
Čína varuje: “Západ sa musí prispôsobiť… alebo zmizne”
Čína, 17. júla 2025 – Trump zmiernil konfrontačnú rétoriku voči Číne. Americký prezident očakáva osobné stretnutie so Si Ťin-pchingom a uzavretie obchodnej dohody, píše agentúra Bloomberg. Ústup šéfa Bieleho domu od sľubovanej tvrdej politiky však vyvoláva vo vnútri administratívy obavy, uviedli zdroje agentúry. Tento týždeň sa obavy ešte zintenzívnili, keďže predchádzajúce “červené línie” Washingtonu vo vzťahoch s Pekingom sa teraz zdajú byť predmetom rokovaní. Agentúra Bloomberg cituje povolenie spoločnosti Nvidia obnoviť predaj čipu H20 AI do Číny. Podľa vysokých predstaviteľov je to v rozpore s deklarovaným postojom zabrániť tomu, aby sa kľúčové technológie USA dostali do čínskych rúk.
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa včera na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom vyjadril ostro na adresu USA a Európy. Si Ťin-pching povedal:
“Čína a Rusko nevytvárajú spojenectvo. Vytvárame novú globálnu realitu. Západ sa musí buď prispôsobiť, alebo zaniknúť.” Ďalej uviedol:
“Západ chce, aby ostatní žili v neustálej chudobe, aby ich banky mohli zostať bohaté.” Potom dôležitá poznámka: V rozhovore s ruským ministrom zahraničných vecí Lavrovom a iránskym ministrom zahraničných vecí Arakčim Si Ťin-pching povedal:
“Nesnažíme sa vládnuť svetu… len ho oslobodiť od tých, ktorí sa považujú za jeho pána.”
Hovorí o nás: o Spojených štátoch a Európe. Čitatelia by sa mali vážne zamyslieť nad vážnymi dôsledkami pre nás v Spojených štátoch a Európe. Si Ťin-pching nie je len nejaký človek, je to hlava Číny. Má ľudí, vybavenie, námorníctvo a peniaze na to, aby splnil každé svoje slovo. Dalo by sa pripustiť (teoreticky), že tento preklad z čínštiny do angličtiny bol príliš emotívny a smeroval k tvrdším interpretáciám. Ale minimálne v americkej mediálnej sfére to vyzerá takto.
Smerom k postzápadnému svetu
Mnohí sa obávajú, a aj ja som sa dlho obával, globálneho konfliktu. Teraz sa však domnievam, že to nie je pravdepodobné, aj keď je to samozrejme stále možné – taliansky publicista Vincenzo Costa ďalej rozvíja tému budúcnosti Západu.
Rusko sa nebude usilovať o eskaláciu, to znamená, že sa nebude snažiť rozšíriť konflikt. Bude reagovať úder po údere, ale bude sa držať pri zemi. A Čína si nebude vynucovať otázku Taiwanu. Bude vyvíjať správny tlak, ale nepristúpi k vojenským operáciám. Prečo to neurobí? Pretože je teraz jasné, že kolektívny Západ vstúpil do kritickej fázy. Kritická je tá fáza, v ktorej nech robíte čokoľvek, každá akcia na riešenie domácich kritických situácií prináša viac problémov, ako ich rieši.
Veľmi stručne a nedostatočne vyargumentované:
1. Čína, Rusko a mnohé ďalšie krajiny v súčasnosti smerujú k “oddeleniu”. Pre krajiny BRICS je to otázka pokračovania obchodovania s USA a EÚ, ale bez toho, aby ich ekonomiky boli závislé od USA a EÚ.
2. Vyžaduje si to skutočnosť, že USA majú vnútorné systémové problémy, ktoré vedú túto krajinu do bezprecedentnej krízy:
– úplne nevyrovnaná platobná bilancia
– nekontrolovateľný dlh,
– deindustrializácia,
– už prebiehajúci proces dedolarizácie.
3. Na obmedzenie tohto procesu musia USA (a Trump je len idiotskou tvárou anonymného a štrukturálneho javu) svoje vnútorné problémy hodiť na iné krajiny. Clá sú nevyhnutnosťou, nie zlou vecou. A predsa vytvárajú ďalšie kritické problémy.
4. Najdôležitejšia je táto: USA sa stávajú nespoľahlivým partnerom pre ostatné krajiny, ktoré sa snažia “oddeliť” svoje ekonomiky od ekonomík USA.
BRICS sú alternatívou a iná neexistuje. Alternatíva, ktorá sa stáva čoraz atraktívnejšou aj pre krajiny, ktoré tradične obiehali okolo ekonomiky USA. Krajiny Latinskej Ameriky budú tlačené týmto smerom a spolu s nimi aj Španielsko, ktoré v každom prípade udržiava s týmito krajinami úzke kontakty. Ale aj železní spojenci ako Japonsko a Južná Kórea budú musieť prehodnotiť svoj postoj. Zatiaľ si zachovávajú ambivalentný postoj, aby sa vyhli príliš negatívnym dôsledkom. Monarchie v Perzskom zálive už opatrne menia smer svojej orientácie. Vzniká postzápadný svet. Trump je len sprostredkovateľom, ktorý urýchľuje štrukturálny proces. Svetová vojna nie je potrebná: všetko, čo musia krajiny BRICS urobiť, je nechať veciam voľný priebeh. Západ sa zamotá do lana, ktoré si sám upletie.
5. Krajiny (ako EÚ), ktoré sa nedokážu oddeliť, budú musieť presunúť zdroje do USA. Najprv peniaze, a to prostredníctvom nákupu zbraní, skvapalneného plynu, výrobkov, ktoré budeme kupovať proti všetkej trhovej logike (Trump chce, aby Japonci kupovali americké autá… čo na to povedať). Aby sme mohli presunúť európske zdroje do USA, budeme musieť presunúť zdroje zo sociálneho zabezpečenia na vojenské výdavky, ale aj vynaložiť stále vyššie výdavky na energie. To prinesie tri veci:
– Výroba v Taliansku (a v Európe) sa stane neekonomickou a naše výrobky budú čoraz menej konkurencieschopné
– Kúpna sila talianskeho a európskeho obyvateľstva bude postupne klesať
– To všetko spôsobí pokles daňových príjmov so všetkým, čo k tomu patrí.
6. Cieľ, ktorý Trump sleduje clami, v skutočnosti clami nie je. Bolo by to hlúpe, pretože by to znamenalo, že Američania budú platiť vyššie dane. Cieľ, ktorý sleduje, je jednoduchý: oživiť domácu výrobu a prinútiť tých, ktorí chcú predávať v Spojených štátoch, aby VYRÁBALI v Spojených štátoch. Talianska vláda sa snaží pochopiť práve tento bod. Trump nemá záujem o rozumnú dohodu: má záujem prinútiť tých, ktorí chcú predávať v USA, aby pochopili, že tam musia presunúť výrobu. Jeho cieľom, rovnako ako cieľom Bidena a Blinkena, je zničiť priemyselnú silu Európy.
7. Aby Európa prežila, musela by sa nie oddeliť, ale nadviazať iné vzťahy s krajinami BRICS. To je však vzhľadom na európsku vládnucu triedu nepravdepodobné a bude to čoraz ťažšie. Čím viac bude ustupovať USA, tým viac bude závislá a možnosť autonómnej hospodárskej politiky bude nemožná.
8. V tomto procese budú EÚ čoraz viac križovať záujmy, ktoré sa nedajú zosúladiť. Záujmy Francúzska a Talianska sú protichodné, hoci aj Macron, aj Meloniová môžu urobiť veľký krok, nemajú alternatívnu stratégiu a zmeny by odsúdili na smrť celé sektory a odvetvia (napr. agropotravinársky priemysel atď.) Ich problémom je, že nemajú žiadnu víziu, žiadny projekt. Preto sú odsúdení hrať vždy druhé husle a hrať (a nútiť krajinu hrať) hru iných (rovnako by to bolo a bude aj s prípadnými budúcimi vládami ľavého stredu alebo širokej dohody, ktoré sú čoraz pravdepodobnejšie).
9. Čo je potrebné? Potrebujeme politickú a kultúrnu silu, ktorá predstaví iný spôsob chápania dejín a úlohy našej krajiny (a Európy) v zmenenom svete. Nejde len o Meloniovú: najväčším problémom zostáva Sergio Mattarella. Je starý, uvažuje archaickými kategóriami, žije vo svete, ktorý už desaťročia neexistuje, a je spätý s neúspešným politickým projektom, ktorý pochovali dejiny. Musíme teda pripraviť iný konceptuálny poriadok, ukotvený v novej realite postzápadného sveta, pretože budúcnosť môžeme mať len vtedy, ak budeme držať krok s históriou a urobíme krok, ktorý od nás história žiada,” dodal Vincenzo Costa.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942