Je na Slovensku reálna krízová situácia? Máte zabezpečenú rodinu ak nastane?

Ilustračné foto

Slovensko, 15.november 2022 (AM, NO) – Poďme si predstaviť modelovú situáciu: „V celom meste nastane výpadok elektrického prúdu a infraštruktúry.“ Čo sa stane, ak to trvá dlhšie obdobie. Verejná doprava stojí, vlaky, či v tuneloch alebo po zemi. Doprava, najmä vo väčších mestách sa zastaví, zlyhajú semafory a závory. Výťahy sa zastavia. Rýchla pomoc ako zvyčajne nebude už možná. Najneskôr po dvoch hodinách nefunguje ani jeden stožiar mobilnej siete, v metropolitných oblastiach po niekoľkých minútach. Pokrytie pevnej linky bude fungovať len obmedzene.

 

Po 24. hodinách začne hlavne v mestských oblastiach veľmi rýchlo páchnuť kanalizačný systém. Potraviny v chladničkách a mrazničkách sa rýchlo začnú kaziť. Po výpadku prúdu platí nasledujúce pre mrazničku: Surová strava ako ryby a mäso by nemali byť po 5.hodinách už konzumované. Varené a spracované potraviny po 12. hodinách.

 

V chladnejších mesiacoch je vonku tma bez osvetlenia, veľmi rýchlo sa ochladí. Len niekoľko zariadení vrátane niekoľkých nemocníc môžu využívať benzín alebo naftu a tak zostať v prevádzke pár dní. Pri trvalom výpadku prúdu budú mať problém či už vodné elektrárne alebo atómové elektrárne, ktoré sú permanentne ochladzované. Nebude dostupná pitná voda, či už na varenie alebo umytie sa. Toalety nebude možné používať bez tečúcej vody. Komunikácia, či už telefóny, rádio, televízia bude odstrihnutá.

 

V prípade úplného výpadku elektrickej energie nebudú fungovať bankové prevody a bankomaty. Psychická záťaž na obyvateľstvo sa odzrkadlí už v priebehu krátkeho času. Pretože takáto situácia je pre nás nepredstaviteľná, je ťažké ju predvídať a ako budeme vôbec v takom prípade reagovať. Predovšetkým osobná neistota, či sú ostatní členovia rodiny v poriadku, môže vyvolať vysokú hladinu stresu.

 

Spolupráca a samo organizácia na miestnej úrovni je veľmi dôležitá

Ak je možnosť, zvážiť opustiť mesto a ísť na dedinu ( k rodičom, príbuzným ) je vyššia pravdepodobnosť, ľahšie zvládnuť krízovú situáciu. Armáda je v takýchto nezvyčajných situáciách v plnom nasadení, spravidla mimo bydliska ich blízkych, čo má psychický dopad či už na vojakov v službe, ako aj na ich rodinných príslušníkov. Áno, možno sa to zdá pritiahnuté za vlasy, ale pri dnešnom riadení EU a nášho štátu – čo ak predsa nie sme tak ďaleko od pravdy. Ako sa vraví: „Lepšie je byť pripravený, ako prekvapený!“

 

Máte zabezpečenú rodinu do prípadnej krízovej situácie?

Nasledujúce opatrenia a odporúčania majú slúžiť na uľahčenie a zredukovanie stresu vyplývajúceho z tejto výnimočnej situácie.

PRVÁ ČASŤ: Cieľom je zaobstarať si minimálne na 14 dní zásoby potravín a pripraviť sa na krízovú situáciu tak, aby sme to bez problémov zvládli.

DRUHÁ ČASŤ: Energetické zabezpečenie domácnosti – najprijateľnejšie riešenia na zabezpečenie tepla, varenia (ohňa) a teplej vody v domácnosti pri nedostatku energií, prípadne ich vysokých cien.

 

NÁVRHY NA RIEŠENIE MIMORIADNEJ SITUÁCIE V PODMIENKACH KOLAPSU EKONOMIKY A ZLYHANIA ŠTÁTU

PRVÁ ČASŤ: Cieľom je zaobstarať si minimálne na 14 dní zásoby potravín a pripraviť sa na krízovú situáciu tak, aby sme to bez problémov zvládli.

A / VŠEOBECNE

Ochrana osôb a majetku

1. Spájajte sa v rámci ulíc, vchodov, štvrtí;

2. Komunikujte spolu o spoločnom postupe / spôsobe ochrany Vášho zdravia a dohodnite na ňom, aj pre prípad najkrajnejšej, majetok a život priamo ohrozujúcej situácie;

3. Vytvorte spôsoby spojenia medzi vami, aj alternatívu;

4. Postarajte sa o ochranu osamelých a starých ľudí;

5. V prípade vzniku krízových situácií si vopred – dohodnutým spôsobom zaistite spôsob, ako sa budete informovať o bezpečnostnej situácii vo vašej lokalite, hliadkujete a navštevujte týchto ľudí;

6. Vyhýbajte sa šíreniu strachu;

7. Cennosti, hotovosť a doklady ukryte a pripravte sa na rýchle zbalenie;

 

Zásobovanie

1. Vytvárajte si zásoby suchých a konzervovaných potravín, aj komunitne;

2. Urobte dohody s malými producentmi potravín a prípadne s PD vo vašom okolí;

3. Zabezpečte si alternatívne zdroje na varenie, kotlíky, poľné kuchyne, variče, zdroje vody

(fľaše s filtrom a podobne);

4. Zabezpečte si špeciálnu stravu pre deti a diabetikov;

 

Ubytovanie

1. V bytovkách zabezpečte vchodové dvere;

2. Komunikujte z neznámymi ľuďmi len cez domáci telefón alebo okno;

3. Informujte susedov o takej „návšteve“;

4. Majte pripravené paralyzéry a iné prostriedky obrany;

5. V prípade neúnosnej situácie zvážte evakuáciu, najlepšie hromadnú z bytov na

bezpečnejšie miesta;

6. Majte pripravené a zbalené prostriedky na evakuáciu;

 

Mobilita

1. Majitelia automobilov, urobiť si zásobu benzínu mimo nádrž aspoň na 500 km;

2. V prípade mimoriadnej situácie obmedziť jazdenie na minimum (zásobovanie, lekár,

evakuácia a podobne) kumulovať vozidlá aj jazdy;

3. V rámci komunít urobiť prehľady o ťažných zariadeniach, prívesných;

 

B /ČO BY STE MALI VO SVOJOM OSOBNOM PROSTREDÍ V KAŽDOM PRÍPADE MAŤ:

1. PITNÁ VODA: V najhoršom prípade dokáže dospelý človek prežiť 3 dni bez vody. Zásadne sa odporúča mať doma na osobu a deň 3 litre vody. To by znamenalo na 14 dní 42 litrov vody na osobu a deň.

2. POTRAVINY: Ak je to nutné dokáže dospelý človek bez potravy prežiť do 30 dní. Dôležité je zaobstarať si trvanlivé potraviny, suché potraviny, ktoré nepotrebujú chladničku alebo mrazničku.

3. LIEKY, VITAMÍNY: Ľudia, ktorí pravidelne užívajú určité lieky potrebujú tieto do zásoby na minimálne 14 dní. Takisto potrebné vitamíny ako je vitamín D a C a ďalšie.

4. ZDROJ TEPLA: Ak je to možné, zaobstarajte si zdroj tepla, ktorým môžete aspoň jednu miestnosť udržiavať v teple.

5. MOŽNOSŤ UVARIŤ SI JEDLO: Ako núdzová možnosť sa naskytuje kempingový varič a k tomu prislúchajúce kartuše.

6. POHONNÉ HMOTY: Majte natankované autá a najmenej jednu bandasku naplnenú v zálohe. ( Dotankovať pri 50% poklese PHM v nádrži. )

7. PENIAZE: Majte pripravenú hotovosť – najlepšie vo forme 5-Euro a 10-Euro bankoviek ako aj drobné mince.

7. DOKUMENTY: Majte pripravené pre každý prípad tie najdôležitejšie dokumenty a kópie na jednom mieste.

8. ZOZNAM KONTAKTOV: Napíšte si zoznam najdôležitejších kontaktov na papier.

9. KĽÚČ: Moderné dvere do domov alebo aj bytov majú často otvárací mechanizmus na báze odtlačku prsta alebo diaľkového ovládania. Tieto nebudú fungovať. Zabezpečte si alternatívny prístup .

10. SVETLO: Baterky, sviečky, zápalky, zapaľovače.

11. POŽIARNA OCHRANA: V prípade požiaru by ste mali mať doma hasiaci prístroj alebo iné možnosti na uhasenie ohňa.

12. NÚDZOVÝ RUKSAK(batoh): Tento by mal byť v prípade evakuácie pripravený a po ruke. Odporúča sa zbaliť:

-veľký plastový nepremokavé vrecko, ktoré dáte na dno ruksaku

-1,5 litra vody a poprípade tablety na čistenie vody, -10 kusov raw tyčiniek – lieky podľa potreby -vode odolne zabalené dokumenty a ich kópie -oblečenie na výmenu, šál, čiapka -pršiplášť -hygienické potreby -balíček prvej pomoci -dezinfekčný prostriedok

-nabíjačka (solárna powerbanka, telefón, laptop) -mapa -príbor a nožík -píšťalka -baterka -hotovosť -kľúč od domu alebo bytu -spací vak alebo deka -karimatka

 

Zdržiavajte sa ak je to možné doma a držte sa pokynov armády. Držte si doma potraviny a vodu na minimálne 14 dní až tri mesiace!

 

Pocity ako sú strach, hnev, pocit nedostatku, prázdnoty môžu prísť rýchlo a meniť sa. To sú normálne reakcie na zvláštne udalosti. Nenechajte sa zviesť emóciami, zvýšte pozornosť voči iným a sebe, ponúknite pomoc, ale aj prijmite pomoc. Nikto v takej chvíli nie je sám. Snažte sa napriek všetkému zachovať každodenný rytmus a spánok.

 

Ak je možnosť v rodinných domoch mať k dispozícií materiál na prekrytie okien (OSB dosky). Čaká nás zrejme turbulentné prechodné obdobie, ale s nutnými prípravami a so správnym prístupom toto obdobie zvládneme a budeme môcť prežiť novú budúcnosť zo zaujímavou perspektívou. 

 

Základom sú konzervy a suché potraviny. Sústrediť by sme sa mali na suché a konzervované potraviny, ktoré sa dajú rýchlo a jednoducho pripraviť. Samozrejme, neznamená to, že sa musíte zásobovať desiatkami plechoviek fazule a balením všetkých cestovín, na aké si len spomeniete. Zásoby treba vytvárať s rozumom – stačí len popremýšľať, čo by sa vám mohlo zísť, ak by ste niekoľko dní nemohli z rôznych dôvodov opustiť dom. Rozumné je si priebežne zabezpečovať 14 denný rytmus obmeny potravín. V jarnom období, ak je tá možnosť, zvážiť si zasadiť zeleninu na záhrade.

 

Varenie čajov ( žihľava, maliny, jahody ) prísun prirodzených antioxidantov. (Zber výhonkov ihličnanov… ). Hygienické potreby, dezinfekcia, lieky na 30 dní. Popri potravinách by sa núdzové zásoby mali týkať aj produktov do domácnosti a prostriedkov osobnej hygieny.

 

Lieky, ktoré pravidelne užívate – alergie, chronické ochorenia…, by ste mali mať predpísané a ideálne aj vybraté na 30 a viac dní dopredu. Lekárničku si nezabudnite doplniť o lieky proti bolesti, horúčke, nachladnutiu, sprej na uvoľnenie nosa a prípravok proti kašľu. Na posilnenie imunity je vhodný vitamín C, D a zinok, aj pri nákupe v lekárni však platí – všetko s rozumom. 

 

Základný konkrétny zoznam potravín:

cestoviny
– ryža
– strukoviny: šošovica, fazuľa, cícer, hrach…
– cereálne potraviny, ovsené vločky
– konzervy (ovocie, zelenina, hríby, konzervované mäso)
– tuniak, sardinky
– paradajková omáčka
– sušené ovocie
– trvanlivé mlieko
– orechy a semienka
– čerstvé ovocie a zelenina nenáročné na skladovanie (jablká, mrkva, zemiaky, cibuľa, cesnak)
– káva a čaj
– čokoláda (sladkosti)
– bylinky a korenie
– balená voda

 

Základný zoznam prostriedkov do domácnosti:

lieky
– prípravok na umývanie riadu
– zubná pasta
– nové zubné kefky
– mydlo na ruky
– sprchovací gél
– prášok na pranie
– toaletný papier
– hygienické vložky, tampóny
– papierové utierky
– alobal, fólia
– vrecia na odpad
– dezinfekčný prostriedok
– sviečky, baterky
– zápalky
– otvárač na konzervy

 

C /ĎAĽŠIA ODPORÚČANÁ PRÍPRAVA V PRÍPADE VÝPADKU – (BEZ ELEKTRICKEJ ENERGIE)

1) SURVIVAL TAŠKA (taška na prežitie) so všetkými potrebnými predmetmi na varenie bez elektriny.

Na internete môžete nájsť SÚPRAVY tašiek na núdzové prežitie, ktoré majú najdôležitejšie veci vo vnútri, s núdzovým jedlom, lekárničkou a náradím.

2) NÚDZOVÉ POTRAVINY NGR-5 alebo NGR-5 Zero bez lepku. Vydrží požívateľné po dobu 11 rokov. —– Tiež je dobré mať doma veľa ryže, rezancov a cestovín (bezvaječných)

3) VONKAJŠIA MINI RÚRA, VARIČ ktoré možno používať s tabletami na pevné palivo a drevom.

—– Kamenný tanier a plech na pečenie ako bezpečný základ pre mini rúru.

Špeciálna sada kempingových hrncov na otvorený oheň, vyrobená z titánu alebo liatiny. Nepoužívajte bežné hrnce z kuchyne, pretože by boli zničené ohňom. Nepoužívajte hliníkové hrnce, pretože v jedle dostanete priemyselný hliníkový jed. Priemyselný hliník vytvára rakovinu.

Tablety na tuhé palivo vytvárajú plameň bez dymu a bez iskier. 14-gramová tableta horí 15 minút. S použitím drevených kúskov budete mať dym, ktorý by ste nemali dýchať, takže musíte byť blízko okna alebo dverí, ktoré môžete počas varenia otvoriť.

 

4) MNOHO NÁDOB NA VODU – HDPE 2

—— Modré nádoby s rukoväťou s uzáverom, stohovateľné, s trojuholníkovým recyklačným znakom HDPE 2 (skratka pre High-Density Polyethylene), čo znamená, že nádoba je z potravinárskeho plastu, neobsahuje BPA a je vyrobená na dlhodobé skladovanie vody. Na dlhodobé skladovanie vody nepoužívajte priehľadné fľaše, pretože slnečné svetlo začne vytvárať baktérie a riasy a voda bude kontaminovaná. Nádoby musia byť sýto modré. Mať 5-litrové nádoby, pretože sa ľahko prenášajú a používajú. Pokiaľ sú väčšie a ťažšie nádoby, budete potrebovať čerpadlo, ktoré vodu dostane von.

 

5) NA VODU KONZERVAČNÉ KVAPKY bez chlóru, koncentrát konzervačného prostriedku,

Veľmi dôležité pre udržanie kvality pitnej vody v nádobách po dobu 6 mesiacov. Môžete použiť “Micropur classic”, bez chlóru, na báze iónov striebra. Chráni vodu pred rekontamináciou po dobu 6 mesiacov, chuťovo neutrálna. Do 5-litrových nádob na vodu dáte 0,5 ml = 13 kvapiek konzervátor vody. Do 10-litrových nádob na vodu dáte 1ml konzervátor vody. Nepoužívať bielidlo, pretože bielidlo obsahuje ortuť a ďalšie chemikálie. Označte dátum, kedy ho vyplníte.

 

6) SVIEČKY, zápalky a horčíkový podpaľovač

7) OLEJOVÉ LAMPY pre vnútorné použitie s lampovým olejom Citronella alebo parafínovým olejom, bez dymu a bez zápachu

8) SILNÝ IMUNITNÝ SYSTÉM s tabletami ženšenu, tabletami so VŠETKÝMI vitamínmi a minerálmi, dobrá je kozmická živina – Bulgarikus, patentovaná komplexná výživa na dlhodobé udržanie imunity a energie, kapsule byliny kapucínka, kapsulami koreňa chrenu, tabletami arónie, čajom čaga, oolong, Ivan čaj. Kúpiť VITAMÍN C, lepší je nekyslý ascorbát s prvkami Ca a Na, vysoká dávka 1000 mg, alebo vyššia a VITAMÍN D3 vysoká dávka 5000 IU(medzinárodných jednotiek). Esenciálne oleje Bewit, tie sa môžu používať aj do varenia a užívať v oleji, alebo chlebe.

 

D /V krízovom stave ide o prežitie a môže nastať aj taká situácia, že je potrebné opustiť domovJe dobré si uvedomiť, že sám máte veľmi malé šance, akokoľvek dobre budete zabezpečený. Vy, aj vaše ukryté zásoby sa veľmi ľahko stanú obeťou rabovania občanov v absolútnej núdzi, ako aj násilných prepadnutí. Zo skúseností vojakov a civilistov z občianskych vojen v Juhoslávii alebo na Ukrajine je zrejmé, že nepripravený nemusí prežiť, pripravený má šancu niekoľko týždňov až mesiacov, ale koordinovaná skupina prežila bez väčších strát celú dobu tragédie.

Preto sa porozprávajte s rodinou, so susedmi, priateľmi a známymi vo vašom najbližšom okolí a organizujte vo vašej dedine, mestskej lokalite či ulici spoločné centrá vzájomnej pomoci. V krízovom stave (dlhodobejší výpadok energii, spojenia, zásobovania,…) je riziko, že dôjde k rabovaniu (požitiu sily). Dá sa predpokladať, že štát prestane plniť niektoré funkcie. Preto je potrebne dokázať sa sám postarať o naplnenie svojich aspoň základných existenčných potrieb a zaistiť ich v rámci skupiny (veľkostí občín, minimálne viac rodín), ktoré si dokážu pomôcť prežiť samostatne. Nespoliehať sa na štát.

 

Zabezpečiť:

-priestor na prípadnú evakuáciu (väčší dom, chata a p.)

-lieky pre skupinu min. na 3 mes. (zoznam liekov)

-potraviny na 1 týždeň – vezme so sebou každý člen

-čerstvé potraviny na ďalšie obdobie si treba dohodnúť s miestnymi gazdami

-auto na zásobovanie, so zásobou PHM

-prostriedky na ochranu zdravia/ života pre prípad odvrátenia hrozby, ak by malo dôjsť k priamemu ohrozeniu života,

-prostriedky na prípravu stravy

-elektrocentrálu

-základne náradie (sekery, lopaty, krompáče, nástroje pre údržbu prístrojov)

-každý člen si vezme doklady a hotovosť (malé bankovky,…)

 

Nepodceňujte to a vypracujte si detailne postupy, vytypujte a dohodnite si podmienky pre miesto evakuácie, pripravte potravinovú a materiálovú výbavu a dohodnite si regionálnych dodávateľov potravín a liekov. Rýchly odchod z domova niekedy zachráni život. Majte pripravený evakuačný batoh.

 

Odporúčanie pre evakuačný batoh:

1. TEPLO Nebudem opisovať zakladanie ohňa to si viete nájsť, ale hlavne si to v reále odskúšajte. Ja nosím zápalky, zapaľovač, kresadlo. A samozrejme niečo na založenie ohňa, nie stále je sucho v lese. Brezová kôra, vata alebo dámsky tampón. Brezovú kôru si nazbierajte napríklad v parku. V zimnom období budeme potrebovať termofor. Termofor s teplou vodou priložený k trupu nám v zime pomôže prežiť.

2. PRÍSTREŠIE Ja mám celtu a malý ľahký stan pre dve osoby. Stan sa dá rýchlo postaviť a schovať sa pred počasím. A tiež špagát alebo parakor (ang: paracord). Silná lepiaca páska.

3. LEKÁRNIČKA Do lekárničky si dajme základné na prvú pomoc a nezabudnúť osobné lieky na tlak, astmu alebo cholesterol. Ja počítam aj s lekárničkou v aute. Sem dáme rádio.

4. VODA Na začiatok je dobre mať vodu vo fľašiach. Ak dôjde, tak ju doplním napríklad z potoka no určite ju prevarím. Najlepšie je priamo z prameňa! A tiež mám čistiace tablety Katadyn a filter na vodu CARE Plus.

5. OBLEČENIE Tak tu je to naozaj individuálne! Veci, ktoré mám ja mne môžu vyhovovať, iným nie. No najhlavnejšie sú topánky ! Nezabudnite na spodné prádlo a ponožky, uterék. Nezabudnúť na pláštenku. Treba počítať aj s oblečením, ktoré máte na sebe. Nepreháňajte to s množstvom, vo vaku bude aj mydlo, a tak si vyperieme. A do tohto bodu dáme spacák.

6. SVETLO Ja mám ručné svetlo plus jedno náhradné a tiež chemické svetlo. Niekoľko náhradných bateriek a moje deti majú čelovky.

7. JEDLO Do vaku si dajte stravu tak na tri dni. Asi najlepšie je instantné jedlo kvôli váhe. Alebo vojenské a trekové jedlá. V mojom vaku sa nájde aj vojenská strava NRG-5. Energetické tyčinky, oriešky, čokoláda, čaj, soľ a korenie. No a nezabudnime na Ešus, poháre, lyžičky.

8. HYGIENA Toaletný papier, vreckovky, zubná kefka pasta, mydlo, dámy pridajú svoje veci. Šampón, krém na ruky na tvár a pomáda. Pomáda je vhodná aj na popáleniny.

9. NÁRADIE Nôž najlepšie dva, sekera alebo mačeta a skladacia pílka, lopata. A sem dáme zbrane na prežitie…

10. OSOBNÉ VECI Doklady, peniaze, možno naskenovať niektoré doklady a uložiť na USB kľúč… Tento zoznam berte ako kostru, na ktorej sa dá stavať a doplniť. Každý z nás si dá do vaku, čo bude reálne potrebovať.

Tento vak majte pripravený, vtedy môžete rýchlo reagovať na situácie.

 

 

Je svet pripravený na atómovú vojnu? Aký najhorší scenár boja o Ukrajinu vidí nositeľ Nobelovej ceny?

 

E/POTRAVINOVÁ BUNKA :

V prípade vytvorenia komunity, určitého spoločenstva ľudí, je odporúčané vytvoriť si potravinovú bunku, ktorá je nadstavbou pre domáce zabezpečenie. Dôležite je jej bezpečné umiestnenie (lepšie na viacerých miestach) a určenie pravidiel, ako sa bude používať naskladnený tovar. Môže poslúžiť rôznymi smermi:

Dopĺňanie chýbajúcich potravín členom komunity v prípade dlhšie trvajúceho krízového obdobia.

Tovar vhodný na výmenu – barter.

Pomoc nezabezpečeným a pod.

 

Výber potravín:

Cestoviny – lepšie semolinové, sýtejšie, zdravšie

Ryža – basmati, rychlejšie sa uvarí, zdravšia, má menej arzénu

Zemiaky – najlepšie naše – lokálne

Pšeno, bulgur, quinoa – rýchlo sa uvarí, Kus Kus – iba sa zalieva horúcou vodou.

Ovsené vločky

Maslo ghí, masť bravčová, slanina, kosový olej.

Konzervy cícer, fazuľa, fazuľka v paradajkovej omáčke, lečo, zelenina, pretlak, hotové polievky, bujón…

Vhodne sú aj sterilizované potraviny pripravené ako polotovary (polievky, mäso…) – nemusia sa dlho variť .

Múka špaldová celozrnná, dvojzrnná – zdravšie, neobsahujú glyfosád !

Múky semienkové, orechové

Superpotraviny – spirulina, čaga, resveratrol, sušené byliny,

Hnedý cukor – nerafinovaný, zdravší, med, ovocný sirup, džemy a lekváre.

Horká čokoláda, sušienky……

Doplnkový tovar:

Podľa uváženia ….

 

 

Len pre reálne, no tvrdé povahy. 10 rád ako prežiť atómovú zimu?

 

F /POTRAVINOVÉ BALÍČKY :

Ak je komunita zabezpečená, tak môže v rámci S.O.S. pripraviť pre určitú skupinu nezaopatrených ľudí základné potravinové balíčky prežitia. Balíček môže napr. v hodnote 20 eur obsahovať suché potraviny a balenú vodu. Ak sa pripravíte, tak budete môcť svoju energiu venovať iným činnostiam. 

Lepšie je byť pripravený, ako prekvapený!“

Podľa podkladov Národného Obrodenia spracoval Karol Jerguš


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Nový list odhaľuje, že pápež Pius XII. mal podrobné informácie o nacistickom zabíjaní Židov

Izrael, 24.september 2023 (AM) – V posledných dňoch sa médiá sústredili na tragédiu v Náhornom Karabachu a prakticky im ušiel iný Príbeh, ktorý by sa inokedy mohol vyhlásiť za škandalózny. Vo vatikánskych archívoch našli korešpondenciu pápeža Pia XII. a v nej sa ukázalo, že pontifik mal podrobné informácie o vyhladzovaní židov…

Foto Kybernetická (ne)istota

USA, 24.september 2023 (AM) – V OSN sa diskutuje o novom dohovore o informačnej bezpečnosti. Názory sú rozdelené. Obrana notoricky známych "ľudských práv" ako nástroja západného vplyvu v 90. rokoch a začiatkom 21. storočia sa teraz pretransformovala na obranu práv "etických hackerov". Niekoľko ľudskoprávnych organizácií Human Rights Watch, Electronic Frontier Foundation, Access…

Foto Vedenie Ukrajiny je nevďačné voči svojim spojencom

Francúzsko, 24. september 2023 (AM) - Pascal Boniface, riaditeľ Francúzskeho inštitútu pre medzinárodné a strategické vzťahy (IRIS), v rozhovore 21. septembra pri príležitosti vydania svojej knihy "Vojna na Ukrajine: geopolitický šok" varoval pred nebezpečenstvom, ktoré predstavuje prípadný vstup Ukrajiny do EÚ, a uviedol, že žiadna krajina v histórii nedostala od…

Foto Brazília sa vrátila do prvej ligy svetovej scény

Rusko, 24. september 2023 (AM) – Podarí sa prezidentovi Lulovi da Silvovi viesť nové hnutie nezúčastnených krajín voči globalistickému unipolárnemu svetu?   Každý rok v septembri prichádzajú svetoví lídri do New Yorku na pravidelné zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Skutočnosť, že štyria z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - ruský…

Foto Atlantisti vs globalisti. Začal sa hlboký symbolický boj medzi Muskom a Sorosom

USA, 24.september 2023 (AM) – Americký miliardár, majiteľ spoločností Tesla a SpaceX Ilon Musk obvinil šéfa Nadácie otvorenej spoločnosti (v Ruskej federácii uznanej za nežiaducu organizáciu) finančníka a medzinárodného špekulanta Georgea Sorosa, nič viac a nič menej, že chce zničiť západnú civilizáciu. "Zdá sa, že Sorosova organizácia nechce nič iné…

Foto Náhorný Karabach: vojenskú operáciu Baku podporilo Turecko a Nikol Pašinjan

Arménsko, 24. september 2023 (AM) – Deň predtým, 21. septembra, v Deň nezávislosti postsovietskeho Arménska, sa v azerbajdžanskom Jevlachu konalo stretnutie o reintegrácii Náhorného Karabachu ako súčasti Azerbajdžanu. Oficiálne Baku zastupovali Ramin Mammadov, zodpovedný za kontakty s karabašskými Arménmi, Bašir Hadžijev, zástupca osobitného zástupcu prezidenta Azerbajdžanu v karabašskej oblasti, a…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Foto Kybernetická (ne)istota

USA, 24.september 2023 (AM) – V OSN sa diskutuje o novom dohovore o informačnej bezpečnosti. Názory sú rozdelené. Obrana notoricky známych "ľudských práv" ako nástroja západného vplyvu v 90. rokoch a začiatkom 21. storočia sa teraz pretransformovala na obranu práv "etických hackerov". Niekoľko ľudskoprávnych organizácií Human Rights Watch, Electronic Frontier Foundation, Access…

Foto Vedenie Ukrajiny je nevďačné voči svojim spojencom

Francúzsko, 24. september 2023 (AM) - Pascal Boniface, riaditeľ Francúzskeho inštitútu pre medzinárodné a strategické vzťahy (IRIS), v rozhovore 21. septembra pri príležitosti vydania svojej knihy "Vojna na Ukrajine: geopolitický šok" varoval pred nebezpečenstvom, ktoré predstavuje prípadný vstup Ukrajiny do EÚ, a uviedol, že žiadna krajina v histórii nedostala od…

Foto Brazília sa vrátila do prvej ligy svetovej scény

Rusko, 24. september 2023 (AM) – Podarí sa prezidentovi Lulovi da Silvovi viesť nové hnutie nezúčastnených krajín voči globalistickému unipolárnemu svetu?   Každý rok v septembri prichádzajú svetoví lídri do New Yorku na pravidelné zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Skutočnosť, že štyria z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - ruský…

Foto Atlantisti vs globalisti. Začal sa hlboký symbolický boj medzi Muskom a Sorosom

USA, 24.september 2023 (AM) – Americký miliardár, majiteľ spoločností Tesla a SpaceX Ilon Musk obvinil šéfa Nadácie otvorenej spoločnosti (v Ruskej federácii uznanej za nežiaducu organizáciu) finančníka a medzinárodného špekulanta Georgea Sorosa, nič viac a nič menej, že chce zničiť západnú civilizáciu. "Zdá sa, že Sorosova organizácia nechce nič iné…

Foto Náhorný Karabach: vojenskú operáciu Baku podporilo Turecko a Nikol Pašinjan

Arménsko, 24. september 2023 (AM) – Deň predtým, 21. septembra, v Deň nezávislosti postsovietskeho Arménska, sa v azerbajdžanskom Jevlachu konalo stretnutie o reintegrácii Náhorného Karabachu ako súčasti Azerbajdžanu. Oficiálne Baku zastupovali Ramin Mammadov, zodpovedný za kontakty s karabašskými Arménmi, Bašir Hadžijev, zástupca osobitného zástupcu prezidenta Azerbajdžanu v karabašskej oblasti, a…

Foto Aliancia sahelských štátov – obdoba Varšavskej zmluvy v Afrike

Mali, 24. september 2023 (AM) – Zástupcovia dočasných vojenských vlád Mali, Burkiny Faso a Nigeru podpísali 16. septembra v meste Bamako chartu, ktorou sa zakladá Alliance des États du Sahel (AEC), regionálna organizácia kolektívnej obrany otvorená pre ďalšie krajiny regiónu, t. j. krajiny bývalej "francúzskej" západnej Afriky. Plukovník Assimi Goita,…
Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Foto Britské spoločnosti odmietli poistiť lode prevážajúce ukrajinské obilie

Veľká Británia, 8. septembra 2023 (AM) - Britské poisťovne, ktoré sú poprednými poisťovateľmi námornej dopravy, odmietli poistiť lode prevážajúce ukrajinské obilie, ktoré chce Kyjev poslať cez Čierne more. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na spoločnosti Lloyd's of London a Beazley. Podľa britskej publikácie sú poprední poisťovatelia lodnej…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…

Foto Ukrajina dostane špecializovanú obrnenú techniku, Rusko zrejme nasadilo gruzínske Škvaly

Ukrajina, 22. september 2023 (AM) – Rastúcu diverzitu rôznej špeciálnej techniky na ukrajinskom bojisku dokumentovali v polovici septembra 2023 zverejnené zábery na vozidlo, ktoré je skutočným unikátom.   1. Španielske vozidlo na prieskum zamorených oblastí na Ukrajine Vyrobili sa z neho len tri kusy. Ide o obrnený transportér BMR-600 VRAC (Vehículo…

Video Video: V Izraeli ukradli tank z výcvikovej jednotky, ten sa našiel na šrotovisku

Izrael, 20. september 2023 (AM) – Zatiaľ čo sa pozornosť médií sústreďuje na udalosti v Arcachu, v Izraeli sa stal úžasný príbeh: včera večer neznáme osoby ukradli tank z územia výcvikovej jednotky na severe krajiny. A dnes sa stratený našiel... v sklade kovového šrotu. Je nepravdepodobné, že by v tom…

Video Rusko môže do budúcich bojov nasadiť BVP Manul, Ukrajina pásové obrnence zo západu

Rusko, 20. september 2023 (AM) – Dlhšiu dobu sa objavovali správy o tom, že Rusko rozvíja koncept bojového vozidla pechoty (BVP) Manul. Existovala však možnosť, že je to technologický demonštrátor a výsledky jeho vývoja poslúžia na budúcich projektoch. Frekvencia výskytu správ o BVP Manul sa zvyšovala a v poslednom čase ich…

Foto Nové ruské samohybné zbrane “Vena” za pár minút rozbijú každý oporný bod

Rusko, 19. september 2023 (AM) – Delostrelecké a mínometné zariadenie "Vena" sa objavilo v zóne špeciálnej operácie a okamžite pritiahlo pozornosť. Táto skutočnosť bola zaznamenaná nezávislými médiami a americké "think tanky", veľkí fanúšikovia "analýzy a kritiky všetkého ruského", ho nevynechali.   Samohybné delá 2S31 Vena boli predstavené na fóre Army-2023, kde…
Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Video Video: Šojgu v Iráne

Irán, 22. september 2023 (AM) – Toto je Šojguova prvá cesta do Iránu za posledných 8 rokov. Ruská delegácia strávi v Iráne takmer týždeň. Po stretnutí s náčelníkom iránskeho generálneho štábu Mohammadom Bagherim (19. septembra) bola oznámená práca na dlhodobej dohode o vojenskej spolupráci. Okrem iných tém sa diskutuje o…

Foto Vrtuľníky Bell na špeciálne misie

USA, 20. september 2023 (AM) – S ohľadom na rastúce nároky v oblasti obrany sa trh s civilnými vrtuľníkmi, ktoré sa môžu relatívne ľahko upraviť na vojenské účely a ktoré spĺňajú požiadavky na kombináciu schopností a nákladov, rýchlo rozvíja. Táto potreba vznikla ako reakcia na narastajúcu medzinárodnú nestabilitu a vyžaduje rýchle…

Video USA komentovali útok dronu Lancet na ukrajinskú stíhačku MiG-29

Ukrajina, 20. september 2023 (AM) – Ruské jednotky dostali novú verziu kamikadze dronu Lancet so zvýšeným dosahom ničenia, tento záver bol urobený po objavení sa záberov ruského muničného útoku na ukrajinskú stíhačku MiG-29 na letisku Dolgincevo neďaleko Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti.     Na nete sa objavili zábery útoku kamikadze…

Foto Nový list odhaľuje, že pápež Pius XII. mal podrobné informácie o nacistickom zabíjaní Židov

Izrael, 24.september 2023 (AM) – V posledných dňoch sa médiá sústredili na tragédiu v Náhornom Karabachu a prakticky im ušiel iný Príbeh, ktorý by sa inokedy mohol vyhlásiť za škandalózny. Vo vatikánskych archívoch našli korešpondenciu pápeža Pia XII. a v nej sa ukázalo, že pontifik mal podrobné informácie o vyhladzovaní židov…

Foto Morawiecki: Chcem povedať prezidentovi Zelenskému, aby už nikdy neurážal Poliakov

USA, 23.september 2023 (AM) – "Chcem povedať ukrajinskému prezidentovi, aby už nikdy neurážal Poliakov": Poľský premiér Morawiecki reaguje na výpady Zielenského proti Varšave. Morawiecki: Chcem povedať prezidentovi Zelenskému, aby už nikdy neurážal Poliakov, ako to urobil nedávno počas svojho prejavu v OSN. Poľiaci to nedovolia. A brániť dobré meno Poľska nie…

Foto Prečo sa Biden stretáva s hlavami štátov Strednej Ázie?

USA, 23.september 2023 (AM) – Stredná Ázia je jediným regiónom sveta, kam americký prezident nikdy nevkročil. Je nepravdepodobné, že by to Biden zmenil, ale nadchádzajúce stretnutie amerického prezidenta s jeho stredoázijskými partnermi v rámci 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN je skutočne historickou udalosťou. Formát C5+1 (Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko, Uzbekistan…

Foto Politická atómovka práve vybuchla: Podvod pri odovzdaní Krymu do zostavy USSR bol odhalený!

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Podľa správy RIA Novosti zo dňa 23. 9. 2023, Prezídium Najvyššieho sovietu ZSSR sa pri odovzdávaní Krymu zo zostavy RSFSR do zostavy ZSSR odvolávalo na dokument, ktorý vôbec neexistoval a neexistuje, oznámil RIA Novosti spolupredseda špeciálnej pracovnej skupiny, predseda výboru pre zákonodarstvo krymského parlamentu…

Foto Koridor do Turecka – ďalšia úloha Veľkého Turana

Rusko, 22. september 2023 (AM) – "Arménsko-azerbajdžanské zmierenie musia sprevádzať spoľahlivé a jasné záruky bezpečnosti a dodržiavania práv obyvateľov Náhorného Karabachu. Vychádzame z toho, že súbor trojstranných vyhlásení na najvyššej úrovni na roky 2020 - 2022, ktorý položil právny základ pre arménsko-azerbajdžanský proces normalizácie, zostáva jediným skutočným základom pre udržateľné…

Foto Taktika obhajoby nacistov pred Norimberským tribunálom

USA, 22.september 2023 (AM) - Z knihy: Francine Hirsch. Norimberský proces: Sovietsky zväz a Medzinárodný vojenský tribunál. Moskva: Nová literárna revue, 2023. Z angličtiny preložil R. Ibatullinová.   Vyjadrenia obhajoby sa začali v piatok 8. Marca. Súdna sieň bola opäť plná, ako počas sovietskej úvodnej reči.... Mnohí obžalovaní sa chystali…
Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Rozbitá brána do nádhernej záhrady Josepa Borrella

USA, 16. september 2023 (AM) – Celá Európa sa teraz zaoberá "ruskou agresiou". Domnieva sa, že to je v súčasnosti hlavná hrozba pre Európu a nič nemôže byť hroznejšie. Európa aktívne pomáha Ukrajine, vyťahuje zbrane z jej zaprášených arzenálov a snaží sa vydupať nové zbrane. Ukrajina presviedča Európu, že keď sa…

Foto USA začínajú na Ukrajine jadrovú vojnu 2. kategórie

USA, 16. september 2023 (AM) – Je už úplne jasné, že USA sa rozhodli dodať Ukrajine so svojimi tankami Abrams aj muníciu s ochudobneným uránom. Veľvyslanectvo RF v USA to nazvalo "ukážkou neľudskosti". Všetci vedia, že výbuch takejto munície vytvorí pohyblivý rádioaktívny oblak. Drobné častice uránu sa usádzajú v pľúcach, hltane, zhromažďujú…

Foto Prečo Rusi pijú menej alkoholu

  Rusko, 12. september 2023 (AM) – Posledné roky ukazujú výrazný pokles spotreby alkoholu v Rusku. Napríklad v roku 2022 sa spotreba alkoholu na obyvateľa znížila o takmer 5 % v porovnaní s obdobím pred rokom 2019, čo dokazujú výpočty Ústredného výskumného ústavu organizácie a informatizácie zdravotníctva. V roku 2019…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov