Skutočný príbeh z vojny na Ukrajine „Chcel som ho roztrhať!“

Viktor Lopacij

Doneck, 9.júla 2022 (AM) – Donecký domobranec Viktor Lupacij stretol ukrajinského vojaka, ktorý ho zabíjal v zajatí.

 

Dňa 8. júna 2022 priniesla webová stránka ruských novín Komsomoľská pravda vojnový príbeh spravodajcu Alekseja Ovčinnikova, ktorý sa nedávno odohral na Ukrajine. Naozaj to nie je inscenovaný príbeh pre film, či román, je to obyčajná správa o reálnom, no neobyčajnom osude človeka, ktorý prežil v zajatí deväť bodnutí bodákom a ktorý neskôr našiel svojho ukrajinského trýzniteľa.

 

Ukrajinský zabijak v zajatí DĽR

V zajatí DĽR na kameru hovorí bývalý príslušník námornej pechoty 36. ukrajinskej brigády Dmitrij Evgan, ktorý má volačku „Said“: „Zašiel kamarát a hovorí – Pošli zajatca… Podišiel som k nemu a šesťkrát som ho bodol (bodnutí bolo v skutočnosti deväť). Na druhý deň ho (V. Lupacija) vyniesli a povedali, že je mŕtvy,“ priznáva sa k vražde D. Evgan.

 

 

V tom ho doneckí vyšetrovatelia požiadali, aby sa pozrel napravo. Pozrel sa a v okamihu sa mu zmenil výraz tváre. Spoznal totiž, že pred ním stojí ten domobranec, k vražde ktorého sa práve priznal.

– Spomínaš si? – opýtal sa ho akoby zázrakom živý Viktor Lupacij.

– Áno, chvejúc sa pritakal ukrajinský námorný pešiak. – Dovoľte mi poprosiť vás o prepáčenie. Hlavne pre seba to potrebujem.

– Ja tvoje ospravedlnenie nepotrebujem. Boh ťa rozsúdi…

 

Hovorí novinár Ovčinnikov

So staršinom batérie húfnic armády DĽR Viktorom Lupacim sme sa stretli na jednom z námestí Donecka. Prekonal niekoľko operácií a teraz absolvuje rehabilitačný kurz po 13-dňovom pobyte v zajatí ukrajinských námorných pešiakov. Ľavú ruku má zasádrovanú a obväzy zakrývajú ďalšie rany. Už mu príliš nevidieť ani miesto, kde mu bodákom prerazili hlavu. Napriek hrôze, ktorú prežil, drží sa ako junák. O svojom zážitku hovorí tvrdo, no reálne a bez prikrášľovania.

 

Zbili ma a zatvorili do chladiarenského boxu.“

Viktor Lupacij pochádza z rodiny dedičných metalurgov. Ako starší strojník parných turbín si na „Závode Iljiča“ odpracoval v rodnom Mariupole 13 rokov. Zostal by ním dodnes ak by sa v Kyjeve neudial prevrat. On i väčšina jeho rodákov neprijala novú moc, ktorá bola nielen otvorene rusofóbna, no ktorá aj hnusne opľúvala dejiny. Preto od prvých chvíľ prichádzal s tisíckami svojich rodákov na miestne antimajdanovské zhromaždenia.

 

– Už vtedy sme pochopili, kam to smeruje, – hovorí. – Spálenie ľudí v Odese 2. mája 2014 sa stalo bodom, z ktorého niet návratu. Koniec, ďalej sa nedá len sedieť. 9. mája sme sa postavili náckom, ktorí prišli k nám do Mariupoľu. Lenže tí postrieľali našu milíciu, pretože tá odmietla strieľať do nás. Odpor bol potlačený. No Viktor s priateľmi nezmenili názor. Hovoriť nahlas čo si myslí, bolo nebezpečné, no 30. júna 2014 aj tak za ním prišli ľudia v čiernom a zatiahli ho do mikrobusu.

– Priviezli ma do rajónneho strediska ministerstva vnútra a hneď ma začali vypočúvať a mučiť. Obviňovali ma zo separatizmu, terorizmu a rôznych iných vecí. Potom ma odviezli na Mariupoľské letisko. Tam ma opäť mučili a žiadali, aby som udal všetkých známych, ktorí nepodporujú novú moc na Ukrajine.

 

Nikoho som neudal. A tak ma znova bili a zatvorili do chladiarenského boxu. Správali sa ako fašisti v knižkách a filmoch o vojne. V nejakom momente si mysleli, že som mŕtvy a tak ma hodili do jamy k umučeným Mariupoľcom, tam, pozdĺž starej štartovacej dráhy. Veľmi veľa mŕtvol tam bolo… Asi tri dni som tam preležal. Potom prišli a keď zbadali, že sa chvejem, ktosi zvolal: – Aha ho, aký húževnatý! Myslel som si, že ma dorazia, no oni ma odviezli do Záporožskej basy.

 

Zaeviduj ho ako bez zranení“

– Ponúkol vám aspoň niekto ošetrenie, pýta sa novinár Ovčinnikov.

– Aké ošetrenie… Raz prišiel do basy nejaký medik, pozrel sa na mňa a na svojich a opýtal sa: – Načo ste ho sem priviezli? Čosi, kdesi hlesne a ja mám za to zodpovedať?

Ukrajinskí kolegovia mu na to: – Zavri si hubu a zaeviduj ho ako bez zranení. Medik to urobil. Pomohli mi až iní – tiež „teroristi“ a „separatisti“. Spočiatku sa ku mne báli priblížiť, pretože som bol celý polámaný a modrý. Jeden z nich riekol: – Bratku, musíš čosi zjesť, inak neprežiješ. Chceš boršč?

– Čo, boršč? Tu, v base? Veru, oni si to tam pripravovali s čajníkom a plastovým vedrom.

 

O mesiac som začal pomaly vstávať. Veľmi mi bolo ťažko. Dozorcovia postavili do chodby televízor, ktorý veľmi hlučne oznamoval ukrajinské novinky: ako všetkých porážajú, že domobrana je rozbitá, skrátka morálne nás gniavili. Takto som tam presedel rok a dva mesiace, až v auguste 2015 ma vymenili. Nejaký čas sa Viktor dával do poriadku, no hneď po nabratí síl sa žiadal na front – chcel sa pomstiť za seba, za rodné mesto i za tých, ktorí zostali ležať v jame Mariupoľského letiska.

 

Blíži sa vojnové zajatie

Dostal sa k delostrelcom. Spočiatku sa stal veliteľom obsluhy samochodnej húfnice a potom staršinom batérie.

– 30. marca tohto roka mi dali úlohu. Pri jednej dedine sa naša samochodka prevrátila na moste a spadla do rieky, mal som ju vytiahnuť. Keď som tam prišiel, videl som, že techniky, ktorá by to zvládla, nikde niet. A keďže dedina bola hneď vedľa Mariupoľa, tak som sa vybral do mesta. Ťahalo ma aj to, že dlho som si nevidel otca s matkou, ba nevedel som ani, či sú ešte živí. Prešiel som tri naše kontrolné stanovištia a pustil som sa peši k nášmu domu. Akoby nikde nebolo vojakov. No len čo som sa otočil, videl som, že na mňa mieria štyri samopaly.

 

Utiecť sa už nedalo. Odobrali mi výstroj, zbraň, doklad a previazali oči. Toto všetko pozoroval môj otec, matka i brat. Pribehli, prosili aby ma mohli aspoň objať. Dovolili to len matke. Ja som jej pri tom stihol pošepkať aby odišli z mesta. Odviezli ma na „Závod Iľjiča“, v ktorom som kedysi pracoval. Doviedli ma do akéhosi bunkra a opäť sa všetko opakovalo ako v roku 2014. Vypočúvali ma kruto. Mysleli si, že som delostrelecký navádzač paľby, neverili, že som sa len s rodičmi chcel vidieť.

 

Spočiatku ma bili rukami. Potom priniesli palice, dolámali mi rebrá i ruku. Jeden z nich povedal: – Teraz zažiješ šok ako od 152 mm granátu. Položil mi hlavu na svoju holeň a rukou udieral zhora po uchu. Začala sa mi z neho valiť krv. Zdvihli ma a znova…Ako dlho trvalo toto „vypočúvanie“ si Viktor Lupacij nepamätá. Niekoľkokrát totiž upadol do bezvedomia. Prebral sa keď ho pretiahli do nejakej miestnosti a tam odhodili.

 

Prežil tam niekoľko dní. Trýznitelia ho navštevovali po celý čas a hovorili, že DĽR a LĽR sú rozbité a Ukrajina sa čoskoro pustí ďalej, do Ruska. Chválili sa, že im pomáha celá Európa a Amerika. Trvalo to asi týždeň. No o potom prišiel deň, keď sa rozlúčil so životom.

 

Chcem aby si vedel, že ťa zabil „Said“!“

Otvorili sa dvere a vošiel človek, ktorý nemal ľavú ruku a povedal: – Alebo budeš s nami spolupracovať alebo ťa zlikvidujeme.

Odmietol som to. To ho rozbesnilo, vytiahol bodák a začal ma biť. Prvý úder do pleca, potom do kľúčovej kosti, tri údery do chrbta, dva do šije a ešte dva do hlavy. Keď som spadol, pokúšal sa mi bodnúť nôž opäť do hlavy, zlomil mi lebku. Z hlavy mi začala tiecť krv. On si prisadol a s úsmevom riekol: – Chcem vidieť ako zomieraš.

 

Bývalý námorník 36. ukrajinskej brigády Dmitrij Evgan je teraz sám väzňom

 

Evidentne sa mu to páčilo. Potom dodal: Si ozajstný bojovník, nekňučíš. Chcem aby si vedel: zabil ťa „Said“. Požiadal som ho, že chcem zomrieť sám. Súhlasil a odišiel.

 

Pokračovanie

Viktor ležal, krvácal a v duchu sa lúčil s blízkymi. Smrť však stále neprichádzala – ukázalo sa, že životne dôležité orgány neboli poškodené, krv sa zrazila.

– Pochopil som, že je to šanca urobiť sa mŕtvym. O dva dni prišli a na nosidlách ma vyniesli von. Počul som ako ktosi povedal, že ma treba odhodiť ďalej od kotolne: „aby nepochopil“. Pošťastilo sa mi, že nebol pri nich lekár a oni si ani neoverili môj pulz. Inak by ma dorazili. Preto ma len odhodili a odišli.

 

13 dní v zajatí

Keď nastúpilo temno, Viktor sa začal plaziť. Plazil sa celú noc aj po črepinách zo skla a k ránu na tento hluk vyskočili akýsi ľudia. Ukázalo sa, že sú to ukrajinskí vojaci. Tak som sa opäť dostal do zajatia, čiže už tretíkrát. Môj osobný doklad ostal u námorných pešiakov, len uniformu som mal DĽR, preto títo nevedeli určiť kto vlastne som. Uvedomil som si to a povedal im, že som bol zmobilizovaný, dostal som sa pod delostrelecké obstreľovanie a potom som sa kamsi plazil. Trochu ma poudierali, ale oproti tomu, čo som už zažil, to nebolo nič. Ich ošetrovateľ mi prezrel rany a riekol, že asi sú to črepiny. Upokojili sa a zavreli ma do akejsi miestnosti, v ktorej som preležal dva dni.

 

Potom ku mne prišli a povedali, že odchádzajú a že mi dávajú šancu prežiť, lebo ma tu zanechávajú. Dvere však zablokovali. O tri či štyri hodiny som počul, ako tam ktosi chodí, odpratúva železo z dverí, otvára dvere a pýta sa: je tu niekto živý? Odpovedal som.

 

Oslobodenie

Viktorov hlas sa chveje keď opisuje okamih oslobodenia. Neveril svojmu šťastiu, keď na rukávoch vojakov zbadal biele pásky, čo boli identifikačné znaky ozbrojených síl Ruska a Donbasu. Pre všetky prípady ich však požiadal, aby mu ukázali dokumenty. Chlapci sa zasmiali, no doklady mu ukázali a doniesli ho k autu Ural, kde stratil vedomie.

– V nemocnici som požiadal nadriadeného o rozhovor a odovzdal mu všetky údaje o „Saidovi“, aby sa mu nepodarilo skryť medzi civilmi a ujsť. Takému zlosynovi to predsa nemohlo len tak prejsť.

 

Chcel som ho roztrhať“

Potom nastúpili operácie na celom tele a na bodákom prebitej hlave. Nastúpilo dlho očakávané stretnutie s milovanou manželkou a tromi deťmi i pomalé prechádzky po Donecku. Jedného dňa sa ozval telefón, vojaci ho žiadali aby ich navštívil a ukázali mu fotku „Saida“, ktorý sa vzdal do zajatia. Viktor ho okamžite spoznal. Bývalý tyran a predtým námorný pešiak 36. ukrajinskej brigády teraz sám padol do osídel spravodlivosti.

 

Stretnutie pred kamerou

Prekvapený „Said“ tiež Viktora hneď spoznal a vrhol sa k nemu s prosbami o odpustenie.

– Čestne? – pýta sa domobranec keď mu Ovčinnikov kladie otázku o pocitoch, ktoré mal pri stretnutí so svojim trýzniteľom. – Chcel som ho roztrhať, zadržiaval som sa, len veľmi ťažko som to zvládol. Všetky kruté spomienky ma ovládli. No chápal som, po prvé, že je to zajatec a, po druhé, že my nie sme takí, ako oni, lebo my nie sme dobytok. Nech ho súdi Boh, tak som mu to aj povedal.

– Chceli by ste sa s ním ešte stretnúť, kladie ďalšiu otázku Ovčinnikov.

– Áno, no nie v takej situácii, ale na bojovom poli. A nepozerať sa mu do očí.

– Pozerali ste sa mu do očí? Naozaj sa kajal za to, čo urobil?

– Ťažko. On chápe, že je to jeho koniec, jeho reakcia je obyčajný živočíšny strach o svoju kožu.

 

Kým som bol v zajatí, spoznal som, že v ukrajinských silách ostalo len malé percento vojakov, ktorí ešte nestratili ľudskú tvár. No väčšina už… Pritom je úplne jedno, či sú to Azovci alebo slúžia v ukrajinskej armáde. Čo si myslíte, kto teraz obstreľuje Doneck, kladie zase rečnícku otázku Viktor Lupacij. Nacionalisti z práporu Azov? Tí predsa nemajú také zbrane. Na Doneck pália obyčajní ukrajinskí vojaci. Myslíte si, že nevedia na koho pália? Veru vedia, veď delostrelectvo je presná veda. Preto, čo sa mňa týka, ľutovať ich nemá žiaden zmysel.

 

Títo ukrajinskí vojaci chceli zo mňa urobiť „samovar“, zviazať húžvou ruky a nohy a odrezať ich. A „Said“, keď ma bodal, si prisadol a hovoril: – Ja som vás, Moskaľov, zabíjal, zabíjam a budem zabíjať.

No čo? Sú to normálni ľudia? Treba sa mi čo najrýchlejšie dať do poriadku a odísť opäť na front, lebo musíme doraziť túto háveď.

Vladimír Mikunda


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Horúca aktualita: Z Baltického mora hrozí chemický „útok“

Poľsko, 10.august 2022 (AM) – Spôsobiť ho môžu desiatky tisíc ton zatopených nemeckých chemických zbraní, ktoré boli s ďalšou výzbrojou zatopené v Baltickom mori v časoch 2. sv. vojny.   Poľské noviny Gazeta Wyborcza uvádza, že tohto neželaného „suveníru“ tam môže ležať 40-100 tisíc ton. Presné množstvo sa nedá určiť, pretože je obtiažne určiť…

Foto Americký dôstojník Scott Ritter: Rusko už vyhralo. Zelensky môže zomrieť rukou samotných Ukrajincov

USA, 10.august 2022 (AM) – Známy americký vojenský expert Scott Ritter sa domnieva, že Rusko vojnu na Ukrajine nielen vyhráva, ale už aj vyhralo. Scott Ritter vysvetľuje svoj názor pomocou analógií s víťazstvom ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktoré sa stalo predurčeným v roku 1943 po bitke pri Kursku.   Počas bitky…

Video Turecko dodalo na Ukrajinu desiatky obrnených bojových vozidiel

Turecko, 10.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dostala dávku obrnených vozidiel Kirpi 4x4 tureckej výroby. Podľa ukrajinských zdrojov Turecko dodalo 50 obrnených vozidiel a v budúcnosti dostane Kyjev ďalších 150 podobných obrnených vozidiel. O tom kedy budú dodávky, v akých dávkach neexistujú žiadne informácie, najmä oficiálne. Niektoré vozidlá už „prešli na…

Foto Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak…   Po uznaní nezávislosti DĽR…

Foto Krymom otriasla séria výbuchov. Sabotáž alebo raketový útok?

Rusko, 9.august 2022 (AM) – Na Kryme, v oblasti Novofedorovka, kde sa nachádza vojenské letisko, zahrmelo najmenej desať výbuchov. Orgány republiky túto skutočnosť potvrdzujú a žiadajú počkať na oficiálne oznámenia.     V areáli Novofedorovka sa nachádza vojenský útvar a vojenské letisko. Momentálne je známe, že prvý výbuch nastal o 15:20,…

Foto Ukrajina ešte viac ostreľuje jadrovú elektráreň. Šéf Záporožia vyzval na útoky na Kyjev

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Šéf Záporožskej oblasti Evgenij Balickij počas fóra verejného hnutia „Sme s Ruskom“ 8. augusta podpísal príkaz na uskutočnenie referenda o vstupe regiónu do Ruskej federácie. V Melitopole sa koná fórum „Sme spolu s Ruskom“, na podujatí sa zúčastňuje asi 700 delegátov z celého regiónu. Vedúci regionálnej správy…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Ruské a republikánske sily používajú na Ukrajine pušku Ravager v NATO kalibri

Rusko, 6.august 2022 (AM) – Počas špeciálnej operácie na Ukrajine používajú spojenecké sily ostreľovaciu pušku DXL-5 "Opustošiteľ" v kalibru krajín NATO 12,7x 99mm, uviedol pre RIA Novosti zástupca Lobaev Arms - výrobcu tejto zbrane     "Zbraň pracuje dobre - puška sa ukázala ako veľmi presná, teraz je každý výstrel zdokumentovaný,…

Video Bývalý britský premiér Boris Johnson si zacvičil s ukrajinskými vojakmi. video

Veľká Británia, 23.júla 2022 (AM) – Bývalý britský premiér Boris Johnson navštívil ukrajinské vojenské výcvikové stredisko v kráľovstve, kde sa celkovo plánuje vycvičiť až 10 000 vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny. Program zahŕňa strelecký a taktický výcvik, riadenie obrnených vozidiel a obrnených transportérov, ktoré Spojené kráľovstvo presúva do Kyjeva.  

Foto Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať pušky s najdlhším dostrelom na svete

Rusko, 22.júla 2022 (AM) – Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať najsilnejšie ďalekonosné pušky na svete SVLK-14S "Sumrak", ktoré vyrába domáca spoločnosť Lobaev Arms. Podľa agentúry TASS ostreľovači pracovali so "Sumrakmi" v Charkovskej a Kyjevskej oblasti, ale len občasne pre nedostatok podmienok na otvorených priestranstvách. Efektívny dosah ničenia cieľa pre SVLK-14S je viac…

Foto Trojhlavňová brokovnica s mnohými superlatívami

Slovensko, 12.júla 2022 (AM) – MAMMUT je svetový unikát - trojhlavňová brokovnica.v kalibri 12/89 Ultramagnum. Brokovnica je prekvapivo ľahká. Chrómované hlavne lepené k sebe zlatom pre väčšiu trvácnosť spojov - ráže 12/70, 76, 89mm SUPERMAGNUM - tri základné verzie: drevo, polymér, kamufláž - zbraň je možné konfigurovať podľa požiadaviek zákazníka: dĺžka…

Foto Rusi začali na Ukrajine používať elektromagnetické zbrane Stupor pre likvidáciu dronov

Rusko, 8.júla 2022 (AM) – Rusko prvýkrát použilo elektromagnetické zbrane proti ukrajinským dronom počas špeciálnej operácie na ochranu Donbasu. Zdroj agentúry TASS uviedol, že táto skúsenosť bola úspešná. Zariadenia vykazovali vysokú účinnosť a okrem toho sa ukázali ako ľahko použiteľné.     Mechanizmus účinku zbrane je jednoduchý. Stačí namieriť na nepriateľský…

Foto Náboj 38 Special – prečo sa nazýva „38“ špeciál?

USA, 8.júla 2022 (AM) – Prečo je náboj 38 Special definovaný ako "Special" a je uvádzaný ako kal.38, aj keď používa strelu kalibru .357? Medzi technickými a komerčnými označeniami nábojov je zvyčajne určitý rozdiel a náboj 38 Special sa nazýval „Special“ preto, aby sa zdôraznilo, že je lepší ako predchádzajúce náboje. Ale prečo práve“38"?…

Foto Americký dôstojník Scott Ritter: Rusko už vyhralo. Zelensky môže zomrieť rukou samotných Ukrajincov

USA, 10.august 2022 (AM) – Známy americký vojenský expert Scott Ritter sa domnieva, že Rusko vojnu na Ukrajine nielen vyhráva, ale už aj vyhralo. Scott Ritter vysvetľuje svoj názor pomocou analógií s víťazstvom ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktoré sa stalo predurčeným v roku 1943 po bitke pri Kursku.   Počas bitky…

Foto Krymom otriasla séria výbuchov. Sabotáž alebo raketový útok?

Rusko, 9.august 2022 (AM) – Na Kryme, v oblasti Novofedorovka, kde sa nachádza vojenské letisko, zahrmelo najmenej desať výbuchov. Orgány republiky túto skutočnosť potvrdzujú a žiadajú počkať na oficiálne oznámenia.     V areáli Novofedorovka sa nachádza vojenský útvar a vojenské letisko. Momentálne je známe, že prvý výbuch nastal o 15:20,…

Foto Hlavný terč je Čína. Americká CIA má novú prioritu namiesto boja proti terorizmu

USA, 9.august 2022 (AM) – Americká Ústredná spravodajská služba preorientováva svoje aktivity z boja proti terorizmu na Čínu. Uviedol to zástupca riaditeľa CIA David Cohen na neverejnom stretnutí so šéfmi protiteroristického oddelenia, o ktorom informuje agentúra Associated Press.   USA budú pokračovať v prenasledovaní teroristov, povedal Cohen, ale teraz je najvyššou…

Foto Ruská vojenská základňa v Srbsku bude iba prvým krokom

Srbsko, 9.august 2022 (AM) – Ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Bocsan-Charčenko oznámil potrebu umiestnenia ruských vojenských základní na srbskom území. Situáciu vysvetlil Alexander Michajlov, vedúci Úradu pre vojensko-politickú analýzu. Toto je len prvý krok Moskvy ...   Moskva a Belehrad budú podľa diplomata pokračovať v spolupráci vo vojensko-technickej oblasti, keďže Srbsko je…

Foto Ramzan Kadyrov oznámil vyslanie ďalšieho oddielu dobrovoľníkov na Ukrajinu. Video

Čečensko, 8.august 2022 (AM) – Ďalší oddiel dobrovoľníkov z celého Ruska, vycvičený na území Čečenskej republiky, odišiel na Ukrajinu, aby sa pripojil k ruským jednotkám zúčastňujúcim sa na vojenskej operácii. Hlava republiky Ramzan Kadyrov o tom napísal vo svojom kanáli TG.     Dobrovoľníci absolvovali dvojtýždňové zrýchlené kurzy taktického a streleckého…

Foto V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…
Foto Ukrajinci s Britmi údajne pripravili scenár útoku na Krymský most

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Zo zdrojov v Očakove a Černomorska prišla informácia, že sa diskutuje o konkrétnom scenári útoku na Krymský most z mora. Plán (s najväčšou pravdepodobnosťou britský) predpokladá použitie obchodnej lode s ukrajinskou posádkou, ktorá sa použije ako nosič úderných zbraní - odpaľovacie zariadenie protilodných alebo riadených striel, prípadne…

Foto Čína reagovala na americkú provokáciu ako zodpovedná veľmoc a zároveň si posilnila svoj význam vo svete

Taiwan, 3.august 2022 (AM) – Americká politika provokácií, realizovaná doteraz skôr na Ukrajine, sa podľa očakávania dostala na Taiwan. Je zrejmé, že návšteva Nancy Pelosiovej v Tchaj-peji nie je súkromnou iniciatívou staršej šéfky Snemovne reprezentantov USA, ale plánovanou akciou Bieleho domu. Bývalý americký prezident Donald Trump kritizoval návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy…

Foto Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň ruského námorníctva. Čo znamená tento sviatok pre Rusko?

Rusko, 31.júla 2022 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň námorníctva. Zábery boli vysielané na Prvom kanáli. Deň námorníctva sa v Rusku oslavuje každý rok poslednú júlovú nedeľu. Ruské námorníctvo tento rok oslavuje 326. výročie. V tom istom roku sa jadrová ponorka Belgorod stala súčasťou flotily, a stane…

Foto Provokácie NATO na severnej námornej ceste skončili. Rusko obmedzuje pohyb cudzích lodí

Rusko, 29.júla 2022 (AM) – Ministerstvo obrany RF navrhlo obmedziť prechod cudzích lodí po Severnej námornej ceste. Odborníci poukázali na včasnosť tohto kroku. Ministerstvo obrany navrhlo prijať pozmeňujúce návrhy, podľa ktorých budú môcť zahraničné lode vstupovať do vôd Severnej morskej cesty len s povolením. Zmeny už podľa RBC schválila vládna komisia…

Foto O vyhliadkach na jadrové zbrane v Japonsku. Izraelská verzia?

Japonsko, 26.júla 2022 (AM) – Až donedávna sa zdalo, že Japonci, ktorí zažili hrôzy atómových bombových útokov na Hirošimu a Nagasaki, boli jednotní v boji proti jadrovej hrozbe a boli za všeobecný zákaz zbraní hromadného ničenia. A teraz podľa niektorých prieskumov až polovica japonskej populácie súhlasí s odstránením zodpovedajúcich ústavných obmedzení a…

Foto Tajná ruská ponorka Podmoskovye bola spozorovaná v arktických vodách

USA, 25.júla 2022 (AM) – V arktických vodách bola videná účelová jadrová ponorka BS-64 Podmoskovye a oceánografické výskumné plavidlo „Jantar“ (projekt 22010 „Krjujs“). 24. júla o tom verejnosť informoval vojenský expert H.I. Sutton. Vojenský analytik a publicista, oznámil, že spomínaná tajná ponorka (Delta-IV Stretch v terminológii NATO) a prieskumná loď ruskej Severnej flotily…

Video Turecko dodalo na Ukrajinu desiatky obrnených bojových vozidiel

Turecko, 10.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dostala dávku obrnených vozidiel Kirpi 4x4 tureckej výroby. Podľa ukrajinských zdrojov Turecko dodalo 50 obrnených vozidiel a v budúcnosti dostane Kyjev ďalších 150 podobných obrnených vozidiel. O tom kedy budú dodávky, v akých dávkach neexistujú žiadne informácie, najmä oficiálne. Niektoré vozidlá už „prešli na…

Foto Sergej Šojgu uviedol koľko amerických húfnic a raketometov zatiaľ stratili ukrajinské sily

Rusko, 3.august 2022 (AM) –  Šéf ruského rezortu obrany Sergej Šojgu poukázal na značné straty jednotiek ukrajinského režimu v zbraniach západného typu . Straty Ozbrojených síl Ukrajiny podľa Šojgua rastú nielen v konvenčných, ale aj v ťažkých zbraniach. Počas špeciálnej vojenskej operácie stratil kyjevský režim v dôsledku ruských úderov 33 húfnic…

Foto Rusko zaradilo do služby hypersonické rakety Zirkon. Západ si začína uvedomovať blízkosť jadrovej vojny

USA, 2.august 2022 (AM) – Ministri zahraničných vecí Francúzska, USA a Británie vyjadrili svoj záväzok voči Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT) a vyzvali Rusko, aby prestalo používať „nebezpečnú jadrovú rétoriku“ a zabránilo jadrovej vojne.   Spoločné vyhlásenie pripravili po ich stretnutí v New Yorku, kde sa 1. augusta začala 10.…

Foto Plukovník americkej rozviedky: “Odesa dobrovoľne prejde do Ruska”

USA, 1.august 2022 (AM) – V rámci špeciálnej operácie Odesa dobrovoľne prejde do Ruska, predpovedá penzionovaný plukovník rozviedky amerického letectva G. Murphy Donovan.   "Po získaní kontroly nad Donbasom ruská armáda dokončí vytvorenie nárazníkovej zóny medzi NATO a ruským územím. Pochybujem, že sa Moskva vzdá strategických území, za ktoré musela zaplatiť ruskou…

Foto “Solidarita” v rámci NATO. Severné Macedónsko odovzdalo Ukrajine nie tanky ale šrot

Macedónsko, 30.júla 2022 (AM) – Úrady Severného Macedónska sa rozhodli predstierať „solidaritu v rámci NATO“, kam bola táto republika relatívne nedávno prijatá. Otázka „solidarity“ sa už nejaký čas týka ukrajinskej krízy a dodávok zbraní a vojenského materiálu kyjevskému režimu. Ako viete, Ukrajina nie je členom NATO, ale dnes jej armádu v skutočnosti…

Foto Nemecká vláda nakoniec schválila predaj 100 samohybných húfnic Ukrajine. Dodávka sa ale “trochu ” zdrží

Nemecko, 28.júla 2022 (AM) – Ukrajina dostane nemecké samohybné delostrelecké zariadenia, nemecká vláda vydala povolenie spoločnosti Krauss-Maffei Wegmann dodať Kyjevu sto samohybných zbraní Panzerhaubitze 2000, uvádza Der Spiegel s odvolaním sa na informované zdroje. Krauss-Maffei Wegmann (KMW) požiadal o výrobu sto samohybných húfnic pre ukrajinskú armádu a dostal povolenie od nemeckého ministerstva…
Foto Ako Su-27 zachránil ruské vojenské letectvo

Rusko, 4.august 2022 (AM) – Pred 45 rokmi (20. 5. 1977) sa v ZSSR uskutočnil prvý let prototypu ťažkého stíhača 4. generácie, označeného šifrou T-10. Dnes vieme, že išlo o Su-27. Jeho konštruovanie sa stalo začiatkom celej epochy v sovietskom (ruskom) bojovom letectve. Skúsenosť vzdušnej vojny vo Vietname, kde na seba narazili dve vtedy najlepšie…

Foto Azerbajdžan potajomky odovzdal Ukrajine vysoko presné bomby pre stíhačky Su-25

Azerbajdžan, 1.august 2022 (AM) – Ešte v apríli Baku odovzdalo Kyjevu dávku 32 vysoko výbušných fragmentačných bômb QFAB-250 LG pre útočné lietadlá Su-25 ukrajinského letectva. Odosielateľom munície bola azerbajdžanská spoločnosť CIHAZ Industrial Association a príjemcom ukrajinská spoločnosť Ukrspetseksport, za ktorou stoja ministerstvá obrany oboch krajín.   QFAB-250 LG je nová vysoko…

Foto Čína posiela letecký tanker novej generácie YU-20 na výcvik bojovej pripravenosti ku Taiwanu

Čína, 31.júla 2022 (AM) – Čínsky letecký tanker novej generácie, YU-20, sa začal zapájať do výcviku bojovej pripravenosti, keďže sa očakáva, že lietadlo posilní operačné schopnosti iných bojových lietadiel na veľké vzdialenosti, oznámil to hovorca vzdušných síl Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády. Taktiež sa zaviazal chrániť suverenitu a územnú celistvosť Číny pomocou…

Foto Rusko si na Ukrajine otestovalo technológiu vzdušných vojen budúcnosti

Rusko, 28.júla 2022 (AM) – Ruské Su-57 počas špeciálnej operácie na Ukrajine plnili bojové misie v rojoch. Tieto stíhače boli vzájomne prepojené do spoločnej informačnej siete, vďaka ktorej si mohli preposielať údaje o rádiolokačnej situácii, o zistených cieľoch, koordinovať súčinnosť s inými účastníkmi boja.   V čom sú cenné tieto testy lietadiel 5. generácie v reálnych bojových…

Foto Filipíny sa zľakli a zrušili dohodu s Ruskom o nákupe vojenských vrtuľníkov

Filipíny, 28.júla 2022 (AM) – Filipínska vláda podľa agentúry Associated Press zrušila dohodu s Ruskom o nákupe vojenských vrtuľníkov. Podľa predstaviteľov filipínskeho ministerstva obrany by po invázii Ruska na Ukrajinu mohla pokračujúca vojensko-obchodná spolupráca s ním priniesť americké sankcie na Filipíny. Dohoda v hodnote 227 miliónov dolárov bola uzavretá ešte pred…

Foto Ruské vzdušné sily začali na Ukrajine využívať nový letecký prieskumný komplex

Rusko, 28.júla 2022 (AM) – Ruská armáda začala v rámci špeciálnej operácie na Ukrajine využívať nový prieskumný komplex založený na frontovom bombardéri Su-34, informoval RIA Novosti informovaný zdroj. „V rámci špeciálnej operácie ruské vzdušné sily začali používať nové prieskumné systémy založené na frontových bombardéroch Su-34, ktoré umožňujú s vysokou presnosťou určiť…

