Kto ochráni Čínsku námornú Hodvábnu cestu?

foto: warontherocks

USA, 26. jún 2020 (AM, Veerle Nouwens ) – Keď Čína rozširuje svoje globálne námorné záujmy, všetky oči sledujú jej námorníctvo. Západným politickým činiteľom, ktorí sa zaoberajú vojenskými schopnosťami Číny a rozširujúcou sa geopolitickou úlohou, však úplne uniká ďalšie bezpečnostné riešenie: čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti. O nich sa vie len málo, aj keď niekoľko spoločností verejne pôsobí predovšetkým v Indickom Pacifiku, a zamestnáva čínskych vojenských veteránov a cudzincov a ponúka celý rad ozbrojených a neozbrojených služieb na ochranu plavidiel. Zahraničné spoločnosti, ktoré tradične dominujú v tomto odvetví, ako je G4S, údajne strácajú časť svojej príťažlivosti, pretože čínske spoločnosti pôsobiace v zahraničí hľadajú cenovo dostupnejšie služby. Čínske súkromné ​​spoločnosti zaoberajúce sa námornou bezpečnosťou ponúkajú služby na ochranu toho, čo Čína nazýva námorná hodvábna cesta, a zarábajú na obchodných príležitostiach, ktoré sú zhodné so záujmami čínskej vlády.

 

Je však zrejmé, že toto rodiace sa odvetvie v Číne potrebuje väčšiu reguláciu a profesionalizáciu, aby sa zabránilo potenciálne destabilizujúcemu správaniu na mori, ako aj poškodeniu povesti a diplomatickým incidentom v Číne. Čínski tvorcovia politiky si to už uvedomili v súvislosti so svojimi súkromnými bezpečnostnými spoločnosťami na pevnine a niektorí predstavitelia čínskeho priemyslu už požadujú väčšiu reguláciu a profesionalizáciu aj v námornom priestore. Bolo by chybou považovať to za vec čisto obchodného záujmu. Hoci v súčasnosti neexistuje známe spojenie medzi čínskymi súkromnými spoločnosťami námornej bezpečnosti a vládou, strategická hodnota ochrany čínskych obchodných námorných záujmov je významná. Ak ochrana projektov a obchodu na námornej hodvábnej ceste patrí súkromným spoločnostiam námornej bezpečnosti, pomôže to vláde vyhnúť sa tomu, aby svoju iniciatívu Jedna cesta – jeden pás – ktorá podľa tvrdenia vlády predstavuje striktne ekonomické úsilie – nespájala so strategickými vojenskými záujmami. Otázka, kto stráži námornú hodvábnu cestu, sa preto rovnako týka toho, kto chráni ostatné záujmy Číny.

 

 

Ochrana námornej hodvábnej cesty: prípad čínskych súkromných námorných bezpečnostných spoločností

Počet čínskych občanov, investícií a aktív v zahraničí sa neustále zvyšuje, keď prezident Xi Jinping ďalej rozvíja svoju vlajkovú loď – Belt and Road Initiative (stratégia Jeden pás, jedna cesta – One Belt, One Road, skratka OBOR)  ktorá pozostáva z projektov tvrdého a mäkkého prepojenia, ktoré pokrývajú každý kontinent, ako aj kybernetický priestor a vesmír. Čínsky projekt námornej hodvábnej cesty, ktorý sa sústreďuje na výstavbu prístavov, medzinárodnú lodnú dopravu, správu oceánov a ďalšie, je súčasťou Belt and Road Initiative, ale oficiálne dokumenty hovoria len veľmi málo o ochrane príslušných investícií a osôb na mori alebo na pobreží. Na základe týchto skutočností sa rôzni aktéri začali viac zameriavať ako potenciálni ochrancovia iniciatívy One Belt, One Road.

 

Vzhľadom na to, že primárne geografické zameranie námornej hodvábnej cesty pokrýva životne dôležité námorné koridory v Stredozemnom mori, Indickom oceáne a Tichomorí, zvýšili sa špekulácie, že táto zodpovednosť bude primárne v rukách námorníctva Čínskej ľudovo-osloboditeľskej armády. Toto je rozumný predpoklad. Čínske námorníctvo sa od roku 2008 zúčastňuje na protipirátskych hliadkach poverených Organizáciou Spojených národov v „vysokorizikovej oblasti“ pirátstva vo vodách Adenského a Somálskeho zálivu a okolo nich. Je pripravená prevziať celý rad zodpovedností, počnúc reakciou na únos komerčných plavidiel až po evakuáciu občanov, ktorí nie sú bojovníkmi, ako napríklad z vojnou zničeného Jemenu v roku 2015. Usmernenia čínskej politiky tiež poukazujú na potenciálnu úlohu čínskeho námorníctva v ochrane aspektov iniciatívy Jeden pás, jedna cesta. Od bielej knihy Pekingu z roku 2013 o „Diverzifikovanom použití čínskych ozbrojených síl“ nasledujúce biele knihy o národnej obrane naznačujú, že čínske námorníctvo by malo zohrávať čoraz významnejšiu úlohu v námorných sprievodoch a evakuácii zahraničných občanov.

 

Úplné spoliehanie sa na čínske námorníctvo môže byť zložité a nákladné vzhľadom na obrovské množstvo čínskych záujmov na celom svete. Peking však naďalej investuje do modernizácie a profesionalizácie svojich ozbrojených síl s cieľom vytvoriť do roku 2035 modernizované sily s regionálnymi schopnosťami projekcie moci a do roku 2049 vojenskú jednotku svetovej triedy. Ak by sa súkromným bezpečnostným spoločnostiam mohla ponechať ochrana komerčných záujmov, Čínske námorníctvo by sa mohlo zamerať na tradičnejšiu ochranu zvrchovaných práv a vojenskú diplomaciu. Navyše, vzhľadom na zvýšené obavy Západu o vojenskú asertivitu Číny pod vedením prezidenta Xi, čínska vláda s bolesťou zdôraznila, že iniciatíva Pás a cesta je hospodárska iniciatíva, ktorá zatiaľ nie je podopretá vojenskou stratégiou. Prepojenie čínskej armády s iniciatívou Jeden pás, jedna cesta by spôsobilo ďalšie preskúmanie čínskych krokov, ktoré si krajina v súčasnosti nemôže dovoliť v snahe vybudovať si imidž dobročinnej a zodpovednej globálnej moci.

 

Samozrejme existujú aj iné možnosti ako čínske námorníctvo. Vedci ako Andrew Erickson skúmali úlohu čínskeho zmiešaného civilno-vojenského úsilia v oblasti námornej bezpečnosti. Táto „námorná milícia“ integruje civilné prostriedky do čínskeho vojenského systému s cieľom posilniť schopnosti národnej obrany, ako je vidieť v Juhočínskom mori. Pri mimoriadnych udalostiach, ako bol incident v roku 2014 medzi vietnamským rybárskym inšpekčným plavidlom a čínskymi štátnymi komerčnými plavidlami, sa však Čína spoliehala nielen na námorné milície, ale aj na významnú podporu pobrežnej stráže Číny, ktorá teraz spadá pod priame vojenské velenie Ústrednej vojenskej komisie. Zostáva otvorenou otázkou, či by Čína zamestnávala námorné milície, ktoré sa používajú na operácie vo vodách používaných Čínou vo vzdialených oceánoch. Aj keď Čína má najväčšiu flotilu pobrežnej stráže na svete, ktorá má určité globálne operačné schopnosti, zatiaľ nie je schopná ponúkať konzistentnú podporu bezpečnosti ďaleko od Číny.

 

Po tretie, bezpečnostné sily hostiteľských vlád, napríklad tie, ktoré sa používajú v hospodárskom koridore Čína – Pakistan, nie sú niektorými čínskymi spoločnosťami pôsobiacimi v zámorí považované za úspešné pri ochrane svojich projektov a personálu pred bezpečnostnými rizikami na vysokej úrovni. V prípade Pakistanu sa hranice týchto miestnych bezpečnostných opatrení skutočne zdôraznili vo februári 2018, keď bol pri útoku v prístavnom meste Karáčí zabitý generálny riaditeľ lodných liniek COSCO v Pakistane, a krátko na to bol napadnutý autobus čínskych baníkov. v provincii Balučistan.

 

A napokon, etablované západné súkromné ​​bezpečnostné spoločnosti sa pre čínske spoločnosti považujú za finančne nedostupné, pretože zahraničné bezpečnostné služby sa ukázali tak nákladné, že ovplyvnili ziskovosť niektorých čínskych podnikov. Čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti preto ponúkajú potenciálne nákladovo efektívne služby osobitne prispôsobené miestnemu podnikaniu a kultúre.

 

Vlastenecká čínska bezpečnostná služba

O čínskych súkromných spoločnostiach námornej bezpečnosti je známe málo, pretože tieto spoločnosti majú obmedzenú prístupnosť pre verejnosť. Je zrejmé, že čínske odvetvie súkromných námorných bezpečnostných spoločností sa snaží ponúkať čínskym podnikom prispôsobené služby. Odhaduje sa však, že zatiaľ celkový čínsky priemysel súkromných bezpečnostných spoločností predstavuje iba jednu desatinu celkových výdavkov čínskych spoločností na zámorskú ochranu.

 

Hua Xin Security Services je jednou z tích, ktorá predstavuje prvú čínsku spoločnosť pre námornú bezpečnosť schválenú čínskym štátom na vykonávanie činnosti v zámorí. Ďalším z nich je bezpečnostná skupina Zhongjun Junhong „Morská stráž“, ktorej výkonný riaditeľ Wu Guohua sa v posledných rokoch snažil profesionalizovať čínsky priemysel zámorských bezpečnostných služieb a pomohol založiť Čínsku zámorskú bezpečnostnú asociáciu. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré aktívne propagujú svoje služby, patria Hanwei International Security Services, China Security Technology Group a DeWei Security Group. Je ich pravdepodobne viac, ale tieto spoločnosti predstavujú hlavný podiel tohto rastúceho odvetvia.

 

Tieto spoločnosti ponúkajú celý rad služieb, od ozbrojených a neozbrojených eskortných služieb pre obchodné lode a rybárske plavidlá prechádzajúce cez Adenský a Somálsky záliv, ako aj ďalej pozdĺž námornej hodvábnej cesty, až po plány na zmiernenie rizika pre plavidlá, školenie bezpečnosti personálu. pred odoslaním, sledovaním v reálnom čase a bezpečnostným poradenstvom (napríklad hodnotenie regionálnych bezpečnostných rizík). Súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti zameriavajú svoje služby predovšetkým na čínske podniky pôsobiace v zahraničí a ponúkajú im rozpoznateľnú a dôveryhodnú čínsku službu. Spoločnosti znamenajú spoľahlivosť pri ochrane obchodných tajomstiev svojich klientov. Zahraniční, nie čínski konkurenti nemusia byť tak naklonení podpore národnej veci. Ďalším príkladom je špecifická zmienka o technologicky vyspelých službách skupiny China Security Technology Group, ako napríklad monitorovanie cieľov v reálnom čase prostredníctvom jej satelitnej centrálnej riadiacej služby Beidou. Beidou, čínsky národný globálny systém určovania polohy, ponúka navigačné služby do krajín pozdĺž koridoru Belt and Road. Informácie dostupné na webových stránkach týchto spoločností a v spravodajských článkoch, ktoré sú podporované vlasteneckým jazykom, vytvárajú širší obraz o odvetví, ktoré sa zaviazalo chrániť čínske podniky, občanov a projekty v zahraničí.

 

Vlastenectvo tohto odvetvia sa rozširuje aj na náborový fond, pričom spoločnosti si prenajímajú Čínsky štátny bezpečnostný podnik vrátane armády, námorníctva a policajných služieb. Zatiaľ čo Hua Xin a Čínska bezpečnostná technologická skupina zdôrazňujú, že niektorí z ich bezpečnostných pracovníkov sa zúčastnili eskortných misií čínskeho námorníctva v Adenskom zálive, iní jednoznačne oceňujú nábor pracovníkov z čínskeho námorníctva alebo námorných síl. Pobočky „námornej stráže“ bezpečnostnej skupiny Zhongjun Junhong sú konkrétne obsadené bývalými čínskymi vojenskými dôstojníkmi špeciálnych síl, obojživelných prieskumných síl a námorných zborov. Čínska bezpečnostná technologická skupina poznamenáva, že prijíma aj príslušníkov námornej špeciálnej bojovej brigády. Hua Xin ide ďalej a poznamenáva, že 80 percent bezpečnostného personálu sú členovia Čínskej komunistickej strany.

 

Nie všetci zamestnanci sú však Číňania a existujú náznaky, že čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti sa internacionalizujú vo väčšej miere, ako sa pôvodne predpokladalo. Čínska bezpečnostná technologická skupina zamestnáva ako príslušníkov bezpečnostnej stráže štátnych príslušníkov tretích krajín, najmä štátnych príslušníkov Ukrajiny a Nepálu. Čínska bezpečnostná technologická skupina a jej „morskí draci“, ako aj spoločnosť Hua Xin okrem toho založili miestne pobočky alebo spoločné podniky s miestnymi zamestnancami. Nie je však jasné, či sú čínskym a zahraničným pracovníkom v rámci spoločností zverené rozdielne povinnosti.

 

Čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti sú globálne

Hua Xin je zatiaľ jedinou čínskou súkromnou spoločnosťou pre námornú bezpečnosť, ktorá oficiálne získala povolenie na vykonávanie ozbrojených sprievodných misií v zámorí s požehnaním srílanskej vlády a čínskeho veľvyslanectva na Srí Lanke. Odvtedy údajne získala licencie od vnútroštátnych orgánov Džibutska a Egypta na vykonávanie rovnakých služieb, pričom podľa ďalších správ sa uvádza, že Hua Xin má v týchto krajinách podobné „základne“. Pokiaľ ide o Hua Xin, zdá sa, že tieto licencie sa používajú na sprievod tranzitov cez vysoko rizikovú oblasť pri pobreží Somálska.

 

Pirátstvo, podľa rôznych článkov, je globálnym fenoménom a okrem iného sa odohráva v Guinejskom zálive, Suluskom mori, prielivoch Malacca a pri Venezuele. Pripomína to „morská stráž“, ktorá ponúka ozbrojené sprievody v Indickom oceáne a pozdĺž západného pobrežia Afriky. China Security Technology Group založila pobočky alebo dcérske spoločnosti v Pakistane, na Srí Lanke, v Keni, Alžírsku, Iraku a Angole. Hanwei International tiež založila dcérske a kancelárske pobočky v Laose, na Srí Lanke, v Pakistane, Iraku, Nigérii, Južnej Afrike a Papue-Novej Guinei na podporu strážnych služieb pre ropné vrty okrem pozemných projektov. Zdá sa, že ponúkané služby sú prispôsobené miestnemu kontextu. „Námorná stráž“ ponúka neozbrojené eskorty v Juhočínskom mori a prielive Malacca, kde skupina Junhong nadviazala strategické spojenectvá s národnými vládnymi agentúrami a bezpečnostnými partnermi v juhovýchodnej Ázii.

 

Zatiaľ čo čínske súkromné ​​spoločnosti námornej bezpečnosti jednoznačne ponúkajú viac medzinárodných služieb, čínski pozorovatelia zdôrazňujú, že toto odvetvie stále čelí mnohým výzvam. Ako sa uvádza v pracovnom dokumente Iniciatívy pre výskum Číny v roku 2020, čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti budú musieť profesionalizovať svoje služby v oblasti logistického plánovania, ozbrojenej výkonnej ochrany a námornej bezpečnosti v nepriateľskom prostredí. Čínski bezpečnostný personál, ktorý má pomerne obmedzené skúsenosti s prevádzkou v zahraničí, nemá zvyčajne potrebné jazykové znalosti a znalosti cudzích kultúr, ktoré sú potrebné na vykonávanie misií v zahraničí a účinné konkurovanie etablovaným západným súkromným spoločnostiam námornej bezpečnosti.

 

Navyše, málo veteránov bude mať skúsenosti v aktívnych bojových situáciách. Pre tých, ktorí sa zúčastnili sprievodných misií čínskeho námorníctva v Adenskom zálive, sa tieto budú riadiť rozdielnymi pravidlami v porovnaní so službami poskytovanými civilnými a obchodnými podnikmi. Jasné pravidlá použitia sily sú preto kritické. Jeden čínsky zdroj tvrdí, že čínska súkromná námorná bezpečnostná spoločnosť, námorní strážcovia, môžu použiť smrtiace zbrane na svoju obranu, keď sa stretnú s pirátmi, zatiaľ čo čínske námorníctvo môže reagovať iba varovnými strelami, pokiaľ nie je ich loď priamo napadnutá. To ponecháva použitie smrtiacej sily na uvážení jednotlivca, ktorý zbraň drží. To, čo čínske námorníctvo v skutočnosti urobilo voči pirátom, keď sú ďaleko od cudzích očí na mori, zostáva nejasné, ale neexistujú žiadne verejné dôkazy o asertívnych pravidlách nasadenia.

 

Čína, ktorá nedokáže lepšie regulovať a profesionalizovať svoj súkromný priemysel námornej bezpečnosti, riskuje poškodenie dobrého mena alebo diplomatické incidenty, keď ozbrojené súkromné ​​bezpečnostné služby pôsobia na neznámom území a nemajú príslušné zručnosti. Námorná oblasť okrem toho so sebou prináša zložitosť v porovnaní s pozemnými činnosťami súkromných bezpečnostných spoločností. Loď, na ktorej pôsobí súkromná bezpečnostná spoločnosť, musí pôsobiť v zložitých právnych predpisoch štátu lode, prístavného a pobrežného štátu, ktorého vodami prechádza, a krajiny registrácie súkromnej námornej bezpečnostnej spoločnosti. Geografická oblasť pôsobenia sa rozšírila aj za hranice medzinárodne regulovanej „vysokorizikovej oblasti“ okolo pobrežia Somálska, čo čínskym súkromným spoločnostiam námornej bezpečnosti ponecháva priestor na pôsobenie v oblastiach s menšou reguláciou a dohľadom. Tieto výzvy sú podstatné a nedajú sa ľahko prekonať. Zástupcovia čínskeho priemyslu a odborníci na výskum to uznávajú vo svojich požiadavkách na lepšiu reguláciu čínskeho vnútroštátneho práva pre toto odvetvie a na to, aby sa Čína zapojila do medzinárodného spoločenstva pri zabezpečovaní záväzných právnych predpisov.

 

Peking však môže získať viac ako len kontrolu nad škodami. Rozsah projektov námornej hodvábnej cesty a bezpečnostných služieb, ktoré sa budú vyžadovať, si vyžaduje odklon od spoliehania sa výlučne na zahraničných konkurentov, miestnych bezpečnostných služieb alebo od závislosti od námorníctva. Vláda navyše už teraz trpí veľkým problémom, keď zdôrazňuje, že iniciatíva Jedna cesta – jeden pás nie je súčasťou vojenského strategického cieľa. Čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti môžu preto potenciálne poskytovať kultúrne rozpoznateľné, ale aj vlastenecké služby na ochranu národných obchodných záujmov v zámorí. Aj keď zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že sa čínsky štát usiluje usmerňovať alebo ovplyvňovať činnosť čínskych súkromných spoločností námornej bezpečnosti, v budúcnosti sa to nemusí úplne vylúčiť. Avšak spoliehaníe sa viac na súkromný sektor a čínskych vojenských veteránov pri riešení ochrany obchodných záujmov tiež pomáha uvoľňovať zdroje čínskeho námorníctva na ďalšie naliehavejšie úlohy.

 

Napriek významným prekážkam, ktoré stoja pred nimi, je nepravdepodobné, že by čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti v blízkej budúcnosti vyplávali na západ. Svetoví tvorcovia politík, ktorí monitorujú čínskych aktérov námornej bezpečnosti, by mali vziať na vedomie a dôkladne monitorovať toto vznikajúce odvetvie. Je však potrebné urobiť viac. V tomto odvetví stále existuje potreba celosvetovo záväznej regulácie a väčšej štandardizácie. Ako doteraz naznačujú snahy, nejde o ľahkú úlohu. Tvorcovia politiky by mali medzitým spolupracovať s čínskou vládou a čínskym priemyslom na zdieľaní získaných poznatkov a osvedčených postupov pri stanovovaní vnútroštátnych noriem pre súkromné ​​spoločnosti námornej bezpečnosti pôsobiace v zahraničí a pre subjekty pôsobiace na plavidlách zaregistrovaných v ich vlastnej krajine. Aj keď určenie takýchto najlepších postupov nebude jednoduché, keďže predchádzajúci výskum ukazuje veľké množstvo prístupov k takejto regulácii, pokračujúce zapojenie sa do tejto záležitosti by bolo v záujme Číny. Potenciálne poškodenie dobrého mena a diplomatické incidenty, ktoré sa týkajú čínskych súkromných bezpečnostných spoločností, budú naďalej existovať, pokiaľ sa čínske spoločnosti domnievajú, že je potrebné zarobiť peniaze, a môžu slobodne pôsobiť v zahraničí s malým dohľadom. A nakoniec, operácie čínskych súkromných spoločností námornej bezpečnosti pôsobiacich v zámorských krajinách si vyžadujú väčšiu transparentnosť. Spolupráca s partnermi z celého sveta pri skúmaní toho, či a ako súkromné ​​spoločnosti námornej bezpečnosti, vrátane spoločností z Číny, pôsobia v rámci svojich hraníc, umožňuje cielenejšie reakcie na tvorbu politiky. V konečnom dôsledku je väčšia regulácia, porozumenie a transparentnosť čínskeho súkromného sektora námornej bezpečnosti v záujme všetkých.

Veerle Nouwens

 

Článok:  Čínske súkromné bezpečnostné firmy začínajú ovládať aj stredoázijský región

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto S-500 dokáže ničiť Hypersonické zbrane vo vesmíre, vyhlásili vo Vzdušno-kozmických silách Ruska

Rusko, 4. júl 2020 (AM) - S-500 Prometej bude schopný ničiť Hypersonické zbrane v kozmickom priestore okolo Zeme, vyhlásil v rozhovore pre noviny Krasnaja zvezda vrchný veliteľ Vzdušne-kozmických síl Ruska Sergej Surovikin.   O tom, že S-500 bude môcť zachytávať ciele stovky kilometrov od Zeme, prehovoril predtým generálny konštruktér koncernu Almaz-Antej…

Foto India rokuje s Rusmi o možnosti zostaviť stíhacie lietadlá MiG-29UPG domácimi spoločnosťami, budú za nimi nasledovať aj stíhacie lietadlá MiG-35?

India, 4. júl 2020 (AM, militarywatchmagazine) – Po urýchlených rozhovoroch, vedených  medzi indickým Ministerstvom obrany a ruskou spoločnosťou United Aircraft Corporation (UAC al. Zjednotená letecká korporácia) o predaji 21 kusov stíhacích lietadiel strednej kategórie MiG-29 vo verzii MiG-29UPG, sa India údajne snaží dosiahnuť, aby sa zostavenie týchto stíhačiek uskutočnilo na území…

Foto Malajzijská kniha hovorí o možných výhodách pre USA ktoré by dosiahli zostrelením MH17 nad Donbasom

Malajzia, 4. júl 2020 (AM) - Široká diskusia sa začala po správach o vydaní knihy v Malajzii, ktorá sa venuje udalostiam po útoku na dopravné lietadlo letiace z Amsterdamu do Kuala Lumpur v júli 2014. Za pár dní to bude šesť rokov od samotného dňa, keď bolo lietadlo zostrelené na oblohe nad…

Foto Unijný zákaz olova v mokradiach

Slovensko, 3. júl 2020 (AM, Legis Telum ) - Ako pravidelne informujeme, Európska komisia s Európskou chemickou agentúrou momentálne pripravujú dva rôzne návrhy na zákaz použitia striel s obsahom olova. Prvým je zákaz použitia striel s obsahom olova v mokradiach a druhým je plošný zákaz použitia striel s obsahom olova na nevojenské…

Video V Rusku má byť vyvinutý nový ručný guľomet

Rusko, 3. júl 2020 (AM) - Pre ruskú armádu je vyvíjaný nový ručný guľomet na základe RPK-16, výroba sa má začať tento rok.   "Podľa technickej úlohy Ministerstva obrany RF bol vyvinutý RPK-16, prebehol úplný cyklus predbežných testov, bola vyrobená séria, ktorá bola dodaná armáde v rámci štátnej objednávky a v…

Video Video: “Zaručene zničí akýkoľvek cieľ.” Ako raketový komplex Bal posilnil pobrežnú obranu Ruska

Rusko, 3. júl 2020 (AM, Sputnik ) -  Ruský pobrežný raketový komplex Bal "úspešne zasiahol cieľ v Čiernom mori", uvádza sa na stránke ruského ministerstva obrany na Facebooku. Rolu lode podmieneného protivníka plnil terč vybavený špeciálnymi uhlovými radarovými reflektormi. Bal sa stal dôležitým prvkom ochrany námornej infraštruktúry ruského námorníctva.       Komplex je schopný ničiť lode…

Foto Putin hovoril o plánoch vytvoriť zbraň budúcnosti

Rusko, 23. februára 2020 (Sputniknews) - Rusko bude pokračovať v modernizácii svojich ozbrojených síl s tým, aby sa mohli využívať najnovšie druhy zbraní a vojenskej techniky. Na dnešnom koncerte Ministerstva obrany RF, venovanom oslavám Dňa obrancov vlasti, Vladimir Putin zdôraznil, že Rusko bude pokračovať v modernizácii technického vybavenia svojej armády a…

Video Bojové vozidlo Zetor Gerlach s certifikáciou protimínovej odolnosti na úrovni 8 kg TNT potvrdil možnosť vývoja ešte odolnejšej verzie

  Schrobenhausen/Bratislava (28.11.2019) - Potvrdené. Taktické obrnené vozidlo ATV Zetor Gerlach 4x4 úspešne absolvovalo certifkačné testy protimínovej odolnosti. Tie potvrdili deklarované parametre na najvyššej úrovni ochrany v tejto triede vozidiel. Pod kabínou, ako i pod nápravou vozidla sa v súlade s metodikou NATO realizoval výbuch o sile 8 kg trhaviny –…

Video Carl-Gustaf s dlhším dostrelom

Raytheon Missile Systems a Saab Dynamics dokončili počiatočnú sériu riadených letových testov vývojovej munície Carl-Gustaf Munition (GCGM) - pre 84 mm nabíjateľný systém zbraní Carl-Gustaf. Štúdie pripravili pôdu pre demonštráciu schopností systému GCGM na jar roku 2020 v Spojených štátoch. Spoločné financovanie Raytheonom a Saabom je určené na použitie s odpaľovacími…

Foto GAZ-3344, dvojdielne terénne vozidlo, ktoré dokáže pokoriť každý, i ten najťažší terén

V ozbrojených silách RF sú aj vozidlá so schopnosťami prejsť terénom, v ktorom ľubovoľné iné vozidlo uviazne, zapadne alebo sa úplne utopí. Avšak tieto vozidlá idú vždy ďalej. Reč je o dvojdielnych kĺbových terénnych vozidlách GAZ-3344, ktoré sú považované z hľadiska sily za najvýkonnejšie spomedzi všetkých cestných vozidiel. Tieto pásové dvojdielne „snehomočiarochody“ dokážu…

Foto Video: Pobrežný komplex Bastion spúšťa raketu Onyx

Pobrežný komplex Tichomorskej flotily po prvý raz v histórii spustil raketu Onyx na Čukotke Po prvýkrát v histórii posádka pobrežného komplexu Bastion v tichomorskej flotile vypustila z územia autonómnej oblasti Čukotka raketu Onyx. Let rakety bol normálny. Raketa úspešne zasiahla cieľ vo vzdialenosti viac ako 200 kilometrov. Vypustenie rakety Onyx…

Foto Novinky na MAKS – 2019, alebo čím sa pochválilo Rusko

V Podmoskovsku sa konala v dňoch 27. augusta až 1. septembra 2019 už tradičná výstava venovaná letectvu a kozmu, MAKS. Zvláštnosťou tej tohtoročnej bolo, že po prvýkrát bola jej spoluorganizátorom aj Čína, pre ktorú sa výstava MAKS stala skvelou reklamnou príležitosťou – mohla tu predstaviť najnovšie úspechy vlastného leteckého a kozmického priemyslu.…

Video V Rusku má byť vyvinutý nový ručný guľomet

Rusko, 3. júl 2020 (AM) - Pre ruskú armádu je vyvíjaný nový ručný guľomet na základe RPK-16, výroba sa má začať tento rok.   "Podľa technickej úlohy Ministerstva obrany RF bol vyvinutý RPK-16, prebehol úplný cyklus predbežných testov, bola vyrobená séria, ktorá bola dodaná armáde v rámci štátnej objednávky a v…

Video Ruskí vojaci dostali už viac ako 30 000 nových pušiek AK-12. Pozrite si test odolnosti tejto zbrane

Rusko, 25. jún 2020 (AM) - V budúcnosti AK-12 úplne nahradí AK-74M v ruských jednotkách. V roku 2020 dostali vojaci okolo 35 tisíc útočných pušiek AK-12, uviedol zástupca spoločnosti Rostec.   „Ministerstvo obrany už dodalo viac ako 35 tisíc útočných pušiek AK-12 na základe zmluvy pre rok  2020. Táto útočná puška kalibru 5,45 mm…

Video Ďalší klon najslávnejšej americkej brokovnice. Video

USA, 15. jún 2020 (AM ) - Jedna z najrozšírenejších pumpovacích brokovníc, slávna pre jej služobné použitie od roku 1950 až do súčasnosti,  spoľahlivá, kvalitná zbraň americkej produkcie Brokovnica REMINGTON 870 má svoju ďalšiu tentoraz - čínsku kópiu.     Sino Defense Manufacturing (S.D.M.) je značka strelných zbraní vyrábaných v Čínskej ľudovej republike,…

Video Gruzínska armáda naďalej prechádza na NATO štandardy – uprednostňuje útočné pušky M-4 pred ruskými konkurentmi. Video

Gruzínsko, 13. jún 2020 (AM ) - Gruzínsko usporiada ďalšie spoločné cvičenie so Spojenými štátmi americkými pod názvom „Noble partner 2020“ . Podľa tlačovej služby ministerstva obrany krajiny sa ho zúčastnia jednotky NATO.   Podľa gruzínskej armády sú na september naplánované vojenské cvičenia za účasti krajín NATO, v ktorých budú hrať hlavnú úlohu…

Video Lobaev Arms pripravuje pušku pre streľbu až na sedem kilometrov

Rusko, 7.jún 2020 ( AM ) - V Rusku vyvíjajú jedinečnú ostreľovacia pušku DXL-5, ktorá bude schopná zasahovať ciele až na sedem kilometrov.  povedal počas interview Vladislav Lobajev, generálny riaditeľ spoločnosti Lobaev Arms.     V súčasnosti je puškou s najdlhším dostrelom (tiež vyrábaná spoločnosťou Lobaev Arms) puška Twilight, určená na…

Video Americká armáda začala dostávať pušky a guľomety novej generácie – najväčšie prezbrojovanie za posledných 50 rokov zabezpečil nemecký SIG Sauer

USA, 3.jún 2020 ( AM ) - Nová útočná puška amerických ozbrojených síl má kaliber 6,8 milimetrov, používa bimetalické náboje so zvýšenou úsťovou rýchlosťou, z vyšším dostrelom a nižšou hmotnosťou.   Americké ozbrojené sily dostávajú pušky od nemeckej spoločnosti Sig Sauer, ktoré boli vyvinuté v rámci programu NGSW (Next Generation Squad…

Foto Malajzijská kniha hovorí o možných výhodách pre USA ktoré by dosiahli zostrelením MH17 nad Donbasom

Malajzia, 4. júl 2020 (AM) - Široká diskusia sa začala po správach o vydaní knihy v Malajzii, ktorá sa venuje udalostiam po útoku na dopravné lietadlo letiace z Amsterdamu do Kuala Lumpur v júli 2014. Za pár dní to bude šesť rokov od samotného dňa, keď bolo lietadlo zostrelené na oblohe nad…

Foto Unijný zákaz olova v mokradiach

Slovensko, 3. júl 2020 (AM, Legis Telum ) - Ako pravidelne informujeme, Európska komisia s Európskou chemickou agentúrou momentálne pripravujú dva rôzne návrhy na zákaz použitia striel s obsahom olova. Prvým je zákaz použitia striel s obsahom olova v mokradiach a druhým je plošný zákaz použitia striel s obsahom olova na nevojenské…

Foto Regionálne mocnosti v Ázii podporujú vojenskú spoluprácu proti Číne

Austrália, 3. júl 2020 (AM ) - Indonézia a Filipíny, dvaja z najdôležitejších austrálskych partnerov v oblasti regionálnej bezpečnosti, privítali plán Canberry na vybudovanie veľkej vojenskej sily ako sily dobra v stále nestabilnejšom regióne. Hovorca indonézskeho ministra obrany Prabowo Subianto v stredu uviedol: „Indonézia sa obáva aj postpandemického sveta“ a dodal, že…

Video Jemenská armáda zase čistí rozsiahle oblasti od saudskoarabských žoldnierov – pozrite si video

Jemen, 3.júl 2020 ( AM ) - Jemenská vojna, v ktorej Spojené štáty a Británia podporujú saudskú koalíciu, zabila viac ako 100 000 ľudí a milióny dostala na pokraj hladomoru. Jemenská armáda oslobodzuje rozsiahle oblasti od saudskoarabských žoldnierov v guvernéroch Maribu a Albydy. Štátna televízia zostrihala posledné úspešné akcie jemenskích Hútiov:    …

Foto Kyjev sa konečne dočkal jednotiek NATO na svojom území

Ukrajina, 2. júl 2020 (AM ) - A aj Budapešť sa konečne dočkala správneho okamihu na mäkkú okupáciu Zakarpatia. Kyjevský  reformátori sú dokonca šťastní. No  ťažko predpokladať ako to skončí.   Maďarský minister zahraničných vecí Peter Sijarto v predvečer povedal, že Budapešť je pripravená vyslať mnohonárodný ženijný prápor „Tisa“, aby odstránil škody spôsobené…

Video Ruské stíhačky zachytili americké lietadlo nad Čiernym morom

Rusko, 2. júl 2020 (AM )  - Stíhacie lietadlá Čiernomorskej flotily vzlietli do vzduchu, aby zachytili americké prieskumné lietadlo. Informovala o tom tlačová služba Južného vojenského okruhu. Špeciálne sily protivzdušnej obrany zaznamenali americké lietadlo v značnej vzdialenosti od hraníc a nepretržite ho sledovali pomocou radarových kontrol . Za týmto účelom boli do vzduchu vyslané viacúčelové stíhačky…

Video Prečo ruská flotila toľko čaká na korvetu Gremjaščij? Video

Rusko, 30.jún 2020 ( AM ) - Rusko chce zveriť ochranu morských oblastí s hliadkujúcimi strategickými ponorkami pred letectvom a ďalšími prostriedkami hypotetického nepriateľa v blízkej morskej zóne korvetám. Tieto lode budú môcť vykonávať samostatné operácie v Baltskom, alebo Čiernom mori.   Hlavná ruská korveta projektu 20385 Gremjaščij nastúpi v auguste do záverečnej fázy…

Video Ruské námorníctvo dostane v decembri najnovšiu ponorku “Kazaň”

Rusko, 30.jún 2020 ( AM ) - Ruské námorníctvo dostane v decembri 2020 jadrovú ponorku Kazaň projektu 885M Jaseň-M. Povedal to prezident spoločnosti United Shipbuilding Corporation Alexej Rachhmanov. Spočiatku mala vstúpiť do flotily v roku 2019 po odložení presunu na september až október 2020."Plavidlo by malo byť odovzdané flotile tento rok, v…

Video Najnovšia čínska lietadlová loď zmizla

Čína, 16. jún 2020 (AM, H.I.Sutton ) - Čína stavia novú veľkú lietadlovú loď Typ-003. Loď bude porovnateľná s loďami amerického námorníctva podobne ako dve lode, ktoré už sú v prevádzke čínskeho námorníctva. Typ-003 sa bude líšiť od existujúcich dvoch leteckých dopravcov v Číne tým, že bude mať elektromagnetický štartovací systém (EMALS) podobný…

Video Do bojovej štruktúry ruského námorníctva dnes vstúpila nová jadrová raketová ponorka Knieža Vladimir. Video

Rusko, 13. jún 2020 (AM ) - Strategický projekt jadrového raketového krížnika 955A (kód „Borej-A“) „Knieža Vladimir“ bol oficiálne prijatý do Severnej flotily. Informovala o tom tlačová služba ministerstva obrany.     Podnik Sevmaš v Severodvinsku zorganizoval slávnostné prijatie najnovšej strategickej raketovej ponorky Borej-A (955A), Knieža Vladimír. Po oznámení rozkazu veliteľa ruského námorníctva na…

Foto Švédi úspešne otestovali ľahké torpédo SLWT pre ponorky a korvety

Švédsko, 10. jún 2020 (AM, SAAB) - Saab spolu so Švédskou správou obranného materiálu (FMV) a švédskymi ozbrojenými silami vykonali prvé testy s ľahkým torpédom Saab (SLWT) pre korvety a ponorky. Testy sú prvým svojho druhu pre nové torpédo a uskutočnili sa vo februári a marci 2020 na morských výbežkoch pri…

Foto Ako to bude vyzerať ak Čína napadne Taiwan

USA, 8.jún 2020 ( AM, H.I.Sutton ) -  Scenáre zahŕňajúce Čínu ako podnikne vojenské akcie proti Taiwanu, boli horúcou témou po celé desaťročia, v článku pre Forbes sa k tejto téme vyjadil odborník na ponorky H.I. Sutton.   Agentúra Reuters nedávno oznámila, že čínsky generál Li Zoucheng, uviedol, že krajina by mohla…

Video Video: “Zaručene zničí akýkoľvek cieľ.” Ako raketový komplex Bal posilnil pobrežnú obranu Ruska

Rusko, 3. júl 2020 (AM, Sputnik ) -  Ruský pobrežný raketový komplex Bal "úspešne zasiahol cieľ v Čiernom mori", uvádza sa na stránke ruského ministerstva obrany na Facebooku. Rolu lode podmieneného protivníka plnil terč vybavený špeciálnymi uhlovými radarovými reflektormi. Bal sa stal dôležitým prvkom ochrany námornej infraštruktúry ruského námorníctva.       Komplex je schopný ničiť lode…

Foto Kodiak od spoločnosti Rheinmetall – obrnený ženista

Nemecko, 26. jún 2020 (AM) - Obrnené ženijné vozidlo (AEV) 3 Kodiak je v súčasnosti jediným novo vyvinutým strojom na platforme Leopard 2. Vyvážený podvozok Leopard 2 je poháňaný motorom s výkonom 1 100 kW a poskytuje vynikajúcu mobilitu.   Funkcia predchádza formu - koncept centrálnej paže Najvýznamnejšou funkciou modelu Kodiak…

Foto Japonsko chce anulovať plán rozmiestnenia amerického systému protiraketovej obrany

Japonsko, 22. jún 2020 (AM)  - Japonská vláda chce na zasadnutí Rady národnej bezpečnosti (National Security Council), ktorá sa má konať budúci týždeň, anulovať plán na rozmiestnenie amerických pozemných systémov protiraketovej obrany Aegis Ashore. Informovala o tom japonská verejnoprávna televízia NHK.   "Premiér Šinzó Abe a príslušní ministri tento týždeň pravdepodobne zvolajú…

Foto Rheinmetall dodá Bundeswehru 4 000 vojenských nákladných vozidiel za takmer 2 miliárdy eur

Nemecko, 21. jún 2020 (AM) - Spoločnosť Rheinmetall vyhrala ďalšiu významnú zákazku na dodávku logistických vozidiel. Nemecký Spolkový úrad pre vyzbrojovanie, informačné technológie a podporu Bundeswehru (BAAINBw) uzavrel s Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) rámcovú zmluvu na dodávku až 4 000 nákladných vozidiel s výmennými nadstavbami, z ktorých väčšia časť bude…

Video Najnovší trojnápravový obrnený voz M-20 predstavili v Srbsku. video

Srbsko, 19. jún 2020 (AM ) - Podľa tlačovej služby Ministerstva obrany Srbska sa 17. júna 2020 ministri obrany Srbskej republiky Alexander Vulin a náčelník generálneho štábu srbskej armády generál Milan Mojsilović zúčastnili prezentácie charakteristík a schopností nového modulárneho obrneného vozidla M-20 MRAP 6x6.   Srbský obranný priemysel vytvoril niekoľko nových…

Video Irán opäť demonštroval – rakety s dlhým doletom zničili morské ciele zo vzdialenosti 280 kilometrov. Video

Irán, 19. jún 2020 (AM) - Iránske námorné sily včera úspešne vyskúšali rakety novej generácie - navrhnuté a vyvinuté národnými expertmi - počas vojenských cvičení v Arabskom mori a severnom Indickom oceáne.   Počas manévrov vo štvrtok 18. júna boli viaceré rakety s dlhým aj krátkym doletom úspešne vystrelené z pobrežia…

Foto S-500 dokáže ničiť Hypersonické zbrane vo vesmíre, vyhlásili vo Vzdušno-kozmických silách Ruska

Rusko, 4. júl 2020 (AM) - S-500 Prometej bude schopný ničiť Hypersonické zbrane v kozmickom priestore okolo Zeme, vyhlásil v rozhovore pre noviny Krasnaja zvezda vrchný veliteľ Vzdušne-kozmických síl Ruska Sergej Surovikin.   O tom, že S-500 bude môcť zachytávať ciele stovky kilometrov od Zeme, prehovoril predtým generálny konštruktér koncernu Almaz-Antej…

Foto India rokuje s Rusmi o možnosti zostaviť stíhacie lietadlá MiG-29UPG domácimi spoločnosťami, budú za nimi nasledovať aj stíhacie lietadlá MiG-35?

India, 4. júl 2020 (AM, militarywatchmagazine) – Po urýchlených rozhovoroch, vedených  medzi indickým Ministerstvom obrany a ruskou spoločnosťou United Aircraft Corporation (UAC al. Zjednotená letecká korporácia) o predaji 21 kusov stíhacích lietadiel strednej kategórie MiG-29 vo verzii MiG-29UPG, sa India údajne snaží dosiahnuť, aby sa zostavenie týchto stíhačiek uskutočnilo na území…

Video Ruské stíhačky zachytili americké lietadlo nad Čiernym morom

Rusko, 2. júl 2020 (AM )  - Stíhacie lietadlá Čiernomorskej flotily vzlietli do vzduchu, aby zachytili americké prieskumné lietadlo. Informovala o tom tlačová služba Južného vojenského okruhu. Špeciálne sily protivzdušnej obrany zaznamenali americké lietadlo v značnej vzdialenosti od hraníc a nepretržite ho sledovali pomocou radarových kontrol . Za týmto účelom boli do vzduchu vyslané viacúčelové stíhačky…

Video Stíhačka F-16CM havarovala počas výcviku v Južnej Karolíne, pilot neprežil

USA, 2. júl 2020 (AM ) - Bojové lietadlo F-16 na rutinnej výcvikovej misii havarovalo v utorok večer na základni leteckých síl Shaw v Južnej Karolíne. Pilot bol neskôr vyhlásený za mŕtveho. CBS Columbia, pridružená spoločnosť WLTX v Južnej Karolíne, uviedla, že pilot bol premiestnený do nemocnice: totožnosť pilota nebola zverejnená. Lietadlo…

Foto Egyptský Mig-29M vs turecká F-16C, ktorá z týchto dvoch stíhačiek zvíťazí, ak sa stretnú vo vzdušnom boji na líbyjskej oblohe?

Líbya, 1. júl 2020 (AM, topcor) – Roky pretrvávajúca nevraživosť medzi Egyptom a Tureckom sa v poslednej dobe výrazne zhoršila aj v dôsledku vojenskej podpory oboch krajín súperiacim stranám v líbyjskej občianskej vojne. Prítomnosť tureckých vojenských jednotiek podporujúcich Vládu národnej jednoty so sídlom v Tripolise (GNC, Government of National Accord) vážne oslabila postup Egyptom, Spojenými…

Video Bell s využitím virtuálnej reality skúma, ako bude vyzerať budúcnosť lietania

USA, 29.jún 2020 ( AM ) - Vstúpiť do budúcnosti lietania vyžaduje jedinečný prístup, moderné technológie a dynamický tím. Divízia spoločnosti Bell pre technológie a inovácie v spolupráci s tímom Brand sa pokúsila novo formulovať, ako by mohol v budúcnosti vyzerať dizajn lietadiel a ako sa zmeny prejavia v skúsenostiach zákazníkov.…

Foto USA prestáva byť svetovým policajtom – piloti NATO môžu byť stíhaní pre vojnové zločiny v Juhoslávii

Česko, 29. jún 2020 (AM) - Bývalý český veľvyslanec a politický analytik Jaroslav Bašta v komentári pre Prvnizpravy.cz reagoval na nedávne oznámenie haagskeho tribunálu o vznesení obvinenia proti prezidentovi Kosova, Hashima Thaçiovi, z vojnových zločinov. Vníma to ako pozitívny posun a vyjadruje nádej, že absolútna spravodlivosť bude dosiahnutá aj vo vzťahu k…

Foto Kissingerov vtipný citát o víťazstve Ruska v studenej vojne

USA, 28. jún 2020 (AM, Inforuss) - Chytrý muž, ktorý si v 97 rokoch udržal jasnosť, uviedol vetu, ktorá spôsobila, že mnohí ľudia na Západe sa cítili zle "Existuje mýtus, že Spojené štáty s pomocou svojho silného hospodárstva zničili hospodárstvo ZSSR a tým zničili túto krajinu. Peniaze sú všetko, toto je slogan…

Video Pozrite si naživo prehliadku Víťazstva z Červeného námestia v Moskve

Rusko, 24. jún 2020 (AM) - Ruské mestá zaplnila armáda -po krajine sa konajú prehliadky ku Dňu víťazstva nad fašizmom. Ústredná vojenská prehliadka sa uskutoční v Moskve, a to i za účasti hostí zo zahraničia. Slávnostná vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve sa mala pôvodne konať v Deň víťazstva - 9.…

Foto G.K.Žukov: Ako Stalin neprespal začiatok vojny

Rusko, 23. jún 2020 (AM) - V noci na 22. júna 1941 dostali všetci pracovníci generálneho štábu a ľudového komisariátu obrany príkaz, aby zostali na svojich miestach. Bolo nutné čo najrýchlejšie odovzdať vojenským okruhom smernicu o uvedení pohraničných vojsk do stavu bojovej pohotovosti. Vtedy som ja a ľudový komisár obrany viedli…

Video Argentína zakúpila Francúzmi vyradené útočné lietadlá, lietať s nimi však kupodivu zatiaľ nemôže…

Argentína, 18. jún 2020 (AM, topwar) – Francúzsko dodalo Argentíne päť kusov palubných stíhacích a útočných lietadiel typu Dassault-Breguet Super Étendard. Nateraz však s nimi nanešťastie nie je možné vzlietnuť do vzduchu. Príčinu tejto takpovediac prozaickej záhady objasnili argentínske médiá.   V lietadlách Dassault-Breguet Super Étendard sú štandardne, a teda i v zakúpených pre…

Foto Izraelské médiá: Putin zachránil Tel Aviv pred stratou okupovaného územia a vytvorením Palestínskeho štátu

Izrael, 18. jún 2020 (AM, Israelhayom ) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odhalil podrobnosti o zákulisí udalostí týkajúcich sa palestínskej otázky. Tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin podporil pozíciu Izraela tým, že Barackovi Obamovi zabránil v realizácii jeho plánov. Píše o tom izraelské vydanie Izraela Hayoma.   Všetky opísané udalosti sa konali na okraji…

Foto Vojaci osadili v obci Zubné náhradné premostenie, ktoré nahradí strhnutý most

Slovensko, 28. jún 2020 (AM, MO SR ) - Príslušníci Ozbrojených síl SR dnes v obci Zubné zabezpečili náhradné premostenie, ktoré nahradí strhnutý most a opäť spojí časti obce. Mostovka Ozbrojených síl SR bude v obci tak dlho, ako to bude potrebné.   „Naši vojaci odvádzajú v rámci domáceho krízového manažmentu…

Foto Európska komisia opäť zneužíva svoje právomoci voči držiteľom zbraní

Česko, 22. jún 2020 (AM) - Členské štáty EÚ už dvakrát vyrazili dvere s právne paškvilnými návrhmi Európskej komisie na zákaz olova, avšak úradníci EK, pripravili tretí návrh s kozmetickými zmenami, kde opäť totálne prekračujú svoje právomoci a kompetencie nariadenia EÚ REACH. Pred mesiacom pán europoslanec  Tomáš Zdechovský  podal sťažnosť na postup Európskej komisie,…

Foto Satanovskij: Rakva sa zatvorila. Ako Amerika zabránila vyšetreniu havárie malajzijského boeingu MH17

Rusko, 21. jún 2020 (AM, Inforuss) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij verí, že potom, čo Spojené štáty odmietli priniesť satelitné snímky na haagsky súd v prípade MH17, nebude sa Rusko vôbec báť rozhodnutia, píše najnovšie vydanie PolitPazl.   Na základe vyšetrovania havárie malajzijského boeingu, došlo len k malej nádeji na objektívne…

Video Europoslanec Uhrík k občianskej vojne v USA: Takto vyzerá šikana! Dokázali by vás prinútiť na ulici kľaknúť si a ospravedlňovať sa? Video

Slovensko, 20. jún 2020 (AM) - "Západné protesty "proti rasizmu" sú v duchu rôznych majdanov a protestov "za slušné Slovensko" liberálnymi demokratmi umelo živené a bičované až do krajnosti. Pripomínajú skôr občiansku vojnu. V druhej časti tohto videa upozorňujem na to, kam až môže nezvládnutá multikultúrna spoločnosť zájsť. Chráňme si preto…

Video Občianska vojna v USA : Američania ľutujú, že Putin nie je ich prezidentom

USA, 20. jún 2020 (AM, Inforuss) - Americká verejnosť na oslavu Dňa Ruska reagovala mimoriadne bolestivo. Američania s neskrývanou závisťou sledovali správy Fox News, ktoré ukazovali pokojné a usmievavé tváre Rusov, vedenie krajiny vyžarujúce dôveru a pokojnú atmosféru na uliciach mesta.   Mnoho obyvateľov USA začalo klásť nepríjemné otázky, pretože americká veľkosť…

Foto Budú mať Česi kolty prekliato nízko? Senát schválil právo brániť so zbraňou

Česko, 18. jún 2020 (AM) - Divoký západ v Česku? Alebo rozumné právo v neistej dobe? Senát schválil návrh na ústavné zakotvenie práva brániť so zbraňou v ruke.   Senát schválil návrh na ústavné zakotvenie práva brániť seba aj iných sa zbraňou podľa podmienok ustanovených zákonom. Senátori chcú ústavnou novelou rozšíriť Chartu základných práv a slobôd…

Video V Prešove po karanténe odštartovali prvú súťaž v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 17. jún 2020 (AM ) - Po mesiacoch obmedzení sa 14. júna na strelnici Cemjata v Prešove stretli priaznivci dynamickej streľby na 1. kole regionálnej ligy Šariš Zemplín. Súťažiaci si zmerali sily na 6 pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v divíziách production, standard, open a production…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Foto Interkontinentálne majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli – Slováci obsadili vo svojich kategóriách prvé a druhé miesto

V dňoch 11 - 17. Novembra 2019 sa uskutočnili majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli podľa pravidiel IPSC Uvedeného preteku sa celkovo zúčastnilo 927 strelcov z celého sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj kontinenty ako Európa, Afrika, Severná a Južná Amerika. Na strelcov čakalo 24 streleckých situácii, na ktoré bolo…

Foto Deti súťažili v dynamickej streľbe

Košice (10.11.2019) - Rebels Action Air Shooting Camp 3 je úspešným pokračovaním projektu, ktorý vznikol v roku 2017 v spolupráci klubov : Športovo Strelecky klub JPS Snina-Humenné, ŠK Hodkovce a Rebels teamom. Úlohou projektu je priblížiť verejnosti odvetvie športovej streľby s airsoftovými zbraňami - Action Air , podľa pravidiel IPSC.…

Foto Slovenskí športoví strelci získali v histórií Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby najviac medailových umiestnení.

Prvý septembrový týždeň sa v hlavnom meste Srbska v Belehrade konal EUROPEAN HANDGUN CHAMPIONSHIP 2019, ktorý sa skončil pre Slovensko výnimočne úspešne a naši športoví strelci získali v histórií Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby najviac medailových umiestnení: Zlaté medaily získali: SHOOT OFF - Production Senior - Marián Vyšný SHOOT OFF -…

Foto Rozhovor s úradujúcim majstrom sveta v puške – Ernestom Nagyom

Slovensko na posledných Majstrovstvách sveta v puške podľa pravidiel IPSC, ktoré sa konali vo Švédsku, získalo v silnej konkurencii 560 top športových strelcov najcennejšie umiestnenie – zlatú medajlu. Rozhovor s úradujúcim majstrom sveta Ernestom Nagyom viedol Ing. Bystrík Zachar, Prezident Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby.  Ernest, čitateľov určite zaujímajú Tvoje strelecké začiatky. Kedy si…