Ako Angličania dehonestovali slávu svojich lietadlových lodí

Ilustračné foto: Britská lietadlová loď HMS Queen Elizabeth (R08), zdroj: topcor/wikimedia

Veľká Británia, 9.september 2022 (AM) – Británia bola nútená urýchlene zmeniť lietadlovú loď na nasadenie pri východnom pobreží Spojených štátov – namiesto princa z Walesu sa vydala na cestu kráľovná Alžbeta. A to všetko preto, že HMS Prince of Wales sa hanebne pokazil hneď na začiatku svojej cesty. Čo sa stalo s najmodernejšou loďou v Spojenom kráľovstve, prečo je na tom táto krajina v posledných desaťročiach zle s lietadlovými loďami – a aké ponaučenie to prináša Rusku?

 

HMS Prince of Wales

 

Britská lietadlová loď HMS Queen Elizabeth odišla z Portsmouthu, aby sa zúčastnila spoločných námorných cvičení s Američanmi a Kanaďanmi. “Kráľovná Alžbeta” by mala nahradiť jej sesterskú loď (loď rovnakej série) “Prince of Wales”. A to všetko preto, že 28. augusta mal princ z Walesu technickú poruchu, ktorá prinútila loď vrátiť sa a zakotviť v Lamanšskom prielive neďaleko ostrova Wight.

 

Žltá tlač v Británii začala šíriť klebety, že údajným dôvodom návratu lietadlovej lode bolo, že „námorník nenamazal hriadeľ“ jednej z vrtúľ – formulácia, ktorá môže vyvolať smiech aj medzi ľuďmi, ktorí sú ďaleko od témy. Vážnejšie zdroje hovoria, že v jednom z hriadeľov skutočne došlo k nejakej poruche, ktorá môže byť spôsobená rôznymi príčinami.

 

 

 

Fotografie zverejnené denníkom Independent ukazujú, ako inžinieri kontrolujú podvodnú časť lode z kormy. To viedlo niektorých pozorovateľov k presvedčeniu, že lodná skrutka bola poškodená nárazom do cudzieho predmetu. Takéto prípady sa stávajú – od malého plavidla až po loď „namotanú“ na vrtuľu. Pracovníci v dokoch majú k tejto téme veľa čo povedať. Tvrdí sa, že ak sa problémy s lietadlovou loďou v kotvisku nepodarí vyriešiť, bude potrebné ju dostať do doku.

 

Incident s lietadlovou loďou na jednej strane nie je pozoruhodný, no na druhej strane, Británia má s nimi takú smolu, že to už vyzerá ako pravidlo. Stojí za to sa bližšie pozrieť na britskú flotilu dopravcov, najmä preto, že sú to relevantné lekcie pre Rusko.

 

Boli to Briti, kto vynašiel lietadlovú loď. Prvou loďou tohto typu na svete bola v roku 1918 britská loď Hermes. Počas druhej svetovej vojny bojovali britské lietadlové lode v Atlantiku. Neraz ich prítomnosť prinútila Nemcov ustúpiť. Napríklad počas operácie Berlín sa viceadmirál Günther Lutyens, ktorý velil nemeckým bojovým lodiam, zo všetkých síl snažil vyhnúť stretnutiu s britskými dopravcami. Neskôr, keď vymenil Scharnhorst a Gneisenau za Bismarck a Prinz Eugen, Lutyens sa nemohol vyhnúť stretnutiu s lietadlovými loďami – 25. mája 1941 naňho zaútočili torpédové bombardéry Swordfish z lietadlovej lode Ark Royal. Jedno z torpéd poškodilo kormidlá, čo poskytlo britským lodiam príležitosť dostihnúť bojovú loď a zničiť ju v boji.

 

Boli to Angličania, ktorí ako prví vypracovali útok lietadiel z nosičov na námornú základňu – v Tarante. Britské lietadlové lode sa pravidelne zapájali do ochrany polárnych konvojov v ZSSR a bojovali v Stredozemnom mori. Intenzívne sa používali v tichomorských operáciách. Ich úloha pri víťazstve spojencov na mori bola významná.

 

Zároveň však britské lietadlové lode nedosiahli veľké víťazstvá zodpovedajúce tým, ktoré dosiahli Američania. Americká armáda zaznamenala vážne zaostávanie kráľovského námorníctva v organizácii a taktike.

 

Po druhej svetovej vojne sa zdalo, že Angličania majú šancu všetko napraviť. A najprv naozaj získali bojaschopnú flotilu lietadlových lodí, napravili mnohé nedostatky a efektívne využívali svoje lode v bojových operáciách na okraji svojho bývalého Impéria.

 

Dôležitý bod: britské lode niesli britské lietadlá a až do konca 60. rokov to boli celkom plnohodnotné lietadlá. Koncom 60. rokov však nastal zlom. V roku 1964 sa k moci dostala labouristická vláda Harolda Wilsona. Boli to ľudia trochu podobní moderným západným vodcom – absolútne, moderne povedané, „skamenení“ a žijúci na princípe „ak realita nezodpovedá doktríne, tým horšie pre realitu“.

 

V tom čase mala Británia v prevádzke nasledujúce lode. V prvom rade dve ťažké lietadlové lode typu Audacious / Eagle a Ark Royal, veľké a výkonné lode.

 

F-4 Phantom II

 

Aj keď formálne patrili do rovnakej triedy, mali rozdiely. Eagle bol o niečo menší a mal inú sadu elektronických zbraní ako sesterská loď. Prešiel čiastočnou modernizáciou pre použitie stíhačiek Phantom americkej výroby a s minimálnymi úpravami sa mohol stať ich nosičom. Loď bola koncom 60. rokov vo výbornom technickom stave. Ark Royal bola väčšia ako Eagle, ale bola zle postavená a čelila mnohým technickým problémom.

 

HMS Victorious

 

Treťou loďou bola Victorious, ktorá bojovala v druhej svetovej vojne, no bola kompletne prestavaná – zo starej lode zostal len trup. „Victorious“ bola plnohodnotná vojnová loď, aj keď na tú dobu malá. Ďalšie štyri lode – „Centaur“, „Bulvark“, „Albion“ a „Hermes“ patrili k ľahkým lietadlovým lodiam typu „Centaur“. Británia pravidelne využívala svoje lietadlové lode ako na demonštráciu sily, tak aj na bojové operácie v bývalých kolóniách, lode pravidelne bojovali a boli žiadané.

 

HMS Centaur

 

Britská ekonomika však nebola v najlepšom stave a lietadlové lode boli veľmi drahé lode. Čo by bolo v takejto situácii logické? Zbavte sa troch kentaurov, opustite zvyšné štyri lode, finalizujte Eagle na použitie Phantomov. Potom v 70. rokoch pomaly odpisujte Victoriousy. Potom, na konci osemdesiatych rokov, ako sa to stalo v skutočnosti, sa zrútila Ark Royal. “Eagle” a “Hermes” mohli slúžiť veľmi dlho, “Hermes” aj slúžil.

 

 

 

Pre nahradenie vyradených z prevádzky tu bola Queen Elizabeth, inovatívny projekt lietadlovej lode s bodom kontaktu s palubou lietadlami posunutými vzhľadom na stred trupu, na jednej strane riskantné rozhodnutie. , na druhej strane to výrazne uľahčilo operácie na palube a umožnilo umiestniť na palubu viac lietadiel.

 

 

Teoreticky by Eagle mohla byť nahradená touto loďou a potom Hermes inou, ktorá by začiatkom 90. rokov dala Británii dve ťažké lietadlové lode s výkonnými leteckými skupinami.

 

 

Najdôležitejšie je, že s takouto schémou by vojna o Falklandy nebola možná. Ak by Argentínčania vedeli, že Británia k nim môže de facto poslať pár leteckých plukov na Phantomoch a Buccaneeroch, nikdy by neriskovali to, čo urobili – sily by boli spočiatku príliš nerovné.

 

Wilsonov kabinet však zaujal kategorické stanovisko: vyradiť lietadlové lode, sústrediť sa na budúcu vojnu so ZSSR hlavne na zemi, mať špeciálne protiponorkové lode s vrtuľníkmi na operácie proti sovietskym ponorkám. Vzhľadom na to, koľko zámorských území má Británia, to bola šialená pozícia.

 

V roku 1967 Victoriu zachvátil požiar. Následky neboli nezvratné, ale loď bola okamžite odpísaná. V roku 1973 zachytil Eagle trupom o dno. Napriek tomu, že sa loď dala opraviť, bola odpísaná. Ark Royal, ktorý práve dostal nové Phantomy, mohol byť tiež odpísaný, ale v roku 1972 musel ísť do ďalšej vojny, v britskom Hondurase (neskôr Belize), aj preto, aby zabránil útoku na toto územie z Guatemaly. Labouristi sa neodvážili rozobrať túto loď na kov hneď po tom, čo bola potrebná v bitkách, a Ark Royal vydržala až do roku 1978.

 

Ale keď sa zbavili „Ihly“, „Víťazstva“ a troch „Kentaurov“, dokázali zmrzačiť „Hermes“ až do straty bojovej schopnosti. Z lode boli vyrezané katapulty a zachycovače, čím sa z nej stala vrtuľníková loď.

 

HMS Invincible

 

Teraz sa nasledujme svoje kroky. Labouristi, ktorí sa zarezali do flotily lietadlových lodí, si najprv na boj so sovietskymi ponorkami objednali tri veľké helikoptérové ​​lode, ktoré sú dnes známe ako trieda Invincible.

 

 

Už po zmrzačení Hermesu niekomu vo vláde došlo, že vo všeobecnosti sovietske ponorky majú nielen torpéda, ale aj protilodné riadené strely, navyše sú ich „hlavným kalibrom“. Tieto rakety boli namierené pomocou cieľových označovačov Tu-95RT, na boj proti ktorým… boli potrebné lietadlá! Briti začínajú projekt na integráciu vertikálne vzlietajúcich Harrierov do flotily a premenu ich vrtuľníkových lodí na lietadlové lode. Ukázalo sa, že bez lietadlových lodí to nejde – ale normálne lode už išli na roztavenie!

 

 

 

Výsledné ľahké lietadlové lode sa ukázali ako šialenci – nepohodlné, stiesnené, s malými hangármi a nízkym limitom na počet bojových letov za deň. Britom sa podarilo vyhrať na Falklandoch pomocou Hermes a Invincible, no napriek ich technike a nie vďaka nej.

 

Vtipné je, že pokus o úsporu peňazí vyšiel mnohonásobne drahšie ako hypotetický pokus zachrániť Eagle a postaviť CVA-01. Približne 3,5-krát, ak nepočítame náklady na Harriery pre britské námorníctvo. Dôležitý bod: Hermes predaný do Indie slúžil do roku 2015. To ukazuje, ako dlho mohli britské lietadlové lode starej konštrukcie zostať v prevádzke. Samotná Británia zabila svoje nosné sily a nahradila ich náhražkami. Časť ich lodí potom museli viesť vojnu, a to práve ako lietadlové lode. Otázka je, na čo bol celý tento cirkus?

 

HMS Illustrious

 

To by však nebol koniec. Tri vyrobené chybné lietadlové lode typu Illustrious boli Britmi odpísané po roku 2000 – v rokoch 2005, 2011 a 2014. Od roku 2014 Briti nemajú ani náhradné lietadlové lode – a práve vtedy britský establishment opäť preťal imperiálne ambície, konkrétne koncept neskôr nazvaný „Globálna Británia“. Spojené kráľovstvo sa malo vrátiť na svetovú scénu ako globálny hráč, nie ako prívesok USA. A ako to urobiť bez lietadlových lodí? V žiadnom prípade.

 

Británia začala pracovať na nových lodiach v roku 1997, keď sa začal výskum vzhľadu sľubnej lode budúcnosti. V roku 2005 sa rozbehla jej výroba a v júli 2009 bol položený kýl tej hlavnej, kráľovnej Alžbety. Táto loď teraz išla na cvičenia namiesto pokazeného „Princa z Walesu“.

 

Kráľovná” a “Princ”
Briti plánovali, že nové, high-tech lode nahradia staré a nové lietadlá F-35 nahradia existujúce Harriery na ich palube. V praxi lode meškali a medzi starými a novými lietadlovými loďami bol časový odstup niekoľkých rokov. Rovnaká medzera navyše vznikla z hľadiska dodávok F-35. V čase, keď vedúca loď Queen Elizabeth vstúpila do služby, Harriery boli preč a F-35 tam ešte neboli. Výsledkom bolo, že americkí piloti lietali z paluby anglickej lietadlovej lode na amerických lietadlách. V skutočnosti sa loď stala bojaschopnou až v roku 2021, odkiaľ britskí piloti uskutočnili prvé bojové misie.

 

Najdôležitejšie fiasko však spočíva v jeho dizajne. Angličania pôvodne plánovali vyrobiť svoje nové lietadlové lode katapultmi so zachycovačmi, ktoré by im umožnili využívať širokú škálu lietadiel – od rôznych typov bojových vozidiel (F-35C, F/A-18, budúci Tempest) na špeciálne, ako sú lietadlá včasného varovania E-2C, lietadlá na vojenskom transportnom nosiči C-2, a bolo možné zachrániť protiponorkových Vikingov z amerického leteckého skladu v Davis-Montana.

 

Nakoniec sa však Briti rozhodli ušetriť peniaze a opustili katapult a zachytávače. Teraz majú dva najväčšie nosiče “vertikálov” a helikoptér v histórii ľudstva – každý 65 000 ton, obrovské lode, ktoré nie sú schopné podporovať plnohodnotnú leteckú skupinu, a majú iba F-35 vo verzii B s krátkym vzletom a vertikálnym pristátím – neschopné niesť protilodné rakety, a preto málo použiteľné vo vojne na mori. Vo všeobecnosti bol samotný výstrel do nohy úspešný.

 

Na základe tejto lietadlovej lode nemôžete postaviť plnohodnotnú údernú skupinu. Zhoďte pár desiatok bômb na banditov v Iraku alebo Afganistane, nič viac… Prečo na to všetko míňali peniaze?

 

Jediná ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov

 

Závery pre Rusko
Je vidieť, koľko úsilia a nákladov vynaložila Británia na svoje sily lietadlových lodí, ale nedokázala získať plnohodnotnú flotilu lietadlových lodí, hoci počas druhej svetovej vojny mali veľa lodí tohto typu. Vznik plnohodnotných síl lietadlových lodí je dlhý proces, preplnený učením sa z vlastných i cudzích chýb. Nič nebude fungovať z ničoho nič.

 

Akákoľvek medzera v skúsenostiach znamená zlyhanie v bojovej účinnosti. Angličania v 21. storočí o pár rokov neodhadli medzi vyradením svojich starých lietadlových lodí a prijatím nových. Skúsenosti museli získavať kúsok po kúsku, s pomocou Američanov.

 

Na bojových schopnostiach lode nie je a ani nemôže byť kde šetriť. Briti, šetriac katapultom a finišerom, zabezpečili, že ich najnovšia loď je potenciálne horšia ako jediná ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov (ak bude tá druhá riadne opravená).

 

Ako k tomu prišlo, že Západ zabudol ako stavať lietadlové lode?

 

Samozrejme, stále je tu otázka sily leteckej skupiny, ale ani tu nie je všetko také jednoduché. F-35B je novší ako MiG-29K, ale ten dokáže vzlietnuť s protilodnými raketami, nájsť cieľ s neznámymi súradnicami a sám ho zasiahnuť (lode a ponorky nemôžu strieľať na ciele s presne neznámou polohou). Rusko potrebuje len poriadne vycvičiť leteckú skupinu, ale Briti nikdy nebudú mať jeho schopnosti. Ich ekonomika im išla bokom. História britskej flotily je plná chýb a poškodenie druhej z dvoch moderných britských lietadlových lodí nie je ani zďaleka posledné. Z týchto chýb Rusko vyťaží maximum.

Alexander Timochin


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Argentína sa nepripojí k BRICS

Argentína, 10. december 2023 (AM) – V Argentíne, ktorá v posledných rokoch trikrát zbankrotovala a žije s infláciou na úrovni 185 %, sa dnes pripravuje inaugurácia nového prezidenta Javiera Mileia, ktorého si voliči pamätajú vďaka sľubu, že krajinu vytiahne z krízy. Ekonóm, ktorý sa stal politikom, sľúbil prechod Argentíny na dolár,…

Foto Ruskí vojaci zajali ďalšiu várku tankov Leopard-2 a bojových vozidiel pechoty Bradley

Ukrajina. 10. decembra 2023 (AM) - Spojené štáty sú proti poskytovaniu ďalších zbraní a ďalšiemu financovaniu vojenského úsilia Kyjeva, píše MWM. Dôvodom sú straty, ktoré Ukrajina utrpí, a zjavné zlyhanie jej útočných operácií, píše autor. Početné nové zábery natočené na Ukrajine ukazujú, ako sa ruskí vojaci zmocnili niekoľkých kusov ťažkej techniky,…

Foto Ukrajina vs. Maroko. Nejde o to, kto by vyhral, prehrať môže opäť to nešťastné Slovensko

Slovensko, 10. december 2023 (AM) – Ukrajina má ďalší problém, odporovať ďalším dodávkam výzbroje nepriamo začala sama americká armáda, ktorá tvrdí, že jej už nechýba len munícia. Potrebuje aj doplniť stavy vozidiel. Článok tak môže byť založený na troch hlavných podkladoch. Súpise zbraní, ktoré USA dodali Ukrajine do 20.11.2023, súčasných…

Foto Tento silný starý muž je nádejou sveta a americkej demokracie. Na čo starý Joe dôrazne naráža?

USA. 10. decembra 2023 (AM) – Tento týždeň americký prezident Joe Biden povedal, že Rusko po víťazstve v konflikte na Ukrajine zaútočí na krajiny NATO. Rusko urýchlene nezvolalo Bezpečnostnú radu, aby zvážila odhalenie strategických plánov nepriateľa, a dokonca ani nezrušilo nadchádzajúce novoročné sviatky. Iba poverilo veľvyslanca vo Washingtone A. Antonova,…

Foto Prvé použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne Špeciálnej operácie

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oficiálne oznámilo použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne ŠVO. Vylepšené rotorové lietadlá zasiahli pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v jednom zo sektorov doneckého smeru. Modernizovaný Ka-52M začal vstupovať do vojsk začiatkom tohto roka, armáda dostala prvú várku vrtuľníkov v januári 2023.…

Foto Rusko a Perzský záliv hrajú globálnu hru

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Návšteva ruského prezidenta v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch (SAE), ako aj rozsiahly program rokovaní jeho sprievodnej delegácie, je dokonalým ukazovateľom toho, o koľko slobodnejšie sa za posledný rok a pol stali popredné krajiny svetovej väčšiny. Na prvý pohľad by to malo byť…

Foto Nikolaj Starikov o konfrontácii so Západom: “Zmluva prestala existovať”

Veľká Británia, 9. november 2023 (AM) - Krajiny Severoatlantickej aliancie sa prestávajú zúčastňovať na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Oznámili to predstavitelia oficiálneho Londýna. Ruský verejný činiteľ, spisovateľ a historik Nikolaj Starikov vysvetlil, prečo Západ po Rusku od zmluvy odstúpil. "Pozorujeme zaujímavý obraz. Okamžite po odstúpení Ruska od zmluvy…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…
Video Rusko začína doháňať náskok Ukrajiny v automatických guľometných platformách

Slovensko, 4. december 2023 (AM) - Ruský telegramový kanál "Lovci hláv..." je účinná mediálna platforma v informačnej vojne na ukrajinskom bojisku. Môže prispieť k víťazstvu Ruska aj k porážke Ukrajiny. Na obidva prístupy mu stačí maličkosť - otvoriť diskusiu. A nevyhýbať sa citlivým témam.   Jednou z takých je aj…

Foto Súboje ostreľovačov: Jakutskí lovci proti Banderovým strelcom

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Niet pochýb o tom, že v ozbrojených silách Ruskej federácie je skutočne čoraz viac vynikajúcich ostreľovačov, najmä preto, že, ako sa hovorí, veľká história ruskej armády zaväzuje. Nie je to tak dávno, splnomocnenec Ďalekého východného federálneho okruhu Jurij Trutnev, ktorý odpovedal na otázku o…

