Kto ochráni Čínsku námornú Hodvábnu cestu?

foto: warontherocks

USA, 26. jún 2020 (AM, Veerle Nouwens ) – Keď Čína rozširuje svoje globálne námorné záujmy, všetky oči sledujú jej námorníctvo. Západným politickým činiteľom, ktorí sa zaoberajú vojenskými schopnosťami Číny a rozširujúcou sa geopolitickou úlohou, však úplne uniká ďalšie bezpečnostné riešenie: čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti. O nich sa vie len málo, aj keď niekoľko spoločností verejne pôsobí predovšetkým v Indickom Pacifiku, a zamestnáva čínskych vojenských veteránov a cudzincov a ponúka celý rad ozbrojených a neozbrojených služieb na ochranu plavidiel. Zahraničné spoločnosti, ktoré tradične dominujú v tomto odvetví, ako je G4S, údajne strácajú časť svojej príťažlivosti, pretože čínske spoločnosti pôsobiace v zahraničí hľadajú cenovo dostupnejšie služby. Čínske súkromné ​​spoločnosti zaoberajúce sa námornou bezpečnosťou ponúkajú služby na ochranu toho, čo Čína nazýva námorná hodvábna cesta, a zarábajú na obchodných príležitostiach, ktoré sú zhodné so záujmami čínskej vlády.

 

Je však zrejmé, že toto rodiace sa odvetvie v Číne potrebuje väčšiu reguláciu a profesionalizáciu, aby sa zabránilo potenciálne destabilizujúcemu správaniu na mori, ako aj poškodeniu povesti a diplomatickým incidentom v Číne. Čínski tvorcovia politiky si to už uvedomili v súvislosti so svojimi súkromnými bezpečnostnými spoločnosťami na pevnine a niektorí predstavitelia čínskeho priemyslu už požadujú väčšiu reguláciu a profesionalizáciu aj v námornom priestore. Bolo by chybou považovať to za vec čisto obchodného záujmu. Hoci v súčasnosti neexistuje známe spojenie medzi čínskymi súkromnými spoločnosťami námornej bezpečnosti a vládou, strategická hodnota ochrany čínskych obchodných námorných záujmov je významná. Ak ochrana projektov a obchodu na námornej hodvábnej ceste patrí súkromným spoločnostiam námornej bezpečnosti, pomôže to vláde vyhnúť sa tomu, aby svoju iniciatívu Jedna cesta – jeden pás – ktorá podľa tvrdenia vlády predstavuje striktne ekonomické úsilie – nespájala so strategickými vojenskými záujmami. Otázka, kto stráži námornú hodvábnu cestu, sa preto rovnako týka toho, kto chráni ostatné záujmy Číny.

 

 

Ochrana námornej hodvábnej cesty: prípad čínskych súkromných námorných bezpečnostných spoločností

Počet čínskych občanov, investícií a aktív v zahraničí sa neustále zvyšuje, keď prezident Xi Jinping ďalej rozvíja svoju vlajkovú loď – Belt and Road Initiative (stratégia Jeden pás, jedna cesta – One Belt, One Road, skratka OBOR)  ktorá pozostáva z projektov tvrdého a mäkkého prepojenia, ktoré pokrývajú každý kontinent, ako aj kybernetický priestor a vesmír. Čínsky projekt námornej hodvábnej cesty, ktorý sa sústreďuje na výstavbu prístavov, medzinárodnú lodnú dopravu, správu oceánov a ďalšie, je súčasťou Belt and Road Initiative, ale oficiálne dokumenty hovoria len veľmi málo o ochrane príslušných investícií a osôb na mori alebo na pobreží. Na základe týchto skutočností sa rôzni aktéri začali viac zameriavať ako potenciálni ochrancovia iniciatívy One Belt, One Road.

 

Vzhľadom na to, že primárne geografické zameranie námornej hodvábnej cesty pokrýva životne dôležité námorné koridory v Stredozemnom mori, Indickom oceáne a Tichomorí, zvýšili sa špekulácie, že táto zodpovednosť bude primárne v rukách námorníctva Čínskej ľudovo-osloboditeľskej armády. Toto je rozumný predpoklad. Čínske námorníctvo sa od roku 2008 zúčastňuje na protipirátskych hliadkach poverených Organizáciou Spojených národov v „vysokorizikovej oblasti“ pirátstva vo vodách Adenského a Somálskeho zálivu a okolo nich. Je pripravená prevziať celý rad zodpovedností, počnúc reakciou na únos komerčných plavidiel až po evakuáciu občanov, ktorí nie sú bojovníkmi, ako napríklad z vojnou zničeného Jemenu v roku 2015. Usmernenia čínskej politiky tiež poukazujú na potenciálnu úlohu čínskeho námorníctva v ochrane aspektov iniciatívy Jeden pás, jedna cesta. Od bielej knihy Pekingu z roku 2013 o „Diverzifikovanom použití čínskych ozbrojených síl“ nasledujúce biele knihy o národnej obrane naznačujú, že čínske námorníctvo by malo zohrávať čoraz významnejšiu úlohu v námorných sprievodoch a evakuácii zahraničných občanov.

 

Úplné spoliehanie sa na čínske námorníctvo môže byť zložité a nákladné vzhľadom na obrovské množstvo čínskych záujmov na celom svete. Peking však naďalej investuje do modernizácie a profesionalizácie svojich ozbrojených síl s cieľom vytvoriť do roku 2035 modernizované sily s regionálnymi schopnosťami projekcie moci a do roku 2049 vojenskú jednotku svetovej triedy. Ak by sa súkromným bezpečnostným spoločnostiam mohla ponechať ochrana komerčných záujmov, Čínske námorníctvo by sa mohlo zamerať na tradičnejšiu ochranu zvrchovaných práv a vojenskú diplomaciu. Navyše, vzhľadom na zvýšené obavy Západu o vojenskú asertivitu Číny pod vedením prezidenta Xi, čínska vláda s bolesťou zdôraznila, že iniciatíva Pás a cesta je hospodárska iniciatíva, ktorá zatiaľ nie je podopretá vojenskou stratégiou. Prepojenie čínskej armády s iniciatívou Jeden pás, jedna cesta by spôsobilo ďalšie preskúmanie čínskych krokov, ktoré si krajina v súčasnosti nemôže dovoliť v snahe vybudovať si imidž dobročinnej a zodpovednej globálnej moci.

 

Samozrejme existujú aj iné možnosti ako čínske námorníctvo. Vedci ako Andrew Erickson skúmali úlohu čínskeho zmiešaného civilno-vojenského úsilia v oblasti námornej bezpečnosti. Táto „námorná milícia“ integruje civilné prostriedky do čínskeho vojenského systému s cieľom posilniť schopnosti národnej obrany, ako je vidieť v Juhočínskom mori. Pri mimoriadnych udalostiach, ako bol incident v roku 2014 medzi vietnamským rybárskym inšpekčným plavidlom a čínskymi štátnymi komerčnými plavidlami, sa však Čína spoliehala nielen na námorné milície, ale aj na významnú podporu pobrežnej stráže Číny, ktorá teraz spadá pod priame vojenské velenie Ústrednej vojenskej komisie. Zostáva otvorenou otázkou, či by Čína zamestnávala námorné milície, ktoré sa používajú na operácie vo vodách používaných Čínou vo vzdialených oceánoch. Aj keď Čína má najväčšiu flotilu pobrežnej stráže na svete, ktorá má určité globálne operačné schopnosti, zatiaľ nie je schopná ponúkať konzistentnú podporu bezpečnosti ďaleko od Číny.

 

Po tretie, bezpečnostné sily hostiteľských vlád, napríklad tie, ktoré sa používajú v hospodárskom koridore Čína – Pakistan, nie sú niektorými čínskymi spoločnosťami pôsobiacimi v zámorí považované za úspešné pri ochrane svojich projektov a personálu pred bezpečnostnými rizikami na vysokej úrovni. V prípade Pakistanu sa hranice týchto miestnych bezpečnostných opatrení skutočne zdôraznili vo februári 2018, keď bol pri útoku v prístavnom meste Karáčí zabitý generálny riaditeľ lodných liniek COSCO v Pakistane, a krátko na to bol napadnutý autobus čínskych baníkov. v provincii Balučistan.

 

A napokon, etablované západné súkromné ​​bezpečnostné spoločnosti sa pre čínske spoločnosti považujú za finančne nedostupné, pretože zahraničné bezpečnostné služby sa ukázali tak nákladné, že ovplyvnili ziskovosť niektorých čínskych podnikov. Čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti preto ponúkajú potenciálne nákladovo efektívne služby osobitne prispôsobené miestnemu podnikaniu a kultúre.

 

Vlastenecká čínska bezpečnostná služba

O čínskych súkromných spoločnostiach námornej bezpečnosti je známe málo, pretože tieto spoločnosti majú obmedzenú prístupnosť pre verejnosť. Je zrejmé, že čínske odvetvie súkromných námorných bezpečnostných spoločností sa snaží ponúkať čínskym podnikom prispôsobené služby. Odhaduje sa však, že zatiaľ celkový čínsky priemysel súkromných bezpečnostných spoločností predstavuje iba jednu desatinu celkových výdavkov čínskych spoločností na zámorskú ochranu.

