Skutočný príbeh z vojny na Ukrajine „Chcel som ho roztrhať!“

Viktor Lopacij

Doneck, 9.júla 2022 (AM) – Donecký domobranec Viktor Lupacij stretol ukrajinského vojaka, ktorý ho zabíjal v zajatí.

 

Dňa 8. júna 2022 priniesla webová stránka ruských novín Komsomoľská pravda vojnový príbeh spravodajcu Alekseja Ovčinnikova, ktorý sa nedávno odohral na Ukrajine. Naozaj to nie je inscenovaný príbeh pre film, či román, je to obyčajná správa o reálnom, no neobyčajnom osude človeka, ktorý prežil v zajatí deväť bodnutí bodákom a ktorý neskôr našiel svojho ukrajinského trýzniteľa.

 

Ukrajinský zabijak v zajatí DĽR

V zajatí DĽR na kameru hovorí bývalý príslušník námornej pechoty 36. ukrajinskej brigády Dmitrij Evgan, ktorý má volačku „Said“: „Zašiel kamarát a hovorí – Pošli zajatca… Podišiel som k nemu a šesťkrát som ho bodol (bodnutí bolo v skutočnosti deväť). Na druhý deň ho (V. Lupacija) vyniesli a povedali, že je mŕtvy,“ priznáva sa k vražde D. Evgan.

 

 

V tom ho doneckí vyšetrovatelia požiadali, aby sa pozrel napravo. Pozrel sa a v okamihu sa mu zmenil výraz tváre. Spoznal totiž, že pred ním stojí ten domobranec, k vražde ktorého sa práve priznal.

– Spomínaš si? – opýtal sa ho akoby zázrakom živý Viktor Lupacij.

– Áno, chvejúc sa pritakal ukrajinský námorný pešiak. – Dovoľte mi poprosiť vás o prepáčenie. Hlavne pre seba to potrebujem.

– Ja tvoje ospravedlnenie nepotrebujem. Boh ťa rozsúdi…

 

Hovorí novinár Ovčinnikov

So staršinom batérie húfnic armády DĽR Viktorom Lupacim sme sa stretli na jednom z námestí Donecka. Prekonal niekoľko operácií a teraz absolvuje rehabilitačný kurz po 13-dňovom pobyte v zajatí ukrajinských námorných pešiakov. Ľavú ruku má zasádrovanú a obväzy zakrývajú ďalšie rany. Už mu príliš nevidieť ani miesto, kde mu bodákom prerazili hlavu. Napriek hrôze, ktorú prežil, drží sa ako junák. O svojom zážitku hovorí tvrdo, no reálne a bez prikrášľovania.

 

Zbili ma a zatvorili do chladiarenského boxu.“

Viktor Lupacij pochádza z rodiny dedičných metalurgov. Ako starší strojník parných turbín si na „Závode Iljiča“ odpracoval v rodnom Mariupole 13 rokov. Zostal by ním dodnes ak by sa v Kyjeve neudial prevrat. On i väčšina jeho rodákov neprijala novú moc, ktorá bola nielen otvorene rusofóbna, no ktorá aj hnusne opľúvala dejiny. Preto od prvých chvíľ prichádzal s tisíckami svojich rodákov na miestne antimajdanovské zhromaždenia.

 

– Už vtedy sme pochopili, kam to smeruje, – hovorí. – Spálenie ľudí v Odese 2. mája 2014 sa stalo bodom, z ktorého niet návratu. Koniec, ďalej sa nedá len sedieť. 9. mája sme sa postavili náckom, ktorí prišli k nám do Mariupoľu. Lenže tí postrieľali našu milíciu, pretože tá odmietla strieľať do nás. Odpor bol potlačený. No Viktor s priateľmi nezmenili názor. Hovoriť nahlas čo si myslí, bolo nebezpečné, no 30. júna 2014 aj tak za ním prišli ľudia v čiernom a zatiahli ho do mikrobusu.

– Priviezli ma do rajónneho strediska ministerstva vnútra a hneď ma začali vypočúvať a mučiť. Obviňovali ma zo separatizmu, terorizmu a rôznych iných vecí. Potom ma odviezli na Mariupoľské letisko. Tam ma opäť mučili a žiadali, aby som udal všetkých známych, ktorí nepodporujú novú moc na Ukrajine.

 

Nikoho som neudal. A tak ma znova bili a zatvorili do chladiarenského boxu. Správali sa ako fašisti v knižkách a filmoch o vojne. V nejakom momente si mysleli, že som mŕtvy a tak ma hodili do jamy k umučeným Mariupoľcom, tam, pozdĺž starej štartovacej dráhy. Veľmi veľa mŕtvol tam bolo… Asi tri dni som tam preležal. Potom prišli a keď zbadali, že sa chvejem, ktosi zvolal: – Aha ho, aký húževnatý! Myslel som si, že ma dorazia, no oni ma odviezli do Záporožskej basy.

 

Zaeviduj ho ako bez zranení“

– Ponúkol vám aspoň niekto ošetrenie, pýta sa novinár Ovčinnikov.

– Aké ošetrenie… Raz prišiel do basy nejaký medik, pozrel sa na mňa a na svojich a opýtal sa: – Načo ste ho sem priviezli? Čosi, kdesi hlesne a ja mám za to zodpovedať?

Ukrajinskí kolegovia mu na to: – Zavri si hubu a zaeviduj ho ako bez zranení. Medik to urobil. Pomohli mi až iní – tiež „teroristi“ a „separatisti“. Spočiatku sa ku mne báli priblížiť, pretože som bol celý polámaný a modrý. Jeden z nich riekol: – Bratku, musíš čosi zjesť, inak neprežiješ. Chceš boršč?

– Čo, boršč? Tu, v base? Veru, oni si to tam pripravovali s čajníkom a plastovým vedrom.

 

O mesiac som začal pomaly vstávať. Veľmi mi bolo ťažko. Dozorcovia postavili do chodby televízor, ktorý veľmi hlučne oznamoval ukrajinské novinky: ako všetkých porážajú, že domobrana je rozbitá, skrátka morálne nás gniavili. Takto som tam presedel rok a dva mesiace, až v auguste 2015 ma vymenili. Nejaký čas sa Viktor dával do poriadku, no hneď po nabratí síl sa žiadal na front – chcel sa pomstiť za seba, za rodné mesto i za tých, ktorí zostali ležať v jame Mariupoľského letiska.

 

Blíži sa vojnové zajatie

Dostal sa k delostrelcom. Spočiatku sa stal veliteľom obsluhy samochodnej húfnice a potom staršinom batérie.

– 30. marca tohto roka mi dali úlohu. Pri jednej dedine sa naša samochodka prevrátila na moste a spadla do rieky, mal som ju vytiahnuť. Keď som tam prišiel, videl som, že techniky, ktorá by to zvládla, nikde niet. A keďže dedina bola hneď vedľa Mariupoľa, tak som sa vybral do mesta. Ťahalo ma aj to, že dlho som si nevidel otca s matkou, ba nevedel som ani, či sú ešte živí. Prešiel som tri naše kontrolné stanovištia a pustil som sa peši k nášmu domu. Akoby nikde nebolo vojakov. No len čo som sa otočil, videl som, že na mňa mieria štyri samopaly.

 

Utiecť sa už nedalo. Odobrali mi výstroj, zbraň, doklad a previazali oči. Toto všetko pozoroval môj otec, matka i brat. Pribehli, prosili aby ma mohli aspoň objať. Dovolili to len matke. Ja som jej pri tom stihol pošepkať aby odišli z mesta. Odviezli ma na „Závod Iľjiča“, v ktorom som kedysi pracoval. Doviedli ma do akéhosi bunkra a opäť sa všetko opakovalo ako v roku 2014. Vypočúvali ma kruto. Mysleli si, že som delostrelecký navádzač paľby, neverili, že som sa len s rodičmi chcel vidieť.

 

Spočiatku ma bili rukami. Potom priniesli palice, dolámali mi rebrá i ruku. Jeden z nich povedal: – Teraz zažiješ šok ako od 152 mm granátu. Položil mi hlavu na svoju holeň a rukou udieral zhora po uchu. Začala sa mi z neho valiť krv. Zdvihli ma a znova…Ako dlho trvalo toto „vypočúvanie“ si Viktor Lupacij nepamätá. Niekoľkokrát totiž upadol do bezvedomia. Prebral sa keď ho pretiahli do nejakej miestnosti a tam odhodili.

 

Prežil tam niekoľko dní. Trýznitelia ho navštevovali po celý čas a hovorili, že DĽR a LĽR sú rozbité a Ukrajina sa čoskoro pustí ďalej, do Ruska. Chválili sa, že im pomáha celá Európa a Amerika. Trvalo to asi týždeň. No o potom prišiel deň, keď sa rozlúčil so životom.

 

Chcem aby si vedel, že ťa zabil „Said“!“

Otvorili sa dvere a vošiel človek, ktorý nemal ľavú ruku a povedal: – Alebo budeš s nami spolupracovať alebo ťa zlikvidujeme.

Odmietol som to. To ho rozbesnilo, vytiahol bodák a začal ma biť. Prvý úder do pleca, potom do kľúčovej kosti, tri údery do chrbta, dva do šije a ešte dva do hlavy. Keď som spadol, pokúšal sa mi bodnúť nôž opäť do hlavy, zlomil mi lebku. Z hlavy mi začala tiecť krv. On si prisadol a s úsmevom riekol: – Chcem vidieť ako zomieraš.

 

Bývalý námorník 36. ukrajinskej brigády Dmitrij Evgan je teraz sám väzňom

 

Evidentne sa mu to páčilo. Potom dodal: Si ozajstný bojovník, nekňučíš. Chcem aby si vedel: zabil ťa „Said“. Požiadal som ho, že chcem zomrieť sám. Súhlasil a odišiel.

 

Pokračovanie

Viktor ležal, krvácal a v duchu sa lúčil s blízkymi. Smrť však stále neprichádzala – ukázalo sa, že životne dôležité orgány neboli poškodené, krv sa zrazila.

– Pochopil som, že je to šanca urobiť sa mŕtvym. O dva dni prišli a na nosidlách ma vyniesli von. Počul som ako ktosi povedal, že ma treba odhodiť ďalej od kotolne: „aby nepochopil“. Pošťastilo sa mi, že nebol pri nich lekár a oni si ani neoverili môj pulz. Inak by ma dorazili. Preto ma len odhodili a odišli.

 

13 dní v zajatí

Keď nastúpilo temno, Viktor sa začal plaziť. Plazil sa celú noc aj po črepinách zo skla a k ránu na tento hluk vyskočili akýsi ľudia. Ukázalo sa, že sú to ukrajinskí vojaci. Tak som sa opäť dostal do zajatia, čiže už tretíkrát. Môj osobný doklad ostal u námorných pešiakov, len uniformu som mal DĽR, preto títo nevedeli určiť kto vlastne som. Uvedomil som si to a povedal im, že som bol zmobilizovaný, dostal som sa pod delostrelecké obstreľovanie a potom som sa kamsi plazil. Trochu ma poudierali, ale oproti tomu, čo som už zažil, to nebolo nič. Ich ošetrovateľ mi prezrel rany a riekol, že asi sú to črepiny. Upokojili sa a zavreli ma do akejsi miestnosti, v ktorej som preležal dva dni.

 

Potom ku mne prišli a povedali, že odchádzajú a že mi dávajú šancu prežiť, lebo ma tu zanechávajú. Dvere však zablokovali. O tri či štyri hodiny som počul, ako tam ktosi chodí, odpratúva železo z dverí, otvára dvere a pýta sa: je tu niekto živý? Odpovedal som.

 

Oslobodenie

Viktorov hlas sa chveje keď opisuje okamih oslobodenia. Neveril svojmu šťastiu, keď na rukávoch vojakov zbadal biele pásky, čo boli identifikačné znaky ozbrojených síl Ruska a Donbasu. Pre všetky prípady ich však požiadal, aby mu ukázali dokumenty. Chlapci sa zasmiali, no doklady mu ukázali a doniesli ho k autu Ural, kde stratil vedomie.

– V nemocnici som požiadal nadriadeného o rozhovor a odovzdal mu všetky údaje o „Saidovi“, aby sa mu nepodarilo skryť medzi civilmi a ujsť. Takému zlosynovi to predsa nemohlo len tak prejsť.

 

Chcel som ho roztrhať“

Potom nastúpili operácie na celom tele a na bodákom prebitej hlave. Nastúpilo dlho očakávané stretnutie s milovanou manželkou a tromi deťmi i pomalé prechádzky po Donecku. Jedného dňa sa ozval telefón, vojaci ho žiadali aby ich navštívil a ukázali mu fotku „Saida“, ktorý sa vzdal do zajatia. Viktor ho okamžite spoznal. Bývalý tyran a predtým námorný pešiak 36. ukrajinskej brigády teraz sám padol do osídel spravodlivosti.