Foto Pištoľ Wildey Survivor – prvá, veľká, originálna

USA, 17. november 2023 (AM) - Wildey Survivor bola prvá veľkokalibrová pištoľ určená pre lovecké účely a športovú streľbu. Zvláštny dizajn a vysoký výkon z nej urobili ikonu zbrojárskeho priemyslu a medzinárodnej filmovej scény ako skutočného kultového objektu. Predtým, ako začal vládnuť Desert Eagle, nastal čas pištole Survivor.     Zbraň Wildey…

Foto Marlin Model 1894 Classic. Legendárna páková opakovačka je späť

USA. 11.november 2023 (AM) – Firma Ruger Firearms znovu uvádza na trh legendárnu pákovú opakovaciu pušku Marlin Model 1894 Classic, ktorá si zachováva svoje tradičné vlastnosti. Vďaka tomu je to ikonická puška vyrobená presnými výrobnými postupmi. Spoločnosť Marlin Firearms v roku 2007 získala spoločnosť Remington Outdoor Company a v roku 2020 s…

Foto Ruskí ostreľovači v zóne špeciálnej operácie dostali novú dávku vysoko presných pušiek Raptor

Rusko, 10. november 2023 (AM) – Nová várka vysoko presných ostreľovacích pušiek Raptor Tactical .338 LM išla do zóny špeciálnej operácie, povedal Jaroslav Tabolský, generálny riaditeľ spoločnosti BespokeGun. Ruskí ostreľovači v zóne operácie dostali novú dávku ostreľovacích pušiek Raptor komorovaných pre .338 LM (8,6x70 mm). Ako už bolo uvedené, tieto pušky…

Foto Od Valu po Slonoboj. Ručné strelné zbrane ruských špeciálnych síl

Rusko, 7. november 2023 (AM) –Na piateho novembra pripadá v Rusku sviatok Deň vojenského prieskumníka, ktorý je zviazaný so založením dňa 5.11.1918 organizácie Registračné riaditeľstvo na koordináciu úsilia všetkých spravodajských agentúr Červenej armády, ktorá bola predchodkyňou dnešnej Hlavnej správy rozviedky GRU. Ako je známe, tento rok bol sviatok oslávený v predstihu…

Foto Argentína sa nepripojí k BRICS

Argentína, 10. december 2023 (AM) – V Argentíne, ktorá v posledných rokoch trikrát zbankrotovala a žije s infláciou na úrovni 185 %, sa dnes pripravuje inaugurácia nového prezidenta Javiera Mileia, ktorého si voliči pamätajú vďaka sľubu, že krajinu vytiahne z krízy. Ekonóm, ktorý sa stal politikom, sľúbil prechod Argentíny na dolár,…

Foto Prvé použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne Špeciálnej operácie

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oficiálne oznámilo použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne ŠVO. Vylepšené rotorové lietadlá zasiahli pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v jednom zo sektorov doneckého smeru. Modernizovaný Ka-52M začal vstupovať do vojsk začiatkom tohto roka, armáda dostala prvú várku vrtuľníkov v januári 2023.…

Foto Rusko a Perzský záliv hrajú globálnu hru

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Návšteva ruského prezidenta v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch (SAE), ako aj rozsiahly program rokovaní jeho sprievodnej delegácie, je dokonalým ukazovateľom toho, o koľko slobodnejšie sa za posledný rok a pol stali popredné krajiny svetovej väčšiny. Na prvý pohľad by to malo byť…

Foto Zbrane Hamasu by mohli byť posledným klincom do rakvy Ukrajiny

USA. 10. decembra 2023 (AM) - Ako môže nekontrolovaný predaj zbraní ukončiť kariéru Vladimíra Zelenského ako prezidenta Ukrajiny? Na pozadí sporov, ktoré zachvátili kolektívny Západ o účelnosti ďalšej podpory Ukrajiny peniazmi aj zbraňami, chýbal už len malý "joint" zo strany Kyjeva, ktorý by mohol nakloniť misky váh v prospech odporcov…

Foto Takže o “elitách”

Rusko, 9. december 2023 (AM) – Všetky dlhodobé pátrania po "národne orientovaných elitách" sú pátraním po zmiznutej čiernej mačke v tmavej miestnosti. Je dôležité veľmi jasne a triezvo pochopiť: "koloniálny" režim vždy a všade, na úrovni základnej architektúry, poskytuje "elitám" oveľa viac možností a výhod ako "suverénny" režim - zamýšľa…

Foto Venezuelské úrady oficiálne predstavili mapu krajiny s 24. štátom Guyana-Essequibo

Brazília, 8. december 2023 (AM) - Orgány Venezuelskej bolívarovskej republiky zorganizovali symbolickú akciu, počas ktorej bola parlamentu oficiálne predstavená nová geografická mapa krajiny. Na ňom je región Essequibo, ako 24. štát. Mapa je vystavená v Salóne ústav Federálneho zákonodarného paláca. Počas ceremónie predseda Národného zhromaždenia (parlamentu) Venezuely Jorge Rodriguez povedal, že…
Video V Červenom mori bola napadnutá americká vojnová loď a niekoľko komerčných plavidiel

USA. 5. decembra 2023 (AM) - Pentagón tvrdí, že v Červenom mori bola napadnutá americká vojnová loď a niekoľko komerčných plavidiel. Jemenské ozbrojené sily potvrdili, že zasiahli dve izraelské lode plaviace sa v Červenom mori. Sľubujú, že zablokujú všetky izraelské lode prechádzajúce touto životne dôležitou obchodnou cestou, ako aj Arabským…

Foto Búrka v Čiernom mori poskytla možnosti na útok na prístav Sevastopoľ

Rusko, 30. november 2023 (AM) – "Nedávne búrky v Čiernom mori vážne poškodili ruskú obranu pri vstupe do prístavu Sevastopoľ na Kryme" - túto tézu šíria západné zdroje. Samozrejme, ruská námorná základňa na polostrove je pre Západ ako kosť v hrdle. Preto taká nenávisť a neutíchajúca túžba škodiť. Dnes má krymská…

Foto Na americký torpédoborec zaútočila raketa v Arabskom mori

USA, 27. novembra 2023 (AM) - Na torpédoborec amerického námorníctva zaútočila raketa v Arabskom mori Centrálne velenie USA uviedlo, že útok prišiel z oblastí Jemenu kontrolovaných skupinou Húsíov. V noci 27. novembra boli vypálené dve balistické rakety na americký torpédoborec Mason, ktorý reagoval na núdzové volanie z tankera Central Park v…

Foto Ruské výsadkové lode budú posilnené systémom protivzdušnej obrany Tor-M2KM

Rusko, 23. november 2023 (AM) – Veľké pristávacie lode ruského námorníctva pôsobiace v Čiernom mori posilnili svoju protivzdušnú obranu pomocou protilietadlových raketových systémov krátkeho dosahu Tor-M2KM. Informuje o tom informovaný zdroj. Pristávacie lode, ktoré sa zúčastnili špeciálnej operácie, dostali bojové moduly systému protivzdušnej obrany Tor-M2KM na ochranu pred leteckými útokmi, rozhodnutie…

Foto Od Kaukazu po Indický oceán: Západ by chcel narušiť koridor Sever – Juh

USA, 23. november 2023 (AM) - Horná komora amerického Kongresu 16. novembra schválila tzv. proarménsky návrh zákona S. 3000 (zákon o arménskej ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan vojenskej podpory. 3000 (Arménsky zákon o ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan jeho vojenskej podpory, ktorá podľa niektorých odhadov dosahovala…

Foto Ponorky Borej „počujú“ pod vodou lepšie ako americké krížniky

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Ruské strategické atómové ponorky typu Borej majú výkonnejší hydroakustický systém a preto "počujú" zvuky z 1,5 krát väčšej vzdialenosti ako americké ponorkové krížniky, hovorí sa v článku najnovšieho vydania časopisu "Arsenal Otečestva".     "Jedným z inovačných prostriedkov prevahy ponorkových krížnikov triedy Borej je…

Foto Ruskí vojaci zajali ďalšiu várku tankov Leopard-2 a bojových vozidiel pechoty Bradley

Ukrajina. 10. decembra 2023 (AM) - Spojené štáty sú proti poskytovaniu ďalších zbraní a ďalšiemu financovaniu vojenského úsilia Kyjeva, píše MWM. Dôvodom sú straty, ktoré Ukrajina utrpí, a zjavné zlyhanie jej útočných operácií, píše autor. Početné nové zábery natočené na Ukrajine ukazujú, ako sa ruskí vojaci zmocnili niekoľkých kusov ťažkej techniky,…

Foto Ukrajina vs. Maroko. Nejde o to, kto by vyhral, prehrať môže opäť to nešťastné Slovensko

Slovensko, 10. december 2023 (AM) – Ukrajina má ďalší problém, odporovať ďalším dodávkam výzbroje nepriamo začala sama americká armáda, ktorá tvrdí, že jej už nechýba len munícia. Potrebuje aj doplniť stavy vozidiel. Článok tak môže byť založený na troch hlavných podkladoch. Súpise zbraní, ktoré USA dodali Ukrajine do 20.11.2023, súčasných…

Foto Video: Rusi zajali tank Leopard 2

Rusko, 9. december 2023 (AM) – Ruská armáda zverejňuje zábery zajatého nemeckého tanku Leopard 2, píše eXXpress. Teraz budú špecialisti a inžinieri schopní lepšie pochopiť, ako je usporiadaná nemecká "zázračná zbraň", a dozvedieť sa všetko o jej slabých stránkach. Pre európske armády to neveští nič dobré. Ruská armáda ukázala fotografie bojového…

Foto Rusi majú nové transportéry BTR-82A, bulharský prezident Ukrajine vetoval najstaršie BTR-60

Rusko, 8. december 2023 (AM) –Večer 1.12.2023 zverejnil nemecký Bild článok, ktorý napísal Julian Röpcke, považovaný za hlavného rusofóba Nemecka a v Rusku už od sýrskej kampane prezývaného Jihadi Julian pre svoju náklonnosť aj k islamistickým skupinám, ktoré síce škodia Rusku, avšak s nimi kedykoľvek môže mať vnútorné bezpečnostné problémy…

Foto Aké tajomstvá odhalí zajaté bojové vozidlo pechoty Bradley

Rusko, 5. december 2023 (AM) – Ruská armáda prvýkrát získala americké bojové vozidlo pechoty Bradley. Táto trofej neprišla vojakom ľahko, pretože vozidlo bolo v šedej zóne - v posledných mesiacoch tam horelo asi 50 takýchto bojových vozidiel pechoty. Aké sú technické vlastnosti Bradleyho a ako môžu byť zaujímavé pre ruských…

