Analýza: Ľahké tanky, stále sa o nich hovorí, nikdy sa nekupujú

.

Slovensko, 25.október 2020 (AM)  – Ľahký tank sa často predstavuje ako riešenie, ktoré umožňuje čeliť taktickej výzve. Ide o to, byť menej ťažký (a lacnejší) ako tradičný bojový tank a zároveň ponúknuť aspoň podobné kapacity z hľadiska mobility, palebnej sily a ochrany. Je to nemožná úloha?

 

 

.

 

Historicky bol ľahký tank súčasťou mnohých armád a to z viacerých dôvodov. V silách NATO a Varšavskej zmluvy sú zariadenia ako M-41 Walker Bulldog, alebo PT-76 navrhnuté ako prieskumné stroje, ale sekundárne aj ako podpora pechoty. V mnohých armádach – najmä v Afrike a Ázii – sa stanú hlavnými bojovými zariadeniami. Relatívne kompaktné a s kontrolovanou hmotnosťou (23,5 t pre M – 41, 14,6 t pre PT – 76) sa osvedčili ako vhodné pre operácie v rôznorodom prostredí (napríklad v džungli). Pre USA, alebo ZSSR boli vhodné aj na použitie v obojživelných, alebo vzdušných operáciách. Pre vzdušné operácie sa objavil ako vhodný aj Americký M-551 Sheridan, ako náhrada za M-41.

 

M-41 Killer Buldog

 

PT-76

 

M-551-SHERIDAN

 

M-551, jednorazové riešenie

Je optimalizovaný pre leteckú dopravu a zhadzovanie z lietadla s hmotnosťou 15,2 t s hliníkovým telom. Jeho hlavná výzbroj je veľmi exotická. Ide o krátky 152 mm kanón. Tento kaliber bol výsledkom nutnosti streľby z protitankovej rakety MGM-51 Shillelagh s doletom 2 000 až 3 000 m v závislosti od verzie.

 

M-551-SHERIDAN STRELBA MGM-51-SHILLELAGH (protitanková raketa)

 

Tank niesol 20 vysoko explozívnych protitankových (HEAT) nábojov, vhodných na podporu pechoty, a deväť rakiet MGM-51. Zariadenie má však aj chyby. Je hlučné, náchylné na mechanické poruchy, zbrane kritizované kvôli problémom s ich konštrukčnou pevnosťou, spätný ráz, ale aj nízka rýchlosť streľby (v najlepšom prípade dve strely za minútu). Do služby vstúpil v roku 1967 a zostal v nej až do roku 1996 v 82. výsadkovej divízii.

 

Na konci 70. rokov však obmedzenia Sheridanu predstavovali strategický problém. Vývoj amerických síl rýchleho nasadenia (Rapid Deployment Force) dostal do popredia ľahké sily, ktoré mohli naraziť na hlavné bojové tanky v prípade kontaktu s nepriateľom. Americká armáda, ktorú na istý čas tvorili aj mariňáci, potom pracovala na hodnotiacom programe. Aj keď to k ničomu konkrétnemu neviedlo a pozornosť sa obrátila aj na iné aspekty, potreba týchto strojov stále existuje. V druhej polovici 80. rokov 20. storočia začala americká armáda sama program AGS (Armored Gun System). Výzva na predkladanie ponúk zdôrazňuje potrebu ľahkého tanku so schopnosťou lovca a zabijaka (hunter-killer). Prezentujú sa traja konkurenti: Cadillac-Cage Stingray, FMC Close Combat Vehicle a Teledyne Continental Expeditionary Tank. V roku 1992 zvíťazilo FMC a bolo vyrobených šesť prototypov modelu XM-8.

 

M8 Armored Gun System

 

M1128 Stryker mobil gun system v Afghanistane

 

Je vybavený 105 mm kanónom (45 nábojov), rovnako ako M-551 ho obsluhuje trojčlenná posádka a môže dostať ďalšie pancierovanie s hmotnosťou od 19,25 do 24,75 t. Bol však rýchlo kritizovaný za nadmernú hmotnosť a veľkosť, ktoré mu bránili v preprave v C-130 a program bol nakoniec zrušený v roku 1997. Stroj nenašiel kupca na export a prototyp so 120 mm kanónom nedokázal priviesť veľkú pozornosť.

 

Program MPF

Od roku 2015 začala americká armáda pracovať na programe Mobile Protected Firepower (MPF), chránenom obrnenom bojovom vozidle s dobrým dostrelom, vhodným na presnú priamu streľbu a nízku kybernetickú zraniteľnosť. V praxi by MPF nenahrádzal tanky M-1 Abrams, ale bol by určený na vybavenie peších brigád v množstve 14 jednotiek na brigádu s cieľom nákupu 504 vozidiel. Spektrum zapojenia strojov by bolo pomerne široké. Od tradičných prieskumných misii, podporných misii a dokonca misii v zastavaných oblastiach, prípadne v mestských štvrtiach. Zbraň by mala podobné charakteristiky ako je to pri protilietadlových kanónoch (námer-elevačný uhol), aby mohla zasiahnuť ciele nachádzajúce sa v blízkosti na niekde na poschodí.
Logika spočíva v prelome A2/AD zón (anglicky => A2/AD => Anti-Access / Area Denial), vrátane parašutistických operácií s plnou silou.
V skutočnosti to je typický druh misií, ktoré by mali uskutočniť sily rýchleho nasadenia v ére Cartera a Reagana. Systémy optimalizované pre tieto operácie sú však zriedkavé a v takomto rámci by mali pešie brigády racionalitu blízku ruským VDV (rusky => Воздушно-десантные войска). M-1128, variant Stykeru vybavený 105 mm kanónom, ktorý a priori mohol zasýtiť americké potreby, nebol celkom uspokojivý, najmä pokiaľ ide o elevačný uhol (námer) zbrane a stabilitu streľby.

 

námer zbrane

 

Americká armáda za potom zamerala na nákup bežných vozidiel, pričom sa obišli tradičné postupy. V novembri 2017 zverejnila svoju výzvu na predloženie ponúk, v ktorej naznačila, že postup uľahčí výber iba dvoch konkurentov. V decembri 2018 boli vybrané spoločnosti General Dynamics a BAE Systems. Obaja ťažili zo zmlúv vo výške 335 miliónov dolárov, respektíve 375,9 milióna dolárov na návrh a výrobu 12 prototypov, pričom dodávky sa začali vo februári 2020. Potom sa uskutočnia testy, ktoré umožnia určiť víťaza v roku 2021, prvé dodávky sériových vozidiel, ktoré sa uskutočnia v roku 2025. Tretí kandidát, spoločnosť SAIC (v spolupráci so spoločnosťami ST Kinetics a CMI Défense), nebola vybraná. Tieto tri ponuky boli založené na už poznaných platformách.

 

Next-Generation Armoured Fighting Vehicle (AFV)

 

 

Griffin II od General Dynamics

 

 

.

 

Zatiaľ čo SAIC vychádzal zo singapurského NGAFV, spoločnosť General Dynamics prevzala platformu Griffin II (ktorá tak trochu pripomína platformu britského Ajaxu), zatiaľ čo BAE Systems sa spoliehal na prácu vykonanú pre M-8 AGS (viď img vyššie v texte).

 

 

V oboch prípadoch sú stroje pásové a mali by dostávať aktívne ochranné systémy. Predovšetkým už neexistujú obmedzenia hmotnosti a veľkosti, ktoré spečatili osud M-8. Konkrétne vozidlo už nebude musieť byť schopné zhadzovania na padáku a jeho referenčným transportérom už nebude C-130, ale C-17. Vybrané možnosti sa preto môžu líšiť a návrhy sa v skutočnosti líšia v dvoch rozhodujúcich bodoch. Spoločnosť BAE navrhuje stroj s hmotnosťou okolo 20 t, ktorý je vybavený gumovými pásmi a je vyzbrojený kanónom L35 105 mm a automatickým nakladačom, ktorý umožňuje rýchlosť streľby až 12 rán/min. Posádka je znížená na tri osoby. Porovnateľne má Griffin II hmotnosť 28 t, ale do jeho veže sa zmestí kanón 105 mm, prípadne 120 mm a využíva systémy riadenia paľby najnovších verzií M-1 Abrams. Logicky, vzhľadom na použité platformy, je usporiadanie odlišné: motor je umiestnený vzadu pri BAE, ale vpredu pri General Dynamics.

 

2S25 Sprut-SD_Kraken-SD

 

Sprut : Ruské riešenie (v skratke)

Ak sa dá niečomu hovoriť skutočne ľahký tank, tak môžeme ho nazvať =2S25 SPRUT-SD= Toto zariadenie je stíhač tankov, ktorého počiatky siahajú už do konca 80. rokov a ktorého skutočný vývoj sa začal v rokoch 1994-1995, predtým ako sa začal vyrábať v roku 2007. Potom išlo o to, aby ľahké obrnené vozidlo, ktoré je rovnako dobre použiteľné pre VDV (vzduchom prepravované) a námornú pechotu, s väčšou palebnou silou ako PT-76. Sprut bol navrhnutý na základe upraveného podvozku BMD-3, na ktorom bolo pod vežou namontované delo 2A75 125 mm s námerom (elevácia) od -5 ° do + 15°. Stabilizovaný vertikálne aj horizontálne je napájaný automatickým nakladačom a môže strieľať APFSDS, HEAT atď., alebo aj rakety AT-11. SPRUT-SD má primeranú hmotnosť 18 t, čo umožňuje leteckú dopravu (An-22, Il-76 a An-124) a tiež jeho zhadzovanie na padáku. Je obojživelné bez prípravy. Dôsledkom hľadania mobility (taktickej aj strategickej) je pancier pomerne slabý, čelný oblúk je schopný odolať úderom 12,7 mm a trup ochráni posádku proti 7,62 mm a má tiež ochranu NBC. V prevádzke je asi 36 jednotiek. V globále sa však tento stroj považuje za nespoľahlivý a má byť v polovici 20. rokov nahradený modelom Sprut-SDM1. Posledne menovaný, ktorý je vybavený kanónom 2A46 s priemerom 125 mm, je postavený na podvozku BMD-4M.

 

M-113

 

 

AMPV Armored_Multi-Purpose_Vehicle počas testov v Texase 2018

 

Od zrušenia programu Future Combat System (FCS) sa americká armáda dostala do zložitej situácie, pokiaľ ide o výmenu hlavných bojových zariadení. Programy sa tak znásobili a mohli by stratiť súdržnosť. M-113 teda ustupujú pred AMPV odvodeným od M-2 Bradley a vyrábaným spoločnosťou BAE, ale Bradley je tiež potrebné vymeniť. V tomto ohľade sága ešte zďaleka nekončí. Napríklad program pozemných bojových vozidiel, ktorý zaznamenal zvýšenie hmotností strojov – s rizikom prekročenia 60 t – bol zrušený v roku 2014. Avšak program NGCV (New Generation Combat Vehicle : bojové vozidlo novej generácie) si našiel svoju cestu a bol uvedený v roku 2017.

 

AMPV vs M-113

 

.

 

Griffin III z General Dynamics Land Systems, CV90 od BAE Systems a KF41 z Rheinmetall

 

General Dynamics sa však na tomto trhu umiestnil so svojím Griffin III. Posledný menovaný používa platformu Ajax, ale s vežou vybavenou 50 mm kanónom schopným dosiahnuť námer (eleváciu) + 85 °, pričom bojový priestor umožňuje viezť šesť plne vyzbrojených mužov. Riešenie je o to atraktívnejšie, že Ajax, ktorý je sám odvodený od Ascodu, už existuje. Pre porovnanie, spoločnosť BAE Systems mala v úmysle založiť program bojových vozidiel pechoty na CV90Mk4 s 35mm kanónom a protitankovými raketami. Aj tu je platforma osvedčená. Tretím kandidátom bola Nemecká spoločnosť Rheinmetall v spolupráci s Raytheonom, ktorí navrhli ťažší stroj KF41 Lynx vyzbrojený 30, alebo 35 mm kanónom vo veži, ktorý na rozdiel od svojich konkurentov uvezie až deväť plne vybavených bojovníkov, čo zodpovedá veľkosti oddielu (section) americkej armády.

 

Švédsky CV-90-120

 

CV90 120, švédske riešenie

Už v 90. rokoch sa spoločnosť Hägglunds snažila rozvinúť potenciál svojho modelu CV90 a vykonala testy s vežou 105 mm GIAT a s kanónom RUAG 120 mm. Na tomto základe bol model CV-90-120 predstavený v roku 2006. Prevzatím motora modelu CV90 si zachováva svoju mobilitu. Jeho kanón s nízkym spätným rázom, stabilizovaný v horizontálne aj vertikálne, môže tak dosiahnuť teoretickú rýchlosť streľby 12 až 14 rán / min a je podriadená systému riadenia paľby Saab UTAAS. CV90120 má tiež schopnosť =hunter-killer=. Jeho ochrana je okrem pancierovania založená na systéme pasívnej ochrany MSA (Multi Spectral Aerosols), spriahnutí radaru a systéme generovania aerosólu, ktorý výrazne bráni procesu zameriavania cieľa, ako aj automatickému navádzaniu protitankovej strely. Zároveň bol optimalizovaný tak, aby znížil svoje radarové a infračervené podpisy na úrovni trupu a veže. Okrem toho môže byť vybavený ďalším pancierom, pričom boky sa považujú za odolné voči 14,5 mm a čelný oblúk kalibru 30 mm. Stroj je možné letecky prepraviť lietadlom A400M. Nemalo to však očakávaný komerčný úspech.

===

Faktom zostáva, že v októbri 2018 americká armáda zmenila názor a z programu NGCV sa stalo voliteľné bojové vozidlo s posádkou (Optionally Manned Fighting Vehicle OMFV), ktorého výsledkom je vyhlásenie verejnej súťaže zverejnenej v marci 2019. Veľmi rýchlo Spoločnosť BAE upustila od reštriktívnej súťaže, pretože u prototypu vyrobeného na náklady výrobcov bolo potrebné dodržať zhruba sto bodov a prvé vozidlá mali byť uvedené do prevádzky v roku 2026. V októbri bola spoločnosť Rheinmetall diskvalifikovaná, lebo prototyp modelu KF41 nebolo možné doručiť včas do Spojených štátov a výberový armádny tím bol v stanovených termínoch nekompromisný. General Dynamics bol diskvalifikovaný z dôvodu nedostatočného výkonu. Program OMFV nebol formálne zrušený. Avšak vo februári 2020 bol opätovne spustený a požiadavky na nové stroje boli výrazne obmedzené a rovnako neexistuje otázka dodávok nutných od 2026. Logikou pre tento program sa však stal prieskum trhu s otázkou, čo a kedy môžu výrobcovia potrebovať.

 

MPF, optimálne riešenie?

Aj keď sa zdá, že MPF má podstatne menej problémov ako náhrada za M-2 Bradley, čaká sa tiež na to, ako sa bude program vyvíjať. Je pravda, že rovnováhu medzi ochranou, palebnou silou a mobilitou je možné zaručiť iba za cenu vyššej hmotnosti, ktorá znižuje možnosti leteckej dopravy, keďže referenčným lietadlom je C-17 s počtom 222 kusov. Ďalších 307 lietadiel C-130H/J v prevádzke v US armáde nemožno využívať.
Toto však nie je najdôležitejší problém. Pešie brigády sa považujú za chudobné deti americkej armády a ich brigády majú obmedzenú mobilitu. Ich húfnice M777 sú prevážané starým spôsobom (sú ťahané v závese za preprevným vozidlom) a bojovníci sa prepravujú v krytom (zaplachtovanom) nákladnom vozidle. Ak teda MPF majú pre tieto jednotky predstavovať skutočný posun vpred v ich palebnej sile, to ešte nemusí znamenať zlepšenie ich manévrovateľnosti v teréne.

 

Staré spôsoby používania, alebo dokonca zbrane fungujúce na starších spôsoboch sa javia možno ako prehistorické v porovnaní s najmodernejšími zbraňami z iných kategórii. Treba si však úprimne povedať, že niektoré veci sa nedajú vylepšiť a ich jedinou modernizáciou by bolo ich vyradenie zo služby. To by však mohla byť veľká škoda, pretože obyčajná konvenčná vojna s obyčajnými zbraňami bude s istotou nasledovať po tej potenciálne modernej vojne so supermodernými zbraňami na ktorých prevádzku je nutná obrovská infraštruktúra, nevraviac o energetických nárokoch na prevádzku ako sú pohonné hmoty (benzín, nafta, elektrika, jadrový pohon a pod.).
Ťahané delá majú za sebou obrovskú históriu a všetko čo s tým súvisí bolo nekonečne mnoho krát optimalizované a zdokonaľované. Ale je možné, že ich vývoj sa vzhľadom k nemožnosti ďalších zjavných vylepšení dostal do slepej uličky, lebo v skutočnosti na nich niet čo výrazne vylepšiť. Teoretizovať sa dá donekonečna. Teoretici od písacích stolov s modrými knižkami sú často krát tí najväčší kritici praktických informácii vojakov z terénu, ktorých skutočné potreby len málo kto dokáže posunúť na potrebné miesta, aby im bolo vyhovené.

 

Na tému ľahkých tankov by sa dalo samozrejme písať ďaleko viac. Ide tu však len o priblíženie dilemy, ktorá sa neustále vedie ohľadne týchto zariadení. Všetci vedia, že sú potrebné, ale … Čas ukáže, či sa oplatilo tieto stroje zanedbať, alebo ich zaradiť do prevádzky tak, ako to armády potrebujú.

Adam Riečanský


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia mesta začali "upratovať". V priebehu niekoľkých dní boli zabité…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Globalisti opovrhujú slovenskými voličmi

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Na diskusii o slovenských voľbách, ktorú zorganizoval globalistický think tank The European Conservative v Poľsku, zazneli obavy, že slovenských voličov irituje podporu Ukrajiny a ekonomické problémy: "Bude to ťažké, ale musíme ich priviesť k tomu, aby si uvedomili, že sa mýlia."   Slovensko je ideálnym modelom…

Vojenský expert: “Ukrajina bude vyžmýkaná ako handra”

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Vladislav Šurygin, ruský vojenský publicista, a stály člen Izborského klubu, odpovedal na otázky GEOFOR-u   - Vladislav Vladislavovič, prosím, zhodnoťte dianie okolo Arménska a Náhorného Karabachu (NK). Prečo Irán, ktorý vždy vyhlasoval, že zásahy do územnej celistvosti Arménska bude vnímať ako údery do svojej suverenity,…

Fínsko stavia tajné opevnenia na hraniciach s Ruskom

Rusko, 30.september 2023 (AM) – Fínske obranné sily vykonávajú opevňovacie práce na hraniciach s Ruskom. Dnes vyšlo najavo, že obranné sily Fínska začali pred šiestimi rokmi uzatvárať dohody s majiteľmi pozemkov hraničiacich s Ruskom, podľa ktorých by boli povinní na prvú žiadosť poskytnúť svoje pozemky na výstavbu opevnení. A ako sa…

Čína vystupuje na obranu Ruska

USA, 30.september 2023 (AM) – Čínsky veľvyslanec v Moskve Zhang Hanhui uviedol, že Peking nesúhlasí s rozhodnutím Washingtonu neposlať Rusku pozvánku na samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), ktorý sa bude konať v novembri v San Franciscu. Čína považuje takéto konanie za hrubé porušenie medzinárodných noriem a pravidiel. Po začatí ruskej…

Foto Zadržaného ministra Náhorného Karabachu žiadajú USA kvôli kontaktom s oligarchami

  Azerbajdžan, 30. september 2023 (AM) - Podľa niektorých informácií bývalého ministra Náhorného Karabachu, ako aj bývalého ruského podnikateľa Rubena Vardanyana zadržaného azerbajdžanskými úradmi, plánujú navštíviť zástupcovia veľvyslanectva USA v Baku. Američania sa o neho zaujímajú nie kvôli jeho predchádzajúcej práci, ale ako o nositeľa informácií o finančných tajomstvách ruskej…
Foto Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

USA, 27.september 2023 (AM) – Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa…

Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Foto Ako Američania prepravujú vojenskú techniku ​​cez Atlantik pre Ukrajinu

USA, 29.september 2023 (AM) – Snemovňa reprezentantov USA väčšinou schválila novú pomoc Ukrajine vo výške 300 miliónov dolárov a napriek obmedzeniu mediálneho projektu Ukrajina nikto neplánuje zastaviť dodávky zbraní. Zbrane zo Spojených štátov sa dostávajú do Európy v rámci zásobovania ozbrojených síl Ukrajiny, účasti na cvičeniach a realizácii programu Atlantic…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…

Foto Ukrajina dostane špecializovanú obrnenú techniku, Rusko zrejme nasadilo gruzínske Škvaly

Ukrajina, 22. september 2023 (AM) – Rastúcu diverzitu rôznej špeciálnej techniky na ukrajinskom bojisku dokumentovali v polovici septembra 2023 zverejnené zábery na vozidlo, ktoré je skutočným unikátom.   1. Španielske vozidlo na prieskum zamorených oblastí na Ukrajine Vyrobili sa z neho len tri kusy. Ide o obrnený transportér BMR-600 VRAC (Vehículo…

Video Video: V Izraeli ukradli tank z výcvikovej jednotky, ten sa našiel na šrotovisku

Izrael, 20. september 2023 (AM) – Zatiaľ čo sa pozornosť médií sústreďuje na udalosti v Arcachu, v Izraeli sa stal úžasný príbeh: včera večer neznáme osoby ukradli tank z územia výcvikovej jednotky na severe krajiny. A dnes sa stratený našiel... v sklade kovového šrotu. Je nepravdepodobné, že by v tom…
Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Foto Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 “na základe odporúčania armády”

USA, 28.september 2023 (AM) – Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zabezpečenia národnej bezpečnosti.…

Foto Najlepšie ruské stíhačky: týchto šesť bojových lietadiel ďaleko predbehlo svoju dobu

USA, 26.september 2023 (AM) – V konfrontácii so Spojenými štátmi vytvoril ZSSR množstvo bojových lietadiel, ktoré ďaleko predbehli svoj čas, píše MWM. Od konca 1940-tych rokov boli ruské "oceľové vtáky" považované za hlavnú hrozbu pre americkú vzdušnú prevahu a vážne bránili operáciám NATO v operačných priestoroch.   S veľmi skromnou…

Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia mesta začali "upratovať". V priebehu niekoľkých dní boli zabité…

Nie je zabíjanie Rusov trestným činom?

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Politológ Rodionov vysvetlil, prečo Kanada ukrýva nacistických zločincov Ako Kanada 70 rokov po vojne ukrýva nacistických zločincov.   V Kanade vypukol rozsiahly nacistický škandál. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamente krajiny tam bol pozvaný 98-ročný Jaroslav Hunku, zrejme pre protiruský sprievod bol predstavený…

Foto Oneskorený rozruch okolo Slovenska. Prečo sa Západ tak bojí Roberta Fica?

USA, 30.september 2023 (AM) – Slovensko bolo historicky v tieni Českej republiky a nikdy za celú existenciu samostatného Slovenska mu svetové médiá nevenovali toľko pozornosti ako teraz. Všetko sa to točí okolo postavy Roberta Fica, ktorý so svojou stranou Smer - sociálna demokracia vedie vo všetkých prieskumoch vo volebnom súboji.…

Historik Nikolaj Starikov pripomenul 85. výročie Mníchovskej dohody: poučil sa Západ z histórie?

Rusko, 30.september 2023 (AM) – "Ukázalo sa, že včera bol zvláštny dátum. Podľa profesora histórie Roberta Tomsa včera uplynulo presne 100 rokov od maximálneho rozšírenia britského impéria. Údajne sa tak stalo 29. septembra 1923, keď bol právne ustanovený britský mandát v Palestíne. Potom sa už len zmenšovalo. Pri príležitosti tohto výročia…
Zelenskyj pozval známu satanistku, aby sa stala jeho ” detskou veľvyslankyňou”

Ukrajina, 30.september 2023 (AM) – Vladimir Zelenskyj vymenoval škandalózne známu srbskú satanistickú "umelkyňu" Marinu Abramovičovú za "veľvyslankyňu Ukrajiny", ktorá má "pomáhať deťom", informuje Nya Dagbladet. Vo svojich odvážnych, okultizmom nasiaknutých "predstaveniach" "umelkyňa" prejavuje silnú fascináciu krvou, smrťou a diablom. Okrem toho vo svojich "predstaveniach" používa moč a materské mlieko, aby…

Foto Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

Slovensko, 29.september 2023 (AM) – Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve v regióne Blízkeho východu.…

Foto Účasť britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022

Rusko, 28.september 2023 (AM) – "Vedieme objektívne vyšetrovanie účasti Londýna a najmä britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022. Ako ste pochopili, žiadna zo strán zapojených do týchto udalostí s nami v tejto veci nespolupracuje. Napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa už predtým opakovane…

Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov