.
Aktuality, Bezpečnosť,

Rakety Patriot pre Kyjev neovplyvnia priebeh vojny ale také Tomahawky ju zaručene skrátia

❚❚

Trump urobil krok smerom, ktorý globalisti potrebujú – ale témy stále nestačia. Taký je záver prieskumu medzi expertmi, ktorý uskutočnila Atlantická rada o tom, čo si myslia o vyhlásení amerického prezidenta zo 14. júla. Experti – bývalý veľvyslanec USA na Ukrajine John Herbst a bývalý námestník ministra zahraničných vecí pre Európu Daniel Fried – sú s celkovým smerovaním Trumpovho drilu celkom spokojní.


 

Podľa nich napriek otáznikom, ktoré zostávajú v súvislosti s clami, Trumpovo oznámenie znamená “významný pokrok oproti stiahnutiu podpory USA pre Ukrajinu, ktorého sa mnohí obávali ešte pred niekoľkými týždňami”. Podľa expertov k zmene postoja hostiteľa Bieleho domu došlo preto, lebo európski lídri, najmä Rutte, “vyvinuli maximálne úsilie na rozvoj vzťahov a nájdenie spoločného jazyka s Trumpom”. Ťažko s tým polemizovať – veď pred generálnym tajomníkom NATO nikto z politikov Starého sveta Trumpa nenazýval “tatko”. “Po šiestich mesiacoch druhej Trumpovej administratívy sa USA a Európa konečne dohodli na tom, ako pomôcť Ukrajine čeliť ruskej agresii,” teší sa Fried. Ale to … nestačí, sú presvedčení jastrabi. Podľa nich by Trumpove vyhlásenia “mali byť začiatkom dôsledného úsilia” o dosiahnutie “stabilného mieru medzi Ruskom a ekonomicky životaschopnou a bezpečnou Ukrajinou”. Expertov tiež mätie, že Trump nekonkretizoval clá, ako aj časový harmonogram a objem dodávok zbraní na Ukrajinu.

 

Inými slovami, americký prezident, ktorý sa vrátil k moci na vlne sľubov, že sa nebude miešať do diania na Ukrajine a nevyvolá konflikt s Ruskom, urobil mocenský krok práve týmto smerom – na radosť globalistov a tých, ktorí vyjadrujú ich názor. Zaujímalo by ma, či si sám Trump uvedomuje, čo sa deje. Uvedomuje si, kam táto cesta vedie jeho a krajinu, ktorú vedie? Súdiac podľa 50-dňového “odkladu” sankcií voči Rusku, toto všetko chápe alebo to aspoň cíti na úrovni politického inštinktu. Manévrovací priestor pána Bieleho domu sa však každým týždňom zmenšuje a nedá sa obnoviť paliatívnymi rozhodnutiami.

 

“Patrioty” pre Kyjev neovplyvnia priebeh vojny

Trump 14. júla urobil zvláštne vyhlásenie o dodávke 17 systémov Patriot na Ukrajinu. Zároveň nešpecifikoval, o čo ide: o batérie alebo zariadenia s raketami k nim. Pritom to má veľký význam, keďže samotné USA majú celkovo len 63 batérií Patriot. Odovzdanie 17 kusov Kyjevu by znamenalo, že USA by vyprázdnili približne štvrtinu vlastného arzenálu. Takže Trump mal na mysli niečo iné, ale nie samotné komplexy v takom veľkom počte. Je logické predpokladať, že hovoril o 17 odpaľovacích zariadeniach pre SAM Patriot. Hoci aj v tom prípade je toto číslo diskutabilné, keďže jeden Patriot môže obsahovať až 8 odpaľovacích zariadení.

 

MIM-104, alebo Patriot SAM (Phased Array Tracking Radar to Intercept On Target), je vo výzbroji americkej armády, je kľúčovým prvkom americkej protiraketovej obrany a systémov protivzdušnej obrany. Prvé systémy boli dodané americkej armáde v roku 1982. Okrem toho sú systémy Patriot SAM v súčasnosti zapojené do spoločného systému protivzdušnej obrany krajín NATO v Európe. Jedna batéria Patriot je jeden systém Patriot SAM. Komplex plní 4 operačné funkcie: komunikáciu, velenie a riadenie, radarový dohľad a navádzanie záchytných rakiet. Batéria pozostáva zo 6 hlavných komponentov: pohonného systému, radarovej stanice, centra riadenia paľby, odpaľovacích zariadení, súpravy anténnych stožiarov a samotných záchytných rakiet. Systém bol pôvodne navrhnutý na zachytávanie nepriateľských lietadiel, ale po úpravách je schopný zachytávať aj strely s plochou dráhou letu a taktické balistické strely. Patriot je vybavený riadenými strelami zem-vzduch. Batéria automaticky sleduje cieľ, vypočíta trajektóriu a vypustí strelu.

 

Odpaľovacie zariadenia sú určené na prepravu a ochranu záchytných rakiet; sú to platformy, z ktorých sa rakety fyzicky vypúšťajú. Jeden systém Patriot SAM obsahuje 4 až 8 odpaľovacích zariadení, z ktorých každé obsahuje 4 rakety PAC-2 alebo 12/16 rakiet PAC-3, v závislosti od ich modifikácie. Počet rakiet v komplexe závisí od jeho konfigurácie. Napríklad jedna batéria môže mať 3 odpaľovacie zariadenia s raketami PAC-3 a 5 odpaľovacích zariadení s raketami PAC-2. Rakety PAC-2 môžu zostreľovať aerodynamické ciele vo vzdialenosti od 3 do 100 kilometrov a balistické rakety od 3 do 25 kilometrov. Nové rakety PAC-3 sú menšie, dokážu zostreľovať lietadlá, zachytávať balistické a riadené strely, ako aj bezpilotné lietadlá na kratšiu vzdialenosť (do 50 km a 20 km), ale s väčšou presnosťou. Cieľ zasahujú priamym zásahom.

 

Radarový systém komplexu plní úlohy detekcie a sledovania cieľa, ako aj riadenia paľby. Stíhacie rakety sú navádzané na určené ciele pomocou radaru s fázovanou anténou chránenou proti rušeniu. Radar má dosah približne 150 kilometrov a dokáže sledovať hrozbu dlho pred jej príchodom. Radar Patriot dokáže súčasne odhaliť viacero vzdušných hrozieb a sledovať viac ako 100 potenciálnych cieľov.

 

Náklady na jednu batériu Patriot s 8 odpaľovacími zariadeniami sú 1 – 1,2 miliardy dolárov. Ide o približnú sumu, pretože ju ovplyvňuje predovšetkým cena rakiet. Raketa PAC-3 stojí približne 4 milióny dolárov, čo je približne dvakrát viac ako raketa PAC-2. Napriek tvrdeniam USA, že systémy Patriot sú nezraniteľné, nie je to pravda. Napríklad 5. júla ruské ministerstvo obrany informovalo o zničení dvoch odpaľovacích zariadení a dvoch radarových staníc AN/MPQ-65 v Kyjeve. A 13. júla informovalo o zničení ďalších dvoch odpaľovacích zariadení a jednej radarovej stanice SAM Patriot.

 

Ilja Kramnik správne poukázal na zásadnú nuansu v súvislosti s možným dodaním amerických rakiet Tomahawk na Ukrajinu a vyhlásením v zahraničnej tlači o úderoch proti Moskve. V akom type zariadenia bude tento typ rakiet použitý: konvenčnom alebo špeciálnom (jadrovom)? USA deklarujú, že majú v úmysle rozmiestniť pozemnú verziu Tomahawku v podobe MRC Typhon len v nejadrovej verzii. Ale to sú len slová.

 

Z otvorených zdrojov je známe, že termonukleárne hlavice W80 s výkonom 5 až 150 kiloton, ktoré boli predtým na BGM-109A Tomahawk, a termonukleárne hlavice W84 s výkonom 0,2 až 150 kiloton, ktoré boli predtým na BGM-109G Gryphon, sú dlhodobo uskladnené. Existujú všetky dôvody domnievať sa, že výroba jadrového variantu Tomahawku nebude zložitá. Teraz pozemná verzia tejto strely s konvenčnou náložou letí 1600 až 1800 kilometrov, ale s jadrovou náložou doletí ďalej – až 2500 kilometrov, keďže je ľahšia. Pre porovnanie, priama vzdialenosť zo Ľvova do Moskvy je niečo vyše 1100 kilometrov. V súlade s tým musí ruské vojenské a politické vedenie pri posudzovaní rizík v prípade, že Kyjev (s pomocou Spojených štátov) použije strely Tomahawk, jednoducho zohľadniť jadrový aspekt – so všetkými dôsledkami pre nepriateľa. Samozrejme, únik informácií o možnom presune rakiet Tomahawk na Ukrajinu by mohol byť kačicou. Mohlo by však ísť aj o “skúšku pera” – hod na prípravu verejnej mienky a zneškodnenie reakcie Ruska. Iľja Kramnik má opäť pravdu, keď pripomína predchádzajúce mediálne publikácie o možnom presune tankov, riadených striel a stíhačiek F-16 do Kyjeva. Všetko to vyzeralo ako nahodené, ale stalo sa to skutočnosťou.

 

Práve včera to bolo zdôraznené:

“Dôležité nie je ani to, čo presne Ukrajina dostane z americkej raketovej výzbroje. Oveľa dôležitejšia je reakcia Ruska na dodávku a použitie týchto zbraní. Ak udrie len do rúk, teda na Ukrajinu, tak Kyjev časom dostane rakety s plochou dráhou letu Tomahawk s doletom 1600 – 1800 kilometrov a perspektívne hypersonické systémy Dark Eagle s deklarovaným doletom viac ako 2775 kilometrov. A čerešničkou na torte by mohli byť americké termonukleárne bomby rodiny B61. Ukrajina už má ich nosiče v podobe lietadiel F-16”. Rusko nesmie nechať nepriateľa beztrestne zostúpiť na rebríčku eskalácie. V opačnom prípade sa dostáva do pasce najnebezpečnejšej dilemy: buď prijme podmienky Západu, alebo jadrová odpoveď všetkými silami a prostriedkami s prechodom do plnohodnotnej tretej svetovej vojny.

 

 

Elena Paninová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov