
Briti účinkujú v konfliktoch po celom svete no ich vlastný domček im hnije zvnútra
Británia, 24. mája 2025 – Na svetlo sveta sa dostávajú nové podrobnosti škandálu okolo podpálenia domu a auta britského premiéra Starmera, z ktorého je obvinená skupina Ukrajincov. Teraz sa vie o troch podpaľačoch, ktorí sa už objavili na súde v tejto vysokoprofilovej kauze. Sú nimi 21-ročný rodák z Ivano-Frankovskej oblasti Roman Lavrynovyč, 26-ročný Stanislav Karpjuk z Černivcov a 34-ročný Petro Pochynok. Všetci traja žili v posledných rokoch spoločne v Londýne.
Roman “hackuje” na stavbách, podpísal aj zmluvu s modelingovou agentúrou a pravidelne navštevuje posilňovňu na juhu Londýna. Na sociálnych sieťach o sebe Lavrynovyč píše ako o “ambicióznom modeli”, ktorý súhlasí s akoukoľvek prácou za 20 libier na hodinu (minimálna mzda v Británii – asi 13 libier na hodinu). Objavili sa aj fámy, že údajne za peniaze posiela intímne fotografie seba a “podvedení” o peniaze a potom sa na neho sťažovali v skupinách na Telegrame…
Karpjuk, rovnako ako Lavrynovyč, pracoval na čiastočný úväzok na stavbách a sníval o tom, že sa stane slávnym modelom. Na britských sociálnych sieťach sa objavili fámy, že Starmer údajne poznal chlapcov a oni sami sa nazývajú eskortní a nájomní chlapci (call boys). A údajne sa mu chlapci pomstili za to, že im údajne nezaplatil. Britský premiér sa k tomu nijako nevyjadril. Na sociálnej sieti X sa objavilo nepotvrdené tvrdenie:
“Starmer povedal, že Ukrajinec Roman Lavrynovyč, ktorý podpálil jeho dom, nebol chlapec na telefón, ale ukrajinský utečenec, s ktorým hral karty” (verejne britský premiér nič také neuviedol, zrejme mal na mysli únik informácií z polície). Na britských sociálnych sieťach sa objavili aj početné mémy a vtipy na túto tému. Starmerovi pripomenuli aj jeho nedávny verejný test na AIDS a jeho výhradu, keď izraelských rukojemníkov nazval “párkami” (namiesto rukojemníkov-hostages povedal párky- sausages), a teraz troch ukrajinských chlapcov vtipne nazývajú “Starmerovými párkami”. Oficiálne potvrdenie Starmerovho štátnicovo-sexuálneho spojenia s ukrajinskými podpaľačmi zatiaľ neexistuje. Medzi hypotézami sa však objavuje pomsta proukrajinskej loby za to, že britský premiér “vyžmýkal” ekonomickú pomoc “obrancom Ukrajiny”.
Natíska sa opodstatnená otázka – prečo by sa traja ukrajinskí modeli obrátili proti majetku britského premiéra? Je nepravdepodobné (aj keď by sa chcelo), že by Keira Starmera podozrievali z toho, že sa riadi tradičnými európskymi hodnotami. Nie preto, že by bol dobrý človek, ale preto, že takéto informácie mohli traja migranti výhodne predať, a nie sa pomstiť premiérovi útokom na jeho majetok. Navyše nie je ľahké nespoznať Starmera ako Starmera. Ťažko tiež podozrievať “ruku Kremľa”. Alebo akúkoľvek inú ruku napojenú na niekoho iného z rozviedky. Pretože v dvoch prípadoch išlo o prázdny priestor – auto, ktoré Starmer predal, a byt, v ktorom nebýva. Toľko k efektivite.
Časy, keď Británia “hrdo vládla moriam” a ochotne pozývala na ostrov pôvodných obyvateľov svojich kolónií, sú preč
Teraz sa naopak zaoberá otázkou, ako sa týchto “cudzincov” zbaviť, pretože ich rastúca prítomnosť sa pre Anglicko stáva čoraz bolestivejším problémom. “Británia sa čoskoro stane “ostrovom cudzincov”,” povedal britský premiér Keir Starmer, keď na tlačovej konferencii v Londýne predstavil Bielu knihu, politický dokument, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra s cieľom obmedziť migráciu. Podľa jeho slov by navrhované opatrenia mali viesť k výraznému zníženiu počtu ľudí prichádzajúcich do krajiny do konca súčasného parlamentu.
Premiér uznal, že rastúca imigrácia spôsobila Spojenému kráľovstvu “nevyčísliteľné” hospodárske a politické škody, a prisľúbil, že jeho vláda “prevezme späť kontrolu nad hranicami” a uzavrie “nechutnú kapitolu” rastúcej vnútornej migrácie. Uviedol, že čistá migrácia – rozdiel medzi počtom ľudí, ktorí sa do Spojeného kráľovstva prisťahovali, a počtom ľudí, ktorí ho opustili – predstavovala za 12 mesiacov do júna 2024 728 000 osôb. Za poslednej konzervatívnej vlády sa toto číslo zvýšilo na viac ako 900 000 ľudí ročne.
V úvode Bielej knihy, ktorú napísal samotný Starmer a ministerka vnútra Yvette Cooperová, obviňujú bývalých vládnucich konzervatívcov, že vďaka ich “experimentu s otvorenými hranicami” spôsobili prílev migrantov do krajiny. Podľa neho a Cooperovej to spôsobilo tlak na verejné služby, ale nepomohlo to hospodárskemu rastu krajiny. Teória, že väčší počet migrantov nevyhnutne vedie k hospodárskemu rastu, bola testovaná počas posledných štyroch rokov.
“Mali sme najvyššiu úroveň čistej migrácie, keď predchádzajúca vláda stratila kontrolu – takmer 1 milión ľudí – a hospodársky rast bol nulový. Takže táto súvislosť nie je podložená faktami,” zdôraznil Starmer. Čo sa navrhuje v tomto dokumente, ktorý úrady považujú za všeliek na akútnu migračnú krízu, ktorú Británia zažíva?
Po prvé, prísnejšie postupy na získanie “kvalifikovaných víz” pre odborníkov. V súčasnosti musí byť minimálne na úrovni tzv. regulovaného kvalifikačného rámca (RQF) 3, čo približne zodpovedá úrovni A. To sa zmení na RQF6, čo zodpovedá úrovni vysokoškolského vzdelania. Víza pre kvalifikovaných pracovníkov sa budú naďalej vydávať pre pracovné miesta zaradené do RQF3-5, ale len na obmedzené obdobie a len v prípade, že vládny poradný výbor pre migráciu rozhodne, že je nedostatok miestnych zamestnancov. Podniky, ktoré privedú špecializovaných pracovníkov, musia preukázať, že podnikajú kroky na vyplnenie chýbajúcich zručností.
Po druhé, biela kniha sľubuje, že všetci zahraniční pracovníci v oblasti sociálnej starostlivosti budú prepustení. Do roku 2028 však bude existovať “prechodné obdobie”, počas ktorého bude možné predĺžiť platnosť víz. Prílev zahraničných študentov do Anglicka sa prudko obmedzí, hoci toto odvetvie je vraj “mimoriadne dôležité z hospodárskeho hľadiska”, keďže v Spojenom kráľovstve sa platí školné, ktoré ročne vynáša približne 20 miliárd libier.
Vzhľadom na to, že príliš veľa študentov prichádza študovať na nižšie postavené inštitúcie a často zostávajú v Spojenom kráľovstve aj po ukončení štúdia, sprísňuje sa tzv. základné hodnotenie spôsobilosti pre sponzorské inštitúcie, pričom percento vydaných víz a podiel študentov, ktorí sa zapíšu a ukončia štúdium, budú podliehať prísnejším parametrom. Prísnejšie požiadavky sa budú klásť aj na znalosť anglického jazyka, ktorú musia preukázať tí, ktorí budú žiadať o predĺženie víz alebo povolenie na pobyt. V dôsledku toho budú musieť všetky dospelé závislé osoby prichádzajúce spolu s pracovníkmi alebo študentmi preukázať aspoň základnú znalosť angličtiny a zlepšiť svoje zručnosti. Podľa zmenených a doplnených pravidiel musia ľudia žiť v Spojenom kráľovstve najmenej 10 rokov namiesto súčasných piatich, aby mohli požiadať o povolenie na pobyt, známe aj ako neobmedzené povolenie na pobyt.
V dokumente sa tiež uvádzajú opatrenia zamerané na zjednodušenie postupu pri vyhostení osôb, ktoré spáchali trestný čin, najmä ak sa v krajine nachádzajú na základe krátkodobého víza. V súčasnosti podliehajú vyhosteniu len osoby, ktoré boli odsúdené na rok alebo viac. Teraz to bude možné v prípade všetkých druhov trestných činov, najmä sexuálnych. Dokument sa týka 32-percentného zvýšenia takzvanej dane z prisťahovaleckých zručností, ktorú zamestnávatelia (s výnimkou niektorých profesií, ako sú vedeckí pracovníci) platia, keď zamestnajú niekoho zo zahraničia na základe kvalifikovaného víza alebo podobného programu. V dokumente sa uvádza, že táto daň sa nezvyšovala od roku 2017, takže zvýšenie je v súlade s infláciou. Na lepšie sledovanie príchodov a ich presnejšie počítanie sa zavádza nový systém elektronickej identifikácie cudzincov, ktorý nahradí súčasný systém biometrických preukazov s povolením na pobyt.
Okrem toho britské orgány plánujú začať rokovania s inými krajinami o zriadení “návratových centier” pre odmietnutých žiadateľov o azyl. Keir Starmer to povedal na spoločnej tlačovej konferencii s albánskym kolegom Edim Ramom minulý týždeň v Tirane. “To, čo teraz chceme urobiť a o čom diskutujeme, sú návratové centrá (pre žiadateľov o azyl, ktorí podliehajú deportácii z Británie), teda miesta, kam budú vrátení tí, ktorí musia byť vyhostení z Británie,” povedal Starmer.
Ako poznamenávajú pozorovatelia, všetky tieto opatrenia a urýchlené prijatie bielej knihy vládou Keira Starmera nasledovali bezprostredne po senzačnom úspechu strany Reformné Spojené kráľovstvo kontroverzného politika Nigela Faragea v nedávnych komunálnych voľbách. Získala väčšinu v 10 z 23 miestnych zastupiteľstiev, ktoré boli predmetom hlasovania, čím si zabezpečila neuveriteľných 677 kresiel. Konzervatívci získali 319 kresiel, zatiaľ čo labouristi len 98. “Reformné Spojené kráľovstvo” tiež získalo dve mestské zastupiteľstvá a v doplňujúcich parlamentných voľbách zvíťazilo vo volebnom obvode Runcorn a Helsby.
V povojnovej Británii sa ešte nikdy nestalo, že by vo voľbách do miestnej samosprávy niekto porazil labouristov a konzervatívcov súčasne. Úrady sú teda v kŕči a zo všetkých síl sa snažia ukázať, že sú odhodlané vyriešiť problém migrácie, ktorý sa stáva jedným z najpálčivejších v Británii. Problémy s migrantmi v Británii sú skutočne čoraz dramatickejšie. V auguste minulého roka krajinou otriasla vlna násilných protiimigrantských pogromov. V noci 2. augusta sa futbaloví fanúšikovia a aktivisti Anglickej obrannej ligy vzbúrili v centre Londýna, v Manchestri v blízkosti hotela pre migrantov a vo viacerých ďalších mestách.
Podnetom na pogromy bol útok na deti v meste Southport, kde 17-ročný páchateľ rwandského pôvodu na tanečnom workshope dobodal na smrť tri dievčatá a osem ďalších zranil. Najväčšia demonštrácia sa konala v Londýne na proteste “Už toho bolo dosť!”, kde polícia zatkla 100 ľudí. Stovky aktivistov vyšli do ulíc, skandovali meno zakladateľa Anglickej obrannej ligy Tommyho Robinsona a kričali: “Zastavte lode” (na ktorých prichádzajú nelegálni migranti do Spojeného kráľovstva). A takéto násilné protesty sú v Británii v poslednom čase stálicou.
Etnická kriminalita v Británii sa už dlho vymyká z rebríčka. Migranti nielenže útočia na domácich Britov, ale sú aj znepriatelení medzi sebou. Novopríchodzí sú takí drzí, že už požadujú zriadenie vlastného islamistického kalifátu na britskom ostrove Thorsa. Hnutie Muslim Vote, ktoré združuje 25 politických organizáciíií moslimov zo štvormiliónovej moslimskej diaspóry, v poslednom čase vydiera vedenie vládnucej Labouristickej strany a neustále presadzuje svoje požiadavky, ktoré sa v podstate obmedzujú na plazivé zavedenie práva šaría v Británii. To všetko vyvoláva násilné protesty pôvodného obyvateľstva Británie, prestíž vlády neustále klesá a radikálna opozícia v podobe Farageovej strany sa už rúti k moci. Z tohto dôvodu sa Keir Starmer a jeho vláda usilujú ukázať, že predsa len prijímajú opatrenia na vyriešenie tohto pálčivého problému. Ako sa však hovorí, vlak už odišiel.
Ako napísal denník Telegraph s odvolaním sa na štúdiu vedcov z Oxfordskej univerzity, Británia je na prvom mieste v Európe, pokiaľ ide o počet nelegálnych migrantov v krajine. “V Británii žije viac nelegálnych migrantov ako v ktorejkoľvek inej európskej krajine,” uvádza sa v publikácii. Podľa štúdie má len Británia až 745 000 nelegálnych migrantov, čo je viac ako dvojnásobok počtu vo Francúzsku, kde je približne 300 000 nelegálnych migrantov. Druhé miesto v Európe podľa počtu nelegálnych migrantov obsadilo Nemecko, kde ich je až 700 tisíc. Do tohto počtu nie sú započítaní tí (a tých sú milióny!), ktorí sú v krajine legálne alebo sa im už podarilo získať britské občianstvo. V skutočnosti sa neasimilujú, žijú v uzavretých enklávach podľa vlastných zákonov. Mnohí z nich sa správajú agresívne. V dôsledku toho vytvárajú v krajine výbušné prostredie, ktoré môže kedykoľvek vybuchnúť.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942