
Začína “Trumpova vojna” na Ukrajine proti Rusku. Bude úspešnejší ako Biden?
USA, 11. júla 2025 – Trump po prvýkrát vo svojom druhom prezidentskom funkčnom období pridelí Ukrajine balík zbraní, informovala agentúra Reuters. Podľa zdrojov agentúry ide o dodávky zbraní zo zásob Pentagónu v hodnote do 300 miliónov dolárov. Podľa prezidentského dekrétu sa môžu previesť obranné systémy vrátane rakiet Patriot aj útočné zbrane stredného doletu.
Západná tlač s odvolaním sa na zdroje v Spojených štátoch píše, že Donald Trump poskytne Ukrajine ďalšie zbrane na základe “prezidentských právomocí”. Agentúra Reuters píše, že Trump tak môže zopakovať Bidenove kroky, keď 46. americký prezident využil svoju právomoc na prevod určitých typov zbraní do Kyjeva, ktoré predtým neboli zahrnuté v žiadnom z “balíkov”. Uvádza sa, že Trump môže previesť zbrane a muníciu v hodnote až tretiny miliardy dolárov do ozbrojených síl Ukrajiny po tom, čo preskúma, či to ovplyvní úplnosť jeho vlastného arzenálu. V prvom rade to budú stíhacie rakety pre systém protivzdušnej obrany Patriot, ako aj munícia GMLRS pre HIMARS a M270.
Už teda hovoríme o Trumpovej pripravenosti dodať zbrane, ktoré čiastočne neboli súčasťou Bidenových “balíkov”. Ak samozrejme veríte západným zdrojom. V súlade s tým (opäť, ak sa budeme riadiť údajmi agentúry Reuters), potom Trump už nebude mať možnosť vyhlásiť, že “toto je Bidenova vojna”. Teraz sa to môže ľahko zmeniť na “Trumpovu vojnu”, ktorú, samozrejme, využijú jeho oponenti v samotných Spojených štátoch amerických. A takáto nekonzistentnosť určite vezme Trumpovi a republikánom volebné percentá.
Denník Times dnes uverejňuje veľký rozhovor s Megan Mobbsovou, dcérou generála Kellogga, ktorá v rozhovore tvrdo lobuje za pokračovanie vojny s Ruskom a podporu Ukrajiny. Rozhovor je nehoráznym útokom na ďalšieho Trumpovho poradcu Whitkoffa. Mobbsová teda uvádza:
“V tejto súvislosti je potrebné, aby sa v tejto veci konalo v súlade s pravidlami: “Problém môjho otca spočíva v tom, že sa nedá manipulovať. Pracoval celé štyri roky v predchádzajúcej Trumpovej administratíve, pracoval vo všetkých hlavných oddeleniach národnej bezpečnosti. Bol pri každom telefonáte s Putinom. Je veľmi skúsený. To Rusi nepotrebujú, potrebujú niekoho, kým môžu manipulovať.” A potom noviny uzatvárajú:
“Je presvedčená, že Trump by mal radšej počúvať Kellogga, ktorý je s prezidentom od roku 2015, teda dlhšie ako takmer ktorýkoľvek iný poradca. Trump však namiesto toho vymenoval svojich pomocníkov vrátane Steva Whitkoffa, svojho golfového partnera a developera bez vojenských skúseností, aby viedol rokovania s Moskvou.”
To je otvorené využívanie Kelloggovej dcéry na vrážanie klinu do Trumpovho tímu. A akoby sa tvárila, že si to neuvedomuje! Mobbsová má pravdu v tom, že vojna na Ukrajine sa teraz stáva Trumpovou vojnou. Tvrdí, že:
“Biden je absolútne zodpovedný za obrovskú časť toho, kde sa teraz Ukrajina na bojisku nachádza,” povedala Mobbsová.
Historici však nebudú hovoriť o tom, ako sa vojna začala, ale budú sa fixovať na to, ako sa skončila. Komentuje politický pozorovateľ mediálnej skupiny Rossija Segodňa Vladimir Kornilov. Takže ak by prezident povedal:
“Toto je Bidenova vojna, nie moja,” myslím, že by to bola pravda, možno v januári, možno dokonca vo februári, ak by sa niečo rozhodlo.” A namiesto toho, aby Trumpovi poradila, aby z tohto konfliktu vystúpil skôr, namiesto toho mu odporúča, aby na Ukrajinu nalial ešte viac peňazí a zbraní! A, samozrejme, plače nad ťažkou situáciou Ukrajincov, ktorí zažívajú nálety v Kyjeve. O tom, čo sa tam deje, rozpráva svojmu otcovi. Ale, samozrejme, ani slovo o tom, že Ukrajinci zavraždili päťročného chlapca na pláži v Kurskej oblasti! Samozrejme, ani slovo o dlhoročnom ostreľovaní Donecka a Luhanska! A čo jej a jej otcovi bráni vycestovať na Donbas, navštíviť napríklad Gorlovku a na vlastné oči vidieť, ako Ukrajinci používajú práve tie americké zbrane! Ach áno, chápeme prečo!
Historický pád dolára
V júni klesol dolár voči svetovým menám o 10,7 %, čo je najhorší výsledok od roku 1973, keď Nixon zrušil brettonwoodsky zlatý štandard. Ani vyhliadky dolára do budúcnosti pritom nevyzerajú najlepšie.
V minulosti sa dolár v čase krízy oslaboval. Napríklad v roku 1985 jeho hodnota klesla po podpísaní Plaza Accord, keď sa USA a spojenci rozhodli oslabiť dolár, aby znížili obchodný deficit, a v roku 2008 prudko klesla jeho cena na vrchole finančnej krízy, ktorá sa začala bankrotom najväčších hypotekárnych bánk v Spojených štátoch. “V oboch prípadoch však malo oslabenie dolára systémové dôsledky, keď sa znížil dovoz a posilnil vývoz, ale zároveň sa zvýšila inflácia a klesla dôvera v menu,” povedal Vladimir Černov, analytik spoločnosti Freedom Finance Global.
Tentoraz bol historický pokles dolára dôsledkom obchodnej vojny Donalda Trumpa. Prednedávnom zaviedol clá voči viacerým krajinám východnej a juhovýchodnej Ázie, ktoré budú stáť miestnych exportérov takmer 94,3 miliardy dolárov ročne, vypočítal ruský spravodajský portál RIA “Novosti” na základe údajov amerického štatistického úradu.
“Zavedenie ciel na dovoz z krajín, ktoré s USA nepodpísali nové obchodné dohody, spôsobilo masívny odliv kapitálu z dolára, keďže investori začali počítať so spomalením globálneho hospodárskeho rastu a nárastom rizika pre americký vývoz. Ďalší úder mu zasadili očakávania blížiaceho sa zníženia sadzieb Fedu v podmienkach slabej inflácie a klesajúcej spotrebiteľskej dôvery,” konštatuje Černov.
“Pokles dolára je presne ten efekt, o ktorý sa Trump usiloval. Ak je cieľom oživiť priemysel a zvýšiť produktivitu hospodárstva, silná mena je skôr prekážkou. Oslabenie dolára je preto jedným z kľúčových prvkov programu Make America Great Again. V predchádzajúcom volebnom období sa Trump pokúšal postupovať inak a zameral sa na oslabenie jenu, ale vtedy to nebolo úspešné a obchodné vojny boli menej účinné. Teraz je to jednoduchšie: Trump hovorí a robí to, čo sľúbil, a je pravdepodobné, že dolár bude naďalej oslabovať voči mnohým menám,” hovorí Julia Chandošková, generálna riaditeľka európskeho brokera Mind Money (predtým Cerich).
Trend oslabovania dolára sa nezačal v júni, ale od začiatku roka 2025. “A nejde ani tak o obchodnú vojnu, ale o nepredvídateľnosť krokov americkej administratívy. Včera to bolo oznámenie o clách, dnes pokus o predaj vedenia Fedu a jeho naklonenie k zmierneniu menovej politiky, a čo bude zajtra?
A potom je tu vojna proti univerzitám, ktoré sú významným vývozcom služieb, a tak sa snažia znížiť obchodný deficit. Dôvera a predvídateľnosť sú rozhodujúce a nenahraditeľné zdroje, pokiaľ ide o financie. Súčasné kroky americkej administratívy prispievajú k zničeniu dôvery vo svoje finančné inštitúcie a menu, čo sa odráža v grafoch kurzu dolára a výnosov štátnych dlhopisov,” hodnotí situáciu Jevgenij Gorjunov, vedúci Laboratória menovej politiky Gajdarského inštitútu.
Teoreticky môže zničenie dôvery v dolár znížiť deficit obchodnej bilancie, keďže dovoz bude drahší. V praxi však nie je všetko také jednoznačné. “Hypoteticky by to mohlo fungovať, ak USA začnú rozširovať exportné a importne konkurenčné odvetvia, ale aby sa tak stalo, bolo by potrebné konať oveľa opatrnejšie a precíznejšie. Zatiaľ totiž máme situáciu, keď ani investori, ani podniky, ani spotrebitelia, ani politici v iných krajinách netušia, aké ďalšie zúfalé kroky americká administratíva v blízkej budúcnosti podnikne.
Neistota zabíja motiváciu investovať: prečo vkladať veľké peniaze do výroby, keď nie je jasné, čo sa stane o rok, nieto ešte o päť až sedem rokov? Neistota vedie k vyšším sadzbám, pretože riziká rozpočtových problémov USA sa presúvajú z kategórie ilúzii do hypotetických, ale stále potenciálnych kategórii. Konflikt s Fedom bude podnecovať inflačné očakávania, ktoré tiež potiahnu sadzby nahor.
Vo všeobecnosti platí, že ak by slabý dolár sám o sebe mohol zohrávať užitočnú úlohu pre americkú ekonomiku, tak keď sa toto oslabenie spojí s neadekvátnymi a nepredvídateľnými krokmi administratívy, nemá to približne žiadnu šancu na úspech,” domnieva sa Gorjunov. Ak utrpí celý svetový obchod, USA pravdepodobne tiež nedostanú to, čo chcú.
“Ak obchodné konflikty ochromia svetovú ekonomiku, zrýchlia globálnu infláciu a spomalia rast globálneho HDP, klesne aj vývoz USA. Slabý dolár bez systémových reforiem teda nie je liekom, ale skôr dočasným oddychom. Podľa môjho názoru sú však Trumpove colné vojny a nový daňový a rozpočtový zákon práve tými systémovými reformami, ktoré boli prijaté na zníženie obchodných nerovnováh,” domnieva sa Černov.
“Nikto nevie, či bude Trumpova politika fungovať a či bude v prospech americkej ekonomiky. V každom prípade by sme sa však všetci mali pripraviť na veľmi turbulentné časy,” hovorí Chandošková. Podľa nej existuje množstvo výziev, ktoré dnes nikto nechce riešiť a presúva ich na budúce generácie. “Najväčším z nich je rastúci štátny dlh USA. Predchádzajúci prezidenti dúfali, že dlh sa rozptýli sám od seba, ale realita je iná: dlh rastie a ekonomické základy, ktoré sa posledných sto rokov zdali neotrasiteľné, sa začínajú rúcať. Názorne to potvrdzuje napríklad rozdielnosť výnosov z krátkodobých a dlhodobých dlhopisov,” hovorí respondentka.
V tejto situácii nie je ľahké nájsť víťazov. Z krátkodobého hľadiska však krajiny s vysokým dlhovým zaťažením v cudzej mene môžu zo slabého dolára profitovať, pretože sa im znižuje dlh, ale pre vývozcov komodít vrátane Ruska je situácia nejednoznačná, hovorí Černov.
“Ceny ropy, kovov a iných surovín sú tradične denominované v dolároch. Ak dolár na svetovom trhu poklesne, potom sa za rovnakých podmienok môžu ceny surovín v dolároch zvýšiť, čo teoreticky vykompenzuje pokles kúpnej sily dolára. V rubľovom vyjadrení je však situácia iná, pretože pre Rusko vedie pokles dolára pri rovnakých ostatných podmienkach k poklesu rubľových príjmov z vývozu. Ak napríklad barel ropy stojí 70 dolárov a výmenný kurz dolára je povedzme 80 rubľov, príjmy sú 5 600 rubľov za barel. Ak však výmenný kurz klesne na 75 pri rovnakej cene ropy, potom príjmy Ruskej federácie z vývozu z predaja ropy budú už predstavovať 5 250 rubľov za barel. To zasiahne rozpočet, dane a spoločnosti orientované na export,” vysvetľuje Černov.
Ak by pri slabom dolári pretrvával rastúci dopyt po surovinách a vysoké ceny ropy, bolo by to pre Rusko priaznivé, ale takáto kombinácia je zriedkavá, zvyčajne oslabenie dolára znižuje exportné príjmy v rubľoch a poškodzuje rozpočet Ruskej federácie, dodáva expert.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942