 

Hua Xin Security Services je jednou z tích, ktorá predstavuje prvú čínsku spoločnosť pre námornú bezpečnosť schválenú čínskym štátom na vykonávanie činnosti v zámorí. Ďalším z nich je bezpečnostná skupina Zhongjun Junhong „Morská stráž“, ktorej výkonný riaditeľ Wu Guohua sa v posledných rokoch snažil profesionalizovať čínsky priemysel zámorských bezpečnostných služieb a pomohol založiť Čínsku zámorskú bezpečnostnú asociáciu. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré aktívne propagujú svoje služby, patria Hanwei International Security Services, China Security Technology Group a DeWei Security Group. Je ich pravdepodobne viac, ale tieto spoločnosti predstavujú hlavný podiel tohto rastúceho odvetvia.

 

Tieto spoločnosti ponúkajú celý rad služieb, od ozbrojených a neozbrojených eskortných služieb pre obchodné lode a rybárske plavidlá prechádzajúce cez Adenský a Somálsky záliv, ako aj ďalej pozdĺž námornej hodvábnej cesty, až po plány na zmiernenie rizika pre plavidlá, školenie bezpečnosti personálu. pred odoslaním, sledovaním v reálnom čase a bezpečnostným poradenstvom (napríklad hodnotenie regionálnych bezpečnostných rizík). Súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti zameriavajú svoje služby predovšetkým na čínske podniky pôsobiace v zahraničí a ponúkajú im rozpoznateľnú a dôveryhodnú čínsku službu. Spoločnosti znamenajú spoľahlivosť pri ochrane obchodných tajomstiev svojich klientov. Zahraniční, nie čínski konkurenti nemusia byť tak naklonení podpore národnej veci. Ďalším príkladom je špecifická zmienka o technologicky vyspelých službách skupiny China Security Technology Group, ako napríklad monitorovanie cieľov v reálnom čase prostredníctvom jej satelitnej centrálnej riadiacej služby Beidou. Beidou, čínsky národný globálny systém určovania polohy, ponúka navigačné služby do krajín pozdĺž koridoru Belt and Road. Informácie dostupné na webových stránkach týchto spoločností a v spravodajských článkoch, ktoré sú podporované vlasteneckým jazykom, vytvárajú širší obraz o odvetví, ktoré sa zaviazalo chrániť čínske podniky, občanov a projekty v zahraničí.

 

Vlastenectvo tohto odvetvia sa rozširuje aj na náborový fond, pričom spoločnosti si prenajímajú Čínsky štátny bezpečnostný podnik vrátane armády, námorníctva a policajných služieb. Zatiaľ čo Hua Xin a Čínska bezpečnostná technologická skupina zdôrazňujú, že niektorí z ich bezpečnostných pracovníkov sa zúčastnili eskortných misií čínskeho námorníctva v Adenskom zálive, iní jednoznačne oceňujú nábor pracovníkov z čínskeho námorníctva alebo námorných síl. Pobočky „námornej stráže“ bezpečnostnej skupiny Zhongjun Junhong sú konkrétne obsadené bývalými čínskymi vojenskými dôstojníkmi špeciálnych síl, obojživelných prieskumných síl a námorných zborov. Čínska bezpečnostná technologická skupina poznamenáva, že prijíma aj príslušníkov námornej špeciálnej bojovej brigády. Hua Xin ide ďalej a poznamenáva, že 80 percent bezpečnostného personálu sú členovia Čínskej komunistickej strany.

 

Nie všetci zamestnanci sú však Číňania a existujú náznaky, že čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti sa internacionalizujú vo väčšej miere, ako sa pôvodne predpokladalo. Čínska bezpečnostná technologická skupina zamestnáva ako príslušníkov bezpečnostnej stráže štátnych príslušníkov tretích krajín, najmä štátnych príslušníkov Ukrajiny a Nepálu. Čínska bezpečnostná technologická skupina a jej „morskí draci“, ako aj spoločnosť Hua Xin okrem toho založili miestne pobočky alebo spoločné podniky s miestnymi zamestnancami. Nie je však jasné, či sú čínskym a zahraničným pracovníkom v rámci spoločností zverené rozdielne povinnosti.

 

Čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti sú globálne

Hua Xin je zatiaľ jedinou čínskou súkromnou spoločnosťou pre námornú bezpečnosť, ktorá oficiálne získala povolenie na vykonávanie ozbrojených sprievodných misií v zámorí s požehnaním srílanskej vlády a čínskeho veľvyslanectva na Srí Lanke. Odvtedy údajne získala licencie od vnútroštátnych orgánov Džibutska a Egypta na vykonávanie rovnakých služieb, pričom podľa ďalších správ sa uvádza, že Hua Xin má v týchto krajinách podobné „základne“. Pokiaľ ide o Hua Xin, zdá sa, že tieto licencie sa používajú na sprievod tranzitov cez vysoko rizikovú oblasť pri pobreží Somálska.