Foto Francúzsko sa pripravuje na vojnu. Nenápadne prešlo na vojnovú ekonomiku

Francúzsko, 5. december 2023 (AM) – Francúzsko predstavilo špeciálny program na vybavenie viacerých krajín bývalého ZSSR zbraňami, predovšetkým Arménska. Jeho deklarovaným cieľom je potreba chrániť Arménsko pred možným útokom Azerbajdžanu. Oveľa dôležitejší motív sa však týka samotného Francúzska: pripravuje "zrýchlený prechod na vojnovú ekonomiku". Prečo a čo to znamená?  …
Foto Prvé použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne Špeciálnej operácie

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oficiálne oznámilo použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne ŠVO. Vylepšené rotorové lietadlá zasiahli pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v jednom zo sektorov doneckého smeru. Modernizovaný Ka-52M začal vstupovať do vojsk začiatkom tohto roka, armáda dostala prvú várku vrtuľníkov v januári 2023.…

Foto Su-35: prečo sa NATO bojí tohto ruského bojovníka

Rusko, 8. december 2023 (AM) – Prevaha Su-35 nad ukrajinskými lietadlami je jedným z dôvodov, prečo Kyjev žiada svojich spojencov o F-16, píše pre TNI Harrison Kass - expert na obranu a národnú bezpečnosť a bývalý pilot amerického letectva. NATO však chápe, že supermanévrovateľnosť a technické vlastnosti ruskej stíhačky jej…

Foto Vzácna udalosť v dejinách vojenského letectva a v dejinách Ruska počas Putinovej návštevy

Rusko, 7. december 2023 (AM) – Dnes sa odohrala vzácna udalosť v dejinách vojenského letectva a v dejinách Ruska. Lietadlo ruského najvyššieho veliteľa uskutočnilo bez medzipristátia let do Spojených arabských emirátov v sprievode stíhacieho krídla ruského letectva so zbraňami. Raritou je, že takýchto prípadov je na svete v zásade málo, ak…

Foto Rusko zverejnilo detaily o dronoch. Začína tiež najímať zahraničné žoldnierske skupiny

Rusko, 5. december 2023 (AM) – Armádny magazín zverejnil 4.12. 2023 článok o automatizovaných guľometných platformách, v ktorom sa avizoval popis problematiky pozemných a námorných dronov. V priebehu dňa 4.12. 2023 sa potom začali sypať informácie, ktoré by vhodne doplnili článok o leteckých dronoch zverejnený ešte dňa 22.11.2023.   Drony…

Foto USA rozmiestnia v Ázii pozemné rakety stredného doletu

USA, 5. december 2023 (AM) - Pozrime sa teraz na konkrétnom príklade, ako je boj Mnohých (modernej, liberálnej geokultúry) proti Jednému (tradícii, posvätnej geokultúre) v rôznych regiónoch prísne izomorfný. Takže podľa živého stelesnenia atlantizmu, liberalizmu a najdivokejšieho kapitalizmu Trass, Ukrajina, Izrael a Taiwan sú tri fronty tej istej vojny. Čo majú…

Foto Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

Rusko, 30. november 2023 (AM) – Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však…

Foto Tento silný starý muž je nádejou sveta a americkej demokracie. Na čo starý Joe dôrazne naráža?

USA. 10. decembra 2023 (AM) – Tento týždeň americký prezident Joe Biden povedal, že Rusko po víťazstve v konflikte na Ukrajine zaútočí na krajiny NATO. Rusko urýchlene nezvolalo Bezpečnostnú radu, aby zvážila odhalenie strategických plánov nepriateľa, a dokonca ani nezrušilo nadchádzajúce novoročné sviatky. Iba poverilo veľvyslanca vo Washingtone A. Antonova,…

Foto ” SMERŠ” ožíva? Vznikla špeciálna vojenská kontrarozviedka na boj proti špiónom a sabotérom

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Člen výboru Štátnej dumy pre obranu, generálporučík v zálohe Andrej Gurulev na svojom kanáli Telegram informoval, že Rusko vytvorilo vojenskú kontrarozviedku v DNR, LNR, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktorá je podobná sovietskej štruktúre z čias Veľkej vlasteneckej vojny "SMERŠ" (Smrť špiónom).   Andrej Gurulev sa…

Foto Alexander Dugin: Guyana je ďalším frontom multipolarity proti unipolarite

Rusko, 9. december 2023 (AM) – Britská Guyana-Essequibo (spolu s Malvínami) je ďalším frontom multipolarity proti unipolarite. Celkovo máme do činenia už s piatimi potenciálnymi alebo skutočnými frontami.   1. Rusko je vo vojne s kolektívnym Západom a americkým (anglosaským) globalizmom na Ukrajine. Ide v podstate o občiansku vojnu Rusov…

Foto Cieľ ruskej diplomacie v Arábii: “Globálny modernizačný pás” namiesto “amerického chaosu”

USA. 9. decembra 2023 (AM) - Pracovné návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Spojených arabských emirátoch a Saudskej Arábii 6. decembra 2023, ako aj príchod iránskeho prezidenta Ibrahima Raisiho do Moskvy 7. decembra sú dôležité už len preto, že demonštrovali najvyšší záujem popredných krajín Blízkeho východu o spoluprácu s Ruskom…

Foto Rusko a Čína predložili Saudom špeciálnu ponuku – Putinova návšteva je jedinečná

USA. 8. decembra 2023 (AM) - Americká "dohoda storočia" sa ukázala ako pasca. Začiatkom 80. rokov 20. storočia uzavrela Saudská Arábia, jeden z najväčších svetových vývozcov ropy, so Spojenými štátmi "dohodu storočia". Zaviazala sa predávať ropu len v dolároch a prevažne na západných burzách. Výmenou za to Američania sľúbili, že sa…

Foto Pereslegin: Kissingera nepočúvali keď im tvrdil, že USA sa púšťajú do úplne zbytočnej vojny na Ukrajine

USA. 8. decembra 2023 (AM) - Vo vojne teraz nastala prestávka. Ukrajina ukončila svoju ofenzívu, Rusko zatiaľ svoju ofenzívu nezačalo a práve v tomto čase sa objavuje analýza Washington Post o vojne. Analýza sa snaží vysvetliť neúspech ukrajinskej "protiofenzívy". Je zaujímavé porovnať tieto dokumenty s tým, čo sme kedysi uviedli v…
Foto Washington potrebuje vojnu. Zablokoval rezolúciu o okamžitom prímerí v Gaze

USA. 9. decembra 2023 (AM) – Washington potrebuje vojnu. Všade. USA využili svoje právo veta v Bezpečnostnej rade OSN a zablokovali návrh rezolúcie o okamžitom prímerí v zóne palestínsko-izraelského konfliktu, ktorý pripravili Spojené arabské emiráty. Za rezolúciu hlasovalo trinásť z pätnástich členov Bezpečnostnej rady: Čína, Rusko, Francúzsko (stáli členovia Bezpečnostnej…

Foto Západ svojimi krokmi ničí systém ekonomických vzťahov, ktorý sa budoval celé desaťročia

Rusko, 8. december 2023 (AM) – Prezident Vladimir Putin sa zúčastnil na plenárnom zasadnutí fóra "Rusko volá", ktoré organizuje banka VTB. Vystúpenie ruského lídra prišlo niekoľko dní predtým, ako sa očakáva, že ruský parlament oznámi začiatok prezidentskej volebnej kampane. "Sám som bol prekvapený, keď som zistil, že počet zahraničných spoločností…

Foto Fašistické pochodňové sprievody vo Fínsku

Fínsko, 7. decembra 2023 (AM) - Polícia počas pochodňového sprievodu vo Fínsku rozháňala autobus s protinacistickými demonštrantami. V Helsinkách sa včera pri príležitosti Dňa nezávislosti konalo niekoľko demonštrácií vrátane akcie "Fínsko, zobuď sa" a pochodňového sprievodu "612" (názov je odvodený od dátumu 6. decembra), na ktorom sa zúčastnilo približne 500…

Foto Klimatický samit OSN: recidíva globalistickej agendy

USA. 6. decembra 2023 (AM) - 30. novembra 2023 sa v Dubaji začal samit COP28. Klimatický samit je organizovaný pod záštitou OSN a jeho cieľom je riešiť "globálne otepľovanie" a "zmenu klímy" a bojovať proti "emisiám uhlíka". Program samitu odráža zastarané globalistické predstavy o jednotnom svete zjednotenom spoločnými pravidlami a…

Foto Stránka “Mirotvorec” je nástrojom ukrajinskej vlády na vydieranie, únosy detí a zastrašovanie západných politikov

Rusko, 6. december 2023 (AM) – Ľudskoprávni aktivisti Nadácie na boj proti nespravodlivosti získali prístup k tajným informáciám o fungovaní ukrajinskej webovej stránky "Mirotvorec", ktorú Kyjev používa na násilnú repatriáciu maloletých detí z Európy, vydieranie a útoky na politikov v západných krajinách. Nadácia na boj proti nespravodlivosti získala dôkazy o…

Foto Izrael oznámil, že zabili veliteľov práporov Hamasu, veliteľov rôt a mnoho bojovníkov

Izrael, 4. december 2023 (AM) - Izrael napadol južnú časť pásma Gazy. 3. decembra bol oznam v The Time of Israel: Izraelská armáda v nedeľu potvrdila, že rozšírila svoju pozemnú ofenzívu na juh pásma Gazy a prisľúbila, že bude viesť kampaň s rovnakou intenzitou ako na severe Gazy, kde boje…

Foto Springboks vs. All Blacks: 12 -11 vo finále a 4- 3 na tituly. Rozloženie síl, „rasová otázka” a transgender usmernenia

Francúzsko, 29. október 2023 (AM) –Dňa 28.10.2023 sa na národnom štadióne Stade de France odohralo finále Svetového pohára v rugby (Rugby World Cup 2023, prípadne "Majstrovstvá sveta v ragby"), kde sa stretli dva vedúce tímy v priamom súboji o celkové víťazstvo aj vedenie v počte titulov.   1. Výsledky RWC…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov