
Dostane aj Donald Trump Nobelovu cenu za mier?
USA, 9.september 2020 (AM) – Americký prezident Donald Trump je nominovaný na Nobelovu cenu za mier. Nomináciu podal nórsky pravicový poslanec parlamentu Christian Tybring-Gjedde. Trump sa podľa neho zaslúžil o mierovú dohodu medzi Izrealom a Spojenými Arabskými Emirátmi.
Nomináciu na Nobelovu cenu za mier môže v Nórsku podať ktorýkoľvek poslanec parlamentu. „Myslím si, že vynaložil viac snahy o mier medzi týmito národmi, ako iní nominanti na cenu za mier,“ uviedol poslanec nórskeho parlamentu pre FOX v exkluzívnom rozhovore. Christian Tybring-Gjedde je dlhoročným poslancom zákonodárneho zboru už štvrté volebné obdobie. Je tiež predsedom nórskej delegácie parlamentného zhromaždenia NATO.Mier medzi Izrealom a Spojenými Emirátmi je podľa poslanca kľúčovou mierovou dohodou.

„Očakáva sa, že ostatné krajiny blízkeho východu budú nasledovať kroky Emirátov. Táto dohoda môže byť prelomová z hľadiska premeny blízkeho východu na región spolupráce a prosperity,“ cituje FOX úryvok z nominačného listu poslanca, ktorý v ňom vyzdvihol viaceré snahy amerického prezidenta v mierových rokovaniach. Nobelova cena za mier sa udeľuje v októbri, nominácie na tento rok sú už uzavreté a Donald Trump o ňu zabojuje až v budúcom ročníku. V roku 2020 je na túto cenu nominovaných viac ako 300 kandidátov.
„Nie som veľký podporovateľ Trumpa,“ povedal Tybring-Gjedde. „Komisia by sa mala pozerať na fakty a posudzovať ho na základe faktov, nie podľa toho, ako sa niekedy správa. Mnohí laureáti Nobelovej ceny za mier urobili oveľa menej, ako Donald Trump. Napríklad Barack Obama neurobil nič,“ dodal.

Nobelovu cenu mieru za uskutočnené mierové medzištátne dohody v minulosti získalo už niekoľko vedúcich predstaviteľov rôznych krajín.
Šéf zahraničných vecí USA Kissinger podpísal v roku 1973 v Paríži mierovú dohodu so Severným Vietnamom, čo znamenalo koniec Vietnamskej vojny. Jeho vietnamský náprotivok Lec Duc Tho cenu odmietol prebrať. Kontroverznosť ocenenia bola v tom, že americké vojská sa vo Vietname dopúšťali neuveriteľných krutostí. Mieroví aktivisti tvrdia, že Kissinger získal cenu, hoci bol zodpovedný za vojnu.
Izraelský premiér Jicchak Rabin, izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres a vodca Organizácie pre oslobodenie Palestíny Jásir Arafat dostali Nobelovu cenu za mier za mierové vyjednávania medzi ich krajinami.
Prezident USA Barrack Obama dostal cenu „za mimoriadne úsilie o posilnenie medzinárodnej diplomacie a spolupráce medzi národmi“. Nominovaný však bol len 12 dní po tom, čo nastúpil do úradu.