 

Stretnutie pred kamerou

Prekvapený „Said“ tiež Viktora hneď spoznal a vrhol sa k nemu s prosbami o odpustenie.

– Čestne? – pýta sa domobranec keď mu Ovčinnikov kladie otázku o pocitoch, ktoré mal pri stretnutí so svojim trýzniteľom. – Chcel som ho roztrhať, zadržiaval som sa, len veľmi ťažko som to zvládol. Všetky kruté spomienky ma ovládli. No chápal som, po prvé, že je to zajatec a, po druhé, že my nie sme takí, ako oni, lebo my nie sme dobytok. Nech ho súdi Boh, tak som mu to aj povedal.

– Chceli by ste sa s ním ešte stretnúť, kladie ďalšiu otázku Ovčinnikov.

– Áno, no nie v takej situácii, ale na bojovom poli. A nepozerať sa mu do očí.

– Pozerali ste sa mu do očí? Naozaj sa kajal za to, čo urobil?

– Ťažko. On chápe, že je to jeho koniec, jeho reakcia je obyčajný živočíšny strach o svoju kožu.

 

Kým som bol v zajatí, spoznal som, že v ukrajinských silách ostalo len malé percento vojakov, ktorí ešte nestratili ľudskú tvár. No väčšina už… Pritom je úplne jedno, či sú to Azovci alebo slúžia v ukrajinskej armáde. Čo si myslíte, kto teraz obstreľuje Doneck, kladie zase rečnícku otázku Viktor Lupacij. Nacionalisti z práporu Azov? Tí predsa nemajú také zbrane. Na Doneck pália obyčajní ukrajinskí vojaci. Myslíte si, že nevedia na koho pália? Veru vedia, veď delostrelectvo je presná veda. Preto, čo sa mňa týka, ľutovať ich nemá žiaden zmysel.

 

Títo ukrajinskí vojaci chceli zo mňa urobiť „samovar“, zviazať húžvou ruky a nohy a odrezať ich. A „Said“, keď ma bodal, si prisadol a hovoril: – Ja som vás, Moskaľov, zabíjal, zabíjam a budem zabíjať.

No čo? Sú to normálni ľudia? Treba sa mi čo najrýchlejšie dať do poriadku a odísť opäť na front, lebo musíme doraziť túto háveď.

Vladimír Mikunda


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Aliancia sahelských štátov – obdoba Varšavskej zmluvy v Afrike

Mali, 24. september 2023 (AM) – Zástupcovia dočasných vojenských vlád Mali, Burkiny Faso a Nigeru podpísali 16. septembra v meste Bamako chartu, ktorou sa zakladá Alliance des États du Sahel (AEC), regionálna organizácia kolektívnej obrany otvorená pre ďalšie krajiny regiónu, t. j. krajiny bývalej "francúzskej" západnej Afriky. Plukovník Assimi Goita,…

Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Foto Morawiecki: Chcem povedať prezidentovi Zelenskému, aby už nikdy neurážal Poliakov

USA, 23.september 2023 (AM) – "Chcem povedať ukrajinskému prezidentovi, aby už nikdy neurážal Poliakov": Poľský premiér Morawiecki reaguje na výpady Zielenského proti Varšave. Morawiecki: Chcem povedať prezidentovi Zelenskému, aby už nikdy neurážal Poliakov, ako to urobil nedávno počas svojho prejavu v OSN. Poľiaci to nedovolia. A brániť dobré meno Poľska nie…

Foto Čína a Sýria nadviazali strategické partnerstvo

Čína, 23. september 2023 (AM) – Čína a Sýria oznámia nadviazanie vzťahov strategického partnerstva, uviedol čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s prezidentom SAR Bašárom Asadom, video zo stretnutia odvysielala Čínska ústredná televízia. "Dnes spoločne oznámime nadviazanie vzťahov strategického partnerstva, ktoré bude míľnikom v histórii vzťahov medzi oboma krajinami," povedal…

Foto Vzťahy medzi Kanadou a Indiou sa zhoršili

India, 23. september 2023 (AM) – "Kanada uvalila na sankcie na Junarmiju. SkakolajkojnkovvToto nie je anekdota. Kanada uvalila sankcie na Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov, Vyššiu ekonomickú školu, Ruskú geografickú spoločnosť a Valdajský klub. Na aktualizovanom zozname na webovej stránke kanadskej vlády je celkovo 42 fyzických osôb a 21 právnických…

Foto Prečo sa Biden stretáva s hlavami štátov Strednej Ázie?

USA, 23.september 2023 (AM) – Stredná Ázia je jediným regiónom sveta, kam americký prezident nikdy nevkročil. Je nepravdepodobné, že by to Biden zmenil, ale nadchádzajúce stretnutie amerického prezidenta s jeho stredoázijskými partnermi v rámci 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN je skutočne historickou udalosťou. Formát C5+1 (Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko, Uzbekistan…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Foto Aliancia sahelských štátov – obdoba Varšavskej zmluvy v Afrike

Mali, 24. september 2023 (AM) – Zástupcovia dočasných vojenských vlád Mali, Burkiny Faso a Nigeru podpísali 16. septembra v meste Bamako chartu, ktorou sa zakladá Alliance des États du Sahel (AEC), regionálna organizácia kolektívnej obrany otvorená pre ďalšie krajiny regiónu, t. j. krajiny bývalej "francúzskej" západnej Afriky. Plukovník Assimi Goita,…

Foto Čína a Sýria nadviazali strategické partnerstvo

Čína, 23. september 2023 (AM) – Čína a Sýria oznámia nadviazanie vzťahov strategického partnerstva, uviedol čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s prezidentom SAR Bašárom Asadom, video zo stretnutia odvysielala Čínska ústredná televízia. "Dnes spoločne oznámime nadviazanie vzťahov strategického partnerstva, ktoré bude míľnikom v histórii vzťahov medzi oboma krajinami," povedal…

Foto Vzťahy medzi Kanadou a Indiou sa zhoršili

India, 23. september 2023 (AM) – "Kanada uvalila na sankcie na Junarmiju. SkakolajkojnkovvToto nie je anekdota. Kanada uvalila sankcie na Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov, Vyššiu ekonomickú školu, Ruskú geografickú spoločnosť a Valdajský klub. Na aktualizovanom zozname na webovej stránke kanadskej vlády je celkovo 42 fyzických osôb a 21 právnických…

Foto Trojstranný samit Pekingu, Tokia a Soulu

Južná Kórea, 23. september 2023 (AM) - Noviny Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády uverejnili článok, v ktorom sa píše, že "neopatrné priateľstvo" spôsobilo odstúpenie jednotlivých vedúcich predstaviteľov. Vojenské kádre by mali posilniť stranícke sebazdokonaľovanie, posilniť sebaovládanie a neustále očisťovať svoj spoločenský okruh. Vedome zabezpečovať, aby v komunikácii existovali zásady, hranice a pravidlá.…

Foto Obilné vojny

Ukrajina, 23. september 2023 (AM) – Rekordnou úrodou a odstúpením od nevýhodnej dohody o obilí pripravilo Rusko Ukrajinu o možnosť predať celú úrodu, za ktorú sa nakupovali zbrane. Okrem toho ukrajinské obilie spôsobilo konflikt medzi Ukrajinou a jej najbližšími spojencami. Napriek nadšenej podpore Ukrajiny Poľsko, ktoré je na čele spojencov…

Foto „Mizerný výsledok“: Západ začína triezvo hodnotiť výsledky letného „protiútoku“ Ukrajiny

Ukrajina, 23. september 2023 (AM) – Američania uvádzajú, že straty Kyjeva počas ukrajinskej protiofenzívy sú 40 tisíc ľudí. "Tak veľa smrtí za taký mizerný výsledok," reaguje Elon Musk v sociálnych sieťach na investora Davida Sachsa, ktorý mu prečítal článok Davida Pineho, bývalého analytika Pentagonu a poradcu súčasného prezidentského kandidáta USA…
Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Foto Britské spoločnosti odmietli poistiť lode prevážajúce ukrajinské obilie

Veľká Británia, 8. septembra 2023 (AM) - Britské poisťovne, ktoré sú poprednými poisťovateľmi námornej dopravy, odmietli poistiť lode prevážajúce ukrajinské obilie, ktoré chce Kyjev poslať cez Čierne more. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na spoločnosti Lloyd's of London a Beazley. Podľa britskej publikácie sú poprední poisťovatelia lodnej…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…

Foto Ukrajina dostane špecializovanú obrnenú techniku, Rusko zrejme nasadilo gruzínske Škvaly

Ukrajina, 22. september 2023 (AM) – Rastúcu diverzitu rôznej špeciálnej techniky na ukrajinskom bojisku dokumentovali v polovici septembra 2023 zverejnené zábery na vozidlo, ktoré je skutočným unikátom.   1. Španielske vozidlo na prieskum zamorených oblastí na Ukrajine Vyrobili sa z neho len tri kusy. Ide o obrnený transportér BMR-600 VRAC (Vehículo…

Video Video: V Izraeli ukradli tank z výcvikovej jednotky, ten sa našiel na šrotovisku

Izrael, 20. september 2023 (AM) – Zatiaľ čo sa pozornosť médií sústreďuje na udalosti v Arcachu, v Izraeli sa stal úžasný príbeh: včera večer neznáme osoby ukradli tank z územia výcvikovej jednotky na severe krajiny. A dnes sa stratený našiel... v sklade kovového šrotu. Je nepravdepodobné, že by v tom…

Video Rusko môže do budúcich bojov nasadiť BVP Manul, Ukrajina pásové obrnence zo západu

Rusko, 20. september 2023 (AM) – Dlhšiu dobu sa objavovali správy o tom, že Rusko rozvíja koncept bojového vozidla pechoty (BVP) Manul. Existovala však možnosť, že je to technologický demonštrátor a výsledky jeho vývoja poslúžia na budúcich projektoch. Frekvencia výskytu správ o BVP Manul sa zvyšovala a v poslednom čase ich…

Foto Nové ruské samohybné zbrane “Vena” za pár minút rozbijú každý oporný bod

Rusko, 19. september 2023 (AM) – Delostrelecké a mínometné zariadenie "Vena" sa objavilo v zóne špeciálnej operácie a okamžite pritiahlo pozornosť. Táto skutočnosť bola zaznamenaná nezávislými médiami a americké "think tanky", veľkí fanúšikovia "analýzy a kritiky všetkého ruského", ho nevynechali.   Samohybné delá 2S31 Vena boli predstavené na fóre Army-2023, kde…

Foto Najviac proukrajinský článok o vývoji delostrelectva aký sa dá aktuálne napísať

Slovensko, 12. september 2023 (AM) – BIA – skutočný ukrajinský ideál samohybnej húfnice zo Slovenska?   Slovenská spoločnosť Konštrukta Defence, a.s. zverejnila nasledujúcu tlačovú správu o svetovej premiére novej 155 mm samohybnej húfnice BIA na výstave DSEI v Londýne: Projekt 155 mm ShKH BIA nadväzuje na vývojovú radu 155mm ShKH ZUZANA…
Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Video Video: Šojgu v Iráne

Irán, 22. september 2023 (AM) – Toto je Šojguova prvá cesta do Iránu za posledných 8 rokov. Ruská delegácia strávi v Iráne takmer týždeň. Po stretnutí s náčelníkom iránskeho generálneho štábu Mohammadom Bagherim (19. septembra) bola oznámená práca na dlhodobej dohode o vojenskej spolupráci. Okrem iných tém sa diskutuje o…

Foto Vrtuľníky Bell na špeciálne misie

USA, 20. september 2023 (AM) – S ohľadom na rastúce nároky v oblasti obrany sa trh s civilnými vrtuľníkmi, ktoré sa môžu relatívne ľahko upraviť na vojenské účely a ktoré spĺňajú požiadavky na kombináciu schopností a nákladov, rýchlo rozvíja. Táto potreba vznikla ako reakcia na narastajúcu medzinárodnú nestabilitu a vyžaduje rýchle…

Video USA komentovali útok dronu Lancet na ukrajinskú stíhačku MiG-29

Ukrajina, 20. september 2023 (AM) – Ruské jednotky dostali novú verziu kamikadze dronu Lancet so zvýšeným dosahom ničenia, tento záver bol urobený po objavení sa záberov ruského muničného útoku na ukrajinskú stíhačku MiG-29 na letisku Dolgincevo neďaleko Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti.     Na nete sa objavili zábery útoku kamikadze…

Foto Morawiecki: Chcem povedať prezidentovi Zelenskému, aby už nikdy neurážal Poliakov

USA, 23.september 2023 (AM) – "Chcem povedať ukrajinskému prezidentovi, aby už nikdy neurážal Poliakov": Poľský premiér Morawiecki reaguje na výpady Zielenského proti Varšave. Morawiecki: Chcem povedať prezidentovi Zelenskému, aby už nikdy neurážal Poliakov, ako to urobil nedávno počas svojho prejavu v OSN. Poľiaci to nedovolia. A brániť dobré meno Poľska nie…

Foto Prečo sa Biden stretáva s hlavami štátov Strednej Ázie?

USA, 23.september 2023 (AM) – Stredná Ázia je jediným regiónom sveta, kam americký prezident nikdy nevkročil. Je nepravdepodobné, že by to Biden zmenil, ale nadchádzajúce stretnutie amerického prezidenta s jeho stredoázijskými partnermi v rámci 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN je skutočne historickou udalosťou. Formát C5+1 (Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko, Uzbekistan…

Foto Politická atómovka práve vybuchla: Podvod pri odovzdaní Krymu do zostavy USSR bol odhalený!

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Podľa správy RIA Novosti zo dňa 23. 9. 2023, Prezídium Najvyššieho sovietu ZSSR sa pri odovzdávaní Krymu zo zostavy RSFSR do zostavy ZSSR odvolávalo na dokument, ktorý vôbec neexistoval a neexistuje, oznámil RIA Novosti spolupredseda špeciálnej pracovnej skupiny, predseda výboru pre zákonodarstvo krymského parlamentu…

Foto Koridor do Turecka – ďalšia úloha Veľkého Turana

Rusko, 22. september 2023 (AM) – "Arménsko-azerbajdžanské zmierenie musia sprevádzať spoľahlivé a jasné záruky bezpečnosti a dodržiavania práv obyvateľov Náhorného Karabachu. Vychádzame z toho, že súbor trojstranných vyhlásení na najvyššej úrovni na roky 2020 - 2022, ktorý položil právny základ pre arménsko-azerbajdžanský proces normalizácie, zostáva jediným skutočným základom pre udržateľné…

Foto Taktika obhajoby nacistov pred Norimberským tribunálom

USA, 22.september 2023 (AM) - Z knihy: Francine Hirsch. Norimberský proces: Sovietsky zväz a Medzinárodný vojenský tribunál. Moskva: Nová literárna revue, 2023. Z angličtiny preložil R. Ibatullinová.   Vyjadrenia obhajoby sa začali v piatok 8. Marca. Súdna sieň bola opäť plná, ako počas sovietskej úvodnej reči.... Mnohí obžalovaní sa chystali…

Foto Antonio Guterres: Medzinárodný menový fond nepomáha chudobným krajinám

USA, 21.september 2023 (AM) – Medzinárodné finančné inštitúcie, najmä MMF a Svetová banka, sú už dlho pod paľbou kritiky verejnosti a dokonca aj vládnych predstaviteľov v mnohých krajinách sveta. Tieto inštitúcie pracujú pre bohaté krajiny Západu. A chudobné krajiny, ktoré sa dostali do sietí MMF a SB, začínajú žiť podľa…
Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Rozbitá brána do nádhernej záhrady Josepa Borrella

USA, 16. september 2023 (AM) – Celá Európa sa teraz zaoberá "ruskou agresiou". Domnieva sa, že to je v súčasnosti hlavná hrozba pre Európu a nič nemôže byť hroznejšie. Európa aktívne pomáha Ukrajine, vyťahuje zbrane z jej zaprášených arzenálov a snaží sa vydupať nové zbrane. Ukrajina presviedča Európu, že keď sa…

Foto USA začínajú na Ukrajine jadrovú vojnu 2. kategórie

USA, 16. september 2023 (AM) – Je už úplne jasné, že USA sa rozhodli dodať Ukrajine so svojimi tankami Abrams aj muníciu s ochudobneným uránom. Veľvyslanectvo RF v USA to nazvalo "ukážkou neľudskosti". Všetci vedia, že výbuch takejto munície vytvorí pohyblivý rádioaktívny oblak. Drobné častice uránu sa usádzajú v pľúcach, hltane, zhromažďujú…

Foto Prečo Rusi pijú menej alkoholu

  Rusko, 12. september 2023 (AM) – Posledné roky ukazujú výrazný pokles spotreby alkoholu v Rusku. Napríklad v roku 2022 sa spotreba alkoholu na obyvateľa znížila o takmer 5 % v porovnaní s obdobím pred rokom 2019, čo dokazujú výpočty Ústredného výskumného ústavu organizácie a informatizácie zdravotníctva. V roku 2019…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov