Focke-Wulf Fw 200 Condor, 3. časť – záver: Nasadenie námornej verzie Condorov

Fw 200 Condor pri námornom bombardovacom útoku

Nemecko, 20. november 2021 (AM) – V predchádzajúcich dvoch častiach sme si predstavili štvormotorové lietadlo Fw 200 Condor a okrem základných informácií o jednotlivých verziách tohto stroja, sme spomenuli aj jeho nasadenie v rámci letky KG 40, s výnimkou bojových operácií nad Atlantickým oceánom, v arktických oblastiach a v Afrike. Dnes informáciami práve o uvedených operáciách celý miniseriál o tomto nesporne zaujímavom lietadle ukončíme.

 

Nasadenie námornej verzie Fw 200 Condor v rokoch 1939 – 1940

Od roku 1939 bojovali posádky lietadiel Fw 200 proti britskému ľoďstvu a rozvíjali úzku spoluprácu s nemeckým vojnovým námorníctvom, najmä ponorkovým loďstvom – niektoré informácie sme už v predchádzajúcich častiach spomenuli (vrátane úlohy Fw 200 Condor pri prieniku ponorky kapitána Priena na britskú vojenskú základňu v Scapa Flow). Nemecká ponorková flotila potrebovala pri sledovaní britských konvojov letecký prieskum, v roku 1940 sa najvhodnejšími lietadlami určenými pre potreby nemeckého vojenského námorníctva ukazovali byť He 111 a Fw 200, pretože He 177 vykazoval približne do augusta 1940 nižšiu spoľahlivosť pri bojovom nasadení a trpel ešte niektorými „detskými chorobami“, tie sa postupne podarilo odstrániť.

 

Nad severným Atlantikom a arktickými oblasťami Fw 200 Condor teda plnili svoje bojové bombardovacie a prieskumné úlohy už od septembra 1939 až približne do konca roku 1943, kedy sa nemecké velenie rozhodlo Fw 200 Condor z bojového bombardovacieho nasadenia stiahnuť, pretože straty už boli neúnosné a lietadlo, v princípe určené na prieskum a transport, už dokázali plne nahradiť iné nemecké stroje. Od roku 1944 teda Fw 200 Condor slúžil už len na prieskumné a transportné účely, pre ktoré bol aj pôvodne vytvorený. Nad morom ho v úlohe bombardérov úplne nahradili najmä He 111, He 177 a Ju 88.

 

He 177 Greif

 

Posádky Fw 200 lietali po páde Francúzska v júni 1940 zo základní v Bordeaux-Merignac k nórskemu Trondheimu, na trase hlásili nemeckej Kriegsmarine ciele v podobe konvojov i samostatne plávajúcich lodí a rovnako aj podnikali útoky na tieto lode. Po skončení leteckej bitky o Britániu v októbri 1940 ostala v Nórsku dislokovaná už len III./KG 40, ktorá operovala proti námorným cieľom a v ktorej bola sústredená väčšina strojov Fw 200 Condor, zvyšné časti bombardovacej skupiny boli prezbrojené na iné stroje (rozdelenie v druhej časti).

 

Nemecké Fw 200 dosiahli najvýraznejšie úspechy v boji proti britským lodiam približne do polovice roku 1941. Britské lode v roku 1940 ešte nemali plnohodnotnú protilietadlovú výzbroj, k najznámejším bojovým úspechom Fw 200 Condor patrilo potopenie lode Empress of Britania s výtlakom 42 248 ton, ktorá patrila spoločnosti Canadian Pacific. Túto nádhernú loď vážne poškodila 26. októbra 1940 posádka Fw 200 plukovníka Bernharda Jopeho (1914 – 1995), nositeľa Rytierskeho kríža.

 

Následne loď dostihla ponorka U-32 (typ VIIA) pod vedením kapitánporučíka Hansa Jennischa, ktorý za bojové úspechy získal už 7. októbra 1940 Rytiersky kríž. Dlho sa však z vyznamenania a z potopenia lode Empress of Britania netešil, pretože jeho ponorku už 30. októbra 1940 potopili britské torpédoborce HMS Harvester a HMS Highlander.

 

Celkovo kapitánporučík Hans Jennisch potopil 20 lodí s celkovou tonážou 116 836 ton a poškodil 4 ďalšie lode s celkovou tonážou 32 274 ton, a na jeho konte sa nachádza aj potopený britský ľahký krížnik HMS Fiji. Plukovník Bernhard Jope po udelení Rytierskeho kríža ďalej dlho na lietadle Fw 200 Condor nelietal, v roku 1941 ho prevelili k bombardovacej KG 100, kde lietal na Dornieri Do 217 a v rámci tejto jednotky vážne poškodil aj britské bojové lode HMS Warspite, krížnik HMS Uganda a americký krížnik USS Savannah. Podnikal náročné útoky na Maltu, ktorá bola silne chránená protilietadlovým delostrelectvom a po vojne pracoval ako pilot Lufthansy.

 

U-32 kapitánporučíka Hansa Jennischa

 

Nemecké stroje, ktoré ostali po skončení leteckej bitky o Britániu na jeseň 1940 určené pre námorný boj a prieskum ostávali teda už len na letiskách v nórskom Trondheime a v Stavangeri, jedna letka ostávala v Bordeaux a bola určená priamo pre potreby nemeckej ponorkovej flotily v Atlantickom oceáne, pričom podnikala lety aj ku Gibraltáru a útočila tiež na britské konvoje, smerujúce do Stredozemného mora.

 

Okrem spomenutých lodí majú posádky lietadiel Fw 200 Condor v roku 1940 na svojom konte aj väčšie britské lode Gothland, Victoria, Oronsay, Windsor Castle, Nalon, Vingaland, Empress of Japan, Balmore, Nestle, Apapa a i.

 

Nasadenie námornej verzie stroja Fw 200 Condor v období 1941 – 1942

Od januára 1941 velil jednotke KG 40 vynikajúci bombardovací pilot, plukovník Martin Harlinghausen, ktorý vtisol nezmazateľne svoju pečať celej skupine. V roku 1941 si nemecké Fw 200 pripísali na svoje konto väčšie množstvo potopených britských obchodných lodí.