Foto Horúca aktualita: Z Baltického mora hrozí chemický „útok“

Poľsko, 10.august 2022 (AM) – Spôsobiť ho môžu desiatky tisíc ton zatopených nemeckých chemických zbraní, ktoré boli s ďalšou výzbrojou zatopené v Baltickom mori v časoch 2. sv. vojny.   Poľské noviny Gazeta Wyborcza uvádza, že tohto neželaného „suveníru“ tam môže ležať 40-100 tisíc ton. Presné množstvo sa nedá určiť, pretože je obtiažne určiť…

Foto Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak…   Po uznaní nezávislosti DĽR…

Foto Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Foto Kto sú plánovači a tvorcovia významných udalostí vysvetľuje nová kniha Rímsky klub

Slovensko, 6.august 2022 (AM) – Aby sme mohli začať chápať svetové udalosti, musíme si uvedomiť, že mnohé tragické a výbušné udalosti 20. storočia sa nestali samy od seba, ale že boli naplánované podľa dobre pripraveného plánu. Kto boli plánovačmi a tvorcami významných udalostí vysvetľuje nová kniha Rímsky klub.   Rímsky klub…

Foto Hirošima a Nagasaki – čo si vytrpeli ľudia?

Slovensko, 6.august 2022 (AM) – Sila výbuchov atómových bômb v Hirošime (atómová Little Boy 6. 8. 1945, 15-18 kiloton, výbuch 580 metrov nad zemou) a Nagasaki (plutóniová Fat Man 9. 8. 1945, 21-23 kiloton, výbuch 503 metrov nad zemou).     Ničivá energia atómovej bomby spočíva na 50 % z tlakovej vlny, na 35…

Foto Čo sa stalo so Stalinovými hirošimskými rozviedčíkmi?

Rusko, 5.august 2022 (AM) – Úrady ZSSR chápali, že bombardovanie Hirošimi a Nagasaki nebolo len útokom proti Japoncom, ale aj zastrašením Rusov. Prezident USA Harry Truman bol nezmieriteľný protivník komunizmu (na rozdiel od jeho predchodcu Franklina Roosevelta). Aj preto chcel Stalin vedieť čo možno najviac o výsledkoch použitia atómovej zbrane, pričom od najdôveryhodnejších…
Foto Ukrajina ešte viac ostreľuje jadrovú elektráreň. Šéf Záporožia vyzval na útoky na Kyjev

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Šéf Záporožskej oblasti Evgenij Balickij počas fóra verejného hnutia „Sme s Ruskom“ 8. augusta podpísal príkaz na uskutočnenie referenda o vstupe regiónu do Ruskej federácie. V Melitopole sa koná fórum „Sme spolu s Ruskom“, na podujatí sa zúčastňuje asi 700 delegátov z celého regiónu. Vedúci regionálnej správy…

Foto Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili na stanicu raketu, ktorá dokázala…

Foto Prečo sú klamstvá dôležité pre priemysel rasových sťažností vysvetlí kniha: Black Lies Matter

Slovensko, 5.august 2022 (AM) – Dominantný naratív o rasových vzťahoch v USA dnes hovorí, že hlavné nebezpečenstvo pre životy černochov predstavuje belošský rasizmus, najmä násilnícky rasizmus policajtov. Podľa tohto názoru je Amerika beznádejne rasistický národ. Vznikla organizácia Black Lives Matter (BLM), ktorá vedie protesty a dokonca aj nepokoje v reakcii na prípady,…

Video Mesto New York pripravuje občanov na jadrový útok. Video

USA, 12.júla 2022 (AM) – Obyvatelia amerického New Yorku sa začali pripravovať na ozbrojený konflikt s použitím jadrových zbraní . Kancelária primátora vydala špeciálny pokyn, ktorý hovorí, čo robiť v prípade jadrového útoku na mesto. Návod vo forme videa zverejnilo New York City Department of Emergency Situations. Autori, ktorí ho zostavili,…

Foto Je svet pripravený na atómovú vojnu? Aký najhorší scenár boja o Ukrajinu vidí nositeľ Nobelovej ceny?

USA, 16.februára 2022 (AM) – Vzájomné zničujúce sa údery môžu ľudstvo priviesť k novej Dobe ľadovej. Ak sa konflikt rozšíri za hranice Ukrajiny a ak sa do neho zapojí NATO, boj by sa zmenil na obrovskú vojnu medzi atómovými mocnosťami s veľmi reálnym nebezpečenstvom nasadenia atómových zbraní.     Pri Západom zorganizovanej tragickej…

Foto Združenie vlastníkov zbraní: “Smernica EÚ sa snaží potlačiť prirodzenú vlastnosť človeka na efektívnu fyzickú ochranu”

Slovensko, 14.februára 2022 (AM) – V posledných dňoch znova celkom intenzívne riešime výklady znenia novelizovaného zákona o zbraniach. Z pohľadu aplikačnej praxe i toho, ako ju berú občania na ktorých ramená plnenie zákona spadlo. Či už ide o obsah tlačív, ktoré sa budú ešte meniť, alebo otázky ohľadom výkladu paragrafov, ktoré…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…