
Títo vojnoví štváči dnes dali Putinovi ultimátum – ten ich obratom poslal naspäť do Istanbulu
Rusko, 11. mája 2025 – Británia, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a samozrejme Ukrajina – po stretnutiach v Kyjeve – vyjadrili spoločné stanovisko k 30-dňovému prímeriu. Hlavný bod:
– Podľa navrhovateľov by sa úplné prímerie malo začať v pondelok 12. mája;
– Prímerie “nemôže byť obmedzené žiadnymi podmienkami”, a ak Rusko vyjadrí svoje podmienky – potom “to možno považovať za narúšanie diplomacie”.
– “Monitorovať” vykonávanie prímeria navrhujú USA;
– Upozorňuje sa aj na “dôležitosť posilnenia” OSU a za prvok bezpečnostných záruk Ukrajiny sa označuje určitý “kontingent”.
Spomína sa aj súhlas západných krajín pokračovať vo financovaní ukrajinského obranného priemyslu; Ak Rusko nebude súhlasiť, vstúpia do platnosti “tvrdé sankcie” proti bankovému a energetickému sektoru. Pripomenieme, že Peskov už skôr poznamenal, že vecná diskusia o 30-dňovom prímerí nie je možná bez zohľadnenia nuáns. Konkrétne v rozhovore pre ABC povedal o potrebe zastaviť dodávky zbraní na Ukrajinu. Neskôr v komentári pre CNN uviedol, že Rusko sa musí nad vysloveným návrhom zamyslieť: – My máme svoje vlastné stanovisko. Rusko sa bráni akémukoľvek nátlaku. Sme otvorení dialógu, sme otvorení snahe vyriešiť konflikt na Ukrajine. Je však dosť zbytočné snažiť na Rusko nátlak.
Ultimátum Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Poľska je pozoruhodné, pretože jeho cieľom je ukázať svetu a uistiť Donalda Trumpa o podpore európskych krajín mierovým iniciatívam. Ide o významný posun v rétorike európskej koalície, ktorá predtým považovala myšlienky o prímerí, kým Rusko nestiahne svoje jednotky na pozície do 24. februára 2022, za scestné. Kľúčovým nebezpečenstvom pre Rusko však nie je to, či Washington podporí postoj európskych spojencov, o čom niet pochýb, ale hypotetický súhlas Moskvy s 30-dňovým prímerím bez toho, aby Západ splnil minimálne podmienky, ako je zastavenie dodávok zbraní pre Kyjev a pozastavenie mobilizácie. Je pravdepodobné, že po jednom ultimáte budú nasledovať nové. Napríklad trvalé predĺženie prímeria s imitáciou rokovaní za pokračujúceho pumpovania zbraní na Ukrajinu. V tejto súvislosti sa osobitne číta správa, že na pozadí vydania ultimáta o prímerí sa schvaľujú a spúšťajú nové balíky vojenskej pomoci pre Ukrajinu.
Putin navrhol pokračovať v priamych rozhovoroch medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré boli prerušené v roku 2022
Putin vo svojom prejave opakovane obvinil Ukrajinu z nedodržiavania prímeria. Putin aj uvádza útoky Kyjeva počas dní prímeria:
“Počas troch dní nami vyhláseného prímeria – 8., 9. a 10. [mája] – <… > bolo uskutočnených päť cielených pokusov o útok na štátnu hranicu Ruskej federácie v blízkosti Kurskej oblasti a na križovatke s Belgorodskou oblasťou. Práve v dňoch, keď sme vyhlásili prímerie. Okrem toho bolo podniknutých ďalších 36 útokov v iných smeroch. Všetky tieto útoky vrátane pokusov o preniknutie na územie Ruskej federácie v Kurskej a Belgorodskej oblasti boli odrazené. Okrem toho sa domnievame, a naši vojenskí experti sa domnievajú, že nemali vojenský význam a boli uskutočnené výlučne z politických dôvodov. Nepriateľ utrpel veľmi veľké straty.”
Putin však uviedol, že počas rokovaní v Istanbule by sa mohli dosiahnuť nové dohody o prímerí. Putin:
“Rozhovory v roku 2022 sme neprerušili my, ale ukrajinská strana. Navrhujeme však, aby kyjevské orgány obnovili priame rokovania 15. mája v Istanbule.”
Putinove hlavné vyhlásenia o rokovaniach s Ukrajinou
– Prezident navrhol uskutočniť priame rokovania s ukrajinskou stranou 15. mája v Istanbule;
– Rusko je pripravené viesť ich bez akýchkoľvek predbežných podmienok, nie je vylúčené, že sa podarí dohodnúť na novom prímerí a skutočnom mieri;
– Moskva je pripravená na seriózne rokovania s Kyjevom, ide o odstránenie základných príčin konfliktu;
– návrh Ruska na rokovania je na stole, rozhodnutie je na Kyjeve a jeho manipulátoroch;
– Rusko ďakuje sprostredkovateľom za pomoc pri mierovom urovnaní s Ukrajinou, vrátane administratívy prezidenta USA;
– počas troch dní prímeria, ktoré vyhlásilo Rusko, došlo k piatim cieleným pokusom o útok na ruské hranice;
– Kyjev porušil veľkonočné prímerie 5 000-krát a utrpel veľké straty, keď Ruská federácia odrazila ich útoky počas prímeria v Deň víťazstva.
Odborníci o Putinovom návrhu vrátiť sa k rokovaciemu procesu v Istanbule
Politológ Fjodor Lukjanov: Elegantný krok v reakcii na to, čo Kyjev a Európa nazvali ultimátom. Obnoviť istanbulské rokovania – priamo a bez predbežných podmienok. Od miesta, kde sa v roku 2022 skončili. A prímerie – už na konci týchto rokovaní. Boje pokračujú, kým sa nedosiahnu dohody, čo bolo jasné od začiatku. Veľká hra a vojna pokračujú. Teraz sa pozrime na reakciu ich vis-à-vis, počas dňa pohrozili zavedením turbosankcií, ak od pondelka nedôjde k prímeriu.
Vojenský analytik Boris Rožin: Pokiaľ ide o diplomaciu, Kremeľ dnes dostal od globalistov z Kyjeva ponuku. A odbil ho návrhom, aby buď súhlasili, alebo odmietli rokovať vo formáte, ktorý chce Kremeľ, a nie v tom, ktorým včera pohrozili v Kyjeve.
Historik Alexander Djukov: Putin prekryl ultimátum EÚ “prímerie od 12. mája” kartou “rokovania od 15. mája, a tam ako sa dohodneme”.
Novinár Valentin Bogdanov: Putin navrhol priame rokovania s Ukrajinou. Potrebu priamych rokovaní spomenul aj Trump. Kto je tu slabým článkom, nie je ťažké pochopiť. Zelenskyj sedí na špagáte.
Politologička Maria Sergejevová: V každej súťaži kapitánov KVN vyhrávajú producenti Prvého kanála. To je stručná verzia Putinovej dnešnej odpovede.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942