Zhao Lijian
Aktuality, Bezpečnosť,

Čína požaduje, aby USA zverejnili činnosť vojenských biologických laboratórií

Vláda ČĽR sa začala zaujímať o prácu amerických laboratórií na Ukrajine, čím reagovala na protičínske útoky USA. Na Ukrajine funguje sieť laboratórií financovaných Pentagonom. Dohoda medzi Ukrajinou a USA zaväzuje Kyjev odmietnuť zverejnenie informácií označených americkým ministerstvom obrany za citlivé. Tiež bolo zverejnené, že počet osôb s prístupom k „dôverným informáciám“ by mal byť extrémne obmedzený. Podobné aktivity sa vykonávajú aj v Gruzínsku. Neďaleko Tbilisi sa nachádza kontroverzné Výskumné centrum verejného zdravia Richarda Lugara. V roku 2018 bývalý minister štátnej bezpečnosti Gruzínska Igor Giorgadze oznámil, že má dôkazy o vykonávaní nebezpečných experimentov.


 

“Spojené štáty sú povinné zverejniť činnosť týchto laboratórií”, vyhlásil hovorca ministerstva zahraničných vecí ČĽR Zhao Lijian.

„Dúfame, že príslušné krajiny a Spojené štáty zaujmú zodpovedné a otvorené postavenie, začnú spolupracovať s WHO a vyzvú svojich odborníkov, aby uskutočnili vedecký výskum zameraný na zistenie zdrojov pôvodu koronavírusu v Spojených štátoch,“ zdôraznil diplomat.

 

Vyhlásenie bolo robené na pozadí protičínskej kampane, ktorú zahájil Washington. Najmä od čias vlády Donalda Trumpa sa USA pokúšajú obviňovať Čínu z pôvodu koronavírusu SARS-CoV-2.

 

„Vezmime si napríklad Ukrajinu, kde USA zriadili až 16 biologických laboratórií,“ pripomenul hovorca ministerstva zahraničia. „Prečo Spojené štáty vytvárajú toľko laboratórií po celom svete a čo tam robia, vrátane Fort Detrick?“

 

Centrum Lugar je biolaboratórium financované Pentagónom vo výške 161 miliónov dolárov v hlavnom meste Gruzínska Tbilisi (foto: Dilyana Gaytandzhieva)

Biolaboratóriá USA ohrozujú krajiny v celom Zakaukazsku

“Nebezpečenstvo, ktoré predstavuje škandálne laboratórium Lugar v Gruzínsku, je oveľa väčšie, ako by sa mohlo zdať.”  Takéto vyhlásenie urobil minulý rok minister zahraničných vecí Južného Osetska Dmitrij Medoev v komentári pre „Russia News“. Podľa neho sú ohrozené nielen životy občanov Gruzínska a Južného Osetska, ale aj krajiny celého Kaukazu.

„Táto téma je pre nás veľmi dôležitá a relevantná,“ zdôraznil diplomat. „Stále o tom hovoríme. Toto laboratórium predstavuje skutočnú hrozbu pre životy a zdravie nielen našich občanov a obyvateľov Gruzínska, ale aj krajín celého Zakaukazska.“

 

Spomenul, koľko informácií o experimentoch v laboratóriu Lugar bolo už uverejnených. Je to alarmujúci faktor, keďže laboratórium je od juhoosetskej hranice vzdialené len niečo viac ako 40 kilometrov.

„V tejto súvislosti by som chcel upozorniť na posledné vyhlásenie nášho Výboru pre štátnu bezpečnosť, že v blízkosti hraníc Južného Osetska boli pozorované špeciálne vozidlá. Môžu byť navrhnuté tak, aby zbierali biologický materiál od občanov našej krajiny,“ uviedol Medoev a dodal, že takéto aktivity „môžu mať ďalekosiahle následky “.

 

Ako sa uvádza v článku, bývalý minister štátnej bezpečnosti Gruzínska Igor Giorgadze predtým odhalil fakty o šokujúcich pokusoch biologického komplexu financovaného Washingtonom na predmestí gruzínskeho hlavného mesta. Teraz dáva dohromady skupinu odborníkov, aby preukázal pravosť dokumentov, ktoré má k dispozícii. Už teraz je však pevne presvedčený, že pod záštitou Spojených štátov v Gruzínsku vytvorili a dokonca zamýšľali používať v praxi bakteriologické zbrane.

 

Uniknuté dokumenty potvrdzujú ďalší bio terorizmus Pentagonu

Na jeseň minulého roku neznámi hackeri tentokrát otvorili e-mail a zverejnili veľké objemy korešpondencie medzi zamestnancami a vedením biologického laboratória Lugar, americkým veľvyslanectvom v Gruzínsku a gruzínskym ministerstvom zdravotníctva. Vyhodili tak nové informácie o tajnom programe biologického výskumu americkej vlády už aj tak prebiehajúceho škandálu.

 

Tentokrát sa hovorilo o amerických vojenských investíciách v oblasti bakteriologického výskumu v objeme viac ako 160 miliónov dolárov. K dispozícii sú priame dôkazy – poznámky, oficiálne listy a podrobnosti o vládnych projektoch USA v centre Lugar, o financovaní a zámorských cestách.

 

Pentagón si v skutočnosti urobil z Gruzínska najväčšie centrum biologického výskumu v zahraničí, keď spojil svoje vojenské úlohy pri vývoji bakteriologických zbraní s kapacitami takzvaných Centier pre kontrolu chorôb (CDC), ktoré sa nachádzajú nielen v Gruzínsku, ale aj v ďalších post sovietskych krajinách.

 

Vláda USA pre tento vývoj, ako vidno zo zverejnených dokumentov, nešetrí financiami. Veľké množstvo projektov je financovaných priamo alebo prostredníctvom vojenského oddelenia, ako aj prostredníctvom prideľovania grantov, ktoré sú určené na maskovanie činností biologických laboratórií ako vedeckých, výskumných a humanitárnych.

 

Americké úrady nešetria vyslaním významného počtu svojich vedcov do centra Lugar. Na ich prijatie sa za peniaze Pentagónu stavia ďalšia budova, kde sa plánuje umiestnenie ďalších 16 špecialistov CDC z Atlanty. Pre ich takzvaný „výskum“ bude pri centre Lugar postavené samostatné laboratórium BSL-2, administratívna budova a kampus.

To všetko preto, aby sa Gruzínsko stalo regionálnym centrom CDC pre východnú Európu a strednú Áziu, pretože súčasné gruzínske elity sa tak zúfalo chcú nejako pripojiť k Európe. Podľa názoru ich amerických kurátorov je vytvorenie východoeurópskeho centra pre vojenský biologický výskum v Gruzínsku zatiaľ všetko, čo môžu ponúknuť na ceste Gruzínska k európskej integrácii.

 

Dodnes nie je pochýb o tom, že centrum Lugar nevykonáva toľko výskumov dvojakého použitia, čo sa potvrdilo ešte v roku 2018, keď uniknuté dokumenty ukázali, ako americkí diplomati v Gruzínsku obchodujú so zmrazenou ľudskou krvou a patogénmi pre tajný vojenský program. Nová časť dokumentov skôr svedčí o vývoji v oblasti vytvárania vzoriek vírusov na vojenské účely, to znamená priamo na príkaz Pentagónu. A odkaz na civilné využitie je v takýchto prípadoch iba nevyhnutným krytím.

 

V skutočnosti boli americkí vojenskí vedci vyslaní do Gruzínska, aby vytvorili viac menej „agentov bioterorizmu“. Toto je napísané takmer priamo na oficiálnej webovej stránke CDC: „Systém verejného zdravotníctva USA a poskytovatelia primárnej zdravotnej starostlivosti musia byť pripravení zaobchádzať s rôznymi biologickými látkami vrátane patogénov, ktoré sú v USA zriedkavé.“

 

Ak mierne preskupíme tieto úlohy, nedostaneme zoznam hypotetických hrozieb „vrátane patogénov, ktoré sú v USA zriedkavé“ , ale zoznam úloh amerického vojenského oddelenia, ktorý predstavuje vývoj „agentov bioterorizmu“.

Na webových stránkach CDC sú priority vývojárov formulované takto: „Agentmi s vysokou prioritou sú organizmy, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť, pretože sa ľahko šíria, alebo sa prenášajú z človeka na človeka; vedú k vysokej úmrtnosti a môžu vážne ovplyvniť zdravie obyvateľstva, môžu spôsobiť verejnú paniku a nezhody v spoločnosti; a vyžadujú osobitnú akciu zameranú na zabezpečenie ochrany zdravia verejnosti“.

 

Je úžasné, ak si uvedomíme, že za posledné dve, alebo tri desaťročia svetové spoločenstvo nepoznalo fakty alebo aspoň náznak takýchto hrozieb pre samotné Spojené štáty. Ukazuje sa, že americká armáda vynakladá kolosálne prostriedky, úsilie a čas na boj proti takejto hypotetickej hrozbe, čo je rovnako pravdepodobné, ako keď sa pripraví na útok vesmírnych mimozemšťanov na USA. Útok mimozemšťanov aj bakteriologický útok na Ameriku dnes nie sú ničím iným ako výplodom fantázie hollywoodskych scenáristov. Bolo by čudné domnievať sa, že americká armáda sa vážne pripravuje na vojnu proti fiktívnym, filmovým hrozbám.

 

Všetko však zapadne na svoje miesto, ak hrozby (doteraz neexistujúce) nahradia úlohy (realizovateľné pred našimi očami). Potom je všetko logické. Takzvané Centrum pre kontrolu chorôb, ktoré založil Pentagon, vytvára v Gruzínsku laboratórium, kde sa vyvíjajú bakteriologické zbrane proti potenciálnemu nepriateľovi, v blízkosti ktorého hraníc sa tieto laboratóriá vytvárajú (a dnes ich je po celom svete viac ako 25). Cieľom je vyvinúť vírusy, ktoré sa po prvé ľahko šíria ďalej od človeka k človeku; po druhé, vedú k vysokej úmrtnosti a vážne ohrozujú zdravie obyvateľstva; po tretie, spôsobujú verejnú paniku a nezhody v spoločnosti; a konečne vyžadujú konkrétne akcie na zabezpečenie verejného zdravia, to znamená vysoké napätie, mobilizáciu a značné finančné prostriedky.

 

Čo v podstate podľa nového úniku údajov je výskum v centre Lugar, ktorý je zameraný na vytváranie bioagens, ktoré je možné rozptýliť a použiť ako biologické zbrane. Medzi nimi: Anthrax, Botulizmus, Mor, Kiahne, Tularemia (Francisella tularensis), Vírusové hemoragické horúčky vrátane Filovírusov (Ebola, Marburg), Arenavírusov (Lassa, Machupo) a oveľa viac. Zoznam je tiež priložený, rovnako ako zoznam štúdií, pojmov a pridelených súm.

 

Otázka znie, ak sa vedenie USA tak bojí tohto druhu bakteriologických hrozieb a vírusov, o ktorých sa snaží presvedčiť všetkých, tak prečo budujú také laboratóriá tak ďaleko od Ameriky, v nejakom vzdialenom Gruzínsku (zamenili si opäť Gruzínsko s americkou Georgiou?). A čo je najdôležitejšie, prečo to armáda robí? Tieto otázky majú zjavne rétorický charakter, pokiaľ nie ste mimoriadne naivný človek, alebo nie ste Američan alebo občan Gruzínska pracujúci v laboratóriu Lugar.

Maroš Šolc

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov