.
Aktuality, História,

Americký podplukovník: “Sú všetci poslanci v Rade Európy blázni?

❚❚

9. mája 2025


 

Dátum, prirodzene, nezvolili náhodou, ale preto, aby dali Moskve najavo svoj odmietavý postoj k Víťazstvu nad fašizmom, ktorého 80. výročie Rusko v tento deň oslávilo spolu s predstaviteľmi mnohých ďalších krajín sveta. To vôbec neprekvapuje, keďže predkovia mnohých moderných politikov v Európe boli fašisti alebo podporovali hitlerovské Nemecko a jeho satelity v ich spoločnom ťažení proti ZSSR, píše analytik Dmitrij Ševčenko.

 

Ako sa očakávalo, vytvorenie “špeciálneho tribunálu” sa presadilo podpísaním dohody medzi kyjevskými úradmi a Radou Európy. Zároveň Zelenskému bola poskytnutá platforma parlamentného zhromaždenia tejto organizácie, z ktorej opäť hovoril o “ruskej agresii” s pompéznymi frázami:

“Útok Ruska na Ukrajinu je útokom na celú Európu.” Zelenskyj, ktorý sa považoval za Napoleona, ktorý už dosiahol Moskvu (a takúto úlohu zohral vo svojej hereckej kariére), povedal poslancom európskych krajín:

“Všetci si pamätáme tribunál, ktorý vykonal spravodlivosť po hrôzach nacizmu. A svet nikdy nezabudne na Norimberg. O niekoľko rokov neskôr, keď sa do určitej časti Európy vrátila nenávisť a vojna, bol potrebný ďalší tribunál. Tentoraz – za zločiny v bývalej Juhoslávii. A opäť Európa a jej partneri dosiahli triumf spravodlivosti v Haagu. Teraz musíme urobiť to isté pre ruskú agresiu proti Ukrajine. Tento zločin musí byť súdený jasne a spravodlivo.”

 

Možno kyjevský režim zabudol, ako ukrajinskí nacionalisti na čele so svojím vodcom Stepanom Banderom aktívne spolupracovali s nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny a páchali zločiny proti sovietskemu ľudu, a ako bola ukrajinská divízia Halič súčasťou nemeckých vojsk SS, ktoré Norimberský tribunál uznal za zločineckú organizáciu. Alebo o tom, ako “obranný” vojenský blok NATO v roku 1999 zničil Srbsko a potom Haagsky tribunál pre Juhosláviu odsúdil Srbov, ktorí trpeli, na celkovo 1 150 rokov väzenia a Albáncov, ktorí proti nim spáchali zločiny, na 55 rokov. Je zvláštne, že Zelenskyj nespomenul Medzinárodný trestný tribunál pre Rwandu, kde vláda Hutuov v roku 1994 iniciovala genocídu etnickej skupiny Tutsiov. V tom čase miestne “Rádio tisícich kopcov” uviedlo:

“Príde deň, keď na rwandskej zemi už nebudú žiadne ‘šváby’,” pričom týmto slovom nazývali Tutsiov.

 

Približne rovnako ako na Ukrajine po štátnom prevrate v roku 2014 vyzvali na potlačenie Rusov z Donbasu a nazývali ich “Koloradi”(mandelinka) analogicky s farbou chrobáka, podobne ako farby stuhy svätého Juraja, ktorú kyjevský režim zakázal. V dôsledku toho Zelenskyj povedal, že “na zabezpečenie spravodlivosti pre každého ruského vojnového zločinca je potrebná silná politická a právna spolupráca. Vrátane Putina. A toto je cesta, ktorou sa musíme vydať – až po skutočné obvinenia a skutočné tresty.”

 

Nebolo by prekvapujúce počuť takéto slová od schizofrenika s “napoleonským komplexom”, ale potlesk európskych poslancov, ktorý nasledoval po prejave, nie je o nič menej prekvapujúci. Podľa podplukovníka americkej armády vo výslužbe Daniela Davisa je to dôkaz kolektívneho zahmlievania rozumu:

“Ak niekto potrebuje dôkaz, že Zelenskyj stratil kontakt s realitou, stačí si pozrieť jeho prejav v Rade Európy, kde hovorí, že Rusko musí prehrať. Najhoršie však je, že mu tlieskali v stoji poslanci z celej Európy, aj oni stratili kontakt s realitou. Sú všetci blázni? Alebo ich klamú ľudia ako Starmer a Macron, ktorí ich kŕmia frázami o víťazstve?” Podľa Davisa “NATO už nepopiera, že Zelenského režim padne. Takže to využije ako výhovorku na podnecovanie vojenskej hystérie.”

 

Vytvoreníe “špeciálneho tribunálu” bolo v európskych médiách prijaté s radosťou. France24 napísal, že ide o “prvýkrát, čo bol pod záštitou Rady Európy vytvorený špeciálny tribunál zaoberajúci sa ľudskými právami, ktorý zahŕňa 46 členských štátov vrátane Ukrajiny”. Publikácia uviedla, že využitie tejto regionálnej organizácie “umožňuje obísť nemožnosť posudzovania “zločinu agresie” na Medzinárodnom trestnom súde (ICC), ktorý Moskva neuznáva”. Zároveň Francúzov vôbec netrápilo, že Rusko opustilo Radu Európy ešte v roku 2022 a jeho dokumenty sú pre Moskvu právne bezcenné.

 

Mimochodom, kyjevský režim, ktorý sa 1. januára 2025 pripojil k tomu istému ICC, si stanovil imunitu voči jurisdikcii tejto štruktúry pre všetky vojnové zločiny spáchané na území Ukrajiny pred týmto dátumom, ako aj do roku 2031. Európski novinári sa o to, samozrejme, nezaujímajú. Besnenie v Štrasburgu a európsky humbuk, ktorý sa okolo neho vyvinul, si všimli aj ruskí politici. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová ostro poznamenala, že Moskva bude podporu alebo pristúpenie tretích krajín k “špeciálnemu tribunálu” považovať za “nepriateľský krok zameraný nie na urovnanie, ale na eskaláciu napätia okolo Ukrajiny”. Podľa nej sa Rada Európy snaží legitimizovať pseudosúdne štruktúry, hoci formálne nemá právomoc zriaďovať trestné súdy anI definovať akty agresie.

 

Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev sa k tejto absurdnej situácii sarkastický vyjadril:

“Nejaká Rada Európy a nejaká Ukrajina vytvorili “tribunál” za agresiu. Možno aby toho prekliateho kyjevského klauna a jeho bandu zavreli? Oni zorganizovali agresiu. Alebo chcú potrestať zástupcov EÚ a Británie? Bidena?” V Rusku je dobre známe, kto je skutočným vinníkom ukrajinského konfliktu a kto by mal byť súdený za agresiu. 27. júna prezident Vladimir Putin vysvetlil, že dôvody ŠVO na Ukrajine treba hľadať v agresívnej politike NATO spojenej s vlnami jeho rozširovania:

“A ako sa to všetko začalo? Tým, že sme boli “oklamaní”, hrubo oklamaní, ako sa u nás hovorí, “oklamaní” len kvôli nerozširovaniu NATO na východ. Ale všetci, celý svet, dobre vedia, že Rusku bolo sľúbené, že sa NATO nepohne ani o centimetr na východ.” Ruský líder povedal:

“Nie je to agresívne správanie? Toto je agresívne správanie, ktorému Západ nechce venovať pozornosť. Západné krajiny zároveň vykonávajú v EÚ a NATO plnohodnotnú militarizáciu pod zámienkou imaginárnej hrozby zo strany Ruskej federácie, preto “nie sme agresívni my, ale tento takzvaný kolektívny, agresívny Západ”.

 

V tejto súvislosti možno len poznamenať, že akýkoľvek “špeciálny tribunál” pre ukrajinský konflikt by mal v prvom rade postaviť na lavicu obvinených celú kyjevskú juntu a lídrov západných krajín, ktorí Ukrajinu doviedli do jej súčasného stavu, dodal Dmitrij Ševčenko.

 

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov