
Andrej Fursov: Odsúdení na slobodu. Temná stránka pokroku
Rusko, 7. decembra 2025 – 21. storočie bude obdobím najkrutejšieho boja o budúcnosť, keď celé štáty, etniká a kultúry budú nemilosrdne a bez súcitu vymazávané gumou dejín – tvrdí ruský historik Andrej Fursov.
Svetová hra o prežitie začína nielen medzi nižšími vrstvami, ale aj medzi elitami. Časť elity degeneruje do takej miery, že sa uzavrie vo svojom svete. Stojí za zmienku, že nie celá svetová vládnuca vrstva zastáva pozíciu „vnútorného pekla“, ktorú sa teraz snažia pretaviť do bio-eko-technofašizmu. Mnohí z nich chápu, že ide o sebazničenie. Problém je v tom, že akýkoľvek technický prostriedok sa dá obrátiť proti tomu, kto ho používa. Preto opakujem: celé 21. storočie nás čaká boj na všetkých úrovniach – vnútri elít, medzi elitou a strednou vrstvou, medzi strednou vrstvou, spodnými vrstvami a elitou, vnútri spodných vrstiev. To je presne to, čo je charakteristické pre obdobia temného stredoveku.
Je ťažké povedať, kto má zložitejšiu situáciu, pretože nejde len o ekonomiku, ale aj o sociálne problémy. Tie sú akútne aj v Číne, aj v USA. Všeobecne platí, že akútne problémy teraz zažíva absolútne celý svet. Nie je náhodou, keď hovorím, že nakoniec za víťaza bude možné vyhlásiť toho, kto padne ako posledný. A v zásade je teraz úlohou vedenia Číny, USA a ďalších hlavných hráčov vo svete zabrzdiť tieto negatívne procesy, aby protivník padol ako prvý. Viete, v biliarde sa stáva, keď nie sú dobré možnosti úderu a hrá sa na odohranie, aby sa súper dostal do zložitej situácie. Podľa môjho názoru sa teraz hrá na odohranie – a to všade.
Hovorí sa, že dobré a ľahké časy plodia slabých ľudí. Je to úplne pochopiteľné. A je to skutočne všeobecný svetový proces. Na Západe začal v polovici 60. rokov. Pre mňa je takýmto významným, symbolickým javom revolúcia trojkárov z roku 1968, revolúcia lenivcov alebo generácie baby boomers. Existuje vynikajúca kniha „Generácia sociopatov. Ako baby boomers zradili Ameriku“. Je to spoločnosť, ktorá dosiahla určitú úroveň blahobytu. A tu sa ukazuje, že v situácii blahobytu približne 80 % obyvateľstva nechce robiť nič. Zradnosť histórie spočíva v tom, že táto situácia, keď 80 % chce žiť „na voľnej nohe“, vyvoláva krízu. A týchto 80 % – buď časť z nich začne bojovať o život, alebo sa utopí. História akoby hádzala obrovskú guľu a kto stihne pred ňou prebehnúť, ten prežije, a ostatní… Ostatní sú balast.
To sa v histórii už viackrát stalo. To isté sa stalo v histórii Ríma, v histórii veľkých impérií, v histórii autokratického Ruska na konci 19. a začiatku 20. storočia, keď sa vládnuca vrstva zdegenerovala. Najzaujímavejšie však je, že tu existujú analógie so sociálnym hmyzom. Už keď sa mravenisko len objaví, všetko sa tam veľmi aktívne vyvíja, mravce neustále pracujú, pracujú, pracujú… A potom sa nahromadí únava a v tom čase sa v mraveniskách objaví takýto hmyz – lomechusa; vylučuje látku, ktorá je pre mravce ako droga. Začína sa narkotizácia mraveniska a mravce pomerne rýchlo umierajú, prestávajú pracovať a jednoducho umierajú.
Rozkvet sociálnych sietí a klipové myslenie umožnili nechemickú narkotizáciu. Premena dospelých ľudí na nedozreté dospievajúce deti, ktoré nežijú intelektom, ale hormonálnymi a inštinktívnymi programami (jednoducho povedané, debilizácia), sleduje jednoduchý cieľ: vychovať absolútne nezávislú osobnosť, ktorú bude ľahké pripojiť ku globálnej komunikačnej sieti ako úplne ovládateľnú „bunku“. Tvorivého, minimálne intelektuálneho človeka nemožno premeniť na „bunku“ elektronického mozgu, kontrolovaného neo-kňazmi a techno-mágmi.
Je tu ešte jeden moment – analógia priamo z biologickej evolúcie. Existujú dva spôsoby prispôsobenia sa ekologickému priestoru: čiastočné a univerzálne. Čiastočné je ustálený ekologický priestor, úzka prispôsobivosť a vytlačenie tých, ktorí sa nedokážu prispôsobiť, na okraj; a určitý čas je všetko v poriadku. Potom sa však ekologická situácia mení a úzko prispôsobené druhy vyhynú, zatiaľ čo tí, ktorí boli vytlačení na okraj – recesívne mutácie – sa vrátia. Takto cicavce obsadili niku dinosaurov. To isté platí aj tu. Predstavte si teraz nejakého človeka zo západnej Európy, Nemca alebo Francúza. Umiestnite ho do našej ruskej hlbokej provincie. Prežije? Nič podobné, neprežije. A my prežijeme!
A ak sa budúcnosť svetových elít bude rozhodovať v ich boji medzi sebou, hlavným nepriateľom bežného človeka sa stane on sám a jeho životné prostredie. Bude musieť doslova čeliť svojim biologickým predispozíciám a sociálnej gravitácii – a to je veľmi ťažké. Súčasná kríza je sprevádzaná vznikom obrovských más nadbytočných ľudí – človek sa stáva ekonomicky nepotrebným, ale nezomiera od hladu vďaka zníženiu spotreby a možnosti čiastočnej zamestnanosti. Vzniká prebytok obyvateľstva, ktorý „treba zlikvidovať“.
Tento moment zdôraznil vo svojom článku „Konsenzuálne inštitúcie na neutralizáciu neomalthuziánskej pasce“ Jevgenij Balackij:
„Vráťme sa k teórii vitálnych zdrojov a pripomeňme si, že podľa nej bude likvidácia ľudí sprevádzaná likvidáciou ich životného času. Ak použijeme analógiu predchádzajúcich makrogenerácií, môžeme povedať, že do každého domu by mala prísť služba, ktorá bude ľudí zabávať a tým „spotrebovávať“ ich nadbytočný voľný čas.
… Ak na začiatku 20. storočia stálo ľudstvo len na prahu blahobytu a malo pred sebou ešte veľa práce, na začiatku 21. storočia je už všetko hotové a dosiahnuté. Je už takmer nemožné vniesť nový zmysel do románu alebo nájsť úplne nový dej – všetko už bolo dávno vyskúšané. To isté platí aj pre filmy. Na druhej strane, v ére formovania kybernetickej reality je možné vytvoriť si vlastný svet – v literatúre, kinematografii aj v hrách – a podeliť sa oň s ostatnými. A tieto svety musia byť obrovské, zložité, rozvetvené, neočakávané. A to všetko predpokladá vytvorenie rozsiahlych diel – seriálov s nekonečným pokračovaním. Zmysel nie je v myšlienke diela, ale v umení jej realizácie. Dnešné seriály nemajú originálny zmysel; súťažia vo forme prezentácie už známych myšlienok a nápadov. Tak sa formuje to, čo budeme ďalej nazývať seriálovým odvetvím (IS), kam patria všetky druhy zábavy s pokračovaním.
Základom IS je túžba obyvateľstva prejsť z reálneho sveta do zaujímavejšieho, krajšieho, tajomnejšieho, romantickejšieho atď. A to najlepšie nemá optimum, t. j. pravidlo slovnej hračky: čím viac toho najlepšieho, tým lepšie. Tento moment otvára brány do sveta návykov, závislostí a drogovej závislosti. Od tohto momentu sa spotreba stáva nekonečnou a môže pohltiť všetok voľný čas človeka. Približne rovnaké úvahy platia aj pre elektronické hry, kde dĺžka hry závisí aj od jej zložitosti, ktorú musí používateľ prekonať. Okrem toho samotné hry majú množstvo verzií, ktoré sa vylepšujú, modifikujú a komplikujú. V tomto prípade sa pobyt v hernom svete stáva takmer nekonečným. Podobných príkladov „prežívania“ voľného času je veľké množstvo.
A samozrejme, bežná chemická narkotizácia nižších vrstiev (a nielen nižších vrstiev) je tiež tendenciou, ktorú možno považovať za samovražednú pre spoločnosť. Nechcel by som používať taký silný termín, ale určité vrstvy na biosociálnej úrovni, v podmienkach sociálneho komfortu, keď už nič nechcú, keď už majú všetko, sa jednoducho zvierajú. Spravidla po takýchto obdobiach blahobytu nastáva kríza a práve táto zdvihnutá, slabá časť sa stáva hnojivom pre vytvorenie nového systému. V nadchádzajúcom boji prežijú a zvíťazia zjednotené sociálne systémy, spojené jednotným hodnotovým kódom, charakterizované minimálnou sociálnou polarizáciou a s vysokým percentom nositeľov vedomostí – akési národy-korporácie. Oligarchické systémy v tomto boji neprežijú; ich osudom je stať sa ekonomickým hnojivom, hnojom pre silných. Vlastne si ani nič iné nezaslúžia.
Aby Rusko prežilo v súčasnej situácii, je samozrejme potrebné brániť sa proti vonkajším útokom. Je známa pravda, že keď psa bijú palicou, tak aby sa zachránil, nesmie hrýzť palicu ani ruku, ale hrdlo toho, kto palicu drží. Aby sme našli toto hrdlo, musíme veľmi dobre poznať štruktúru súčasného sveta, vedieť, aké sily v ňom pôsobia a kde sa nachádzajú, dodal Andrej Fursov.
Geopolitické predpovede, Andreja Fursova, prekvapivo presne odrážajú, skutočný vývoj dejín. Zároveň nám dávajú predstavu, o najpravdepodobnejších verziách, budúcnosti celého ľudstva. Jeho najpopulárnejšia kniha Vpred k víťazstvu ponúka analýzu ruských dejín, od okamihu pádu Zlatej hordy až po ukrajinskú krízu či sýrsku vojnu, vrátane možných perspektív a variantov, vývoja celej situácie.



Andrej Fursov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942



