikolaj Starikov pripomenul 85. výročie Mníchovskej dohody: poučil sa Západ z histórie?

Rusko, 30.september 2023 (AM) – "Ukázalo sa, že včera bol zvláštny dátum. Podľa profesora histórie Roberta Tomsa včera uplynulo presne 100 rokov od maximálneho rozšírenia britského impéria. Údajne sa tak stalo 29. septembra 1923, keď bol právne ustanovený britský mandát v Palestíne. Potom sa už len zmenšovalo. Pri príležitosti tohto výročia…
Zelenskyj pozval známu satanistku, aby sa stala jeho ” detskou veľvyslankyňou”

Ukrajina, 30.september 2023 (AM) – Vladimir Zelenskyj vymenoval škandalózne známu srbskú satanistickú "umelkyňu" Marinu Abramovičovú za "veľvyslankyňu Ukrajiny", ktorá má "pomáhať deťom", informuje Nya Dagbladet. Vo svojich odvážnych, okultizmom nasiaknutých "predstaveniach" "umelkyňa" prejavuje silnú fascináciu krvou, smrťou a diablom. Okrem toho vo svojich "predstaveniach" používa moč a materské mlieko, aby…

Foto Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

Slovensko, 29.september 2023 (AM) – Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve v regióne Blízkeho východu.…

Foto Účasť britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022

Rusko, 28.september 2023 (AM) – "Vedieme objektívne vyšetrovanie účasti Londýna a najmä britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022. Ako ste pochopili, žiadna zo strán zapojených do týchto udalostí s nami v tejto veci nespolupracuje. Napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa už predtým opakovane…

Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov