
Techno-feudalizmus a digitálni otroci. Prečo je marxizmus opäť predmetom diskusií medzi ekonómami
Grécko, 16. júla 2025 – “V ére ekonomickej recesie a populistickej reakcie vám poviem, čo potrebujeme – marxizmus” – článok s takýmto nečakaným názvom vo štvrtok neuverejnili nejaké ľavicové noviny, ale celkom slušný britský denník Guardian. Aj jeho autor je zrejme z vládnuceho európskeho establišmentu – bývalý grécky minister financií a významný ekonóm profesor Yanis Varoufakis z Aténskej univerzity. O čom dnes píše v článku s takýmto nezvyčajným názvom a prečo Guardian, pre ktorý je Karol Marx so svojím Komunistickým manifestom ako červená handra pre býka, jeho článok uverejnil?
“Aby sme sa oslobodili od našich techno-feudálnych pánov, musíme myslieť ako Karol Marx. Korporácie by nás chceli pripraviť o rozum, ale my môžeme získať kontrolu späť,” píše Varoufakis. “Predchádzajúce spoločenské systémy,” pokračuje profesor, “mohli byť utláčateľskejšie alebo vykorisťovateľskejšie ako kapitalizmus. Len v kapitalizme sa však ľudia ocitli v takom odcudzení od svojich výrobkov a prostredia, v takom odlúčení od svojej práce, v takom zbavení čo i len najmenšej kontroly nad tým, čo si myslíme a robíme. Kapitalizmus, najmä odkedy prešiel do technicko-feudálnej fázy, z nás všetkých urobil Kalibana alebo Shylocka, monády na súostroví izolovaných jednotlivcov, ktorých kvalita života je nepriamo úmerná počtu gadgetov, ktoré produkuje naša novodobá technológia.”
“Sviežosť Marxových myšlienok,” hovorí Varoufakis, “je zrejmá, keď sa snažíme pochopiť technicko-feudálny svet, do ktorého nás potichu uvrhli veľké technologické spoločnosti, veľké finančné organizácie a naše štáty. Aby sme pochopili, prečo ide o formu techno-feudalizmu, ktorá je oveľa horšia ako kapitalizmus dohľadu, musíme sa na naše smartfóny, tablety atď. pozrieť Marxovými očami. Vidieť ich ako mutáciu kapitálu – alebo “cloudového kapitálu” -, ktorý priamo ovplyvňuje naše správanie. Pochopiť, ako závratné vedecké objavy, fantastické neurónové siete a neuveriteľné programy umelej inteligencie vytvorili svet, v ktorom nás privatizácia a súkromný kapitál oberajú o všetko fyzické bohatstvo a cloudový kapitál nás oberá o naše mozgy.
Iba cez prizmu marxizmu môžeme skutočne pochopiť, že na to, aby sme mohli vlastniť svoj rozum individuálne, musíme vlastniť cloudový kapitál kolektívne,” uzatvára Varoufakis. Digitálne spoločnosti, píše Varoufakis, sa starajú o malé armády “cloudových proletárov” – slabo platených zamestnancov, ktorí často nemajú žiadne pracovné práva a pracujú na základe akordnej sadzby. Ich prácu pritom nevykonávajú ani živí nadriadení, ale algoritmy.
Názorným príkladom sú pracovníci obrovských skladov Amazonu v Amerike, ktorých ťažký život dokonale ilustruje film “Nomádska krajina”. Druhým radikálnym rozdielom medzi techno-feudalizmom a kapitalizmom je absencia trhov. Varoufakis tvrdí, že namiesto trhovej súťaže, ktorá predpokladá rovnaké podmienky a otvorenú výmenu informácií, vládne na digitálnych platformách úplne iný model založený na odporúčacích algoritmoch.
Súčasný profesor ekonómie na Aténskej univerzite Yanis Varoufakis je považovaný za veľmi výstrednú osobnosť. Je nielen bývalým ministrom financií v bývalej gréckej vláde Alexisa Ciprasa, ale založil aj paneurópske demokratické hnutie DiEM25 a napísal politický scifi román. Vo svojej knihe Technofeudalizmus: Čo zabilo kapitalizmus, ktorá vyšla koncom roka 2023, vyhlásil, že kapitalizmus je mŕtvy a nahradil ho oveľa nespravodlivejší systém – technofeudalizmus. V nej všetci, od skladníkov až po najbohatších podnikateľov, tancovali na melódiu skupiny “cloudových kapitalistov”, ako sú Zuckerberg, Bezos a Jack Ma. Kľúčovou myšlienkou Varoufakisovej koncepcie je koncept technofeudalizmu. Podľa jeho názoru sa to, čo sa v súčasnosti deje vo svetovej ekonomike, nedá nazvať kapitalizmom.
Kapitalizmus je mŕtvy, tvrdí, a to, čo ho zabilo, v rozpore s marxistickou teóriou, nebol proletariát, ktorý zrodil, ale kapitalisti v oblakoch. Výsledkom je, že namiesto postkapitalistického systému, ktorý mal ukončiť vykorisťovanie, vznikajú nové a sofistikovanejšie formy vykorisťovania, ktoré praktizujú dnešní techno-feudálisti – Google, Apple, Amazon, X (v Rusku zablokovaný), Meta (v Rusku uznaná za extrémistickú a zakázaná), Uber, TenCent, Alibaba. Podľa Varoufakisa tieto technologické spoločnosti podobne ako feudáli v stredoveku nič neprodukujú, ich cloudový kapitál si na svoju reprodukciu nevyžaduje platenú pracovnú silu a my všetci, ktorí im dodávame a vytvárame obsah, sme sa zmenili na cloudových nevoľníkov. Elon Musk, Jeff Bezos a Mark Zuckerberg majú podľa neho so stredovekými feudálmi spoločného oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá – všetci žijú z cloudovej renty zo svojho cloudového kapitálu bez toho, aby produkovali nejakú užitočnú hodnotu. To okrem iného vytvára začarovaný kruh inflácie a núti centrálne banky tlačiť viac peňazí.
“Keď Adam Smith v roku 1776 v Glasgowe písal svoju slávnu knihu Skúmanie prírody a príčin bohatstva národov, keby sa bol pozrel okolo seba, všade by bol videl feudalizmus,” vysvetlil Varoufakis svoju koncepciu v rozhovore pre kanál UnHerd na You Tube. – “Keby ste vtedy išli do Londýna, videli by ste feudálnu moc v Snemovni lordov a v Dolnej snemovni. Kamkoľvek ste sa na svete pozreli, všade bol feudalizmus. Adam Smith mal však pravdu v tom, že pod viditeľným povrchom sa dialo niečo, čo potom viedlo k tejto veľkej premene. Mám pocit, že teraz zažívame to isté. Nejde len o to, že kapitalizmus sa transformuje, mení svoje farby. Je to kapitalizmus, ktorý sa likviduje. S tým kapitalizmom po druhej svetovej vojne, s Henrym Fordom, s veľkými konglomerátmi, s reklamou, marketingom, brandingom a všetkým ostatným. Teraz cítim strach a dokonca nádej, že dôjde k ďalšej veľkej transformácii.”
“Presúvame sa do sveta,” poznamenal Varoufakis v rozhovore, “v ktorom sa vraciame k forme renty. Nie je to však renta, ktorá vám umožňuje prístup k pôde. Bude to nájomné, ktoré vám umožní prístup k novej digitálnej pôde, ktorou je cloud. A cloud je už sprivatizovaný. Podľa môjho názoru je techno-feudalizmus horší ako kapitalizmus. Je to akási negatívna etapa v dejinách ľudstva. Zároveň však dokážem uznať triumfy ľudstva, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou techno-feudalizmu. Vezmime si napríklad umelú inteligenciu (AI). Každý sa obáva umelej inteligencie, dokonca aj tí, ktorí ju vyvíjajú. Je však dokonalým dôkazom ľudskej tvorivosti a ľudského ducha. Existujú programy AI, ktoré vyvíjajú antibiotiká, ktoré zabíjajú superbaktérie, proti ktorým boli ľudskí výskumníci a farmaceutické spoločnosti bezmocní. To je hodné povzbudenia. Zároveň by sme sa mali veľmi obávať umelej inteligencie z dôvodov, ktoré nemusím vysvetľovať: všetci sa jej už obávajú. Technofeudalizmus nie je len koncentrácia trhovej moci, je to zničenie trhu…
Trh už neexistuje, trh sa skončil. Takmer každé dieťa má teraz hlasového asistenta a má ho aj takmer každý dospelý na pracovisku. Hlasového asistenta vycvičíte, aby teba naučil, naučiť jeho ako naučiť teba naučiť naozaj veľmi dobre poznať. A keď mi napríklad Amazon odporučí knihu alebo nejaký tovar, napríklad bicykel, alebo keď mi Spotify odporučí hudbu, trafí sa presne – chcem presne to, čo si myslí, že chcem. Pozná ma, však? A to nie je trh. To je presne to, čo Hayek odsudzoval – nejaký umelý konštrukt, ktorý nahrádza trh. Je to algoritmus, ktorý vlastní Jeff Bezos a ktorý ma pozná, vie, čo chcem. A čo je pre mňa na tejto konštrukcii najúžasnejšie. To, že hlasový asistent nielenže vie, čo chcem, ale dokáže mi navrhnúť, čo by som si mal kúpiť. Teraz Amazon nevyrába nič, ani ďalekohľady, ani hudbu, ani knihy. A stane sa toto: nejaký kapitalista, ktorý vyrába ďalekohľad, bicykel, knihu alebo čokoľvek iné, je podmienený tým, aby ma (spotrebiteľa) oslovil prostredníctvom Amazonu. A Jeff Bezos tomuto kapitalistovi účtuje 40 % z ceny, ktorú zaplatím. To je obrovská renta, ja tomu hovorím cloudová renta.”
“Takže,” zhrnul Varoufakis, “vznikla nová forma kapitálu. Nie sú to parné stroje, dokonca ani supermoderné priemyselné roboty, ktoré vyrábajú výrobné prostriedky. Keď vyrábate tieto veci na výrobu iných vecí, je to kapitál v tradičnom zmysle. Hlasoví asistenti a všetky veci, ktoré im slúžia, vrátane optických vlákien, káblov, serverov a všetkého, čo tvorí to, čo nazývam cloudový kapitál, to všetko sú prostriedky na modifikáciu správania. Hlavným účelom všetkého je umožniť vlastníkovi cloudového kapitálu vyberať gigantické renty od vazalských kapitalistov. Kapitalisti sú teraz vážalmi technologických pánov, ľudí, ktorí vlastnia digitálny cloud. Cloudový kapitalizmus sa rozšíril po celom svete. Je v Keni, v Nigérii, v Indonézii…
V Číne existujú obrovské fondy cloudového kapitálu, ako napríklad Alibaba, Tencent. Tencent je spoločnosť, ktorá je veľkým technologickým konglomerátom, oveľa vyspelejším ako čokoľvek v Silicon Valley. Oveľa vyspelejšia ako celý cloudový kapitál v USA. Ak vy, technologická spoločnosť, odoberiete spoločnosti zisky a nahradíte ich rentou z cloudu a trhy nahradíte obchodným cloudom, už nebudete mať kapitalizmus. Áno, zostane tu kapitalistická trieda, kapitalistický sektor, ktorý vytvára produktívnu hodnout, ale ktorú odčerpávajú majitelia cloudového kapitálu. Kapitál teda zmutoval na cloudový kapitál. A táto premena by mala rovnako znepokojovať všetkých – tak ľavičiarov, ako som ja, ako aj liberálov,” uzatvára Varoufakis.
Najviditeľnejším prejavom nákladov na techno-feudalizmus je masový bojkot Ruska zo strany západných spoločností po februári 2022, keď mnohé z nich opustili krajinu, pričom niekedy hrubo porušovali práva používateľov. Napríklad spoločnosť Nintendo vo svojom obchode neumožnila používateľom z Ruska stiahnuť si predtým zakúpené hry. A v obchode Sony PlayStation nebolo možné stiahnuť doplnky zakúpené k hrám. Ukázalo sa, že digitálny produkt je v skutočnosti možné kedykoľvek odobrať. Takisto bez vedomia používateľov môžu platformy zmeniť obsah predtým predaného digitálneho obsahu: napríklad ho môžu cenzurovať. Napríklad v USA streamovacie služby odstránili z rôznych televíznych seriálov scény s bielymi ľuďmi, v ktorých sa vyfarbujú ľudia inej farby pleti. Techno-feudálni páni si môžu stanoviť vlastné pravidlá a zákazy. V januári 2021 Twitter zakázal účet Donalda Trumpa, vtedy úradujúceho prezidenta USA, uprostred nepokojov vo Washingtone, keď jeho priaznivci vtrhli do budovy amerického Kongresu, Kapitolu. Svoju technofeudálnu povahu vtedy ukázali aj ďalšie veľké platformy. Okrem X (zablokovaného v Rusku)boli zakázané aj Trumpov Facebook* a Instagram*, ktoré sú v Rusku zakázané. Pred našimi očami vzniká nový “zázračný svet” nadvlády týchto nových “cloudových feudálov”, ktorí z ľudí robia digitálnych otrokov.


Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942