Analýza: Ľahké tanky, stále sa o nich hovorí, nikdy sa nekupujú

.

Slovensko, 25.október 2020 (AM)  – Ľahký tank sa často predstavuje ako riešenie, ktoré umožňuje čeliť taktickej výzve. Ide o to, byť menej ťažký (a lacnejší) ako tradičný bojový tank a zároveň ponúknuť aspoň podobné kapacity z hľadiska mobility, palebnej sily a ochrany. Je to nemožná úloha?

 

 

.

 

Historicky bol ľahký tank súčasťou mnohých armád a to z viacerých dôvodov. V silách NATO a Varšavskej zmluvy sú zariadenia ako M-41 Walker Bulldog, alebo PT-76 navrhnuté ako prieskumné stroje, ale sekundárne aj ako podpora pechoty. V mnohých armádach – najmä v Afrike a Ázii – sa stanú hlavnými bojovými zariadeniami. Relatívne kompaktné a s kontrolovanou hmotnosťou (23,5 t pre M – 41, 14,6 t pre PT – 76) sa osvedčili ako vhodné pre operácie v rôznorodom prostredí (napríklad v džungli). Pre USA, alebo ZSSR boli vhodné aj na použitie v obojživelných, alebo vzdušných operáciách. Pre vzdušné operácie sa objavil ako vhodný aj Americký M-551 Sheridan, ako náhrada za M-41.

 

M-41 Killer Buldog

 

PT-76

 

M-551-SHERIDAN

 

M-551, jednorazové riešenie

Je optimalizovaný pre leteckú dopravu a zhadzovanie z lietadla s hmotnosťou 15,2 t s hliníkovým telom. Jeho hlavná výzbroj je veľmi exotická. Ide o krátky 152 mm kanón. Tento kaliber bol výsledkom nutnosti streľby z protitankovej rakety MGM-51 Shillelagh s doletom 2 000 až 3 000 m v závislosti od verzie.

 

M-551-SHERIDAN STRELBA MGM-51-SHILLELAGH (protitanková raketa)

 

Tank niesol 20 vysoko explozívnych protitankových (HEAT) nábojov, vhodných na podporu pechoty, a deväť rakiet MGM-51. Zariadenie má však aj chyby. Je hlučné, náchylné na mechanické poruchy, zbrane kritizované kvôli problémom s ich konštrukčnou pevnosťou, spätný ráz, ale aj nízka rýchlosť streľby (v najlepšom prípade dve strely za minútu). Do služby vstúpil v roku 1967 a zostal v nej až do roku 1996 v 82. výsadkovej divízii.

 

Na konci 70. rokov však obmedzenia Sheridanu predstavovali strategický problém. Vývoj amerických síl rýchleho nasadenia (Rapid Deployment Force) dostal do popredia ľahké sily, ktoré mohli naraziť na hlavné bojové tanky v prípade kontaktu s nepriateľom. Americká armáda, ktorú na istý čas tvorili aj mariňáci, potom pracovala na hodnotiacom programe. Aj keď to k ničomu konkrétnemu neviedlo a pozornosť sa obrátila aj na iné aspekty, potreba týchto strojov stále existuje. V druhej polovici 80. rokov 20. storočia začala americká armáda sama program AGS (Armored Gun System). Výzva na predkladanie ponúk zdôrazňuje potrebu ľahkého tanku so schopnosťou lovca a zabijaka (hunter-killer). Prezentujú sa traja konkurenti: Cadillac-Cage Stingray, FMC Close Combat Vehicle a Teledyne Continental Expeditionary Tank. V roku 1992 zvíťazilo FMC a bolo vyrobených šesť prototypov modelu XM-8.

 

M8 Armored Gun System

 

M1128 Stryker mobil gun system v Afghanistane

 

Je vybavený 105 mm kanónom (45 nábojov), rovnako ako M-551 ho obsluhuje trojčlenná posádka a môže dostať ďalšie pancierovanie s hmotnosťou od 19,25 do 24,75 t. Bol však rýchlo kritizovaný za nadmernú hmotnosť a veľkosť, ktoré mu bránili v preprave v C-130 a program bol nakoniec zrušený v roku 1997. Stroj nenašiel kupca na export a prototyp so 120 mm kanónom nedokázal priviesť veľkú pozornosť.

 

Program MPF

Od roku 2015 začala americká armáda pracovať na programe Mobile Protected Firepower (MPF), chránenom obrnenom bojovom vozidle s dobrým dostrelom, vhodným na presnú priamu streľbu a nízku kybernetickú zraniteľnosť. V praxi by MPF nenahrádzal tanky M-1 Abrams, ale bol by určený na vybavenie peších brigád v množstve 14 jednotiek na brigádu s cieľom nákupu 504 vozidiel. Spektrum zapojenia strojov by bolo pomerne široké. Od tradičných prieskumných misii, podporných misii a dokonca misii v zastavaných oblastiach, prípadne v mestských štvrtiach. Zbraň by mala podobné charakteristiky ako je to pri protilietadlových kanónoch (námer-elevačný uhol), aby mohla zasiahnuť ciele nachádzajúce sa v blízkosti na niekde na poschodí.
Logika spočíva v prelome A2/AD zón (anglicky => A2/AD => Anti-Access / Area Denial), vrátane parašutistických operácií s plnou silou.
V skutočnosti to je typický druh misií, ktoré by mali uskutočniť sily rýchleho nasadenia v ére Cartera a Reagana. Systémy optimalizované pre tieto operácie sú však zriedkavé a v takomto rámci by mali pešie brigády racionalitu blízku ruským VDV (rusky => Воздушно-десантные войска). M-1128, variant Stykeru vybavený 105 mm kanónom, ktorý a priori mohol zasýtiť americké potreby, nebol celkom uspokojivý, najmä pokiaľ ide o elevačný uhol (námer) zbrane a stabilitu streľby.

 

námer zbrane

 

Americká armáda za potom zamerala na nákup bežných vozidiel, pričom sa obišli tradičné postupy. V novembri 2017 zverejnila svoju výzvu na predloženie ponúk, v ktorej naznačila, že postup uľahčí výber iba dvoch konkurentov. V decembri 2018 boli vybrané spoločnosti General Dynamics a BAE Systems. Obaja ťažili zo zmlúv vo výške 335 miliónov dolárov, respektíve 375,9 milióna dolárov na návrh a výrobu 12 prototypov, pričom dodávky sa začali vo februári 2020. Potom sa uskutočnia testy, ktoré umožnia určiť víťaza v roku 2021, prvé dodávky sériových vozidiel, ktoré sa uskutočnia v roku 2025. Tretí kandidát, spoločnosť SAIC (v spolupráci so spoločnosťami ST Kinetics a CMI Défense), nebola vybraná. Tieto tri ponuky boli založené na už poznaných platformách.

 

Next-Generation Armoured Fighting Vehicle (AFV)

 

 

Griffin II od General Dynamics

 

 

.

 

Zatiaľ čo SAIC vychádzal zo singapurského NGAFV, spoločnosť General Dynamics prevzala platformu Griffin II (ktorá tak trochu pripomína platformu britského Ajaxu), zatiaľ čo BAE Systems sa spoliehal na prácu vykonanú pre M-8 AGS (viď img vyššie v texte).

 

 

V oboch prípadoch sú stroje pásové a mali by dostávať aktívne ochranné systémy. Predovšetkým už neexistujú obmedzenia hmotnosti a veľkosti, ktoré spečatili osud M-8. Konkrétne vozidlo už nebude musieť byť schopné zhadzovania na padáku a jeho referenčným transportérom už nebude C-130, ale C-17. Vybrané možnosti sa preto môžu líšiť a návrhy sa v skutočnosti líšia v dvoch rozhodujúcich bodoch. Spoločnosť BAE navrhuje stroj s hmotnosťou okolo 20 t, ktorý je vybavený gumovými pásmi a je vyzbrojený kanónom L35 105 mm a automatickým nakladačom, ktorý umožňuje rýchlosť streľby až 12 rán/min. Posádka je znížená na tri osoby. Porovnateľne má Griffin II hmotnosť 28 t, ale do jeho veže sa zmestí kanón 105 mm, prípadne 120 mm a využíva systémy riadenia paľby najnovších verzií M-1 Abrams. Logicky, vzhľadom na použité platformy, je usporiadanie odlišné: motor je umiestnený vzadu pri BAE, ale vpredu pri General Dynamics.

 

2S25 Sprut-SD_Kraken-SD

 

Sprut : Ruské riešenie (v skratke)

Ak sa dá niečomu hovoriť skutočne ľahký tank, tak môžeme ho nazvať =2S25 SPRUT-SD= Toto zariadenie je stíhač tankov, ktorého počiatky siahajú už do konca 80. rokov a ktorého skutočný vývoj sa začal v rokoch 1994-1995, predtým ako sa začal vyrábať v roku 2007. Potom išlo o to, aby ľahké obrnené vozidlo, ktoré je rovnako dobre použiteľné pre VDV (vzduchom prepravované) a námornú pechotu, s väčšou palebnou silou ako PT-76. Sprut bol navrhnutý na základe upraveného podvozku BMD-3, na ktorom bolo pod vežou namontované delo 2A75 125 mm s námerom (elevácia) od -5 ° do + 15°. Stabilizovaný vertikálne aj horizontálne je napájaný automatickým nakladačom a môže strieľať APFSDS, HEAT atď., alebo aj rakety AT-11. SPRUT-SD má primeranú hmotnosť 18 t, čo umožňuje leteckú dopravu (An-22, Il-76 a An-124) a tiež jeho zhadzovanie na padáku. Je obojživelné bez prípravy. Dôsledkom hľadania mobility (taktickej aj strategickej) je pancier pomerne slabý, čelný oblúk je schopný odolať úderom 12,7 mm a trup ochráni posádku proti 7,62 mm a má tiež ochranu NBC. V prevádzke je asi 36 jednotiek. V globále sa však tento stroj považuje za nespoľahlivý a má byť v polovici 20. rokov nahradený modelom Sprut-SDM1. Posledne menovaný, ktorý je vybavený kanónom 2A46 s priemerom 125 mm, je postavený na podvozku BMD-4M.

 

M-113

 

 

AMPV Armored_Multi-Purpose_Vehicle počas testov v Texase 2018

 

Od zrušenia programu Future Combat System (FCS) sa americká armáda dostala do zložitej situácie, pokiaľ ide o výmenu hlavných bojových zariadení. Programy sa tak znásobili a mohli by stratiť súdržnosť. M-113 teda ustupujú pred AMPV odvodeným od M-2 Bradley a vyrábaným spoločnosťou BAE, ale Bradley je tiež potrebné vymeniť. V tomto ohľade sága ešte zďaleka nekončí. Napríklad program pozemných bojových vozidiel, ktorý zaznamenal zvýšenie hmotností strojov – s rizikom prekročenia 60 t – bol zrušený v roku 2014. Avšak program NGCV (New Generation Combat Vehicle : bojové vozidlo novej generácie) si našiel svoju cestu a bol uvedený v roku 2017.

 

AMPV vs M-113

 

.

 

Griffin III z General Dynamics Land Systems, CV90 od BAE Systems a KF41 z Rheinmetall

 

General Dynamics sa však na tomto trhu umiestnil so svojím Griffin III. Posledný menovaný používa platformu Ajax, ale s vežou vybavenou 50 mm kanónom schopným dosiahnuť námer (eleváciu) + 85 °, pričom bojový priestor umožňuje viezť šesť plne vyzbrojených mužov. Riešenie je o to atraktívnejšie, že Ajax, ktorý je sám odvodený od Ascodu, už existuje. Pre porovnanie, spoločnosť BAE Systems mala v úmysle založiť program bojových vozidiel pechoty na CV90Mk4 s 35mm kanónom a protitankovými raketami. Aj tu je platforma osvedčená. Tretím kandidátom bola Nemecká spoločnosť Rheinmetall v spolupráci s Raytheonom, ktorí navrhli ťažší stroj KF41 Lynx vyzbrojený 30, alebo 35 mm kanónom vo veži, ktorý na rozdiel od svojich konkurentov uvezie až deväť plne vybavených bojovníkov, čo zodpovedá veľkosti oddielu (section) americkej armády.

 

Švédsky CV-90-120

 

CV90 120, švédske riešenie

Už v 90. rokoch sa spoločnosť Hägglunds snažila rozvinúť potenciál svojho modelu CV90 a vykonala testy s vežou 105 mm GIAT a s kanónom RUAG 120 mm. Na tomto základe bol model CV-90-120 predstavený v roku 2006. Prevzatím motora modelu CV90 si zachováva svoju mobilitu. Jeho kanón s nízkym spätným rázom, stabilizovaný v horizontálne aj vertikálne, môže tak dosiahnuť teoretickú rýchlosť streľby 12 až 14 rán / min a je podriadená systému riadenia paľby Saab UTAAS. CV90120 má tiež schopnosť =hunter-killer=. Jeho ochrana je okrem pancierovania založená na systéme pasívnej ochrany MSA (Multi Spectral Aerosols), spriahnutí radaru a systéme generovania aerosólu, ktorý výrazne bráni procesu zameriavania cieľa, ako aj automatickému navádzaniu protitankovej strely. Zároveň bol optimalizovaný tak, aby znížil svoje radarové a infračervené podpisy na úrovni trupu a veže. Okrem toho môže byť vybavený ďalším pancierom, pričom boky sa považujú za odolné voči 14,5 mm a čelný oblúk kalibru 30 mm. Stroj je možné letecky prepraviť lietadlom A400M. Nemalo to však očakávaný komerčný úspech.

===

Faktom zostáva, že v októbri 2018 americká armáda zmenila názor a z programu NGCV sa stalo voliteľné bojové vozidlo s posádkou (Optionally Manned Fighting Vehicle OMFV), ktorého výsledkom je vyhlásenie verejnej súťaže zverejnenej v marci 2019. Veľmi rýchlo Spoločnosť BAE upustila od reštriktívnej súťaže, pretože u prototypu vyrobeného na náklady výrobcov bolo potrebné dodržať zhruba sto bodov a prvé vozidlá mali byť uvedené do prevádzky v roku 2026. V októbri bola spoločnosť Rheinmetall diskvalifikovaná, lebo prototyp modelu KF41 nebolo možné doručiť včas do Spojených štátov a výberový armádny tím bol v stanovených termínoch nekompromisný. General Dynamics bol diskvalifikovaný z dôvodu nedostatočného výkonu. Program OMFV nebol formálne zrušený. Avšak vo februári 2020 bol opätovne spustený a požiadavky na nové stroje boli výrazne obmedzené a rovnako neexistuje otázka dodávok nutných od 2026. Logikou pre tento program sa však stal prieskum trhu s otázkou, čo a kedy môžu výrobcovia potrebovať.

 

MPF, optimálne riešenie?

Aj keď sa zdá, že MPF má podstatne menej problémov ako náhrada za M-2 Bradley, čaká sa tiež na to, ako sa bude program vyvíjať. Je pravda, že rovnováhu medzi ochranou, palebnou silou a mobilitou je možné zaručiť iba za cenu vyššej hmotnosti, ktorá znižuje možnosti leteckej dopravy, keďže referenčným lietadlom je C-17 s počtom 222 kusov. Ďalších 307 lietadiel C-130H/J v prevádzke v US armáde nemožno využívať.
Toto však nie je najdôležitejší problém. Pešie brigády sa považujú za chudobné deti americkej armády a ich brigády majú obmedzenú mobilitu. Ich húfnice M777 sú prevážané starým spôsobom (sú ťahané v závese za preprevným vozidlom) a bojovníci sa prepravujú v krytom (zaplachtovanom) nákladnom vozidle. Ak teda MPF majú pre tieto jednotky predstavovať skutočný posun vpred v ich palebnej sile, to ešte nemusí znamenať zlepšenie ich manévrovateľnosti v teréne.

 

Staré spôsoby používania, alebo dokonca zbrane fungujúce na starších spôsoboch sa javia možno ako prehistorické v porovnaní s najmodernejšími zbraňami z iných kategórii. Treba si však úprimne povedať, že niektoré veci sa nedajú vylepšiť a ich jedinou modernizáciou by bolo ich vyradenie zo služby. To by však mohla byť veľká škoda, pretože obyčajná konvenčná vojna s obyčajnými zbraňami bude s istotou nasledovať po tej potenciálne modernej vojne so supermodernými zbraňami na ktorých prevádzku je nutná obrovská infraštruktúra, nevraviac o energetických nárokoch na prevádzku ako sú pohonné hmoty (benzín, nafta, elektrika, jadrový pohon a pod.).
Ťahané delá majú za sebou obrovskú históriu a všetko čo s tým súvisí bolo nekonečne mnoho krát optimalizované a zdokonaľované. Ale je možné, že ich vývoj sa vzhľadom k nemožnosti ďalších zjavných vylepšení dostal do slepej uličky, lebo v skutočnosti na nich niet čo výrazne vylepšiť. Teoretizovať sa dá donekonečna. Teoretici od písacích stolov s modrými knižkami sú často krát tí najväčší kritici praktických informácii vojakov z terénu, ktorých skutočné potreby len málo kto dokáže posunúť na potrebné miesta, aby im bolo vyhovené.

 

Na tému ľahkých tankov by sa dalo samozrejme písať ďaleko viac. Ide tu však len o priblíženie dilemy, ktorá sa neustále vedie ohľadne týchto zariadení. Všetci vedia, že sú potrebné, ale … Čas ukáže, či sa oplatilo tieto stroje zanedbať, alebo ich zaradiť do prevádzky tak, ako to armády potrebujú.

Adam Riečanský


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spolupracovníkov Joea…

Foto Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Ruskej federácie a pokúsil sa priblížiť k mestu…

Foto Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii       Rad prelomových robotických bezposádkových pozemných vozidiel Mission Master Autonomous – Unmanned Ground Vehicle (A-UGV), sa rozšíril o nového…

Foto Živí budú závidieť mŕtvym: Satanovskij o vražde iránskeho atómového vedca

Irán, 29. november 2020 (AM) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij sa domnieva, že útok na život iránskeho vedca Mohsena Fachrizadeha môže mať pre Teherán hrozné následky.   K vražde otca iránskeho jadrového programu došlo na predmestí hlavného mesta Islamskej republiky Absard. Podľa oficiálnych informácií neznáme osoby zablokovali priechod Fachrizadovho auta,…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúšali mechanizmy zbrane.   Lotos, ktorý má váhu…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Kalašnikov predstavil novú hračku: Karabínu AKV-521

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Koncern Kalašnikov predstavil milovníkom palných zbraní svoj nový produkt - karabínu AKV-521 v kalibri 5,45x39. AKV-521 je na 85% unifikovaný s civilnou verziou samopalu AK-12, tj. karabínou TR3, ale zároveň má svoje osobitosti.   Prepínač paľby je vyrobený podľa štandardnej logiky samopalu Kalašnikova - pre…

Foto Čiernohorský “Glock” – Tara TM-9

Čierna Hora, 20. november 2020 (AM) - Čiernohorská firma Tara je významný hráč na poli leteckého a obranného priemyslu. Pištol TM-9 v kalibri 9x19mm je prakticky totožná s Glock 19, ale s mnohými vylepšeniami: obojstranne vypúšťanie zásobníka, nastaviteľné predné aj zadné mieridlá, spúšť systému DARE má iba 3mm reset, záver má…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Foto Letom – svetom alebo … O vojenskej technike inak

Slovensko, 14. november 2020 (AM) - Samopal Kalašnikova malo vo výzbroji až 55 štátov sveta. 11 z nich má jeho siluetu dokonca vyobrazenú na svojich erboch a zástavách. Najväčším producentom AK v súčasnosti je Čína. Tá dnes vyváža viac Kalašnikovov ako Rusko.   Nemci na začiatku 2. svetovej vojny desaťnásobne zvýšili produkciu ponoriek. Mesačne…

Video Strelecké trenažéry MANTIS ideálne pre tréning v čase karantény

USA, 11. november 2020 (AM) - Jeseň 2020 je v plnom prúde a to znamená dve veci - na mnohé strelnice už začína byť príliš zima a za druhé, ku kadejakým lockdownom sa nám začnú pridávať aj chrípky a iné pliagy, ktoré nás prikovajú do interiéru. Preto ako dobrá alternatíva sú tréningové strelecké…

Foto Ruský koncern Kalašnikov zmenil majiteľa

Rusko, 9. november 2020 (AM) - Novým majiteľom koncernu Kalašnikov sa stal Alan Lušnikov, bývalý námestník ruského ministra dopravy. Informoval o tom Kommersant. Podľa denníka získal Lušnikov 75% mínus jedna akcia spoločnosti. Cena obchodu nie je známa. Odborníci naznačujú, že by to mohla byť asi 1 miliarda rubľov. Zároveň môže byť cena balíka služieb z dôvodu…

Foto Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spolupracovníkov Joea…

Foto Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Ruskej federácie a pokúsil sa priblížiť k mestu…

Foto Živí budú závidieť mŕtvym: Satanovskij o vražde iránskeho atómového vedca

Irán, 29. november 2020 (AM) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij sa domnieva, že útok na život iránskeho vedca Mohsena Fachrizadeha môže mať pre Teherán hrozné následky.   K vražde otca iránskeho jadrového programu došlo na predmestí hlavného mesta Islamskej republiky Absard. Podľa oficiálnych informácií neznáme osoby zablokovali priechod Fachrizadovho auta,…

Foto Ruský minister obrany Šojgu prehovoril o pôžičkách pre armádu, o tisícoch kusoch novej techniky a manželkách vojakov

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruské jednotky dostanú v budúcom roku viac ako 3,4 tisíc kusov nového a 1,3 tisíc opraveného vybavenia, budú na to použité dve tretiny vojenského rozpočtu, uviedol v piatok minister obrany Sergej Šojgu. „Na dosiahnutie týchto ukazovateľov v budúcom roku pôjdu dve tretiny finančných prostriedkov na…

Foto Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART

Rusko, 28. november 2020 (AM) - USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej…

Foto Prezident Zeman podporil Česko – Nemeckú zbrojársku kooperáciu

Česko, 28. november 2020 (AM) - Spoločnosti Rheinmetall a Czechoslovak Group a.s. podpísali Memorandum o porozumení v oblasti taktických vojenských vozidiel. K podpisu došlo na Pražskom hrade za prítomnosti prezidenta Českej republiky Miloša Zemana. V rámci tohto nového strategického partnerstva chcú obe spoločnosti umožniť transfer obranných technológií medzi Nemeckom a Českou republikou…

Foto Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Ruskej federácie a pokúsil sa priblížiť k mestu…

Foto Rusko má podmorskú CIA – nový systém hydroakustického sledovania

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podvodné bitky si dnes už prakticky nedokážeme predstaviť bez účasti ponorných bezpilotných prístrojov. A napokon ani bez spoločného centra pre zber dát založenom na moderných akustických prostriedkoch sledovania pod vodou. Aké prostriedky má Rusko v tejto sfére? A čo s tým má spoločné americká sieť SOSUS?   V…

Video Čínska televízia sa pochválila stíhačkou J-15 určenou pre novú čínsku lietadlovú loď. Video

Čína, 19. november 2020 (AM) – Čínska televízia zverejnila reportáž z pozemného výcvikového komplexu letectva čínskeho námorníctva na počesť ôsmeho roka od začatia letov z lietadlovej lode Liao-ning.  Skúšobné letisko sa nachádza na brehu Pochajského zálivu. Na záberoch možno vidieť stíhacie lietadlo J-15 s číslom 552 . Práve toto lietadlo pristálo a vzlietlo z i  Liao-ning  20.…

Foto Vyrovnajú tureckú šabľu? Francúzsko nasadilo silnú flotilu vo východnom Stredomorí proti Turecku

Francúzsko, 18. november 2020 (AM) - Francúzske námorníctvo oznámilo, že vo východnom Stredomorí nasadilo od 4. do 13. novembra silnú bojovú flotilu zloženú z ľahkej stealth fregaty Lafayette, protiponorkovej fregaty Latouche-Tréville a obrannej protivzdušnej fregaty Forbin, najsilnejšie vyzbrojené bojové povrchové jednotky francúzskeho námorníctva. Toto námorné zoskupenie označili Francúzi ako Surface Action…

Foto Ruská prítomnosť v Afrike rastie: Putin schválil novú námornú základňu v Sudáne – lode budú mať imunitu

Rusko, 17. november 2020 (AM) - Ruský prezident Vladimir Putin prikázal vytvoriť v africkom Sudáne technickú základňu pre námorníctvo. Dokument s jeho nariadením bol publikovaný na oficiálnej stránke právnych informácií Ruska. Predseda ruskej vlády Michail Mišustin minulý týždeň schválil návrh dohody a nariadil, aby bola dohoda predložená hlave štátu na podpis "Prijať návrh vlády Ruskej federácie…

Foto Zase pokus vyhovieť USA: Taiwan začal s výstavbou prvej vlastnej ponorky

Taiwan, 15. november 2020 (AM) - Pre Taiwan to skutočne nie je ľahké, pokiaľ ide o hľadanie partnerov pre medzinárodný obranný program. Výmena jej 4 útočných ponoriek, z ktorých dve pochádzajú z konca druhej svetovej vojny a dve z polovice 80. rokov, je o to ťažšia, že jediná krajina, ktorá sa oficiálne…

Foto Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii       Rad prelomových robotických bezposádkových pozemných vozidiel Mission Master Autonomous – Unmanned Ground Vehicle (A-UGV), sa rozšíril o nového…

Foto Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúšali mechanizmy zbrane.   Lotos, ktorý má váhu…

Foto SVOS: Dvadsať rokov s Toyotou Land Cruiser

Česko, 27. november 2020 (AM) - Rok 2000 pre spoločnosť SVOS Přelouč znamenal počiatok novej významnej etapy v jej činnosti. Tento rok totiž bránu závodu opustil prvý pancierovaný automobil Toyota Land Cruiser, vtedy to bol model 100. V tom čase už mala spoločnosť SVOS veľa skúseností s konštrukciou, projektovaním a výrobou…

Foto Sýria: Rusko-Iránska pasca pre izraelské F-16

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podľa zdrojov blízkych sýrskej armáde pravdepodobne raketový úder proti juhozápadu Damasku spôsobí nový bod obratu vo vojenskom pakte podpísanom v júni s Iránom, ktorý otvoril dvere Sýrskeho neba Iránskym systémom protivzdušnej obrany. Ten na seba nenechal dlho čakať a 17. novembra Bavar - 373 skutočne…

Foto Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či nezačať s vlastnou výrobou balisticky odolných a bezpečnostných…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videli…

Foto Sýria: Rusko-Iránska pasca pre izraelské F-16

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podľa zdrojov blízkych sýrskej armáde pravdepodobne raketový úder proti juhozápadu Damasku spôsobí nový bod obratu vo vojenskom pakte podpísanom v júni s Iránom, ktorý otvoril dvere Sýrskeho neba Iránskym systémom protivzdušnej obrany. Ten na seba nenechal dlho čakať a 17. novembra Bavar - 373 skutočne…

Foto Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké média hovoria, že táto novinka „zatriasla celým svetom“   Skúšobný…

Video Rusko – Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.     Dolet rakety BrahMos bol zvýšený na viac ako 400 kilometrov.…

Foto Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

Foto Mike Pompeo sa pri návšteve posnažil: Grécko má v úmysle kúpiť až 24 stíhačiek F-35

Grécko, 23. november 2020 (AM) - V októbri grécky denník Estia informoval, že možnosť nákupu lietadiel F-35A pre grécke letectvo sa zvýšila počas cesty do Grécka, ktorú pred niekoľkými týždňami uskutočnil Mike Pompeo, šéf americkej diplomacie. Vysvetlil, že šesť lietadiel odobratých z dávky objednanej Tureckom bolo možné dodať veľmi rýchlo, pričom…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj proti nemeckým tankom. Vyzbrojení…

Foto Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videli…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Rozporuplná anketa: Ktorá krajina sa najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašistami v druhej svetovej vojne

Nórsko, 25. november 2020 (AM) - Obyvateľov Ruska, Veľkej Británie a aj iných štátov, ktoré boli cez vojnu protihitlerovskými spojencami, požiadali, aby zhodnotili podiel svojej vlasti na víťazstve. Výsledok ukázal, že mnohí si myslia, že to bol ich štát, kto sa najviac zaslúžil o spoločné víťazstvo.   Prečo ľudia tak zveličujú význam svojho štátu…

Foto Viete, že … osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, že je to svojrázna, hoci nevyhlásená vojna.   Keď…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labouristické…

Foto Zúfalá situácia vo Francúzsku vyžaduje zúfalé činy – budú môcť vojaci používať svoje zbrane aj mimo služby?

Francúzsko, 23. november 2020 (AM) - Vo francúzskom parlamente sa objavil ďalší návrh, aby mohli vojaci nosiť a prípadne použiť svoju služobnú zbraň aj mimo služby v prípade teroristického útoku.   Po útokoch z 13. novembra 2015 boli policajti a žandári vo Francúzsku oprávnení ponechať si svoje zbrane mimo svojej pracovnej…

Video Nová audio relácia Generálny štáb prináša rozhovor s Petrom Švecom o zbrojárskom priemysle na Slovensku

Slovensko, 22. november 2020 (AM) - Vitajte v našej novej audio relácii GENERÁLNY ŠTÁB. Vidíme ako vlády utrácajú astronomické sumy na nové zbrane a vývoj ešte novších, sofistikovanejších a ničivejších než sú tie aktuálne.   V prvom diele našej audio relácie sme sa preto rozprávali s plukovníkom vo výslužbe Ing. Petrom Švecom o týchto…

Foto Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov

Slovensko: 18. november 2020 (AM) -Deň boja za slobodu a demokraciu ako štátny sviatok si 17. novembra pripomíname od roku 2001. Parlament vtedy 25. októbra schválil poslanecký návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, pod ktorý sa podpísali poslanci SMK, KDH, DS a LDU. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel…

Foto Verejná výzva k slovenským vojakom: Ste z ľudu, ste jednými z nás. Nedajte sa zneužiť a vmanipulovať do protiústavných činov!

Slovensko, 13. november 2020 (AM) - Iniciátor vzniku slovenskej armády, plukovník Generálneho štábu vo výslužbe Peter Švec zverejnil výzvu všetkým slovenským vojakom:   Vojaci, poddôstojníci, práporčíci, dôstojníci všetkých druhov Ozbrojených síl SR, obraciam sa na vás ako vysoký dôstojník, dnes vo výslužbe, ktorý sa už v roku 1989 nebojácne vyslovil za…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…

Video V Prešove po karanténe odštartovali prvú súťaž v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 17. jún 2020 (AM ) - Po mesiacoch obmedzení sa 14. júna na strelnici Cemjata v Prešove stretli priaznivci dynamickej streľby na 1. kole regionálnej ligy Šariš Zemplín. Súťažiaci si zmerali sily na 6 pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v divíziách production, standard, open a production…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Foto Interkontinentálne majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli – Slováci obsadili vo svojich kategóriách prvé a druhé miesto

V dňoch 11 - 17. Novembra 2019 sa uskutočnili majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli podľa pravidiel IPSC Uvedeného preteku sa celkovo zúčastnilo 927 strelcov z celého sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj kontinenty ako Európa, Afrika, Severná a Južná Amerika. Na strelcov čakalo 24 streleckých situácii, na ktoré bolo…

Foto Deti súťažili v dynamickej streľbe

Košice (10.11.2019) - Rebels Action Air Shooting Camp 3 je úspešným pokračovaním projektu, ktorý vznikol v roku 2017 v spolupráci klubov : Športovo Strelecky klub JPS Snina-Humenné, ŠK Hodkovce a Rebels teamom. Úlohou projektu je priblížiť verejnosti odvetvie športovej streľby s airsoftovými zbraňami - Action Air , podľa pravidiel IPSC.…