 

Vo februári 1941 päť Fw 200 zaútočilo na HG 53 v súčinnosti s nemeckou bojovou loďou Admiral Hipper a ponorkou U-37, ktorej velil kapitánporučík Asmus Nicolai Clausen (1911 – 1943), približne 300 km západne od Bordeaux na konvoj britských lodí. Konvoj Nemci silne zdecimovali, posádky Fw 200 si na svoje konto pripísali lode Britannic, Dagmar, Jura, Varna; približne o dva týždne neskôr zničili posádky lietadiel Fw 200 tankery Gracia a Housatonic južne od Faerských ostrovov. V Írskom mori pri útoku na na konvoj OB 290 posádky lietadiel Fw 200 zničili lode Amstelland, Beursplein, Kyriakoula, Llanwern, Mahanada, Solferino, Swinburne. V marci 1941 osamotený stroj Fw 200 zničil lode Beaverbrae a Empire Mermaid. Silné útoky posádok lietadiel Fw 200 na britské konvoje pokračovali aj v máji 1941, kedy potopili lode Somerset, Karlander, Statesman, Diana, Fenix a i., na svoje konto si lietadlá Fw 200 pripísali takmer 343 000 ton lodného priestoru Spojencov.

 

V roku 1941 však začali aj straty Fw 200 Condor pri útokoch na britské lode povážlivo rásť. Ukázalo sa, že aj ochranné guľomety MG 15 a neskôr MG 131 nestačia na ochranu lietadiel Fw 200 pred britskými Blenheimami a Hudsonmi, okrem toho Fw 200 na rozdiel od iných bombardérov nemal plnohodnotné pancierovanie (len piloti mali čiastočne chránený svoj kokpit tenkými pancierovými platňami), pretože pancierovanie by svojou váhou vážne narúšalo letové vlastnosti lietadla. Okrem toho, nádrže pohonných hmôt sa nachádzali v strede v oblasti krídel – výbušné strelivo dokázalo lietadlo Fw 200 zmeniť na horiacu fakľu. Na vzdušnú stíhaciu ochranu sa stroje Fw 200 Condor mohli spoľahnúť len pri domovských brehoch, žiadna nemecká stíhačka nedokázala lietať tak ďaleko, ako Fw 200 Condor.

 

Britské lietadlá Bristol Blenheim patrili k najväčším súperom nemeckých bombardérov Fw 200 Condor

 

Velenie Luftwaffe spozornelo, keď pri jednom útoku na britský konvoj stratili Nemci naraz 4 stroje Fw 200 Condor. Stratégovia Luftwaffe zmenili kvôli tomu pre Condory stratégiu boja – po novom už mohli útočiť len v zlom počasí a z väčšej výšky ako 3 km. Akýkoľvek útok v peknom počasí bol prísne zakázaný, pri akomkoľvek poškodení sa mal stroj okamžite vrátiť na základňu. Ukázalo sa totiž, že krehká konštrukcia lietadiel Fw 200 sa môže vo vzduchu po poškodení pri zvýšenej námahe veľmi rýchlo zlomiť, čo malo fatálne následky.

 

Taktika nasadenia Fw 200 Condor teda vyzerala nasledovne. Letka štyroch lietadiel (štyri stroje sa dokázali účinnejšie brániť pred Blenheimami a Hudsonmi alebo sovietskymi Pe-2 ako jeden osamotený stroj) vzlietla z domovského letiska a tesne nad morom preletela úsek, ktorý bol pod podrobnou kontrolou britských alebo sovietskych radarov, takže v tomto priestore hrozilo aj nasadenie klasických stíhačiek, pre ktoré zostrelenie pomalých Fw 200 nepredstavovalo žiaden problém.

 

V bezpečnom priestore, kam už akčný rádius britských a sovietskych stíhačiek nesiahal, štvorica strojov Fw 200 Condor vystúpala do letovej hladiny cca 4000 m, kde sa rozostúpili na vzdialenosť 40 km, pričom stále ostávali v rádiovom spojení. Potom leteli všetky štyri stroje určeným smerom, takže kontrolovali priestor široký 160 km, a v tomto priestore hľadali nepriateľské konvoje, ktorých polohu hlásili ponorkovému veliteľstvu, to posielalo do akcie ponorky jednotlivých vlčích svoriek, ktoré hliadkovali v Atlantiku. Ak sa podarilo nájsť konvoj v „diere“, kde nemohli operovať žiadne lietadlá Spojencov, mohli posádky Fw 200 opatrne zaútočiť, ale, ako už bolo spomenuté vyššie, len za zlého počasia a z letovej hladiny nad 3000 m, aby sa obmedzili škody spôsobené protilietadlovými kanónmi na lodiach.

 

Fw 200 dislokované v Nórsku podnikali letecký prieskum až ku grónskym brehom, Islandu, k ostrovu Jan Mayen, k Špicbergom a tiež k Murmansku. Ich cieľom bolo vystopovať konvoje, ktoré smerovali z amerického kontinentu do ZSSR. Zostrelenie Fw 200 pri prieskume alebo leteckých útokoch v arktických severných vodách sa de facto rovnalo smrti, pretože ak aj posádky stihli vyskočiť z lietadla, nedokázali prežiť dlhšie ako 5 minút v ľadovej vode. Ak zostrelené lietadlo pristálo na vode a aj posádke sa s pomocou zázraku podarilo dostať do nafukovacieho člna – ak nebola takáto posádka do dvoch hodín vylovená, zahynula v rozbúrenom mori.

 

Poškodený Fw 200 Condor na vodnej hladine

 

Straty v radoch posádok Fw 200 Condor sa koncom roku 1940 a v roku 1941 postupne zvyšovali, pretože britská admiralita pochopila nutnosť likvidácie „očí nemeckých ponoriek“. Približne do konca roku 1941 podnikali nemecké Fw 200, najmä verzia C, útoky na britské lode. Keď sa však začali lode do Veľkej Británie a do ZSSR organizovať do konvojov, chránených protilietadlovým delostrelectvom a torpédoborcami, straty medzi pilotmi Fw 200 začali povážlivo rásť.

 

Napríklad kanadskí protilietadloví delostrelci si pripísali na svoje konto v máji 1941 aj pilotné eso, nadporučíka Hansa Buchholza, nositeľa Rytierskeho kríža a jeho posádku, ktorí mali na svojom konte 10 potopených britských lodí. Buchholza a časť jeho posádky vylovili, takže prežili, no zvyšok vojny strávili v kanadskom zajatí.

 

V júli roku 1941 britský Blenheim zostrelil aj stroj kapitána Konrada Verlohra, ktorý lietal z letiska Boredeaux-Marignac, a ktorý si plnil meteorologické a pozorovacie úlohy nad priestorom medzi Veľkou Britániou a Islandom. Kapitán Verlohr a časť posádky, ktorých sa podarilo po zostrelení vyloviť, skončili takisto v kanadskom zajatí.

 

Piloti Fw 200 pôsobili aj v Afrike, nad Stredozemným morom a takisto aj v oblasti Gibraltáru, kam takisto smerovali britské konvoje. Esom letky KG 40 nad africkým bojiskom a Stredozemným morom bol kapitán Fritz Fliegel, tiež nositeľ Rytierskeho kríža. Zaujímavej bojovej operácie sa zúčastnili Condory spoločne s He 111H na africkom bojisku v septembri roku 1941. Úlohou spoločnej letky bolo poškodiť Suezský prieplav a poškodiť plávajúce lode cezeň natoľko, aby bol prieplav vyradený dlhodobejšie z prevádzky. Akcia skončila neúspechom.

 

Dlhé lety nad severným Atlantikom a arktickými oblasťami nesmierne vyčerpávali fyzické a psychické sily posádok Fw 200. Stroje s unavenými posádkami často pristávali v Nórsku za katastrofálnych klimatických podmienok, v snehových búrkach a v tme, čo prinášalo so sebou množstvo kolízií pri pristávaní. Keď vrcholila v Nórsku arktická zima, niekoľko týždňov v roku dokonca lietadlá nemohli lietať, pretože mechanikom robila obrovské problémy aj bežná údržba strojov a ich príprava k nasadeniu.

 

Od februára 1942 Nemci nasadili verziu Fw 200C-4 s novými radarmi, ktoré mali vyhľadávať nepriateľské konvoje. Spočiatku išlo o rádiolokátory Rostock a neskôr Hohentweil, zlepšila sa aj presnosť navádzania bômb a zvýšila sa aj účinnosť bombardovania. Na konci roku 1942 bola ďalšia časť Condorov bola prevelená do Talianska na letisko v Lecce, z ktorého operovali nad Stredozemným morom; spolupracovali s talianskym loďstvom a nemeckými ponorkami v Stredozemnom mori, podnikali aj letecké útoky na Maltu a na africké bojiská.

 

V bojovom nasadení sa Fw 200 Condor napríklad preslávili svojou účasťou na zničení spojeneckých konvojov PQ 16 a PQ 17 v máji až júli 1942, ktoré smerovali s vojenským materiálom do sovietskeho Murmanska. Posádky Condorov nielenže na konvoje naviedli nemecké ponorky a hladinové bojové lode, ale sami podnikali aj letecké útoky na tento silne chránený cieľ. Pritom sa straty konvoja PQ 17 vyšplhali až na neuveriteľných 24 lodí z 34 – celý konvoj bol prakticky rozbitý.

 

Okrem britských Bleinheimov a Hudsonov boli hlavnými súpermi nemeckých Fw 200C a ďalších nemeckých bombardérov sovietski piloti z 13. bombardovacieho arktického pluku, ktorí lietali na rýchlych bombardéroch Pe-2. Tieto robustné stroje mali tiež značný dolet, ich základne sa nachádzali aj v okolí Murmanska a pomerne dobre znášali aj arktické prostredie. Sovietske letecké esá poručík K. V. Usenko alebo major V. P. Bogomolovyj mali za sebou niekoľko desiatok bojových letov v arktických oblastiach, pričom útočili aj na nemecké torpédoborce a ponorky, ktoré vyplávali zo svojich základní v severnom Nórsku a takisto na nemecké bombardéry, ktoré ohrozovali námorné trasy do Murmanska. Obaja sovietski piloti mali na svojom konte aj niekoľko zostrelených nemeckých lietadiel Fw 200 Condor.

 

Piloti sovietskeho námorného rýchleho bombardéra Pe-2 majú na svojom konte niekoľko zostrelených lietadiel Fw 200 Condor

 

Nasadenie námornej verzie Fw 200 Condor v období 1943 – 1944

Na sklonku roku 1942 sa podarilo nemeckému Abwehru zistiť, že v Casablance sa uskutoční mierová konferencia, na ktorej sa zúčastnia americký prezident Roosevelt, britský premiér Churchill a aj francúzski generáli de Gaulle a Giraud. Nemci preto podnikli letecký útok na Casablancu, tohto útoku sa zúčastnili aj lietadlá Fw 200. Nálet však napokon nespôsobil vážnejšie škody – Nemci stratili niekoľko strojov, a okrem toho sa ukázalo, že konferencia sa uskutočnila v dňoch 14. – 26. januára 1943, nemecké bombardéry však útočili na začiatku januára, termín stretnutia, ktorý Abwehr získal, nebol správny.

 

V roku 1943 sa už začalo jasne ukazovať, že lietadlá Fw 200 Condor, napriek vylepšeným novým nasadeným verziám, už nestačí na plnohodnotný námorný boj. Stroj sa najlepšie hodil na prieskumné a transportné úlohy, napriek tomu nemeckí odborníci stále uvažovali, ako využiť technický potenciál lietadla aj pre námorné bombardovacie misie a úlohy. Usilovne pokračovalo prezbrojovanie letky KG 40 inými strojmi (spomenuté He 111, He 177, Do 217, Ju 88…), Fw 200 Condor však dosahovali stále aspoň čiastočné úspechy. V septembri 1943 skupina Fw 200 potopila britskú nákladnú loď Fort Barbine, vo februári 1944 potopili tanker El Grillo pri východnom pobreží Islandu.

 

V roku 1943 sa nemecké velenie rozhodlo vyzbrojiť aj lietadlá Fw 200 Condor, podobne ako iné bombardéry, raketami Henschel Hs 293. Posádky, ktoré s týmito raketami trénovali, boli dislokované od apríla 1943 na talianskej leteckej základni v Grosette a piloti Fw 200 Condor skúšali aj útoky torpédami na námorné ciele. Treba však uviesť, že lepšie bojové úspechy s nasadením rakiet Henschel Hs 293 a torpéd proti námorným cieľom dosahovali robustnejšie stroje ako Fw 200. K takémuto úspechu patril napríklad prekvapivý útok na spojenecký konvoj KMF 26, pri ktorom sa nemeckým útočiacim He 177 podarilo zničiť niekoľko lodí, vrátane transportnej lode Rohna, na ktorej zahynulo takmer 1000 amerických vojakov, tí mali operovať na talianskom bojisku. Úspešný útok na konvoj KMF 26 však znamenal aj zničenie 8 útočiacich He 177, čo bola značná strata, pretože Nemci prišli o skúsené a vycvičené posádky.

 

Stroje Fw 200 Condor sa už koncom roku 1943 sústredili viac-menej na prieskumné a meteorologické úlohy, okrem toho tieto lietadlá rozhadzovali námorné míny pri pobreží Nórska a na trasách do Murmanska. V severnom Atlantiku sa im však aj tak podarilo ešte v júni 1943 potopiť britské lode Shetland a Volturno, ako aj Duchess of York, to však už bola naozaj labutia pieseň Fw 200 v podobe námorného bombardéra.

 

Do roku 1943 však spadá jedna celkom zaujímavá vojenská akcia, ktorej sa Fw 200 Condor zúčastnil. Na jednom z ostrovov Zeme Františka Jozefa (územie hlboko v zázemí ZSSR) Nemci z ponorky tajne vysadili jednotku 20 horských strelcov z Narviku aj so skupinou meteorológov, ktorí posielali krátke zašifrované správy o stave počasia.

 

Táto meteorologická stanica bola nesmierne dôležitá pre nemecké hlavné veliteľstvo, pretože v súčinnosti s inými meteorologickými stanicami mohli nemeckí odborníci odhadnúť, aké bude počasie. V dobe, keď Nemci trpeli leteckými útokmi Spojencov a ZSSR mali tieto informácie cenu zlata. V dňoch, kedy bolo zlé počasie, mohli Nemci napríklad pomerne bezpečne presúvať svoje ťažké tankové jednotky a takisto sa mohla vykonávať údržba značne preťaženej Luftwaffe.

 

Horskí strelci a meteorológovia operovali tajne na Zemi Františka Jozefa niekoľko týždňov. Prežili v nehostinných arktických podmienkach aj arktickú zimu, niekoľko mužov jednotky však vážne ochorelo a bola nutná operácia, aby sa zachránili ich životy. Keďže ponorka, ktorá ich na Zem Františka Jozefa doviezla aj so zásobami, by nestihla prísť s lekárom načas, rozhodlo sa nemecké velenie vyslať na Zem Františka Jozefa jedno z lietadiel Fw 200 Condor pod vedením nadporučíka Karla Heinza Stahnkeho. Išlo o veľmi nebezpečnú misiu, pretože podľa všetkých indícií lietadlo nemohlo na Zemi Františka Jozefa pristáť, lekár, ktorý pôsobil u nemeckých výsadkových jednotiek, mal dokonca vyskočiť z lietadla, odoperovať pacientov a následne s nimi počkať na príchod ponorky.

 

Nadporučík Karl Heinz Stahnke nakoniec dokázal s lietadlom na Zemi Františka Jozefa pristáť, lekár pacientov odoperoval a na palube Fw 200 pacienti a celá posádka aj s lekárom odleteli do nórskeho Trondheimu. Horskí strelci potom opustili Zem Františka Jozefa na ponorke na jar roku 1944. Za túto misiu získal nadporučík Karl Heinz Stahnke Rytiersky kríž.

 

Nehostinná Zem Františka Jozefa

 

Nasadenie Fw 200 nad Atlantikom v období 1944 – 1945, obdobie po vojne

Rok 1944 je definitívnym koncom nasadzovania Fw 200 Condor v podobe bombardovacieho lietadla. Väčšina, z približne 270 strojov Fw 200 Condor, ktoré Nemci počas vojny vyrobili, bola zničená, posledné exempláre lietali už len z nórskych letísk. Piloti, ktorí získali výcvik na stroje Fw 200 odvelili do výcvikových stredísk s tým, že ich preškolia na Me 262 Schwalbe, ako už bolo spomenuté v predchádzajúcej časti, tieto snahy však neboli veľmi úspešné. Na konci vojny už slúžili Fw 200 Condor už len ako transportné lietadlá.

 

Niekoľko koristných lietadiel Fw 200 Condor získal aj ZSSR, sovietski piloti tieto lietadlá využívali na svojich arktických územiach v prvom rade ako transportné stroje. Okrem koristného Fw Condor získaného pri Stalingrade – písal som o ňom v minulej časti, dva Fw 200 slúžili v oblasti Murmanska. Posádka sovietskeho pilota poručíka F. A. Šatrova však pri pristávaní pri silnom bočnom vetre počas snehovej búrky v roku 1944 havarovala, našťastie nik nezahynul. Posádka M. A. Titlova pre poruchu oboch motorov musela nútene pristáť, pri tomto manévri sa lietadlo silno poškodilo. Sovietski mechanici nemali dostatok skúseností a ani informácií, ako sa o koristný nemecký stroj plnohodnotne starať, rovnako im chýbali náhradné diely, takže takýto vývoj sa dal očakávať.

 

Podobnú úspešnú akciu, ako v prípade Zeme Františka Jozefa, sa Nemcom nepodarilo uskutočniť na ostrove Rhodos v Stredomorí. V apríli 1945 sa posádka Fw 200 Condor pokúsila z ostrova krátko pred obsadením Britmi stiahnuť posádku nemeckej radarovej stanice, ktorú využívali nemecké a talianske ponorky nasadené v Stredomorí. Nemci sa však z ostrova Rhodos nedostali – Briti zaúradovali rýchlejšie a vojaci obsluhujúci radarovú stanicu, piloti Fw 200 Condor i členovia talianskej posádky sa dostali do britského zajatia.

 

Na obrázku sa nachádza jeden z posledných existujúcich exemplárov Fw 200C-3/U7 nemeckej Luftwaffe – Wnr.0226, G6+FY zo 14./TG 4, so stredomorskou kamuflážou – toto lietadlo malo stiahnuť posádku z Rhodosu

 

Na sklonku vojny preleteli štyri Condory do Španielska, keďže však Španieli mali veľké množstvo iných nemeckých lietadiel a Fw 200 Condor bolo lietadlo náročnejšie na údržbu, nechali si tri stroje na náhradné diely a jeden kus potom lietal v španielskych aerolíniách až do roku 1950, následne ho Španieli poslali do šrotu.

 

Niekoľko kusov Fw 200 Condor získal pre svoju leteckú spoločnosť El Al po roku 1947 aj Izrael, Condory používali po vojne tiež Dáni, Švédi, Argentínčania a Brazílčania. Keďže Nemci tieto lietadlá kompletizovali aj v Čechách, jeden sa do roku 1956 nachádzal aj v leteckom múzeu pri Prahe, nakoniec ho však zošrotovali, podobne ako španielsky stroj. Sovietsky stroj, ktorý Nemcom ukoristili pri Stalingrade, sa nachádzal v Moskve, takisto pred leteckým múzeom až do roku 1948, kedy ho však tiež zošrotovali.

 

Lietadlo Fw 200 Condor patrilo krátko pred II. svetovou vojnou k najmodernejším lietadlám. II. svetová vojna však priniesla so sebou značný technologický pokrok, takže po nej už letovými parametrami predčili Fw 200 Condor aj iné britské, americké či sovietske stroje. Záujem o Fw 200 Condor postupne slabol a približne 5 – 7 rokov po II. svetovej vojne odišlo toto vizuálne nesporne nádherné lietadlo nenávratne do leteckej histórie. Pre budúce generácie sa zachoval, žiaľ, len jeden letu neschopný exemplár, o ktorom sme písali v prvej časti nášho miniseriálu.

Karol Oravečka

 

Focke-Wulf Fw 200 Condor, 2. časť: Nasadenie Condorov v rámci bombardovacej letky Kampfgeschwader 40

 

Focke-Wulf Fw 200 Condor – Hitlerove osobné lietadlo 1.časť

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Americká rozviedka zistila termíny ruského „vpádu“ na Ukrajinu

Rusko, 5.december 2021 (AM, Sputnik) – Americké výzvedné služby tvrdia, že Rusko plánuje vpád na územie Ukrajiny začiatkom roku 2022. Oznámila to agentúra Associated Press s odvolaním sa na zdroj v administratíve prezidenta USA.   Podľa tvrdenia spolubesedníka agentúry sa chystá Rusko rozmiestniť na hranici s Ukrajinou na 175-tisíc vojakov, z…

Foto Recenzia na ruský bojový film Turista (2021)

Rusko, 5.december 2021 (AM) – Tento rok som si v júli na dovolenke pozrel ruský bojový film Turista (2021). Film vo mne zanechal veľmi dobrý dojem a odporúčam ho všetkým, ktorí majú radi ruské bojové filmy.   Film natočila spoločnosť Paritet film, režisérom je Andrej Ščerbinin, scenár napísal Vladimir Izmailov. Premiéra…

Foto Francúzsko dodalo Saudom zbrane s vedomím, že sa použijú v Jemene. Vojna si vyžiadala takmer 377 000 obetí

Francúzsko, 5. december 2021 (AM) – Podľa webovej stránky Disclose Francúzsko, ktorému v tom čase predsedal Francois Hollande, dodalo v roku 2016 Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom desiatky tisíc zbraní s vedomím, že by sa mohli použiť vo vojne v Jemene.   Na webovej stránke Disclose sa uvádza, že zbrane,…

Foto Rusko podniklo rozsiahly útok na americké vojenské satelity

USA, 5. december 2021 (AM) – Velenie americkej armády oznámilo, že ruská armáda podnikla bezprecedentný útok na americké vojenské vesmírne satelity. Útoky boli vykonané pomocou systémov rádio-elektronického boja neznámeho typu, trvali veľmi dlho a takéto útoky majú vážny dopad na prevádzku amerických kozmických objektov. Vo vyhlásení amerického vojenského velenia sa dokonca objavili informácie, že…

Foto Die Welt: „Kým sa nemecké tanky prebíjali k Moskve, Stalin organizoval luxusnú hostinu“

Nemecko, 5.december 2021 (AM) – „Na jeseň 1941 bola situácia na východnom fronte čoraz kritickejšia: sovietske vojská trpeli porážky, nemecké hitlerovské vojská sebavedome postupovali k Moskve. V meste vládol chaos, zlodeji vykrádali opustené byty a obchody, no Stalin organizoval v Kremli skutočnú hostinu s ikrami, grilovanými prasiatkami a riekami alkoholu,“ písali v novembri 2021 nemecké noviny Die Welt a ešte…

Foto Ruské Su-27 a Su-30 museli vzlietnuť kvôli letu amerických prieskumných lietadiel nad Čiernym morom

Rusko, 4.december 2021 (AM, Sputnik) – Ruské stíhacie lietadlá Su-27 a Su-30 boli vyslané do vzduchu za účelom sprievodu dvoch amerických prieskumných lietadiel nad akvatóriom Čierneho mora. Jednalo sa o prieskumné lietadlo RC-135 a prieskumné lietadlo CL-600 Artemis. Ako uviedlo ruské Národné centrum riadenia obrany, k narušeniu hraníc zo strany cudzích lietadiel…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Video Jedinečný pohľad: Na video bolo natočené testovanie lietajúceho granátometu

Nórsko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Nórska spoločnosť Nammo aktuálne testuje dron s nainštalovaným protitankovým granátometom M72. Výrobca uvádza, že tieto nové zbrane môžu pôsobiť v húfoch.     Podľa informácií bola pre testovanie použitá bežná komerčná kvadrokoptéra, na ktorú bolo vertikálne namontované ľahké 66mm RPG. Ozbrojený dron sa vznášal nad…

Foto 71 druhov munície. Česká armáda podporí domáceho výrobcu

Česko, 1.december 2021 (AM) – Dňa 30. novembra 2021 bola medzi českým Ministerstvom obrany a českou spoločnosťou Sellier & Bellot uzavretá rámcová dohoda na dodávky 71 druhov malorážovej munície. Dohodu podpísali za ministerstvo obrany námestník pre riadenie sekcie vyzbrojovania a akvizícií Lubor Koudelka a za spoločnosť Sellier & Bellot as predseda predstavenstva Radek…

Video Nový nástup. Česká zbrojovka predstavila sériu guľovníc pre lov, šport a hobby streľbu

Česko, 26. november 2021 (AM) – Česká zbrojovka a.s., súčasť holdingu CZG – Česká zbrojovka Group, ktorá sa radí medzi najväčších svetových výrobcov ručných palných zbraní, ohlásila nástup úplne novej série opakovacích guľovníc značky CZ.     V segmente dlhých palných zbraní pre lov, šport či hobby streľbu patrí Česká zbrojovka a.s.…

Foto Nepriateľské krajiny? Utajovaný zbrojársky export z Ruska do krajín NATO v roku 2021 prudko vzrástol

USA, 18. november 2021 (AM) – V roku 2021 prudko vzrástol export utajovaného tovaru (lietadlá, jadrové materiály, zbrane a munícia) z Ruska do krajín NATO. To je hlásená podľa otvorených údajov ruskej Federálnej colnej služby. Medzi top 10 dovozcov týchto druhov ruských výrobkov patrilo šesť krajín Aliancie: USA, Česká republika, Nemecko,…

Video Recenzia filmu „Black 47“. Dráma mapujúca drsné obdobie írskych dejín

Slovensko, 3. novembra 2021 (AM) – V roku 2018 natočili Íri film Black 47, ktorý som okamžite po zhliadnutí zaradil medzi svoje obľúbené.   Režisérom bol Lance Daly, film vznikol podľa krátkeho írskeho filmu Ranger, ktorý pred rokmi napísali a zrežírovali Dillon a Ryan. Vo filme si zahrali významnejší anglickí a írski…

Video Guatemalská polícia nakupuje 800 samopalov Stribog od slovenského výrobcu Grand Power

Guatemala, 31. október 2021 (AM) – Slovenský výrobca zaznamenal ďalší úspech na medzinárodnom trhu , keď si jeho samopal Stribog vybrala aj Guatemalská polícia. Tá už 200 slovenských samopalov aj zaviedla do služby a objednala si ďalších 600 ks.   V tejto 17 miliónovej stredoamerickej krajine aktuálne prebieha debata o zoštandardizovaní policajnej výzbroje, pretože…

Foto Americká rozviedka zistila termíny ruského „vpádu“ na Ukrajinu

Rusko, 5.december 2021 (AM, Sputnik) – Americké výzvedné služby tvrdia, že Rusko plánuje vpád na územie Ukrajiny začiatkom roku 2022. Oznámila to agentúra Associated Press s odvolaním sa na zdroj v administratíve prezidenta USA.   Podľa tvrdenia spolubesedníka agentúry sa chystá Rusko rozmiestniť na hranici s Ukrajinou na 175-tisíc vojakov, z…

Foto Francúzsko dodalo Saudom zbrane s vedomím, že sa použijú v Jemene. Vojna si vyžiadala takmer 377 000 obetí

Francúzsko, 5. december 2021 (AM) – Podľa webovej stránky Disclose Francúzsko, ktorému v tom čase predsedal Francois Hollande, dodalo v roku 2016 Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom desiatky tisíc zbraní s vedomím, že by sa mohli použiť vo vojne v Jemene.   Na webovej stránke Disclose sa uvádza, že zbrane,…

Foto Izraelský vojenský expert Jakov kedmi: “Západ tlačí Ukrajinu k novým provokáciám pri hraniciach Krymu”

Rusko, 4.december 2021 (AM) – Krajiny Západu, ktoré sa pred 30 rokmi radovali zo zničenia KGB ZSSR a verili, že Rusko vlastne prišlo o svoje silné špeciálne služby, sa prepočítali. Povedal to bývalý generálmajor FSB Alexander Michajlov.   Podľa neho v roku 1991, keď prezident ZSSR Michail Gorbačov podpísal zákon „O…

Foto Nórsko sa postavilo proti aktivite spojencov NATO pri hraniciach Ruska

Nórsko, 4. december 2021 (AM, Sputnik) – Nórska ministerka zahraničných vecí Anniken Huitfeldtová v rozhovore pre noviny VG povedala, že nová vláda vystupuje za obmedzenie pohybu spojencov NATO pri hraniciach Ruska.   Podľa jej slov sa nórska vláda domnieva, že bez ohľadu na dôležitosť vojenskej prítomnosti Aliancie v regiónoch najbližšej krajine bude…

Video Ukrajinská armáda zverejnila video z hromadnej popravy migrantov na hraniciach s Bieloruskom

Bielorusko, 3.december 2021 (AM) – Utečenci z Blízkeho východu sa pokúšali dostať na územie Ukrajiny cez černobyľskú zónu. Príslušník Ozbrojených síl Ukrajiny Vasyl Rumak zverejnil video popravy migrantov v černobyľskej zóne. Utečenci sa minulý pondelok 29. novembra pokúsili prekročiť ukrajinsko-bieloruskú hranicu, aby sa dostali na územie ukrajinského štátu, no bola na nich spustená paľba.  …

Foto Na zabezpečovaní obrany Slovenska sa podieľa čoraz viac žien

Slovensko, 3. december 2021 (AM, MOSR) – Dáta z personálnych oddelení rezortu obrany ukazujú, že uplatnenie pri zabezpečovaní obrany Slovenska nachádza čoraz viac žien. V rámci rezortu aktuálne pracuje celkovo 4 889 žien, čo predstavuje 22,9 percent zo všetkých zamestnancov MO SR a príslušníkov OS SR.   „Aj keď vojenské prostredie…
Foto Ruský admirál Popov vyhlásil že ponorka Kursk sa potopila po zrážke s ponorkou NATO. Experti reagujú

Rusko, 22. novembra 2021 (AM) – Vysoký ruský vojenský dôstojník (už nie je vo funkcii) urobil vyhlásenie o dôvodoch potopenia jadrovej ponorky Kursk, čo je v rozpore s oficiálnou verziou o výbuchu torpéda v priestore ponorky. Admirál Vjačeslav Popov urobil vyhlásenie o príčinách tragickej situácie v auguste 2000 v Barentsovom…

Foto Nórsko porušilo 100-ročnú vojenskú dohodu s Ruskom

Nórsko, 13. november 2021 (AM) – Rusko pristihlo Nórsko ako porušilo storočnú zmluvu o demilitarizácii súostrovia Svalbardy v Arktíde.   Ruské ministerstvo zahraničných vecí upozornilo na skutočnosť, že nórska námorná fregata Thor Heyerdahl vstúpila do prístavu Longyearbyen na Svalbardoch. Ide o zjavné porušenie Svalbardskej zmluvy z roku 1920, ktorá povoľuje využitie tohto…

Foto Čína stavia v púšti napodobeninu americkej lietadlovej lode pre nácvik raketových útokov

Čína, 9. november 2021 (AM) – Armáda ČĽR má v úmysle trénovať raketové útoky proti americkému námorníctvu . Za týmto účelom Čína postavila v strede krajiny, v púšti Taklamakan, raketový cieľ v tvare americkej lietadlovej lode triedy Ford.     Túto informáciu zverejnil portál USNI News, ktorý vlastní americký námorný inštitút,…

Foto Koľko rakiet Kaliber má ruská flotila? Toto číslo Vás prekvapí

Rusko, 7. november 2021 (AM) – Od uvedenia prvého nosiča rakiet Kaliber do prevádzky uplynulo presne 9 rokov a pri tejto príležitosti zhrnieme niektoré výsledky. Čo sa za tento čas podarilo dosiahnuť, koľko nosných rakiet už bolo nasadených a aké vyhliadky ruskú flotilu čakajú.   V novembri 2012 bola ruskej flotile…

Foto Najväčšie ruské výskumné plavidlo Akademik Ioffe zadržali v Dánsku

Dánsko, 5. novembra 2021 (AM) – Dánske úrady zadržali ruské výskumné plavidlo Akademik Ioffe, ktoré používa Širšov inštitút oceánológie, informovalo ruské veľvyslanectvo v Kodani.   „1. novembra pri tankovaní na ceste prístavu Skagen dánske úrady zadržali výskumné plavidlo (RV)“ Akademik Ioffe “z Federálneho štátneho rozpočtového vedeckého ústavu” Inštitútu oceánológie pomenovaného po…

Foto Izraelský analytik Kedmi: Množstvo a kvalita lodí ktoré Rusko stavia dokazuje že je zrelé na konfrontáciu s USA v oceánoch

Izrael, 4. novembra 2021 (AM) – Izraelský politológ Jakov Kedmi poznamenal, že Rusko je pri budovaní svojej vojenskej sily veľmi rozumné. Teraz je Ruská federácia pripravená vytvoriť vlastnú flotilu lietadlových lodí a odraziť Spojené štáty v oceáne.   Kedmi vo vysielaní „Soloviev Live“ vysoko ocenil úspechy Ruskej federácie v oblasti rozvoja…

Foto Ruské ozbrojené sily vytvorili prvú rotu bojových vozidiel Terminator

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Prvá jednotka ozbrojených síl RF vybavená bojovým vozidlom na podporu tankov (BMPT) "Terminátor", je vytvorená v Centrálnom vojenskom okruhu, povedal  generálplukovník Alexander Lapin.   „V súlade s rozhodnutím ministra obrany a pokynom náčelníka Generálneho štábu, prvá rota v Ozbrojených silách Ruskej federácie, s deviatimi bojovými…

Video Rusko začalo sériovú výrobu protilietadlového komplexu Gibka-S s ultrakrátkym dosahom

Rusko, 1. december 2021 (AM) – Ruský systém protivzdušnej obrany krátkeho a ultrakrátkeho dosahu „Gibka-S“ vstúpil do štádia sériovej výroby. Ako zdôraznil Rostec, ide o prvý systém protivzdušnej obrany typu VSHORAD (Very Short-Range Air Defense) vyvinutý v Rusku.     Komplex protivzdušnej obrany Gibka-S je úplne pripravený na sériovú výrobu, povedal…

Foto Objavili sa prvé zábery nových tankov T-14 na platforme Armata

Rusko, 29. november 2021 (AM) – Ruské ministerstvo obrany oznámilo vojakom začatie dodávok nových tankov T-14 na platforme Armata. Podľa povereného náčelníka 47. vojenskej misie majora Dmitrija Repina bude prvá šarža tankov odovzdaná armáde do konca roka.     Námestník ministra obrany Alexej Krivoručko v piatok navštívil Uralvagonzavod, kde preveril plnenie obrannej…

Video Bielorusko testovalo svoju novú Flautu. Video

Bielorusko, 28. november 2021 (AM) – Na vojenskom cvičisku „Obuz-Lesnovsky“ v Bielorusku testovali nový viacnásobný raketový systém RC30 Flauta v kalibri 80 mm. Skúšobnú streľbu vývojársky podnik, ktorý je súčasťou štruktúry Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky. Informovala o tom tlačová služba Goskomvoenprom.     Testy potvrdili správnosť konštrukčných riešení, ktoré boli použité…

Foto Ochranný dáždnik. Rusko a Tadžikistan vytvoria spoločný systém protivzdušnej obrany

Rusko, 26. november 2021 (AM) – Duma bude musieť ratifikovať dohodu o spoločnom systéme protivzdušnej obrany Ruska a Tadžikistanu. Prezident Vladimir Putin už predložil relevantný dokument.   V elektronickej databáze Štátnej dumy sa objavil dokument predstavený prezidentom, ktorý stanovuje vytvorenie spoločného systému protivzdušnej obrany Ruska a Tadžikistanu. Dohodu ešte musia schváliť…

Foto Nasadenie tankov T-62 v Čečensku a na Kaukaze

Čečensko, 25. novembra 2021 (AM) – V roku 2022 ubehlo už 60 rokov od prvého masového nasadenia tankov T-62, najprv v rámci Sovietskej armády, neskôr armád štátov Varšavskej zmluvy. Tento tank slúži dodnes v mnohých armádach po celom svete. Aj keď ide už o relatívne starý tank, stále je využívaný v…
Foto Rusko podniklo rozsiahly útok na americké vojenské satelity

USA, 5. december 2021 (AM) – Velenie americkej armády oznámilo, že ruská armáda podnikla bezprecedentný útok na americké vojenské vesmírne satelity. Útoky boli vykonané pomocou systémov rádio-elektronického boja neznámeho typu, trvali veľmi dlho a takéto útoky majú vážny dopad na prevádzku amerických kozmických objektov. Vo vyhlásení amerického vojenského velenia sa dokonca objavili informácie, že…

Foto Ruské Su-27 a Su-30 museli vzlietnuť kvôli letu amerických prieskumných lietadiel nad Čiernym morom

Rusko, 4.december 2021 (AM, Sputnik) – Ruské stíhacie lietadlá Su-27 a Su-30 boli vyslané do vzduchu za účelom sprievodu dvoch amerických prieskumných lietadiel nad akvatóriom Čierneho mora. Jednalo sa o prieskumné lietadlo RC-135 a prieskumné lietadlo CL-600 Artemis. Ako uviedlo ruské Národné centrum riadenia obrany, k narušeniu hraníc zo strany cudzích lietadiel…

Foto Americká armáda vyrobila prvú sériovú modernizovanú atómovú bombu B61-12

USA, 3. december 2021 (AM, Sputnik) – Americký vojensko-priemyselný komplex odovzdal ministerstvu obrany prvú sériovú vzorku modernizovanej atómovej bomby B61-12, ktorou sú už niečo málo cez pol storočia vyzbrojené Spojené štáty, uviedla Národná správa jadrovej bezpečnosti (NNSA). Modernizácia predlžuje životný cyklus bomby minimálne o 20 rokov, čím prispieva k ich použitiu z už…

Foto Ruské národné letectvo stojí pred veľkou zmenou. Bola ohlásená fúzia spoločností Suchoj, MiG a OAK

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Rozhodnutím vedenia Spojenej leteckej korporácie (OAK) sa v Rusku zlúčia tri veľké letecké spoločnosti. O podrobnostiach reorganizácie zlúčením dvoch veľkých spoločností sa bude rokovať na valnom zhromaždení v januári budúceho roka. Informovala o tom oficiálna stránka OAK.   Blížiace sa spojenie OAK, Suchoj a RSK MiG…

Video Jedinečný pohľad: Na video bolo natočené testovanie lietajúceho granátometu

Nórsko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Nórska spoločnosť Nammo aktuálne testuje dron s nainštalovaným protitankovým granátometom M72. Výrobca uvádza, že tieto nové zbrane môžu pôsobiť v húfoch.     Podľa informácií bola pre testovanie použitá bežná komerčná kvadrokoptéra, na ktorú bolo vertikálne namontované ľahké 66mm RPG. Ozbrojený dron sa vznášal nad…

Foto Elon Musk varoval pred hrozbou bankrotu SpaceX

USA, 2. december 2021 (AM) – Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX čelí reálnemu riziku bankrotu v dôsledku výrobnej krízy s novou raketou Starship. Jej zakladateľ a generálny riaditeľ Elon Musk o tom napísal v liste zamestnancom víkend po Dni vďakyvzdania (26. novembra). Text zverejnil kanál CNBC a publikácia The Verge.   Musk v…

Foto Recenzia na ruský bojový film Turista (2021)

Rusko, 5.december 2021 (AM) – Tento rok som si v júli na dovolenke pozrel ruský bojový film Turista (2021). Film vo mne zanechal veľmi dobrý dojem a odporúčam ho všetkým, ktorí majú radi ruské bojové filmy.   Film natočila spoločnosť Paritet film, režisérom je Andrej Ščerbinin, scenár napísal Vladimir Izmailov. Premiéra…

Foto Die Welt: „Kým sa nemecké tanky prebíjali k Moskve, Stalin organizoval luxusnú hostinu“

Nemecko, 5.december 2021 (AM) – „Na jeseň 1941 bola situácia na východnom fronte čoraz kritickejšia: sovietske vojská trpeli porážky, nemecké hitlerovské vojská sebavedome postupovali k Moskve. V meste vládol chaos, zlodeji vykrádali opustené byty a obchody, no Stalin organizoval v Kremli skutočnú hostinu s ikrami, grilovanými prasiatkami a riekami alkoholu,“ písali v novembri 2021 nemecké noviny Die Welt a ešte…

Foto 100 rokov tajných vojenských experimentov na ľuďoch

Slovensko, 3. december 2021 (AM) – V roku 1964 sa počas cvičenia v grófstve Wiltshire 16 námorných komandos začalo správať nejako čudne, uvádza El Pais. „Jedni sa vystavovali na odkrytom poli rovno pred paľbu protivníka, druhí kŕmili vtákov, ďalší behali po kopcoch alebo liezli po stromoch, hrajúc sa na opice...“, napísal novinár Miguel…

Foto Abcházski vojnoví veteráni odmietajú integráciu s Ruskou federáciou

Abcházsko, 2. december 2021 (AM) – Zjednotená rada abcházskych veteránov kritizovala prezidenta samozvanej Abcházskej republiky Aslana Bžaniu. Veteráni tvrdia, že sú proti integrácii s Ruskou federáciou.   „Občania Abcházska! Prezident našej krajiny Aslan Bžania na stretnutí s vedeckou a tvorivou inteligenciou 22. novembra s odvolaním sa na tému vzťahov medzi Abcházskom a…

Foto Posledný žijúci český pilot RAF – generál Emil Boček ocenil morálne autority Česka aj Slovenska

Česko, 2. december 2021 (AM, MOČR) – Posledný žijúci český stíhací pilot RAF, armádny generál Emil Boček, dnes ôsmim osobnostiam a dvom inštitúciám odovzdal v Arcibiskupskom paláci cenu „Morálna autorita“. Udeľuje ju od roku 2019. Počas slávnostného večera vyznamenal dve osobnosti aj minister obrany Lubomír Metnar.   Odovzdanie vyznamenania za podporu a…

Foto Spočítajme koľko Francúzov zomrelo za Hitlera a koľko proti nemu

Francúzsko, 30. november 2021 (AM) – Známa historická príhoda hovorí, že keď poľný maršal Wilhelm Keitel uvidel predstaviteľov Francúzska pri podpise kapitulácie nacistickým Nemeckom, od prekvapenia mu vypadol monokel z oka. "Aj s nimi sme prehrali?" Spýtal sa s úškrnom. Poľný maršal sa mal čím čudovať: napriek jednotlivým hrdinom odboja sa Francúzsko…
Video Vzbura profesorov v Rusku: po konferencii doručili úradom sedem nepríjemných COVID ultimát

Rusko, 15. november 2021 (AM) – Vedci, lekári a ľudskoprávni aktivisti v Rusku usporiadali konferenciu o aktuálnej situácii s koronavírusom a opatreniach, ktoré štát prijal. Výsledkom podujatia bolo, že jeho účastníci doručili úradom sedem ultimát týkajúcich sa ochorenia COVID.   V Petrohrade uskutočnilo niekoľko desiatok vedcov, lekárov, právnikov a aktivistov konferenciu,…

Foto Anketa Vojenský čin roka

Slovensko, 13. november 2021 (AM, MOSR) – Za účasti členov vlády, účastníkov odboja a samozrejme príslušníkov Ozbrojených síl SR sa uskutočnilo vyhlásenie laureátov 24. ročníka ankety Vojenský čin roka, ktorá vyzdvihuje výnimočné skutky súvisiace s rezortom obrany za predchádzajúci rok.   Minister obrany sa k vojakom počas galavečera prihovoril slovami velikána slovenskej…

Foto Alexander Rogers: Existuje pre Spojené štáty východisko z dopravného kolapsu?

USA, 4. novembra 2021 (AM) – Kalifornia naďalej sníva. Čerstvou správou zo slnečného štátu (každý prvý liberál vám povie, že HDP jednej Kalifornie je viac ako HDP celej Ruskej federácie) je, že dopravný kolaps sa nezastavuje, ale len zhoršuje.   Príčiny kolapsu dopravy v USA Ako sa ukázalo, prudký nárast počtu…

Foto Ukrajinci ostreľovali dedinu v Donecku. Žena ktorá zostala bez domova: “Zabila by som ťa!”

Donecká republika, 22. október 2021 (AM) – Ukrajinskí militanti dnes ráno ostreľovali dedinu Gornyak v Kujbyševskom okrese Doneck. Žena, ktorá zostala bez domova, sa neudržala: "Zabila by som ťa!"     https://twitter.com/i/status/1451109272687886338   https://twitter.com/i/status/1450143466986643464   https://twitter.com/i/status/1451104319818932224   Podľa do oficiálneho zástupcu Luhanskej ľudovej republiky z pracovnej podskupiny kontaktnej skupiny pre rokovania Minskej…

Foto Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.     Faktom je, že podľa…

Foto Teória akademika Glazjeva sa potvrdila: Bol koronavírus vytvorený Američanmi?

Rusko, 15. október 2021 (AM) – Ruský vedec urobil senzačné vyhlásenie: koronavírus podľa všetkých indícií nie je prirodzený, ale umelý. Potvrdila sa teda teória Sergeja Glazyeva, ktorý pred rokom poukázal na to, že COVID-19 môže byť vytvorený iba v laboratóriu a ako biologickú zbraň uvoľnená „americkou elitou“.     Špecialista Ústavu…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…