Ekonóm Chazin: Na začiatku špeciálnej vojenskej operácie všetci západní experti tvrdili, že ruská ekonomika sa zrúti

Dieselelektrická ponorka triedy Lada Velikie Luki (B-587) spustená v lodeniciach admirality v Petrohrade – 23. decembra 2022

Rusko, 29. januára 2023 (AM) – Všeruské centrum pre výskum verejnej mienky (VCIOM) nedávno predložilo tlačovej agentúre TASS štúdiu s názvom “Tri roky vo funkcii: výkon vlády podľa hodnotenia Rusov. Prieskum ukázal, že väčšina Rusov je vo všeobecnosti spokojná s vládou a najmä s premiérom Michailom Mišustinom. Počas diskusie odborníci konštatovali, že kabinet sa nikdy nestal “prelomovou vládou” kvôli pandémii
a následným sankciám…

 

Občania, ktorí boli spokojní s činnosťou vlády, uviedli ako jej silné stránky “opatrenia sociálnej podpory/výplaty” (28 %), “vyplácanie dôchodkov/pozornosť voči dôchodcom” (18 %), “výstavbu ciest/mostov” (11 %), “rozvoj krajiny/zmeny” (9 %) a “zlepšenie životnej úrovne/vyplácanie miezd načas” (8 %). Tí, ktorí boli nespokojní s činnosťou kabinetu ministrov, to zdôvodňovali rastúcimi cenami (36 %), nižšou životnou úrovňou (20 %), nízkou úrovňou zdravotnej starostlivosti (14 %), bezpečnostnými problémami (14 %) a nezvyšovaním platov (10 %).

 

Keď zástupcovia VCIOM požiadali ľudí, aby sa vyjadrili k svojmu emocionálnemu vnímaniu práce vlády, na prvom mieste sa umiestnila nádej (37 %). Mohli by sme uviesť ešte mnoho ďalších údajov, ale tie, ktoré sme už uviedli, stačia na zásadné pripomienky. Predovšetkým verejná mienka podporila moje stanovisko, že Mišustinova vláda urobila veľa, ale nedokázala posunúť ekonomiku do režimu
udržateľného rastu. A ľudia dúfajú, že sa tak stane.

 

Už som viackrát napísal, že v dnešných podmienkach je to nemožné: investičný potenciál ruskej ekonomiky je nedostatočný. Možno ho ešte mierne zvýšiť znížením korupcie v regiónoch (o tom som už veľa písal), ale bez zmeny menovej politiky sa želaného (z pohľadu spoločnosti) výsledku nedočkáme. To jednoducho nie je možné – HDP je pridaná hodnota a jej produkcia si vyžaduje nové kapacity a doplnenie pracovného kapitálu. A obe sú zakázané peňažnými úradmi.

 

Mišustin sa stal rukojemníkom situácie: nemôže prepustiť šéfov menových orgánov (Siluanov a Nabiullinová), nie je to v jeho moci. A nemali by sme zabúdať, že počas ich pôsobenia vo funkcii mnohí úradníci potichu sabotujú prácu premiéra a jeho tímu a úprimne čakajú na príchod víťaznej ukrajinskej armády, ktorá prinesie našim občanom svetlo liberalizmu.

 

Vôbec nežartujem, v skutočnosti o tom už všetci hovoria, vrátane bývalého ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Dokonca aj Putin koncom roka povedal niečo o nepriateľoch, ktorí sťahujú kapitál z krajiny. Jeho vlastní úradníci pritom toto stiahnutie podnecujú. Prečo ich neodmietame – už som viackrát napísal, že zmena globálnych politických trendov (a opustenie liberálnej hospodárskej politiky je globálnym obratom) si vyžaduje hodnotenie politických, nie ekonomických rizík. A my ich  nepoznáme, v politickej oblasti takéto informácie nie sú a nikdy neboli. Musíme teda počkať a dúfať, že Putin tieto riziká správne zváži.

 

A ak je to možné, nepomáhať provokatérom a sabotérom a čo najviac ich odhaliť. A nemali by sme zabúdať, že pozitívne trendy prelamujú liberálne bariéry, dokonca aj najvernejší Gajdarov poskok bol nakoniec prepustený z jednej z kľúčových pozícií, od ktorej závisí tvorba hospodárskej politiky. Mimochodom, teraz ma možno pustia na Ruskú prezidentskú akadémiu národného hospodárstva a verejnej správy (Mau to predtým roky zakazoval).

 

Vo všeobecnosti sa domnievam, že sme sa dostali do situácie, keď verejná mienka (občiansky postoj spoločnosti) začína zohrávať dôležitú úlohu. Liberáli opovrhovali ľuďmi a nenávideli ich (a robia to aj teraz). A verejnosť musí čoraz hlasnejšie hovoriť o potrebných zmenách. Potom sa pravdepodobne  dej výrazne zrýchli.

 

Je potrebné poznamenať, že trojročný život Mišustinovej vlády bol ťažký. Sotva sa zamestnanci usadili na svoje miesta, vypukla epidémia kovidu. Práve sme sa z nej dostali, keď sa začala špeciálna vojenská operácia. Ktorá sa vlastne ešte stále neskončila. Preto nie je možné hodnotiť prácu Mišustina z hľadiska bežnej situácie – táto vláda, či sa jej to páči alebo nie, je otvorene protikrízová. A jej hlavné hodnotenie vychádza práve z týchto kríz, ktoré boli za tridsať rokov existencie nezávislého Ruska jedny z najsilnejších. A toto hodnotenie je nepochybne pozitívne, pretože žiadny kolaps sa ani nepriblížil. Mimochodom, treba poznamenať, že odhad rastu/poklesu HDP je v takejto situácii dosť zložitý, ak má vôbec zmysel. Pretože štatistika je vo všeobecnosti premenlivá vec, a ak ju nemáme s čím porovnať, je prakticky bezvýznamná.

 

Hodnotenie verejnej mienky je však oveľa adekvátnejšie. A ak sa pozriete na Čínu, USA, západnú Európu, kde je štátna propaganda a cenzúra oveľa silnejšia ako u nás, vidíte, že tamojšie obyvateľstvo je oveľa nespokojnejšie so svojimi vládami ako u nás. Navyše máme dosť veľa nádejí na lepšiu budúcnosť, čo tiež svedčí o účinnosti Mišustinovej práce. Ako prví sme vyrobili najlepšiu vakcínu na svete (to je dnes už každému jasné), prešli sme karanténou s minimálnymi nákladmi (samozrejme, boli aj excesy, ale tie súviseli skôr s individuálnymi chybami a prílišným nadšením niektorých regionálnych lídrov), podarilo sa nám podporiť sociálne najslabšie vrstvy (drobných podnikateľov, rodiny s deťmi). A to dokazuje schopnosť Mišustinovej vlády rýchlo rozpoznať vážne momenty a prijať rozumné rozhodnutia. Je v súčasnosti na svete veľa vlád, ktoré sa môžu pochváliť tým istým?

 

V súvislosti s krízou špeciálnej vojenskej operácie je to smiešne: všetci západní experti tvrdili, že ruská ekonomika sa zrúti. Áno, tí, ktorí sankcie zaviedli, urobili vážnu chybu (nepochopili, že úloha finančného sektora v našom hospodárstve je oveľa menšia ako u nich, a preto účinnosť sankcií, ktoré zasiahli najmä finančný sektor, bola oveľa nižšia, ako chceli), ale na kompenzáciu a odstránenie vzniknutých problémov bolo potrebné prijať obrovské množstvo konkrétnych a vážnych riešení. Mohli by sme vymenovať podporu chudobných rodín (stimulácia domáceho dopytu!), podporu malých a stredných podnikov, zvýšené rozpočtové investície (výdavková časť rozpočtu značne vzrástla!) a všetky druhy cielenej podpory a kompenzácií. Zároveň sa aj vďaka aktívnemu rozvoju digitalizácie výrazne zvýšila riaditeľnosť úradníkov a kontrola efektívnosti ich práce. Samozrejme, stále je čo zlepšovať, ale výsledky, ktoré sme dosiahli, možno považovať za úspešné.

 

Chazin: Rusko zničilo plán Západu obnoviť Chazariu na území Ukrajiny

 

Jediným problémom je, že sa nám zatiaľ nepodarilo dosiahnuť udržateľnú trajektóriu rastu. Ale ako som už mnohokrát napísal, na kritiku Mišustina nie je priestor. Zostáva teda zablahoželať jeho vláde k jej výročiu a zaželať jej, aby pokračovala v práci rovnakým smerom. No a aby politické vedenie konečne vytvorilo podmienky pre našu ekonomiku, aby sa rubeľ stal investičnou menou! Potom privítame ďalšie výročie Mišustinovej vlády s oveľa väčšou radosťou!
Michail Chazin

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Satelit Kondor na nepretržité monitorovanie pohybu ozbrojených síl Ukrajiny

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Z kozmodrómu Vostočnyj odštartovala raketa Sojuz-2.1 s nosnou jednotkou Fregat - na palube bola družica Kondor č. 1. Je vybavená radarom so syntetickou apertúrou pracujúcim v pásme S a je určená na nepretržité sledovanie Zeme za všetkých poveternostných podmienok. Vrchné velenie ruských ozbrojených síl tak získalo výkonný…

Foto Bielorusko vyvíja raketu dlhého doletu pre systém protiraketovej obrany Iskander-M

Bielorusko, 2.jún 2023 (AM) – Bieloruské jednotky raketových síl dokončili nasadenie raketového systému dlhého doletu Iskander-M na cvičenia, ktoré budú simulovať údery s hlavicami s jadrovým pohonom rozmiestnenými na území republiky v rámci rusko-bieloruskej dohody o spoločnom použití jadrových zbraní. Na cvičení sa zúčastňujú bieloruské posádky, ktoré v apríli absolvovali výcvik na…

Foto Piata kolóna v Moskve zasadla na tému “Akú Ukrajinu potrebujeme”

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Zatiaľ čo ruská armáda odstraňuje následky boľševizácie a násilnej ukrajinizácie Malého Ruska, v Moskve prebieha ďalšie ideologické šialenstvo pod názvom "Akú Ukrajinu potrebujeme? A teraz títo súdruhovia, ktorí desaťročia utláčali ruskú myšlienku, vtĺkajú ľuďom do hláv samotnú myšlienku, čo Ukrajina potrebuje. Povedať, že sú to sabotéri,…

Foto Ako je to s bratmi Srbmi?

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Dr. politológ, profesor, podpredseda vlády Moskovskej oblasti Georgij Filimonov : A ako je to s bratmi Srbmi? ❇️ Začali sa priame strety medzi silami NATO a Srbmi v neuznanom Kosove. Kosovskí Srbi žijú de facto v rezervácii a akékoľvek pokusy ovplyvniť ich budúcnosť sa stretávajú s obuškami…

Foto Ruská armáda objednala rekordnú dávku špeciálnych nábojov na prerážanie pancierovania

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Ústredný výskumný ústav presného strojárstva (Cnitočmaš) uzavrel zmluvu na výrobu a presun rekordnej šarže nábojov na prerazenie pancierovania „pištole“ kalibru 9x21 mm do armády. Podľa tlačovej služby Kalašnikova bola šarža kaziet objednaných armádou najväčšia za posledné roky.     Cnitočmaš, ktorý dodáva jednotkám pištoľové náboje 9x21…

Foto Západ a Ukrajina tlačia Gruzínsko umierať vo vojne pre záujmy niekoho iného

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Od Gruzínska sa žiada, aby otvorilo druhý front proti Rusku. "Požiadavky na začatie vojny k nám prišli priamo z kancelárie ukrajinského prezidenta. Pripomeňme si, ktorí predstavitelia otvorene žiadali a dokonca trvali na otvorení druhého frontu v Gruzínsku. Bol to tajomník Bezpečnostnej rady (Rady národnej bezpečnosti a…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Ruská armáda objednala rekordnú dávku špeciálnych nábojov na prerážanie pancierovania

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Ústredný výskumný ústav presného strojárstva (Cnitočmaš) uzavrel zmluvu na výrobu a presun rekordnej šarže nábojov na prerazenie pancierovania „pištole“ kalibru 9x21 mm do armády. Podľa tlačovej služby Kalašnikova bola šarža kaziet objednaných armádou najväčšia za posledné roky.     Cnitočmaš, ktorý dodáva jednotkám pištoľové náboje 9x21…

Video Ruskí piloti dostali nový samopal

Ukrajina, 29.máj 2023 (AM) – Letecké a kozmické sily Ruskej federácie dostali deväťmilimetrový samopal PPK-20. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie hlavného konštruktéra koncernu Kalašnikov Sergeja Uržumceva. Samopal Kalašnikov bude zaradený do prenosných núdzových zásob. O samopale PPK-20 je známe, že bol vyvinutý na základe samopalu Viťaz-SN.…

Foto Čukavin nahradí pušku Dragunov

Rusko, 28.máj 2023 (AM) – Eliminácia prvým výstrelom: ruskí ostreľovači budú mať novú pušku Poloautomatická ostreľovačská puška Čukavin nahradí pušku Dragunov používanú od roku 1963. Dodávky pušky pozemným silám sa už začali a pripravuje sa vládne nariadenie o jej zavedení do výzbroje. Puška je určená na dva typy nábojov - domáci…

Video Video: Kalašnikov predviedol modernizovanú útočnú pušku AK-12

Rusko, 27.máj 2023 (AM) – Koncern Kalašnikov predviedol tretiu generáciu vojenskej útočnej pušky AK-12. Uvádza sa, že v jej konštrukcii bolo vykonaných niekoľko významných zmien. Modernizovaný bol najmä dioptrický zameriavač. Hlavnou novinkou je však nové prepínanie režimu streľby. "Prepína sa na jednoduchý aj automatický režim. Vpravo aj vľavo," poznamenal korešpondent denníka…

Video Estónsko pokračuje v bezprecedentných nákupoch zbraní

Estónsko, 17.máj 2023 (AM) –Najväčším zbrojným kontraktom v jeho histórii bude nákup izraelskej vyčkávacej munície, prípadne kamikadze dronov. Aj keď objem kontraktu nebol pri podpise zverejnený a rovnako ani typ dodanej munície, dá sa z indícií predpokladať, že dodané budú systémy Mini Harop/Green Dragon izraelskej firmy IAI. Majú bojovú hlavicu s…

Foto Wagner ukoristil ručné zbrane pre milión ľudí

Slovensko, 4.máj 2023 (AM) – S väčším záujmom než boje o mestá Soledar a Arťomovsk/Bachmut bolo treba sledovať osud obce Paraskovievka, ktorá sa nachádza priamo medzi nimi na ceste T 0513. Pod ňou mal ležať v bývalých šachtách soľných baní najväčší sklad ručných zbraní na Ukrajine, ktorý ešte v roku 2014 obsahoval…

Foto Satelit Kondor na nepretržité monitorovanie pohybu ozbrojených síl Ukrajiny

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Z kozmodrómu Vostočnyj odštartovala raketa Sojuz-2.1 s nosnou jednotkou Fregat - na palube bola družica Kondor č. 1. Je vybavená radarom so syntetickou apertúrou pracujúcim v pásme S a je určená na nepretržité sledovanie Zeme za všetkých poveternostných podmienok. Vrchné velenie ruských ozbrojených síl tak získalo výkonný…

Foto Piata kolóna v Moskve zasadla na tému “Akú Ukrajinu potrebujeme”

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Zatiaľ čo ruská armáda odstraňuje následky boľševizácie a násilnej ukrajinizácie Malého Ruska, v Moskve prebieha ďalšie ideologické šialenstvo pod názvom "Akú Ukrajinu potrebujeme? A teraz títo súdruhovia, ktorí desaťročia utláčali ruskú myšlienku, vtĺkajú ľuďom do hláv samotnú myšlienku, čo Ukrajina potrebuje. Povedať, že sú to sabotéri,…

Foto Ako je to s bratmi Srbmi?

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Dr. politológ, profesor, podpredseda vlády Moskovskej oblasti Georgij Filimonov : A ako je to s bratmi Srbmi? ❇️ Začali sa priame strety medzi silami NATO a Srbmi v neuznanom Kosove. Kosovskí Srbi žijú de facto v rezervácii a akékoľvek pokusy ovplyvniť ich budúcnosť sa stretávajú s obuškami…

Foto Západ a Ukrajina tlačia Gruzínsko umierať vo vojne pre záujmy niekoho iného

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Od Gruzínska sa žiada, aby otvorilo druhý front proti Rusku. "Požiadavky na začatie vojny k nám prišli priamo z kancelárie ukrajinského prezidenta. Pripomeňme si, ktorí predstavitelia otvorene žiadali a dokonca trvali na otvorení druhého frontu v Gruzínsku. Bol to tajomník Bezpečnostnej rady (Rady národnej bezpečnosti a…

Foto V očakávaní najväčšej americkej šou. Pripravte sa, bude to zábava!

USA, 2.jún 2023 (AM) – Už čoskoro sa celý svet dočká veľmi vzrušujúceho predstavenia, demokratických volieb v USA. Tieto voľby sú také demokratické, že ani obe hlavné strany so všetkými svojimi bohatými možnosťami (môžete si vybrať jednu z dvoch a nič viac) nevedia, kam ich krivka zavedie. A v požehnanej Amerike…

Video Video: Zostrelenie ukrajinského bojového lietadla Wagnerovcami

Donbas, 1.jún 2023 (AM) – Moment zostrelenia ukrajinského bojového lietadla Wagnerovcami na Donbase, použili ručný raketomet   https://rumble.com/v2rdg6l-zostrelenie-ukrajinskho-bojovho-lietadla-wagnerovcami.html
Foto Najväčšia výsadková loď ukrajinského námorníctva bola potopená v prístave Odesa

Ukrajina, 31.máj 2023 (AM) – Ukrajinské námorníctvo stratilo jedinú strednú pristávaciu loď „Jurij Olefirenko“ projektu 773, oznámil vojenský veliteľ Rudenko s odvolaním sa na ukrajinské zdroje potopenie lode v prístave Odesa na svojom kanáli TG. Podľa dostupných informácií bola výsadková loď, ktorá bola v Odese, potopená v dôsledku nočného úderu ruských vojsk.…

Foto Čo ukázala prvá námorná bitka v histórii proti skupine bezpilotných lodí

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – Ruskí námorníci - posádka prieskumnej lode "Ivan Churs" - prehovorili o tom, ako vyhrali prvú námornú bitku v histórii proti skupine bezpilotných nepriateľských lodí. Ako túto úlohu splnili, čo treba urobiť, aby sa podobné útoky v budúcnosti odrazili – a prečo je ukrajinské video z útoku…

Foto Video: Nedávno ostreľovaná prieskumná loď Ivan Churs priplávala na základňu v Sevastopole

Rusko, 27.máj 2023 (AM) – Prieskumná loď Čiernomorskej flotily Ivan Churs priplávala na svoju domovskú základňu v Sevastopole po plnení špeciálnych úloh v Čiernom mori. Pred pár dňami bola loď projektu 18280 „Ivan Churs“ napadnutá tromi námornými bezpilotnými plavidlami v Čiernom mori po prechode cez Bosporský prieliv. Námorníci útok odrazili. Na útok v južnej časti…

Foto 26. mája 1829, ruskí námorníci zvíťazili v bitke pri Bospore

Rusko, 27.máj 2023 (AM) – 26. mája 1829, pred 194 rokmi , ruskí námorníci zvíťazili v bitke pri Bospore. Počas rusko-tureckej vojny (1828 - 1829) ruská loď Merkur porazila dve turecké bojové lode v oblasti Bosporského prielivu. Na pamiatku tohto činu bol na námornom bulvári v Sevastopole inštalovaný pamätník s nápisom…

Foto Poľsko nakupuje ponorky a pripravuje armádu na vojnu s Ruskom

USA, 26.máj 2023 (AM) – Informácie o poľských plánoch na nákup moderných ponoriek sú ďalším dôkazom príprav na budúci konflikt s Ruskom, ktoré sa odrážajú v koncepcii národnej obrany do roku 2032. Technické špecifikácie ponoriek sú zatiaľ nejasné a špekulatívne, ale cieľ je definovaný ako včasný úder na pozemný alebo hladinový cieľ,…

Foto Čína v simulovaných testoch viackrát preukázala zničenie celej skupiny lietadlových lodí

Čína, 25.máj 2023 (AM) – Čína simulovala zničenie modernej americkej lietadlovej lode úderom hypersonickou raketou, ktorý vo všetkých 20 simuláciách ukázal takmer 100 % zničenie celej skupiny lietadlových lodí. Výsledky štúdie boli zverejnené v máji v čínskom periodiku Test and Measurement Technology. Podľa scenára programu bola úderná skupina lietadlových lodí napadnutá po tom,…

Foto Bielorusko vyvíja raketu dlhého doletu pre systém protiraketovej obrany Iskander-M

Bielorusko, 2.jún 2023 (AM) – Bieloruské jednotky raketových síl dokončili nasadenie raketového systému dlhého doletu Iskander-M na cvičenia, ktoré budú simulovať údery s hlavicami s jadrovým pohonom rozmiestnenými na území republiky v rámci rusko-bieloruskej dohody o spoločnom použití jadrových zbraní. Na cvičení sa zúčastňujú bieloruské posádky, ktoré v apríli absolvovali výcvik na…

Foto Izraelský systém Iron Dome sa presúva k moru

Izrael, 1.jún 2023 (AM) – Izraelská spoločnosť Rafael oznámila ukončenie série testov zariadenia C-Dome (https://www.rafael.co.il/worlds/air-missile-defense/short-range-air-missile-defense/), izraelského námorného náprotivku zariadenia Iron Dome. Testy sa uskutočnili spoločne s Organizáciou protiraketovej obrany izraelského ministerstva obrany z korvety Sa'ar 6. Uvádza sa, že C-Dome úspešne čelil vzdušným a raketovým hrozbám. Môže tak poskytnúť ochranu pred vzdušnými…

Foto Rusko začalo na obranu svojich prístavov a prieplavov nasadzovať systém pobrežnej obrany Damba

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Rusko zrejme začalo na obranu svojich prístavov a prieplavov nasadzovať systém pobrežnej obrany DP-62 Damba (priehrada), ktorý je určený na boj proti miniponorkám a žabím mužom. Býva tiež skrytý pod označenie BM-21PD, keďže z diaľky vyzerá rovnako podobne ako delostrelecký salvový raketomet BM-21 Grad. Má 40 hlavní…

Video Video: Raketový komplex Pancir pracuje na jednom z útočiacich dronov pri Moskve

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany o odrazení útoku na Moskvu: "Kyjevský režim ráno spustil teroristický útok bezpilotnými lietadlami na objekty v Moskve. Do útoku sa zapojilo osem bezpilotných lietadiel. Všetky nepriateľské drony sú zasiahnuté. Tri z nich boli potlačené elektronickým bojom, stratili kontrolu a odchýlili sa od svojich…

Foto Do Bieloruska z Ruska dorazila ďalšia súprava protilietadlového raketového systému S-400

Rusko, 29.máj 2023 (AM) – Bieloruská armáda dostala ďalšiu sadu protilietadlových raketových systémov S-400. Systém dorazil do republiky po železnici. Informovala o tom tlačová služba Ministerstva obrany Bieloruskej republiky. Ešelón s novou súpravou systémov protivzdušnej obrany S-400 dorazil do republiky, po vyložení a skontrolovaní strojov komplexu pôjde na miesto nasadenia, kde bude…

Video Video: organizátor výstavy ruského tanku T-72 v Amsterdame zaskočený novinárom

Holandsko, 28.máj 2023 (AM) – Novinár sa Joeriho Albrechta, organizátora výstavy tanku T-72 ruských ozbrojených síl v Amsterdame, opýtal, či dostáva finančné prostriedky od NATO. V odpovedi sa mu verejný činiteľ pokúsil vziať mikrofón.   https://rumble.com/v2qirms-joeri-albrecht-organiztora-vstavy-tanku-t-72-ruskch-ozbrojench-sl-v-amsterd.html https://www.armadnymagazin.sk/2019/09/14/video-ruske-tanky-v-akcii/
Foto Drony nad Moskvou – čo je podstatné?

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Ruský vojenský expert  Jurij Borisov priniesol analýzu nedávnych ukrajinských útokov na Moskvu. Predbežné závery: 1) Neexistuje absolútne nepriepustný systém protivzdušnej/protiraketovej obrany. Len aby sme sa pokúsili niečo také vybudovať, musela by sa celá krajina vyzliecť do spodnej bielizne, prejsť na čierny chlieb bez masla a pod…

Foto USA pošlú Ukrajine muníciu na útoky dronov

USA, 1.jún 2023 (AM) – "Ruský jadrový arzenál je hrozbou pre našu existenciu" - šéf spravodajskej služby NATO Zástupca generálneho tajomníka NATO pre spravodajské služby a bezpečnosť David Kettler kritizoval kolegov za verejné podceňovanie operačných schopností ruských ozbrojených síl. "Niektorí robia chybu, keď hovoria, že Rusko nedokázalo premeniť vojenskú aktivitu na strategický…

Foto Historické foto: Pýcha sovietskeho leteckého priemyslu, čerstvo zmontovaný An-225 Mrija

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Pýcha a radosť sovietskeho leteckého priemyslu, čerstvo zmontovaný An-225 Mrija, vychádza z hangáru, 30. novembra 1988 v Kyjeve. Lietadlo bolo navrhnuté a postavené v ZSSR ako jediný exemplár v Kyjevskom mechanickom závode (vedúci projektu - V. I. Tolmačev) v rokoch 1984 - 1988. Prvý let sa…

Foto Severná Kórea zverejnila snímky vypustenia novej nosnej rakety

Soul, 1.jún 2023 (AM) – Severná Kórea zverejnila snímky novej satelitnej nosnej rakety „Chollima-1“, vypustenej z novej bázy v Sohae. KĽDR tvrdí, že vypustila raketu, ktorá vyniesla na obežnú dráhu satelit, informovala tlačová agentúra Yonhap. Po odpálení rakety KĽDR sa v Soule spustil systém leteckého poplachu a obyvatelia japonskej Okinavy boli vyzvaní,…

Foto Lietadlá Bayraktar boli nazývané záchrancami Ukrajiny, ale do roka prakticky zmizli

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Rusko zostrelilo takmer každý dron Bayraktar v držbe Kyjeva, píše Business Insider. Hoci tieto drony boli na začiatku konfliktu nazývané „záchrancami Ukrajiny“, ukázali sa ako ľahký cieľ pre moderný ruský systém elektronického boja.   V prvých mesiacoch rusko-ukrajinského konfliktu mnohí nazývali bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2 záchrancami Ukrajiny…

Foto Spojené štáty tvrdia, že sú pripravené bojovať s Ruskom a Čínou vo vesmíre

USA, 31.máj 2023 (AM) – Guardian: Spojené štáty tvrdia, že sú pripravené bojovať s Ruskom a Čínou vo vesmíre. Spojené štáty sa pripravujú na ozbrojený konflikt vo vesmíre s Ruskom a Čínou po tom, ako vyvinuli protisatelitnú technológiu, aby čelili hrozbám zo strany týchto dvoch veľmocí. Na brífingu na veľvyslanectve svojej…

Foto Andrej Fursov: Toto nie je sprisahanie, ale globálny prevrat. Elity našli jediný spôsob, ako sa zachrániť

Rusko, 2.jún 2023 (AM) – Michail Chodorkovskij vo svojom článku Ľavý obrat 3 načrtol súčasnú krízu kapitalizmu: od polovice 80. rokov do roku 2008 existoval neoliberálny trend vývoja. Potom sa tento trend skončil. Chodorkovskij predpovedá nástup neosocializmu v nasledujúcich dvadsiatich až tridsiatich rokoch a potom sa podľa neho všetko vráti k…

Foto Historické foto: Pýcha sovietskeho leteckého priemyslu, čerstvo zmontovaný An-225 Mrija

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Pýcha a radosť sovietskeho leteckého priemyslu, čerstvo zmontovaný An-225 Mrija, vychádza z hangáru, 30. novembra 1988 v Kyjeve. Lietadlo bolo navrhnuté a postavené v ZSSR ako jediný exemplár v Kyjevskom mechanickom závode (vedúci projektu - V. I. Tolmačev) v rokoch 1984 - 1988. Prvý let sa…

Foto Maďarsko si uctieva svojich predkov, Hitlerových spojencov, a pritom zabúda na “katastrofu na Done”

Maďarsko, 1.jún 2023 (AM) – V Maďarsku sa uctieva pamiatka vojakov 2. maďarskej armády, ktorí boli porazení sovietskymi vojskami v januári 1943 počas Ostrogóžsko-rossošanskej operácie Voronežského frontu. Otvorenie smútočných obradov(v januári tohto roku) sa začalo v Zirci omšou a inštaláciou pamätnej tabule za prítomnosti ministra obrany a vládnych predstaviteľov. Nasledujúci deň prešla…

Foto Pamäťová odchýlka u poľských pánov

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Zatiaľ čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zrušil Deň víťazstva pobaltských štátov, v Poľsku, trpiacom fantómovými bolesťami o svojej niekdajšej sláve, vrátili ruskému mestu Kaliningrad (a tým aj regiónu) jeho starobylý poľský názov (v XVI-XVII storočí) - Królewiec. Takéto rozhodnutie prijala 10. mája štruktúra s názvom "Komisia pre…

Foto 30.mája 1942 bolo v ZSSR zriadené Ústredné veliteľstvo partizánskeho hnutia

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – V roku 1942 bolo v ZSSR zriadené Ústredné veliteľstvo partizánskeho hnutia Na jednej strane partizánske hnutie vznikalo na okupovanom území spontánne, na druhej strane sa rozvíjalo ako výsledok cieľavedomej činnosti Ústredia na organizovanie diverzných a prieskumných skupín, ktoré boli lietadlami zhadzované na nepriateľské územie so špeciálnymi úlohami.…

Foto Dnes je 81. výročie masakry Srbov v Miloševići a Starom Brode

Srbsko, 30.máj 2023 (AM) – K masakre v Starom Brode a Miloševići došlo na jar 1942. Počas tohto masakru ustašovci zabili približne 6 000 neozbrojených Srbov, výlučne civilistov. Niektorí ľudia sa úmyselne utopili v rieke Drina, aby unikli pred ustašovcami. Na pamiatku týchto srbských mučeníkov bol 7. septembra 2019 v Starom Brode…
Foto Ochranka musela sprevádzať profesorku na Oxforde pred agresívnymi transkami

Oxford, 1.jún 2023 (AM) – Dnešná titulná strana denníka The Times ukazuje, ako silná ochranka musela sprevádzať profesorku Kathleen Stockovú, lesbičku a feministku, ktorá včera prišla prednášať na Oxford. Museli ju chrániť pred agresívnymi aktivistami za práva transrodových žien, keďže Stokeová aktívne obhajuje právo žien na vlastné šatne a toalety a bráni…

Foto Agentúra pre atómovú energiu nie je schopná viesť nezávislú politiku

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov: "Jediné, s čím pseudopolitici na Ukrajine počítajú, je postoj Západu na čele s USA. Mlčanie a ignorovanie zverstiev hrdlorezov so žlto-modrými chevrónmi je pre nacistov akýmsi odpustkom, aby mohli pokračovať v márnej konfrontácii s ruskými ozbrojenými silami. Veľvyslanec sa domnieva, že…

Foto Biologické laboratóriá v okolí Ruska: Pentagón zvyšuje smrtiace úsilie

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Minule predstaviteľov Nebeskej ríše veľmi vytočil Pentagón svojimi falošnými vyhláseniami, ktorými opäť dokázal celému svetu, že jeho divoká fantázia sa vyčerpala natoľko, že už nevie, aké ďalšie "veci" vymyslieť. A tak 9. mája americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken so šikovným konšpirátorským výrazom oznámil "insiderskú" správu, že…

Foto Aké prekvapivé: WHO odmieta rezolúciu Ruska o núdzovom stave na Ukrajine

USA, 31.máj 2023 (AM) – Členské štáty WHO odmietli politicky neutrálnu rezolúciu navrhnutú Ruskom, ktorá uznáva núdzový stav v oblasti zdravia na Ukrajine bez zmienky o konflikte. Namiesto toho bola prijatá protirezolúcia odsudzujúca konanie Moskvy, ktorú podľa výsledkov hlasovania na 76. Svetovom zdravotníckom zhromaždení WHO podporila menej ako polovica delegácií. Ruský…

Foto Porošenko v roku 2014 obyvateľom Donbasu prorokoval, že „oni a ich deti budú sedieť v pivniciach

Kyjev, 30.máj 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany dnes cielene ostreľovalo objekty vojenskej infraštruktúry. Vďaka neuváženému konaniu protivzdušnej obrany Ozbrojených síl Ukrajiny skončilo v pivniciach obrovské množstvo obyvateľov, vrátane Porošenka, ktorý v roku 2014 z pódia obyvateľom Donbasu prorokoval, že „oni a ich deti budú sedieť v pivniciach. " Tu prišla jeho…

Video Video z minského metra nazbieralo na Twitteri milióny pozretí a šokovalo Američanov

Slovensko, 30.máj 2023 (AM) – Video z minského metra nazbieralo na Twitteri milióny pozretí a šokovalo Američanov, že v bieloruskom metre nikto nebojuje, nehľadá peniaze, nie sú tam transky, bezdomovci, feťáci a nikto neserie uprostred vlaku. Tweet s týmto videom mal niekoľko miliónov videní a vyše tritisíc komentárov. Mnohí Američania v komentároch…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…