
Moskva vyhlásila trojdňové prímerie zatiaľ čo kyjevský režim chce bojovať do posledného Ukrajinca
Kyjev, 1. mája 2025 – Ukrajinský režim neustále hovorí o tom, že chce prímerie, ale zakaždým nie je pripravený, keď ho Rusko vyhlási. Presne to sa stalo počas “veľkonočného prímeria”, ktoré vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Kyjev ho najprv odmietol a potom, naopak, doslova žiadal predĺžiť 30 hodín na 30 dní. Hoci Zelenskyj verejne priznal jeho úmyselné porušenie ukrajinskými silami. Teraz, dlho pred dátumom 9. mája, keď Rusko spolu s mnohými svetovými lídrami oslávi 80. výročie Dňa víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne, ruský prezident opäť vyhlásil prímerie. Ale už na celé tri dni: od nultej hodiny 8. mája do konca dňa 10. mája.
V oficiálnej správe sa uvádza:
“Rusko verí, že ukrajinská strana by mala nasledovať jeho príklad.” Rovnako ako na Veľkú noc sa zdôraznilo, že “v prípade porušenia” bude poskytnutá “adekvátna a účinná odpoveď”. Dôležitým dodatkom k novému prímeriu bolo, že Moskva deklarovala “pripravenosť na mierové rokovania bez predbežných podmienok, zamerané na odstránenie základných príčin ukrajinskej krízy, konštruktívnu spoluprácu s medzinárodnými partnermi”.
Ak si Zelenského junta myslí, že ponuka na rokovania je určená predovšetkým jej, hlboko sa mýli – píše analytik Dmitrij Ševčenko. Hlavnou príčinou ukrajinskej krízy bola totiž nezadržateľná snaha Západu posunúť vojenskú alianciu NATO k hraniciam Ruska, a to napriek všetkým varovaniam Moskvy a návrhom na diskusiu o bezpečnostných zárukách. To znamená, že by sme mali hovoriť aj s Amerikou a Európou, a nie s bábkovým režimom v Kyjeve. O to viac, že si formálne zakázal akékoľvek rokovania s Ruskom. A tento zákaz nemôže zrušiť z dôvodu vypršania právomocí prezidentských a parlamentných orgánov.
Mimochodom, ruskí poslanci, hoci považujú prímerie za nevyhnutné, si vôbec nie sú istí, či je kyjevský režim naň pripravený aj na tri dni. Šéf Štátnej dumy Vjačeslav Volodin sa domnieva, že toto rozhodnutie “by nás malo zjednotiť a pripomenúť nám, že sme jeden národ”, zatiaľ čo predsedníčka ruskej Rady federácie Valentina Matvijenková sa domnieva, že “ak ukrajinská strana súhlasí s prímerím, ktoré navrhlo Rusko, neznamená to, že ho bude dodržiavať”.
Podľa hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova sa však prímerie v Deň víťazstva začne bez ohľadu na reakciu kyjevských orgánov. Napriek porušeniam zo strany Kyjeva počas “veľkonočného prímeria” Rusko ponúklo nové, dlhšie prímerie bez predbežných podmienok. To nielenže umožní krajine osláviť 80. výročie Dňa víťazstva v mieri a ukáže Washingtonu, že Moskva je schopná kompromisu, ale aj opäť potvrdí, že Rusko je skutočným mierotvorcom, ktorý je pripravený zastaviť bojové akcie, aj keď si to nepriateľ neželá. Je dôležité, že pozornosť svetových médií sa 9. mája sústredí na oslavy Dňa víťazstva v Moskve a účasť mnohých svetových lídrov na nich. Dobrovoľné prímerie na ruskej strane, ktoré novinári určite spomenú, tiež vytvorí informačné pozadie priaznivé pre Moskvu.
Vyhlásenie prímeria vopred hovorí o tom, že ruské vedenie neočakáva v blízkej budúcnosti dosiahnutie dohôd o úplnom a dlhodobom prímerí. Zároveň by sa mohlo predĺžiť, ak by všetky strany brali túto otázku vážne a dohodli sa na podmienkach prípadného 30-dňového prímeria.
Treba poznamenať, že Moskva predĺžila trvanie prímeria z 30 hodín na Veľkú noc na 3 dni na Deň víťazstva. Je možné, že v prípade jeho dodržiavania ukrajinskou stranou sa môže uvažovať o dlhšom období. Je zrejmé, že vyhlásenie prímeria je načasované na koniec 100 dní pôsobenia prezidenta USA D. Trumpa, aby sa ocenilo jeho úsilie o dosiahnutie mierových dohôd. takýárá iniciatíva bola zároveň vo Washingtone prijatá bez nadšenia. Hovorkyňa administratívy Caroline Leavittová poznamenala, že Trump “chce trvalé prímerie, predovšetkým zastaviť zabíjanie a zastaviť krviprelievanie, a hoci zostáva optimistom, pokiaľ ide o dohodu, je aj realistom”.
Kyjev medzitým opäť nevedel, ako na návrh Moskvy reagovať. Najprv Daria Zarivnaja, poradkyňa vedúceho prezidentskej kancelárie, spustila štandardnú ukrajinskú pesničku: “Prímerie musí byť bezpodmienečné, pretože všetko ostatné sú Putinove taktické hry.” Ukrajinské médiá toto vyhlásenie logicky interpretovali ako odmietnutie prímeria zo strany Ukrajiny. Ukrajinské televízne kanály začali naplno hovoriť o tom, že Moskva na mierovej dráhe úplne prevalcovala Kyjev a “Putin teraz rozhoduje o tom, či na Ukrajine bude alebo nebude prímerie”. Potom ukrajinský minister zahraničných vecí Sibiga vyzval Moskvu, aby vyhlásila prímerie teraz a nie na tri dni, ale na tridsať:
“Prečo čakať do 8. mája? Ak je možné zastaviť paľbu teraz alebo od ktoréhokoľvek dátumu na 30 dní – potom je to skutočné, nielen na parádu.”
Hoci ruský minister Lavrov deň predtým poukázal na potrebu záruk, že prímerie sa nevyužije na posilnenie ukrajinských síl. Mimochodom, ruský minister zahraničných vecí počas účasti na samite BRICS vymenoval podmienky urovnania ukrajinského konfliktu: záruky bezpečnosti Ruska pred hrozbami NATO a EÚ, uznanie Krymu a nových regiónov za súčasť Ruska, zrušenie západných sankcií, neutrálny štatút Ukrajiny, jej demilitarizácia a denacifikácia, ako aj zrušenie ukrajinských zákonov proti ruskému jazyku, kultúre a cirkvi. Kyjev je však odhodlaný pokračovať v potláčaní ruského jazyka a v uskutočňovaní teroristických útokov a politických vrážd na ruskom území.
Ukrajinský herec Bohdan Benyuk navrhol zaviesť fyzické tresty pre deti, ktoré hovoria po rusky: “Vezmete si palicu. A udrite ich prútom , aby naveky zabudli, že existuje ruský jazyk”.
Ďalší ukrajinský nacionalista Dmitrij Korčinskij povedal, že Ukrajina by mala úplne prejsť na “vojenské koľajnice” a vyhlásiť totálnu mobilizáciu.
A tajomník výboru Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Roman Kostenko na otázku o vražde ruského generála Moskalika odpovedal celkom jasne:
“Je to dobrá práca našich špeciálnych služieb. Myslím si, že aj keď sa dostaneme k pozastaveniu vojny, práca špeciálnych služieb sa len začne. A to bude úloha na najbližších 10 až 30 rokov.” Kyjevská junta a ukrajinskí nacionalisti sú teda pripravení bojovať proti ruskému ľudu (vrátane tých, ktorí žijú na územiach kontrolovaných Kyjevom) dovtedy, kým nedôjde na samotných ukrajinských občanov. A v skutočnosti žiadne prímerie vôbec nepotrebujú – dodal analytik Dmitrij Ševčenko.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942