 

Pirátstvo, podľa rôznych článkov, je globálnym fenoménom a okrem iného sa odohráva v Guinejskom zálive, Suluskom mori, prielivoch Malacca a pri Venezuele. Pripomína to „morská stráž“, ktorá ponúka ozbrojené sprievody v Indickom oceáne a pozdĺž západného pobrežia Afriky. China Security Technology Group založila pobočky alebo dcérske spoločnosti v Pakistane, na Srí Lanke, v Keni, Alžírsku, Iraku a Angole. Hanwei International tiež založila dcérske a kancelárske pobočky v Laose, na Srí Lanke, v Pakistane, Iraku, Nigérii, Južnej Afrike a Papue-Novej Guinei na podporu strážnych služieb pre ropné vrty okrem pozemných projektov. Zdá sa, že ponúkané služby sú prispôsobené miestnemu kontextu. „Námorná stráž“ ponúka neozbrojené eskorty v Juhočínskom mori a prielive Malacca, kde skupina Junhong nadviazala strategické spojenectvá s národnými vládnymi agentúrami a bezpečnostnými partnermi v juhovýchodnej Ázii.

 

Zatiaľ čo čínske súkromné ​​spoločnosti námornej bezpečnosti jednoznačne ponúkajú viac medzinárodných služieb, čínski pozorovatelia zdôrazňujú, že toto odvetvie stále čelí mnohým výzvam. Ako sa uvádza v pracovnom dokumente Iniciatívy pre výskum Číny v roku 2020, čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti budú musieť profesionalizovať svoje služby v oblasti logistického plánovania, ozbrojenej výkonnej ochrany a námornej bezpečnosti v nepriateľskom prostredí. Čínski bezpečnostný personál, ktorý má pomerne obmedzené skúsenosti s prevádzkou v zahraničí, nemá zvyčajne potrebné jazykové znalosti a znalosti cudzích kultúr, ktoré sú potrebné na vykonávanie misií v zahraničí a účinné konkurovanie etablovaným západným súkromným spoločnostiam námornej bezpečnosti.

 

Navyše, málo veteránov bude mať skúsenosti v aktívnych bojových situáciách. Pre tých, ktorí sa zúčastnili sprievodných misií čínskeho námorníctva v Adenskom zálive, sa tieto budú riadiť rozdielnymi pravidlami v porovnaní so službami poskytovanými civilnými a obchodnými podnikmi. Jasné pravidlá použitia sily sú preto kritické. Jeden čínsky zdroj tvrdí, že čínska súkromná námorná bezpečnostná spoločnosť, námorní strážcovia, môžu použiť smrtiace zbrane na svoju obranu, keď sa stretnú s pirátmi, zatiaľ čo čínske námorníctvo môže reagovať iba varovnými strelami, pokiaľ nie je ich loď priamo napadnutá. To ponecháva použitie smrtiacej sily na uvážení jednotlivca, ktorý zbraň drží. To, čo čínske námorníctvo v skutočnosti urobilo voči pirátom, keď sú ďaleko od cudzích očí na mori, zostáva nejasné, ale neexistujú žiadne verejné dôkazy o asertívnych pravidlách nasadenia.

 

Čína, ktorá nedokáže lepšie regulovať a profesionalizovať svoj súkromný priemysel námornej bezpečnosti, riskuje poškodenie dobrého mena alebo diplomatické incidenty, keď ozbrojené súkromné ​​bezpečnostné služby pôsobia na neznámom území a nemajú príslušné zručnosti. Námorná oblasť okrem toho so sebou prináša zložitosť v porovnaní s pozemnými činnosťami súkromných bezpečnostných spoločností. Loď, na ktorej pôsobí súkromná bezpečnostná spoločnosť, musí pôsobiť v zložitých právnych predpisoch štátu lode, prístavného a pobrežného štátu, ktorého vodami prechádza, a krajiny registrácie súkromnej námornej bezpečnostnej spoločnosti. Geografická oblasť pôsobenia sa rozšírila aj za hranice medzinárodne regulovanej „vysokorizikovej oblasti“ okolo pobrežia Somálska, čo čínskym súkromným spoločnostiam námornej bezpečnosti ponecháva priestor na pôsobenie v oblastiach s menšou reguláciou a dohľadom. Tieto výzvy sú podstatné a nedajú sa ľahko prekonať. Zástupcovia čínskeho priemyslu a odborníci na výskum to uznávajú vo svojich požiadavkách na lepšiu reguláciu čínskeho vnútroštátneho práva pre toto odvetvie a na to, aby sa Čína zapojila do medzinárodného spoločenstva pri zabezpečovaní záväzných právnych predpisov.

 

Peking však môže získať viac ako len kontrolu nad škodami. Rozsah projektov námornej hodvábnej cesty a bezpečnostných služieb, ktoré sa budú vyžadovať, si vyžaduje odklon od spoliehania sa výlučne na zahraničných konkurentov, miestnych bezpečnostných služieb alebo od závislosti od námorníctva. Vláda navyše už teraz trpí veľkým problémom, keď zdôrazňuje, že iniciatíva Jedna cesta – jeden pás nie je súčasťou vojenského strategického cieľa. Čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti môžu preto potenciálne poskytovať kultúrne rozpoznateľné, ale aj vlastenecké služby na ochranu národných obchodných záujmov v zámorí. Aj keď zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že sa čínsky štát usiluje usmerňovať alebo ovplyvňovať činnosť čínskych súkromných spoločností námornej bezpečnosti, v budúcnosti sa to nemusí úplne vylúčiť. Avšak spoliehaníe sa viac na súkromný sektor a čínskych vojenských veteránov pri riešení ochrany obchodných záujmov tiež pomáha uvoľňovať zdroje čínskeho námorníctva na ďalšie naliehavejšie úlohy.

 

Napriek významným prekážkam, ktoré stoja pred nimi, je nepravdepodobné, že by čínske súkromné ​​námorné bezpečnostné spoločnosti v blízkej budúcnosti vyplávali na západ. Svetoví tvorcovia politík, ktorí monitorujú čínskych aktérov námornej bezpečnosti, by mali vziať na vedomie a dôkladne monitorovať toto vznikajúce odvetvie. Je však potrebné urobiť viac. V tomto odvetví stále existuje potreba celosvetovo záväznej regulácie a väčšej štandardizácie. Ako doteraz naznačujú snahy, nejde o ľahkú úlohu. Tvorcovia politiky by mali medzitým spolupracovať s čínskou vládou a čínskym priemyslom na zdieľaní získaných poznatkov a osvedčených postupov pri stanovovaní vnútroštátnych noriem pre súkromné ​​spoločnosti námornej bezpečnosti pôsobiace v zahraničí a pre subjekty pôsobiace na plavidlách zaregistrovaných v ich vlastnej krajine. Aj keď určenie takýchto najlepších postupov nebude jednoduché, keďže predchádzajúci výskum ukazuje veľké množstvo prístupov k takejto regulácii, pokračujúce zapojenie sa do tejto záležitosti by bolo v záujme Číny. Potenciálne poškodenie dobrého mena a diplomatické incidenty, ktoré sa týkajú čínskych súkromných bezpečnostných spoločností, budú naďalej existovať, pokiaľ sa čínske spoločnosti domnievajú, že je potrebné zarobiť peniaze, a môžu slobodne pôsobiť v zahraničí s malým dohľadom. A nakoniec, operácie čínskych súkromných spoločností námornej bezpečnosti pôsobiacich v zámorských krajinách si vyžadujú väčšiu transparentnosť. Spolupráca s partnermi z celého sveta pri skúmaní toho, či a ako súkromné ​​spoločnosti námornej bezpečnosti, vrátane spoločností z Číny, pôsobia v rámci svojich hraníc, umožňuje cielenejšie reakcie na tvorbu politiky. V konečnom dôsledku je väčšia regulácia, porozumenie a transparentnosť čínskeho súkromného sektora námornej bezpečnosti v záujme všetkých.

Veerle Nouwens

 

Článok:  Čínske súkromné bezpečnostné firmy začínajú ovládať aj stredoázijský región

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane – budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra oznámila, že zosadila 13 vojakov v…

Foto Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po ňom prešlo 12 zložených plukov bojujúcich frontov,…

Foto Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu – tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).     I.R.I.N.S. Makran, predtým nazývaný Persian Gulf, je tankerová konverzia. Loď…

Video Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.       Operácia sa uskutočnila v spolupráci s Vyšetrovacím výborom a ministerstvom vnútra za vojenskej podpory Ruskej…

Foto „Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, návrhári zomreli alebo odišli do dôchodku. Musíme si uctiť…

Foto Trump chce rozoštvať pred odchodom: Nové útoky na ruské zbrojovky

USA, 30. november 2020 (AM)  - Moskva má byť potrestaná za vojenskú spoluprácu s Čínou. USA môžu uložiť nové protiruské sankcie ešte pred zmenou administratívy Bieleho domu. Návrh verzie prezidentského zákona je už pripravený. Stanovuje opatrenia proti ministerstvu obrany RF.   Tím Donalda Trumpa navrhuje zaradiť na čiernu listinu 28 ruských organizácií a podnikov…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Kalašnikov predstavil novú hračku: Karabínu AKV-521

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Koncern Kalašnikov predstavil milovníkom palných zbraní svoj nový produkt - karabínu AKV-521 v kalibri 5,45x39. AKV-521 je na 85% unifikovaný s civilnou verziou samopalu AK-12, tj. karabínou TR3, ale zároveň má svoje osobitosti.   Prepínač paľby je vyrobený podľa štandardnej logiky samopalu Kalašnikova - pre…

Foto Čiernohorský “Glock” – Tara TM-9

Čierna Hora, 20. november 2020 (AM) - Čiernohorská firma Tara je významný hráč na poli leteckého a obranného priemyslu. Pištol TM-9 v kalibri 9x19mm je prakticky totožná s Glock 19, ale s mnohými vylepšeniami: obojstranne vypúšťanie zásobníka, nastaviteľné predné aj zadné mieridlá, spúšť systému DARE má iba 3mm reset, záver má…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Foto Letom – svetom alebo … O vojenskej technike inak

Slovensko, 14. november 2020 (AM) - Samopal Kalašnikova malo vo výzbroji až 55 štátov sveta. 11 z nich má jeho siluetu dokonca vyobrazenú na svojich erboch a zástavách. Najväčším producentom AK v súčasnosti je Čína. Tá dnes vyváža viac Kalašnikovov ako Rusko.   Nemci na začiatku 2. svetovej vojny desaťnásobne zvýšili produkciu ponoriek. Mesačne…

Video Strelecké trenažéry MANTIS ideálne pre tréning v čase karantény

USA, 11. november 2020 (AM) - Jeseň 2020 je v plnom prúde a to znamená dve veci - na mnohé strelnice už začína byť príliš zima a za druhé, ku kadejakým lockdownom sa nám začnú pridávať aj chrípky a iné pliagy, ktoré nás prikovajú do interiéru. Preto ako dobrá alternatíva sú tréningové strelecké…

Foto Ruský koncern Kalašnikov zmenil majiteľa

Rusko, 9. november 2020 (AM) - Novým majiteľom koncernu Kalašnikov sa stal Alan Lušnikov, bývalý námestník ruského ministra dopravy. Informoval o tom Kommersant. Podľa denníka získal Lušnikov 75% mínus jedna akcia spoločnosti. Cena obchodu nie je známa. Odborníci naznačujú, že by to mohla byť asi 1 miliarda rubľov. Zároveň môže byť cena balíka služieb z dôvodu…

Foto Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane – budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra oznámila, že zosadila 13 vojakov v…

Video Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.       Operácia sa uskutočnila v spolupráci s Vyšetrovacím výborom a ministerstvom vnútra za vojenskej podpory Ruskej…

Foto Trump chce rozoštvať pred odchodom: Nové útoky na ruské zbrojovky

USA, 30. november 2020 (AM)  - Moskva má byť potrestaná za vojenskú spoluprácu s Čínou. USA môžu uložiť nové protiruské sankcie ešte pred zmenou administratívy Bieleho domu. Návrh verzie prezidentského zákona je už pripravený. Stanovuje opatrenia proti ministerstvu obrany RF.   Tím Donalda Trumpa navrhuje zaradiť na čiernu listinu 28 ruských organizácií a podnikov…

Foto Americký seržant vyrozprával, ako chcel dať lekciu „ruským bastardom“: „Prebral som sa na základni …“

USA, 30. november 2020 (AM) - Američan, ktorý slúžil v Kosove, vyrozprával, ako sa jedného dňa s jeho druhmi, pobúrení správaním ruských spojencov, rozhodli dať malú lekciu „ruským bastardom“. „mariňáci “ prenikli do „tábora nepriateľov“, ale potom sa niečo pokazilo ... „Prebudil som sa až na základni,“ pripustil vojak.   Seržant americkej…

Foto Vojnový jastrab Žirinovskij: Rusko bude musieť bojovať proti ukrajinskej, poľskej a nemeckej armáde

Rusko, 30 novembra (AM) - Rusko bude musieť bojovať proti ukrajinskej, poľskej a nemeckej armáde, aby bolo schopné zahrnúť 80% súčasného územia Ukrajiny.   Vodca Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij to dnes povedal novinárom v Štátnej dume Ruskej federácie. „Podľa scenára Ukrajinci útočia na Krym a Donbas. Bránime sa, ničíme ukrajinskú armádu. V…

Foto Sýria : mýtický Bayraktar stiahli z kože, na rade sú sultánove tanky

Sýria, 30. novembra (AM) - Je čudné vidieť „turecké výdobytky“ v oblasti zbrojenia, ktoré pomohli azerbajdžanskej armáde tak ľahko zvládnuť konflikt v Náhornom Karabachu, končiť v kúdoloch dymu. Cenzúra je tvrdá v lokálnych médiách a preto nie je možné vidieť príliš veľa podobných záberov. Niečo sa predsa len dokáže dostať von,…

Foto Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu – tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).     I.R.I.N.S. Makran, predtým nazývaný Persian Gulf, je tankerová konverzia. Loď…

Foto Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Ruskej federácie a pokúsil sa priblížiť k mestu…

Foto Rusko má podmorskú CIA – nový systém hydroakustického sledovania

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podvodné bitky si dnes už prakticky nedokážeme predstaviť bez účasti ponorných bezpilotných prístrojov. A napokon ani bez spoločného centra pre zber dát založenom na moderných akustických prostriedkoch sledovania pod vodou. Aké prostriedky má Rusko v tejto sfére? A čo s tým má spoločné americká sieť SOSUS?   V…

Video Čínska televízia sa pochválila stíhačkou J-15 určenou pre novú čínsku lietadlovú loď. Video

Čína, 19. november 2020 (AM) – Čínska televízia zverejnila reportáž z pozemného výcvikového komplexu letectva čínskeho námorníctva na počesť ôsmeho roka od začatia letov z lietadlovej lode Liao-ning.  Skúšobné letisko sa nachádza na brehu Pochajského zálivu. Na záberoch možno vidieť stíhacie lietadlo J-15 s číslom 552 . Práve toto lietadlo pristálo a vzlietlo z i  Liao-ning  20.…

Foto Vyrovnajú tureckú šabľu? Francúzsko nasadilo silnú flotilu vo východnom Stredomorí proti Turecku

Francúzsko, 18. november 2020 (AM) - Francúzske námorníctvo oznámilo, že vo východnom Stredomorí nasadilo od 4. do 13. novembra silnú bojovú flotilu zloženú z ľahkej stealth fregaty Lafayette, protiponorkovej fregaty Latouche-Tréville a obrannej protivzdušnej fregaty Forbin, najsilnejšie vyzbrojené bojové povrchové jednotky francúzskeho námorníctva. Toto námorné zoskupenie označili Francúzi ako Surface Action…

Foto Ruská prítomnosť v Afrike rastie: Putin schválil novú námornú základňu v Sudáne – lode budú mať imunitu

Rusko, 17. november 2020 (AM) - Ruský prezident Vladimir Putin prikázal vytvoriť v africkom Sudáne technickú základňu pre námorníctvo. Dokument s jeho nariadením bol publikovaný na oficiálnej stránke právnych informácií Ruska. Predseda ruskej vlády Michail Mišustin minulý týždeň schválil návrh dohody a nariadil, aby bola dohoda predložená hlave štátu na podpis "Prijať návrh vlády Ruskej federácie…

Foto „Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, návrhári zomreli alebo odišli do dôchodku. Musíme si uctiť…

Foto Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii       Rad prelomových robotických bezposádkových pozemných vozidiel Mission Master Autonomous – Unmanned Ground Vehicle (A-UGV), sa rozšíril o nového…

Video Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúšali mechanizmy zbrane.   Lotos, ktorý má váhu…

Foto SVOS: Dvadsať rokov s Toyotou Land Cruiser

Česko, 27. november 2020 (AM) - Rok 2000 pre spoločnosť SVOS Přelouč znamenal počiatok novej významnej etapy v jej činnosti. Tento rok totiž bránu závodu opustil prvý pancierovaný automobil Toyota Land Cruiser, vtedy to bol model 100. V tom čase už mala spoločnosť SVOS veľa skúseností s konštrukciou, projektovaním a výrobou…

Foto Sýria: Rusko-Iránska pasca pre izraelské F-16

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podľa zdrojov blízkych sýrskej armáde pravdepodobne raketový úder proti juhozápadu Damasku spôsobí nový bod obratu vo vojenskom pakte podpísanom v júni s Iránom, ktorý otvoril dvere Sýrskeho neba Iránskym systémom protivzdušnej obrany. Ten na seba nenechal dlho čakať a 17. novembra Bavar - 373 skutočne…

Foto Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či nezačať s vlastnou výrobou balisticky odolných a bezpečnostných…

Foto Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videli…

Foto Sýria: Rusko-Iránska pasca pre izraelské F-16

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podľa zdrojov blízkych sýrskej armáde pravdepodobne raketový úder proti juhozápadu Damasku spôsobí nový bod obratu vo vojenskom pakte podpísanom v júni s Iránom, ktorý otvoril dvere Sýrskeho neba Iránskym systémom protivzdušnej obrany. Ten na seba nenechal dlho čakať a 17. novembra Bavar - 373 skutočne…

Foto Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké média hovoria, že táto novinka „zatriasla celým svetom“   Skúšobný…

Video Rusko – Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.     Dolet rakety BrahMos bol zvýšený na viac ako 400 kilometrov.…

Foto Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

Foto Mike Pompeo sa pri návšteve posnažil: Grécko má v úmysle kúpiť až 24 stíhačiek F-35

Grécko, 23. november 2020 (AM) - V októbri grécky denník Estia informoval, že možnosť nákupu lietadiel F-35A pre grécke letectvo sa zvýšila počas cesty do Grécka, ktorú pred niekoľkými týždňami uskutočnil Mike Pompeo, šéf americkej diplomacie. Vysvetlil, že šesť lietadiel odobratých z dávky objednanej Tureckom bolo možné dodať veľmi rýchlo, pričom…

Foto Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po ňom prešlo 12 zložených plukov bojujúcich frontov,…

Foto Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

Veľké Británia, 30. novembra (AM) - „Kim Philby, dvojaký agent, ktorého vlastizrada na prospech ZSSR stále omračuje Britov, sa v roku 1981 nechal počuť, ako ľahko sa dala oklamať MI-6.   Philby, ktorý žil v Moskve od roku 1963 až do smrti v roku 1988 (zomrel vo veku 76 rokov), predniesol túto lekciu pre…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj proti nemeckým tankom. Vyzbrojení…

Foto Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videli…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labouristické…

Foto Zúfalá situácia vo Francúzsku vyžaduje zúfalé činy – budú môcť vojaci používať svoje zbrane aj mimo služby?

Francúzsko, 23. november 2020 (AM) - Vo francúzskom parlamente sa objavil ďalší návrh, aby mohli vojaci nosiť a prípadne použiť svoju služobnú zbraň aj mimo služby v prípade teroristického útoku.   Po útokoch z 13. novembra 2015 boli policajti a žandári vo Francúzsku oprávnení ponechať si svoje zbrane mimo svojej pracovnej…

Video Nová audio relácia Generálny štáb prináša rozhovor s Petrom Švecom o zbrojárskom priemysle na Slovensku

Slovensko, 22. november 2020 (AM) - Vitajte v našej novej audio relácii GENERÁLNY ŠTÁB. Vidíme ako vlády utrácajú astronomické sumy na nové zbrane a vývoj ešte novších, sofistikovanejších a ničivejších než sú tie aktuálne.   V prvom diele našej audio relácie sme sa preto rozprávali s plukovníkom vo výslužbe Ing. Petrom Švecom o týchto…

Foto Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov

Slovensko: 18. november 2020 (AM) -Deň boja za slobodu a demokraciu ako štátny sviatok si 17. novembra pripomíname od roku 2001. Parlament vtedy 25. októbra schválil poslanecký návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, pod ktorý sa podpísali poslanci SMK, KDH, DS a LDU. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel…

Foto Verejná výzva k slovenským vojakom: Ste z ľudu, ste jednými z nás. Nedajte sa zneužiť a vmanipulovať do protiústavných činov!

Slovensko, 13. november 2020 (AM) - Iniciátor vzniku slovenskej armády, plukovník Generálneho štábu vo výslužbe Peter Švec zverejnil výzvu všetkým slovenským vojakom:   Vojaci, poddôstojníci, práporčíci, dôstojníci všetkých druhov Ozbrojených síl SR, obraciam sa na vás ako vysoký dôstojník, dnes vo výslužbe, ktorý sa už v roku 1989 nebojácne vyslovil za…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…

Video V Prešove po karanténe odštartovali prvú súťaž v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 17. jún 2020 (AM ) - Po mesiacoch obmedzení sa 14. júna na strelnici Cemjata v Prešove stretli priaznivci dynamickej streľby na 1. kole regionálnej ligy Šariš Zemplín. Súťažiaci si zmerali sily na 6 pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v divíziách production, standard, open a production…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Foto Interkontinentálne majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli – Slováci obsadili vo svojich kategóriách prvé a druhé miesto

V dňoch 11 - 17. Novembra 2019 sa uskutočnili majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli podľa pravidiel IPSC Uvedeného preteku sa celkovo zúčastnilo 927 strelcov z celého sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj kontinenty ako Európa, Afrika, Severná a Južná Amerika. Na strelcov čakalo 24 streleckých situácii, na ktoré bolo…

Foto Deti súťažili v dynamickej streľbe

Košice (10.11.2019) - Rebels Action Air Shooting Camp 3 je úspešným pokračovaním projektu, ktorý vznikol v roku 2017 v spolupráci klubov : Športovo Strelecky klub JPS Snina-Humenné, ŠK Hodkovce a Rebels teamom. Úlohou projektu je priblížiť verejnosti odvetvie športovej streľby s airsoftovými zbraňami - Action Air , podľa pravidiel IPSC.…