“Priznať že sa mýliš niekedy bolí.” Izraelský vojenský expert o precitnutí Západu k udalostiam na Ukrajine

Martin van Creveld

Izrael, 4.júla 2022 (AM) – Koľkokrát si globálny Západ vylámal zuby pri pokuse poraziť „kolos s hlinenými nohami“ z východu. Rusko, Sovietsky zväz, Ruská federácia… Obrovský, no podľa Západu „slabý“ štát, ktorý bol vždy hrčou v hrdle osvietenej Európy. Veril v Boha iným spôsobom. Zaobchádzal so západnými „hodnotami“ iným spôsobom. Žili len inak, svojim spôsobom života, pôvodnými zvykmi, vlastným postojom k národom, ktoré žili spolu s Rusmi. A … nerozpadol sa, ako tie isté európske krajiny, nemal zámorské kolónie, ako Európania, ale pohltil kultúry a tradície aj tých najmenších národov, ktoré sa pripojili k Rusku, zachovávajúc ich kultúru, jazyk, zvyky, vieru.

Západ nikdy nedokázal pochopiť, prečo zjednotená armáda Európy, či už to bola armáda Napoleona, alebo armáda Hitlera, vždy čelila ruskej armáde a nie zjednotenej armáde Ruska. Pravdaže, Rusi vyzerajú inak, hovoria inými jazykmi, vyznávajú iné náboženstvá, ale sú to Rusi. Možno preto je aj dnes každý Rus na Západe vnímaný ako Rus. Pravdepodobne preto v Mariupole, pod krupobitím guliek a striel, civilisti, ktorí počuli „Allah Akbar“, s úľavou povedali: „Vďaka Bohu, prišli Rusi!“

 

Zaujímavú analýzu známeho západného vojenského teoretika Martina van Crevelda priniesol Die Welt. Analýza je zaujímavá už len preto, že Martin van Creveld je jedným z tých, ktorí priamo poukázali na strategické zlyhanie Moskvy vo vojne na Ukrajine. Konkrétne hovoril o tom, že ruská armáda bude v tomto konflikte porazená.

 

Ale stalo sa, že aj dnes je mu jasné, že Kyjev prakticky nemá šancu poraziť Rusko. Všetky pokusy NATO nejako materiálne podporiť Ozbrojené sily Ukrajiny vedú len k zvyšovaniu strát ukrajinskej armády. Mobilizovaní, presnejšie – chytení na uliciach, nevycvičení a nemotivovaní vojaci, v lepšom prípade dopĺňajú počet zajatcov, ale častejšie zomierajú hneď v prvých bitkách.

 

Na čom sa teda zakladala dôvera Západu vo víťazstvo Ukrajiny? Pýtam sa to jednoducho preto, že o otázkach vojny a mieru rozhodujú politici, no ich rozhodnutia sú vždy založené na názoroch mnohých odborníkov, vrátane vojenských teoretikov a ideológov. Martin van Creveld je jedným z týchto ľudí. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa pri rozhodovaní zohľadnil aj jeho názor.

 

Tu je to, čo o tom tento vojenský teoretik píše:
“Po prvé, od roku 1945 zlyhali početné štátne armády v boji proti povstaniam, nepokojom, partizánskej vojne, teroru, asymetrickým vojenským operáciám a iným podobným formám vojenskej konfrontácie.”

 

Viete, s týmto tvrdením do značnej miery súhlasím. Súhlasím, pokiaľ ide o západné armády. Malajzia, Alžírsko, Vietnam, Irak, africké krajiny, ktoré sa používajú ako príklad potvrdzujúci neúspechy štátnych armád, skutočne nielen prežili, ale aj zvíťazili. Aj keď Briti pravdepodobne nebudú súhlasiť s Malajziou.

 

Ale čo Ičkeria? Tam bola za okupanta vyhlásená aj ruská armáda. Ale v Čečenskej republike takéto vyhlásenie nebudete počuť. Navyše, súdiac podľa záujmu v Čečensku o vstup do jednotky bojujúcej na Ukrajine, je tam viac skutočných Rusov ako v niektorých mestách blízko kultúrneho hlavného mesta Ruska, kde úrady požadujú odstránenie nápisov „Z“ zdanlivo ako propagandistické symboly – nacizmus .

 

„Po druhé, veľkosť Ukrajiny a jej obyvateľov viedli mňa a ďalších k tomu, aby som naznačil, že Rusko precenilo svoje schopnosti. Výsledkom by bol zdĺhavý, mimoriadne krvavý a mimoriadne deštruktívny konflikt, ktorý by sa nerozhodol ani tak na bojisku, ale v dôsledku demoralizácie oboch ruských formácií a ruského obyvateľstva.

 

Tvrdenie, že Rusi údajne utláčajú každého, pochádza z vlastného postoja Američanov ku všetkým ostatným národom. A pre väčšinu Rusov a tiež Ukrajincov je jasné, že oba národy nemajú čo deliť. Aby sa konflikt zastavil, je jednoducho potrebné odstaviť profašistické orgány od moci.

 

„Po tretie, čisté zbožné želania sú to, čo ma spája s väčšinou západných pozorovateľov. Vrátane hláv štátov, ministrov, armády, spravodajských agentúr a médií.” Bohužiaľ, tomu hovorím „opičí efekt“. Všetci išli a ja som išiel… Ak si to väčšina myslí, potom je to axióma. Toto je veľmi významný príklad toho, že aj mysliaci, gramotný človek, ktorý je v dave, je nútený akceptovať názor tohto davu. Aj keď tento názor odporuje jeho záverom.

 

Kto koho porazil a prečo západná logika nedokáže vysvetliť fenomén Ruska. Creveld, ktorý je profesorom na Jeruzalemskej univerzite, špecialistom na strategické otázky, autorom 20 kníh, konzultantom ministerstva obrany USA, si nekládol za cieľ nájsť príčinu nepochopenia Západu situácie na Ukrajine. Vo všeobecnosti píše len o sebe, o tom, ako sa zmenil jeho osobný názor. Ale veľa z toho, čo napísal, možno pripísať Západu ako celku.

 

To, čo sa stalo, nebolo plánované a Západ to nebral do úvahy ako jednoducho nemožné. Na základe toho, ako takéto operácie prebiehali v iných krajinách, ako Ukrajinci reagovali na nemeckú okupáciu počas Veľkej vlasteneckej vojny, urobil Creveld zdanlivo logický záver. Po vypuknutí nepriateľských akcií na Ukrajine sa začne partizánska vojna.

 

Ale na jeho prekvapenie a prekvapenie mnohých analytikov a expertov na Ukrajine nie sú žiadni partizáni. Existujú diverzné jednotky, sú tam individuálni sabotéri, sú tam komplici Ozbrojených síl Ukrajiny, ale nie sú tam žiadni partizáni. Naopak, obyvateľstvo aktívne pomáha pri identifikácii diverzantov, ktorých po odchode z osád opustili Ozbrojené sily Ukrajiny a SBU. Pomáha nie pod nátlakom, ale uvedomujúc si, že sabotáž bude namierená proti pokojnému životu a obyvateľom.

 

Dôležitú úlohu v agitácii proti partizánom zohrávajú aj Ozbrojené sily Ukrajiny. Jedno či dve ostreľovanie pokojného mesta takmer úplne pripraví zvyšných sabotérov o akúkoľvek podporu zo strany obyvateľstva. Sú tak prinútení ísť sa vzdať z vlastnej slobodnej vôle. Pamätáte si, ako sa zmenila nálada obyvateľov Donbasu, keď sa aktivizovalo ukrajinské delostrelectvo a letectvo? Ako rýchlo niečia smrť vrátila na svoje miesto pokrútenú mentalitu.

 

Ďalšia vec, ktorá prekvapila a ohromila Západ a osobne aj profesora Crevelda, bola skutočnosť, že ruská armáda takmer okamžite zmenila taktiku po ťažkostiach prvých týždňov operácie, keď boli straty vojsk dosť výrazné. Ukázalo sa, že vojenská operácia bola pripravená v úplne odlišných verziách jej realizácie.

 

V skutočnosti si pamätáme tieto otázky čitateľov ako „prečo Rusov nevítajú s kvetmi v ukrajinských dedinách“. Téza, že ľudia sú bratia a žiadna fašistická propaganda to nezmení, neobstála. Tí, čo čakali na Rusov, boli mimoriadne vystrašení a nacionalisti využili časť ruskej bezstarostnosti a eufórie z rýchlych víťazstiev, bili do tyla, na kolóny, na jednotlivé jednotky.

 

Veliteľstvo ruskej armády však rýchlo zmenilo taktiku. Do popredia sa dostalo delostrelectvo a letectvo, ktoré dostatočne kvalitne spracovalo ukrajinské pozície. Generáli začali počítať vojakov. Začali šetriť pracovné sily. To niekedy dokonca vyvolalo protest, najmä medzi ľudovými milíciami republík. Koniec koncov, túžili bojovať, poraziť nepriateľa, oslobodiť sa, no namiesto toho museli deň-dva sedieť v zákopoch a čakať, kým delostrelectvo dokončí vykorenenie ukrajinské sily z ich vybavených pozícií.

 

Nasleduje logistika. Tu vojenský teoretik analyzuje. Západ vo svojich plánoch nezohľadnil logistiku. Víťazstvo podľa projektov Západu malo byť rýchle, ako si tu nemožno spomenúť plány na bleskovú vojnu nacistického Nemecka a na rýchle víťazstvo v jednej alebo dvoch všeobecných bitkách Napoleona, čo znamená, že veľké dodávky zbraní by sa nemali očakávať. Ukrajina si celkom poradí sama a so zbraňami svojich susedov z bývalých krajín Varšavskej zmluvy.

 

Je akosi komické čítať závery, že dodávky zbraní z hlbín Ruska sú oveľa bližšie ako dodávky z ktorejkoľvek európskej krajiny. Alebo sa kilometre líšia pre Európanov a Rusov, alebo vlaky jazdia inou rýchlosťou? Zaujímavejšie je však to, čo sa spomína len mimochodom.

 

„Západné vojenské vybavenie, najmä systémy protivzdušnej obrany, priebojné zbrane a drony, môžu byť vynikajúce. Ale ich obmedzené zásoby, roky a roky premýšľania, viera, že vojna v Európe sa stala nemožnou, a potreba preškoliť ukrajinské sily znamenajú, že tieto zbrane sa len pomaly dostávajú tam, kde sú najviac potrebné.

Tu je odpoveď na požiadavky Kyjeva na dodávku stoviek, tisícov, desaťtisícov jednotiek čohosi. Nie su! Práve tieto jednotky v NATO nie sú. Aliancia stojí pred voľbou. Dajte všetko, čo je k dispozícii, a zostaňte sami „bez nohavíc“. Alebo nahlas doručiť len kusovky v nádeji, že Rusku dôjdu zbrane a munícia.

 

No to najdôležitejšie. Z pohľadu makroekonomiky sa ukázalo, že Rusko je oveľa stabilnejšie, ako Západ očakával. Zásoby zlata rastú, čo umožňuje Putinovi naviazať svoju menu na zlato – Rusko bolo prvou krajinou, ktorá tak urobila, odkedy Švajčiarsko v roku 1999 išlo opačným smerom. Takže tu je problém. Ruská piata kolóna, už dlho presviedča Západ, že Rusko sa čoskoro, zajtra, dnes večer, práve teraz, rozpadne. Že ľudia hladujú a ekonomika je taká zničená, že je jednoducho neslušné hovoriť o jej existencii v Rusku. Treba to, túto mŕtvu ekonomiku, trochu postrčiť – a bude koniec.

 

To bolo dôvodom sankcií. Takže s rozbehnutým štartom, kopa sankcií a tlaku. A čo sa ukázalo? A ukázalo sa, že Západ kopol do steny. Tehlovej s hrúbkou niekoľkých tehál. S primeranou vôľou… pre ich vlastnú nohu. Múr stál tak, ako stojí, ale Západ kríva. A z nejakého dôvodu na oboch nohách.

 

A opäť to bolo pre Martina van Crevelda prekvapením. Ukázalo sa, že „noha“ Západu nie je taká pevná ako ruský múr. Ale bolo im povedané, že zaostalé Rusko nehrá vo svete vôbec žiadnu rolu. Údajne bola porazená a takmer úplne závisí od USA a Západu všeobecne. Skrátka benzínka a plynová nádrž, nič viac.

 

„Ekonomické dôsledky vojny pre Západ sa ukázali byť oveľa vážnejšie, ako sa očakávalo. Záchrana Ukrajiny z ruských spárov je oveľa náročnejšia ako misia v Afganistane. Na oboch stranách Atlantiku je inflácia vyššia ako kedykoľvek od roku 1980. Najmä v súvislosti s energetickými zdrojmi, ktoré Rusko do značnej miery odmieta dodať do Európy, hrozí nielen rastúca neistota, ale aj skutočný nedostatok.“

 

Profesor Martin van Creveld je pomerne uznávaný a informovaný odborník a analytik. Nebál sa na tie hlúposti poukázať na vlastnom príklade a takto sú v Rusku vnímané niektoré odborné hodnotenia Západu, ktoré sú podsádzané západnou propagandou a ktoré prispievajú k neadekvátnemu vnímaniu situácie aj v expertnom prostredí, vo vrstve špecialistov.

 

A záver, ktorý je uvedený v článku, je úplne správny. Pokus „rozkývať loď“ Ruska vyvolal vlnu, ktorá teraz ohrozuje samotný Západ. A táto hrozba je reálna. Voľby, ktoré sa dnes konajú v niektorých západných krajinách, ukázali, že ľudia tam už nie sú spokojní so situáciou v zahraničnej a domácej politike, vo svojej ekonomike.

 

„Ak to bude pokračovať, čo je veľmi pravdepodobné, bude rásť nespokojnosť obyvateľstva, ktoré bude od svojich krajín čoraz viac požadovať menšiu účasť alebo dokonca jej ukončenie. Aj keby to znamenalo vzdať sa Ukrajiny a dať Putinovi voľnú ruku. Vytriezvenie, ktoré pravdepodobne nikam nepovedie. Creveld je jeden z mála odborníkov, ktorý si dovolil na svojom príklade popísať vývoj názorov západného laika na Rusko a situáciu na Ukrajine. Závery Martina van Crevelda sú celkom zaujímavé a ukazujú skutočný pohľad niektorých západných expertov na vývoj situácie. Je jasné, že s niečím súhlasíme, s niečím nie, ale takýto uhol pohľadu má právo byť. Liečba akejkoľvek choroby trvá dlho. Je ťažké hovoriť o konečnom výsledku. Môžeme hovoriť len o našom očakávaní výsledku. O našej predpovedi finále. Čo sa však stane na konci, bude predsa len vyzerať trochu inak. Pre lekára je hlavnou vecou, ​​aby sa na začiatku liečby ubezpečil, že metóda, ktorú si zvolil, začala prinášať pozitívne výsledky. Článok profesora Crevelda je presne dôkazom, že liečba prebieha správne. Nemyslím si, že tento článok bude začiatkom masívnej osvety západného laika. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude rýchlo zabudnuté, rovnako ako iné podobné materiály. Je ťažké priznať, že sa mýliš. Niekedy to dokonca bolí. Navyše, nedúfam, že Západ pochopí Rusko a Rusov.
Alexander Staver

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Rusko zničilo letisko pri Žitomyre a ukrajinské pozície pri Nikolajeve a v Zátoke pri Odese

Ukrajina, 17.august 2022 (AM) – V noci sa uskutočnili údery na rôzne vojenské objekty na Ukrajine. Ruské jednotky pokračujú vo vyraďovaní síl a prostriedkov Ozbrojených síl Ukrajiny v Nikolajevskej oblasti a samotného Nikolajeva. V Nikolajeve a regióne sa počas noci siréna náletu nezastavila. Podľa najnovších údajov bolo niekoľko rakiet odpálených z…

Foto Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo ruské ozbrojené sily neničia ukrajinské mosty

Izrael, 17.august 2022 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi odpovedal na množstvo otázok od divákov kanála v relácii Neutrálna zóna Alexandra Waldmana. Jedna z tém sa týkala účinnosti západných zbraní na Ukrajine.     Podľa exšéfa spravodajskej služby Nativ zbrane dodané na Ukrajinu, nech už budú akékoľvek, nebudú môcť drasticky ovplyvniť…

Foto Na Kryme môže pôsobiť Britmi riadená diverzná skupina

Krym, 17.august 2022 (AM) – Vojenský expert Alexej Leonkov objavil "britský štýl" v sérii výbuchov na Kryme. Na polostrove môže podľa neho fungovať sabotážna a prieskumná skupina.   Alexej Leonkov v rozhovore povedal, že na Kryme by mohla pôsobiť profesionálna sabotážna skupina, ktorá zariaďuje výbuchy rôznych zariadení na polostrove. Zároveň, ako…

Foto Turecko definitívne vsadilo na ruské obranné systémy S-400

Turecko, 17.august 2022 (AM) – Niektoré prvky protilietadlových raketových systémov S-400 sa budú vyrábať v Turecku. Šéf Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Ruska Dmitrij Šugajev hovoril o pokračovaní spolupráce s Tureckom na systémoch S-400. Povedal, že Ankara podpísala zmluvu na dodávku druhého pluku protilietadlových raketových systémov. FSMTC zároveň nešpecifikovalo, kedy…

Foto Likvidoval najhorlivejších nepriateľov. Akú úlohu zohral Pavel Sudoplatov v histórii sovietskej spravodajskej služby

Rusko, 17.august 2022 (AM) – 20. júla 1907 sa narodil Pavel Sudoplatov - legendárny sovietsky spravodajský dôstojník a sabotér, ktorý sa podieľal na likvidácii množstva nepriateľov ZSSR, vrátane Jevgenija Konovalca, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), ktorý spolupracoval s nacistami. Počas Veľkej vlasteneckej vojny viedol Sudoplatov prieskumné a sabotážne práce za frontovou…

Foto Ďalší diverzný útok na Krym. V oblasti Džankoj po výbuchu horí elektrická rozvodňa

Krym, 16.august 2022 (AM) – Nový incident sa udial na Kryme, na okraji mesta Džankoj, horí elektrická rozvodňa, miestni obyvatelia hlásili silný výbuch. Na mieste boli hasičské jednotky.     Podľa predbežných informácií horí trafostanica v okrese Džankoj na polostrove, nad miestom stúpajú oblaky čierneho dymu. Príčina požiaru je v štádiu vyšetrovania,…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Koncern Kalašnikov čoskoro odovzdá ruským ozbrojeným silám novú karabínu a ostreľovaciu pušku

Rusko, 15.august 2022 (AM) – Do konca roku 2022 dostanú ruské ozbrojené sily nový samopal PPK-20. Povedal to vedúci spoločnosti Kalašnikov - Alan Lušnikov. Označil tento samopal za najlepší na svete na najbližších 20 rokov. PPK-20 bol predstavený na fóre Army-2021.   Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov novú karabínu…

Foto “Nádherná zbraň – presná a s veľkým dosahom” Ako západné trofeje prekvapili vojakov na Donbase

Ukrajina, 12.august 2022 (AM) – Počas šesť a pol mesiaca trvania špeciálnej vojenskej operácie na Donbase bolo ukoristených mnoho západných trofejí. Granátomety, ATGM, obrnené transportéry, ručné zbrane, protivzdušná obrana, automobilové vybavenie, delá a raketové delostrelectvo – to všetko sa teraz testuje v boji.   Prvé americké Javeliny a britské NLAW prišli…

Foto Ruské a republikánske sily používajú na Ukrajine pušku Ravager v NATO kalibri

Rusko, 6.august 2022 (AM) – Počas špeciálnej operácie na Ukrajine používajú spojenecké sily ostreľovaciu pušku DXL-5 "Opustošiteľ" v kalibru krajín NATO 12,7x 99mm, uviedol pre RIA Novosti zástupca Lobaev Arms - výrobcu tejto zbrane     "Zbraň pracuje dobre - puška sa ukázala ako veľmi presná, teraz je každý výstrel zdokumentovaný,…

Video Bývalý britský premiér Boris Johnson si zacvičil s ukrajinskými vojakmi. video

Veľká Británia, 23.júla 2022 (AM) – Bývalý britský premiér Boris Johnson navštívil ukrajinské vojenské výcvikové stredisko v kráľovstve, kde sa celkovo plánuje vycvičiť až 10 000 vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny. Program zahŕňa strelecký a taktický výcvik, riadenie obrnených vozidiel a obrnených transportérov, ktoré Spojené kráľovstvo presúva do Kyjeva.  

Foto Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať pušky s najdlhším dostrelom na svete

Rusko, 22.júla 2022 (AM) – Ruskí ostreľovači začali na Ukrajine používať najsilnejšie ďalekonosné pušky na svete SVLK-14S "Sumrak", ktoré vyrába domáca spoločnosť Lobaev Arms. Podľa agentúry TASS ostreľovači pracovali so "Sumrakmi" v Charkovskej a Kyjevskej oblasti, ale len občasne pre nedostatok podmienok na otvorených priestranstvách. Efektívny dosah ničenia cieľa pre SVLK-14S je viac…

Foto Trojhlavňová brokovnica s mnohými superlatívami

Slovensko, 12.júla 2022 (AM) – MAMMUT je svetový unikát - trojhlavňová brokovnica.v kalibri 12/89 Ultramagnum. Brokovnica je prekvapivo ľahká. Chrómované hlavne lepené k sebe zlatom pre väčšiu trvácnosť spojov - ráže 12/70, 76, 89mm SUPERMAGNUM - tri základné verzie: drevo, polymér, kamufláž - zbraň je možné konfigurovať podľa požiadaviek zákazníka: dĺžka…

Foto Rusko zničilo letisko pri Žitomyre a ukrajinské pozície pri Nikolajeve a v Zátoke pri Odese

Ukrajina, 17.august 2022 (AM) – V noci sa uskutočnili údery na rôzne vojenské objekty na Ukrajine. Ruské jednotky pokračujú vo vyraďovaní síl a prostriedkov Ozbrojených síl Ukrajiny v Nikolajevskej oblasti a samotného Nikolajeva. V Nikolajeve a regióne sa počas noci siréna náletu nezastavila. Podľa najnovších údajov bolo niekoľko rakiet odpálených z…

Foto Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo ruské ozbrojené sily neničia ukrajinské mosty

Izrael, 17.august 2022 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi odpovedal na množstvo otázok od divákov kanála v relácii Neutrálna zóna Alexandra Waldmana. Jedna z tém sa týkala účinnosti západných zbraní na Ukrajine.     Podľa exšéfa spravodajskej služby Nativ zbrane dodané na Ukrajinu, nech už budú akékoľvek, nebudú môcť drasticky ovplyvniť…

Foto Ďalší diverzný útok na Krym. V oblasti Džankoj po výbuchu horí elektrická rozvodňa

Krym, 16.august 2022 (AM) – Nový incident sa udial na Kryme, na okraji mesta Džankoj, horí elektrická rozvodňa, miestni obyvatelia hlásili silný výbuch. Na mieste boli hasičské jednotky.     Podľa predbežných informácií horí trafostanica v okrese Džankoj na polostrove, nad miestom stúpajú oblaky čierneho dymu. Príčina požiaru je v štádiu vyšetrovania,…

Foto Republikáni v USA sa obávajú že Rusko a Irán použijú bývalé proamerické afganské špeciálne jednotky

USA, 16.august 2022 (AM) –  Bývalí afganskí bezpečnostní predstavitelia s tajnými znalosťami o operáciách USA, ktorí zostali po evakuácii Američanov z krajiny, sú náchylní na nábor zo strany Ruska, Číny a Iránu. Uviedli to republikánski zákonodarcovia s tým, že administratíva prezidenta Joea Bidena nedala prednosť ich evakuácii, uvádza agentúra Reuters.  …

Foto Ukrajinský generál varuje: Ruský vojensko-priemyselný komplex na rozdiel od amerického funguje 24/7

USA, 16.august 2022 (AM) – Ukrajina by sa nemala spoliehať na štedrú vojenskú pomoc zo strany Spojených štátov, keďže ich zásoby zbraní nie sú neobmedzené. Tento názor vyjadril zástupca veliteľa a tvorca Síl pre špeciálne operácie (SOF) Ukrajiny generálmajor Segej Krivonos.   Vysoko postavený ukrajinský vojak zároveň vysoko ocenil schopnosti ruského…

Foto USA presúva svojich výsadkárov do Bulharska a ďalších krajín východnej Európy. Briti idú zničiť Krymský most

USA, 15.august 2022 (AM) – "Kyjevský režim nenecháva žiadnu nádej na zničenie krymského mosta, ukrajinskí politici opakovane vyjadrili želanie udrieť na most akoukoľvek zbraňou . Ako uviedol námestník Najvyššej rady Gončarenko, Kyjev dokonca s Veľkou Britániou diskutoval o možnostiach úderov na štruktúru.   Ukrajinská delegácia podľa Gončarenka rokovala s Britmi ešte…
Foto “Ruský ľud je hrdý na svoju armádu a námorníctvo.” Vladimir Putin otvoril fórum Armada 2022

Rusko, 16.august 2022 (AM) – Medzinárodné vojensko-technické fórum "Armáda 2022" sa otvorilo 15. augusta a potrvá do nedele v centre Patriot pri Moskve . Na fóre asi 1,5 tisíca podnikov ruského vojensko-priemyselného komplexu predstaví viac ako 1000 nových modelov vojenskej techniky.   "Naši ľudia sú hrdí na svoju armádu a námorníctvo,…

Foto Estónske ministerstvo obrany sníva že Baltské more sa stane vnútrozemským morom NATO

Estónsko, 14.august 2022 (AM) - Estónsko a Fínsko sa dohodli na zjednotení pobrežnej obrany po tom, čo sa Fínsko pripojí k vojensko-politickému bloku NATO. Tým sa uzavrie východ do Baltského mora pre ruské vojnové lode. Uviedol to estónsky minister obrany Hanno Pevkur v rozhovore pre noviny Iltalehti.   "Dosah estónskych a…

Foto Čím chcú Spojené štáty nahradiť bojové delfíny?

USA, 13.august 2022 (AM) – Vraj ponorkovými dronmi, na vývoj ktorých treba mať 130 miliónov USD.   V júli tohto roku sa objavila v médiách informácia, že Pentagon znížil objem plánovaných prostriedkov na vydržiavanie a výcvik delfínov zo 6,5 milióna $ na 1 milión $ v roku 2023. Tí, ktorí toto rozhodnutie prijali, boli…

Foto Ukrajinci s Britmi údajne pripravili scenár útoku na Krymský most

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Zo zdrojov v Očakove a Černomorska prišla informácia, že sa diskutuje o konkrétnom scenári útoku na Krymský most z mora. Plán (s najväčšou pravdepodobnosťou britský) predpokladá použitie obchodnej lode s ukrajinskou posádkou, ktorá sa použije ako nosič úderných zbraní - odpaľovacie zariadenie protilodných alebo riadených striel, prípadne…

Foto Čína reagovala na americkú provokáciu ako zodpovedná veľmoc a zároveň si posilnila svoj význam vo svete

Taiwan, 3.august 2022 (AM) – Americká politika provokácií, realizovaná doteraz skôr na Ukrajine, sa podľa očakávania dostala na Taiwan. Je zrejmé, že návšteva Nancy Pelosiovej v Tchaj-peji nie je súkromnou iniciatívou staršej šéfky Snemovne reprezentantov USA, ale plánovanou akciou Bieleho domu. Bývalý americký prezident Donald Trump kritizoval návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy…

Foto Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň ruského námorníctva. Čo znamená tento sviatok pre Rusko?

Rusko, 31.júla 2022 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval do Kronštadtu na Deň námorníctva. Zábery boli vysielané na Prvom kanáli. Deň námorníctva sa v Rusku oslavuje každý rok poslednú júlovú nedeľu. Ruské námorníctvo tento rok oslavuje 326. výročie. V tom istom roku sa jadrová ponorka Belgorod stala súčasťou flotily, a stane…

Foto Turecko definitívne vsadilo na ruské obranné systémy S-400

Turecko, 17.august 2022 (AM) – Niektoré prvky protilietadlových raketových systémov S-400 sa budú vyrábať v Turecku. Šéf Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Ruska Dmitrij Šugajev hovoril o pokračovaní spolupráce s Tureckom na systémoch S-400. Povedal, že Ankara podpísala zmluvu na dodávku druhého pluku protilietadlových raketových systémov. FSMTC zároveň nešpecifikovalo, kedy…

Foto “Ruský ľud je hrdý na svoju armádu a námorníctvo.” Vladimir Putin otvoril fórum Armada 2022

Rusko, 16.august 2022 (AM) – Medzinárodné vojensko-technické fórum "Armáda 2022" sa otvorilo 15. augusta a potrvá do nedele v centre Patriot pri Moskve . Na fóre asi 1,5 tisíca podnikov ruského vojensko-priemyselného komplexu predstaví viac ako 1000 nových modelov vojenskej techniky.   "Naši ľudia sú hrdí na svoju armádu a námorníctvo,…

Foto Stíhač tankov NATO. Vylepšené ruské samohybné delá 2S25 ukončili skúšky

Rusko, 14.august 2022 (AM) – Štátne skúšky modernizovaného 125-milimetrového samohybného protitankového dela 2S25 boli ukončené, uviedol pre RIA Novosti Vladimir Artjakov, prvý zástupca vedúceho ruskej Štátnej korporácie Rostec.   Vojenský expert Alexej Leonkov hovoril o bojových vlastnostiach vylepšeného samohybného protitankového dela 2S25. Samohybné delo je multifunkčné, dokáže prekonávať vodné prekážky a…

Foto Nemecký politik: Funkčných je iba 5 z 15 nemeckých samohybných diel dodaných na Ukrajinu

Nemecko, 12.august 2022 (AM) – Obnova Ukrajiny bude stáť miliardy a svojím rozsahom prekoná "Marshallov plán", povedal na veľkej letnej tlačovej konferencii nemecký kancelár Olaf Scholz. Uzavretie mieru, ktoré tomu predchádza, je však výsadou samotných Ukrajincov, poznamenal.   "Uzavretie mieru je možné len tak, že to Ukrajina považuje za správne pre…

Foto Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre analýzu stratégií a technológií (CAST) „Vojny prišelcov - nová paradigma“…

Foto Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbraní. Cieľom…
Foto “Ruský ľud je hrdý na svoju armádu a námorníctvo.” Vladimir Putin otvoril fórum Armada 2022

Rusko, 16.august 2022 (AM) – Medzinárodné vojensko-technické fórum "Armáda 2022" sa otvorilo 15. augusta a potrvá do nedele v centre Patriot pri Moskve . Na fóre asi 1,5 tisíca podnikov ruského vojensko-priemyselného komplexu predstaví viac ako 1000 nových modelov vojenskej techniky.   "Naši ľudia sú hrdí na svoju armádu a námorníctvo,…

Foto Čo čaká sľubovaný vojenský závod Bayraktar na Ukrajine

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) - Sergej Cekov, člen výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti, uviedol, čo čaká závod Bayraktar na výrobu tureckých bezpilotných lietadiel, ktorý sa začal stavať na Ukrajine. Ukrajincov vyzval, aby sa z tureckej pomoci príliš neradovali.   Rusko nepovolí výstavbu závodu Bayraktar na Ukrajine, povedal Csekov v komentári…

Foto Izrael podozrieva Irán z dodávok zbraní Rusku. Uskutočnil viac ako 40 transportov počas konfliktu na Ukrajine

Izrael, 13.august 2022 (AM) – Po začatí operácie na Ukrajine sa z Iránu do Ruska uskutočnili asi štyri desiatky letov nákladných lietadiel, z ktorých väčšina bola na moskovské letiská. Informuje o tom izraelský blog Gerjon. Zoznam izraelského zdroja zahŕňa iránske letecké spoločnosti Iran Air Cargo, Pouya Air a Qeshm Fars Air. Prvý…

Foto Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre analýzu stratégií a technológií (CAST) „Vojny prišelcov - nová paradigma“…

Foto Ako Su-27 zachránil ruské vojenské letectvo

Rusko, 4.august 2022 (AM) – Pred 45 rokmi (20. 5. 1977) sa v ZSSR uskutočnil prvý let prototypu ťažkého stíhača 4. generácie, označeného šifrou T-10. Dnes vieme, že išlo o Su-27. Jeho konštruovanie sa stalo začiatkom celej epochy v sovietskom (ruskom) bojovom letectve. Skúsenosť vzdušnej vojny vo Vietname, kde na seba narazili dve vtedy najlepšie…

Foto Azerbajdžan potajomky odovzdal Ukrajine vysoko presné bomby pre stíhačky Su-25

Azerbajdžan, 1.august 2022 (AM) – Ešte v apríli Baku odovzdalo Kyjevu dávku 32 vysoko výbušných fragmentačných bômb QFAB-250 LG pre útočné lietadlá Su-25 ukrajinského letectva. Odosielateľom munície bola azerbajdžanská spoločnosť CIHAZ Industrial Association a príjemcom ukrajinská spoločnosť Ukrspetseksport, za ktorou stoja ministerstvá obrany oboch krajín.   QFAB-250 LG je nová vysoko…

Foto Likvidoval najhorlivejších nepriateľov. Akú úlohu zohral Pavel Sudoplatov v histórii sovietskej spravodajskej služby

Rusko, 17.august 2022 (AM) – 20. júla 1907 sa narodil Pavel Sudoplatov - legendárny sovietsky spravodajský dôstojník a sabotér, ktorý sa podieľal na likvidácii množstva nepriateľov ZSSR, vrátane Jevgenija Konovalca, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), ktorý spolupracoval s nacistami. Počas Veľkej vlasteneckej vojny viedol Sudoplatov prieskumné a sabotážne práce za frontovou…

Foto A čo ospravedlnenie? Experti o politike NATO po atómovom útoku na Hirošimu a Nagasaki

Japonsko, 14.august 2022 (AM) –  Experti ruského mediálneho projektu „Múzeum NATO“ vysvetľujú prečo sa bombardovanie Hirošimy a Nagasaki nestalo prelomovým momentom v zahraničnej politike USA.   Keď vedenie USA so svojimi vojakmi prijímalo rozhodnutie o bombardovaní, veľmi dobre vedelo čo zažijú budúce obete. Doslova v predvečer operácie – 16. 7. 1945 – prebehli na polygóne…

Foto Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav s muničnými skladmi, Jokohama so svojimi najväčšími vojenskými fabrikami, Niigata…

Foto Horúca aktualita: Z Baltického mora hrozí chemický „útok“

Poľsko, 10.august 2022 (AM) – Spôsobiť ho môžu desiatky tisíc ton zatopených nemeckých chemických zbraní, ktoré boli s ďalšou výzbrojou zatopené v Baltickom mori v časoch 2. sv. vojny.   Poľské noviny Gazeta Wyborcza uvádza, že tohto neželaného „suveníru“ tam môže ležať 40-100 tisíc ton. Presné množstvo sa nedá určiť, pretože je obtiažne určiť…

Foto Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak…   Po uznaní nezávislosti DĽR…

Foto Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…
Foto Na Kryme môže pôsobiť Britmi riadená diverzná skupina

Krym, 17.august 2022 (AM) – Vojenský expert Alexej Leonkov objavil "britský štýl" v sérii výbuchov na Kryme. Na polostrove môže podľa neho fungovať sabotážna a prieskumná skupina.   Alexej Leonkov v rozhovore povedal, že na Kryme by mohla pôsobiť profesionálna sabotážna skupina, ktorá zariaďuje výbuchy rôznych zariadení na polostrove. Zároveň, ako…

Foto Rusko má dve možnosti ochrany Záporožskej jadrovej elektrárne

Ukrajina, 16.august 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny už týždeň ostreľujú jadrovú elektráreň v Záporoží. Väčšinu nepriateľských úderov dokážu sily protivzdušnej obrany odraziť. Na pozadí rastúcej hrozby jadrovej katastrofy však miestne úrady navrhujú zastaviť prevádzku jadrovej elektrárne. Nakoľko je takýto krok prijateľný z technického, ekonomického a vojensko-politického hľadiska?   Vedenie Záporožskej…

Video Vasilij Nebenzya v OSN vymenoval ohrozené krajiny ak Ukrajina neprestane s bombardovaním Zaporožskej jadrovej elektrárne

USA, 12.august 2022 (AM) – „Ak budú útoky Ukrajiny pokračovať, jadrová katastrofa sa môže stať kedykoľvek. Potom budú územia Kyjev, Charkov, Záporožie, Poltava, Cherson, Odesa, Nikolajev, Kirovograd, Vinnica, Donecká a Luhanská ľudová republika, pohraničné regióny Ruska a Bieloruska, ako aj Moldavska, Bulharska a Rumunska. pod hrozbou rádioaktívnej kontaminácie. A toto sú…

Foto Ukrajina ešte viac ostreľuje jadrovú elektráreň. Šéf Záporožia vyzval na útoky na Kyjev

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Šéf Záporožskej oblasti Evgenij Balickij počas fóra verejného hnutia „Sme s Ruskom“ 8. augusta podpísal príkaz na uskutočnenie referenda o vstupe regiónu do Ruskej federácie. V Melitopole sa koná fórum „Sme spolu s Ruskom“, na podujatí sa zúčastňuje asi 700 delegátov z celého regiónu. Vedúci regionálnej správy…

Foto Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili na stanicu raketu, ktorá dokázala…

Foto Prečo sú klamstvá dôležité pre priemysel rasových sťažností vysvetlí kniha: Black Lies Matter

Slovensko, 5.august 2022 (AM) – Dominantný naratív o rasových vzťahoch v USA dnes hovorí, že hlavné nebezpečenstvo pre životy černochov predstavuje belošský rasizmus, najmä násilnícky rasizmus policajtov. Podľa tohto názoru je Amerika beznádejne rasistický národ. Vznikla organizácia Black Lives Matter (BLM), ktorá vedie protesty a dokonca aj nepokoje v reakcii na prípady,…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…