Britské špeciálne jednotky zabíjali afganských civilistov kvôli lepšej štatistike

Ilustračné foto

Veľká Británia, 5.august 2022 (AM) – V Británii prebieha škandál okolo vyšetrovania BBC týkajúceho sa jednej z letiek 22. špeciálneho leteckého pluku (SAS), ktorý sa angažoval v Afganistane. Eskadra dorazila do afganskej provincie Helmand v novembri 2010 a pôsobila tam šesť mesiacov. V tom čase bola provincia jedným z najnebezpečnejších miest v Afganistane, kde boli prepady Talibanu a bomby pri cestách bežné a armáda utrpela ťažké straty. Podľa britského ministerstva obrany tam konali “odvážne a profesionálne”, pričom dodržiavali “najvyššie štandardy”.

 

Po prečítaní výsledkov novinárskeho vyšetrovania je však takéto hodnotenie otázne. Zo správ špeciálnych síl vyplýva, že eskadra operujúca v tomto regióne Afganistanu v rokoch 2010-2011 vykonala viac ako desiatku zadržiavacích razií, známe aj ako razie „zabiť alebo zajať“, počas ktorých veliteľov Talibanu zadržali a zničili siete na výrobu výbušných zariadení.

 

V rokoch 1984-1986 som bojoval na juhu Afganistanu ako súčasť 173. samostatného oddielu špeciálnych síl, ktorý bol umiestnený neďaleko Kandaháru. V roku 1984 bol Helmand tiež súčasťou našej oblasti zodpovednosti, takže chápem situáciu, v ktorej sa britské špeciálne jednotky ocitli po takmer štvrťstoročí. Takéto operácie sa vykonávajú v oblastiach kontrolovaných povstalcami, kde ich vodcovia chápu, že sú cieľom špeciálnych jednotiek. A preto je to veľmi nebezpečné. Hlavnou zložkou úspechu v takýchto operáciách sú spoľahlivé informácie o objekte, ako aj rýchlosť a súdržnosť akcií. Ale podľa vyšetrovacích materiálov to bolo s informáciami nie všetko v poriadku. Viaceré zdroje zapojené do výberu cieľov pre operácie uviedli pre BBC, že počas výberového procesu boli vážne problémy so spoľahlivosťou spravodajských údajov.

 

Podľa britského predstaviteľa, ktorý bol prítomný pri výbere cieľov v Helmande v roku 2011, „Chlapci zo spravodajských služieb robili zoznamy ľudí, o ktorých si mysleli, že sú Taliban. Zoznamy mali byť podrobené krátkej diskusii. Potom ich odovzdali špeciálnym jednotkám, ktoré dostali rozkaz zabiť alebo zajať. Podľa zdroja bol výber cieľov unáhlený. “Nemuselo to nevyhnutne znamenať ‘poďme ich všetkých pozabíjať’, ale určite tu bol tlak na zlepšenie čísel, čo v podstate znamenalo rýchle úsudky o týchto ľuďoch,” povedal.

 

V skutočnosti nie je nič zlé na dosahovaní vysokých výsledkov. Je zlé, keď sa snažia tento cieľ dosiahnuť akýmkoľvek spôsobom. Predtým som čítal o počte úspešných zabití a zajatí, ktoré vykonala 22. letka. Výsledky boli v stovkách. Keďže som vedel, aké ťažké je v tomto prípade dosiahnuť vysoký výkon, potešili ma ich činy. V skutočnosti však všetko bolo inak.

 

Okamžite vyvstáva otázka: ako mohli britské komandá tak otvorene operovať v oblastiach kontrolovaných Talibanom? Pamätám si, že v takejto situácii mohol akýkoľvek výstrel ohroziť celú operáciu. Mudžahedíni sa veľmi rýchlo zhromaždili a odrezali cestu k úteku z dediny. A tu už šesť mesiacov aktívne pracujú špecialisti v provinciách a ani jedna strata, ale Taliban bol za šesť mesiacov sekaný na stovky. Možno preto, že nepracovali v zónach kontrolovaných Talibanom? Možno to boli obyčajné pokojné dediny? Podľa vyšetrovania BBC si “dôstojníci (pluku SAS) tiež všimli, že počas značného počtu náletov bolo zabitých viac ľudí, ako bolo zabavených zbraní, ktoré boli údajne zhabané z miesta činu.” To nám umožňuje predpokladať že SAS strieľalo na neozbrojených ľudí a že pracovníci SAS mohli sfalšovať dôkazy tým, že na mieste činu po zabití ľudí nastražili zbrane. Ako píše BBC, „jeden z vyšších dôstojníkov špeciálnych síl krajiny v tajnej správe vyjadril obavy, že v tomto prípade môže ísť o „úmyselnú politiku“ nezákonného zabíjania (čo znamená úmyselné zabíjanie mladých mužov vo vojenskom veku). Keď si to prečítate, dôjdete k záveru, že Briti vytvorili v Afganistane absolútny chaos. Hlúpo zabíjali civilistov, aby ukázali dobré výsledky.

 

Ako sa však ukázalo, nielen oni. Po tom, čo sa v Austrálii objavili podobné obavy, tam bolo nariadené vyšetrovanie, ktoré našlo “vierohodné dôkazy”, že príslušníci austrálskych špeciálnych síl boli vinní z nezákonného zabitia 39 ľudí a použitia “prihodených zbraní” na ospravedlnenie streľby. Novinári BBC zistili, že po sebe nasledujúce letky SAS súťažili o to, kto získa najviac zabití.

 

BBC navštívilo niekoľko domov, ktoré v rokoch 2010-2011 prehľadala letka SAS. V malej dedinke Nad Ali v Helmande objavili novinári v ranných hodinách 7. februára 2011 dom, v ktorom bolo zabitých deväť Afgancov vrátane tínedžera. Na stenách domu boli diery po guľkách. BBC ukázala fotografie z miesta činu balistickým expertom, ktorí povedali, že diery po guľkách ukázali, že niektoré výstrely boli vypálené zhora nadol, čo vylúčilo prestrelku. Diery po guľkách v stenách naznačujú, že strieľali ľudí ležiacich na zemi. SAS má svoj charakteristický rukopis – mŕtvy dostal minimálne dve guľky: do hlavy a srdca. Tento rukopis rozpoznali svedkovia následkov týchto vrážd v Afganistane.

 

Okrem toho. Veliteľ jednotky plniacej úlohu píše správu o výsledku – v týchto správach bolo zaznamenané, že dôvody na použitie zbraní boli často totožné. To vzbudilo podozrenie. “Pri náletoch bolo zabitých príliš veľa ľudí a poskytnuté vysvetlenia nedávali zmysel,” povedal vysoký dôstojník SAS.

 

V rokoch vojenskej prítomnosti sovietskej armády v Afganistane kolektívny Západ, ako aj teraz, rozpútal informačnú vojnu proti ZSSR a obvinil sovietskych vojakov z rabovania a zabíjania civilistov. Vyskytli sa v tom čase podobné vojenské zločiny našich vojakov? Samozrejme, toto je vojna a môže sa v nej stať čokoľvek. V rámci OKSVA však vojenská prokuratúra fungovala ako hodinky. Aktívne jej pomáhali aj dôstojníci špeciálneho oddelenia armády.

 

V našom kandahárskom oddiele sa vyskytol prípad, keď v lete 1984 na hraniciach s Pakistanom v oblasti Spin-Boldak 3. rota oddielu v noci ostreľovala civilnú Volgu, ktorá odmietla uposlúchnuť požiadavku zastaviť. Išlo však o auto s civilnými pasažiermi. A pod paľbu spadli vlastnou vinou, pretože sa počas zákazu vychádzania pohybovali a neposlúchli. To dávalo bezpodmienečné právo používať zbrane. A po súde by to bolo založené. Veliteľ roty nahlásil incident veliteľovi práporu, ten však vydal úplne divoký rozkaz: “Všetkých spratať a auto schovajte!” Čo sa aj podarilo. Môžem predpokladať, že dôvodom takéhoto rozkazu bolo, že táto jednotka špeciálnych síl v tom čase zaujímala popredné miesto z hľadiska výkonnosti v Afganistane – a veliteľ práporu nechcel výsluchy. Ale všetko tajomstvo sa skôr či neskôr vyjasní. Už po pár rokoch bol veliteľ práporu súdený, dostal solídny trest. Za mrežami skončili aj vykonávatelia.

 

V susednom oddiely bol veliteľ skupiny odsúdený za rabovanie – v dôsledku toho sa aj sedel. Za 28 mesiacov vojny som nikdy nič podobné nevidel ani nepočul. Verím, že po mojej výmene sa nič také nestalo. Svet špeciálnych jednotiek je malý, informácie sa šíria rýchlo. A to v dvoch brigádach špeciálnych síl, v každej je asi 3000 ľudí.

 

A tu za pol roka sa jedna letka SAS, kde je len 65 ľudí, „nakopila civilistov“, ako eskadra smrti niekde v Guatemale. Prístup našich a britských špeciálnych jednotiek je zrejme úplne odlišný. My nie sme vo vojne s civilistami, ale oni sú vo vojne.

 

Pamätám si, ako jedného dňa pri východe narazili v tme na našu skupinu dvaja Afganci. Otec a syn. Aby o nás mudžahedínom nepovedali, zadržali sme ich a zobrali so sebou – aby sme ich po splnení úlohy prepustili. Ale v noci sa synovi podarilo ujsť od jeho sprievodu. A ráno priviedol zástup duchov, s ktorými sme niekoľko hodín bojovali v obkľúčení. Keď prileteli helikoptéry, uistil som sa, že sme všetci na palube, dal som otcovi silný kopanec, aby som urýchlil stretnutie so synom, a odleteli sme. Chápete, že som sa na neho a jeho syna hneval. Ale ani ma nenapadlo s nimi urobiť inak.

 

Spravodlivosť víťazí?
Tak sa nakoniec zistilo, že letky SAS medzi sebou usporiadali krvavú súťaž – kto zabije najviac civilistov. V dôsledku toho to novinárom povedali samotní dôstojníci SAS. Zástupca náčelníka štábu britských špeciálnych síl napísal, že ak sú tieto podozrenia správne, potom letka SAS „konala neoprávnene z hľadiska etiky a práva“.

 

Nedá sa povedať, že by britské orgány činné v trestnom konaní a vedenie špeciálnych síl tieto obvinenia ignorovali. Vyšetrovanie viedla pred desiatimi rokmi Kráľovská vojenská polícia. Narazila však na odpor vedenia špeciálnych síl a potom vedenia britského generálneho štábu. Existuje dôvod domnievať sa, že komandá kryl ich bývalý veliteľ, neskorší generál a náčelník generálneho štábu Mark Carlton-Smith. Vyšetrovanie bolo uzavreté. Ministerstvo obrany uviedlo, že sa nenašli žiadne dôkazy o zločinoch. Vyšetrovací tím je však stále presvedčený o opaku.

 

Členovia britských špeciálnych jednotiek SAS sa museli prestrojiť za ženy aby unikli Talibanu

 

A čo britská spoločnosť? Bola rozhorčená, zdesená? Skôr naopak. Teraz v britskom segmente siete začala kampaň na odsúdenie BBC za diskreditáciu britskej armády. Niektorí si pri čítaní tohto textu pomyslia: napriek všetkému boli v Británii slobodné médiá schopné nestranne odhaliť fakty o zločinoch ich vlastných špeciálnych jednotiek v Afganistane. A tu máme…

 

Od zločinov uplynulo viac ako 10 rokov a až teraz BBC vytiahla svoje vyšetrovanie na svetlo božie. A to zďaleka nie je prvé novinárske vyšetrovanie udalostí počas okupácie Afganistanu. Novinári citovali dôkazy a fakty, ale iba jeden britský vojak bol v Afganistane verejne odsúdený za vojnové zločiny.

Sergej Kozlov


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Foto Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či sa vojenská pomoc používa na zamýšľaný účel. Uvádza sa to v dokumente, ktorý natočila americká televízia CBS. Novinári tvrdia, že väčšina západných zbraní a vojenského vybavenia sa posiela k poľským hraniciam a potom ich spojenci USA a NATO prepašujú „do rúk…

Foto Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili na stanicu raketu, ktorá dokázala…

Foto Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Foto Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na starosti…

Foto Ukrajinskí výsadkári utrpeli ťažké straty pri nálete. Ruská armáda sa pripravuje na obkľúčenie Nikolaeva

Ukrajina, 7.august 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany hlási, že ak bude ukrajinská armáda pokračovať v ostreľovaní Záporožských jadrových elektrární, môže dôjsť ku katastrofe. „V prípade havárie v Záporožskej jadrovej elektrárne dojde ku globálnej technologickej katastrofe, ktorá rozsahom rádioaktívnej kontaminácie výrazne prevýši následky havárie v jadrových elektrárňach v Černobye a Fukušime. V zóne…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Ruské a republikánske sily používajú na Ukrajine pušku Ravager v NATO kalibri

Rusko, 6.august 2022 (AM) – Počas špeciálnej operácie na Ukrajine používajú spojenecké sily ostreľovaciu pušku DXL-5 "Opustošiteľ" v kalibru krajín NATO 12,7x 99mm, uviedol pre RIA Novosti zástupca Lobaev Arms - výrobcu tejto zbrane     "Zbraň pracuje dobre - puška sa ukázala ako veľmi presná, teraz je každý výstrel zdokumentovaný,…

Video Bývalý britský premiér Boris Johnson si zacvičil s ukrajinskými vojakmi. video

Veľká Británia, 23.júla 2022 (AM) – Bývalý britský premiér Boris Johnson navštívil ukrajinské vojenské výcvikové stredisko v kráľovstve, kde sa celkovo plánuje vycvičiť až 10 000 vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny. Program zahŕňa strelecký a taktický výcvik, riadenie obrnených vozidiel a obrnených transportérov, ktoré Spojené kráľovstvo presúva do Kyjeva.  

Foto Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať pušky s najdlhším dostrelom na svete

Rusko, 22.júla 2022 (AM) – Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať najsilnejšie ďalekonosné pušky na svete SVLK-14S "Sumrak", ktoré vyrába domáca spoločnosť Lobaev Arms. Podľa agentúry TASS ostreľovači pracovali so "Sumrakmi" v Charkovskej a Kyjevskej oblasti, ale len občasne pre nedostatok podmienok na otvorených priestranstvách. Efektívny dosah ničenia cieľa pre SVLK-14S je viac…

Foto Trojhlavňová brokovnica s mnohými superlatívami

Slovensko, 12.júla 2022 (AM) – MAMMUT je svetový unikát - trojhlavňová brokovnica.v kalibri 12/89 Ultramagnum. Brokovnica je prekvapivo ľahká. Chrómované hlavne lepené k sebe zlatom pre väčšiu trvácnosť spojov - ráže 12/70, 76, 89mm SUPERMAGNUM - tri základné verzie: drevo, polymér, kamufláž - zbraň je možné konfigurovať podľa požiadaviek zákazníka: dĺžka…

Foto Rusi začali na Ukrajine používať elektromagnetické zbrane Stupor pre likvidáciu dronov

Rusko, 8.júla 2022 (AM) – Rusko prvýkrát použilo elektromagnetické zbrane proti ukrajinským dronom počas špeciálnej operácie na ochranu Donbasu. Zdroj agentúry TASS uviedol, že táto skúsenosť bola úspešná. Zariadenia vykazovali vysokú účinnosť a okrem toho sa ukázali ako ľahko použiteľné.     Mechanizmus účinku zbrane je jednoduchý. Stačí namieriť na nepriateľský…

Foto Náboj 38 Special – prečo sa nazýva „38“ špeciál?

USA, 8.júla 2022 (AM) – Prečo je náboj 38 Special definovaný ako "Special" a je uvádzaný ako kal.38, aj keď používa strelu kalibru .357? Medzi technickými a komerčnými označeniami nábojov je zvyčajne určitý rozdiel a náboj 38 Special sa nazýval „Special“ preto, aby sa zdôraznilo, že je lepší ako predchádzajúce náboje. Ale prečo práve“38"?…

Foto V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Foto Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či sa vojenská pomoc používa na zamýšľaný účel. Uvádza sa to v dokumente, ktorý natočila americká televízia CBS. Novinári tvrdia, že väčšina západných zbraní a vojenského vybavenia sa posiela k poľským hraniciam a potom ich spojenci USA a NATO prepašujú „do rúk…

Foto Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na starosti…

Foto Ukrajinskí výsadkári utrpeli ťažké straty pri nálete. Ruská armáda sa pripravuje na obkľúčenie Nikolaeva

Ukrajina, 7.august 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany hlási, že ak bude ukrajinská armáda pokračovať v ostreľovaní Záporožských jadrových elektrární, môže dôjsť ku katastrofe. „V prípade havárie v Záporožskej jadrovej elektrárne dojde ku globálnej technologickej katastrofe, ktorá rozsahom rádioaktívnej kontaminácie výrazne prevýši následky havárie v jadrových elektrárňach v Černobye a Fukušime. V zóne…

Foto Kde zmizol terorista č.2? Afganské úrady nenašli telo na mieste amerického útoku na vodcu al-Kájdy

USA, 7.august 2022 (AM) – Afganské úrady nenašli telo na mieste amerického raketového útoku na vodcu al-Kájdy Ajmána al-Zavahrího v afganskom hlavnom meste Kábul, uviedol hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid. Taliban predtým uviedol, že nemá žiadne informácie o mieste pobytu Ajmana al-Zawahiriho .   "Na mieste, ktoré zasiahol americký dron, sme nenašli žiadne…

Foto Zelenského pobúrila Amnesty International o porušovaní vojnových zákonov jeho armádou. Sky News odhalili jeho západný kult osobnosti

Ukrajina, 7.august 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany hlási, že ak bude ukrajinská armáda pokračovať v ostreľovaní Záporožských jadrových elektrární, môže dôjsť ku katastrofe. „V prípade havárie v Záporožskej jadrovej elektrárne dojde ku globálnej technologickej katastrofe, ktorá rozsahom rádioaktívnej kontaminácie výrazne prevýši následky havárie v jadrových elektrárňach v Černobye a Fukušime. V…
Foto Čína reagovala na americkú provokáciu ako zodpovedná veľmoc a zároveň si posilnila svoj význam vo svete

Taiwan, 3.august 2022 (AM) – Americká politika provokácií, realizovaná doteraz skôr na Ukrajine, sa podľa očakávania dostala na Taiwan. Je zrejmé, že návšteva Nancy Pelosiovej v Tchaj-peji nie je súkromnou iniciatívou staršej šéfky Snemovne reprezentantov USA, ale plánovanou akciou Bieleho domu. Bývalý americký prezident Donald Trump kritizoval návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy…

Foto Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň ruského námorníctva. Čo znamená tento sviatok pre Rusko?

Rusko, 31.júla 2022 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň námorníctva. Zábery boli vysielané na Prvom kanáli. Deň námorníctva sa v Rusku oslavuje každý rok poslednú júlovú nedeľu. Ruské námorníctvo tento rok oslavuje 326. výročie. V tom istom roku sa jadrová ponorka Belgorod stala súčasťou flotily, a stane…

Foto Provokácie NATO na severnej námornej ceste skončili. Rusko obmedzuje pohyb cudzích lodí

Rusko, 29.júla 2022 (AM) – Ministerstvo obrany RF navrhlo obmedziť prechod cudzích lodí po Severnej námornej ceste. Odborníci poukázali na včasnosť tohto kroku. Ministerstvo obrany navrhlo prijať pozmeňujúce návrhy, podľa ktorých budú môcť zahraničné lode vstupovať do vôd Severnej morskej cesty len s povolením. Zmeny už podľa RBC schválila vládna komisia…

Foto O vyhliadkach na jadrové zbrane v Japonsku. Izraelská verzia?

Japonsko, 26.júla 2022 (AM) – Až donedávna sa zdalo, že Japonci, ktorí zažili hrôzy atómových bombových útokov na Hirošimu a Nagasaki, boli jednotní v boji proti jadrovej hrozbe a boli za všeobecný zákaz zbraní hromadného ničenia. A teraz podľa niektorých prieskumov až polovica japonskej populácie súhlasí s odstránením zodpovedajúcich ústavných obmedzení a…

Foto Tajná ruská ponorka Podmoskovye bola spozorovaná v arktických vodách

USA, 25.júla 2022 (AM) – V arktických vodách bola videná účelová jadrová ponorka BS-64 Podmoskovye a oceánografické výskumné plavidlo „Jantar“ (projekt 22010 „Krjujs“). 24. júla o tom verejnosť informoval vojenský expert H.I. Sutton. Vojenský analytik a publicista, oznámil, že spomínaná tajná ponorka (Delta-IV Stretch v terminológii NATO) a prieskumná loď ruskej Severnej flotily…

Foto Ruské ministerstvo obrany potvrdilo zničenie ukrajinskej vojenskej lode a skladu rakiet Harpoon v prístave Odesa

Ukrajina, 24.júla 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany potvrdilo zničenie vojnovej lode ukrajinského námorníctva umiestnenej v prístave Odesa pomocou vysoko presných zbraní . Uvádza sa to v novej správe o špeciálnej vojenskej operácii ruskej armády na území Ukrajiny.   Potvrdili sa informácie, ktoré sa objavili skôr v ruských a ukrajinských internetových…

Foto Sergej Šojgu uviedol koľko amerických húfnic a raketometov zatiaľ stratili ukrajinské sily

Rusko, 3.august 2022 (AM) –  Šéf ruského rezortu obrany Sergej Šojgu poukázal na značné straty jednotiek ukrajinského režimu v zbraniach západného typu . Straty Ozbrojených síl Ukrajiny podľa Šojgua rastú nielen v konvenčných, ale aj v ťažkých zbraniach. Počas špeciálnej vojenskej operácie stratil kyjevský režim v dôsledku ruských úderov 33 húfnic…

Foto Rusko zaradilo do služby hypersonické rakety Zirkon. Západ si začína uvedomovať blízkosť jadrovej vojny

USA, 2.august 2022 (AM) – Ministri zahraničných vecí Francúzska, USA a Británie vyjadrili svoj záväzok voči Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT) a vyzvali Rusko, aby prestalo používať „nebezpečnú jadrovú rétoriku“ a zabránilo jadrovej vojne.   Spoločné vyhlásenie pripravili po ich stretnutí v New Yorku, kde sa 1. augusta začala 10.…

Foto Plukovník americkej rozviedky: “Odesa dobrovoľne prejde do Ruska”

USA, 1.august 2022 (AM) – V rámci špeciálnej operácie Odesa dobrovoľne prejde do Ruska, predpovedá penzionovaný plukovník rozviedky amerického letectva G. Murphy Donovan.   "Po získaní kontroly nad Donbasom ruská armáda dokončí vytvorenie nárazníkovej zóny medzi NATO a ruským územím. Pochybujem, že sa Moskva vzdá strategických území, za ktoré musela zaplatiť ruskou…

Foto “Solidarita” v rámci NATO. Severné Macedónsko odovzdalo Ukrajine nie tanky ale šrot

Macedónsko, 30.júla 2022 (AM) – Úrady Severného Macedónska sa rozhodli predstierať „solidaritu v rámci NATO“, kam bola táto republika relatívne nedávno prijatá. Otázka „solidarity“ sa už nejaký čas týka ukrajinskej krízy a dodávok zbraní a vojenského materiálu kyjevskému režimu. Ako viete, Ukrajina nie je členom NATO, ale dnes jej armádu v skutočnosti…

Foto Nemecká vláda nakoniec schválila predaj 100 samohybných húfnic Ukrajine. Dodávka sa ale “trochu ” zdrží

Nemecko, 28.júla 2022 (AM) – Ukrajina dostane nemecké samohybné delostrelecké zariadenia, nemecká vláda vydala povolenie spoločnosti Krauss-Maffei Wegmann dodať Kyjevu sto samohybných zbraní Panzerhaubitze 2000, uvádza Der Spiegel s odvolaním sa na informované zdroje. Krauss-Maffei Wegmann (KMW) požiadal o výrobu sto samohybných húfnic pre ukrajinskú armádu a dostal povolenie od nemeckého ministerstva…

Foto Katukov obohral Guderiana s tankami T-34 napriek Stalinovi

Rusko, 25.júla 2022 (AM) – Pred 2. svetovou vojnou neboli odpovede na otázku - Aký má byť tank? – jednoznačné. Pozrime sa na spomienky o vojne i o stalinizme významného konštruktéra Vasilija Gavriloviča Grabina, ktorý sa do dejín zapísal hlavne ako úspešný konštruktér tankového kanónu pre tank T-34.   Jeho spomienky nie sú…
Foto Ako Su-27 zachránil ruské vojenské letectvo

Rusko, 4.august 2022 (AM) – Pred 45 rokmi (20. 5. 1977) sa v ZSSR uskutočnil prvý let prototypu ťažkého stíhača 4. generácie, označeného šifrou T-10. Dnes vieme, že išlo o Su-27. Jeho konštruovanie sa stalo začiatkom celej epochy v sovietskom (ruskom) bojovom letectve. Skúsenosť vzdušnej vojny vo Vietname, kde na seba narazili dve vtedy najlepšie…

Foto Azerbajdžan potajomky odovzdal Ukrajine vysoko presné bomby pre stíhačky Su-25

Azerbajdžan, 1.august 2022 (AM) – Ešte v apríli Baku odovzdalo Kyjevu dávku 32 vysoko výbušných fragmentačných bômb QFAB-250 LG pre útočné lietadlá Su-25 ukrajinského letectva. Odosielateľom munície bola azerbajdžanská spoločnosť CIHAZ Industrial Association a príjemcom ukrajinská spoločnosť Ukrspetseksport, za ktorou stoja ministerstvá obrany oboch krajín.   QFAB-250 LG je nová vysoko…

Foto Čína posiela letecký tanker novej generácie YU-20 na výcvik bojovej pripravenosti ku Taiwanu

Čína, 31.júla 2022 (AM) – Čínsky letecký tanker novej generácie, YU-20, sa začal zapájať do výcviku bojovej pripravenosti, keďže sa očakáva, že lietadlo posilní operačné schopnosti iných bojových lietadiel na veľké vzdialenosti, oznámil to hovorca vzdušných síl Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády. Taktiež sa zaviazal chrániť suverenitu a územnú celistvosť Číny pomocou…

Foto Rusko si na Ukrajine otestovalo technológiu vzdušných vojen budúcnosti

Rusko, 28.júla 2022 (AM) – Ruské Su-57 počas špeciálnej operácie na Ukrajine plnili bojové misie v rojoch. Tieto stíhače boli vzájomne prepojené do spoločnej informačnej siete, vďaka ktorej si mohli preposielať údaje o rádiolokačnej situácii, o zistených cieľoch, koordinovať súčinnosť s inými účastníkmi boja.   V čom sú cenné tieto testy lietadiel 5. generácie v reálnych bojových…

Foto Filipíny sa zľakli a zrušili dohodu s Ruskom o nákupe vojenských vrtuľníkov

Filipíny, 28.júla 2022 (AM) – Filipínska vláda podľa agentúry Associated Press zrušila dohodu s Ruskom o nákupe vojenských vrtuľníkov. Podľa predstaviteľov filipínskeho ministerstva obrany by po invázii Ruska na Ukrajinu mohla pokračujúca vojensko-obchodná spolupráca s ním priniesť americké sankcie na Filipíny. Dohoda v hodnote 227 miliónov dolárov bola uzavretá ešte pred…

Foto Ruské vzdušné sily začali na Ukrajine využívať nový letecký prieskumný komplex

Rusko, 28.júla 2022 (AM) – Ruská armáda začala v rámci špeciálnej operácie na Ukrajine využívať nový prieskumný komplex založený na frontovom bombardéri Su-34, informoval RIA Novosti informovaný zdroj. „V rámci špeciálnej operácie ruské vzdušné sily začali používať nové prieskumné systémy založené na frontových bombardéroch Su-34, ktoré umožňujú s vysokou presnosťou určiť…

Foto Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Foto Kto sú plánovači a tvorcovia významných udalostí vysvetľuje nová kniha Rímsky klub

Slovensko, 6.august 2022 (AM) – Aby sme mohli začať chápať svetové udalosti, musíme si uvedomiť, že mnohé tragické a výbušné udalosti 20. storočia sa nestali samy od seba, ale že boli naplánované podľa dobre pripraveného plánu. Kto boli plánovačmi a tvorcami významných udalostí vysvetľuje nová kniha Rímsky klub.   Rímsky klub…

Foto Hirošima a Nagasaki – čo si vytrpeli ľudia?

Slovensko, 6.august 2022 (AM) – Sila výbuchov atómových bômb v Hirošime (atómová Little Boy 6. 8. 1945, 15-18 kiloton, výbuch 580 metrov nad zemou) a Nagasaki (plutóniová Fat Man 9. 8. 1945, 21-23 kiloton, výbuch 503 metrov nad zemou).     Ničivá energia atómovej bomby spočíva na 50 % z tlakovej vlny, na 35…

Foto Čo sa stalo so Stalinovými hirošimskými rozviedčíkmi?

Rusko, 5.august 2022 (AM) – Úrady ZSSR chápali, že bombardovanie Hirošimi a Nagasaki nebolo len útokom proti Japoncom, ale aj zastrašením Rusov. Prezident USA Harry Truman bol nezmieriteľný protivník komunizmu (na rozdiel od jeho predchodcu Franklina Roosevelta). Aj preto chcel Stalin vedieť čo možno najviac o výsledkoch použitia atómovej zbrane, pričom od najdôveryhodnejších…

Foto Kniha „Soldaten“ rozptyľuje mýtus o šľachetnosti nemeckého vojaka

Nemecko, 2.august 2022 (AM) – V prvom desaťročí tohto storočia vyšla v Nemecku kniha Soldaten (Vojaci) s úryvkami rozhovorov nemeckých zajatcov. V dočasnom tábore v Trent-parku na severe Londýna ich zaznamenali britské špeciálne služby a konkrétne išlo o asi 13 tisíc rozhovorov, ktoré sa po prepísaní zmestili na 150 tisíc strán. Kniha Soldaten teda obsahuje aj značne…

Foto Transfer a stratégia suverenity Ruska

Rusko, 2.august 2022 (AM, Regnum) – Rusko čelí skutočnej revolúcii. Stratégiou suverenity v období pred prestupom je očista Augejských stajní od staromódnych liberálov. Nastoliť teraz otázku stratégie suverenity je ako nastoliť otázku demontáže socializmu koncom 70. rokov. Žiadne kádre, žiadne koncepcie, jedna túžba časti politickej elity v ÚV KSSZ. Doteraz boli…
Foto Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili na stanicu raketu, ktorá dokázala…

Foto Prečo sú klamstvá dôležité pre priemysel rasových sťažností vysvetlí kniha: Black Lies Matter

Slovensko, 5.august 2022 (AM) – Dominantný naratív o rasových vzťahoch v USA dnes hovorí, že hlavné nebezpečenstvo pre životy černochov predstavuje belošský rasizmus, najmä násilnícky rasizmus policajtov. Podľa tohto názoru je Amerika beznádejne rasistický národ. Vznikla organizácia Black Lives Matter (BLM), ktorá vedie protesty a dokonca aj nepokoje v reakcii na prípady,…

Video Mesto New York pripravuje občanov na jadrový útok. Video

USA, 12.júla 2022 (AM) – Obyvatelia amerického New Yorku sa začali pripravovať na ozbrojený konflikt s použitím jadrových zbraní . Kancelária primátora vydala špeciálny pokyn, ktorý hovorí, čo robiť v prípade jadrového útoku na mesto. Návod vo forme videa zverejnilo New York City Department of Emergency Situations. Autori, ktorí ho zostavili,…

Foto Je svet pripravený na atómovú vojnu? Aký najhorší scenár boja o Ukrajinu vidí nositeľ Nobelovej ceny?

USA, 16.februára 2022 (AM) – Vzájomné zničujúce sa údery môžu ľudstvo priviesť k novej Dobe ľadovej. Ak sa konflikt rozšíri za hranice Ukrajiny a ak sa do neho zapojí NATO, boj by sa zmenil na obrovskú vojnu medzi atómovými mocnosťami s veľmi reálnym nebezpečenstvom nasadenia atómových zbraní.     Pri Západom zorganizovanej tragickej…

Foto Združenie vlastníkov zbraní: “Smernica EÚ sa snaží potlačiť prirodzenú vlastnosť človeka na efektívnu fyzickú ochranu”

Slovensko, 14.februára 2022 (AM) – V posledných dňoch znova celkom intenzívne riešime výklady znenia novelizovaného zákona o zbraniach. Z pohľadu aplikačnej praxe i toho, ako ju berú občania na ktorých ramená plnenie zákona spadlo. Či už ide o obsah tlačív, ktoré sa budú ešte meniť, alebo otázky ohľadom výkladu paragrafov, ktoré…

Video Na Ukrajine inštruktori učia civilistov používať Molotovove koktaily a guľomety

Ukrajina, 10.februára 2022 (AM) – Nedávno sa v Kyjeve v rámci kampane „Neprepadajte panike, buďte pripravení“ konal druhý veľký obranný výcvik. Školenie prebiehalo na území závodu ATEK. Na výcviku sa zúčastnilo viac ako 500 dotknutých občanov rôzneho veku a pohlavia, ktorí chceli získať potrebné zručnosti na ochranu v prípade vojenskej eskalácie z Ruskou federáciou.…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…