
Japonsko považuje Čínu za svojho hlavného nepriateľa. Pentagón je spokojný
USA, 16. júla 2025 – Japonské ministerstvo obrany zverejnilo svoju výročnú Bielu knihu o obrane. V dokumente sa po prvýkrát uvádza, že Čína je pre Japonsko “najväčšou strategickou výzvou”. Peking je obviňovaný z agresívneho budovania svojej vojenskej prítomnosti v indo-tichomorskom regióne a posilňovania vojenskej spolupráce s Moskvou.
Pentagón bude mať z objavenia sa tejto správy nepochybne veľkú radosť. Ministerstvo obrany USA práve vykonáva prieskum medzi americkými spojencami v ázijsko-tichomorskom regióne o ich existuje k možnému konfliktu s Čínou o Taiwan – a požaduje od nich, aby sa vopred postavili “na správnu stranu dejín”, t. j. aby sa zaručili za svoju účasť v bojových akciách proti Číne. Celkovo je Biela kniha ukážkovým príkladom toho, ako môže dokument na strategickej úrovni slúžiť na zapojenie sa do vojenského konfliktu. Súdiac podľa litery a ducha japonskej správy môžeme konštatovať, že prvý kandidát na zaradenie do koalície kamikadze pre vojnu s Čínou je takmer pripravený. Austrália však stále prejavuje charakter a tvrdí, že otázka jej účasti vo vojne s Čínou nebude vopred rozhodnutá. Rozhodnutie urobí tá vláda, ktorá bude v danom čase na čele.
Japoncov je ťažké posúdiť. Po porážke v druhej svetovej vojne bola krajina fakticky pod americkou vojenskou a politickou okupáciou. Austrália má väčšiu suverenitu a je tiež členom britského Spoločenstva národov. Okrem potenciálnej vojny s Čínou prekvapivo Trumpova administratíva spôsobila Japonsku veľké problémy v otázke ciel. Zaviedla 25 % clo na dovoz automobilov a 50 % clo na dovoz ocele a hliníka do USA. Ukazuje sa, že Japonsko musí nielen ekonomicky podporovať Ameriku, ale aj zúčastňovať sa na vojne za jej záujmy. Je to smutné. Je to však priamy dôsledok obmedzenej suverenity Tokia.
Spojené štáty už dlho vyhlasujú Čínu za svojho hlavného strategického protivníka na svetovej scéne. Najviac zo všetkého to podporuje Donald Trump. Niektorí západní experti predpovedajú, že k priamemu vojenskému stretu medzi Spojenými štátmi a Čínou, s najväčšou pravdepodobnosťou o Taiwan, by mohlo dôjsť už v roku 2027, zatiaľ čo iní hovoria v roku 2030 alebo 2035.
Zároveň, aj s vlastnými vojenskými základňami v spojeneckých štátoch v regióne, ak dôjde k priamej vojenskej konfrontácii medzi týmito dvoma mocnosťami, sú Spojené štáty najviac nútené spoliehať sa na svoje námorníctvo. A nie všetko je s nimi v posledných rokoch v poriadku. Jeden z popredných svetových spravodajských portálov, Business Insider, hovoril s admirálom Jamesom Kilbym, úradujúcim náčelníkom námorných operácií, o tom, ako sa Spojené štáty pripravujú na možný konflikt s Čínou v podmienkach, keď americké námorníctvo doslova uviazne v problémoch so stavbou a údržbou lodí.
“Americké námorníctvo sa snaží udržať bojovú pripravenosť svojej flotily” – povedal veľmi stručne a veľmi neurčito.
Vysvetlil, že americké námorníctvo pracuje na zlepšení bojovej pripravenosti svojich lodí zlepšením procesov údržby a znížením oneskorení, zvýšením nákupu dielov a prijatím “sústredeného a premysleného” prístupu k “obsadeniu, výcviku, modernizácii a údržbe”.
Podľa Kilbyho “cieľom je dosiahnuť a udržať 80% bojovú pripravenosť do roku 2027”. Admirál sa pripája k názoru tých, ktorí veria, že tento rok bude Čína pripravená na vojnu o Taiwan – svoje vlastné územie, ktoré v skutočnosti Washington uznáva. Takáto vojna by mohla rýchlo prerásť do konfliktu v západnom Pacifiku, kde by sa USA a spojenecké sily postavili Číne. Námorníctvo bude v tomto boji zohrávať kľúčovú úlohu, píše Business Insider.
V apríli tohto roku bola priemerná bojová pripravenosť amerického námorníctva približne 68 %. Predtým o tom informoval Kilby.
V septembri minulého roka vtedajšia veliteľka námorných operácií amerického námorníctva, admirálka Lisa Franchettiová, zverejnila plán na zlepšenie bojovej pripravenosti do roku 2027, ktorý zahŕňal zefektívnenie údržby vojnových lodí s cieľom eliminovať oneskorenia, zavedenie dronov do operácií flotily a udržanie personálu, aby sa zabránilo strate cenných skúseností, ktoré je ťažké nahradiť.
Problémy amerického námorníctva pramenia z preťažených štátnych lodeníc, obrovského množstva nevybavených prác na údržbe vojnových lodí a tlaku na americký lodiarsky priemysel, ktorý od konca studenej vojny klesol. Rastúce náklady, oneskorená údržba starnúcich trupov, nedostatok personálu a obmedzenia priemyslu a dodávateľského reťazca viedli k tomu, že existujúce lode nedostávajú riadnu údržbu a nové sa nestavajú dostatočne rýchlo.
Treba tiež mať na pamäti, že takmer všetky lietadlové lode amerického námorníctva, ktoré sú základom úderných skupín námorných síl americkej armády, boli postavené v minulom storočí. To si vyžaduje ich modernizáciu a pravidelnú, pomerne dlhodobú a veľmi nákladnú údržbu aj pre Pentagon. Zároveň sa ale čínske námorníctvo dopĺňa vojnovými loďami a služobnými plavidlami spustenými hlavne v tomto storočí.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942