.
Aktuality, Bezpečnosť,

Otázky pre vnútornú bezpečnosť. Prečo ruské banky naďalej riadia cudzinci?

Z právneho hľadiska sú všetky banky pôsobiace v našej krajine ruské. Sú registrované v ruskej jurisdikcii, ich činnosť sa riadi zákonmi a inými predpismi Ruskej federácie. Keď sa hovorí, že banka pôsobiaca v Rusku je zahraničná, myslí sa tým, že celý jej kapitál alebo jeho časť vlastnia nerezidenti – zahraničné subjekty a fyzické osoby. Väčšina týchto zahraničných bánk v Rusku sú dcérske spoločnosti medzinárodne renomovaných bánk.


 

Začiatkom roka 2007 bol počet úverových inštitúcií v ruskom bankovom systéme s kapitálovou účasťou nerezidentov podľa údajov Ruskej banky 153. Maximálny počet takýchto organizácií bol zaznamenaný na začiatku roka 2014 – 251. Na začiatku roka 2021 sa ich počet znížil na 124. Podiel cudzincov na celkovom základnom imaní úverových organizácií na začiatku roka 2007 predstavoval 15,90 %. Tento údaj dosiahol vrchol na začiatku roka 2014, keď predstavoval 26,42 %. Na začiatku roka 2021 to bolo 14,37 %. Zo 124 úverových inštitúcií s účasťou nerezidentov na začiatku roka 2021 malo 72 úverových inštitúcií podiel nerezidentov na základnom imaní vyšší ako 50 %.

 

Domáce banky, ktoré sú ruské nielen z hľadiska jurisdikcie, ale aj z hľadiska kapitálu, mali do 24. februára 2022 sieť zahraničných inštitúcií, ale ich počet bol neporovnateľne nižší ako počet zahraničných bankových inštitúcií v Rusku. Len Sberbank a VTB mali dcérske spoločnosti v zahraničí. Už prvé balíky sankcií kolektívneho Západu predpokladali tvrdé obmedzenia voči popredným ruským bankám: blokovanie transakcií prostredníctvom systému SWIFT, zatvorenie korešpondenčných účtov v západných bankách, zákaz úverových transakcií s ruskými bankami a zmrazenie zahraničných aktív. Posledné opatrenie sa dotklo najmä Sberbank a VTB.

 

Osud dcérskych spoločností, pobočiek a zastúpení ruských bánk v zahraničí vysvetlil vlani v lete generálny riaditeľ VTB Andrej Kostin na príklade jednej z dcérskych spoločností v Nemecku: “Vysvetlím to na prozaickej úrovni. Mali sme v Nemecku banku, dokonale fungujúcu banku, ktorá bola schopná vyrovnať všetky svoje záväzky a vrátiť všetky svoje aktíva. Odvolali nás z vedenia, dosadili nášho vlastného manažéra a povedali: ‘No, teraz banka zaplatí všetky svoje dlhy a potom môžete svoju banku aj predať, ale svoje peniaze aj tak nedostanete späť: len vám ich zmrazia na účtoch’.

 

Pokiaľ ide o možnosť zrušenia sankcií proti zmrazeniu zahraničných aktív ruských bánk na súde, Kostin bol presvedčený: “Táto myšlienka je úplne utopická”. Namiesto princípu “zub za zub” však stále vidíme hru na rozdávanie zo strany Moskvy. Nie, samozrejme, na zahraničné banky v Rusku sa uvaľujú určité obmedzenia, ale s veľkým odstupom za tým, čo robí Západ vo vzťahu k ruským bankám. V Rusku stále zostáva viac ako päťdesiat bánk, ktoré úplne alebo čiastočne vlastnia nerezidenti. Banky, ktoré mali v našej krajine zastúpenie, sa s Ruskom rozlúčili ako prvé. Tu sú náklady na odchod minimálne. Pokiaľ ide o dcérske spoločnosti, niektoré z nich samy “zmrazili” svoje aktivity v Rusku. Iné stále pôsobia, a to veľmi aktívne. Niektoré zostávajú, pretože nechcú prísť o dobré obchody. A väčšina by rada odišla, ale nemôže.

 

Pred rokom nemecké banky Commerzbank a Deutsche Bank, ako aj americké banky JP Morgan Chase a Goldman Sachs Group nahlas oznámili, že ukončujú svoje aktivity v Rusku. Ostatné zahraničné banky sa začali potichu pripravovať na evakuáciu a hľadali kupcov pre svoje podniky v Rusku. Potom sa ukázalo, že svoje podniky v Rusku nemôžu predať. Prezident schválil zoznam 45 bánk v Rusku, v ktorých sa nemôžu uskutočňovať transakcie s akciami cudzincov z nepriateľských krajín. Takéto transakcie si vyžadujú “osobitné rozhodnutie” vlády. Na zozname sa nachádzajú systémovo dôležité banky Raiffeisenbank a UniCredit, dcérske spoločnosti rakúskej Raiffeisen Bank International (RBI) a talianskej UniCredit, a Citibank, banka z prvej tridsiatky patriaca americkej Citigroup.

 

Jednou z finančných skupín, ktorej sa podarilo predať svoju dcérsku spoločnosť pred prezidentským dekrétom, bola francúzska Societe Generale. Nie všetky banky však mali také šťastie: koncom júla 2022 sa HSBC dohodla na predaji svojej banky miestnej Expobank, transakcia však ešte nebola dokončená – strany nedostali súhlas podvýboru vládnej komisie pre kontrolu zahraničných investícií v Rusku (táto inštitúcia je prezidentským dekrétom oprávnená udeliť povolenie na predaj zahraničnej banky alebo jej podielu). Začiatkom marca banka HSBC očakávaný súhlas ešte nedostala. Rakúska Raiffeisen Bank International (RBI) však zatiaľ žiadosť o povolenie opustiť Rusko neiniciovala. Dcérskej spoločnosti rakúskej banky sa totiž v našej krajine veľmi dobre darí. A dokonca veľmi ťaží zo situácie, keď sú prakticky všetky ruské systémovo dôležité banky pod sankciami. Ako Raiffeisen informovala vo februári tohto roka, jej ruská dcérska spoločnosť realizuje 40 – 50 % ruských platieb s inými krajinami. Za posledný rok sa jej portfólio vkladov zvýšilo o tretinu. Ruská dcérska spoločnosť Raiffeisen dosiahla v minulom roku rekordný zisk. Nemyslím si, že odíde pred koncom roka. Rusko potrebuje Raiffeisen Bank na dosiahnutie rekordných ziskov, Rusko potrebuje Raiffeisen Bank na obchádzanie západných sankcií (predovšetkým pokiaľ ide o medzinárodné platby).

 

A čo sa dá povedať o ďalších 44 bankách v prezidentskom dekréte? Je potrebné ich prísne kontrolovať. Môžu sa prostredníctvom nich vykonávať operácie, ktoré sa, mierne povedané, nezhodujú so záujmami Ruskej federácie. Alebo dokonca ohrozujú bezpečnosť krajiny. A prvá vec, ktorú treba urobiť: zaviesť vonkajšiu kontrolu dcérskych spoločností nerezidentských bánk. Tak ako sme pred rokom zaviedli externé riadenie dcérskej spoločnosti VTB v Nemecku (ako povedal A. Kostin). Žiaľ, stále sa to neuskutočnilo. V bankách pôsobiacich v jurisdikcii Ruskej federácie s ruským a zahraničným kapitálom sa na riadení naďalej podieľajú západní akcionári a vrcholoví manažéri.

 

Rusko chcú rozbiť na tridsaťštyri častí

 

 

Mimochodom, v januári 2023 ruský prezident Vladimír Putin podpísal dekrét, ktorý by ruským spoločnostiam v strojárskom, energetickom a obchodnom sektore dal právo prijímať podnikové rozhodnutia bez účasti spoluvlastníkov z “nepriateľských” krajín na diskusiách. V prípade bánk sa takéto pravidlá zatiaľ nezaviedli. A to nie je prekvapujúce. Ruská banka chráni záujmy nerezidentov z nepriateľských krajín.

 

V júli minulého roka viacerí ruskí predstavitelia, ako aj šéf VTB Andrej Kostin, navrhli zaviesť externé riadenie v ruských dcérskych spoločnostiach bánk z nepriateľských krajín. Centrálna banka sa však proti tomu dôrazne postavila. Jej guvernérka Nabiullina vyhlásila, že nebude zasahovať do riadenia zahraničných bánk. A to na pozadí skutočnosti, že v tom istom čase už Európa zavádzala externý manažment pre dcérske spoločnosti ruských firiem. Na stretnutí s bankármi, ktoré 2. marca tohto roku zorganizovala Asociácia ruských bánk, guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullina povedala:

“Ak nejakým spôsobom zbavíme nechcených akcionárov bez zdôvodnenia, bez transparentných spôsobov, povedie to, myslím, k… negatívnym systémovým dôsledkom”. Takáto ochrana záujmov západných bánk vyvolala oprávnenú negatívnu reakciu Rusov na sociálnych sieťach.

 

Ekonóm Chazin: Na začiatku špeciálnej vojenskej operácie všetci západní experti tvrdili, že ruská ekonomika sa zrúti

 

Známy bloger Sergej Aksenov uverejnil v súvislosti s “odhaleniami” pani Nabiullinovej článok s pamätným názvom: “Ak vládni predstavitelia nespacifikujú Banku Ruska, Banka Ruska “spacifikuje” Rusko. Odcitujem záverečnú časť článku: “O šafárení regulátora sme už napísali veľa. Ale toto je už ďaleko za hranicou. Banky sú životnou silou každého štátu. Tam, kde usmerňujú alebo blokujú tok peňazí, tam sa dostanú alebo nedostanú. Hádajte trikrát, aké korporátne rozhodnutia budú prijímať zástupcovia nám nepriateľských krajín, zakorenení v našich bankách? Myslím, že odpoveď je jasná. Ako občan mám jednoduchú otázku pre vedenie FSB, Bezpečnostnej rady: myslíte si, že to, čo robí vedenie centrálnej banky, je normálne? Zhoduje sa to s vašimi cieľmi a úlohami ochrany štátnej bezpečnosti našej krajiny?”

Valentin Katasonov

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov