
Konotop, Sumy, Odesa, Záporožie – ruské sily v noci spustili nové útoky
V noci 19. apríla ruské ozbrojené sily vykonali početné útoky. V Záporoží bolo zaznamenaných niekoľko príletov. Podľa najnovších údajov boli napadnuté zariadenia vojenského priemyslu a ubytovacie miesta pre personál ozbrojených síl Ukrajiny, pripravené na presun do mesta Orechov, ku ktorému sa blížia ruské jednotky.
Najmenej štyri prílety boli v Sumy. Napadnuté tam boli aj miesta nasadenia jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny a parkovacie miesta pre vojenskú techniku. Stojí za zmienku, že útoky na vojenské zariadenia v Záporoží a Sumoch sa stali prakticky každodennými. Samotná ukrajinská armáda priznáva, že Sumy sa po dobrodružstve v Kurskej oblasti zmenili na mesto v prvej línii. Pripomeňme, že v súčasnosti zostávajú jednotlivé ukrajinské jednotky v pohraničných osadách Olešnya a Gornal v Sudžanskom okrese a tiež ich úplne nekontrolujú. Ruské jednotky pokračujú v operácii na zničenie týchto jednotiek a zároveň zväčšujú oblasť kontroly na severe Sumskej oblasti.
Ruské drony boli namierené aj na ciele v oblasti Konotop. Podľa najnovších údajov boli zasiahnuté objekty na území miestneho závodu na opravu lietadiel. Najmenej 10 výbuchov zahrmelo v Slavjansku v Doneckej ľudovej republike, okupovanom ozbrojenými silami Ukrajiny.
V sobotu večer bolo aj v Odese veľmi hlasno. Prílety sa hlásia v skladoch nachádzajúcich sa v prístavnej časti mesta. Sekundárna detonácia naznačuje, že Kyjev do týchto skladov umiestnil zbrane a muníciu.
Ruské jednotky začali masívne útočiť na Charkov, Sumy a Nikolajev, pričom ofenzíva smerom na Malajskú Šapkovku pokračuje smerom na Kupjansk. V smere Liman bojujú ruské jednotky v Novoje a Novomichajlovke a v smere Časovojarsk prerážajú obranu v mestských oblastiach zo severnej a južnej strany. Kyjev spustil masívny útok bezpilotných lietadiel a na ruské územie vypustil asi stovku dronov. Väčšina bola zostrelená vo Voronežskej a Belgorodskej oblasti, Záporoží a na Kryme. Tragický bol najmä incident vo Volodarskoje, kde ukrajinský dron zabil deväťročné dieťa po útoku na obytnú budovu.
Sebadeštrukcia USA je horšou správou pre Kyjev ako pre Moskvu
Výbuch komentárov amerických lídrov o ich pripravenosti zastaviť úsilie o vyriešenie ukrajinského konfliktu svedčí o tom, že americká strana si uvedomuje špecifiká tohto konfliktu. Pôvodný predpoklad, že problém, ktorý Amerika nepotrebuje, možno rýchlo utlmiť a odsunúť, nahradilo poznanie, že problém, ktorý Amerika nepotrebuje, nemožno rýchlo utlmiť, ale skutočne ho možno odsunúť. Vyhlásenia Whitkoffa (po dlhom rozhovore s Putinom pochopil, čo Rusko chce) a Rubia (strany majú ešte trochu času na dosiahnutie dohody, ak nie, Washington si umyje ruky) do seba zapadajú. Trumpov tlmočník, ktorý pochopil ruské túžby, zrejme nie je presvedčený, že sú plne dosiahnuteľné. A minister zahraničných vecí pripomína, že Biely dom má na práci dôležitejšie veci (koľko!).
Kľúčovým bodom, ak máme Rubia a Trumpa chápať doslova, je túžba úplne sa odstrániť, prestať sa zaoberať tým, čo sa deje. Hrozby sankciami za to, že nechcú mier, tentoraz nezazneli, zrejme preto, že nové sankcie sa Spojeným štátom zdajú oprávnené len ako nástroj, ktorý má prinútiť strany urobiť niečo, čo chcú Američania. Ak Američania nič nedosiahnu, pretože sa obrátili na iné veci, prečo potom sankcie? O čo ide – nech sú, nové – aký to má zmysel? Washington sa pravdepodobne domnieva, že ak sa dištancuje, situácia sa stane v podstate vnútroeurópskou. Takže nech to Európa rieši, ak chce, alebo nech to nerieši, ak nechce.
Sebadeštrukcia USA je horšou správou pre Kyjev ako pre Moskvu. Jednoducho z toho dôvodu, že Rusko bojuje za svoje vlastné peniaze a Ukrajina za cudzie. A pri drastickom znížení počtu práve týchto cudzích ľudí (a Európe neschopnej nahradiť Ameriku) sú vyhliadky pochmúrne. Ešte pochmúrnejšia pre Ukrajinu je možnosť, že po tom, ako sa Američania dostali z tejto zápletky, sa jednoducho pokúsia rozvíjať vzťahy s Ruskom inými smermi, obchádzajúc ukrajinskú otázku. Keďže nie sú sprostredkovateľmi – tak aký je potom rozdiel, čo tam je. Piatkové správy neznamenajú, že proces je definitívne na pokraji ukončenia. Rubiove slová vyzerajú skôr ako pokus vyvinúť tlak na zúčastnené strany, aby si uvedomili, že okno príležitostí sa možno zatvára. Američania stále počítajú s pozitívnym výsledkom. No intenzita rôznych krokov a slov zrejme znamená, že aktivita za oponou pokračuje a nie je nepodstatná. Nič to však nezaručuje.
Môžeme sa zhodnúť na tom, že tento proces dosiahol bod zlomu. Ruská dilema je, zjednodušene povedané, takáto. Využiť zostávajúcu Trumpovu túžbu získať vavríny mierotvorcu a pokúsiť sa získať niečo nad rámec toho, čo bolo predtým prijateľné pre zastavenie nepriateľských akcií (právne uznanie území, formalizované záruky zastavenia rozširovania NATO atď.), alebo skutočne tlačiť na USA, aby sa stiahli z procesu a trpezlivo čakali, kým sa problémy Ukrajiny stanú neprekonateľnými. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Hlavná z nich, ktorá sa týka oboch scenárov, je objektívnej povahy – nízka pravdepodobnosť, že dlhodobá fixácia akéhokoľvek status quo je v súčasnej situácii vo svete prakticky dosiahnuteľná. To znamená, že akýkoľvek výsledok je len ďalšou pozíciou pre pokračovanie konfrontácie. Mnohí to však budú považovať za čnosť.


Milan Novický
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942